lan open school op zacht pitje Oppositie gekant tegen de emancipatiebureaus ok in 1923 waren er tien dissidenten itnuchteringsmiddelen bben nauwelijks effect Kampen koestert oude gevelreclames wil een nader overleg 1 otherapeuten ten succes nisterie Grafische bonden FNV willen kortere werkweek Zilveren Camera CDA heeft waardering voor plannen Directeur krijgt voor fraude twee jaar en 725.000 boete /ezigheid van Geerten Gossaerts vader gaf doorslag bij stemming óver vlootwet AG 14 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET rirt npi ,nze parlementsredactie HAAG Minister Pais (onderwijs) zal zijn omstreden plannen voor de open school ,ig nog op een zacht pitje zetten. Hij'heeft dat gisteren moeten toezeggen aan de vaste lommissie voor onderwijs. lte >rc unissie wil eerst over de plan indeling overleg plegen met de commissies voor CRM en soci- ken. Dat zal gebeuren in de eek na het kerstreces van de (na 21 januari). Het open- Han is mede-ondertekend door •taris Kraaijeveld (CRM) iter Albeda (sociale zaken). ander betekent dat de com- ópen school en de commissie- - fiijke educatieve netwerken in [en onzer verslaggevers HAAG Preparaten die als ontnuchteringsmiddel op Brlct worden gebracht, hebben weinig of geen aantoon- sffect. Ook koffie, thee en cola zijn niet werkzaam. De i aanwezige coffeïne versterkt zelfs sommige nadelige en van alcohol. elk geval niet op 1 januari a s. worden opgeheven. Volgens het plan zou er in plaats van deze twee adviescommis-" sies een nieuwe coördinatiecommis sie komen. Deze zou de introductie van de open-schoolwerkwijze in buurt- en soortgelijke instellingen (per 1 augustus 1980) moeten gaan begeleiden. Volgens het plan van de bewindslie den zou het aantal open-schoolplaat- sen moeten worden uitgebreid van veertien naar dertig. De proefprojec- de uitslag van een onderzoek subfaculteit farmacie van de iiversiteit in Utrecht, verricht zoek van de Stichting Weten- lelijk Onderzoek Verkeersvei- Reden voor het onderzoek te gaan of er mogelijkheden i om het gevaar van alcohol in !r te verminderen. enkele koppen koffie is weinig effect te verwachten en van veel koffie on dervindt men eerder negatieve dan positieve invloeden. ten van de open school zouden vol gend jaar augustus moeten ver dwijnen. Haast Hiertegen is van verschillende kan ten geprotesteerd. Gevreesd wordt dat de haast waarmee het plan ken nelijk moet worden uitgevoerd, fataal zal zijn voor de huidige deelnemers van de open-schoolprojecten. Ook in de Tweede Kamer worden er grote vraagtekens gezet bij de datum van Invoering die de bewindslieden voor ogen staat. Algemeen punt van kritiek in de Ka mercommissie voor onderwijs is dat de Kamer te laat wordt betrokken bij dit soort plannen. „Vaak worden we, er als Kamer pas bij betrokken als de plannen al in de uitvoeringsfase ver keren," aldus het CD A-Kamerlid Deetman gisteren na afloop van de commissievergadering. Als tweede voorbeeld noemde hij het plan van Pais om, eveneens volgend jaar, met een nieuw soort stimule ringsbeleid te beginnen voor kinde ren in achterstandsituaties. De minis ter wil dat inpassen in het vernieu wingsbeleid voor de toekomstige ba sisschool. Maar de onderwljsspecia- listen in de Kamer menen dat de stimuieringsscholen daar nog niet aan toe zijn. Motie Deetman deed daarom bij de behan deling van de onderwijsbegroting een motie ingediend, waarin gevraagd wordt het huidige stimuleringsbeleid dat los staat van de toekomstige basisschool met nog een jaartje te verlengen. Op verzoek van Pais, die daartegen ernstige bezwaren heeft, werd de motie vorige week nog niet in stemming gebracht. Gisteren heeft de bewindsman met de Kamercommissie over zijn plan gepraat, maar hij is daar niet veel mee opgeschoten. Deetman zei dat hij geen aanleiding zag om zijn motie volgende week niet in stemming te brengen. Wel wil hij een enkel onderdeel uit het plan van Pais in zijn motie mee nemen. Dat betreft met name de uit breiding van de onderwijsstimulering tot de kleuterscholen. „Dat vindt ei genlijk iedereen in de Kamer wel een goede zaak. Dus dan vind ik dat daar volgend jaar maar mee begonnen moet worden." Verwacht mag worden dat een meer derheid in de Kamer voor de straks aangepaste motie van Deetman zal stemmen. Dat zou betekenen dat Pais slechts gedeeltelijk zijn zin krijgt. Over de kern van zijn stimule ringsplan wil de Kamercommissie volgend jaar maart of april in een openbare vergadering gaan pr^tea f keei rapi tpport wordt het begrip ont- ingsmiddel ruim opgevat. Zo- Idelen die vóór, als middelen ens of na het alcoholgebruik worden ingenomen, worden bandeld. ieid komen de stoffen die de snel- remmen, waarmee de maag Bgt in de darmen (en waardoor name van de alcohol in het yordt vertraagd), er nog het maf. Maar die zijn niet beter n stevige maaltijd met veel en eiwitten, kort vóór of tij- Bet drinken. Een vergelijkbare |g heeft het nuttigen van grote leden suikerhoudende of ei- dranken als melk en yoghurt, moeten daar, aldus het ook geen wonderen van wor- 'acht. die de invloed van alcohol op itrale zenuwstelsel tegengaan de afbraak van alcohol in het n bevorderen, blijken weinig of ffect te hebben,-of niet toepas- t zijn. Daar komt bij, dat de dng vaak vervelend en soms evaarlijk is. offëine zegt het rapport: VEin AG (ANP) Het ministerie ^gezondheid heeft volgens tawoordigers van fyslothera- toegegeven, dat het voorne- n behandelingen met appara- )or rekening met het zieken- e beperken, te ongenuanceerd rdoor zouden patiënten onno- jng onder behandeling kunnen Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De federatie Druk en Papier, de grafische bonden van de FNV, willen een werkweek van 38 uur en 45 minuten. Verder een verlaging van de grens voor vervroegd uittre den met één jaar van 63 naar 62, en betere afspraken over het opvullen .van de via arbeidstijdverkorting vrij komende arbeidsplaatsen. De grafische bonden eisen ook, con form de FNV-eis, een loonsverhoging van twee procent en een extra dag vakantie. De laagste loonschalen, waar als regel veel vuil en onaange naam werk wordt verricht, moeten worden opgekrikt tot het niveau van het minimumloon. In de grafische sector zijn ruim 50.000 mensen werk zaam. Over de manier waarop de kortere werkweek er in de praktijk uit gaat zien valt te praten, aldus voorzitter van der Werff van de federatie. „De gemiddelde verkorting met vijf kwar tier per week moet hoe dan ook boven water komen." Deze eisen zal de fede ratie in het komende CAO-overleg voor 1980 bij de werkgevers op tafel leggen. - Net als bij de CAO-onderhandelingen voor 1979 stellen de grafische bonden voor 1980 ook weer de eis dat er in de grafische sector duizend mensen in opleiding moeten worden genomen om de uitbreiding van de werkgele genheid op te kunnen vangen. Ook de Dienstenbond FNV stelt deze week dat.de bond de komende CAO- onderhandelingen in zal gaan met de looneis van twee procent. Deze 2 pro cent is aldus voorzitter Brouwer van de dienstenbond nodig voor de hand having van de koopkracht, vooral voor de niet werkenden. De Zilveren Camera, de prijs van de Nederlandse fotojourna listen voor de beste persfoto van het jaar, is uitgereikt .aan foto graaf Wim Hofland van De Tele graaf voor diens foto van mr W. Aantjes tijdens de persconferen tie in november 1978, waar deze zijn terugtreden uit de politiek bekend maakte. Prins Claus reikte gisteren de Zilveren Ca mera uit op Schiphol. Op de foto: de plaat „Aantjes, einde van een carrière" en prins Claus die door de Zilveren Camera kijkt, ge flankeerd door winnaar Hofland. Van een onzer verslaggevers KAMPEN Burgemeester en wethouders van Kampen koesteren niet alleen historische geveltjes maar ook antieke gevelreclames. Ze hebben dezer dagen besloten tot een inventarisatie van deze teksten, die op honderd en één artikelen betrekking kunnen hebben. De oude muurschilde ringen hebben soms een zekere artistieke waarde, zijn historisch-topografisch van betekenis en passen ook nog eens in het nostalgisch denken van deze tijd. Vaak is het zo dat de bedrijven waarvoor deze reclames werden ge maakt, niet meer bestaan. Bij een opknapbeurt, laat staan een restau ratie van enige omvang, worden de oude teksten nogal eens wegge- pleisterd. Jammer, zeggen ze in Kampen. De reclame zal in leder geval gefoto grafeerd of getekend voor het na geslacht worden bewaard. Onder zocht zal ook worden in hoeverre dc - - AII.. teksten aan de muur met hun vaak Een van de oude geveltjes met opmerkelijke lettertypes, die een reclametekst in Kampen. „gevelkroniek" van de stad vormen, bij verbouwingen kunnen worden gered. Via een monumentenveror dening is In dat opzicht misschien iets te doen. Zegswijzen als „Alle ogen zijn ge richt op KwatteC' en „Even tijd voor een Caravellis" zijn nog niet uit het taalgebruik verdwenen, maar de produkten bestaan al lang niet meer. „Waarom zouden speelse mensen met een beetje gevoel voor geschiedenis", vraagt men zich in Kampen af, „uitspraken van, deze soort in Jugendstil of een andere stijl niet op hun gerestaureerde pandje willen handhaven?" Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer voelt niets voor de plannen van staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM om provinciale emancipatiebureaus op te richten. Het CDA daarentegen heeft waardering voor de plannen van de staatssecretaris en WD-woordvoerster Vrijlandt-Krijnen liet tijdens het debat over deze zaak weten dat zij zich niet tegen de opzet van de bureaus zal verzetten. Wel maakt de WD enkele kantteke ningen bij het project. Zo zal de pro vincie zelf heel duidelijk inhoud moe ten geven aan de structuur van zo'n bureau en zal de overheid die verant woordelijkheid uit handen moeten geven. Bovendien is de WD nogal kritisch ten opzichte van het taken pakket dat de emancipatiebureaus wordt toegedacht. Mevrouw Evenhuls-Van Essen (CDA) ziet in de opzet één van de „vele middelen, om de vrouwen aan de ba sis te laten meedenken en -werken". Dat is nu Juist een punt dat de oppo sitie betwijfelt. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wou ters maakte haar plannen hierom trent vorige week bekend. De vrouwe nemancipatiebureaus moeten in de provincie een punt zijn waar vrou wenorganisaties steun kunnen vin den en verder ook nog stimulerend bezig zijn. De Partij van de Arbeid, D'66 en de PPR zijn sterk gekant tegen het op zetten van deze bureaus. PSP-woord- voerder Van der Spek meent zelfs dat het allemaal weggegooid geld is en hij vroeg bij motie van de regering om het hele plan maar te vergeten en alle beschikbare gelden te besteden aan dingen die de emancipatie van de vrouw naar zijn idee direct van pas komen, zoals uitbreiding van het aan tal crèches, overblijfmogelijkheden voor kinderen op scholen, verhoging van subsidies aan vrouwenhuizen en aan „Blijf van mijn lijf-huizen". De Partij van de Arbeid vindt ook dat de regering terug moet komen op het idee van de emancipatiebureaus en het geld dat daarmee beschikbaar komt aan de provincies te geven. Zo doende kan op provinciaal niveau worden bepaald, in overleg met de bestaande vrouwengroepen en -orga nisaties, zodat de provincies het emancipatiebeleid ter plaatse op po ten kunnen zeggen. Te vroeg Mevrouw Wuthrich-Van der Vlist (PvdA) laat daarbij nadrukkelijk de mogelijkheid open dat provincies op den duur zelf het idee kunnen ontwik kelen om een emancipatiebureau op te zetten. Om dat plan nu van over heidswege te lanceren, vindt zij veel te vroeg. Tot op heden hebben nagenoeg alle provincies gezegd ontevreden te zijn over het overleg dat ze met de staats secretaris hebben gehad over deze zaak. Ook bij vrouwenorganisaties is er onrust over plannen. Volgens me vrouw Wuthrich zijn dat niet alleen zogeheten radlkale vrouwengroepen, maar vrouwen uit de zogeheten VOS- groepen, vrouwen van de Open School, CDA-vrouwen, het katholiek vrouwengilde en andere minder aan de weg timmerende bewegingen. „Men is zeer ongerust dat er te veel geld in de structuur gaat zitten, ter wijl er nog zoveel activiteiten zijn die door geldgebrek niet kunnen worden ontwikkeld", aldus mevrouw Wuth rich. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De 73-jarige Jan K.. ex-directeur van de bedrijfsvereni ging voor het Bakkersbedrijf in Gro ningen, is door de rechtbank veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 725.000 gulden. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan ver duistering, valsheid in geschrifte en belastingfraude ten bedrage van vijf miljoen gulden. Twee van zijn handlangere zijn ver oordeeld tot 10.000 gulden boete. De officier van justitie had tegen K. drie jaar cel en 750.000 gulden boete geëist en tegen adjunct-directeur Douwe D. (67) en chef-administrateur Jan V. (62) elk 15,000 gulden. De zaak kwam aan het rollen na pensionering van Jan K die met de financiën zo manipuleerde dat de Bakkersfondsen de riskante effecten kreeg toegespeeld, terwijl hij zich de winstgevende effecten aan zichzeU toeèigende en ook nog voor de belas ting verzweeg. De rechtbank trok een jaar van de els af, mede om de leeftijd en de gezond heid van K. ADVERTENTIE A. van Bennekom met „de tien" van donder- december jl. bedoel zal geen uitleg behoeven, zeker niet ouw". Ik zal over hun stem- ,r nu geen waardeoordeel ge- 1 wil ik er geen geheim van i dat ik me zeker in hun rijen jebben geschaard wanneer ik el van de fractie had uitge- |t. Hier en nu wil ik herinne- een merkwaardige parallel i politieke historie. Idan terug naar vrijdag 26 oktober pa een felle discussie, waarin niet f dan 34 afgevaardigden he^ woord Ingevoerd, werd de door het kabinet- iiende vlootwet in een nek-aan- fe met 49 tegen 50 stemmen verwor- h nu waren het geen dissidente anti- "ïalren die met de SDAP meestem- tien Rooms-Katholieken onder [van mr. J. R. H. van Schaik, een 2en geacht Kamerlid die later nog £r en Kamervoorzitter zou worden. U r een dwarsligger bestaan er nog lelijkheden. En zoals er nu bij r.lc leden van het CDA enige i heerst, was er toen grote veront- Bng in het AR-kamp. Behalve Van behoorden drie vrijgestelde vak- ituurders, twee onderwijzers en de a Godfried Bomans, mr. J. B. Bo- t de „afvalligen". t de verontwaardiging in AR-kring _e blijken uit een vers dat gevonden D de nalatenschap van oud-minister 11 Malefijt en waaruit ik enkele regels Het tiental laat zijn leiders staan Wat gaat ons Ruijs, wat Nolens aan? Zij kiezen liever Troelstra's zij Dan heten z'immers fier en vrij? Ruijs' kabinet stond vijf jaar pal Tien dwazen brachten het ten val Lijken deze uitlatingen niet als twee drup pels water op de opgewonden taal van som mige media en politici van deze dagen? Om al deze opwinding enigszins te verkla ren moeten we even teruggaan naar de voorgeschiedenis van de Vlootwet. We leef den toen in een periode waarin grote bezui nigingen nodig werden geacht om de eind jes aan elkaar te krijgen. Vele van deze bezuinigingen moest het „dure" onderwijs leveren: de voorwaarden voor oprichting van bijzondere scholen werden verzwaard, de leerlingenschaal werd verhoogd, de sub sidie voor vervolgonderwijs ingetrokken, de voorgenomen verbeterde opleiding van on derwijzers voorlopig op dood spoor gezet. Ook werd een aanzienlijke korting op de salarissen voorbereid. Moest ook Defensie een offer brengen? Een ontwerp tot versterking van de verdediging van het toenmalig Nederlandsch Indië was reeds lang in voorbereiding maar de behan deling was geschorst, mede doordat men voorzag dat de aanneming niet van een leien dakje zou verlopen. De minister van financiën, De Geer. trad af omdat hij eerst een sluitende begroting wilde vóór hij in stemde met de kostbare Vlootwet. Een op volger in C.H. kring bleek niet te vinden en nu viel de aandacht van premier Ruijs op Colijn, ook toen al door velen als „de sterke man" gezien. Avontuur Colijn voelde er echter niet veel voor zich in een naar veler mening gevaarlijk avontuur te storten. Het AR-partij bes tuur stond zeer sceptisch tegenover een aanvaarding van de portefeuille en Idenburg gewaagde van een „alleen in uiterste noodzaak". Ook de AR-Tweede-Kamerfractie met uitzonde ring van de leden Schouten en Zijlstra ontrieden aanvaarding van Financiën. Naarmate de tijd vorderde neigde Colijn echter meer tot een positieve beslissing. Enerzijds was daar de sterke aandrang van Ruijs die hem mededeelde dat een kabi netscrisis onontkoombaar was wanneer Co lijn niet beschikbaar was; anderzijds was er hem veel aan gelegen de Vlootwet in veilige haven te brengen. Ook trok het Kamerlidmaatschap en zelfs de functie van fractieleider hem weinig aan; hij was veel meer-de regent die wilde rege ren en de grote lijnen uitstippelen. De Tweede Kamer beschouwde hij als een „praatcollege" dat hij het liefst ontvluchtte. Toen dan ook de zekerheid was verkregen dat de CH-Tweede Kamerfractie geen over wegende bezwaren had tegen de vervanging van een CH-minister door een AR was voor Colijn het pleit beslecht. In augustus 1923 was de toetreding van Colijn tot het minis terie een feit. Onverzettelijk Na deze uitweiding terug naar de vlootwet crisis. Men kan zich afvragen waarom de anders zo plooibare Ruijs, die als regel tot veel concessies bereid was nu zo onverzette lijk bleek; hij stelde de portefeuillekwestie wanneer de Kamer, al was het maar op een ondergeschikt punt, een wijziging in het vlootwet-ontwerp aanbracht. Bijna twintig jaar had men gewerkt aan een effectieve voorbereiding van de verdediging van Ne derlands Indië en hij was van mening dat, wanneer men nu niet tot duidelijke resulta ten kwam, men in hoogste instantie faalde in de beveiliging van „ons koloniale bezit". Het ging volgens Ruijs niet aan dat het kabinet aan zou blijven als de verdediging van Indië niet veilig was gesteld. In en buiten de Kamer ontstond een felle agitatie tegen de vlootwet en in het bijzon der tegen Colijn, die men niet ten onrechte' als de sterke man in het kabinet,beschouw de. In de Kamer zei de communist Van Ravesteijn bij voorbeeld: „Wij hebben hier in den persoon van den heer Colijn in Ne- derlandsche vormen onzen Mussolini gekre gen. Met dezen nieuwen minister van finan ciën die feitelijk ook minister-president is hebben wij hier Koning Colijn gekregen." Ook buiten de Kamer ontstond een indruk wekkende actie tegen de Vlootwet en speci aal tegen minister Colijn. Een antl-petion- nement verwierf 1.100.000 handtekeningen en een betoging op het ijsclubterrein in Amsterdam trok 90.000 bezoekers; het was de grootste manifestatie die tot die tijd ooit in Nederland was gehouden. Voor de tien tegenstemmende Katholieken had vooral het bezwaar gegolden dat ze er een aantas ting van het budgetrecht der 8taten-Gene- raal in zagen. Een drom belangstellenden wachtte op het Binnenhof de uitslag van de stemming af. Een zo grote politieke belang stelling was toen nog een vrij zeldzame gebeurtenis; dat is gelukkig in deze tijd wel wat anders. Zieke Slechts één Tweede Kamerlid ontbrak bij de stemming. Het was Jhr. B. J. Gerretson (c.h., de vader van de latere professor dr. F. C. Gerretson, die ook bekend zou worden als de dichter Geerten Gossaert); zijn afwe zigheid gaf dus de doorslag. Zelfs de zieke vrijzinnig-democraat mr. A. C. Visser van IJzendoom hij zou spoedig daarna over lijden had zich nog ter vergadering bege ven. Ruys had duidelijk doen blijken dat het kabinet zou opstappen indien de wet verworpen zou worden. Toen de ministers na de Instemming de vergadering verlieten, liet de vrijzinnig-de mocraat March ant zich de woorden „God dank, wij zijn ze kwijt" ontvallen woor den die later niet juist zouden blijken want het ontslag van het kabinet ging niet door. Plaat van P. van der Dem In De Haagsche Post, kort nadat Colijn ministers geworden was, augustus 1923. Het onderschrift luidde: Colijn! Colljn'./Colijn rijn naam is klein!/ Zijn daden benne groot/Zijn daden benne groot/Hij geeft ons Zuinigheid en Vloot! De meerderheid die het kabinet ten val had gebracht was te heterogeen om een nieuwe regering te kunnen vormen en na eindeloos .onderhandelen weigerde de Kroon het ont slag van het kabinet te aanvaarden en het bleef zitten. En nu gingen de aangekondig de bezuinigingen eerst goed van start. Artikel 40 van het bezoldigingsbesluit 1922 dat de ambtenaren de op dit tijdstip geno ten jaarwedde waarborgde werd bij Ko ninklijk Besluit ingetrokken en op de sala rissen werd tot 1 januari 1925 een/korting van tien procent toegepast. De leerlingen schaal werd op 48 gebracht en de huwende ambtenares zou worden ontslagen. Natuurlijk Is de politieke situatie en de aanleiding tot de huidige spanningen van een geheel andere aard dan in 1923, maar nu opnieuw sprake is van tien dissidenten leek mij de parallel te merkwaardig om er niet even de aandacht op te vestigen. De heer J. A. van Bennekom was van 1961 tot 1970 lid van de Tweede Kamer. KaftJ TO ook wethouder van Middelburg-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9