KNIL-militair voelt zich bekocht Pais let te weinig op ervaring middenschool Commentaar pet alleen af voor het gebed frouw les in een voetnoot (1) Kamercommissie praat vandaag over achterstallige soldij lies in een voetnoot (2) Hes in een voetnoot (3) ""puur voorlopige echtenis aan banden leggen' Treinverkeer rond nieuwjaar en kerst beperkt agenda (2) agenda JDAG 14 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 den. door bezorgdheid ingegeven derlandse „duidelijkheid" over ontwikkeling van nieuwe kern- "iq pen-systemen blijkt achteraf 1J :h vrij magertjes te zijn uitgeval- Iff.i:- Weliswaar mochten we woens- hteBgavond op gezag van premier 1 Agt nog aannemen, dat Ne- Hand een duidelijk „nee" had 0 en horen tegen plaatsing van uwe raketten op zijn grondge- fiiêrt enkele uren later op diezelf den avond bleek uit het officiële lt 1! iVO-communique dat dit h l ee" toch niet zo substantieel ovir; s als de premier eerder in een t a! timistische bui had gesugge- !°rï id. sub dat communiqué stond het klip klaar: een modernise- m gsbesluit, met inbegrip van een t h« ofte tot stationering, is nodig Ve ieinde aan de behoeften van de •th aan afschrikking en verde- het |inS tegemoet te komen, om een ïtti oofwaardig antwoord te geven eenzijdige Sowjet-Russiche op- jUiö Hing van raketten voor de mid- llange afstand en een basis te rlenen voor het voortzetten van serieuze onderhandelingen over die wapens". Daartegenover stond slechts het uiterst zwak en bleek klinkende verweer, dat „de Nederlandse re gering thans niet in staat is te besluiten over de opstelling van kruisraketten op haar grondgebied en dat hierover in december 1981 een beslissing zal worden genomen in het licht van een voortdurende beoordeling van de mate waarin het streven naar effectieve en evenwichtige beperking van de kernwapens voor middelgrote af stand succes heeft". Dat verweer had de gestalte gekre gen van een voetnoot bij de gehei me stukken, omdat er geen plaats voor was in het officiële communi qué. Wij hebben er slechts kennis van kunnen nemen omdat de Ne derlandse regering, met de rug tegen de muur, eventjes de sluier» van geheimhouding over die gehei me voetnoot wilde oplichten. Een novum, ongetwijfeld, maar tegelijk ook een illustratie van de hachelijke situatie waarin de rege ring zichzelf had gemanoeuvreerd. r ei is een voorrecht van de ver ing zich bezig te kunnen hou- II met de vraag waarom een en ider op een zo chaotische wijze buiten is gebracht (één vraag ^oorbeeld: waarom moest Van ft eerst een verklaring afleggen 21 thei Nederlandse parlement, die ter door besluiten in Brussel èr grotendeels in de lucht kwam hangen? In de politiek geldt lorlopig slechts het harde feit dat iderland zich woensdag bereid >eft verklaard mee te doen met modernisering van de kernwa armee is de regering niet alleen gespannen voet komen te staan de uitspraak van de Tweede er (de motie-Stemerdink/ nkhorst), maar ook met de ver munten van het CDA. Die ver- cpunten immers sluiten een po- eve uitspraak over de moderni sering op dit ogenblik uit. In de visie van het CDA komt die vraag pas aan de orde als de onderhande lingen met de landen van het War- schau-pact geen resultaat hebben opgeleverd. Zo gezien kan de conclusie geen andere zijn, dan dat de uitkomst van het NAVO-beraad van woens dag beneden de maat is gebleven die de overgrote meerderheid in de Tweede Kamer zichzelf had ge steld. Premier Van Agt heeft woensdag in de Tweede Kamer nadrukkelijk gezegd, dat de part ners in Brussel is duidelijk ge maakt dat de besluiten de goed keuring behoeven van het Neder lands parlement. Welnu, het is daarom aan de Tweede Kamer om de duidelijkheid te verschaffen, die de regering zelf niet heeft kun nen (of niet heeft durven) te scheppen. door Barend Mensen DEN HAAG De vaste Ka mercommissie voor ambtena renzaken en pensioenen houdt vandaag een hoorzit ting gewijd aan de zich al tien jaren voortslepende kwestie van de achterstallige KNIL- soldijen. Buitenstaanders zul len nauwelijks weten waar het in deze zaak precies om draait. Vooral de laatste jaren toch hebben de oud-militai ren van het Koninklijk Neder lands-Indisch Leger en bur gers die als dienstplichtig mi litair in dat leger gemobili seerd zijn geweest de trom geroerd om de publieke opi nie voor het hun aangedane onrecht te interesseren. Dat zij daarin maar ten dele zijn geslaagd is een bijkomende maar ook zwaarwegende zaak. Zij stellen dat de na-oorlogse Nederlandse regeringen zich op spitsvondige wijze aan hun verplichtingen hebben onttrokken. Het parlement heeft zich daarover nooit druk gemaakt en het Neder landse volk geeft er blijk van volko men onverschillig te staan tegenover het door de KNIL-mensen verlangde rechtsherstel. De zaak zit de betrokkenen uitermate hoog. Tot dusver is hun strijd beperkt gebleven tot het gebruik van pen en inkt. De enige opvallende „actie" was het door een aantal, in hun oude uniform geklede oud-Knillers betrek ken van de wacht op het Binnenhof te Den Haag. Dat was bedoeld als stil zwijgend verwijt jegens regering en parlement. Degenen van wie zij het moeten hebben wasten echter hun handen in onschuld en gingen aan hen voorbij. Een dit jaar tegen de staat aangespannen proces verschaf te evenmin duidelijkheid. De rechter deed geen uitspraak, maar gaf in eer ste instantie de partijen in overwe ging alsnog met elkaar te onderhan delen. be u. ij ministers Van der Klaauw en Holten argumenteren nu, dat zij ^zo hebben moeten handelen, Nederland zich anders in jigeïsoleerde positie zou hebben manouvreerd. Zo zou een posi- uitspraak nodig zijn geweest, ndat ons land anders niet had ogen deelnemen in het NAVO- rerleg, dat vooraf gaat aan de spreking over wapenbeheersing et de Sowjet-Unie. t is best mogelijk, dat de Ame- 9SV ei s n* ;aanse minister Vance dit argu- pe; n een onzer verslaggevers ONINGEN In een proefschrift «effenheden in de wet op de voor- ige hechtenis", waarop hij giste- in Groningen promoveerde, doet J P. Balkema voorstellen om de ir van de voorlopige hechtenis te lerken. Weliswaar is er een „102 dag gen regeling", die bepaald binnen veel tijd een terechtzitting moet "ntsvinden, maar tijdens die zitting besloten worden tot voortzetting het onderzoek en dan loopt de -■ytopige hechtenis gewoon door. ndien kan als de zaak in hoger !p komt de voorlopige hechtenis Ier worden voortgezet. De nood- De wekelijkse demonstratie van oud-KNIL-militairen op het Haagse Binnenhof. Belediging Het steeds maar geen gehoor krijgen en de als grove onwil ervaren terug houdendheid van Den Haag heeft de gevoelens van de KNIL-mensen da nig gekwetst. Zo langzamerhand gaat het bij hen niet meer in de eerste plaats om het geld, maar om, zoals het al eens is uitgedrukt „de beledi ging die ons bij voortduring wordt aangedaan". Er worden af en toe dan ook kreten over de „harde acties" geslaakt. Sommigen hebben contac ten gelegd met Raymond Westerling, de man die als KNIL-kapitein het omstreden „korps speciale troepen" aanvoerde en zelfs na de soevereini teitsoverdracht nog een tijdje bleef door vechten. De legendarische „Turk", zoals hij toen gènoemd werd, heeft zich solidair met hen verklaard. De KNIL-mensen zijn tussen wal en schip gevallen. Er lijkt niemand be reid te zijn die hen daar tussenuit haalt. Toen de Japanners in 1942 hun aanval op Nederlands Oost-Indië met succes bekroond zagen, werden de KNIL-militairen in krijgsgevangen kampen opgesloten. Onder bitter slechte omstandigheden wachtten zij, als zij althans in leven bleven, de tijd af waarop zy in Indië zelf of elders in Azië bevrijd zouden worden. Onzekerheid Dat duurde tot medio 1945, in sommi ge gevallen tot juli 1946. Toen ze uit de kampen kwamen wist niemand, gezien de politieke situatie raad met de KNIL-mensen. Een uitvloeisel daarvan was dat ze geen soldij kre gen, ook niet over de tijd dat zij krijgsgevangenen waren geweest. Ook ambtenaren werden de dupe van de na-oorlogse chaos en onzekerheid. Zij bleven verstoken van het salaris waarop zij recht hadden voor de tijd dat zij door de Japanners geïnter neerd waren geweest. In plaats daar-, van kregen de betrokkenen een reha bilitatie-uitkering die zo klein was dat zij er geen kant mee op konden. Alle pogingen om het achterstallig soldij alsnog uitgekeerd te krijgen strandden op het argument dat het KNIL geen Nederlandse strijdmacht was geweest maar onder het Neder-. Innovatiecommissie ontevreden over plannen: lands Oost-Indisch gouvernement KNIL-militairen ten laste van de jon ge Republiek Indonesia, werd gerede neerd. Indonesië huldigde de opvat ting dat het KNIL wel degelijk een puur Nederlands leger was geweest, bedoeld ter handhaving van het Ne derlands koloniaal gezag. Indonesië zag dan ook geen enkele verplichting. De zaak van de oud-militairen kwam er nog slechter voor te staan toen Nederland en Indonesië in 1966 een verdrag sloten om de in het algemeen nog bestaande financiële perikelen uit de weg te ruimen door wederzijdse kwijtschelding van nog bestaande vorderingen. Daarmee verlosten bei de landen elkaar in feite ook van de verplichtingen jegens het KNIL-per- soneel. Bekocht De KNIL-mensen voelen zich met name door deze regeling die hen rech teloos maakte, bekocht. Zij bleven nochtans de Nederlandse regering aansprakelijk stellen omdat die in de bezettingsjaren het opperste gezag over Nederlands Oost-Indië was blij ven voeren. De oud-KNIL-mensen voeren nog meer argumenten aan voor het feit dat het KNIL als Neder landse strijdmacht was te beschou wen. De hoorzitting van vandaag wordt gehouden op aanbeveling van een Kamercommissie ad hoc die de zaak noig eens heeft onderzocht maar in haar in september uitgebrachte verslag geen enkele aanwijzing op „recht" geeft. De zaak is niet eenvou dig, niet in het minst vanwege de hoogte van het bedrag (honderden miljoenen guldens) dat militairen (bijna veertigduizend) en burgers (meer dan twaalfduizend) zou toe komen. Formaties De schuldeisers trekken intussen in verschillende formaties naar de hoor zitting. Vinden zij wel allemaal dat het de hoogste tijd is dat de staat der Nederlanden zijn „ereschuld" jegens hen aflost, onderling zijn zij het niet met elkaar eens. Er zijn dan ook tal van organisaties waarin zij zich heb ben verenigd. De grootste daarvan is de Stichting Nederlandse Ereschul den die het belang van militairen én burgers nastreeft. Alleen voor oud- KNIL-militairen werkt de Stichting Rechtsherstel KNIL. Tussen deze twee organisaties die om hun eisen kracht bij te zetten vandaag in Den Haag demonstreren, bewegen zich groeperingen met variaties op doel stellingen, berekening van de „staats schuld" en de wijze waarop die moet worden afgelost en verdeeld. Interessant is daarbij nog te vermel- •den dat de Stichting Ereschulden ie dereen voor een gelijk bedrag in aan merking wil zien komen en dat de Stichting Rechtsherstel uitkeringen gedaan wenst te zien met inachtne ming van de militaire hiërarchie. Gedrag Aangezien de soevereiniteit inmid dels (op 27 december 1949) met alle rechten en verplichtingen was over gedragen kwam de schuld aan de ment heeft gebruikt. Op dat ver haal is echter heel wat af te dingen, al was het alleen maar omdat ons land nu eenmaal allang atoomra-, ketten op zijn grondgebied heeft staan en omdat die raketten voor lopig ook nog niet weg zijn zeker niet de komende twee jaar die de Nederlandse regering in haar voorbehoud-in-een-voetnoot voor de onderhandelingen had ge steld (om de eenvoudige reden dat die nieuwe Tomahawk-kruisraket- ten niet eerder dan 1983 kunnen worden afgeleverd). Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. zaak moet dan wel steeds worden bekeken, maar er Is geen beperking van het aantal verlengingen. Volgens een van de voorstellen van Balkema, zou ook hierin de trant van de „102 dagen regeling" de duur van de voor lopige hechtenis moeten worden be perkt. Ook gaat hij in op de rechts middelen van de verdachte om zelf invloed uit te oefenen en pleit hij voor een grotere beslissingsbevoegdheid van de officier van justitie en de rechter. Hij oppert ook de mogelijkheid dat de aftrekbaarheid van de voorlopige hechtenis kan leiden tot verandering van karakter van dit dwangmiddel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is onbegrijpelijk dat in het ontwikkelings plan voor het voortgezet onderwijs niet veel meer en duidelij ker rekening wordt gehouden met de ervaringen die zijn opgedaan in de middenschool experimenten. Dat schrijft de innovatiecommissie basisonderwijs aan minister Pais en staatssecretaris De Jong in een reactie op het plan van beide bewindslieden. De commissie is het eens met het streven naar een selectievrije onge deelde brugperiode van twee jaar. Maar zij meent dat daar niet veel van terecht zal komen wanneer Latijn en Frans als keuzevak worden opgeno men. Dan sluipt toch het selectie- instrument weer binnen, aldus de commissie. Scheiding Het gevaar van een scheiding tussen algemeen Voortgezet en lager be roepsonderwijs blijft volgens de com missie bestaan, omdat er niet veel brede scholengemeenschappen zijn die zowel het ene als het andere soort onderwijs in huis hebben. Over het algemeen vindt de commis sie dat het selectievrije karakter van de ongedeelde brugperiode die de be windslieden willen, te weinig in het plan uit te verf komt. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen zullen de treinenloop rond kerst en nieuwjaar ook dit jaar weer fors uitdunnen. Dat begint al op zondag 23 december. Dan wordt een zogenoemde beperkte zondagsdienst gereden, waarbij wel minstens één keer per uur overal een trein rijdt. Op maandag 24 december wordt de ge wone dienstregeling aangehouden, maar de extra „maandag-treinen" rij den dan niet. Op eerste en tweede kerstdag wordt opnieuw volgens de beperkte zon dagsdienst gereden, maar weer met minstens elk uur een trein. Op vrij dag 28 december vervallen de nor maal extra toegevoegde „vrijdag-trei nen". Op zaterdag 29 december wordt er gereden zoals op elke zaterdag. Zondag 30 december rijden de NS opnieuw een beperkte zondagsdienst. Op maandag 31 december vallen de extra „maandag-treinen" weer ult. Bovendien zetten de spoorwegen er die dag rond acht uur 's avonds hele maal een punt achter. Op nieuwjaars dag rijden de treinen als op een zon dag. Op woensdag 2 januari worden er. net als op een (normale) maandag, extra treinen toegevoegd aan de dienst in de ochtendspits. Proper en helder heetten ze vroe ger. de Hollandse huisvrouwen. Dankzij hen stond heel Holland in de ogen van de wereld bekend als blinkend schoon en fris. Daar lioef je nu niet meer om te ko men; het image van schone stra ten, stoepen en gebouwen zijn we al lang kwijt, maar als de bezoe kers van vroeger verder hadden gekeken dan die blinkende stoe pen en witte schorten en mutsjes van de gedienstige, dan zouden ze toclj ook van een koude kermis thuis gekomen zijn: schoon op hun lichaam of met hun voedsel waren die keurige Hollanders al lerminst. Met „vroeger" bedoelen we de tijd tussen 1850 en 1920, een peri ode die Sietzo Dijkhuizen uitvoe rig beschrijft in het pas bij Terra in Zutphen verschenen kloeke boekwerk „Zo leefden zij" 35); de naam van de schrijver is overi gens noch op voor- of zijkant van de stofomslag noch op de linnen band terug te vinden. In dit boek wandelt de lezer door het Neder landse Openluchtmuseum in Arnhem, en ziet daar van alles over het wonen, werken en spelen vroeger. Daar zorgen de 120 prachtige opnamen uit het mu seum van Con Mönnich voor en wat er bij die foto's nog verteld moet worden, wil je een goede indruk krijgen hoe de mensen toen in die keukens, woonkamers en bedsteden reilden en zeilden, dat vertelt Dijkhuizen er bij. Geen diepgraverij, niks zwaar wichtigs we moeten het eerste moeilijke woord nog tegenkomen maar gewoon prettig leesbaar. Over die vermeende reinheid bij voorbeeld: „Een schone stoep en een blinkende keuken waren be langrijker dan een schoon li chaam of hygiënisch eten. Er werd in steden en dorpen ijverig en veelvuldig schoongemaakt, geboend, geschuurd, geschilderd, geschrobd, gewied en gesnoeid. Maar gezondheidsregels waren onbekend.!Men waste 's morgens alleen even in het gun stigste geval gezicht en handen. En soms de hals. En waarschijn lijk is het verhaal niet onjuist, dat veel plattelanders in hun le ven slechts twee keer grondig, helemaal, gewassen werden: bij de geboorte en na hun overlij den." Plattelanders zetten hun pet behalve 's nachts alleen af als er thuis voor het eten of in de kerk gebeden werd: „De over weging was vaak, dat het onge zond was de pet af te doen. Als je met je blote kop zat kon je daar van alles van krijgen. Niet alleen tandpijn, maar ook hersenreu- matiek Zo werd ook de veel voorkomende hoofdluis bij kin deren als een .haast „natuurlijke" plaag beschouwd, werd het straatvuil dat in de onafgedekte kuipen aan het juk kwam, er ge woon met de (ongewassen) han den afgeschept en werd het eten niet in die mooie keuken, maar in een apart, goor schuurtje klaar gemaakt. Dit is nog maar een deel van één hoofdstuk van het 160 pagina's tellende boek. Je vindt er ook in hoe de mensen zich toen ver warmden, hoe ze hun huizen in richtten, hoe ze de boel verlicht ten, wat ze aantrokken, hoe het op school toe ging, wat ze aten en dronken en hoe ze van 's morgens vroeg tot 's avonds laat sloofden voor him boterham, waarbij huis vlijt en seizoenarbeid een belang rijke rol speelden. Hoe ze zich verplaatsten, hoe ze zich ont spanden voor zover daar tijd voor overbleef, en hoe ze feest vierden. Liefhebbers van antiek kunnen hun hart ophalen aan al het moois uit het Openluchtmu seum, dat pagina na pagina in dit bijzonder goed uitgevoerde boek is afgedrukt. Om je vingers bij af te likken. Maar, waarschuwt de schrijver, daarom hoeven we nog niet romantisch over die tijden te doen Het leven was voor de meeste mensen waarachtig geen lolletje en er is, vindt hij. dan ook geen reden om terug te verlangen naar „die goeie, ouwe tijd". Een wiskundeleraar geeft schaakles op een Parijse school. Geen ongewoon verschijnsel, sinds besloten is deze denksport op alle scholen in te voeren. Schaken is tegenwoordig zo populair in Frankrijk, dat het zelfs mogelijk gemaakt is om het op universitair niveau tot „gediplomeerd schaker" te brengen. Ze noemen zichzelf „tuig", dus die typering laten we geheel voor rekening van de groep Jongelui uit de Amsterdamse Oosterpark- buurt, die de agenda voor tuig zoals wij hebben samengesteld. Alweer een heel nieuw soort agenda dus, en vanzelfsprekend een beetje anders dan de gebrui kelijke. Natuurlijk staat er ge woon een calendarium in één tot drie dagen per bladzij maar ook een paar strips, grappen over bestaande situaties, heel kleine afdrukjes (maar wel duidelijk) van foto's en posters, wat histori sche feiten die „het tuig" belang rijk vindt, adressen waar jonge ren wat aan hebben en nogal wat dat op de jeugdwerkloosheid slaat. Eerst de aankondiging voorin: Het grootste probleem met de nieuwste Van Rijmenam-agenda is, aan wie Je 'm moet geven. Het is een gezinsagenda en de uitge ver beschouwt 'm zelf als een „prima cadeautje". Dat zal ook wel. maar aan wie doe je een agenda dan cadeau die voor alle leden van het gezin tegelijk bestemd is? Want daar gaat het om: moeder, vader en de kinderen heen er allemaal in te noteren wat er aan feestjes, visites, sportuurtjes en andere geneugten te onthouden valt. En daar heb je het tweede probleem: zolang de kinderen klein zijn zullen ze nauwelijks iets te noteren hebben, en als ze groter zijn maken ze misschien wel afspraakjes die ze niet aan de grote klok willen hangen. Dat zelfde kan ook best voor vader en moeder gelden, al was het alleen maar om dat de kinderen nou ook weer niet alles hoeven te we ten. Zodoende zouden ze er alle maal ook nog een privé-agenda op na moeten houden, wat die ene gezinsagenda tamelijk over bodig maakt. Voor het overige is deze gezinsagenda goed overzich telijk, staan er aardige tekenin getjes in, tips op allerlei gebied en een overzicht van evenemen ten in het komende Jaar (de finale Europa Cup I, kunnen wij, dank zij dat overzicht nu al melden, valt op woensdag 28 mei). Help maal voorin is direct te vinden wat waar staat. De gezinsagenda kost 14,95. „Hier is ie dan! De agenda voor al die mensen waarvoor onze ou ders ons altijd gewaarschuwd hebben", en dat gaat nog een hele tijd zo door. Een grap over de vorige, strenge winter: „Vrouw Holle slaat toe! De verschikkellj- ke sneeuwval van 1979 en op de ijzeren kachelplaat pruttelde zo'n eengerechtspot met groente en vlees uit de diepvries, die 't niet meer deed vanwege het uit vallen van de stroom. Dat is toch te gek: de temperatuur van 14 graden onder nul in de diepvries kan niet op peil gehouden wor den. omdat het buiten 20 graden onder nul is!" Drukkerij Raddraaier (2e Ooster parkstraat 24, Amsterdam» en Uitgeverij Lont (postbus 1823, Amsterdam) zijn er best in ge slaagd er een leuk ogende agenda van te maken, die nu voor „850 ets" te koop is. Of de „agenda voor tuig zoals wij" overal te krij gen is, kunnen we niet nagaan, maar op bovengenoemde adres sen weten ze dat wel Of er over een Jaar weer een komt? „Moch ten we in 1980, ondanks alle moeite die het ons kost om te solliciteren en werkloos te blijven nog tijd kunnen vinden dan komt er in 1981 weer een agenda uit." Afwachten dus maar

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5