«r Stalin leeft voort DAG 15 DECEMBER 1979 ~1rdagT TROUW/KWARTET ■BUITENLAND! Volgende week vrijdag is het een eeuw geleden dat schoenmakerszoon Josef Vissarionowitsj Dzjoegasjwili werd geboren. Onder de schuilnaam Koba begon hij in het begin van deze eeuw een carrière in de toen nog illegale bolsjewistische partijEen man van de praktijk, geen hoogvlieger, leek het. Goed om als partijsecretaris voor de kaartenbakken te zorgen. Koba zag zijn kans en ontpopte zich als Stalin. Nu, zesentwintig jaar na zijn dood, leeft hij voort in een maatschappij waar het uitspreken van je eigen mening levensgevaarlijk kan zijn. door Martin van den Heuvel indringend beeld van de persoonsverheer lijking rond de Rode Tsaar. Hij schrijft onder meer dat er circa twintigduizend lofliederen op Stalin moeten zijn ge schreven. Het zal altijd wel een punt van discussie tussen historici blijven hoe verklaard moet worden dat de Georgische schoen makerszoon Josef Vissarionowitsj Dzjoe gasjwili er in kon slagen het Sowjetvolk zo dwingend zijn wil op te leggen. Was Stalin een machtswellusteling die er op perfide wijze in geslaagd is om, tegen Lenins ideeën in, een dictatuur te vestigen? Of was het stalinisme het logische produkt van het bolsjewistische model waaraan Lenin zelf de eerste, ruwe vormen had gegeven en dat door „de man van staal" alleen maar „vervolmaakt" is? De Russische dissidente historicus Roj Medwedew (om één voorbeeld-te noemen) doet in zijn boek „Laat de geschiedenis oordelen" veel moeite om de eerste stel ling waar te maken. Het leninisme is vol gens hem een goede zaak, Stalin liet het Russische socialisme echter ontsporen en de problemen kunnen verholpen worden als de stalinistische uitwassen worden uit gebannen. Ik sta nogal sceptisch tegen over deze visie en neig steeds meer tot de gedachte dat het stalinisme een vrij lo gisch produkt van het leninisme was. Sta lin heeft repressiemethoden gebruikt waarvoor Lenin waarschijnlijk zou zijn teruggeschrokken, maar dat is een andere zaak. Dat had er ook toe kunnen leiden dat het Sowjetsysteem zou zijn ineenges tort als Lenin langer geleefd had. Elite Voor een goed begrip van de persoon en de werkwijze van Stalin moeten we ons ver diepen in de polemieken over de partijop- bouw tussen de Russische sociaal-demo craten rond de eeuwwisseling. Tsaar Nico- laas II zat nog op de troon en de Russische sociaal-democratie vormde een betrekke lijk kleine, illegaal werkende partij. In deze partij ontstond een conflict hoe de strijd tegen de autocratie moest worden gevoerd. Lenin was een voorstander van het zogenaamde „democratisch centralis me". Hij wilde een elitepartij, een partij van gestaalde revolutionairen die de beve len van hogere partijorganen blindelings zouden uitvoeren, een actiepartij en geen discussiepartij. Lenins brochure „Wat te doen?" is één en al verheerlijking van de partij als „voorhoede van het proletari aat". waarbij de verdrukten voor wie de partij de ideale wereld zou bevechten, ver op de achtergrond verdwenen. Lenins tegenstanders verwierpen de cen tralistische ideeën en de partijverheerlij king van Lenin. Zij hechtten veel meer waarde aan de democratische besluitvor ming binnen de partij en wilden een grote partij die openstond voor iedereen, ook al was het onder het tsarisme moeilijk om die democratie en openheid te realiseren. Het was naar aanleiding van deze discus sie dat Trotski spottend opmerkte dat Lenins opvattingen over de partij noodza- hadden geholpen, werden al onder Lenin korte metten gemaakt. Het opsluiten van politieke tegenstanders zonder reële gron den in gevangenissen en kampen gebeur de ook onder Lenin al op grote schaal. Illustratief is in dit opzicht het showpro ces dat de bolsjewieken in de zomer van 1922 tegen een aantal leiders van de Partij der Socialisten-Revolutionairen organi seerden. Lenin eiste een „modelproces met flink veel kabaal in de pers". De rechters moesten zich volgens hem schik ken naar de wensen van de Sowjetover- heid en strenge straffen uitspreken. Deze Socialisten-Revolutionairen, verte genwoordigers van de partij die bij de verkiezingen in 1917 vijftig procent van de stemmen veroverde (de bolsjewieken 25 procent), werden berecht op grond van wetten die nog niet bestonden op het moment dat ze hun „misdaden" begaan hadden. Gedurende het twee maanden durende proces vonden er massale open bare demonstraties tegen de beklaagden plaats waajaan de openbare aanklager en de rechters deelnamen. Dit proces was al evenzeer een gerechtelijke komedie als de beruchte showprocessen van de jaren der tig, zij het dat nog niet alle aangeklaagden nu ook al schuld bekenden. „Omvorming" Aan het einde van de jaren twintig, als Stalin zijn voornaamste tegenstanders politiek heeft uitgeschakeld, begint hij met de „socialistische omvorming" van de Russische maatschappij, de collectivisa tie van de landbouw en de industralise- ring. De Russische landbouw was sterk verou derd, er was overwegend sprake van klei ne boerderijen en modernisering was be slist noodzakelijk. Maar de collectivisatie die vanaf 1928 werd doorgevoerd, zaaide dood en verderf op het Russische platte land. Het gebeurde met dwang, waarbij de overheidsterreur zich voornamelijk richt te op de koelakken, hereboeren zouden wij zeggen. Er waren echter nauwelijks hereboeren, maar alle tegenstanders van de collectivisatie kregen dit etiket opge plakt en werden terechtgesteld of naar Siberië verbannen. Deze landbouwhervorming van Stalin heeft aan miljoenen mensen het leven gekost. 1) Maar mensen als Medwedew zien deze collectivisatie nog steeds als een groot goed. ook al betreuren zij „de exces sen" die zich daarbij hebben voorgedaan. Normen Medwedew en sommige andere marxisti sche geschiedschrijvers veroordelen Sta lin pas als hij zich in de Jaren dertig ook tegen partijgenoten gaat keren. Toen pas zouden de leninistische normen geschon den zijn en zou het zuivere stalinisme zijn kop opsteken. Die scheiding lijkt mij te kunstmatig. Hoezeer machts- en achtervolgingswaan Stalin al in de jaren dertig in zijn greep hadden, blijkt uit de decimering van de legertop: zeventigduizend officieren kwa men in de Grote Terreur om het leven, onder wie negentig procent van alle gene raals en tachtig procent van alle kolonels. Een groot deel van de eerste nederlagen in de Tweede Wereldoorlog en van de twintig miljoen Russische oorlogsslachtoffers moet stellig op rekening geschreven wor den van deze zinloze zuivering van het leger. Er wordt bovendien, als het over de twintig miljoen Russische oorlogsslach toffers gaat, meestal vergeten dat onder hen ook veel slachtoffers van de Stalinter- reur moeten zitten, die tijdens de oorlog in> Russische dwangarbeiderskampen door ondervoeding om het leven zijn gekomen. Destalinisatie Een herdenkingsartikel over Stalin schrij ven is daarom alleen al zinvol, omdat het stalisnisme tot op de dag van vandaag voortleeft. Chroestsjows mislukte destali nisatie heeft bewezen hoe hardnekkig het stalinisme is. En onder stalinisme versta ik dan die dwangmaatschapplj die in de jaren dertig door de stalen hand van de Grote Leider gevormd is, met de positieve en negatieve trekken dooreen: een maat schappij zonder werkloosheid maar met arbeidsdwang, met gratis medische ver zorging en onderwijs en een. zeker op wereldniveau gezien, redelijke welvaart. Maar ook een land zonder democratie, zonder vrijheid van godsdienst, een land waar een kleine almachtige kliek de dienst uitmaakt en het uitspreken van je eigen mening levensgevaarlijk kan zijn. Een land ook waarin de sociale bovenlaag over grote inkomens en vele privileges beschikt. Wat dat betreft is Lenins princi pe dat een partijfunctionaris niet meer mag verdienen dan een geschoolde arbei der allang overboord gezet. En onder stalinisme versta ik ook de hy bride Russische achterdocht ten opzichte van het Westen, het vijanden- en omsinge lingscomplex. die ziekelijke manie om „de vijand", „het kapitalisme" of „het imperi alisme" de schuld van alle falen te geven, het rigide zwart-witdenken. die eeuwige vrees voor „Westerse ondermijning". Het is een land waarin de jeugd vandaag de dag nog wordt opgevoed tot „haat jegens de vijand en het kapitalisme". 2). Deze Russische complexen bewijzen steeds weer hoe onzeker de Sowjetmacht- hebbers zich voelen en op hoe weinig anders dan op kille macht hun regime gevestigd is. Deze Russische complexen maken de Sowjet-Unie voor het Westen ook een moeilijke partner. 1) Zie voor de collectivisatie van de Rus sische landbouw het artikel van profes sor J. W. Bezemer in de Internationale Spectator, oktober 1979. In dit nummer staan nog twee artikelen over de Russisc- ge landbouw. 2) Voor de agressieve en militaristische wijze waarop de Sowjetjeugd wordt op gevoed zie: Martin van den Heuvel, De militair-patriottische opvoeding van de sowjetjeugd, Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken Den Haag, 1979. Dr Martin van d* H-uvtl is wrlrnsrhapprlijk mrdr warkrr aan hrt Oost-Europa Instituut van d« l'niveMi- teil van Amsterdam. kelijkerwijze in de dictatuur van de partij leider moest uitmonden. Deze discussie in de partij leidde in 1903 tot de bekende splitsing tussen de bolsjewieken (aanhan gers van de meerderheid) en mensjewie ken (aanhangers van de minderheid). Bolsjewiek Stalin nu, die het congres over deze kwes tie (in Brussel en Londen) niet had bijge woond, was een bolsjewiek van nature. Op vijftienjarige leeftijd komt hij, in 1894, op het orthodoxe seminarie in Tbilisi terecht, een van de weinige mogelijkheden in die tijd voor een onbemiddelde Georgische jongen om verder te leren. Nog op het seminarie krijgt hij belangstelling voor het marxisme en zijn verwijdering van het seminarie in 1899 moet daarmee te maken gehad hebben. In de bolsjewistische partij ontwikkelt hij zich tot een betrouwbaar werker, een man van de daad, een man ongetwijfeld naar Lenins hart. Stalin agiteert onder de ar beiders van de Georgische hoofdstad Tbi lisi, maar is ook actief in de Transkaukasi- sche olie- en havensteden Batoem en Ba koe. Hij wordt verscheidene keren door de Ochrana, de tsaristische geheime politie, gearresteerd en tot enkele Jaren verban ning veroordeeld. Het toezicht op de bal lingen was echter doorgaans niet streng en Koba, zoals zijn schuilnaam aanvanke lijk luidde, dook meestal na enkele maan den weer in de Kaukasus op om zijn revolutionaire activiteiten te hervatten. Actie Stalin was, nogmaals, meer een man van de revolutionaire actie dan een theoreti cus. Hij bewonderde Lenin om zijn gedurf de besluiten, maar had een afkeer van intellectueel getheoretiseer. Zelfs in 1917 behoorde Stalin niet tot de echte leiders van de bolsjewistische partij, ai was hij inmiddels wel lid geworden van het cen trale comité. Men zal in het beroemde boek over de Oktoberrevolutie van de Amerikaanse journalist John Reed, „Tien dagen die de wereld deden schokken", Stalin dan ook nauwelijks tegenkomen. Daarom heeft Stalin dit boek, dat toch een verheerlijking van de communistische revolutie was, verboden toen hij het in Rusland voor het zeggen had. Het is ook, anders dan meestal gedacht wordt, zeer waarschijnlijk dat Lenin het idee steunde om Stalin in april 1922 secre taris-generaal van de partij te maken. De bolsjewistische leiders zagen onvoldoende in welk een grote potentiële macht zij Stalin daarmee schonken, zij zagen er een bureaufunctie in, werken met ledenadmi nistraties en kaartenbakken, geen taken waar revolutionairen warm voor lopen. Stalin, die toen al zeer ambitieus was maar die ambities goed wist te verbergen, maakte die post tot de belangrijkste in de partij. Binnen een jaar verving hij 37 van de 50 provinciale partijsecretarissen. Sta lin had vooral invloed onder het lagere partijkader. Hij was een man die hen begreep, hun taal sprak, niet zo'n hoog dravende theoreticus. Daarom werd hij voortdurend onderschat en nog na Lenins dood in 1924 leek het veel waarschijnlijker dat Trotski de Bona parte van de Russische revolutie zou wor den dan hij. De weinige theoretische bij dragen die Stalin leverde, zoals de doctri ne van „het socialisme in een land", waren begrijpelijk en uitvoerbaar, en vielen in de partij zeer in de smaak. Erfenis Stalin erfde, daar kan geen twijfel over 'bestaan, van Lenin een politiek systeem dat op onderdrukking berustte. Dat was het logische gevolg van een machtsgreep door een minderheid en de wens de macht ten koste van alles te behouden. Met op standen, van dezelfde arbeiders en matro zen die de bolsjewieken aan de macht 21 december 1949 werd Josef lin zeventig. De „vader aller .keren" werd bij deze gelegen- bejubeld op een wijze als licht nooit eerder in de ge- iedenis is voorgekomen. In hoofdartikel in de Prawda tmden het centrale partijcomi- en de ministerraad hem „de medestrijder en vriend van iin, de geniale voortzetter van onsterfelijke zaak, de onver- eibare strijder voor het com- nisme, onze wijze leider en le- r". inge artikelen belichtten Stalins voor- tnste medewerkers de verschillende ecten van zijn genie. Georgi Malenkow in hem „de leider van de progressieve isheid"; Lawrenti Beria „de grote in- Btor en organisator van de zeges van communisme"; VJatsjeslaw Molotow chreef „het creatieve genie met al zijn rsiteit en geestelijke rijkdom van de Stalin"; Kliment Worosjilow zijn taire genie; Anastasi Mikojan onder- epte dat Stalin in „zijn briljante ge- riften de grote opvolger van Lenin en ideeën" was; Nikita Chroestsjow ten- te bracht eer aan de „geliefde vader, e leraar, het genie dat de Partij, het rjet-volk en de arbeiders van de hele eld leidt". ging het door, bladzijden lang. Op 21 ember begonnen de Russische kranten met het afdrukken van lange lijsten gelukwensen van organisaties en pro- ente persoonlijkheden, binnen en bui de Sowjet-Unie, aan de „grote leider", e lijsten stonden 22 maanden achter- geregeld in de dagbladen. In oktober toen Stalin bijna 72 was, stopte men bee, met de mededeling dat nog niet 'reen aan de beurt was geweest. ischeiden. A van de merkwaardigste kanten van I" e persoonsverheerlijking was dat ook Uns bescheidenheid herhaaldelijk ge- verki ;en werd- Zo schreef Malenkow: „Ka- raad Stalin waarschuwt ons herhaalde- dat niet eigendunk, maar beschéiden- :t-dü l een bolsjewiek siert. En dat elke en er, welke functie hij ook bekleedt, een *aar van het volk is". Ook Beria sprak 8talins „eenvoud en bescheidenheid ifkeer van alle verwaandheid en effect- ig". gen. oestsjow heeft in zijn geheime rede besli februari 1956, waarin hij Stalin van voetstuk stootte, deze „bescheiden- 1" heftig aangevallen. Hij vertelde 1 dat de dictator persoonlijk opdracht gegeven aan zijn officiële biografie zin toe te voegen waarin zijn beschei- l6l heid geprezen werd. De bescheiden van de huidige partijleider Leonid dag tniew wordt trouwens, met het groeien v zijn macht, ook steeds meer geprezen, inmiddels overleden componist Dmitri TR1 itakovitsj geeft in zijn recent in Ameri- ten herschenen autobiografie eveneens een ;ciei^

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23