Zilverprijs dit jaar al ruim 200 procent gestegen loge loonkosten geen orzaak textielmalaise Beieren biedt meer dan bergen, bier en 'knödel' Weinig kennis van stroomverbruik elektrische apparaten Duurdere olie kost EG 50 miljard gulden 3C Guldens en rijksdaalders steeds meer waard ogei eidsproduktiviteit steeg meer dan in andere landen D neemt deel in concern VS zoeken wij SPAARBRIEVEN #an der Hoop Co nv Goud breekt weer records Nederlandse export moet op z'n tellen passen Saoedi's blijven meer olie produceren Compleet in computers Veder bestelt twee gastankers bij YVC Gebruik'm goed. pttpost DAG 15 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 AB onze redactie economie J%EN Het merendeel ie bevolking heeft geen idee van het stroom- uik van de verschillen- Tote elektrische huis elijke apparaten. Dit a Jt uit een representatie- 9 eekproef, die Miele Ne- \nd in Vianen door het heeft laten houden on- ïa jtruim elfhonderd „huis- voerenden". re P is vijf procent (vijf op elke rd ondervraagden) wist dat isautomaat. de koelkast, de thrii lutomaat en de vaatwasma- an samen, tussen de zes en negen ut van de totale elektrische In een gezin verbruiken. Jj kan worden aangetekend. ;t gemiddelde gezin in totaal VotfkWh stroom per Jaar ver- bi directeur Rudolf Miele zijn rikanten van elektrische huis lijke apparaten van mening. >t de komende vijf jaar moge- noet zijn het energieverbruik •lektrische apparaten merk- erder) te verlagen. ken namelijk het energieverbruik, het waterverbruik, het milieu-as pect en de hulp van man en/of kin deren bij de afwas. De animo om de komende Jaren een afwasmachine te kopen bleek (daar om?) niet groot. Slechts vier pro cent van de ondervraagden met ne venwerkzaamheden dertig pro cent van de ondervraagden deden naast huishoudelijk werk nog ande re arbeid bleek van plan de ko mende jaren een afwasmachine te kopen. Daarentegen zei vierentach tig procent van alle ondervraagden, geen aanschaf van een afwasauto- maat te overwegen in de komende jaren. Terugloop T'l 'ut minderd I verband merkte hij op. dat lergieverbruik van de belang- huishoudelijke apparaten, volg van constructieverbete- Je afgelopen vijftien jaar al grijk werd verminderd. Bij achines is dat ongeveer zestig nt. bij afwasautomaten zo'n twintig procent, bij koelkasten (drie sterren) bijna een kwart, bij diep- vrieskisten circa veertig procent, bij warmwater-toestellen de helft en bij grootbeeld-kleuren-tv's zelfs ze ventig procent. De reden van het NIPO-ondeizoek was. zo bleek, aan de weet te ko men. waarom juist de Nederlandse vrouw, „die zich zo graag op alle maatschappelijke vlakken bezig houdt", zo terughoudend is bij de aanschaf van afwasmachines. Want in nog geen negen procent van alle huishoudens in Nederland staat een afwasautomaat, terwijl dat in West- Duitsland en in Frankrijk tegen de twintig procent ligt. Al bekend De antwoorden waren voor een deel al bekend en voor een deel al thans voor Miele en ander fabrieken van afwasmachines teleurstel lend. De belangrijkste overwegingen om géén afwasautomaat te kopen ble- De belangstelling voor afwasauto maten blijkt dit jaar zelfs te zijn teruggelopen. De (totale) verkoop zal dit Jaar ongeveer 45.000 bedra gen. terwijl er vorig jaar nog 55.000 werden afgezet. Nóg enkele cijfers in dit verband. De verkoop van droogautomaten zal ongeveer gelijk zijn aan die van vorig jaar, toen er 85.000 van wer den verkocht. Ten aanzien van de verkoop van wasautomaten bestaat de indruk, dat die gelijk zal zijn of iets hoger dan vorig Jaar, toen er 385.000 werden verkocht. Het MIele-concern is met een jaar omzet van ongeveer anderhalf mil jard gulden één van de grootste familie-bedrijven. Miele-Nederland heeft dit jaar de grens van honderd miljoen gulden omzet gepasseerd en neemt daarmee na Frankrijk de tweede plaats in van alle veer tien Miele-ondernemingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Niet alleen de goudprijs, ook de zilverprijs heeft dit jaar een zeer sterke stijging te zien gegeven. Terwijl in Amsterdam voor één kilo zilver bij het begin van dit Jaar nog „maar" ongeveer vierhonderd gulden moest worden betaald is de prijs nu de dertienhon derd gulden genaderd. Een stijging derhalve met ruim 200 procent. ,p™ :n onzer verslaggevers fERDAM De achteruitgang van de Nederlandse textielindustrie en de daaruit i. ad loeiende grote problemen zijn grotendeels toe te schrijven aan andere factoren dan de gestegen loonkosten. Weliswaar zijn de loonkosten in de Nederlandse textiel sterker pg gegaan dan in de andere EG-landen maar daar staat tegenover dat de arbeidsproduk- C Alt ook nergens zo hard toenam dan in Nederland. EK :en. >e factoren, de toeneming van genèkosten en de hogere arbeids- sarnftiviteit, heffen elkaar prak- De concurrentiepositie van lerlandse textielindustrie is tussen 1966 en 1975 ongeveer ebleven. schrijven drs F. Th. rro en drs C. W. A. M. van in Economisch Statistische n van deze week. De schrij- jn beiden wetenschappelijk trker aan de Erasmus Univer- ïlijken de Nederlandse ont- met die in West-Dultsland, id. Frankrijk. België en Italië, 1977 bijna 80 procent van de bvoer uit die landen kwam. echte, zeggen Charro en Van denkt men vaak dat de gro- :urrenten van Nederland in mg en Taiwan zitten. Slechts sent van de invoer van textlel- tn kwam uit ontwikkelings- antwoord ag waar de oorzaken van de itgang in de Nederlandse tex- wel zitten, beantwoorden de ;rs overigens niet. De achter- van de werkgelegenheid was 1966 en 1975 met 40 procent dan lii de vijf andere landen laar de oorzaak gissen de we- ippelijke medewerkers Zij vragen zich af of de moge- en van de markt onvoldoende ijn. Wellicht hebben de Fran- Italiaanse textielondernemers etere afzetmogelijkheden op tionale markten zodat zij hun tieomvang konden handha- ewel de arbeidsproduktiviteit L steeg dan in Nederland. Een mogelijkheid is dat de Neder- textielindustrie te lage kwall en heeft gesteld. Charro en Van Paridon laten aan de hand van al eerder gepubliceerde cij fers zien hoezeer Nederland met zijn textiel-loonkosten (lonen plus werk- geversdeel sociale premies) uitgelo pen is op de omringende landen. Stel len we de loonkosten in Nederland op 100, dan lag in guldens uitgedrukt West-Duitsland in 1975 op 88. Bel gië op 87, Frankrijk op 73, Italië en Engeland op 49. In 1966 waren de verschillen aanmerkelijk geringer, hoewel Nederland ook toen al aan de top stond. Valutaverschillen Dat wij deze „koppositie" versterk ten was voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de grote valuta schommelingen. In de beschouwde negen jaren ging de Franse frank ten opzichte van de gulden 20 procent achteruit, het pond 45 procent en de Italiaanse lire zelfs 67 procent. Daar staat dan weer tegenover dat de Westduitse mark tussen 1966 en 1975 dertien procent meer waard werd dan de gulden maar in Duitsland bleven de loonstijgingen (in marken) zo zeer achter bij Nederland dat die dertien procent meer dan goed werden gemaakt. De schrijvers laten trouwens zien dat de loonstijgingen in Nederland er be paald niet uitsprongen als ze bere kend worden met de eigen nationale munten als maatstaf. „Engeland en Italië gingen de lonen veel harder omhoog. Die stijgingen gingen echter geheel teniet door de grote waardeda lingen van het pond en de lire. Voordat Charro en Van Paridon de tegengestelde werking van de ar beidsproduktiviteit beschrijven, wij zen zij op een factor die de loonkos ten nog ongunstiger maken voor Ne derland. Ze hebben de uurlonen bere kend per werkelijk gewerkte uren, wat wil zeggen dat rekening is gehou den met ziekteverzuim, stakingen en incidenteel verlof door bij voorbeeld zwangerschap, geboorte of huwelijk. Worden de Nederlandse loonkosten dan weer gesteld op 100, dan komt West-Duitsland niet uit op 88 maar op 81. Frankrijk krijgt 65 in plaats van 73, alleen België komt dichter in de buurt met 92 tegenover 87 bij de andere vergelijking. Arbeidsproduktiviteit Toch blijken al die ongunstige zaken weg te vallen bij de vergelijking van de loonkosten per eenheid produkt. Want daar heeft de arbeidsprodukti viteit een grote rol gespeeld. Die is in Nederland tussen 1966 en 1975 118 procent gestegen, waar slechts West- Duitsland met 100 procent in de buurt kwam. Engeland en Italië lagen ln de buurt van de 50 procent. Het gevolg is dat de loonkosten per eenheid produkt in guldens in Frank rijk, Italië en België meer gestegen zijn dan in Nederland. Engeland bleef achter door het zwakke pond en Duitsland kwam er gunstiger af dan Nederland door een combinatie van matig gestegen loonkosten en een aanzienlijke toename van de arbeids produktiviteit. Het gewogen gemid delde van de gestegen loonkosten per uur ligt voor de vijf landen vrijwel op het Nederlandse niveau en daaruit concluderen Charro en Van Paridon dat de concurrentiepositie van Ne derland niet is verslechterd. Een ontwikkling, waarover met name diegenen die ergens in een oude kous nog zilveren guldens en rijksdaalders bezitten zich zeker kunnen verheu gen. Immers door de stijging van de zilverprijs zijn de Zilveren guldens en rijkdsdaalders (en niet te vergeten het zilveren tientje, dat nog wèl wet telijk betaalmiddel is, maar dat nie mand ooit ziet) nu veel meer waard geworden dan de nominale waarde, die op de munten staat Als we zien, dat een oude zilveren gulden, die 6.4 gram weegt, 72 pro cent zilver bevat, derhalve 4,608 gram, dan betekent dat dat deze gul den bij de huidige zilverprijs bijna zes gulden waard is. Dat is dan de zuivere lilverwaarde en dus geen rekening noudende met de wellicht nóg grotere waarde van deze gulden als niet meer gangbate munt. Op deze wijze laat zich vaststellen, dat een oude rijksdaalder, die in to taal 10,8 gram zilver bevat, thans ruim veertien gulden waard is en een Jilveren tientje, waarin 19 gram zilver «it. zelfs bijna vijfentwintig gulden. De stijging van de zilverprijs moet voor een niet onbelangrijk deel wor den toegeschreven aan speculatieve aankopen in Amerika. Deze hebben ertoe geleid dat zilver thans bijzonder duur is geworden. Een ontwikkeling, die zeker niet zonder gevolgen zal blijven voor de sieraden-, fotografi sche- en elektrotechnische industrie. Dat zijn namelijk de voornaamste zilververbruikers van dit moment. Het zijn de hoge zilverprijzen, die het voor de fotografische- en elektrotech nische industrie aantrekkelijk heb ben gemaakt om aan „recycling" (het terugwinnen van gebruikt zilver) te gaan doen. TILBURG Het verbruik van kaarsen neemt nog steeds toe. Werden er in 1978 gemiddeld per gezin 40 gebrand, dit jaar zullen dat er 42 zijn, zo meldt de Neder landse vereniging van fabrikanten in de kaarsenindustrie. Al geruime tijd is er een ontwikkeling aan de gang waarbij kaarsen niet alleen in de dagen rond Kerstmis worden gebruikt, maar ook maar het gehe le jaar door. ADVERTENTIE SRDAM Vroom en Drees- leeft overeenstemming bereikt !ole National in Cleveland over deelneming van het Ne- öse concem in het Amerikaan- rijf voor 14,5 procent. De deel- gaat in fasen plaatsvinden: te fase valt begin 1980 en om verwerving van 5,5 procent van mdelenkapitaal, de volgende n vinden binnen twee Jaren plaats, aldus V en D. een detailhandelsbedrijf met fcies en heeft ruim 1500 vesti- over de gehele VS verspreid. 400 winkels in optiek zijn ge in de grotere warenhuizen «rs Roebuck en Montgomery Ongeveer 300 andere winkels werken onder de naam Things Re- memberd als geschenkenwinkels. Verder heeft men meer dan 700 win kels. die zijn gespecialiseerd in het maken van sleutels en aanverwante artikelen Voorts heeft men ruim 40 winkels in handenarbeidartikelen on der de naam „The Craft Showcase". Tenslotte zijn er dan nog vele tiental len winkels onder de naam Original Cooky Company, die koek en gebak uit dé warme bakkerij verkopen. Cole boekte in het boekjaar 1978-1979 een omzet van 145.6 miljoen dollar (ongeveer 281 miljoen gulden). De netto-omzetten stegen de laatste zes jaren gemidiïëld met bijna 30 procent en de nettowinsten met gemiddeld ruim 30 procent. lamens een grote relatie tegen contante betaling aan toonder waarvan de looptijd gedeeltelijk verstreken is °romissionairs In effecten sinds 1895 "ro Hendrikkade 123 1011 AM Amsterdam, tel. 020-223131 aangewezen. Naar Beieren voert ons land ook minerale olieën en aardgas en -produkten uit. Voorts produkten van de chemische industrie en vlees- en vleeswaren. In totaal ging het in de eerste negen maanden van dit jaar om een bedrag aan goederen van 1.554 miljoen mark. dat door Nederland naar Beieren werd uitgevoerd. Dat was zelfs een kleine tien procent meer dan vorig Jaar in dezelfde periode. Omgekeerd echter voerde Beieren voor 2.524 mil joen mark naar Nederland, uit, ook bijna tien procent meer dan verleden Jaar in de maanden Januari/septem ber. Deze Beierse leveringen beston den met name uit produkten van de werktuigbouwindustrie. elektroni sche produkten en motorvoertuigen. Textiel- en chemische produkten uit Beieren vonden in ons land eveneens goede afzetmogelijkheden. Het groeiende overschot ln de handel ten gunste van Beieren zien de Neder landse instanties, die zich met de bevordering van de export bezighou den hoe kan het anders met lede ogen aan. Reden, waarom er alles aan wordt gedaan om te bevorderen, dat Nederland meer ln Beieren verkoopt dan omgekeerd. Een zeker evenwicht in de handel met dit Zuidduitse ..Land" zou al een stap ln de goede richting zijn. Helaas, moet worden gevreesd, dat het ook in de toekomst wel zo zal zijn. dat Nederland meer uit Beieren dan Beieren uit Nederland zal Importe ren. Dat betekent dat we genoegen zullen moeten namen met niet meer dan een vierde plaats op de lijst van handelspartners van Beleren na Ita lië. Frankrijk en Oostenrijk. En dat terwijl we als handelspartner van de Bondsrepubliek, met name waar het de export daarheen betreft, de lijst aanvoeren. van de olieprijzen door Saoedi-Ara- bië, de Verenigde Arabische Emira ten (VAE), Qatar en later Venesuela. De slotnotering in Londen was vri> dagmiddag. In Amsterdam steeg de goudprijs gisteren. Genoteerd werd ƒ27.890- 28.590 per kilo, tegen donderdag 27.670-28.370 per kilo. In Parijs werd vrijdag de handel in gouden Napoleon's (een gouden munt van 20 Franse francs) stopge zet. Dit wegens een gebrek aan ver koopopdrachten. Geboden werd frs 555 per stuk, of ongeveer 10 pro cent meer dan donderdag. Op 29 ok tober, vóór de jongste gebeurtenis sen in Iran, was de prijs nog maar frs 420 per stuk. LONDEN De goudprijs heeft vrij dag in Londen opnieuw records ge broken doordat bij de ochtend „fixing" een prijs van 459,50 dollar per ounce (van 31,1 gram) werd vast gesteld. De stijging was niet zo impo nerend als de afgelopen dagen. In vergelijking met de middag „fixing" van donderdag beliep de winst zeventig dollarcent. Ten op zichte van het niet officiële slot van donderdag van 460,50 tot 462 dollar moest zelfs terrein worden prijsge geven. De handel verliep naar verhouding kalm na een zeer drukke donderdag. Toen stond de markt in het teken van de aangekondigde verhoging Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De prijsverhoging met zes dollar per vat (159 liter), waartoe eergisteren door Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Qatar is besloten, zal de Europese Gemeenschap een extra-uitgave van veertig tot vijftig miljard gulden kosten, meent Guido Brunner, Europees energiecom missaris. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Beieren Tien tegen één, dat het noemen an deze naam bij de meeste Nederlanders associaties oproept met bergen, bossen, lieflijke dorpjes en gemoedelijke doorgaans veel bier drinkende mensen. Toch is Beieren meer. Het heeft meer te bieden dan alleen „Knöder, het typische Beierse bij de Nederlanders doorgaans niet zo geziene Beierse gerecht, „Leberk&s", „Weisswurst" en het bekende koningsslot Neuschwanstein. Beieren, de naar oppervlakte groot ste staat van de Duitse Bondsrepu bliek. kan namelijk vandaag de dag bogen op een moderne Industriële structuur. En zo komt het, dat niet meer de Beierse brouwerijen de hoog ste omzetcijfers tonen, maar de elek trotechnische industrie, de werktuig bouw-, de chemische- en de automo bielindustrie. Het doet dan ook wat vreemd aan, dat juist dit Westduitse gebied, dat de laatste jaren een expansie heeft doorgemaakt die groter is dan die van de Bondsrepubliek als geheel, een beetje het stiefkind is als het gaat om de exportinspanningen van het Nederlandse bedrijfsleven. Inspan ningen, die zich veel sterker richten op het nabijgelegen Rijnland-Westfa-* len. Kapers op de kust Zeker, we exporteren nog altijd land en tuinbouwprodukten naar Beleren. Tomaten, komkommers, sla, appelen en aardappelen „aus Holland" zijn er veel gevraagd. Ook de Nederlandse- snijbloemen vinden veelvuldig af trek. Maar er zijn kapers op de kust, die de plaats van Nederland als leve rancier van het Beierse gebied bedrei gen en maken, dat we op onze tellen moeten passen. Italië, Griekenland, Spanje, Marokko en Israël, spreken vandaag de dag een belangrijk woordje mee. Landen, die het voordeel hebben dat de zon er hun produkten doet rijpen, terwijl Nederland daarvoor dure energie moet aanwenden. Gelukkig Is Neder land voor zijn export niet alleen op produkten van land- en tuinbouw Brunner meent, dat de oliemarkt in de komende jaren alleen dan tot rust kan komen, wanneer zowel de olie maatschappijen als de verbruikers besluiten niet meer dan de officiële OPEC-prijzen te betalen. De energie- commissaris bepleit een „Europees solidariteitsplan" voor energie, dat zo spoedig mogelijk operationeel moet worden gemaakt. De Europese Ge meenschap zal daar nieuwe financië le middelen voor ter beschikking moeten stellen. In een lezing te Brussel voor „Les grandes conferences Catholiques", zei Jamani. olieminister van Saoedi- Arabië, dat niet de olieprijs, maar de beschikbaarheid van olie belangrijk is. Jamani wees erop, dat er kopers zijn, die voor olie „om het even welke prijs willen betalen". Jamani zei voorts, dat de Noord-Zuid- dialoog nieuw leven zal moeten wor den Ingeblazen. Saoedi-Arabië zal dit de komende week, tijdens de OPEC- topconferentie In Caracas, voorstel len. Volgens Jamani stellen de OPEC- landen niet in de eerste plaats belang in geld, omdat ze niet wensen te in vesteren in een onstabiele markt die wordt gekenmerkt door inflatie en mun ton twaardin g. De dialoog tussen geïndustrialiseerde landen en de landen van de derde wereld moet weer op gang worden gebracht. De OPEC-landen zijn ervan overtuigd, dat al hun problemen met de geïndustrialiseerde landen kun nen worden besproken en ze zijn ook bereid om te praten over de energie- problematiek. aldus Jamani. BRUSSEL Ten minste tot en met het eerste kwartaal van 1980 zal Saoe- di-Arabie zijn olieproduktie handha ven op 9,5 miljoen vaten per dag. zo heeft Jamani in Brussel meegedeeld. Saoedle-Arabië heeft zijn produktie op dit peil gebracht na het wegvallen van de olie-export van Iran. Jamani zei, dat tot de olieprijsverho ging met zes procent ls besloten, om de andere landen van de OPEC te bewegen de Saoedische prijs over te nemen. Indien zij daarmee niet in stemmen zal Saoedi-Arabië zich ver zetten tegen prijsverhogingen die bo ven die van het land uitgaan. Saoedi- Arablsche olie kost. met terugwer kende kracht tot 1 november, nu 24 doller per vat. De Algerijnse minister van energie. Belkacem Nabi, heeft meegedeeld dat zijn land in de komende OPEC- topconferentle In Caracas een discus sie op gang wil brengen over de posi tie van de dollar als betaalmiddel in olietransacties. Algerije zal daarbij pleiten voor een andere, meer stabie le munteenheid. en thuis in uw branche Europa's grootste computerfabrikant ICL Nederland B.V.. Zwaan svl iet 20.1081 Al* Amsterdam, lel.: 020-42 45 45 ROTTERDAM De Rotterdamse Scheepvaartmaatschappij Anthony Veder heeft bij de Yssel-VIlet Combi natie in Ridderkerk de contracten getekend voor de bouw van twee gas tankers. Met de order is 45 miljoen gulden gemoeid Volgens directeur A. van Waarde van Anthony Veder zullen de schepen in Januari en april 1981 ln de vaart ko men onder de Nederlandse vlag. De drie gastankers, die Veder al heeft varen, staan geregistreerd op de Ne derlandse Antillen. Voor de bouw van de twee schepen heeft Veder steun gekregen ln het kader van het zgn. „Maritieme Plan" en vla de Wet In- vesterings Rekening. De twee schepen worden ingebracht in het Unigas Consortium, waarin Ve der samenwerkt met Sloman Neptun in Bremen, de Schotse rederij Gibson Gas Tankers en de Noorse maat schappij Olav Peterson. Het consorti um telt op het moment 27 gastankers. De tankers (3.350 ton elk) krijgen de namen „Prins Maurits" en „Prins Frederik Hendrik" Het'zijn namen, die Anthon Veder vroeger ook ge voerd heeft op de voormalige „oranje lijn" tussen Europa en de Amerikaan se en Canadese Great Lake» Volgens de directie van de Veder-groep wordt met de twee nieuwe tankers en-hun Nederlandse registratie „een goede oude traditie" opgepakt. Nou zal het toch niet ge beuren dat zulke mooie kerstkaarten de deur uit gaan zonder postcode? Als u straks eens een nieuw adressenlijstje maakte? Mèt postcodes? Die hebt u dan altijd bij de hand. U weet wel, in het laatje!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27