ovincie de ote onbekende FGH hypotheekbank Als u duizend gulden te beleggen had, maar niet op een riskante manier, met wie zou u dan gaan praten? Moeizaam overleg in Suriname verwacht rkgevers bang voor er invloed overheid Zestien miljoen voor energiebesparing erzoek in Zeeland: Aantal mensen dat huwelijkse staat afwijst groeit 'Reclamewet België is in strijd met EG-verdrag' Antillen wensen geen leegloop naar Nederland 14 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET P 15/R 19/HS 17 L«lsz a^tE/MIDDELBURG De Nederlanders hebben in het algemeen weinig begrip van de rojwaarmee de provincies belast zijn. De statenleden worden doorgaans slecht gekend, eptit(ef de gedeputeerden. Alleen de commissaris der koningin springt er gunstiger uit. ver we dat nog niet wisten, O™ I in Zeeland gehouden onder- vor® aangetoond. Mede naar aan- arde ,jervan heeft het provinciaal dde van Overijssel zich tot alle gew nd met de suggestie r dar omen tot een uitgebreid we- ,ll! ipelijk ondercoek. Daarbij de o der and re het antwoord bo- d"c komen op de vraag, waarom dar tr de aangeboden provinciale b lie niet in zich opneemt, onderzoek naar de deelne- en de houding ten opzichte provinciale politiek werden ïonderd Zeeuwen van acht en ouder vraaggesprekken De naam van de commis- koningin in Zeeland bleek Zeeuwen bekend te zijn: 75 van de ondervraagden noem- n aiaarn Boertien. Heel anders tegeft met de bekendheid van het r iran gedeputeerden en met de is eid van de statenleden. Bij- asse van de drie Zeeuwen wisten ie ntfcele naam van een gedepu- noemen. Wat de statenleden pzijïgold dat voor 58,4 procent ogieperde Zeeuwen. >ok vragen gesteld over de en gemeentelijke politiek, voor de lande- ba tiek groter is, zal geen opzien Taken dat de interesse voor de chil mdi le- en gemeentelijke poli- hun| groot is, mag wel opmerke- geacht. cent si jkei met liging warenwet op veel punten te ver' Eén op de vijf mensen wist te vertel len welke politieke partijen in de sta ten en het college van gedeputeerden van Zeeland zijn vertegenwoordigd. Weinig burgers hebben contact de statenleden of gedeputeerden of pro vinciale ambtenaren, namelijk min der dan twee procent. Bij contacten met burgemeester en wethouders en ambtenaren van de eigen gemeente ligt het percentage aanzienlijk hoger: rond de vijftien procent. Bij de vraag wat de belangrijkste problemen zijn waar men in Zeeland mee te maken heeft, zijn er vier het meest genoemd: werkgelegenheid, kerncentrale/kernenergie, milieube heer en de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Ondanks het feit dat 44,8 procent van de ondervraagden zegt niet geïnteres seerd te zijn in verkiezingen voor pro vinciale Staten, zou toch 86 procent gaan stemmen als er nu verkiezingen zouden zijn. Het individueel contact opnemen met een lid van provinciale Staten als men het met een maatre gel van het provinciaal bestuur niet eens is, wordt als een weinig effectief middel beschouwd. Samen met ande ren vindt men is een beter methode. Jongeren praten vaker dan ouderen met anderen over Zeeuwse onder werpen. andert echter bij een meer gedetail leerde vraag als: met welke zaken houdt het provinciaal bestuur zich zo al bezig? Ongeveer de helft wist niets te noemen. Anderen kenden de pro vincie bevoegdheden toe, die zij niet bezit, zoals het afgeven van bouwver gunningen voor woningen en het op richten van scholen voor beroepson derwijs. VOORBURG (ANP) Het is niet onwaarschijnlijk dat in de toekomst slechts ongeveer tachtig procent van elke geboorte-generatie in ons land, zal huwen. Dit percentage lag voor heen aanzienlijk hoger. Volgens het bulletin van het Neder lands interuniversitair demografisch instituut te Voorburg ligt het aantal huwelijksfrequenties (het percentage van de huwbare bevolking, dat een huwelijk sloot) van de afgelopen ja ren aanzienlijk lager dan de huwe lijksfrequenties van de meest recente generaties. Dit is volgens drs F. W. A. van Poppel van het instituut in Voorburg terug te voeren tot het tijdelijk uitstellen van het huwelijk. De neiging tot uitstel van het huwelijk is in Nederland bij sommige groepen al enkele jaren ge leden begonnen. In die richting wer ken het dalende aantal gedwongen huwelijken, de verslechterde econo mische toestand en het toenemend gebruik om te wachten met trouwen tot er een kind gewenst, dan wel op komst is. ROTTERDAM (ANP) De rijksge bouwendienst heeft zestien miljoen gulden beschikbaar gesteld voor energiebeperkende maatregelen voor rijksgebouwen, waarvan tien miljoen, afkomstig is uit het budget energie besparing van het ministerie van eco nomische zaken. Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting zei dit gisteren op de in Rotterdam gehouden bijeen komst „Euro-construct 1979", waar aan onderzoeksinstituten op bouwge- bied uit verschillende Europese lan den deelnamen. De minister, die vooral de kwaliteit van huizen ter sprake bracht, zei dat het kwaliteitsniveau in de bouw niet alleen van grote betekenis is voor het bouwproduktievolume maar ook voor een scala van toeleveringsindu strieën. Bovendien heeft de kwaliteit een dubbel effect op de werkgelegen heid: er zijn meer mensen nodig, maar ook beter gekwalificeerde mensen. Op de vraag, door wie de provincie wordt bestuurd, heeft tachtig procent een antwoord gegeven. Het beeld ver- ize Haagse redactie ïAAG De werkgevers in de Sociaal Economische SER) zijn bang, dat de overheid te veel bemoeienis net de produktie van levensmiddelen en andere waren, jziging van de warenwet, ontworpen onder het kabinet rl, gaat de werkgevers op een aantal punten te ver. gevers zijn vooral bang, dat eid voorschriften voor kwali- etering en -beheersing dwin- opleggen, ook voor andere n dan levensmiddelen. De kwaliteit is in de eerste n taak voor het bedrijfsleven s de werkgevers. Zij noemen ewenst en ondoelmatig" dat •id op dit terrein met strak- komt. Er mogen alleen maar teld worden aan de produk- ïiet aan de wijze van produk- alleen dreigt de vrijheid van memers „op ontoelaatbare ngetast te worden, maar ook ntwikkeling van de techniek erd worden". gevers waarschuwen ook, dat eid voorzichtig moet zijn met ieden van de handel in be daren. Een verbod voor pro die bij normaal gebruik een etekenen voor de gezondheid ïeid van mensen, kunnen de werkgevers billijken, maar zij vrezen dat de voorgestelde wettekst niet al leen gebruikt zal worden tegen eet- en drinkwaren. Ook „waren, die door hun aard een zeker gebruiksrisico meebrengen, dat echter algemeen aanvaard wordt", kunnen er onder vallen, zoals auto's, messen en ge reedschappen. Deugdelijk De overheid moet ook zorgvuldig om springen met het woord „deugdelijk heid", zeggen de werkgevers. „Deug delijkheid is immers afhankelijk van het gebruiksdoel. Van eet- en drink waren is bekend welke bestemming zij hebben: dat is echter minder het geval ten aanzien van niet-levensmid- delen". De nieuwe Israëlische ambassa deur in Nederland, Eytan Ronn, die deze week in Den Haag is fenwft °Ver W'1Zlglngen 'n de wa" aangekomen. De voltallige SER buigt zich op 21 december over het advies aan de re- BRUSSEL (ANP) Een Belgische wet die reclame op radio en televisie verbiedt is ir. strijd met het EG-ver drag. Dat is de conclusie van de advo caat-generaal van het Europese hof van justitie in Luxemburg. Die con clusie is gisteren in Brussel door de diensten van de Europese commissie (het „dagelijks bestuur" van de EG) toegelicht. Het hof zelf heeft nog geen uitspraak gedaan over deze zaak, maar wel is het zo dat het vaak de conclusies van de advocaat-generaal volgt. Die conclusie luidt dat nationale overheden slechts het recht hebben kabeltelevisiemaatschappijen te ver bieden reclameboodschappen van andere netten over te nemen als openbare orde en veiligheid in het geding zijn. Drie Belgische verbruikersverenigin gen, de Franstalige omroep (RTBF) en de enkele particulieren dienden in december 1978 een klacht in bij het parket in Luik tegen twee televisie distributiemaatschappijen. De klacht luidde dat beide reclamebood schappen overnamen en daarmee een Belgische wet van 1966 schonden. De advocaat-generaal van het hof heeft nu geconcludeerd dat elke nationale regeling die vrije dienstverlening be perkt, onjuist is, omdat het Europese recht boven het nationale uitgaat. De PvdA-Kamerleden Kosto en Ter De nieuwe gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse Antil len in Nederland, R. A. Casserus, is gisteren op Schiphol aangeko men. Minister Casserus (geheel rechts) werd afgehaald door zijn voorganger, minister Maduro (geheel links). In het midden vrouw en kind van de nieuwe minister. SCHIPHOL (ANP) De Antillen zul len er alles aan doen om een leegloop vanuit dit Koninkrijksdeel naar Ne derland te voorkomen. Hieraan een wezenlijke bijdrage leveren is een van de belangrijkste taken, die de nieuwe gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen, de heer R. A. Cas- seres, zich heeft gesteld. Casseres is gisteren met vrouw en kinderen op Schiphol gearriveerd, waar hij werd verwelkomd door de scheidende ge volmachtigd minister Maduro. Een van de mogelijkheden om een leegloop naar Surinaams voorbeeld te voorkomen is volgens Casseres het geven van een goede voorlichting over Nederland. „Voor veel Antillia- nen kan het materieel aantrekkelijk zijn naar Nederland te komen. Een probleem waarmee de Antillianen in Nederland te kampen hebben is ech ter dat zij niet altijd worden erkend." aldus Casseres, die meent dat deze kant met name in de voorlichting zou moeten worden belicht. Volgens de jongste gegevens neemt het aantal Antillianen dat naar Ne derland komt af. Momenteel zouden ongeveer dertigduizend Antillianen ln Nederland verblijven. Met de nade re onafhankelijkheid in het vooruit zicht zei de heer Casseres Nederland te zullen wijzen op het gegeven dat Nederland en de Antillen gelijkwaar dige partners zijn. Scheidend gevol machtigd minister Maduro heeft zijn regering vier jaar in Nederland verte genwoordigd. Hij verklaarde na zijn terugkeer op de Antillen geen politie ke functie meer te ambiëren. Beek hebben de ministers van CRM en van buitenlandse zaken gevraagd de totstandkoming te bevorderen van een internationale gedragscode voor directe televisie- en radio-uitzen dingen. Besteding 850 miljoen gulden Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister De Koning (ontwikkelingssamen werking) vertrekt vandaag naar Suriname om daar overleg te voeren over de besteding van 850 miljoen gulden aan Nederlandse hulp. In Den Haag wordt verwacht dat dit overleg uiterst moeizaam zal verlopen, omdat er nogal wat meningsverschillen zijn over de wijze waarop de ontwikke lingsgelden verdeeld moeten worden. De Nederlandse regering, daarin ge steund door de Tweede Kamer, heeft voor die verdeling een aantal strin gente voorwaarden geformuleerd. Dit op grond van bittere ervaringen met Suriname in het verleden. Maar het is zeer de vraag of de Surinaamse be windslieden Cambridge (opbouw) en Goede (financiën) daaraan tegemoet zullen willen komen. Het bedrag van 850 miljoen gulden (plus 700 miljoen inflatiereserve) is het restant van de drie miljard gul den uit het meerjaren-ontwikkelings program, dat voor de onafhankelijk heid van Suriname was opgesteld. Vorige maand heeft een werkgroep, waarin zowel Suriname als Nederland is vertegenwoordigd, voorstellen ge daan voor de verdeling van dit be drag. Maar daarover zullen in te genstelling tot wat de voorlichtings dienst van minister De Koning ver meldde voorlopig geen beslissin gen worden genomen. Het grootste deel van het geld is bestemd voor West-Suriname, maar het is nog uiterst onzeker of die be stemming verwezenlijkt zal kunnen worden. Wegen In elk geval wil Nederland dat er vijftig procent van de ontwikkelings gelden besteed wordt aan infrastruc turele voorzieningen (wegen, spoorlij nen e.d.), 25 procent voor sociaal- economische doeleinden (werkgele genheid) en 25 procent voor sociaal- educatieve voorzieningen. Daarnaast wil De Koning dat het geld verdeeld wordt over verschillen de regio's en dat ook particuliere pro jecten bij de besteding ervan worden betrokken. Bovendien mogen de pro jecten die met het geld worden uitge voerd, niet ten koste gaan van de autochtone bevolking in West-Suri- name, die nu al van haar land dreigt te worden verjaagd door bulldozers. De Koning weet zich gesteund door de Tweede Kamer, die over al deze voorwaarden eerder dit jaar een aan tal moties heeft aangenomen. Het is overigens nog maar de vraag of de Nederlandse bijdrage wel rendabel geïnvesteerd zal kunnen worden. De Wereldbank zal nog met een rapport komen, waaruit moet blijken of West- Suriname wel geschikt is voor de plannen die men voor dit gebied in petto heeft. Dat geldt niet alleen voor de bauxiet- winning (en de daarmee gepaard gaande voorzieningen), maar ook voor het effect daarvan op het milieu. Volgens het CDA-Kamerlid Aarts, voorzitter van de vaste Kamercom missie voor ontwikkelingssamenwer king, is er nog geen enkele aanvraag gekomen van de bauxietmaatschap- pijen om in West-Suriname aan het werk te gaan. Persoonlijk vindt hij dat een aanwijzing dat er niet zoveel belangstelling is om in West-Surina me te investeren. Een bijkomende factor die hem nogal pessimistisch stemt is de zeer lage bauxietprijs op de wereldmarkt, die de concurrentie ernstig bemoeilijkt. Gisteren heeft de Kamercommissie nog met minister De Koning gespro ken over zijn bezoek aan Suriname. Daarbij is de bewindsman nog eens! herinnerd aan de voorwaarden die de Tweede Kamer heeft geformuleerd. Op 18 december zal De Koning van uit Paramaribo doorreizen naar Kingston (Jamaica). Hij zal zich daar op uitnodiging van de minister van" planning en financiën op de hoogte gaan stellen van de situatie met be trekking tot de ontwikkelingssamen werking tussen Nederland en Jamaica. /frtO'Xu&AL ft-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV. Hoofdkantoor: Amsterdam,Herengracht 433,(020-221272). KANTOREN: Amsterdam,Herengracht 468,(020 - 262515) Arnhem,Zijpendaalseweg 59, (085 -427348) Eindhoven,Ten Hagestraat 11,(040 - 446855) tag,Lange Vijverberg 9, (070 605900) Groningen,Ubbo Emmiussinge! 75,(050 -183183) Rotterdam, Westblaak 67. (010 -115550) Utrecht,Gildenkwartier 43,(030 - 310344) FGH-VASTGOED, Amsterdam,Herengracht 468, (020 - 262515). Enschede, M.H.Tromplaan 12,(053 - 312445) financiële draagkracht Omdat u niet alleen een huis wilt maar ook nog een leven. Interesse? Komt u dan 's praten. Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Kort over PGH-Vastgoed. Projectontwikkelaar van formaat. Met name actief op het gebied van woningbouw en recreatie. Ruime financieringsmogelijk heden, projecten van niveau. Actuele voor beelden: exclusieve schakelbungalows in Zeist, een ambitieus recreatiedorp in de Ardennen, luxueuze appartementen aan de Cóte d'Azur. Geïnteresseerd in overleg? Een afspraak is snel te maken. Het de PGH bijvoorbeeld. Over pandbrieven. Allereerst is de FGH-pandbrief een veilige belegging. Daar staat de solide naam Friesch-Groningsche Hypotheekbank zonder mankeren borg voor. De FGH- pandbrief geeft een goed rendement Bovendien kunt u onze pandbrieven altijd tussentijds verkopen. Uw geld staat niet on wrikbaar vast FGH-pandbrieven luiden aan toonder. En u kunt ze overal kopen: bij onze acht kantoren in Nederland, of via uw bank of uw effectencommissionair. Kort over de FGH-hypotheek. Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil, dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandig heden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17