e commerciële strijd van Vilé pi rA n =)avos blijft het grote toverwoord De Bilt verwacht schrale en gesprongen lippen. E nnikse jurist precies een jaar voorzitter van sectie betaald voetbal kvlugjes naar Zwitserland om Olympische retourtjes veilig te stellen Geen nacompetitie voor eredivisie NAC krijgt zwaardere straf Goeie wijn hoeft niet duur te zijn. Tenminste niet Blistex helpt. Tubetje Blistex, vergeeft niet. JDAG 15 DECEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET 29 sg is het een jaar geleden, dat mr. Eric Vilé voorzitter van de sectie I voetbal werd. Hij dankte die verkiezing aan de coup. die hij een jnaand daarvoor als leider van de Federatie van betaald voetbalorga- (FBO) had gepleegd. Namens de meeste clubs diende hij op die I vergadering van het profvoetbal een motie in, waarin hij globaal |en. het toenmalige sectiebestuur opdroeg om per 1 juli 1979 de tlame in te voeren. Jacques Hogewoning wenste met dat blok aan het iet naar de subsidiegevers (de diverse overheden) te sjokken en stelde pctie ter beschikking. In zijn spoor trok hij penningmeester Ton ra en bestuurslid Max Tripels met zich mee. Vilé werd Hogewoning's r opvolger, maar wat er sindsdien ook is bereikt, de shirtreclame jjn intrede in het profvoetbal (nog) niet gedaan. Integendeel, het fcstuur van de KNVB en een grote meerderheid van het parlement en op de barricaden om met luide stem het ongelijk van Vilé en het jan Hogewoning te accentueren. Weliswaar was de laatste in principe ren het aanbrengen van wervende teksten op voetbalshirtjes, maar beter dan zijn opvolger hoe gevoelig de vernedering van sportbeoe- tot onmondig sandwichman politiek ligt. Deze krant heeft de bezwaren tegen Vilé's wandeling door de porseleinkast nooit onder stoelen of banken gestoken. Trouw vond. dat de Bunnikse jurist zijn consequenties uit de nederlaag had moeten trekken. Maar wat gebeur de? Hij en Van Agt ontpopten zich tot de grote zittenblijvers van 1979. Intussen is de storm in de enge Zeister bossen geluwd. „De kritiek is minder geworden." stelt Vilé vergenoegd vast. „Ik heb nog maar twee kranten tegen me. Trouw en de Volkskrant. Iedereen mag schrijven wat hij wil. maar het staat me tegen, dat je geen kans op een weerwoord krijgt. Die twee kranten nemen niet eens de moeite om me terug te bellen. Allen die Van Wissen heeft me eens twee keer gebeld voor een paar dingetjes. En wat jullie betreft, ik heb ooit met jullie chef gesproken, omdat jullie mij het voordeel van de twijfel niet gunden. Nu kunnen jullie dat wel vinden, maar je (wijzend op Woldendorp - red.) zou mij er over terug bellen. Dat heb je nooit gedaan. Nu heb ik in ieder geval de kans gehad om mijn mening te geven. Als jullie in de krant zetten, dat ik het niet goed doe. heb ik er minder moeite mee." In principe maakt het weinig uit of Vilé of Hogewoning het sectiebestuur betaald voetbal voorzit. Beleidsmatige veranderingen blijken veelal margi naal te zijn, op vergaderingen is er te vaak sprake van eenrichtingsverkeer de meeste dictaturen zijn tot leven gekomen, doordat het volk aan gebrek aan mening ten onder ging en met de vermaatschappelijking van h-;t voetbalgebeuren (afschaffing van het vergoedingenstelsel) wil het maar niet vlotten. Sterker, dat laatste wordt niet eens gestimuleerd door groepe ringen (contractspelers, trainers), die er baat bij kunnen hebben. Iedereen preekt voor zijn eigen parochie, iedereen wil meer geld en maakt nog meer schulden en iedereen schuift de zwarte Piet keurig door naar zijn buurman. Dat is in veel gevallen niet eens de schuld van Vilé; het is te wijten aan het systeem. Uiteindelijk kan het huidige sectiebestuur niet worden verweten, dat het bij de geboorte van het betaalde voetbal (in 1954) in gang gezette saneringsproces nog lang niet is voltooid. En wat de sportredactie van Trouw betreft, door haar filosofie van het topsportgebeuren is ze de natuurlijke vijand van waarschijnlijk ieder behoudend en eigen belangen stimulerend bonds- en sectiebestuur. Programma Eredivisie Vandaag, 19.30 uur: AZ'67-NEC NAC-Sparta Morgen, 14.30 uur: Roda JC-Willem II Feyenoord-FC Twente FC Utrecht-PEC Zwolle Haarlem-PSV Vitesse-MVV Go Ahead-FC Den Haag Ajax-Excelsior Eerste divisie latty Verkamman en Johan Woldendorp CHT Eric Vilé blijft niet alleen in de „zegeningen" immercie en voetbal geloven, hij ziet ook nog steeds jkheden om een legale driehoeksverhouding met de lid en het bedrijfsleven aan te gaan. De voorzitter van taalde voetbal gaat er van uit, dat de zee van de verdere ercialisering van de topsport door geen enkele dijk orden geweerd. Bovendien lonkt de door de volksverte- ordiging tegen gehouden Luxemburgse televlsie-sate- Drtom, hoe terecht is de vrees, dat de zich snel verloede- oetbalwereld zijn hele ziel en zaligheid overlevert aan sherrydrinkende reclamejongens, die het ene nerveus len pak na het andere slijten? "IS" ierl ts Snkelaar (het hoofd van de red.) heeft onlangs onge- jpgemerkt, dat we groot ge- zegt Vilé over de zijns 'loedvolle prespectieven, die lysti fvoetbal in het rijk van de mat cie heeft. „Ik moet daar dui- rHoi an toevoegen, dat we in dit de satelietaffaire in het ach- hebben. Een verdere ver- rwefcialisering kun je toch niet len >uden. Bovendien hoop ik de van shirtreclame over eni- ïijfermatig aan te tonen." het bestuur betaald voetbal der de hoop, dat de PvdA en (de belangrijkste tegenstan- de twee-eenheid shirtrecla- leidssubsidie) terug komen >r gedane, .voor het profvoet- lietigende uitspraken. Vilé: hopen op een stuk aanvul de overheid, hoewel ik besef ïotie Hennekam (Vilé bedoelt ing ijnlijk de motie van de socia- Dlek rel1 red) ons 6een enkele ite geeft. Ik laat in het mid- het goed of fout heb gedaan, staat wel vast, dat we door et t lram meer hebben los ge- li na an ooit te voren. Het is een nen rdige zaak om er op terug te duidelijkheid: het enige mo de Partij van de Arbeid om Issteun aan het betaalde nciSh( te geven is de gedachte, dat e de commercie (en dus al zijn èn) in de kou kan blijven De christen-democraten hou- eveneens een principieel int op na. Het CDA vindt „sla- lel" een groot woord, maar iet in feite wel als het over ureèngenstelsels en verschillen 0 delijke) beloningen spreekt. 'Kamerlid Hans de Boer lerkte op 2 februari dit jaar in )p: „Indertijd hebben we al ;enzin meegewerkt aan een soperatie van 42 miloen gul- geloof zelfs. dat. wanneer ik egd .We doen er niet aan lie zoeken het zelf maar uit", itste deel van de fractie daar zijn geweest." De conclusie: grootste politieke partijen Jer niet rouwig om zijn als het -a' lent werkelijk over het be- /attffoetbal zou worden uitgespro- Daalé: „De zaak ligt dan veel prin- Of het profvoetbal ver- of je haalt de commercie in aar ik zou het geen goed sys- Vffinden als je voetbal in zijn lan de commercie verkoopt." In dat licht is het opmerkelijk, dat Vilé de banden met het commerciële „advies"-bureau Inter Football rigou reus heeft doorgesneden. Via zakelij ke contacten met een tweetal andere reclamebureau's probeert het sectie bestuur de werving van sponsors voor het Nederlands elftal in eigen beheer te krijgen. Op verzoek van IF voerden Roel Wiersma en Herman Choufoer een gesprek iftet de Amstelveense geldmakers, maar de conclusie, dat er vanuit Zeist spijtbetuigingen naar de Amsterdamse voorstad werden ge zonden. is misplaatst. En terecht. Vi lé: „Het initiatief voor dat gesprek is van IF uitgegaan. Het bureau vond, dat wij het helemaal verkeerd deden. Zonder dat daarbij overigens alterna tieven werden aangedragen. Wiersma heeft het onderhoud vooraf bij het bestuur gemeld en staande de bijeen komst meegedeeld, dat hij over het gesprokene zou nadenken. Daarmee is voor mij de kous af. Zo slap als ik het vertel, zo ligt het ook. Aan de ene kant wil ik niet ontkennen, dat IF tijdens het wereldkampioenschap in Argentinië goed werk heeft geleverd, maar anderszijds zijn er invloeden buiten het commerciële vlak. die ons en de bondscoach niet aanstaan. Het gevolg is. dat IF nu een machtsspel probeert te spelen door zoveel moge lijk goede voetballers onder contract te krijgen." De Europese voetbalfederatie UEFA is het sectiebestuur, althans de meer derheid er van (want hoe innig omarmde Jaap van Praag in zijn Ajax-tijd IF niet?), behulpzaam ge weest door de licentie voor het orga niseren van vriendschappelijke wed strijden en het bemiddelen in trans ferzaken aan WCS-secretaris Ger Lagendijk te geven. Er is trouwens nog een reden, waarom het bestuur betaald voetbal de know-how zoveel mogelijk in Zeist wil opslaan. Afge zien van het feit. dat de bemidde- lingskosten in eigen zak kunnen wor den gestoken, maakt het de KNVB- sectie ook zelfstandiger en onafhan kelijker. Vandaar, dat binnen het be taalde voetbal de innige wens leeft om de totale bond in twee of drie rechtspersonen te splitsen: betaald voetbal, amateurs en de KNVB; de laatste twee zouden evenwel samen gevoegd kunnen worden. De motie Van Rijn (Sparta) eerst kijken of één rechtspersoon voldoende is, om pas daarna eventueel aan een twee- of driedeling te denken heeft dat plannetje voorlopig doorkruist. Over die onafhankelijke status zegt Eric Vilé, geflankeerd door Jan Huybregts (1) en Jaap van Praag (r): „Ik laat in het midden of ik het goed of fout heb gedaan, maar het staat wel vast, dat we door ons gedram meer hebben los gemaakt, dan ooit te voren." Vilé: „Ons verlangen om los te raken van de amateurs houdt enigszins ver band met het streven om met de commercie in zee te gaan. Tot nu toe heeft het bondsbestuur (dat voor van daag zijn algemene vergadering heeft uitgeschreven red.) daar ook iets over te zeggen. Onafhankelijkheid betekent, dat je een zelfstandige hou ding kunt innemen bij het afsluiten van onder andere de NOS-contrac- ten. Toch zul je kruisverbindingen met de amateursectie blijven hou den. Het amateurvoetbal is immers de basis voor het professionalisme. In dat licht kun je de plannen voor een klasse voor non-amateurs (een idee, dat door Vilé's collega van de liefheb bers. Jo van Marle, mijlenver werd weggegooid red.) en de voetbalvak school zien. We proberen:meer beleid te voeren dan alleen competitiewed strijden te verschuiven." Beleid voeren staat in nauw verband met de toekomstplannen van het be taalde voetbal. Een te grote stroming volhardt in de mening, dat dit onder deel van de welzijnssector per defini tie verlieslijdend mag zijn. De rijks overheid gaat er terecht van uit. dat de clubs hun uitgaven volledig op de inkomsten dienen af te stemmen. Dat kan door exorbitante geldcircuits (af schaffing van het „transfersysteem", het „verbleken" van zwart geld, het voeren van een beter beleid, het met selen van een plafond in de CAO en het aanbrengen van wezenlijke ver beteringen in de amusementswaarde) een geheel ander aanzien te geven. Want de gemeente Amsterdam heeft natuurlijk wel gelijk, dat ze geen cent voor Ajax en FC Amsterdam (de laat ste trekt driehonderd toeschouwers per wedstrijd) over heeft. Eric Vilé ziet vooralsnog veel heil in een nog verdere sanering van het profvoetbal. In het weekblad Nieuws net onthulde hij, dat tien clubs op sterven na dood zijn. Dat aantal zou eigenlijk van het toneel moeten ver dwijnen. Maar dat schept weer pro blemen, omdat er 32 organisaties no dig zijn om de toto aan dertien aan trekkelijke wedstrijden te helpen. Vi lé: „Een kwart eeuw betaald voetbal heeft aangetoond, dat het bijna zeker niet selfsupporting kan zijn. De schuldenlast is zo groot, dat die niet uitsluitend uit wanbeleid voortkomt. Daarom moeten we er niet al te gek tegen aan kijken, dat het betaald voetbal zichzelf niet zal kunnen be druipen. Aan de andere kant heb je niet het recht om te zeggen: „We zijn een onderdeel van de passieve recrea tie. dus we houden die oude teneur maar vol." We zeggen ook niet, dat het getal 37 absoluut is voor het aan tal clubs. Hogewoning hield conse quent vast aan die 37. Al die bedreig de verenigingen staan natuurlijk sterk, omdat ze van het rijk een ter mijn hebben gekregen om hun be staansrecht te bewijzen. Dat neemt niet weg, dat ik me spiegel aan het Duitse systeem. Een club krijgt pas een licentie als dat financieel verant woord is. We hebben de gegevens al opgevraagd bij de Duitse voetbal bond. Een profliga staat ons dus dui delijk voor ogen. Het voorstel om zeven ton in een afvloeiingsfonds te storten is niet gelanceerd, omdat we het zo leuk vinden." Het controleren van de cijfers is voor het sectiebestuur een eenvoudige klus geworden, nu de clubs hun be grotingen opgewekt naar het Budget Bewakingsinstituut (BBI) dienen te sturen. Het orgaan werd verwelkomd als een deurwaarder in een gezin, dat een stapeltje onbetaalde rekeningen in de kast heeft liggen. „Maar," tracht Vilé het geweten te sussen, „het BBI functioneert beter dan in het verle den. Een instituut, dat een controle functie heeft, zal nooit populair wor den, maar het is niet zo. dat het BBI zegt: 'Als jullie Je niet aan onze richt lijnen houden, draaien we de geld kraan dicht.' Uit het feit, dat enkele topclubs niet als laatsten hun stuk ken hebben ingestuurd, leid ik af, dat ook op dat niveau de grootste arg waan is weggenomen." Overigens heeft nu iedere club zijn cijfers „openbaar" gemaakt Een accoun tantsbureau is begonnen om de gift van circa drie miljoen zo eerlijk mo gelijk onder het gezelschap te ver delen. Rest eigenlijk het toverwoord, dat het sectiebestuur kennelijk tot hoofdpunt van zijn beleid heeft ge bombardeerd: de lang verbeide, maar nog lang niet aangebroken marke- tingdag. oftewel de bijeenkomst van uitsluitend in hun eigen straatje pra tende groeperingen, die moeten pro beren om het betaalde voetbal weer verkoopbaar te maken. Een advies bureau moest een rapport samenstel len. dat als leidraad zou dienen. Het kattebelletje, dat uiteindelijk van de persen rolde, werd vertoornd terzijde geschoven, waarna het bureau zijn huiswerk onder dreiging van het schrijven van strafregels moest over doen. „Dat het marketingrapport gi gantisch is mislukt, ergert me mate loos," wil Vilé er wel over kwijt. „Zelf waren we niet in staat om een aan vaardbaar rapport samen te stellen. Om die reden delegeerden we dat werk naar deskundigen. Wanneer zij desondanks een slecht rapport afle veren, irriteert me dat. Toch wordt de marketingdag nog dit seizoen georga niseerd. Ook al zou de bijeenkomst mislukken, we hebben in ieder geval een aanzet gegeven." Een grote stap voorwaarts zou het terugdringen van de spelverruwing zijn. Nederland heeft altijd al een dubieuze naam gehad als exporteur van genadeloos voetbal. Dat was zelfs tijdens het wereldkampioenschap in West-Duitsland het geval. Het sausje van het voortreffelijke spel, dat die agressie romantisch bedekte, is er geruime tijd geleden vanaf gegleden. Wat bleef was de gewetenloze aanslag op andermans ledematen. Het kwam dan ook merkwaardig over, dat de KNVB er bij de UEFA op zou hebben aangedrongen de toekomstige straf voor Tscheu la Ling (de AJacled werd in de wedstrijd tegen Oost-Duitsland uit het veld gestuurd, omdat hij het gezicht van zijn tegenstander Weise in een bloedbad had veranderd; later was hij, blijkens een interview in de Haagse Post. ook nog trots op die actie) te verlichten. Vilé bestrijdt dat. „We hebben de UEFA persé niet ge schreven. dat La Ling ten onrechte is gestraft Integendeel, het was Juist, dat hij het veld moest verlaten. Zo'n brief zou ik een vorm van fout beleid vinden. We zijn het echter niet eens met de beslissing van scheidsrechter Garrido, dat La Ling een rode kaart kreeg, omdat de tweede gele kaart van Weise automatisch rood bete kende." Tenslotte: wat vindt hij zelf van het eerste jaar als voorzitter van het be taalde voetbal? Eric Vilé: „Het is me meegevallen. Ik vreesde aanvanke lijk. dat ik nooit aan het uitstippelen van een beleid toe zou komen. Het is kennelijk toch mogelijk om in een tamelijk rustig klimaat te werken. Negatief vind ik, dat je vanuit de achterban geen enkele suggestie of steun krijgt. Je zit min of meer op een eiland, omdat iedereen aan zijn eigen zaakjes denkt. Natuurlijk is een ieder bereid om op een vergadering de zaal af te breken, maar voor het analyse ren van de problemen heeft niemand oog. Het is symptomatisch, dat clubs telexen sturen en woedend bij mij aan de telefoon hangen als er een wedstrijd wordt verplaatst. Jullie vin den, dat dat ons veel macht geeft? Gebrek aan tegenspel is eerder een gemis om een beleid te kunnen be palen." Morgen, 14.30 uur: SC Veendam-SVV SC Cambuur-SC Amersfoort FC Den Bosch-FC Amsterdam Eindhoven-FC Wageningen Helmond Sport-Telstar Fortuna S-FC Volendam FC VVV-SC Heerenveen SC Heracles-FC Groningen FC Vlaardingen-DS'79 De Graafschap is vrij. Afgelast DEN HAAG Voor dit weekeinde la het gehele amatcurvoetbalprogramma van de KNVB alge- laat Dit geldt ook voor de wedstrijden in de diverse afdelingen. Ook de Jeugd-compeUtlewed- strljden van het betaalde voetbal op vandaag gaan niet door De beslissing over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden In het betaalde voetbal wordt overgelaten aan consuls en scheids- rechters. UTRECHT Er komt geen nacom petitie voor eredivisieclubs. In het streven naar meer spanning In de competitie wilde het sectiebestuur betaald voetbal vier periode-kampi oenen laten strijden om een plaats in het UEFA-Cup-toernooi, maar de Eu ropese voetbalunie (UEFA) heeft daar nu opnieuw geen toestemming voor gegeven. Enkele jaren geleden verloor de UEFA op dit punt een kort geding van de KNVB. waarna de ln Bern zetelende unie spoorslags de reglementen wijzigde. In een brief aan het sectiebestuur voert de UEFA geen argumenten aan voor dit nieuwe verbod. Engeland mag als enige land overigens al vele Jaren één club voor het derde Europese bekertoernooi in schrijven, die dat recht niet op basis van de eindstand verwerft. De win naar van de League Cup plaatst zich automatisch voor het UEFA-Cup- toernooi. ZEIST De commissie van beroep betaald voetbal heeft NAC een zwaar dere straf opgelegd dan aanvankelijk door de tuchtcommissie was uitge sproken naar aanleiding van het inci dent bij de wedstrijd NAC-Feyenoord op zaterdag 6 oktober. NAC namelijk zag de door de tucht commissie opgelegde voorwaardelij ke boete van 5000 gulden, met een proeftijd van twee Jaar. omgezet ln een onvoorwaardelijke boete tot een zelfde bedrag. De commissie van be roep. bestaande uit mr. C. Stol. mr. C. G. B. H. Winters, mr. J. M. L. Pompe en A. van Zon (secretaris), vernietigde de uitspraak van de tuchtcommissie en legde de onvoorwaardelijke boete op van 5000 gulden. Zoals bekend werd het duel NAC-Feyenoord ge staakt nadat grensrechter Matena ge raakt en gewond was door een voor werp dat van de tribunes in het veld was geworpen. In de door NAC gevraagde behande ling voor de commissie van beroep bleef de bijkomende straf, het restant van de wedstrijd zal zonder publiek moeten worden uitgespeeld, gehand haafd. NAC werd bovendien veroor deeld tot betaling van de kosten ver bonden aan de behandeling door de commissie van beroep. De tuchtcommissie betaald voetbal strafte E. Wierenga (Veendam) met een uitsluiting voor vier wedstrijden en een boete van 125 gulden na diens derde gele kaart. D. Hoogmoed (SVV) zag zijn schorsing voor drie wedstrij den (derde gele kpart) met een week verhoogd door het omzetten van een voorwaardelijke schorsing in een on voorwaardelijke. Peter Onvlee HAAG In Groningen gaat het komende weekeinde wat de schaatsers betreft de internationale mallemolen draaien. Goed, er werd de afgelopen weken al wat ibbeld in bijvoorbeeld Oost-Berlijn en Inzeil, maar seri- on je die oefenwedstrijdjes om welke fraaie Cup dan ook lelijks noemen. Niet dat de interland Nederland-Noorwe- iu direct een achttien karaats parel van topsport zal zijn, toch. Een klein beetje positiebepaling zit er voor de se heren coaches zelfs tegen een verzwakt Noorwegen n. aches. Egbert van 't Oever die tijd samen met Tjaard Kloos- de heren allrounders naar ac- latifelé prestaties tracht te sturen, ook die hetzelfde met zijn da- obeert en Jorrit Jortitsma, die Zamerhand het idee moet heb- •t beginnelingen in het interna- sprintwereldje rond te lopen. Men stuk voor stuk niet bogen serie voortreffelijke resultaten rag dn aanpak, maar worden desal- S, (rin opmerkelijk genoeg nog niet bedolven onder een stortvloed van uiterst kritische kanttekeningen. Toch zouden deze in de aanloop naar de Olympische Spelen van Lake Pla cid niet misstaan. Een simpele verge lijking met voorgangers als Leen Pfrommer en Henk Gemser valt waar het de heren betreft duidelijk in hun nadeel uit. Een enkele uitschieter ver tekent ogenschijnlijk het beeld. Toe valstreffers ook, die de lijst met Olympische kandidaten zowaar al zes namen doet tellen. Hilbert van der Duin, de enige allrounder van niveau in Nederland, de sprinters Bert de Jong, Lieuwe de Boer, en zelfs Jan van de Roemer die tijdens de laatste wereldkampioenschappen in Inzeil op een afstand zich bij de beste acht klasseerden en de dames Ria Visser en Sijtje van der Lende. Met dat zestal houdt het vooralsnog op. De eis hoe gelaten ook door de h.h. coaches en t.c.-leden aangehoord zal voor een handvol specialisten als Piet Kleine, mogelijk Hans van Hel den en wie weet sprinter Ron Ket om de lijst maar niet te lang te maken gerealiseerd moeten worden. Het aantal echte mogelijkheden daartoe lijkt gering. Los even van een waar schijnlijk hoogst vermakelijk gebeu ren op het natuurijs van Davos, waar in de tweede helft van januari iedere zich ook maar enigszins Olympisch zwaar genoeg achtende rijder of rijd ster in de herkansingen kan gaan. Een ogenschijnlijke schaatsloterij zonder einde. Eerst de heren allrounders. Neder land Noorwegen is natuurlijk leuk, maar geen serieuze test. Pas menes wordt het bij de Europese kampioen schappen in Trondheim. Daar kan geacht worden het overgrote deel van de wereldtop aanwezig te zijn en met enig rekenwerk de afwezige Amerika nen en Aziaten in de resultaten in te brengen. Een plaats bij de eerste vijf of zes op een afstand moet geacht worden van het gewenste niveau te zijn. Eén echte kans derhalve voor een beperkte groep rijders. Schaatsers, die dan ook nog eens niet de pech mogen hebben juist die dagen met een infectie te kampen. Waar kunnen de pechvogels die wellicht tot de be tere rijders van het land behoren zich bewijzen? Waar kunnen ook de echte lange afstandsspecialisten die door hun zwakke sprint de kernploeg niet halen zich aanmelden voor him Olympische retourtje? ADVERTENTIE i irnrn ra p-ttt Iedereen die een voldoende prestatie levert maakt nog kans, wordt er vro lijk gesteld. Waar kan de sprintploeg van Jorritsma zich bewijzen, aange nomen op voorhand dat er iets te bewijzen zou zijn haast de huidige serie beschamende resultaten? Het wereldkampioenschap is in de Vere nigde Staten eerst kort voor de ope ning van de Spelen en derhalve voor de selectie te laat. Toch zou ook be vestiging van de vorm van enkele sprinters geen overdreven zaak zijn. Wat gunstiger is de zaak voor de dames. Op 12 en 13 januari is het wereldkampioenschap in Hamar een uitstekende graadmeter. De inter land tegen Rusland, een week later, geeft bovendien nog enig extra inzicht. Voor alle twijfelgevallen wordt echter de komende maand Davos het tover woord. Het falen van het vorige sei zoen (toen zou volgens afspraak in pricipe de Olympische selectie wor den gemaakt door de reëel te leveren Olympische prestaties) en matige verrichtingen in de aanloop naar Lake Placid kunnen dan in één klap worden weggewerkt. Althans: zo luidt de theorie. In de periode van 19 tot en met 27 Januari staan er voorlopig zes heuse wedstrijddagen gepland waar op een vooral voor de sprinters en de dames uitgebreid programma wordt afgewerkt. Tien kilometer-specialist Sibrandy, overtuigend winnaar van de eerste sessie van de marathonrij ders op deze afstand, heeft daarente gen maar één kans. In het geval hij natuurlijk werkelijk naar Davos mag afreizen en de te verdelen tjsvlugjes niet in de eerste plaats aan de toch al zo bevoordeelde kernploegleden wor den uitgedeeld. Hoe dwaas de ijscarrousel in de Zwit serse plaats kan gaan draaien zal overigens eerst in Januari duidelijk worden. Amerikanen. Russen, Oost duitsers en nog een handjevol rijders uit evenzovele landen hebben er die weken hun laatste trainingskamp voor Lake Placid opgeslagen, zeker als zij al zijn van hun deelname aan dat Olympische gebeuren. Hoe seri eus is hun instelling wanneer zij alt hans wérkelijk aan de start verschij nen? Hoeveel waarde dient er aan de prestaties van de voor hun laatste (en in een aantal gevallen enige) kans vechtende Oranje-rijders worden toe gekend in een wie weet wellicht freewheelend gezelschap toppers? Het gevolg zou wel eens kunnen zijn dat een streng toekijkende Bram Leeuwenhoek het erop houdt dat zes eigenlijk ai te veel is. Egbert van t Oever, Tjaard Kloosterboer, Ab Krook en Jorrit Jorritsma krijgen dan de rekening voor enkele Jaren slecht KNSB-beleid gepresenteerd. SKI De ZwIUeme Marle Thertse Nadlg heeft ln PlancavaUo Hta) haar tweede overwinning ln een afdaling tellend voor de wereldbeker be haald Nadlg. ook de sterkste ln Val dlaere was twee-tiende seconde sneller dan Anne-Mane Pröll-Moser ZAALHANDBAL Mosam heeft tn de sport- hal „De Geuuelt" In Maastricht In een wed strijd voor de eredivisie dames met frS gewon- rAARDF.SPORT - De Zwitser Thomas Fuehs - heeft met Be Oood In Parijs een springconcours*' gewonnen Kuch* ging het parkoers ln de berra- ge foutloos rond In 35.7 seconden De Fransman*» Michel Robert eindigde met Belle Bleue als tweede Ook hij bleef zonder strafpunten Ro--* bert was echter anderhalve seconde langzamer -» dan Fuchs ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29