Illegalen' mogen weer vergunning aanvragen Kamer sociale neemt wet korten uitkeringen aan %een kind willen is niet onnatuurlijk 2 altijd welkom! De beste wensen Voorbehoud kon onmogelijk in NAVO-communiqué Wedgwood serviezen ïQ Regularisatieslachtoffers niet in arrest Polio tweede ziekte pe volledig kan ien uitgeroeid' tijdloze tafelcultuur Wapens gevonden Fysiotherapeut duurder Meteen bon bij niet dragen van autogordel Hagenaars staan in Griekse stad terecht wegens hasj bezit Van der Klaauw in Brussel Onderzoek naar aanrijding van burgemeester Muzikale clown Steffan overleden Werkgroep NVSH wil negatieve beeldvorming doorbreken JDAG 14 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 io fcn een onzer verslaggevers dn, USTEKDAM De vreemdelingenpolitie in Amsterdam heeft gisteren toegezegd een de rzoek om een verblijfsvergunning van 47 regularisatieslachtoffers opnieuw in behandeling eikt zullen nemen. De illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders zullen bij hun komst op bureau van de vreemdelingenpolitie niet worden gearresteerd. nl k k\ i toezegging is gedaan tijdens een 1, Hot fu/Ap hnnfHincnpefpttrc fcl» brek dat twee hoofdinspecteurs )ajk J de vreemdelingenpolitie hebben nha werd met de advocaten Willem Bennekom en Sietske Land. De advocaten vergezelden dertien Xrken, twintig Marokkanen en veer- JL h Pakistanen. die onder auspiciën het Komité regularisatieslachtof- massaal een veraoek om een ver- idUH [fsvergunning indienden. actie werd ondernomen, omdat de iad van State de staatssecretaris n justitie, mr E. A. Haars, onlangs het ongelijk heeft gesteld met de de i dit an* jYj^praak dat drie in Medemblik wo- J?' nde Turken recht hebben op een [riKjeijljé behandeling als de kerk-Ma- rj rttanen, aan wie na langdurige ac- een verblijfsvergunning is ver- d Komité regularisatieslachtoffers dat daarmee voor alle illegaal Nederland verblijvende buitenlan- wier positie overeenkomt met an de kerk-Marokkanen. de weg een verblijfsvergunning is vrij- heet is, zoals Van Bennekom het gis teren uitdrukte. Het wordt niet ver antwoord geacht de regularisatie slachtoffers na de uitspraak van de Raad van State nog langer in onze kerheid te laten verkeren. De 47 buitenlanders die gisteren naar het politiebureau trokken, zullen nu in groepjes van tien door de vreemde lingenpolitie worden opgeroepen om hun verzoek om een vergunning toe ADVERTENTIE te lichten. Volgens Van Bennekom hebben de twee hoofdinspecteurs wel laten weten dat er, om verwijdering uit Nederland te voorkomen, korte gedingen gevoerd zullen moeten wor den. Tot arrestatie zal niet worden overgegaan, als tenminste de betrok kene zich met aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Van Bennekom zei gisteren dat acties als in Amsterdam ondernomen, ook in andere steden, zoals Rotterdam en Den Haag, zullen worden gevoerd. Het totale aantal regularisatieslacht offers dat op een verblijfsvergunning aanspraak meent te kunnen maken, bedraagt vierhonderd. Een aantal van de Turkse, Pakistaanse en Marokkaanse regularisatieslacht offers. Foto: Marcel Antonlaae on her smeden nh( hndat mevrouw Haars heeft laten neten daar anders over te denken en Tweede Kamer er niet veel haast maakt haar tot andere gedach- tabrengen, heeft het actiecomité lojen het ijzer te smeden nu het LTHOVEN (ANP) Na pokken i kinderverlamming de tweede in- tieziekte kunnen zijn die volledig 'dt uitgeroeid, aldus dr J. Salk ens een internationaal symposi- op het Rijksinstituut voor de ksgezondheid in Bilthoven. Het ro'jjfc' werkt aan een verbeterde versie het door de Amerikaan ontwik- e poliovaccin. krmee zou bescherming tegen de kte bereikt kunnen worden door k of hooguit twee inentingen, ook f ontwikkelingslanden waar nog Vl polio voorkomt. Met het huidige ■fvaccin moet daar de inenting lt wel vijf keer worden herhaald, It if die landen niet of nauwelijks Tiposium was georganiseerd §bet afscheid van dr J. Spaander, fcteur-generaal van het RIV. Inder bouwde voor zijn instituut p werk in dertig jaar een internatio- 'e reputatie op. EINDHOVEN Bij een politie-inval gisterochtend in het woonwagencen trum Doolplein bij Eindhoven, zijn een flobertgeweer, een jachtgeweer, een pistool, twee patroonhouders en vierhonderd patronen in beslag geno men. Vijf mensen zijn aangehouden. DEN HAAG (ANP) Particulieren die een beroep op een fysiotherapeut doen moeten daarvoor twee procent 7plrprhpid meer gaan betalen. De minister van iiciu economische zaken en de staatssecre taris van volksgezondheid en milieu hygiëne hebben deze verhoging giste ren toegestaan van de particuliere tarieven van fysiotherapeuten. De belangrijkste verandering wordt dat op sociale uitkeringen boven het minimum voortaan volledig de socia le premies zullen worden ingehouden. De laagste uitkeringen („sociale mini ma") blijven gekoppeld aan het netto minimumloon, maar pas nadat er 339 gulden netto op jaarbasis is gekort op de koppeling. Verder brengt de nieu we wet enige kleinere beperkingen („correcties") aan op de koppeling tussen bruto CAO-lonen en bruto mi nimumloon en uitkeringen. Het tegenstemmen van de linkse op positie kwam nadat al hun voorstel len voor verzachtingen en forse be perkingen in de kortingen waren ver worpen. De CDA-fractie was dik te vreden, nadat de regering van de twee CDA-wensen de ene volledig en de andere grotendeels had ingewil ligd. In een stemverklaring noemde het CDA-Kamerlid Weijers de kor- tingswet „een gelukkige afsluiting van een jarenlang slepende discussie over scheefgroei" in de koppelingen tussen CAO-lonen, minimumloon en uitkeringen. to-uitkeringen de belangrijkste reden om tegen te stemmen. Maar Nypels (D'66) had ook veel kritiek op de gang van zaken. Hij vond die chaotisch en had „twijfel over de zorgvuldigheid van de wetgeving." Aanvaring DRIEBERGEN (ANP) De Algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen gaat strenger optreden tegen automobilisten die de autogor del niet om hebben. Tot nu toe probeerde de politie de mensen „in de gordel te praten", maar nu krijgen ze meteen een be keuring van veertig gulden. De automobilist moet ook betalen voor passagiers voorin de auto die geen gordel om hebben. De rijkspolitie gaat strenger optreden omdat zij de indruk heeft dat er steeds meer tegen de gordelplicht wordt vgezon- digd. Het CDA vindt het belangrijk dat nu het principe van koppeling van de laagste uitkeringen aan het netto mi nimumloon is verankerd in de wet. ook al ligt die koppeling op een wat lager niveau dan tot nu toe. Door de nieuwe wet is nu „opnieuw voor jaren zekerheid in de sociale zekerheid ge schapen. Wij zullen daar voor blijven staan," aldus Weijers, hiermee aange vend dat het CDA de komende jaren niet thuis is voor nieuwe ingrepen in de uitkeringsstelsels. Inbreuk Van der Doef (PvdA) wees de wet af als „een grove inbreuk" op de netto inkomensverhoudingen lonen ten opzichte van uitkeringen, minimum loon ten opzichte van hogere lonen zoals die waren ontstaan. De PvdA acht de huidige verhoudingen juist, en ziet ze ook als verworven rechten. Wel vond Van der Doef dat de huidige economische situatie niet toestaat nog verder te gaan op de weg die de netto-uitkeringen en het netto-mini mumloon wat sneller liet stijgen dan de netto-inkomens daarboven. Ook voor D'66 was het vergroten van de afstand tussen netto-lonen en net- fn de loop van het debat deed zich nog een flinke aanvaring voor tussen ie regeringspartijen CDA en WD. Dat kwam doordat minister Albeda sociale zaken) en zijn staatssecreta ris De Graaf grotendeels waren tege moet gekomen aan een CDA-wens. Het ging om de verhoging van de vakantiebijslag in minimumloon en uitkeringen van zeven naar acht pro cent. Het kabinet wilde deze verho ging verrekenen met de half jaarlijkse automatische verhoging per 1 janua ri. Die zou dan dus een procent moe ten worden gekort. Daar was het CDA tegen. Het compromis werd dat de verho ging van de vakantiebijslag in twee fasen zal gebeuren: komend jaar naar DEN HAAG (ANP) Twee Hage naars die sinds augustus van dit jaar in een Griekse cel zitten op beschul diging van hasj-bezit, zullen vandaag in de Griekse stad Thessaloniki te recht staan. Het proces zal worden bijgewoond door een lid van de Ne derlandse ambassade in Grieken land. Dit is bevestigd door het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag. De twee jongens werden in augustus van dit jaar in Griekenland op door reis naar huis samen met twee Duit sers uit de trein gehaald door de Griekse politie. Volgens de Haagse actiegroep „Hans en Bert moeten vrij", die een maand geleden een de monstratie organiseerde voor de Griekse ambassade in Den Haag, werd alleen bij één van de Duitsers 2,5 kilo hasj aangetroffen. Dit was voor de Griekse politie aanleiding om het viertal van het vormen van een s mokkelcomplot te verdenken. De actiegroep wijst er echter op dat de twee Hagenaars de Duitsers niet eens kenden. 7,5 procent, en in 1981 naar acht pro cent. Maar voor 1981 zou de regering dan met een gat van zo'n 200 miljoen gulden kunnen komen te zitten. De WD'er De Korte wenste dit niet te aanvaarden. Er volgde hierop gis teravond laat een besloten beraad tussen bewindslieden en fractieleden van CDA en WD. Vervolgens kwa men nu weer in het officiële debat minister Albeda en zijn staatsse cretaris terug op hun eerder uitge sproken voornemen om in 1981 de vakantiebijslag naar acht procent op te trekken. Nu verklaarden zij dat dit alleen zal gebeuren wanneer „de be nodigde middelen daarvoor beschik baar zijn." De Korte was hiermee tevreden. Een CDA-wens betreffende uitkerin gen die nu al lopen, werd door het kabinet geheel ingewilligd. Aanvan kelijk wilde het kabinet ook over lo pende uitkeringen de volledige socia le premies gaan heffen. Om te voor komen dat deze uitkeringen dan door de nullijn zouden zakken, zouden er toeslagen worden gegeven, die gelei delijk zouden verdwijnen. Het CDA zag dit echter als aantasting van ver worven rechten. De uitslag is nu ge worden dat ook over lopende uitke ringen wel de volledige premies wor den geheven, maar dat er een blijven de toeslag wordt gegeven gelijk aan het bedrag dat op dit moment met premieheffing zou zijn gemoeid. Het effect is dan dat alleen toekomstige premiestijgingen zullen worden inge houden op deze uitkeringen. Wel zal de blijvende toeslag bevroren blijven, en dus niet halfjaarlijks worden ver hoogd. Ook geldt deze regeling niet voor. uitkeringstrekkers die van de ene in de andere soort uitkeringen vallen. Dit betreft mensen met een uitkering ziektewet, die na een Jaar overgaan in de WAO, en voor WW'ers die na een half jaar werkloosheid overgaan in de WWV. ZIJ zullen ineens onder de vol ledige premieheffing vallen, zonder enige toeslag. Staatssecretaris De Graaf kon giste ren nog niet meedelen hoe nu, na de wijzigingen, de koopkracht van de uitkeringen precies zal worden in 1980. De laagste uitkeringen zullen er in elk geval nog 0,3 procent in koop kracht op vooruit gaan, en de uitke ringen tot modaal (bijna 26.000 gul den bruto per jaar) zullen in ieder geval niet door de nullijn zakken Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft gisteren verklaard dat een Nederlands voorbehoud ten aanzien van de plaatsing van de nieuwe kernwapens in het geheime besluitdocument van de NAVO, niet minder beteke-, nis heeft dan een voorbehoud in een officieel communiqué. „We hadden het voorbehoud liever in het communiqué gehad, dan waren er veel slagen voorkomen. Het bleek echter niet mogelijk aldus minister Van der Klaauw. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De wet inzake een definitieve regeling van de kortingen op sociale uitkeringen en afremming van minimumloon is gisteravond door de Tweede Kamer aangenomen. De linkse oppositie stemde in haar geheel tegen, maar de regeringsfracties waren unaniem voor. Volgende week bespreekt de Eerste Kamer de wet. Deze moet op 1 januari in werking treden. De Nederlandse delegatie op het NA- VO-hoofdkwartier in Brussel heeft gisteren de geheime tekst vrijgege ven van die Nederlandse uitzonde ringspositie ten aanzien van de nieu we raketten. Uit deze tekst blijkt dui delijk dat de Nederlandse regering de plaatsingsbeslissing tot december 1981 heeft uitgesteld. Dit voorbehoud staat in het voor de rest niet openba re beslissingsdocument, waarin de NAVO de moderniseringsalspraken voor de kernwapens heeft vastgelegd. De Nederlandse delegatie besloot de Nederlandse toevoeging op het be slissingsdocument openbaar te ma ken in verband met de grote verwar ring die in Den Haag is ontstaan over de Nederlandse positie in Brussel. Die verwarring is veroorzaakt door het feit dat er in het wel normaal gepubliceerde officiële NAVO-com muniqué over de modernisering, wei nig over de afwijkende positie van Nederland te vinden is. Aan het begin van de NAVO-vergade- ring woensdag bestond er bereidheid de afwijkende positie van Nederland wel in het communiqué op te nemen, maar deze bereidheid verdween toen België, Denemarken en Italië ook hun reserves dan een plaats wilden geven in het communiqué. Na uren lange onderhandelingen vonden alle NAVO-landen elkaar in het compro mis dat er in het communiqué ten aanzien van de plaatsing van de nieu we raketten over „geselecteerde lan den" wordt gesproken, waartoe Ne derland op dit moment dus niet be hoort. Door deze vaagheid in het communiqué ontstond er in Den Haag de indruk dat Nederland zich niet echt tegen de plaatsingsbeslis sing heeft uitgesproken. Blindstaren In de Tweede Kamer werd duidelijk heid geëist en zelfs wijziging alsnog van dat officiële NAVO-communiqué De woordvoerder van minister Van der Klaauw zei gisterochtend dat dit onmogelijk is. „De Tweede Kamer moet zich ook niet blindstaren op het belang van het communiqué, aldus de woordvoerder. Binnen de Nederlandse delegatie in Brussel wordt opgemerkt dat de ver warring in Den Haag had kunnen worden voorkomen als de tekst van deze Nederlandse toevoeging woens dagavond gelijk met het officiële NA- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het hoofd van het Rotterdamse arrondissementsparket heeft de rijksrecherche opdracht ge geven een onderzoek in te stellen naar de aanrijding, die de burgemees ter van Waddinxveen, mr. A. G. S. vorige week ln zijn woonplaats heeft veroorzaakt. Tijdens een onderzoek bleek, dat het alcoholpromillage in zijn bloed 1,6 bedroeg. Bij de aanrijding beschadig de hij enkele geparkeerde auto's. De rijksrecherche is ingeschakeld omdat het arrondissementsparket het niet Juist vindt, dat het hoofd van de (rijks)politie door diens eigen mensen wordt behandeld. VO-communiqué in Den Haag be kend gemaakt was. Daarover is die avond wel gediscussieerd maar beslo ten werd daarmee te wachten. Minis ter Van der Klaauw ontkende dat het de bedoeling van de regering was de speciale Nederlandse toevoeging aan het geheime document als een soort joker uit de hoed te toveren tijdens het Kamerdebat over de kernwapens a.s. woensdag De betrokken tekst van de toevoe ging luidt: „De Nederlandse regering deelde mee dat. alhoewel zij de argu menten voor de modernisering van de middellange afstandskernwapens deelt zoals genoemd in het beslis singsdocument. zij niet in staat is te besluiten over de plaatsing van kruis raketten op haar grondgebied op dit moment, en dat zij over deze zaak een beslissing zal nemen in december 1981 op basis van voortgaande evalu atie van de mate van succes in het bereiken van doelmatige en even wichtige beperkingen ten aanzien van deze kernwapens aan beide (NAVO en Sowjet - red.) kanten." DEN HAAG (ANP) In zijn woning in Scheveningen is gisteren op 69- jarige leeftijd de circusartiest Frans Steffan overleden. Steffan. die zich vijf jaar geleden uit het circusvak terugtrok, was een van de laatste muzikale clowns in ons land. Met zijn groep „De Rubatis" trad hij onder andere op in circus Strassburger, cir cus Sarassani en circus Krone Op het witte doek was hij te zien in de Nederlandse speelfilm „Willem Pa rel" en de Internationale circusfilm „Salto Mortale". Abonnements prijzen Ondanks sterke aandrang op de regering, niet alleen van fdle ge ledingen in de dagbladpers, maar ook van een groot deel van de Tweede Kamer, om het BTW- nultarief voor dagbladabonne menten na 1 januari 1980 voort te zetten, is het kabinet zich hardnekkig daartegen blijven verzetten. Dit betekent, dat per 1 januari 1980 over het abonne ment vier procent BTW moet worden geheven. Als gevolg hier van, en mede door de noodzaak van een overigens beperkte prijsaanpassing wegens geste gen kosten, zijn met goedkeu ring van het ministerie van eco nomische zaken onze abonne mentsprijzen per 1 januari 1980 als volgt vastgesteld: 16,98 per maand 50,95 per kwartaal 201,60 per Jaar. Wij nemen gaarne aan, dat de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee ak koord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De losse verkoopprijs wordt per 1 januari 65 cent. Directie Trouw ADVERTENTIE ïoJ ïor Kees de Leeuw fRECHT Hoewel het vrijwillig kinderloos zijn langzaamaan meer wordt jccepteerd, neemt dat niet weg dat er nog altijd erg stereotyp óver "'Dig kinderloze (echt-) paren wordt gedacht. Uit onderzoek blijkt dat vrijwillige kinderloosheid dan associeert met termen als gestoordheid, nzaamheid, zinloosheid, ongelukkig leven en slecht huwelijk. deze negatieve beeldvor- te doorbreken heeft een iC Uknamige werkgroep van NVSH r>nrif»r rprialctip van NVSH onder redaktie van socioloog Ruut Veenhoven l boek „Vrijwillige kinder meid" uitgebracht, dat gis- m werd gepresenteerd. In 'boek wordt gesteld dat het fcatieve denken over vrijwil- ""f kinderloosheid niet alleen 'delend is voor de betrokke- maar ook schadelijk voor 1 feestelijke volksgezond- Het kan ertoe leiden dat ensen die geen zin hebben in Weren of die zich onge- nikt achten als ouders, toch kinderen nemen, „om- dat nu eenmaal hoort". !eren die zo op de wereld len gezet lopen een ver bot risico om verknipt te aldus de zes auteurs van dit boek, allen weten schappers en lid van de werk groep „Vrijwillige kinderloos heid" die ln 1975 is opgericht. Toename Tal van onderzoeken in bin nen- en buitenland laten zien dat de keuze van mensen om geen kinderen te verwekken toeneemt. Ruut Veenhoven: „Die toename kan niet wor den afgedaan met „modever schijnsel", want daarvan was al sprake toen er nog niet eens over vrijwillige kinderloos heid werd gepraat." Het is moeilijk om exact vast te stel len hoeveel echtparen er be wust voor kiezen om geen kin deren te nemen, maar mo menteel is al één op de twintig huwelijken wat neerkomt op ruim tweehonderdduizend gehuwde mensen vrijwillig kinderloos. In de toekomst zou dit wel eens kunnen neer komen op één op de tien hu welijken. Een factor die vermoedelijk hierbij een rol speelt is dat het moederschap steeds minder „levensvervullend" is gewor den. Moeders van nu hebben niet alleen minder kinderen, maar ze hebben er ook minder werk aan. Als die kinderen het huis uitgaan, en dat gebeurt op steeds jongere leeftijd, hebben die moeders veelal nog de helft van hun leven voor zich, maar ze kunnen in de maatschappij toch maar moeilijk aan de bak komen. Een andere factor is het ge bruik van voorbehoedsmidde len, waardoor het praktisch mogelijk is geworden een hu welijk kinderloos te houden. Dit gebruik heeft er mede toe geleid dat er bewuster wordt nagedacht over de vraag of men nu eigenlijk wel of geen kinderen wil. De redenen om geen kinderen te willen ver schillen sterk van persoon tot persoon maar die overwegin gen onderscheiden zich niet zo fundamenteel van die van mensen die voor kinderen kie zen. Ze onderkennen zo onge veer dezelfde voor- en nadelen van het ouderschap, maar ze wegen die iets anders. Het be sluit om geen kinderen te ne men valt de mensen vaak niet gemakkelijk, omdat de keuze voor kinderloosheid meestal sterke sociale afkeur ontmoet en het moeilijk is zicht te krij gen op de feiten die belangrijk zijn. de meningsvorming op dit ter rein. Vaak krijgen mensen die bewust kiezen voor geen kin deren nog het verwijt naar het hoofd geslingerd, dat ze egoïs tisch zijn maar het is in feite als je toch die term per se wilt handhaven net zo egoïstisch om wel kinderen te nemen of geen. Dat neemt niet weg dat sommige mensen Je liever vandaag nog zwanger zien dan morgen, aldus de so ciologe Marie-Louise den Bandt, waarbij gedacht kan worden aan de aspirant-groot ouders, die menen in hun be lang te worden geschaad. De auteurs stellen daar tegen over dat het echter niet aan nemelijk is dat hier van een „onevenredige" schade spra ke is. Het leed kan moeilijk zo hoog oplopen dat het opweegt tegen de ellende van onvrij willig ouderschap. Opinie Het boek „Vrijwillige kinder loosheid" wil niet alleen trachten de hele taboesfeer rond dit onderwerp te door breken. maar bijdragen aan Nog geen vijftien Jaar geleden was de publieke opinie in Ne derland in meerderheid tegen vrijwillige kinderloosheid. Te genwoordig vindt de meerder heid dat je vrijwillig kinderlo zen moet respecteren in hun keuze. Nog maar vijftien pro cent van de bevolking is van mening dat het „onaanvaard baar" is als een echtpaar geen kinderen wiL Toch wordt er bepaald nog niet positief over vrijwillige kinderloosheid ge dacht. Ook niét door mensen die het Ieders goed recht vin den. Vrij algemeen wordt vrij willige kinderloosheid be schouwd als iets „onnatuur lijks" en dan met name voor vrouwen. Hoe dan ook: er zullen nog wel wat jaren heengaan, voordat dit negatieve beeld doorbro ken is. Intussen kan mis schien tot „schrale" troost strekken van de vrijwillige kinderloze echtparen, dat de mensen die nog niet zo posi tief over hen denken, wel van mening zijn dat deze echtpa ren geëmancipeerder en mili eubewuster zijn. En daar zui len zij vrees ik het voorlo pig mee moeten doen. Vrijwillige kinderloosheid on der redaktie van Ruut Veen hoven. Uitgave: Kooyker, Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3