Honderd dagen regeren zonder voetstuk euw praatprogramma in VARA begint slecht Uit brieven van lezers m£ m !S|aria de Lurdes Pintasilgo ar 'Correct gehandeld bij benoeming directeur VARA' Weer prijs voor J. J. de Bomshow BUITENLAND TROUW/KWARTET 11 ir Jan Halkes fhaar benoeming tot eerste-ministeres de vrouwelijke uitgang is haar voorkeur in istus, deed Maria de Lurdes Pintasilgo nogal wat mensen verbaasd staan vanwege r stoutmoedige uitspraken. Zij had de opdracht een overgangsregering van partijloze isters te leiden tot de tussentijdse verkiezingen van december. Die verkiezingen zijn achter de rug en er kan weer een gewone parlementaire regering gevormd worden. Zij een conservatieve regering die allesbehalve van plan is het werk dat Portugals eerste uwelijk premier begonnen is, af te maken. I f korte regeerperiode noemde Iksilgo zelf „een mars van hon- dagen" waarin korte metten kt zou worden met de bu- atie in het voordeel van de deelden, die er in Portugal zeer slecht aan toe zijn. nelijke politici schudden ljze mannenhoofd bij zoveel ne. maar de eerste ministe- jelf vroeg zich in alle openheid Barom idealisme verboden zou -n kring, op het wereldcon- van de Graal-beweging een Ierland gestichte vrouwenbe- ig van katholieke oorsprong ff Pintasilgo de uitdaging ilgt: „De moeilijkheid voor in is zichtbaar te worden. Dat «jrt probleem. Ze kunnen alleen r de mannen nadoen of anders pijnen. Er bestaat een crisis in rlementaire democratie als zo- De problemen zijn te inge- :ld geworden. Doordat het par it van het volk vervreemdt, e vrouwen er steeds minder bij >kken Wij moeten een andere zoeken. De vrouwen zouden lij stelling moeten nemen als ongebonden groepering. Een ieve versmelting van tegenge- standpunten is wat we nodig T^ien en vrouwen zijn in staat bij te dragen." igdraaien iet einde van de honderd-da- ïars is Pintasilgo zelf de eerste Degeeft dat ze lang niet alles kunnen verwezenlijken. „Bo en, alles wat ik aan wetgeving ;edaan kan de volgende rege- terugdraaien. Ze hebben dat tens zelf al gezegd. Maar dat t niet weg dat we morgen nog eel stel maatregelen zullen ne- Als ik vraag wat er dan nog lijft noemt zij de wetten, maar ie maatregelen die ten goede ekomen aan minst bedeelden, eeft haar kabinet de sociale öeningen uitgebreid tot een verzekering, die zij het Ijesmaat voor iedereen Bovendien zijn er bij acht iken aan de provincie een aantal problemen opgelost die in de bureaucratie waren blijven steken. Deze bezoeken beschouwt Pintasil go eigenlijk als het belangrijkste onderdeel van haar regeringsprak- djk. „Zij hebben duidelijk gemaakt lat een andere manier van regeren mogelijk is," zegt zij. „Deze werkbe zoeken maakten natuurlijk veel in- iruk bij de bevolking maar dat was iet eigenlijke doel niet. Ze waren jnderdeel van een werkwijze die al daarvóór begon. Het ging erom een letere kennis te krijgen van de ba sisproblemen in een bepaalde plaats of streek en de problemen die ip korte termijn konden worden aangepakt ook werkelijk op te lossen. Een alternatieve manier van rege ren die alles te maken heeft met Maria de Lurdes' opvatting over de mocratie. Aan alle bezoeken ging een gezamenlijke studie van de be trokken ministers vooraf. Daarin werd bepaald welke de belangrijk ste problemen waren en welke daar van zouden kunnen worden opge lost. Het werkbezoek zelf bestond dan steeds uit drie soorten overleg. Om te beginnen een onderhoud met de gemeentelijke of districtsoverhe den op straat, maar ook in vergade ring met de actiegroepen, wijkra den en andere plaatselijke organi saties. Tenslotte waren er de ge sprekken met vertegenwoordigers van „maatschappelijke activitei ten": toneelgroepen, bedrijven, klei-, ne handelaars, ziekenbesturen. Ongedwongen De goedlachse Pintasilgo, die bij de opiniepeilingen „concurrenten" als, Mario Soares ver achter zich laat, deed met haar ongedwongen optre den de gebruikelijke menigte bij deze bezoeken steeds weer alle schroom vergeten. Het applaus ging al snel over in vivageroep en omhel zingen. Het protocol liep voortdurend in de war doordat Pintasilgo ook echt ho ren wilde wat iedereen te zeggen had. In Oporto werd kritiek gege ven op de speciaal ingerichte ten toonstelling over stadsvernieuwing. Die liet alleen de mooie kanten zien. In Santarem, aan de oever van de Taag, brak de volksverontwaardi- ging los over de overstromingen die elk jaar opnieuw weer vele mensen dupeert. In de geboorteplaats van de eerste minister, Abrantes, werd er zelfs gefloten en boe-geroepen. Maar dat was omdat zij zich niet eerst voor het raam van het stad huis liet toejuichen alvorens met de burgemeester te gaan praten. Een fout die snel werd hersteld. „Deze methode betekent dat we wat betreft bepaalde problemen di rect een oplossing aan konden dra gen en dat we konden uitleggen dat andere problemen niet opgelost kunnen worden. Dat heeft twee be langrijke voordelen. Ten eerste wordt de regering in de ogen van het volk „gedemystificeerd". De re gering komt niet alleen dichterbij de bevolking maar kan ook recht streeks door de mensen worden beïnvloed. Niet via de bemiddeling van het parlement, maar recht streeks. Dat is een belangrijke winst op het strakke schema van de parlementaire democratie. Heel be langrijk is ook dat het een wissel werking is. De ministers kunnen zich met deze werkwijze een veel duidelijker beeld vormen van een probleem, zij het op onderdelen. Daardoor spreekt het probleem meer aan en wordt het levendiger. Anders Tijdens de bezoeken sprak Pintasil go herhaaldelijk van het deblokke ren van problemen die in de admi nistratieve molen zijn blijven ste ken. „Ik sta steeds weer verbaasd hoeveel zaken niet uitgevoerd wor den, terwijl het regeringsbesluit al lang genomen is en het geld ligt te wachten." In het hoge Noorden, na bij Viana do Caselle, bleek een dorpje te bestaan waar de stroom- sterkte 160 volt was in plaats van de 220 die het zou moeten zijn. In een ander dorp kwam er geen crèche omdat „een mevrouw van de gezins hulp" had gezegd dat de vrouwen in het dorp toch niet werken. In het district Castelo Branco dat ernstig getroffen is door de zomerse bos Maria de Lurdes Pintasilgo branden, blijkt het mogeljk de par ticuliere boseigenaren gezamenlijk een aanvraag te laten indienen voor het aanleggen van brandgangen. Een klus die het leger voor niets doet. Maar tot dan toe had niemand bedacht dat de staat zoiets ook voor particulieren zou kunnen doen. Om duidelijk te maken dat deze „andere manier van regeren" ook de regering zelf beïnvloedt, noemt Pin tasilgo het probleem van de hoge rentevoet. Bij vrijwel alle bezoeken kwamen er klachten over de hoge rente van de genationaliseerde Portugese banken. Kleine onderne mers maar ook boeren en handela ren wezen steeds op de onmogelijk heid de 22 procent op te brengen die een Portugese bank vraagt. Juist door deze bezoeken raakte Pintasilgo en de meerderheid van haar kabinet ervan overtuigd dat de vaststelling van de rentevoet geen louter rekenkundig probleem is dat aan de Bank van Portugal kan wor den overgelaten. Tegen het advies van de nationale bank in besloot de regering de rentevoet te verlagen. De minister van Financiën Sousa Franco zou nu volgens de geruchten afgetreden zijn, maar officieel wordt dat niet bevestigd. „Jammer dat Sousa Franco geen van deze bezoeken heeft meegemaakt," is mijn commentaar. Maria de Lurdes reageert schaterlachend. „In princi pe was de deelname aan deze bezoe ken voor alle ministers min of meer vrijwillig. Maar onvermijdelijk was hij wel aan de beurt gekomen als we meer tijd hadden gehad." Test „De verlaging van de rentevoet zal een belangrijke test worden voor de komende regering. Wij zullen er niet meer aan toe komen het besluit in het staatsblad te publiceren. De volgende regering kan het dus onge daan maken," vervolgt Pintasilgo. Haar opvolger, Sa Carneiro, zal niet zo blij zijn met dit cadeau. Onge daan maken van het besluit gaat tegen de wensen van een grote groep middenstanders en kleine on dernemers in. Dat zijn net de men sen die op de conservatieve Caneiro stemmen. Maar vasthouden aan het besluit betekent ruzie, niet alleen met de Bank van Portugal, maar ook met het Internationale Mone taire Fonds als er straks over nieu we financiële steun onderhandeld moet worden. „Bij de onderhandelingen die de volgende regering met het IMF gaat voeren zal meer rekening gehouden moeten worden met de behoeften van de bevolking," is de les van Pintasilgo. Omsingeling De „andere manier van regeren" gaat verder dan een soort Portugese heruitvinding van de inspraak. Het gaat erom concrete problemen snel op te lossen in het belang van de bevolking. Alle betrokken instan ties moeten erbij gehaald worden in een soort „omsingeling van het pro bleem". De ambtenaren moeten dan leren het probleem op te lossen vanuit de logica van de mensen die ermee zitten opgescheept. „Het is duidelijk dat de gewone, hiërarchische manier van werken altijd gemakkelijker is." Het omsin gelen van een probleem maakt het noodzakelijk wegen te openen en contacten te leggen die in de gewo ne bestuursvorm van boven naar beneden niet passen. Dat is de piramide-structuur waar ook de po litieke partijen, althans in Portugal, mee zijn behept. „De meeste politici staren zich daarop blind," zegt Pin tasilgo, „maar ik geloof dat wan neer de regering wat langer op deze manier gewerkt zou kunnen heb ben, de partijen zich om zouden vormen tot „levende kringen" waar aan de oplossing van problemen wordt gewerkt" Onderdrukten Het klinkt mooi, zolang het gaat om een dijk of een brandgang. Maar zou ook een probleem als de land hervorming op deze manier kunnen worden opgelost? Eind september werden twee land arbeiders in Montemor door de poli tie neergeschoten. Zij hadden zich verweerd tegen de overdracht van een kudde koeien van een collectie ve boerderij aan een particuliere hereboer die daar ingevolge de wet op de landhervorming aanspraak op maakte. „Het hele probleem van de terugga ven was nog in studie," zegt Pinta silgo. „Het grootste probleem was hier precies de manier waarop de teruggaven moesten worden uitge voerd." Maria de Lurdes geeft daar haar eigen duidelijke opvatting over: „Ik zou naar Montemor zijn gegaan en gezegd hebben: zeker, er is hier een groot probleem. Ik geef toe dat we een verkeerde methode hebben ge bruikt. We zouden dan gezamenlijk het probleem bestuderen met de mensen ter plaatse, de here boe ren en de collectieve boerderijen en alle betrokkenen." Op dat moment moet u wel voor een van beide partijen kiezen, is mijn vraag. „Ja natuurlijk, maar mijn keuze staat al vantevoren vast: ik kies altijd voor de onderdrukten." Dat neemt niet weg dat zij ook met de landarbeiders zou discussiëren over de precieze invulling van de landhervorming. „Ik vind dat onze landhervorming niet ver genoeg is gegaan. Zij heeft zich bezig gehou den met het probleem van de grond eigendom, maar de landhervorming raakte eigenlijk niet aan het pro bleem van de produktie: wat te pro duceren en op welke manier." Menselijk „Ik heb geprobeerd iets tot stand te brengen dat zou kunnen helpen de parlementaire democratie te verbe teren en te vervolmaken. Je kunt het niet echt .directere democratie* noemen, want het is niet het popu lisme van de grote massa's, die toe gesproken worden. Dat kan wel eens gebeuren, maar daar gaat het niet om. Het is een democratie waarin het gaat om de menselijke kant van de problemen, de mense lijke kant die wordt aangegeven door degenen die het probleem stel len. De problemen worden ook over zichtelijker, ze zijn niet meer zo ingewikkeld als wanneer ze voor het hele land tegelijkertijd moeten wor den opgelost. Dat zal naar mijn idee niet alleen de parlementaire demo cratie vervolmaken, het zal ook een andere instelling en enthousiasme opwekken, omdat het mogelijk wordt de problemen vanuit de juis te invalshoek te bekijken." In onderling overleg problemen op lossen. Het lijkt voor Portugal toe- komst-muziek. De nieuwe premier. Francisco sa Carneiro, zal volgende week aantreden. Zijn opvatting is' dat er met communisten niet te praten valt. Is de poging van Maria de Lurdes Pintasilgo vergeefs ge weest? Opnieuw moet de geïnter viewde hartelljklachen: „U bent een echte Nederlander. Een Nederland se vriendin hier vroeg me gisteren precies hetzelfde. Het kon er bij haar niet in dat het allemaal voor niets zou zijn geweest" Maar doet zij dan verder niets meer met deze Idealen? „Eerst ga ik met vakantie,' zegt ze. „Maar ik denk dat het een project is waar veel mensen in geïnteresseerd zijn, ook in uw land. Wij zullen deze ervaring aan een zeer strenge, theoretische kritiek onderwerpen, dan pas kun nen we conclusies trekken." RADIO/TELEVISIE - A j 4W Postema te midden van het publiek. Jan van Galen dir ERSUM Zo'n twee jaar geleden liet de IKON-tv een aantal mensen praten over hun i)ks- en seksleven in de Geloof, Hoop en Liefde Show. Dit programma maakte nogal wat Je IKON-brievenbus puilde enige dagen na de uitzending uit van positieve, maar ook t negatieve reacties van kijkers. Opmerkingen bij voorbeeld van een vrouw die Bonden vertelde dat ze regelmatig „vreemd" ging leverde een brede discussie op. Een end aspect aan dit alles was dat het de zendgemachtigde namens de kerken was die de isie opgang bracht. Over intimiteiten zoals seks binnen en buiten het huwelijk was op tv ijk nooit openlijk gesproken. ng, pa |en RA heeft nu ook een dergelijk aatjnma gemaakt. Het heet Tele- wordt gepresenteerd door Jostema. (Vanavond Ned. 1, zijn twee verschillen met ON-programma. In de eerste op is het idee voor Tele-Arena |&ineel (het is een exacte kopie Zwitserse Tele-Arena en het Spieiraum) en in de tweede )be ontstaat de discussie niet res maar naar aanleiding van l toneelgroep De Bloemgroep de scènes. CtU tn twee Tele-Arena's en als ze yi krijgt de serie in oktober jaar een vervolg. De makers goede hoop op succes. Een endoor de faciliteiten voor een serie is bij de NOS dan ook al Jnd. De spelers van de Bloem- VARA-medewerkster Joke •ar. die de gasten bij elkaar en Postema verwachten dat bij de Geloof, Hoop en Liefde ie gemoederen in de huiska mers opnieuw verhit zullen raken. „Iedereen," zegt Postema. „heeft een mening over ontrouw, iedereen heeft er in zijn leven op een of andere manier ook wel eens mee te maken. De mensen zitten op het puntje van hun stoel wanneer er openlijk over gesproken wordt." In die zin heeft hij gelijk. En de argumenten voor en tegen begrip voor ontrouw zorgen au tomatisch voor levendig gesprek. Maar toch valt de eerste aflevering van Tele-Arena bij ;onder tegen. Deze opname was in aanleg als expe riment bedoeld. De VARA achtte het resultaat voldoende, maar het is dui delijk dat er een aantal zaken nog niet kloppen. Een storend element in deze uitzending is dat enige gasten ook als gesprekspartner meededen in het IKON-praatprogTamma en naar alle waarschijnlijkheid wel meer voor tv hebben gediscussieerd. Ze maken deel uit van een praatgroepje van de NVSH. Het zijn dus getrainde babbelaars in het praten over relaties en blijken juist door al dat geoefen niet meer in staat een echt verfrissende kijk op de materie te geven. Bij het uitkiezen van gasten voor een dergelijk pro gramma schijnt de NV8H niet over geslagen te worden. Het zijn ook deze aanwezigen die veelal aan het woord zijn. Een ander, maar even storend, ele ment is het optreden van de Bloem groep. De groep speelt drie scènes, die allen een ander licht werpen op de problematiek van ontrouw binnen en. buiten het huwelijk. Ze zijn echter zo knullig opgezet, zo clichématig en met zo weinig overtuiging gespeeld dat ieder gesprek na afloopt begint vanuit het cliché. Of Postema de serie vanaf oktober als deze doorgaat, mag presenteren is maar de vraag. Poste ma is dan In vaste dienst bij de NOS. Hij heeft wel Interesse. Van onze radib- en tv-ijpdactie HILVERSUM Op een druk bezoch te personeelsvergadering van de VARA is gisteren een motie van wan trouwen tegen het beleid van de on dernemingsraad van de VARA door een grote meerderheid weggestemd. Van de tweehonderd aanwezigen vond ongeveer tweederde dat de on dernemingsraad juist heeft gehan deld bij de benoemingsprocedure van tv-programmadirecteur Maurice Koopman. Jan Nagel, voorzitter van de ondernemingsraad van de VARA deelde dit gisteravond mee. Nagel legde er de nadruk op dat de motie was ingediend op grond van misnoegen over een onderdeel van het beleid van de ondernemingsraad, namelijk de rol van de raad bij de benoeming van Koopman en niet het hele beleid als zodanig. Nagel had er ook behoefte aan te zeggen dat de persoonlijke vriendschap tussen hem en de nieuwe directeur-tv geen enkele invloed op de benoeming heeft gehad en dat hij, Nagel dus, niet, zoals door sommige media was gemeld eergiste ren een motie van wantrouwen tij dens een personeelsvergadering on mogelijk had gemaakt door zijn macht als voorzitter aan te wenden door de vergadering te schorsen. Nagel zei verder «at alle geledingen in het bedrijf tevreden zijn met de resultaten die de onlangs gehouden rondetafelconferentie onder leiding van oud-minister Van Kemenade heeft opgeleverd. Daarbij is het con tact tussen ondernemingsraad en da gelijks bestuur weer hersteld. Bij de VARA is men wel van mening dat de benoeming van Koopman zorgvuldi ger had kunnen verlopen als de „spel regels" beter waren geweest. Maurice Koopman (36) was gister avond in de VARA-Studio aanwezig. Hij verklaarde zich zeer verwant te voelen met de socialistische beginse len, maar zei verder nog niets over vereniging, bedrijf en zijn eigen rol daarbinnen te kunnen zeggen. Hij treedt per 1 april in dienst. HILVERSUM (ANP) Het VARA- kinderprogramma J. J. de Bom. dat onlangs al werd onderscheiden met de Nipkowschijf, heeft nu ook de eer ste „Kinderkast" van de Stichting voor het Kind gekregen. Deze prijs (een plastiek van Aart Lamberts) zal eens in de twee jaar worden uitge reikt aan de makers van „een bij uitstek verdienstelijk klnder-televi- sie-progTamma". De Jury van deze nieuwe prijs, die is ingesteld in het Jaar van het Kind, heeft het VAR A-programma als het beste gekozen omdat „het verduide lijkt hoe volwassenen en kinderen in het alledaagse leven met elkaar om gaan door geestige typeringen en scherpe analyses". Kamerdebat (17) door u werd het bericht opgenomen, dat het landelijk beraad van studen tenpastores (protestants en RK.) had opgeroepen de tien CDA-dissidenten een bericht van vertrouwen te zen den. Als secretaris van het beraad werd mij herhaaldelijk naar de adres sen van de heren De Boer, Belnema, Buikema, Borgman, Couprie, Dijk man, Faber, Van Houwelingen, De Kwaadstenlet en Scholten gevraagd. Wanneer nen per adres Tweede Ka mer der Statengeneraal in Den Haag schrijft zal de post hen wel bereiken. Enschede ds. J. de Jongh Kamerdebat (18) Hoewel de ARP niet mijn politieke richting is (ik ben PSP-er) wil ik toch even dit opmerken: sommige inge zonden-brievenschrijvers stellen vast dat in de oorlog veel AR-mensen in het verzet zaten, en dat diezelfde ARP thans daartegen dwarsligt bij de beslissing over nieuwe kernwa pens. Wat jammer dat merï daarna niet even doordenkt. Of, om het eens héél erg simpel te stellen; mensen die niet in de ARP zitten, waar halen die eigenlijk het recht van spreken vandaan? AMSTERDAM Bas Voorhoeve Kamerdebat (19) Nu de laatste weken in de pers nogal wat beroering is over het plaatsen van moderne raketten en de menin gen dusdanig verdeeld zijn over de CDA-tegenstemmers in de Tweede Kamer, beleefde ondergetekende zondagmorgen in de kerkdienst te Zwartsluis een niet leuke ervaring. De dienst werd geleid door een oude re gast-predikant uit een naburige plaats. De preek als zodanig past geen kritiek, maar in het dankgebed bad de predikant voor de tien tegen- stammers om terugkeer van hun heil loze weg. Zij waren onbewust gevan gen ln het net van het communisme. Hoe de predikant er privé over wil denken is zijn zaak. maar in een ge bed, waarin de predikant zelf baas meent te zijn over eigen denkbeelden, noem ik dit geestelijke chantage. Zwartsluis A. Schuuring Kamerdebat (20) Met verwijzing naar de onenigheid binnen het CDA en meer in het bij zonder binnen de ARP is, met een kleine variant, het gezegde op de voorzitter van deze partij, de heer De Boer, van toepassing: „Wanneer de vos (Breznjew) de passie preekt, heer De Boer pas op Je kippen (leden)". De heer De Boer zou het laatste verslag van zijn reis naar Rusland, opgeno men in Trouw van 20 mei 1978. er nog eens op na moeten slaan. Daarin gaat het onder meer over zijn bezoek aan prof. Sacharow. Terecht wordt in dat verslag de vraag gesteld: „Wat is de handtekening van Rusland waard?" (onder het verdrag van Helsinki). Nu hij zo met de neus op de feiten Is gedrukt, zou ook hij er toch wel van overtuigd moeten zijn, dat die hand tekening voor de rechten van de men sen in Rusland geen enkele waarde heeft. Dit aannemende, is er bij voor baat aanleiding tot twijfel aan de naleving van iedere eventueel te ma ken overeenkomst op het gebied van Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ol over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. kernbewapening, temeer daar een ef fectieve controle daarop uitgesloten moet worden geacht Pi jnacker F. Swagerman Kamerdebat (21) Het anti-innovatie-team van AR do lerenden Is aan velen verantwoording schuldig. Is het verantwoord Je eigen minister-president en minister van defensie op pad te sturen met een genuanceerde boodschap en dan „voor de zekerheid" een extreme mo tie in de Kamer aan te nemen? Is het verantwoord terug te keren naar een „vooroorlogse" neutraliteitspolitiek? In al hun progressiviteit keren ze te rug naar het onverstand der vaderen. Is het verantwoord bondgenoten in de NAVO voedsel te geven voor een nieuw isolationisme? Zijn de AR- stemmers op de motie Stemerdink verwonderd, dat de zwijgers van gis teren nu hun stem laten horen? Of zijn deze loyalisten soms slechte hoorders geweest? Ik ben overtuigd, dat velen in de AR niet zo denken en spreken als zij. O verveen F. J. Wijkhui ten Kamerdebat (22) De bitterheid van de CHU bracht de politieke leider van deze partij tot enkele uitspraken (Trouw 10 dec.). Van Leijenhorst zegt het gevaar te zien „dat men het goede geweten claimt voor zijn standpunt, terwijl degenen die dit standpunt niet delen, gewetenloos zouden zijn, althans over een lager soort geweten zouden beschikken". HIJ wilde aldus Trouw niet beweren dat de tien CDA'ers er zo over denken, maar dat verschijnsel is volgens hem door hun toedoen wel ernstig versterkt. Daar bij vraag ik het volgende: 1) als de tien CDA'ers er niet zo over denken, waarom moet Van Leijenhorst deze gedachtengang dan invoeren? 2) heeft Van L. de rol die het geweten ln de kemwapenkwestie speelt wel eens vergeleken met het geweten inzake abortus? 3) na de Tweede Wereldoor log werd algemeen aanvaard dat het geweten zwaarder moet wegen dan de ontvangen bevelen. (Het opvolgen van bevelen heeft alles met loyaliteit te maken.) Zou dit alleen voor militai ren in oorlogstijd gelden of gaat het mutatis mutandis ook op voor politici? Rotterdam N. VAN OOSTERZEE Oud-premiers (5) De oud-premiers schrijven dat nu „nee zeggen tegen modernisering vah de kernwapenen uiteindelijk zal lei den tot „nationale ontwapening en mitsdien nationale weerloosheid. Wie dat wil moet het ln alle duidelijkheid zeggen en aan het Nederlandse voDc in alle eerlijkheid voorhouden". Het lijkt wel alsof die woorden uitdruk king geven aan rampen. Ik heb er bezwaar tegen dat mensen, die zelf zo onduidelijk zijn, en zelfs niet van een schijn van oneerlijkheid van bepaal de ouderen weten, met een zekere arrogantie tot eerlijkheid oproepen. Een vreemde mentaliteit van dragers van oud gezag. De drie zeggen verder „Het achterwege laten van noodzake lijke modernisering ook van de nucle aire bewapening zal de bereidheid van de tegenstanders tot werkelijke onderhandeling doen verdwijnen. HU zal slechts behoeven te wachten om te oogsten". Dus: wanneer we niet als de duvel (om met Van Agt te spreken) gaan moderniseren zal de tegenstan der (de Rus dus) niet meer willen onderhandelen, en wie weet hoe gauw ze over Duitsland heenlopen en Ne derland binnendringen. Nou. nou. nou. Maar gelukkig. Ood woont In Amerika, en de duivel vooral ln Rus land We zullen het er maar voor houden dat de duivel vooral ln ons eigen hart woont, en dat onze Ood, de Ood van de Amerikanen, Russen, Ne derlanders enz., regeert in de hemel en op de aarde. Drachten A. Hoekert Sociale verdediging Het komt mij voor. dat het artikel van dr. A. H. Heering (Trouw 7 de cember) veelzeggend is, maar op de keper beschouwd idealistisch is. niets uitwerkt en geen alternatief biedt. Wat doe Je met het begrip sociale verdediging in de praktijk? Hadden de Joden er Iets mee gekund ten aanzien van hun deportatie naar de gaskamers in Polen 1940-1945? Kan het ambassade-personeel er iets mee in de Amerikaanse ambassade in Te- 1 heran? Een bezetting van een land is een keiharde zaak en ten aanzien van een totalitair systeem heeft een mens opgevoed in een democratie mijns inziens geen kans. Gegijzelden heb ben op de duur ook geen verweer meer en identificeren zich met de gijzelaars, terwijl er nog een hele we reld van democratische instellingen en geestelijke vrijheid om hen heen is. ook het k-z.-syndroom en het gijze- lings-syndroom is meer dan een nachtmerrie. Een oorlog is ontzet tend. een nucleaire oorlog daar kun nen we ons geen voorstelling van ma ken en toch durf ik. omdat de ene nachtmerrie even erg is dan de ande re de eenzijdige afschaffing van nu cleaire bewapening niet te onder steunen. ELP P. A. Dozy-Wijngaard

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11