orse prijsverhogingen oor ruwe olie Centrales hebben te weinig olie in 1980 Geen nieuwe grote warenhuizen V&D Kansen Nederlandse uitvoer verminderen nister zoekt oplossing bedrijf Asselbergs Fabrikant aansprakelijk voor ondeugdelijk produkt Export fokvee terug Contract over hefschip nog niet ondertekend *%duktie Üdaald £"ji vooravond van OPEC-conferentie rgieterij in financiële problemen Nieuw record voor goud SER verdeeld, zegt FNV: Organisaties in levensmiddelen werken samen Door afvlakken Westduitse conjunctuur IG 14 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17/R 23/HS 19 it.» ■en onzer verslaggevers rERDAM Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Qatar hebben besloten irijzen van ruwe olie met zes dollar per vat (van 159 liter) te verhogen. Een en ander met parlfg van het volgende jaar. Dit heeft de olieminister van de Verenigde Arabische Emiraten, Said Al-Oteiba, die tevens voorzitter is van de OPEC, de organisatie van olie- terende landen, verklaard bij zijn vertrek vanuit Abu Dhabi naar Caracas. In Caracas zoals bekend, maandag de bijeenkomst van de olieministers van de dertien bij de aangesloten landen. big van het besluit tot verho- n de prijzen voor ruwe olie zal - ,t olie van standaardkwaliteit Verenigde Arabische Emira- aks 27,56 dollar gaan kosten iu nog 21,56 dollar Daarmede in tevens de huidige officiële iprijs van de OPEC, te weten illar per vat. die in juni van dit frd vastgesteld met ruim 4 dol- rschreden. van de zogenaamde Arabian irude. de standaardkwaliteit olie van Saoedi-Arabië, gaat l van 18 dollar tot 24 dollar per en verhoging derhalve met lan 33 procent. Tot dusverre le Saoedi-Arabië, het belang- re-exporterende land ter we- is voor zijn lichte olie meer nen dan de door de OPEC 11 telde minimumprijs van 18 Eerder gingen Iran, Libië, Ni- ^en Ugerije en Irak al met hun ndoor het door de OPEC vast- plafond heen. |A s van ruwe olie van standaard e/fit van Qatar gaat met 28 pro- imhoog en komt als gevolg n volgend jaar op 27,42 dollar t. Saoedi-Arabië produceert 3arJ teel 9.5 miljoen vaten ruwe 3 B' dag, de Verenigde Arabische en 1,6 miljoen vaten en Qatar vaten. - lijn TU omen mag worden, dat de I den die aan de vooravond van onferentie in Caracas hebben ihun prijzen voor ruwe olie te •vert n. daarmede een richtlijn aa willen geven aan de overige jkerlanden. Ook deze-zullen name- Ei ilgemeen de verwachting, tot ing van hun prijzen besluiten cas. Zaki Jamani, olieminister vay Saoedi-Arabië. Jamani: 'maar een deel is waar' BRUSSEL Sjeik Jamani, de olieminister van Saoedi-Arabië, heeft op doorreis in Brussel ge zegd, dat „maar een deel van het bericht, dat zijn land en de Vere nigde Arabische Emiraten en Quater hun olieprijzen met zes dollar zullen verhogen, waar is. Hij wenste niet te zeggen welk deel dat betreft. Ook Venezuela zou. volgens be richten uit Caracas, nu hebben besloten zijn olieprijzen met zes dollar te verhogen tot 24 dollar per vat. zal het daarbij om een ng van meer dan tien procent en plafondprijS van 30 dollar rgjn ruwe olie. zoals sommige be- 0 p .willen doen geloven, lijkt er in i niet in te zitten. Minister .63, van de Verenigde Arabische en heeft althans verklaard. et kracht tegen een dergelijke l' zuilen verzetten. ..Die zal er bj teiba, „wel eens komen, maar volgende jaar 0 ai Oteiba, kunnen de geïndu- erde landen een prijsverho- >r ruwe olie van achttien pro- intfmeer best verwerken. „Ze ko- :ht 3 al olie op de vrije markt voor an veertig dollar." .«J de bijeenkomst van het In- nale Energie Burau eerder ek in Parijs is erop gewezen, besluit van de OPEC tot van de olieprijzen met tien voor de geïndustrialiseerde „slecht" zou zijn. Een verho- de orde van grootte van 25 bovenop de stijging van 60 a v. lèent. die er dit jaar al is ge- 358* weest, zou „onvoorziene gevolgen" hebben voor de westelijke wereld. In voerkosten Economische deskundigen in de in dustrielanden hebben berekend, dat elke prijsverhoging van olie met één dollar per vat voor een stijging van de invoerkósten van de olie-importeren de landen met achttien miljard dollar zorgt. Tweederde van dat bedrag gaat naar de OPEC-landen, de rest naar olie-exporteurs elders zoals En geland, Noorwegen, de Sowjet-Unie en Mexico, die met hun prijsverho gingen over het algemeen niet achter blijven bij de OPEC Veel economen in het westen zijn van gekondigd dat ze van plan zijn hun produktie het komende Jaar te ver minderen. De gezamelijke produktie van de OPEC-landen zou wel eens met 2,5 miljoen vaten per dag kunnen afnemen. Op het ogenblik produce ren ze 31 miljoen vaten per dag. Zegslieden die met de voorbereiding van de ministerraadvergadering in Caracas bezig zijn, menen dat een forse prijsverhoging er naar alle waarschijnlijkheid toch wel in zit. Be langrijker is echter de vraag of de OPEC als zodanig de Instelling zal blijven die de prijzen vaststelt. De kans bestaat, dat de meningsver schillen in de vergadering zó hoog zullen oplopen dat er geen overeen stemming over een uniform prijsbe leid kan worden bereikt en dat de afzonderlijke OPEC-landen voortaan zelf hun prijzen gaan bepalen. Overi gens is dat sinds de vorige ministers conferentie eigenlijk al het geval. De Saoedische minister van olieza ken, sjeik Achmed Zaki Jamani, heeft deze week met betrekking tot de komende OPEC-conferentie ge zegd, dat in Caracas ook een voorstel zal worden besproken om de dollar als rekeneenheid voor de prijzen van ruwe olie te vervangen door een „mandje" van andere valuta's. Hij wilde niet ingaan op vragen naar de kans, die dat voorstel maakt om te worden aangenomen. De bekendmaking van de prijsverho ging voor ruwe olie door Saoedi-Ara bië, de Verenigde Arabische Emira ten en Quatar heeft gisteren voor een forse verhoging van de goudprijs ge zorgd. In Londen ging deze tijdens de ochtendhandel omhoog tot 458,75 dollar per ounce (31,1 gram) dat is 12,50 dollar meer dan het peil, waarop woensdagmiddag officieel werd ge sloten. Het slot van gisteren was 458,80 dollar. In Amsterdam, steeg de goudnote ring tot 27.670-28.370 per kilo, tegen woensdag 27.200,-27.900 per kilo De vraag naar goud kwam van alle kanten, maar vooral uit Zwitserland, het Midden-Oosten en een aantal Westeuropese landen. Vóór de officië le prijsvaststelling in Londen, de „fixing", kwamen al transacties tot stand op 460 dollar. De vlucht uit de dollar neemt onge kende vormen aan nu velen verwach ten, dat er in Caracas wel eens flinke verhogingen van de olieprijs uit de bus zullen kunnen komen en de infla tie weer zal toenemen. Met name de kans, dat olielanden het niet met elkaar eens zullen kunnen worden over een uniforme prijsverhoging en dat dit tot gevolg zal hebben dat Z°® vn Ad» - zkt '0-2 crisis op komst is doordat de vraag naar olie in de wereld het aanbod blijvend zal gaan overtreffen. De olie- producenten behoeven zich geen zor gen meer te maken over hun aandeel in de oliemarkt aangezien er bepaald geen tekort aan kopers meer zal zijn zodra de olie-exportlanden gezamen lijk- niet meer aan de vraag kunnen voldoen. Verscheidene olielanden hebben aan- stijgingen het gevolg zullen kunnen zijn, speelt daarbij een rol. De bedrij-fcheid op de valutamark ten was donderdag niet groot. Kenne lijk wilden veel handelaren de kat eerst eens uit de boom kijken en nagaan, wat de gevolgen van de on verwachte prijsverhoging door de drie olielanden voor de valutahandel zullen zijn. ianu nze parlementsredactie VOOIAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) Ootfiet de schuldeisers van de Brabantse ijzergieterij Assel- fxJb praten over een mogelijke uitweg uit de financiële •9 Pfcmen. De Tweede Kamer hield de minister gisteren voor, acute financiële nood van het bedrijf moest worden nomen. Dan kan er gezocht worden naar een nieuwe van Asselbergs binnen de ijzergieterij-sector in ons rgs wil steunverlening van de ter grootte van dertien a miljoen gulden. De minister r niet over om dat bedrag Op leggen. Hij wil niet verder m anderhalf miljoen De Ka- dat een gesprek tussen de 2 en cred'teuren van Assel- lelastingdienst, sociale fond- :emene Bank Nederland, Na- Investeringsbank) leidt tot ing van de financiële druk op "js. Er kan met minder steun worden als de minister re- frju boekt in die gesprekken, re- balkle de Kamer. Vrijwel alle partijen toonden zich ern stig bezorgd over de eerdere beslis sing van de minister om Asselbergs niet meer te hulp te komen. Het Ka merlid Van der Hek (PvdA) vroeg per motie om maatregelen, die het voort bestaan van de gieterijen in Bergen op Zoom (ruim 600 man personeel) zouden garanderen. De motie werd door een grote Kamermeerderheid gesteund. De goudnotering is gisteren, als ge volg van de nieuwe olieprijsverhogin gen, tot boven de 460 dollar per troy ounce (31,1 gram) gestegen. Dat is een nieuw record. Op de belangrijkste Londense goudmarkt werd eerst een prijs vastgesteld op 458,80 dollar, la ter oplopend tot 462,25 dollar. De goudkoorts van de afgelopen drie da gen heeft alles te maken met nervosi teit over de aanstaande OPEC-bij- eenkomst in Caracas en de te ver wachten olleprijsverhogingen. Ver wachtingen. die bovendien vandaag realiteit werden toen enkele belang rijke olielanden besloten de prijs van hun ruwe olie met zes dollar per bar rel (159 liter) te verhogen UTRECHT De FNV vindt dat fabrikanten of importeurs zonder meer aansprakelijk moeten worden gesteld voor de schadelijke gevolgen van hun produkten. De Sociaal-Econo mische Raad (SER) moet over die aansprakelijkheidskwestie 21 december een advies aan de regering opstellen en volgens de FNV-Vakbondskrant denken werkgevers en vakbeweging verschillend over deze zaak. Het bestaande Nederlandse recht kent alleen de zogenaamde schuld aansprakelijkheid. Die houdt in dat de fabrikant nog eens apart schuldig moet worden verklaard, ook als bewe zen is dat aan mensen door een be paald produkt lichamelijk letsel of materiële schade is toegebracht. Een fabrikant of importeur kan echter die schuldverklaring omzeilen als hij, door de rechter erkend krijgt, dat de gevolgen hem niet zijn aan te reke nen, omdat hij toch wel erg zorgvul dig is geweest bij het uitbrengen van het produkt. De Europese Commissie het dage lijks bestuur van de EG wil evenals de vakbeweging naar een risico-aan sprakelijkheid waarbij een Europese fabrikant of importeur van niet-EG- produkten altijd aansprakelijk wordt gesteld voor de schade. De werkge vers in de SER willen daar volgens de FNV echter niet aan. Zij houden het op een. wat gewijzigde, schuldaan sprakelijkheid. De werkgevers willen evenmin fabrikanten voor de zakelij ke schade verantwoordelijk stellen (bij ontploffingen bij voorbeeld). De werknemersorganisaties willen dat wel. meldt de Vakbondskrant. Dit vaak in de prijzen gevallen rund is op een Engelse veiling verkocht voor een recordprijs van ruim 32.000 gulden. Het ging echter niet om een normale handelstransactie, maar om een liefda digheidsverkoop. Het bedrag is bestemd voor gehandicapte kin deren. UTRECHT De export van stamboekvee is dit jaar „bijzonder teleurstel lend geweest", zegt voorzitter J. Leenheer van het Nederlands Rundvee Stamboek (NRS). De uitvoer over het hele kalenderjaar zal, naar verwachting, niet boven de 5.500 dieren komen, meent Leenheer. En dat is minder dan de helft van de uitvoer van vorig jaar. Bij het NRS wijst met de „algemene economische malaise" aan als oorzaak van de vermindering. Andere vee-exporterende landen, zoals Engeland kampen met hetzelfde verschijnsel. Specifiek Neder landse omstandigheden liggen niet aan het teleurstellende exportverloop ten grondslag. Een verklaring is ook te vinden in het feit, dat er in de fokvee-export nogal wat contracten worden afgesloten voor grote aantallen, die echter niet elk jaar worden herhaald. Zo is vorig jaar met Roemerfië een contract gesloten voor 5.500 stuks, met Marokko voor 1.000 en met Oman voor 1.300 stuks. Dit jaar viel dat allemaal weg. MIDDELBURG (ANP) De gezamenlijke elektriciteitsbe drijven in Nederland zijn er niet in geslaagd hun oliebe hoefte voor 1980, te weten zes miljoen ton, te contracteren. Zoals het er nu uitziet kunnen ze slechts beschikken over de helft. Dit zei ir I. Dalebout, directeur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij tijdens een jubileumbij eenkomst van dit bedrijf in Middelburg. De olieprijzen zijn ln een half jaar tijd met honderd gulden per ton omhoog gegaan en liggen nu op driehonderd gulden per ton. Dit zal voor de ener gieverbruiker nog dit jaar tot forse prijsstijgingen leiden, aldus de heer Dalebout. Daarbij is het zeer teleur stellend te moeten constateren dat het energieverbruik in de gezinnen het afgelopen jaar met vijf tot zes procent is gestegen en dat terwijl de bedrijven zich duidelijk gematigd hebben en slechts één tot twee pro cent meer energie zijn gaan'gebrui ken, aldus de heer Dalebout. Het zogenaamde Zuidelijk Econo misch Optimaliseringsplan, dat de drie zuidelijke energiemaatschappij en in Brabant, Limburg en Zeeland hadden opgesteld om zo economisch mogelijk te kunne produceren, is door deze ontwikkeling duidelijk te gengevallen, aldus ir Dalebout, die voorts zei te vrezen dat de energie maatschappijen zowel door de toena me van het gebruik als door de stij ging van de olieprijzen genoodzaakt zullen zijn ln 1980 de dubbele hoe veelheid aardgas, namelijk vier mil jard kubieke meter, aan te moeten spreken om de elektriciteitsvoorzie ning in Nederland veilig te stellen. Dalebout zei dit een heel kwalijke zaak te vinden, te meer daar dit aard gas eigenlijk bedoeld is als reserve voor tijden dat het echt nodig is. zoals bijvoorbeeld bij ernstige vervui ling van de lucht door koolmonoxy- de-uitstoot en andere calamiteiten. De NED INVESTERINGSBANK voor ontwikkelingslanden gaat een 9,5 procent vijftienjarige lening van 100 miljoen uitgeven waarvan de uitgiftekoers op 19 december voor beurs zal worden bekendgemaakt. De inschrijving is op 21 december. HENGELO (ANP) Vroom Dreesmann breidt het aantal grote warenhuizen niet meer uit. Het bestuur heeft dit besluit genomen omdat de grote warenhuizen door de stagnerende bestedingen moeilijker rendabel te maken zijn. mening dat er nu een echte energie-daarvan wel eens buitensporige prijs- Dit wil overigens niet zeggen dat V&D dit' type winkel de rug toekeert. Wel betekent het besluit dat een streep wordt gezet door vergevorder de bouwplannen voor grote varen- huizen in Hengelo, Rotterdam-Oost, Spijkenisse en Zoetermeer. Het geld dat voor deze projecten bedoeld was, wordt nu besteed aan het beter lo nend maken van de zeventig bestaan de warenhuizen vansV&D in Neder land. De beleidsbeslissing van V&D is vooral voor Hengelo een hard gelag, want de uitvoering van een belangrij ke uitbreiding van het stadscentrum komt erdoor op losse schroeven. In elk geval ontstaat er een vertraging bij de uitvoering van een plan waar al ruim tien jaar over is gepraat en dat nu is afgerond. Het bevat behalve V&D een vestiging van C&A. een stadskantoor, een bibliotheek en een parkeergarage. Volgens een woordvoerder van V&D duidt de beleidsombuiging niet dat er wordt omgeschakeld op zelfbedie ningswarenhuizen. De vrees voor af vloeiing van personeel achtte hij niet terecht. V&D gaat wel door met de bouw van Vendettes (kleine waren huizen), al zullen er daarvan geen drie per jaar worden gebouwd, maar twee. ELSE VI ER/N DU zal dit jaar waarschijnlijk 10 procent meer ver dienen dan de twee toen nog afzon derlijke maatschappijen samen in 1978 verdienden 46,5 miljoen). Het resultaat komt vermoedelijk boven 51 miljoen. De omzet over 1979 is waarschijnlijk 1,2 miljard. Hierin is begrepen de omzet van het onlangs overgenomen A merikaanse bedrijf Congressional Information Service. VOLKSWAGEN boekte in de eer ste negen maanden van dit jaar een nettowinst van 436 (v.j. 375 miljoen) D-mark. Er was een omzet van 21,69 (19,65) miljard D-mark. Volkswagen verwacht dit jaar over de hele we reld 2,5 (2,3) miljoen auto's te verko pen. Ondanks de minder gunstige vooruitzichten voor 1980 denkt men omzet en autoverkoop op het huidige niveau te kunnen bandhaven. ROLINCO maakte van de lagere beurskoersen in het eerste kwartaal van het boekjaar (september-novein- ber) gebruik door de liquiditeiten vrijwel geheel te beleggen. De liqui diteiten namen af van 4,8 tot 1.6 procent van het vermogen. De koers van het aandeel Rolinco kon zich in het eerste kwartaal met 143,30 on geveer handhaven. VOLKER STEVIN verwacht een jaarwinst van ƒ80 (85) miljoen bij een omzet van 2,6 (2,8) miljard. De orderportefeuille is vooral de laatste maanden toegenomen en bedraagt nu 3,3 miljard tegen 2,8 miljard begin dit jaar. Het aandeel van Vol- ker Stevin in het liquidatieverlies van de Netherlands Offshore Com pany bedraagt ca. 40 miljoen en Verkeer en Waterstaat: meningsverschil met RSV Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het contract voor de bouw van een hef schip ten behoeve van de Oos- terscheldewerken is nog niet ondertekend. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat is een paar dagen vertra ging ontstaan door meningsverschil len op enkele kleine punten in het contract met Rijn-Schelde-Verolme, de zeer waarschijnlijke bouwer van het schip. Een woordvoerder van het ministerie kon niet zeggen hoe klein de meningsverschillen zijn. Het hefschip. waarvoor het oontract gisteren zou worden ondertekend, moet vanaf begin 1982 de pijlers uit het bouwdok bij het werkeiland Neel- tje Jans in de Oosterscheldemonding naar hun plaats van bestemming va ren. Met behulp van eigen voortstu wing. sleepboten en gebruikmakend van eb- en vloedstromen vaart het hefschip met de pijler naar de plaats van bestemming in één der drie stroomgeulen. Daar wordt de pijler neergezet op een vooraf aangebrach te fundering. Tussen de pijlers, 66 stuks van ongeveer 40 meter hoogte en 17.500 ton zwaar, worden stalen schuiven gemonteerd en betonnen tussenbalken en brugkokers aange bracht. Het hefschip wordt 87 meter lang en 47 meter breed. Met de bouw er van is een-bedrag gemoeid van ruim 72 mil joen gulden komt ten laste van de jaarwinst met dien verstande dat de helft van het verlies al voor 1979 in de boeken is verwerkt. Volker Stevin keert voort aan geen interimdividenden uit. DEN HAAG De organisaties van de groot- en detailhandel in levens middelen gaan van 1 januari 1980 af hun gezamenlijke belangen beharti gen en hun onderlinge overleg voeren binnen één organisatie: de Stichting centraal bureau levensmiddelenhan del. Oprichters van die nieuwe stich ting zijn enerzijds de Federatie van de groothandel in levensmiddelen, anderzijds de drie detailhandelsorga nisaties die samen de huidige stich ting Centraal Bureau Levensmidde- lenbedrijf vormen. Die stichting wordt, blijkens een van die zijde ge dane mededeling, ontbonden als de nieuwe van start gaat. De drie deel hebbers in de oude stichting, die nu naar de nieuwe overgaan, zijn Co-op Holland, het vakcentrum (zelfstandi ge kruideniers) en de Vereniging van grootbedrijven ln levensmiddelen (warenhuizen en grootwinkelbe drijven). De nieuwe stichting zal de belangen van groot- en kleinhandel in levens middelen ln de ruimste zin van het woord moeten behartigen, dat wil on der meer zeggen ook als het om de voor deze branche ook verkochte niet-voedingsartikelen gaat. Volgens een woordvoerder is 95 procent van de branche bij de nieuwe stichting aangesloten Het opheffen van de Stichting Centraal bureau levens- middelenbedrijf wil allerminst zeg gen dat de drie deelhebbers er mee ophouden Zo deelde het vakcentrum (van kruideniers) juist deze week mee te gaan verhuizen van Amsterdam naar Woerden. )r. fl bh (Gl f G iANP) De industriële ie in ons land. die zich grdu- t grootste deel van dit jaar !t peil van het vorige jaar EN-fbandhaafd, is in oktober iets 3t peil van dezelfde maand zate 1 vonge jaar gedaald. Dit stol, ange geven door het hoeveel- (excijfer van het CBS van de dagproduktie. gecorri- or seizoen. Het bedraagt voor dit jaar 122 tegen 123 voor van het vorige jaar opzichte van september, maand het indexcijfer 124 is een daling opgetreden. De Kamer mikt op een oplossing in het kader van de herstructurering van de gieterij-sector. Een grote on derneming (genoemd werd het staal concern Estel) zou moeten optreden als „toezichthouder op het marktge drag' van Asselbergs. Hoewel Van Aardenne gelooft, dat Estel zo'n rol niet wil vervullen, denkt hij wel een „pleegbedrijf" (de term is van Van der Hek) te kunnen vinden. „Daar komen we wel uit", zei de minister. Van Aardenne liet er geen twijfel over bestaan dat eventuele steun aan As selbergs nimmer ten koste mag gaan van andere gieterijen. „Ik weiger 'nee' te zeggen tegen andere bedrijven, ten bate van Asselbergs", zei de minister resoluut. Hij beriep zich hierbij op een uitspraak van de Nationale In- vesterngsbank, die meent dat voor Asselbergs „perspectief op dit mo ment ontbreekt." De Kamer klaagde over onvolledige rapportage van de kant van de minis ter; deze kwam pas gisteren met het vertrouwelijke rapport van de Natio nale Investeringsbank op de prop pen. zonder daar uitgebreid op in te gaan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vooruitzichten voor de ontwikkeling van de Nederlandse uitvoer naar de Duitse Bondsrepubliek moeten voor het komende jaar minder gunstig worden beoordeeld. Dat is de mening van economische deskundigen van het Duitse IFO-Instituut in München, dat zich bezig houdt met economisch onderzoek. Zij baseren dit op de verwachting, dat de conjunctuur in de Bondsrepu bliek het volgende jaar zal afvlakken. Deze teruggang, aldus het IFO-Insti tuut, zal ongetwijfeld tot een vermin dering van de Westduitse import als geheel leiden en daarmede de Neder landse invoerkansen ook niet onbe roerd laten. Terwijl de Westduitse goederenim port dit jaar een stijging met onge veer elf procent te zien gaf. zal dat in 1980, zo wordt verwacht, niet meer dan vier procent zijn. Overigeps meent het IFO-Instituut wél. dat de afkoeling van de Duitse economie die het volgende jaar zal optreden ove rigens zonder de vorm van een reces sie aan te nemen niet van lange duur zal zijn. Begin 1981 verwacht het economisch onderzoek instituut na melijk een herstel van de conjunc tuur Dit mede onder invloed van belastingverlagingen in de Bondsre publiek. Het waren overigens ook dit jaar be lastingmaatregelen. die hebben bij gedragen tot een stimulering van de Westduitse economie. Een en ander tot uiting komende in een belangrijke toeneming van zowel de investerin gen door Westduitse ondernemingen als van het aantal werkenden. Voor het komende jaar voorziet het IFO een stijging van het aantal werklozen in de Bondsrepubliek tot ongeveer 900.000 tegen dit Jaar gemiddeld 880 000 Betalingsbalans De Westduitse betalingsbalans gaf in de eerste tien maanden van dit jaar een tekort te zien van iets meer dan 8 miljard mark. In dezelfde periode van 1978 was er nog een overschot van ruim 12 miljard mark. De handelsba lans van de Bondsrepubliek had over de maanden januari tot en met okto ber een voordelig saldo van ruim 20 miljard, vergeleken met een positief saldo van bijna 34 miljard in de eerste tien maanden van 1978. Ook het Westduitse Instituut voor Economisch Onderzoek in Kiel is niet optimistisch gestemd ten aanzien van de ontwikkeling van de Westduit se economie het volgende jaar. Het is zelfs pessimistischer dan het IFO- Instituut in München. Zo houdt „Kiel" rekening met een stijging van het aantal werklozen tot bijna één miljoen. Het raamt de reële economi sche groei op niet meer dan 1.5 pro cent. tegen vier procent in dit Jaar „München' daarentegen becijfert voor 1980 de groei van het bruto na tionale produkt (produktie van alle goederen en diensten) op 2,5 procent. Zowel „München" als „Kiel" schrij ven de teruggang ln de economische bedrijvigheid in de Bondsrepubliek mede toe aan het monetaire beleid in West-Dultsland, waar de centrale bank dit Jaar nogal fors „op de rem" heeft getrapt. Beide economische on derzoekinstituten noemen de verho ging van de olieprijzen ln de loop van dit jaar als één van de oorzaken voor de teruggang van de conjunctuur in 1980. Bescheiden loonsverhogingen, die sedert 1978 hebben meegewerkt aan een duidelijke opleving van de economie in de Bondsrepubliek, zul len het komende Jaar een steentje kunnen bijdragen om de te verwach ten 'achteruitgang van de conjunc tuur enigermate te beperken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19