kerncentrales zijn in iorlog kwetsbaar leTijd deTijd VOORDAT JE DE KLOK HOORT LUIDEN Elsevier ten strijde tegen de anti-revolutionairen Weekblad Banen in dienstensector behouden en uitbreiden in Weizsacker: discussie gaat dieper teze week: Raad voor de Arbeidsmarkt is het eens met advies Burgemeester loopt kans op ontslag Gouddiefstal Direkt-klaar van Kodak. I UIT DE WEEKBLADEN RDAG 13 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET |onze redacteur wetenschappen DHOVEN Het opstellen van op Rusland gerichte kemraketten in West^Europa is niet nigbaar met de grootscheepse invoering van kerncentrales in de energievoorziening. Je 61 het ene doen óf het andere, vindt prof. dr. Carl Friedrich von Weizsacker. it was geen gezochte poging om «toog over „energiepolitiek op termijn" op te hangen aan een Ie kapstok. De eminente West- filosoof en fysicus houdt zich Besparing jen bezig met het probleem van imbewapening. Het was de di- j inspiratie voor de oprichting jnjn Max Planckinstituut voor izoek naar levensomstandighe- \0 en overlevingsvoorwaarden van tenschappelijk-technische we len jaar geleden. En de afgelo- ijf jaar adviseerde Von Weizsöc- it Duitse ministerie van onder en technologie over energiebe- Gisteren hield hij voor de techni- hogeschool Eindhoven de jaar gen kerncentrales zullen dan een fors extra risico opleveren. schappelijke waarden en toekomstvi sies. Angst Het praktische energiebeleid dat Von Weizsacker voorstaat, begint met energiebesparing. Geen energiebron is zo probleemloos dat Je aan bespa ring niet de eerste prioriteit zou moe ten geven. Fossiele brandstoffen (olie, steenkool): „Alsjeblieft zo wei nig mogelijk gebruiken". Als we ze ventig jar in het huidige tempo door stoken, loopt de hoeveelheid kool dioxide in de atmosfeer zo ver op dat het wereldklimaat waarschijnlijk een k e Holst-lezing over de ontwikke- Paar graden wanner wordt. Dat heeft i van de technische weten- onoverzienbare gevolgen, en als je Ze hadden allebei diepe angst voor de politieke gevolgen van het standpunt van de ander. Hafele voor de noodza kelijke soberheid in de toekomstige samenleving van Lovins, die alleen met politieke dwangmiddelen zou kunnen worden bereikt. En Lovins was even bang voor de totalitaire beveiligingssystemen die in de toe komst van Hafele onvermijdelijk zou den worden. Von Weizsöcker: „De manier waarop waarden ons handelen bepalen, Is niet rationeel." Hij is er ook nog niet uit. pen. *e opmerkelijke opvatting van Weiszacker: kernenergie is niet jig als de voorstanders beweren, rtzo gevaarlijk als de tegenstan- menen. Hij vindt dat de veilig- maatregelen waarmee de toe- ng van kernenergie is omgeven, 3 gewone tijden voldoende. Maar j entrales zijn onvoldoende bere- op het doorstaan van oorlogs- [Jr elingen. En daar maakt hij na- elijk een punt van, omdat hij itbreken van een oorlog te eni- ijd voor niet onwaarschijnlijk en een gerichte aanval is een :entrale niet te beveiligen", al- fon Weizsöcker, maar dat is ook to waarschijnlijk. Tegen bescha- g als neveneffect zou wel dege- rat te doen zijn, al is het maar tief, door bijvoorbeeld de een- ondergronds te bouwen. In overwegingen past ook Von ückers onverenigbaarheid van nergie en gemoderniseerde NA- iketten. Die'zullen in een con- voorkeursdoelen vormen voor de ische kernwapens, en nabij gele- I ADVERTENTIE £fChris van der Klaauw struikelt in de kémer maar beweegt zich op/allend gemakkelijk in de salons. 'Gewoon aardig zijn' is zijn doel, 'ik zal nooit een van de briljante ministers worden.' Géén kernwapens in Nederland? 'Helpt je geen barst: dan zetten de Diitsers ze wel ten oosten van Zevenaar neer.' Frénk »an Ar der Linden portretteert 'Popeye'. Oscar Romero is aartsbisschop in El Salvador, gehaat doe de f dictatuur, door het volk Dp handen gedragen. Een interview met een tandidaat voor de Nobe- ^'vredesprijs die geweld t«gen ,<j onderdrukkers met naduk geoorloofd acht. Verder: Kernwapens: nieuw 'iten' in WD-verkiezingsstrijd? Toekomst zonder uitziclt: eugdwerkloosheid in Limburg Het geheim >an Khao I Dang: massale hilp voor Cambodjanen Hden (nopper: 'Feministische inst is lijnzwangerschap' O Bon voor proefabonnenent 0° Iwtfcen de Tijd voor 7% fluden 3^ 'aam to'es Plaats i r« H wxler postzegel zenden aan deTijd Wwoordnummer 6,1000 PA msterdam daling na ontvangst acceptgiro Overal te koop: I 2,75 Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 46 20 62 wacht tot je het merkt, is het waar schijnlijk te laat om er nog iets aan te doen. Zonneënergie, direct of langs omwe gen nuttig gebruikt, wordt zeker be langrijk. Maar men moet zich niet voorstellen dat het simpel zal zijn, waarschuwt Von Weizsöcker. „Het is geen geringere onderneming dan de omschakeling op welke andere ener giebron dan ook." En ten slotte kernenergie: voor von Weizsöcker aanvaardbaar, onder het al besproken voorbehoud. Hij zou overigens „niet buitengewoon gefru streerd raken" wanneer door publie ke tegenstand en angst voor de geva ren, de invoering zou worden ver traagd of zelfs afgebroken. Met name West-Duitsland zou in grote indu striële problemen komen, omdat het zich sterk op de export van kerntech niek heeft toegelegd. „Ik zou niet adviseren om er mee op te houden,' maar ik zou het kunnen aanvaarden." Buitenlandse werknemers, op de foto Marokkanen, demonstreerden gisteren op het Binnenhof in Den Haag tegen de stroom van ontslagen van illegale buitenlandse werknemers en de daar veelal op volgende uitzettingen. DEN HAAG (ANP) De Raad voor de Arbeidsmarkt heeft gisteren in Den Haag unaniem het ontwerpadvies goedge keurd over behoud en uitbreiding van de werkgelegenheid in de quartaire sector. De raad toont zich twijfelachtig ten aanzien van de regeringsplannen om volgend Jaar in de dienstensector, die voor een deel door de overheid wordt gefinancierd, arbeidsplaatsen te scheppen. Psychologie Wat hem intussen meer interesseert, is de psychologie van de tegenstan ders van kernenergie. Van hun vrees voor de mogelijk gevaren kan von Weizsacker beredeneren dat die niet rationeel is. „Maar misschien is hun houding desondanks rationeler dan Ik kan zien, en ook rationeler dan zij zelf weten. Misschien hebben zij hun vage vrees voor de technologische samenleving die zich ontwikkelt, ge- concentreeerd op dit concrete onder werp, en mogelijk is die onderliggen de vrees meer terecht." Illustratief was een avondje doorpra ten bij von Weiszöcker thuis, met Wolf Höfele (de vader van de snelle kweekreactor) en Amory Lovins (de profeet van de gedecentraliseerde zonne-energie). Zij bleken over con crete, meetbare zaken geen enkel ver schil van mening te hebben. Waar zij steeds en steeds voorspelbaar uit elkaar liepen, ging het om maat- MAASTRICHT (ANP) De moge lijkheid bestaat dat de burgemeester van Geulle, de 53-jarige J. G., ontsla gen zal worden op grond van een veroordeling wegens belastingfraude. De rechtbank legde hem dinsdag een geldboete van vijfduizend gulden op, plus een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. In het vonnis wees de rechtbank op de mogelijk heid van ontslag. De rechtbank achtte wettig en over tuigend bewezen dat de burgemees ter 15.000 gulden aan de belastingen heeft verzwegen. Het hoofd voorlichting van de provin cie Limburg deelde gisteravond mee, dat de veroordeling onderwerp van beraad uitmaakt tussen de commis saris van de koningin en het ministe rie van binnenlandse zaken. Resulta ten daarvan zijn evenwel op korte termijn niet te verwachten, omdat de burgemeester de komende veertien dagen nog ln hoger beroep kan gaan tegen het vonnis van de;rechtbank. In het advies dat de Raad voor de Arbeidsmarkt, de raad is een zelf standige commissie van de SER, aan minister Albeda (Sociale Zaken) zal aanbieden, rekent de raad voor dat loonmatiging het gunstigste effect heeft op de uitbreiding van de werk gelegenheid. Vergroting van het fi nancieringstekort en belastingverho ging als middel om werkgelegenheid te financieren wijst de raad unaniem van de hand. De raad nam een voorstel van de FNV aan om vrijwilligerswerk te vervan gen door beroepskrachten, als blijkt dat die arbeidsplaatsen ten onrechte door vrijwilligers worden bezet. Vol gens FNV-afgevaardigde Ter Horst levert het arbeidsplaatsenplan van de regering niet meer arbeidsplaat sen op dan de regering eerder door bezuinigingen heeft vernietigd. „Daarboven wordt een deel van de door het plan ontstane arbeidsplaat sen gefinancierd uit de aftopping van de salarissen", aldus Ter Horst. Volgens drs. Davldse van de werkge versorganisatie VNO worden de on dernemers meer geconfronteerd met een tekort aan werknemers dan met een gebrek aan werkgelegenheid. Hij noemde het een gemis dat de raad in het advies niet heeft gedacht aan mogelijke financiering van het be houd en uitbreiding van de werkgele genheid in de quartaire sector door loonmatiging in de dienstensector zelf. Hierdoor zou. aldus Davidse ook de zuigkracht van deze sector op het bedrijfsleven kunnen worden vermin derd. Motie van afkeuring tegen Gedeputeerde Staten van Groningen GRONINGEN Tegen Gedeputeer de Staten van Groningen is gister avond een motie van afkeuring inge diend. De PvdA-fractie in de provin ciale staten wil dat het provinciaal bestuur aftreedt. De socialisten, die zelf door interne verdeeldheid bulten dit provinciale bestuur zijn gebleven, vinden dat de steeds verslechterende werkgelegenheid gevolg is van een te slappe houding tegenover de rege ring. Ook de PSP diende een soortge lijke motie in. maar knoopte daar meteen aan vast. dat het college plaats moet maken voor een progres sief college Dat ls het voor kort ge weest. Ook toen verslechterde de werkgelegenheid overigens, werd gis teren opgemerkt. De linkse partijen streven opnieuw naar een links college, maar slaagden daar destijds niet in, omdat drie PvdA-dissidenten een andere koers volgden. Op 9 januari gaat het roye ment als partijlid van dit drietal in, tenzij een van hen, gedeputeerde me vrouw I. Martens, alsnog aftreedt. Het nu zittende college wordt ge steund door de WD. het CDA en de PvdA-dissidenten. De socialisten vin den onder meer dat de eergisteren toegezegde versnelden spreiding van de Rijksdiensten (ruim vijfhonderd arbeidsplaatsen) onvoldoende is. Volgens gedeputeerde J. van der Ploeg was dit het best haalbare. Het indienen van een motie van afkeuring op provinciaal niveau is nogal onge bruikelijk. Staatsrechtelijk kan een dergelijke motie ook als die wordt aangenomen geen gevolg hebben, tenzij de gedeputeerden vrijwillig af treden. De socialisten rekenen erop dat de stemmen zullen staken omdat een statenlid ziek is. Het bestuur steunt op een meerderheid van slechts een stem. Morgen wordt er gestemd. PvdA-fractie heeft eerder al gedreigd met acties en overweegt on der meer steun te verlenen aan het komende volkscongres van de com munist Fré Meis. HAZERSWOUDE (ANP) Vier Am sterdammers hebben tegenover de rijkspolitie in Hazerswoude bekend dat ze op 4 december op het indu strieterrein in Zoeterwoude uit een vrachtwagen enkele dozen met gou den sieraden ter waarde van twee miljoen gulden hebben gestolen. Alle sieraden zijn terecht. ADVERTENTIE zijn de kleuren van Kodak al klaar. Met direkt-klaar kleurenfoto's van Kodak beleeft u kerstmis nóg intenser. door Rimmer Mulder Er zit crisis ln de lucht in Den Haag en dat betekent werk aan de winkel voor de opinie weekbladen. Hoe kon het zo ver komen? Valt het kabinet zeil of wordt het ten val ge bracht? Hoe moet het nu ver der met het CDA? Het zijn vragen waarover je zo een paar kolommen wegschrijft en dat doen de meeste week bladen ook. De simpelste probleemstelling trof fen we in het katern van Vrij Neder land: „ls van Agt met een atoomraket weg te krijgen?" De weekbladen wis ten bet nog niet en ze hebben daarom maar de meeste letters besteed aan de oorzaak van alle spanning: de re bellie van de tien CDA'ets in de Twee de Kamer Elsevier Het stemgedrag van de tien dissiden ten heeft de tongen los gemaakt. Het is een onderwerp dat roept om opi nies en Elseviers Magazine komt de eer toe het duidelijkst stelling te ne men. Het blad is tegen de tien. In drie artikelen van drie verschillende schrijvers gaat EM er tegen aan. De teneur is er alle drie verhalven dezelf de: de tien moeten niet zo opschep pen over hun geweten, ze zijn er ge woon op uit Van Agt beentje te lich ten en het CDA van de rails te laten lopen. Vooral hoofdredacteur Ferry Hoogendijk spreekt de anti-revolu tionairen zeer streng toe. Aantjes en diens S8-verleden haalt hij er bij om te bewijzen hoe vilein de anti's wel zijn als ze met hun gewetens pronken. „Wij vragen ons bij dit alles af hoe het antirevolutionaire kiezersvolk er de laatste Jaren in slaagt vrijwel alleen linkse ayatolla's naar de Tweede Ka mer af te vaardigen," roept Hoogen dijk verbijsterd uit. Maarten Schakel kan het zich voor gezegd houden. Wat opvalt is dat EM bij zo'n gelegen heid ook gretig gebruik maakt van de minder fijne trucs van de opiniërende journalistiek. Zo worden bijvoor beeld de vijf Kamerleden die „met de oorspronkelijke vijf loyalisten" voor de motie-Stemerdlnk stemden ge kwalificeerd als „over het algemeen gewillige meestemmers die in Kamer debatten zelden of nooit worden ge hoord." (Eén van die vijf was dus Sietze Faber, vice-voorzitter van het CDA). De enige KVP'er die vóór de beruchte motie stemde, Steef Dijk man, wordt in het stuk van EM-redac- teur Lafort „de ARP-backbencher Dijkman". (Dat is dus iemand van de achterbank die ook wel eens wat aan dacht wil.) De oprechtheid van de Indiener van de motie wordt op sub tiele wijze in twijfel getrokken door hem te beschrijvern als „de druk naar een burgemeesterspost solliciterende oud-minister Stemerdink" Nee. er hoeft niet aan te worden getijwijfeld, dat deftige, door al die kleuren-adver- tenties zo dikke Elseviers Magazine is een echt opinie-weekblad. Heel wat minder van-dik-hout-zaagt- men-planken is het commentaar van Elseviers Weekblad, het broertje van het Magazine dat op gewoon kranten papier wordt gedrukt. Ook EW ls niet voor de dissidenten, maar brengt het toch op het moderne bewapenings systeem te omschrijven als „de nucle aire gekte" Hervormd Nederland Meteen maar even het andere uiter ste. Hervormd Nederland heeft zich zeer krachtig geweerd in de strijd tegen de kernwapens en mag de stemming van vorige week daarom ook best een beetje beschouwen als een persoonlijk succesje. Maar het blad is in zijn commentaar beschei den en waarschuwt tegen te vroeg gejuich. De tien dissidenten krijgen het volle pond: „De tien CDA'ers die de knieën voor de baöl niet hebben gebogen, hebben met hun moedige standvastigheid het vertrouwen in de werking van de democratie ge schraagd." Hoofdverhaal ln Her vormd Nederland is een lang vraagge sprek met ds F. Landsman en daarin gaat het natuurlijk ook over kernwa pens (hij schreef in 1962 eèn rapport voor de hervormde kerk waarin het gebruik van deze wapens onaan vaardbaar werd genoemd: zouden ze dat bij Elsevier wel weten?), maar Landsman zegt ook leuke dingen over de omroeppolitiek. HIJ is be zorgd over de oprukkende commercie en beginselloze organisaties als de Tros en Veronica. „Zol ls het absurd", meent hij, „dat de Ikon niet in de programmaraad van de NOS zit. Is Veronica belangrijker voor het gees telijk stempel van Nederland dan de Ikon? Veronica zit er breeduit bij, al hebben ze geen draad bij te dragen." De Groene Om nu een dissident zelf aan het woord te laten moeten we naar De Groene, dat een gesprek heeft met dr Sietze Faber, behalve Kamerlid en CDA-vice-vooreitter ook politiek hoofdredacteur van het Friesch Dag blad. Een anti-revolutionair van on verdachte huize met een goedkeu ringscertificaat van Hendrik Algra zelf, maar door dr Hoogendijk nu dus ontmaskerd als een linkse ayatolla. Faber heeft het sinds de stemming van vorige week niet gemakkelijk ge had: „Die druk waaronder Je dan staat, die houd Je echt niet voor mo gelijk. Ik houd van de politiek, ik wil er niet uit weg, maar op zo'n moment realiseer Je je wel dat je het risico loopt al je brieven ineens te ver branden." De Groene heeft ook een lang artikel over de Vara, waar nu in eens weer een televisie-directeur aan het werk gaat. De benoeming van deze functio naris zou in rustiger tijden zonder twijfel een onderwerp zijn geweest voor vele mooie weekbladverhalen, maar Maurice Koopman kan natuur lijk niet op tegen de anti-revolutio nairen. Het verhaal ln De Groene lijkt mij trouwens geschreven voordat de benoeming van Koopman bekend was, maar het staat toch zeer actueel. Het blad waarschuwt dat de échte crisis bij de Vara geen bestuurs- maar NiGUWSPlGt een indentiteitscrisls is. Haagse Post ADVERTENTIE Haagse Post pakt goed uit over ons politieke stormpje en dereelver aan leiding. Om te beginnen een rond gang langs voor het grootste deel anonieme CDA'ers om te horen of Van Agt wel lijsttrekker kan worden. De conclusie ls „uitermate gunstig voor Van Agt." Daarop volgt een por tret van de beweging tegen de kern wapens in Nederland. (Voorzichtige conclusie van mij: het zijn niet alle maal communisten). Als toegift dan nog vier goed in het pak zittende heren die vier pagina's lang over „Ne derland en de Navo" discussiëren. Als tussendoortje is er de column van Hofland die al vast vooruit blikt op de aanstaande verkiezingen na de kabinetscrisis. F. Landsman in Hervormd Nederland: Wat er moet gebeuren na het nee tegen de kernwapens Verder: Interview met Jim Forest (IFOR): 'Het Nederlandse nee tegen kernwapens zal ongelooflijke gevolgen hebben' Mient-Jan Faber (IKV): 'Alleen de eerste slag is nog maar gewonnen' Innovatie en D'66: Verkeerd antwoord op getik van tijdbommen Prof. J. de Graaf: De kerk als tegenkracht Dick Houwaart: Waar houdt aanpassing op en begint collaboratie? Dolf Coppes: Op weg naar een berouwvol christendom Thema nummer van Wending: Het huwelijk minder kwetsbaar maken UI la Meinecke en de popmuziek De muitende gedichten van Ter Balkt. En: Het nee van de Kamer Fabels rond kortingen O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.-< O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 35.per hall jaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-5121II ■HHMBOveraljn de iosse verkoop, 1.75 De Tijd Het zal menigeen moeilijk vallen de ogen droog te houden bij het zien van de voorplaat van De Tijd: vier por tretten van een zo innemend kijken de minister Van der Klauw met daar over heen gedrukt: „Ik word toch nooit een briljant minister." De schat wordt binnenin uitvoerig geportret teerd en ondervraagd. Hij komt er uit als een wel aardige maar niet zeer bekwame bewindsman. Een lid van de oppositie beschrijft zijn werk zaamheden als volgt: „Hij zit een kwartiertje te keuvelen met zijn col lega. hier of daar op een sofa. Neemt een kaasje en wat bloemen mee voor de vrouw van de president en daar houdt het wel mee op." Zelf ziet Van der Klauw nog wat in hem. Met name de Russen waarschuwt hij voor zijn eigen onderhandelingstaktiek. „Ik denk dat ik in de hele kamer en regering de enige ben die ooit met ze (de Russen dus) heeft onderhandeld en er nog dingen uit heeft gekregen ook. Dan moet Je bikkelhard zijn en beschikken over wisselgeld, anders word je weg gelachen." Helen Kopper bezocht voor De Tijd de expositie van feministische kunst in Den Haag en is niet geestdriftig geworden.: „Aangezien het me te on smakelijk wordt, zeg ik resumerend over die spullen enkel nog: allemaal agressie en geslachtsdelen, domme kreetjes en totaal gebrek aan geesten geestkracht!" Nieuwsnet loopt niet voorop als het om het formuleren van kernachtige meningen gaat (het blad is immers objectief) maar als we de vragen die de hoofdredactie in haar commen taartje opwerpt nauwkeurig analyse ren dan neigen we toch naar de con clusie dat zij niet voor de dissidenten is. De uitsmijter is in elk geval duide lijk: „Opnieuw blijkt: confessionele partijvorming heeft zeer hinderlijke eigenschappen." De politiek redac teur voorspelt dat de VVD best eens op verkiezingspad zou willen als de enige partij die nog voor een krachti ge defensie is. Hoofdverhaal in Nieuwsnet ls een in terview met Schillebeeckx „Het laatr ste interview voor zijn proces in Rome", pocht Nieuwsnet op de voor pagina. Dat kan best waar zijn. maar dat neemt niet weg dat het al vier weken geleden ls afgenomen Het on derwerp is overigens interessant ge noeg. Schillebeeckx doet de gerust stellende mededeling dat hij zich niet de mond zal laten snoeren: „Met schrijven ga ik in elk geval door want anders verzaak ik mijn roeping." Vrij Nederland Even kort nog Vrij Nederland. Poli tiek redacteur Hans Smits behandelt de vragen „Hoe nu verder" en „Hoe kwam het zo ver" in twee verhalen en Van Weezei zorgt voor de luchtige analyse van Van Agts wonderbare reizen over de hele westerse wereld. Helemaal buiten dit onderwerp (al gaat het natuurlijk wel weer over communisten, dus eigenlijk.valt een groot vraaggesprek met de vroe gere Cambodjaanse heerser Siha- noek en een analyse van wat er van de Postbank is geworden. De Nieuwe Linie Gerard van den Boomen lijkt In De Nieuwe Linie te vroeg te Juichen (hij heeft het over een kabinetscrisis). Het verhaal van Brautlgam op de voorpa gina lijkt wat langer mee te kunnen. Deze legeraalmoezenier bespreekt een boekje van het Nederlands Insti tuut van Vredesvraagstukken en vindt: „Het geeft valse voorlichting. Het voedt niet op en het stimuleert niet tot creatief meedenken. Het ma nipuleert naar een geloof ln afschrik king." J

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9