1 Behoefte aan militair verweer groeit in VS S zien lichtpuntje gijzeling Teheran erk Indonesië ïlpt Oost-Timor Het gaat generaals in Korea nog te snel Eurobudget voor 1980 verworpen Front wil erkenning Soames Oost-Europa kritiseert stap NAVO Carter verhoogt uitgaven voor defensie. AG 14 DECEMBER 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET ,TSBURG (Reuter, iFP, ANP) De Europe- nisters moeten een nieu- M igroting voor 1980 opstel- u het Europarlement in' tsburg het eerste ont- met ruim tweederde I lerheid heeft verworpen. Q as voor het eerst dat de larlementariërs zo dras consequenties verbon- -|u [an hun ontevredenheid "v<ie samenstelling van het iona et. Het parlement wil dat 'O? er wordt besteed aan de "ml ouwuitgaven. Ie 352 aanwezige Europarle- èden gingen er 287 mee met de leur van de begrotingscom- v ae Nederlandse socialist Piet ede S mee die een compromivoor- i de EG-ministers had aigewe- em opgeroepen had de hele begro- 9 en in 45 miliard gulden te verwer- HNGTON, TEHERAN (AFP, AP, Reuter) De Verenigde Staten zien in de laatste sra iringen van Iraanse leiders weer enige hoop gloren voor een mogelijke oplossing van de 1 ng van vijftig Amerikanen in de ambassade in Teheran. Toch gaat Washington door met emen van maatregelen om Iran onder druk te zetten. "a ah Khomeini heeft zijn minis- die bovendien een onderzoek moet buitenlandse zaken Sadegh ,deh opdracht gegeven een '9,^tionale commissie van waar- te vormen die zich op de moet stellen van de situatie es gijzelaars in de ambassade en ■oe d« ia xi pen. Ook de Westduitse socialistische voorzitter van de begrotingscommis sie Erwin Lange adviseerde verwer ping omdat de ministers wel begrip voor het standpunt van het parle ment toonden maar daaraan geen daden verbonden. Lange noemde het begrotingsvoorstel onevenwichtig. Van de 64 parlementsleden die met de ontwerp-begroting akkoord gin gen kwamen er 47 uit Frankrijk. Zij behoorden tot de fracties van de gaul listen en de communisten. Van de overigen kwamen er negen uit Dene marken en zeven uit Ierland; de ver tegenwoordigers van de Ierse rege ringspartij Fianna Fail behoren in Straatsburg tot de (gaullistische) fractie van de Democraten van de Vooruitgang. Tenslotte stemde ook de Schotse nationaliste Winnie Ewing met de minderheid mee. De tegenstanders van de begroting haal den echter gemakkelijk de vereiste tweederde meerderheid. Parlements voorzitter Simone Veil verklaarde de EG-ministerraad te zullen vragen om een nieuwe begroting. De Franse gaullist Ansquer zei dat het parlement eindelijk zijn masker had afgeworpen. „Wat het wil is ge woon buitensporige illegale, suprana tionale macht" aldus de gaullist. De communisten zeiden niet te willen meewerken aan een klucht waarvan de kleine boeren in Frankrijk de dupe zouden worden. De voorzitter van de Europese Com missie het dagelijks bestuur van de gemeenschap Roy Jenkins zei het besluit te betreuren maar stelde ook dat het parlement volledig in zijn recht staat. Ook de Franse staatsse cretaris Bernard Raymond en zijn Nederlandse collega Durk van der Mei waren teleurgesteld. De uitgaven voor 1980 zullen nu voorlopig niet mogen stijgen boven die van 1979. Het parlement ging wel akkoord met het beschikbaar stellen van 2 miljard gulden voor het overbruggen van het kastekort voor dit jaar. Dankert betoogde in zi)n motie dat WASHINGTON (AP, Reuter) Amerikaanse strategische deskundigen voorspellen dat de Verenigde Staten de komende jaren in de landen van de derde wereld in toenemende mate rekening zullen moeten houden met onlusten, terroristische activiteiten en pogingen van de Sowjet-Unie haar invloedssfeer uit te breiden. de ministerraad niet had voldaan aan de eisen van de eerste novemberweek om besnoeiingen die volgens het par lement ten onrecht waren aange bracht in het voorontwerp ongedaan te maken. Het parlement wilde dat men zou beginnen met het beteuge len van de landbouwuitgaven en dat het Europese ontwikkelingsfonds en de leningen in de begroting zouden worden opgenomen. Sjariat Madari instellen naar de kwalijke praktijken van de Amerikaanse regering in Iran ten tijde van de sjah. De studenten, die eerder op soortgelijke uitlatingen van Ghotbzadeh zeiden dat ze zelf wel zouden uitmaken wie de gegijzel- •en onzer verslaggevers jPHOL De Indonesische Raad van Kerken heeft in br« land en West-Duitsland bij ontwikkelingsorganisaties klopt om steun voor zijn programma's in Oost-Timor, U" hongersnood heerst. Het hoofd van het ontwikkelings- (jl im van de Raad, drs. W. Lalisang, bezocht daartoe in land de protestantse ontwikkelingsorganisatie ICCO en itsland de organisatie „Brot für die Welt" Beide organi- bo hebben positief op het verzoek gereageerd. VJ he lost-Timor zijn de afgelopen o, vooral uit Australië, ont- e berichten gekomen over de nood. De Australische hulp actie ACFOA (Australian for Overseas Aid) meende in haar rapporten dat het aan meten zeker tot boven de hon- 5 zend was gestegen, en dat ge- vaf noest worden dat misschien lelft van de ongeveer zeshon- _Jpend mensen op het oostelijk het eiland waren omgeko- <on erder zei het rapport dat de sm| lening uiterst moeizaam op Wo< 'am en dat het Internationale nervftuis te weinig controle kon pp de verdeling van de gen e9e ring in ballingschap van de orese bevrijdingsbeweging zegt dat Indonesië welbewust ilitiek van volkerenmoord an de hulp zou vrijwel niets Jevolking terechtkomen maar vinden zijn in de zakken van militairen of bij Chinese ren in de hoofdstad Dili S- ië heeft de aantallen aoden erigen steeds ontkend, maar ;egeven dat er van een ramp s. Ook de ndonesische Raad 'ken ontkent dat er driehon- ïend mensen zouden zijn ge- Lalisang zegt dat er van de mensen die in 1975 de (toen ïrtugese kolonie bevolkten, na 490.000 in leven zijn. De 120.000 zijn omgekomen van Jer, maar ook in de Timorese -)r" prlog en gedurende de Indo acties tegen de guerrilla van het Fretilin to voorzichtigheid en terughou- d van een vertegenwoordiger jrotestantse christenen in In- die zich welbewust is van de positie waarin de kerken in ijn pwegend islamitisch land ver- *eft Lalisang zijn visie op de ^Men in Oost-Timor kent niet dat er op grote honger geleden wordt, ook er een bloedige en aan beide 3tS rrede oorlog is gevoerd, die benden mensen het leven kost, en ook niet dat sommi- iesische soldaten hard tegen lking optraden en veel leed veroorzaakt. Wel dat alleen ië verantwoordelijk is voor de ellende op Oost-Timor en ook lonesie de bevolking welbe- it verhongeren. Hij moet toe- et er wel wat van de hulpgoe- taa erdwijnt. maar tijdens zijn aan Dili en andere steden bewust opgelet of daar in de wijken hulpgoederen ver- werden en hij heeft dat niet 91 iKerd ëtilin had niet de steun van de 3" held van de bevolking en in woorlog, die in augustus 1975 it a dde, was het Fretilin verant- 1k voor duizenden vluchte- he hun heil zochten in het S" deel van het eiland. Van m af aan is de Indonesische III fkzaam geweest in de vluch- kampen in West-Timor en zo- im m°8elijk was hebben we ons UN >k uitgebreid naar Oost-Ti- alisang vindt het optreden >ring in ballingschap van het Fretilin, die nog steeds voor onaf hankelijkheid strijdt niet realis tisch" Zelfbeschikking Toch heeft die regering in üie zin succes dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in enkele resoluties heeft vastgelegd dat de In donesische troepen, die sinds decem ber 1975 in Oost-Timor gestationeerd zijn, zich moeten te terugtrekken en dat het Oosttimorese volk het recht op zelfbeschikking dient te krijgen. „Wie en wat is die Fretilin-regering nog en wie vertegenwoordigt zij: mili tair speelt het Fretilin geen enkele rol meer. Zeker niet nadat in december *78 de leider in Oost-Timor, Nicolau Lobato in een gevecht werd gedood. Dat gebeurde overigens door een ba taljon oud-Fretilin-strijders" Maar Lalisang houdt zich liever bezig met de toekomst dan met het verle den. Zijn ontwikkelingscentrum is van plan kleinschalige projecten te beginnen in afgelegen gebieden op Oost-Timor, daar waar de officiële hulp moeilijk aankomt Dat zullen projecten zijn gericht op de zelfvoor ziening va de lokale bevolking. Zelfs de teams, die het werk op zich nemen moeten binnen de kortste keren zich zelf kunnen-bedruipen, omdat de zeer gebrekkige infrastructuur op het ei land een van de grootste problemen is. Eé team werkt al in Viqueque en een ander team wordt spoedig uitge stuurd naar Los Palos, in het ooste lijk deel van het eiland. Daar moeten een werkplaats voor allerlei gereed schappen en voor naaimachines op gezet worden om de bevolking zo snel mogelijk in eigen onderhoud te kun nen laten voorzien. Voor die projec ten moeten ICCO en Brot für die Welt financieel bijspringen de Amerikanen mocht bezoeken, zei den gisteren dat ze de bevelen van imam Khomeini zouden gehoor zamen. Het feit dat in de verklaring van Khomeini geen gewag meer wordt gemaakt van een mogelijk proces te gen een aantal gijzelaars wegens spionage alsmede eerdere uitlatingen van opperrechter Khalkhali, dat de Amerikanen gasten zijn en dat Je die niet als gijzelaars mag vasthouden, en gematigde uitlatingen van ayatol lah Beheshti, die als de sterke man op de achtergrond wordt beschouwd, heeft Amerikaanse regeringskringen de hoop gegeven dat er mogelijk bin nen afzienbare tijd een einde aan de gijzeling zal komen. Overigens houdt dit kleine lichtpunt je niet in dat de Verenigde Staten hun druk op Iran verkleinen. In een unanieme verklaring van de vijftien landen van de NAVO werd gisteren een beroep op de Iraanse autoriteiten gedaan de gijzelaars vrij te laten. De oproep, waarin de naam van de NAVO niet genoemd wordt, omdat Iran buiten het territoir van de ver dragsorganisatie ligt, is overigens zeer rustig van toon. De oproep was een eerste reactié op de verklaring van de Amerikaanse minister van de fensie Harold Brown van afgelopen dinsdag, waarin hij de leden van de NAVO vroeg om concrete economi sche en diplomatieke maatregelen te gen Iran. De landen zouden hierop in principe wel positief hebben gerea geerd, zonder dat zij overigens tot concrete maatregelen hebben be sloten Washington heeft de afgelopen dagen duidelijk gemaakt dat de economi sche en diplomatieke middelen om Iran onder druk te zetten nog lang niet uitgeput zijn. Zo zèuden de Vere nigde Staten van plan zijn, na de op korte termijn te verwachten uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag, bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties te vragen om economische en politieke sancties tegen Iran. Dit is mogelijk op basis van artikel 7 van het Hand vest van de Verenigde Naties, waarin wordt gesteld dat er commerciële, economische, diplomatieke en uitein delijk zelfs militaire maatregelen ge nomen kunnen worden, wanneer een land te weinig respect aan de dag legt voor het internationaal recht. Minis ter Brown wenste gisteren in Brussel zelfs uiteindelijk een handelsblokka de tegen Iran niet uit te sluiten. Bo vendien heeft Washington 183 Iraan se diplomaten bevel gegeven de Vere nigde Staten te verlaten, waardoor de Iraanse ambassade en consultaten nog maar een zeer beperkte staf over houden. De onrust in hét noordwesten van Iran duurde gisteren voort In de stad Tabriz werd de grootste ooit daar gehouden demonstratie gehouden van aanhangers van ayatollah SJari- at-Madari, die betoogden tegen de grote volmachten van ayatollah Kho meini. MOSKOU (AP, Reuter) De Sowjet-Unie heeft nogal boos gereageerd op het besluit van de NAVO om 572 Pershings en kruisraketten op te stellen in West-Europa. Deze stap brengt ernstige schade toe aan de kansen op vrede, aldus het Kremlin- Alle Oosteuropese kranten kritiseren eensgezind de beslissing van de NA VO: ondermijning van de stabiliteit in Europa, riskant avontuur, een vreemd spelletje, een weinig con structief antwoord op de door Brezn- jew aangekondigde terugtrekking van 20.000 militairen en duizend tanks, paradoxaal en hypocriet, om maar enkele van de gebezigde uit drukkingen aan te halen. Zelfs Joe goslavië, waarvan de laatste weken werd gezegd dat het voorstander was van versterking van de Atlantische bewapening, noemde het besluit een nieuwe stap in de bewapeningswed loop. Ook Finland sprak diepe be zorgdheid uit. De Oostdultse leider Erich Honecker zei gisteren op een vergadering van het Centrale Comité van de Oostduit- se communistische partij (SED) dat zijn land de defensieuitgaven zal ver hogen nu de NAVO raketten heeft geplaatst aan de voordeur van de Sowjet-Unie. Honeckers uitlating wasn het eerste duidelijke en recht streekse antwoord van een Oosteuro pese leider op de in Brussel genomen beslissingen De NAVO-ministers hebben gisteren overeenstemming bereikt over voor stellen die moeten lelden tot een doorbraak bij de besprekingen over wederzijdse troepenreductie (MBFR) in Wenen. De ministers zouden zich achter een Wfestduits voorstel hebben geschaard dat voorziet in een gelijk tijdige terugtrekking van 12.500 Amelkaanse en 30.000 Russische troepen uit Centraal-Europa. De mi nisters werden het al eerder eens over een beroep op het Kremlin om deel te nemen aan besprekingen over beper king van de aantallen kernraketten voor de middellange afstand. Tot groot genoegen van de Franse minis ter van buitenlandse zaken Francois Poncet, wiens land buiten de militai re organisatie van de NAVO staat, is in Brussel ook overeenstemming be reikt over een Frans voorstel dat voorziet in een algemene ontwape ningsconferentie Evenals Frankrijk heeft Oroot-Brit- tannië in Brussel laten weten dat het niet van plan is zijn eigen kernmacht in te brengen bij eventuele onderhan delingen in het kader van 8ALT-HI De Amerikaanse president Carter verwees uitdrukkelijk naar deze voor spellingen toen hij woensdagavond aankondigde dat hij de uitgaven voor defensie voor het begrotingsjaar 1981 met vijf procent zal laten stijgen. Carter zei dat de stijging van de de fensieuitgaven tot een bedrag van 157 miljard gulden nodig is in verbarid met de groeiende defensieuitgaven van de Sowjet-Unie. De stijging met vijf procent staat nog los van de correctie die in verband met de infla tie al in de cijfers doorwerkt De Amerikaanse luchtmacht zal een hele nieuwe vloot grote vrachtvlieg tuigen krijgen om snel legereenheden en tanks naar een brandhaard te kun nen overbrengen. Met name de crisis in Iran heeft de vraag doen rijzen naar de mogelijkheid van snel Ameri kaans ingrijpen. In datzelfde kader moet Carters aankondiging gezien worden dat er een nieuwe vloot van bevoorradingsschepen voor de mari ne komt waarmee het materieel en de voorraden "van drie brigades mari niers kan worden vervoerd. De aankondigingen van de Ameri kaanse president kunnen verder niet los worden gezien van het zich voort slepende debat over het tweedje SALT-akkoord in de Amerikaanse se naat. Verscheidene senatoren die zich tot dusver verzet hebben tegen dit akkoord dat voorziet in een beper king van de strategische kernwapens hebben gevraagd om een verhoging van de defensieuitgaven met vijf pro cent. De president hoopt ze op deze manier over de streep te trekken. Drie Amerikaanse academici voor spellen dat terreur de komende twin tig jaar het politieke middel bij uit stek wordt Op een symposium van de universiteit van New York ver klaarde het drietal dat het hoog tijd wordt tot een krachtdadige aanpak van de terreur die nu ook al door staten wordt gehanteerd. De vroegere onderdirecteur van de CIA en tegen woordig hoogleraar aan de George town Universiteit, Ray Cline, zei dat de regering Carter de activiteiten van de Amerikaanse inlichtingendienst nogal verwaarloosd had. Volgens Cli ne was de eeuw van terreur begonnen toen de Russische geheime dienst KGB de Russische leiders er in 1969 van overtuigd had dat terreur een goed middel zou zijn om de Russische doelstellingen te verwezenlijken. Moskou heeft terroristen geld en wa pens geleverd om de westelijke toe gang tot de olie in het Midden-Oosten en de mineralen in Afrika te bemoei lijken Yonah Alexander, directeur van het instituut voor de bestudering van in ternationale terreur van de universi teit van New York, wees op de sterke stijging van terreurdaden sedert het begin van de Jaren zeventig. In 1970 werden 293 in het oog, springende gevallen van terreur gesignaleerd. Dat aantal steeg tot 1511 in 1978. Alleen al voor het eerste kwartaal van 1979 zijn er meer dan 800 terreurda den gepleegd. Zestig procent van de sedert 1970 gepleegde terreurdaden vond plaats in de afgelopen drie Jaar. 45 procent van deze daden was ge richt tegen ondernemingen. In de af gelopen negen Jaar werden maar liefst 40.000 mensen op de een of andere manier het slachtoffer van dergelijke praktijken. aldus Alexander. Gijzeling Concreet gevraagd naar een aanpak van de gijzeling in Teheran verklaar de Ray Cline dat de Verenigde Staten deze zaak niet twee maanden kan laten voortduren zonder aanzienlijk prestigeverlies. We hebben het recht om militair geweld te gebruiken al moeten we dat wel selectief doen, aldus Cline. Wanneer de Verenigde Staten deze zaak laten slepen, dan bestaat de kans dat dergelijke prak tijken om zich heen grijpen. Cline gebruikte in dit verband de domino theorie. Als hypothetische mogelijk heid noemde hij een bezetting van de Perzische olleterminal op het eiland Kharg aan de zuidwestkust van Iran. Een dergelijke actie zou onmiddellijk leiden tot het ln vrijheid stellen van de gijzelaars. Zijn mening werd niet gedeeld door Seymour Finger van de universiteit van New York. Hij meende dat het beter was de gijzelaars maar twee maanden ln de ambassade te laten zitten dan met militair geweld een einde te maken aan een dergelijke affaire, waardoor de verhouding tus sen de Verenigde Staten en Iran voor lange jaren bedorven zou zijn. Drie leden van de verenigde chefs van staven, generaal David Jones van de luchtmacht, admiraal T. B Howard van de marine en generaal Lew Allen, eveneens van de Amerikaanse luchtmacht applaudisse ren na Carters mededeling dat de defensieuitgaven voor het begrotingsjaar 1981 omhoog gaan. SALISBURY (Reuter, AP, AFP) Aanhangers van het verboden Patriottisch Front hebber gistermiddag een demonstratie gehouden in de Rhodesische hoofdstad om de nieuwe gouverneur Lord Soames er toe te bewegen het verbod op te heffen. De demonstratie werd na enige tijd door de onder commando van Soames staande politie ontbonden. Aan de betoging deden ongeveer tweeduizend aanhangers van het Front mee. De demonstratie was ge organiseerd door de ZAPU. de vleugel van het Front, die onder leiding staat van Joshua Nkomo. toen de politie kwam meedelen dat de betoging be ëindigd moest worden ging men zon- der schermutselingen uiteen. Lord Soames heeft op de eerste dag van zijn gouverneurschap nog nau welijks maatregelen genomen om het Brits gezag over Rhodesië tot uit drukking te brengen. Hij wacht ken nelijk af of de komende dagen in Londen een akkoord wordt bereikt over de wapenstilstand ln Rhodesië. Een van de eerste zaken die geregeld moet worden is het opheffen van de blokkade op maisimporten van Zuid- Afrika naar Zambia, transporten die normaal vla Rhodesië gaan. Ook moet de gouverneur voorkomen dat er lucht- of landaanvallen worden on dernomen op naburige landen, die guerrillastrijders herbergen. Tegen de avond was de blokkade nog niet opgeheven zodat in feite Qroot- Brittannië de Invoer van voedsel lr Zambia belet. Het is ook niet duftie lijk of de aanvallen zijn, verboder want Soames heeft gisteren dan we een onderhoud gehad met de stafchef van de Rhodesische luchtmacht maar volgens een Britse woordvoer der Is er niet gesproken over specifie ke operaties. Ian Smith door Johan ten Hove 9" Het leek allemaal te mooi om waar te zijn. Zuid-Korea leek na achttien jaar ijzeren bewind onder president Park Tsjoeng Hee op weg naar een of ande re vorm van democratie, zonder dat dat gepaard ging met grote ongere geldheden. Natuurlijk sputterde de oppositie wat tegen, toen bleek dat de nieuwe heersers wat langer over dat democratiseringsproces wilden doen dan zij, maar tot een boycot van het parlement kwam het niet. Ook de studenten,, altijd goed voor stevige rellen, hielden zich rustig (de staat van beleg had daar ook wel iets mee te maken) en zelfs het leger gedroeg zich voorbeeldig en leek in grote eensgezindheid achter de nieuwe rege ring te staan en het eens te zijn met de plannen om tot meer vrijheden te komen. Tot woensdagavond. Toen scheurden geweerschoten in Seoel de stilte en de eensgezinde hoop op een stabiel democratiseringsproces aan flarden. Twee bussen met soldaten van de militaire veilig heidsdienst onder leiding van generaal Tsjon Doo Hwan reden naar het huis van stafchef en oe commandant die moet zorgen dat de staat van beleg wordt nageleefd, generaal Tsjoeng Soeng Hwa, waar deze na een gevecht tussen de veiligheidsdienst en zijn eigen lijfwacht werd gearresteerd De wijk, waarin verscheidene generaals woon den. werd afgezet en nog tien andere generaals werden opgepakt. Later maakte minister van defensie Ro Jae Hyoen bekend dat er nieuwe feiten waren ontdekt waaruit bleek, dat gene raal Tsjoeng en de andere generaals bij de moord op president Park betrokken* waren geweest voor de moord op de president zuiverde Tsjoeng van alle blaam Tot minister van defensie Roh liet weten dat Tsjoeng toch bij de moord betrokken was. Dat was dan tevens zijn laatste aankondiging ais minister van defensie, want volgens het Japan se persbureau Kyodo. maakte president Tsjol even later bekend dat Roh van zijn post onthe ven was en vervangen zou worden door gene raal Kim Tsjon Hwan opperbevelhebber van de strljdkracAter Moord President Park werd op 26 oktober vermoord door het hoofd van de inlichtingendienst KCIA, Kim Jae Kyoe en het gebeurde zo onverwacht dat de regering onder leiding van de inderhaast benoemde waarnemende presi dent. Tsjol Kyoe Hah, een serie rapporten het licht deed zien volgens welke Park achtereen volgens een ongeluk had gehad, per ongeluk was doodgeschoten, door Kim vermoord werd omdat die bang was zijn baan te verliezen en tenslotte door Kim werd vermoord omdat die zelf president wilde worden. Toen al deden geruchten de ronde dat generaal Tsjoeng bij de moord en de poging tot een staatsgreep was betrokken. Kim had kort na zijn daad contact gezocht met Tsjoeng die opvallend dicht ln de buurt van de moordpartij was. Maar de laatste versie van de verklaring Gonzen Zoals in elk autoritair systeem dat zich niet bezondigt aan een overmaat aan informatie gebruikelijk is, gonst het weer van de geruch ten ln Seoel. Het sterkst zijn de geruchten die er op wijzen dat het proces van langzame democratisering voor een aantal generaals van de harde lijn nog veel te snel ging. Dat het inderdaad de haviken in de militaire top zijn geweest die besloten dat de gematigde officie ren gearresteerd moesten worden. Ook zouden zij bang geweest zijn hun functies in een gede mocratiseerd Zuid-Korea te verliezen. Het lijkt erop dat ook de Amerikaanse rege ring. die bij ongeveer alles wat er ln Zuid- Korea gebeurt laat weten dat Noord-Korea er zich niet mee mag bemoeien, die mening toege daan is en er zich bezorgd over maakt. Naast de gebruikelijke waarschuwing aan Noord-Ko rea werden deze keer ook de Zuldkoreaanse militairen op oe vinger* getikt. Washington liet weten dat elke poging van militairen om een einde te maken aan het proces van democrati sering ernstige gevolgen zou hebben voor de betrekkingen tussen de Verenigde Sttten en Zuid-Korea Vooral president Carter, die de naleving van de rechten van de mens ter harte gaat, was zichtbaar Ingenomen met de voor zichtige pogingen Zuid-Korea een meer demo cratisch karakter te geven. Kabinet De Zuldkoreaanse regering besloot gisteren de aankondiging van een nieuw kabinet uit te stellen. Maandag kreeg het land een nieuwe premier ln de persoon van Shin Hyon Hwack, die voordien vice-premier en hoofd van het economisch planbureau was. HIJ zou gisteren een nieuw kabinet bekend maken. De geruch ten willen dat dit is uitgesteld omdat de havi ken onder de generaals het niet eens waren met bepaalde nieuwe ministers. Als de geruchten dat de harde kant van de militaire top zijn macht over de regering heeft vergroot Juist zijn, is het zeer de vraag of president Tsjol door kan gaan met zijn plan nen de omstreden Yushin-grondwet zodanig te wijzigen, dat er over één tot twee Jaar echte vrije verkiezingen gehouden kunnen worden. Maar het lijkt onwaarschijnlijk dat, de militai ren ln staat zullen zijn het proces ln de richting van meer democratie volledig terug te draaien. Zonder harde onderdrukking en zonder onrust zal dat niet meer gaan. Oud-premier Ian Smith, de leider var de rebellie in 1965. heeft tegenover verslaggevers verklaard dat Soame* onmiddellijk een beslissing moet ne men over de aanvallen „Het zal inte ressant zijn om te kijken of Lord Soames door zal gaan met een optre den zoals we dat kennen van de vre desconferentie ln Londen waar de Britse regering de kant van de terro risten koos of dat hij door zal gaar met hef veroordelen van terrcurda den en onderwijl de acties verbiedt die nodig zijn om die terreurdaden te voorkomen." aldus een sarcastische Ian 8mlth Politieke kringen merien dat de Britten nog wachten om zo de druk op het Front Nkomo's vleugel houdt zich ln Zambia op te vergro ten om ln Londen tot een akkoord te besluiten. De voormalige premier van Rhodesië Abel Muzorewa heeft in een gisteren op de Londense vredesconferentie ultgegevery verklaring gezegd dat hij bereid is een volledig staakt-het-vu- ren te aanvaarden maar dat het Front over details blijft zeuren. „WIJ hebben alles gedaan wat van ons werd gevraagd bij deze onderhande lingen", aldus Muzorewa. Nkomo z&' echter dat de Britten een tactische fout hebben gemaakt door Soame. naar Rhodesië te zenden voor de oor log daar over was. Na Oroot-Brittannië zelf heeft giste ren ook Nieuw Zeeland de sancties tegen Rhodesië opgeheven. Tanzania en Mozambique, twee van de zogehe ten frontlijnstaten hebben zich op het standpunt gesteld dat alleen de Velllgheidsraads van de Verenigde Naties zo n beslissing kan nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7