Stap kabinet slaat in als bom Boer boos aanval op •A-dissidenten Pet Eiesttwkado i Utrecht voelt voor biaVaij gemeentelijke bewakingsdienst I I I Opstelling in NAVO-raad wekt woede en verontwaardiging 8tlm16dec» Commissie wil ministers- overleg over zoute Rijn Jieuwe Haagse/Nieuwe LeicJse Courant Trouw Opklaringen Aqua Skips HET WEER jeze krant A komt met Verbaasd atiefwet oud Waddenzee uit het illenland' Iraanse vrijwilligers in hongerstaking 'Geen greep op particuliere dienst' Sa Carneiro volgt Maria Pintasilgo op Trouw Om je pet voor af te nemen Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw Af en toe regen, later enkele opklaringen Temperatuur ongeveer negen graden. Krachtige en aan de kust harde zuiden wind draaiend naar zuidwest windkracht vijf tot zeven. Morgen en overmorgen: Nu en dan regen of buien Iets lagere tempera turen. Zon Op: 08.41 onder: 16.29. Maan op: 03.52 onder: 14.40 H 37STE JAARGANG NR. 10827 - VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 gegarandeerd waterdicht! SCULLER - de sportieve suède K-dameswandelschoen in 4 verschillende" breedtematen (extra smal tot extra brt>èd) in 6 verschillende kleuren f 94,90 LOSSE NUMMERS 60 CENT KShoe Shops: Oen Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 3INA 2: jt is er echt aan loofservaring? 3INA 3: ien kind willen it onnatuurlijk 5INA 4: illection d'Art staat 10 jaar PAGINA 7: Europees parlement verwerpt begroting PAGINA 9: Ook in 1923 10 dissidenten PAGINA 13: Nieuwe films PAGINA SPORT: 'Amateur' Nooren toch naar Moskou PAGINA ECONOMIE: Kansen Nederlandse export verminderen PODIUM: Het CDA en de kernwapens PAGINA SERVICE: Rubriek toerisme, strips, feuilleton, puzzel, weeroverzlcht, radio-en tv- programma's R-partijbestuur komt van- n Utrecht vlak voor het igres morgen in Dronten De vergadering zal goeddeels zijn aan de onrust die het i van de tien in de partijgele- eeft veroorzaakt. zitters van tien van de acht- •Kamercentrales hebben, zo Isteren, deze week een brief artijvoorzitter De Boer ge- waarin zij het optreden van ier- AAG Drie leden van de oolractie zullen volgende week iatiefwetsontwero publiceren, op het behoud van de Wad- De initiatiefnemers, Duinker, )n Rienks willen in het ont- aarborgen opnemen voor het en waar nodig herstel van het ran de Waddenzee. ïA-fractie acht een initiatief itgeving inzake de Waddenzee imdat „de regering er geen n heeft gegeven op korte ter- ïlf met een wetsontwerp te bescherming van de Wadden- nog een CDA motie op tafel de behandeling van de nota Waddenzee is ingediend. Over otie is nog niet gestemd. Mi- n(j6eelaerts van Blokland (volks- ting en ruimtelijke ordening) ils coördinerend minister, in tan rleg met de Kamer nogal wat am de arm Van onze parlementsredactie DEN HAAG De positieve bereidheid van de Nederlandse regering om mee te willen werken aan de modernisering van kernwapensystemen op Europees grondgebied is in politiek Den Haag als een bom ingeslagen. De gevoelens van opluchting bij het CDA, woede bij de WD en ingetogenheid bij de PvdA sloegen na het bekend worden van dit nieuws om in hun tegendeel. Woede en ver ontwaardiging klinken nu door in de reacties van de PvdA. Het CDA is ernstig be zorgd en de VVD-fractie is op gelucht. Deze opmerkelijke ommezwaai was het gevolg van een al even opmerke lijke verklaring van premier Van Agt woensdagavond in de Tweede Ka mer. Uit deze verklaring meenden de fracties te mogen afleiden, dat Neder land een duidelijk „nee" heeft gezegd tegen de plaatsing van de nieuwe raketten en Nederland bovendien ie dere verantwoordelijkheid voor de produktie van de hand had gewezen. Later op de avond, bij het bekend worden van het slotcommuniqué van de NAVO-ministerraad bleek er op deze verklaring heel wat af te dingen. Zo bleek Nederland te hebben inge stemd met de produktie van de nieu we wapens en bleek bovendien dat ons land zich positief had uitgespro ken over de modernisering. De verwarring over deze gang van zaken beheersten gisteren het groot ste deel van de dag hetp olitieke beeld. Pas nadat premier Van Agt in een brief aan de Tweede Kamer nog eens duidelijke het „nee" van Neder land tegen de plaatsing van de nieu we raketten onderstreepte, hij boven dien aanbood dit standpunt ten over vloede nog eens ter kennis te brengen van NAVO-secretaris generaal Luns, ontstond een iets genuanceerdere kijk op de situatie. Politiek ongevaarlijk is die situatie overigens niet. Met name de tien CDA-dissidenten voelen zich door de gang van zaken lelijk bedrogen. Voor hen staat vast dat Nederland hoe dan nze parlementsredactie 1AAG AR-partijvoorzitter Hans de Boer heeft krach- lling genomen tegen de suggesties als zouden de tien kamerleden die in de kemwapenzaak voor de motie van positie stemden, het CDA willen opblazen. „Deze zaak net. de totstandkoming van het CDA niets te maken," t hij in het AR-partijblad Nederlandse Gedachten, chuwend voegt hij daaraan toe: „Het kan ermee te krijgen wanneer binnen het CDA geen ruimte blijkt te in voor opvattingen die van de meerderheid afwijken." de tien dissidenten scherp afkeuren. Zij noemen het „onverteerbaar en onaanvaardbaar" dat deze Kamerle den de regering „in de steek hebben gelaten." De ARP-bestuurders vragen zich af „hoe zij nog zinvol kunnen functione ren in situaties als deze." Volgens hen „schaadt het stemgedrag van de dis sidenten de samenwerking en het ver trouwen binnen het CDA en wordt het zeer zeker niet begrepen door een deel van onze kiezers." Ongeveer honderd Iraanse vrijwilligers die willen gaan deelnemen aan de strijd van de Palestijnen tegen Israël en die daarvoor naar Libanon willen, zijn in hongerstaking gegaan voor het ministerie van buitenlandse zaken in Teheran. Ze willen dat Iran geld op tafel legt voor hun overtocht, maar de Iraanse regeerders hebben dat tot dusver geweigerd. ADVERTENTIE In de kring van de dissidenten werd gisteren met verbazing op de brief gereageerd. „Onbegrijpelijk. Wij heb ben gehandeld in de lijn en de geest van de resolutie die de AR-partijraad op voorstel van het partijbestuur heeft aanvaard." Partijvoorzitter De Boer zegt in zijn partijblad ook, dat de tien in geen enkel opzicht in strijd handelden met de intentie van deze partij-uitspraak, waarin onder meer werd uitgespro ken dat de aanschaf van nieuwe kern wapens op gespannen voet staat met het CDA-program. Volgens De Boer hebben de tien zich correct aan de spelregels gehouden. Zij hebben hun overtuiging opgerekt om de vertrekpunten van de CDA- fractie maximale kansen te geven en de eenheid te handhaven, schrijft hij. Het zou volgens hem unfair zijn de loyaliteit van de tien met betrekking tot de vertrekpunten hen nu na te houden, omdat zij vooraf in de fractie hebben laten aantekenen hieraan tij delijk te willen meewerken. De Boer bestrijdt, dat de dissidenten zich te vroeg, op het moment dat premier Van Agt nog rondreisde, heb ben uitgesproken. „Van Agt reisde niet rond om anderen nog voor de vertrekpunten te winnen. Dit gege ven was aan de fractieleden bekend." Volgens de AR-voorzitter was er alle reden om voor de onderhandeling in Brussel kleur te bekennen. Hij wijst er onder meer op, dat indien de rege ring zich eerst in de NAVO-raad poli tiek zou hebben gebonden, een later „nee" een nog veel zwaardere politie ke daad was geweest. AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 750 kinderen tot 14 jaar I 4.- Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations DEN HAAG (ANP) Meer dan de helft van de personenauto's over schrijdt de maximumsnelheid op de autosnelwegen. Minister Van Aarden- ne (economische zaken) heeft de Tweede Kamer laten weten, dat in de maanden augustus en september 55 procent van de personenauto's meer dan honderd kilometer per uur reed, waarvan dertig procent sneller dan honderdtien kilometer en twaalf pro cent meer dan honderdtwintig kilo meter. Voor de vrachtauto's golden de vol gende cijfers: 65 procent meer dan tachtig kilometer per uur, waarvan 25 procent meer dan negentig kilometer en vier procent meer dan honderd kilometer per uur. De burgemeester van Utrecht. J. H. L. Vonhoff, zei gisteren dat een gemeen telijke dienst wellicht te prefereren is boven de particuliere diensten, die op grond van de wet op de weerkorpsen optreden. Die diensten zijn verant woording schuldig aan de hoofdcom missaris van politie, die rapporteert aan de minister van justitie. Het ge meentebestuur komt met te pas aan het functioneren van de particuliere bewakingskorpsen. Vonhoff meent dat de onlangs in wer king getreden nieuwe regeling van de particuliere bewakingsdiensten wei voor enige verbetering heeft gezorgd, maar dat de bezorgdheid over de ont wikkeling ervan daarmee niet is weggenomen. De particuliere bewa- de 'Hazepepers' familie moe? LISSABON (Reuter, AFP) De Por tugese president Ramalho Eanes zal de leider van de sociaal-democraten Francisco Sa Carneiro vragen een re gering te vormen. De sociaal-demo craten zijn de grootste groepering binnen de Democratische Alliantie die de verkiezingen van vorige week zondag won. Het wachten was nog op de uitslagen van de Portugese over zeese gebiedsdelen, waaronder de op het Chinese continent gelegen kolo nie Macao De Democratische Allian tie haalde drie van de vier zetels uit de overzeese gebiedsdelen, waardoor ze kan rekenen op een meerderheid van drie zetels in het 250 zetels tellen de Portugese parlement De Demo cratische Alliantie heeft 128 zetels, de socialisten 74 en de communisten 44 De overige zetels zijn in handen van kleine linkse groeperingen. De grondwet geeft een kabinetsfor mateur tien dagen de tijd om een kabinet en een regeringsprogramma voor te leggen aan het parlement. Bij het debat dat dan volgt kan iedere partij een motie van wantrouwen in dienen. De communisten onder lei ding van Alvaro Cunhal hebben al aangekondigd dat zij dit zeker zullen doen. De regering van Sa Carneiro wordt de twaalfde sedert de anjerrevolutie van april 1974 die een einde maakte aan meer dan veertig jaar fascistische dictatuur onder Salazar Het parle ment komt in zijn nieuwe samenstel ling eerst in januari bijeen. Sa Carnei ro volgt mevrouw Maria de Lurdes Pintasilgo als premier op Een exclusief interview met de aftredende premier van Portugal. Maria de Lurdes Pintasilgo, staat op pagina 11 ook instemming heeft betuigd met de produktie van de nieuwe wapens. Zij vinden dat daarmee geen uitvoering is gegeven aan de motie-Stemerdink zoals die vorige week door de meer derheid van de Kamer is aangeno men. Bovendien vinden zij dat ook de vertrekpunten van het CDA in Brus sel niet zijn gehonoreerd. De fractievoorzitter van het CDA. Lubbers, was gisteren nog niet in staat de politieke balans op te ma ken. Enerzijds meende hij dat hoe dan ook het Nederlandse standpunt ter zake van de plaatsing overeind is gebleven, maar anderzijds meende hijtoch, dat er nog „vele vragen zijn overgebleven". Hoe uiteindelijk ^le hele CDA-fractie zal reageren hangt daarom sterk af van de uiteindelijke opstelling van de regering in het Kamerdebat volgende week. De WD-fractie had er gisteren wei nig moeite mee het regeringsbeleid positief te beoordelen. Fractievoor zitter Rietkerk stelde tevreden vast, dat „Nederland heeft ingestemd met de noodzaak van kernbewapening. We zien dat Nederland wel degelijk bereid is volop mee te werken met de NAVO-partners." aldus verklaarde hij. Oppositieleider Den Uyl bleek „ge schokt" te zijn over de gang van zaken. Hij somde een groot aantal punten op waaruit op zijn minst een tegenstelling blijkt tussen het slot communiqué van de NAVO en de verklaring van premier Van Agt in de Kamer. Zo laat volgens Den Uyl het slotcommuniqué geen andere conclu sie toe dan dat Nederland heeft inge stemd met een besluit tot zowel mo dernisering als plaatsing van de nieu we raketten. Bovendien zo meende hij, is er van de CDA-wens van beperkte produktie weinig terecht gekomen. Integendeel alle ministers in Brussel hebben in gestemd met de produktie van 572 raketten. Volgens Den Uyl is er bo vendien in het slotcommuniqué niets terug te vinden van de wens dat de nieuwe wapensystemen uiteindelijk moeten leiden tot vermindering van het aantal atoomwapens. De grote vraag in politiek Den Haag is nu of het parlement uiteindelijk het optreden van het kabinet in Brus sel voor zijn rekening wil nemen. Zwaar drukt de wetenschap dat de Kamer aan het onderhandelingsre sultaat als zodanig weinig zal kunnen veranderen. De enige mogelijkheid is een afkeuring van het regeringsbe leid. De aanneming van een motie van die strekking zal ongetwijfeld leiden tot het aftreden van het kabinet. Pag. 3: „Voorbehoud kon niet in communiqué NAVO" Pag. 7: Carter verhoogt uitgaven voor Amerikaanse defensie met vijf procent Warschau Pact boos over NAVO-be- sluit BRUSSEL (ANP) De delegatieleiders van de internationale Rijncommissie, die gisteren in Brussel bijeen kwamen, vinden dat de verantwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten het zoutprobleem moeten oplossen. De commissie zal probe ren de bewindslieden op korte termijn bijeen te krijgen. Eind januari komen de delegatieleiders opnieuw in Brussel bij elkaar om Franse voorstellen voor het terugdringen van de zoutbelasting van het Rijnwater te bespreken. De delegatieleiders hebben er van afgezien het geld dat de overige Rijn oeverstaten aan Frankrijk hadden gegeven voor de opslag van het afval zout uit de Elzasser kalimijnen terug te nemen. Frankrijk had dit aangebo den toen de regering begin deze maand bekend maakte het uit 1976 daterende zoutverdrag niet ter goed keuring aan het Franse parlement voor te leggen. De Vlaamse milieu organisatie Angalen heeft de Europe se zout-industrieën ervan beschul digd een oplossing voor de Franse afvalzouten in de weg te staan, omdat dit extra concurrentie zou betekenen. De regering moet de herziening van het aardgascontract met Frankrijk gebruiken om Frankrijk te dwingen alsnog de lozing van de zout in de Rijn aan te pakken. Dit zegt het CDA-Tweede Kamerlid P. A. M Cor- nelissen Het Kamerlid verklaart mede namens een groot aantal frac tieleden te spreken. Hij vindt dat deze „chantage" veroorloofd is. Het aardgascontract met Frankrijk is op 1 oktober afgelopen en moet nu herzien worden. Op ambtelijk niveau praat men nu over de leveringen aan Frankrijk, onder andere over de prijs. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Burgemeester en wethouders van Utrecht gaan de mogelijkheden na een gemeentelijke bewakingsdienst in het leven te roepen. Op uitnodiging van de PvdA-fractie in de gemeenteraad zullen zij daarover volgend jaar een nota uitbrengen. Het plan is mede ingegeven door de overweging dat het gemeentegestuur geen greep heeft op de particuliere bewakingsdiensten, die ook in Utrecht opereren. kingsdiensten, aldus Vonhoff, vervul len weliswaar een nuttige functie, maar bij het publiek wekken ze nogal eens misverstanden, met name over de bevoegdheden die ze hebben. Vorig jaar is in Utrecht aan gemeen- teljke objecten een schade van ruim acht miljoen gulden aangericht. Een proef met bewaking bij een bouwob- ject heeft geleid tot een vermindering van de schade, veroorzaakt door van dalisme, van 150.000 gulden tot ne genduizend gulden. Die gunstige er varing heeft de gedachte doen post vatten de bewaking in eigen hand te nemen. Vonhoff legde er gisteren de nadruk op dat aan de mogelijke instelling van een gemeentelijke bewakings dienst nog heel wat haken en ogen zitten. Het is ook nog zeer de vraag meent hij, of zo n gemeentelijk korps, dat onafhankelijk van de politie zou moeten opereren, niet veel duurder zou worden dan de inschakeling van particuliere bewakingsdiensten. Overheids- en semi-overheidsinstel- lingen maken al lange tijd gebruik van particuliere bewakingsdiensten. Naar onlangs uit antwoorden van de minister van binnenlandse zaken op vragen uit de Tweede Kamer bleek, bestaan geen richtlijnen voor de in schakeling daarvan. De PvdA-Tv/eede-Kamerleden Stof- telen. Roethof en Castricum hebben de ministers van binnenlandse zaken en van justitie nu gevraagd zulke richüijnen te formuleren Daarbij wijzen zij erop dat bewaking in de eerste plaats een politiezaak is. Er zijn politieagenten en er zijn heren die óók een pet op hebben. Utrechts (liberale) burgemeester heeft op dit punt zijn twijfels over het particulier initiatief. Hij is, onder voorbehoud, een gemeentelijke pet aan het breien. Tegen kattekwaad én misverstanden. Boetseerset (A) Authentiek Slavisch Boctscerklci met vort in 1 kleuren en kleedje pcnNcelljc U.hUi zender men dn.m„HKrf mt'nh-,r0 legger.» ....r de wi Schroevedraaierse! (B) Grote, kleine en krtitskopschroeve draaier in een I landgreepje me onisl.tgmechamck.voor extra gemak Lederen halstasje (D) Sierli|ke eenvoud en praktisch bovendien. Echl naturel leder mei gevlochten koordje VI:tak u-mantI abonnee onTmuvv het ochtendblad niet een over- VIaak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. I it erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats:Giro l !w naam l w adres Postcode en plaats:Tel Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van 17 Kado naar keuze: QA. DB. DD. (aankruisen a u b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Ol'bel 020-b.S9.WX (uitsluitend vooropgaven) Voor bezorginlormalie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1