Tegenspraak troef bij gijzeling in Teheran >PD: ontwikkelingssamenwerking is vredespolitiek Britse sancties egen Rhodesië m ook opgeheven Militaire chef in Zuid-Korea vast na vuurgevecht Palestij nen met Khaddaffi overhoop Russen woedend over aanslag op VN-missie Azerbeidjan stelt eisen ETA laat ontvoerde Spaanse politicus vrij smith mijdt aankomst Soames ohn Turner volgt ndeau niet op Veel doden bij zeebeving voor kust Colombia ONDERDAG 13 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ONDEN, SALISBURY (Reuter, AP, AFP, DPA) Groot- rittannië heeft vannacht de economische en diplomatieke icties tegen (Zimbabwe)-Rhodesië opgeheven. De Afri- inse landen in de Verenigde Naties hebben zich hiertegen .jet en ook de Verenigde Staten schijnen niet erg gelukkig zijn met de eenzijdige Britse beslissing. ^t-Brittannië stelt dat de sancties l ingesteld omdat de voormalige tring van Zimbabwe-Rhodesië jwege haar rebellie tegen het Brit- Égezag een Illegaal karakter had en V basis is weggevallen nu het Britse tuur via het gouverneurschap van „d Soames is hersteld. De VS zul- jjwaarschijnlijk deze week nog een lilt nemen over de sancties. .jtopher Soames is gistermiddag zijn aankomst in de nieuwe kolo- meteen al tot twee maal toe voor in et hoofd gestoten. Eerst weigerden e autoriteiten op de luchthaven Sa- sbury de rood-wit-groen-zwarte vlag IV anhet oude bewind te strijken voor Union Jack. ook al was afgespro- en dat de nieuwe gouverneur met iet Britse dundoek zou worden ont- ingen. „Wij maken zelf wel uit waar s ie mee vlaggen", aldus een luchtha- enfunctionaris. Het tweede incident was de afwezig heid van Ian Smith, de oud-premier te?K*die veertien jaar geleden de rebellie v egen de Britten leidde en dit bleef tot it voorjaar de zwarte bis- ÈÖP Abel Muzorewa het premier- ebtl iüap van hem overnam. Smith zei ^oc¥teechts dat hij andere verplichtingen ate' bad. Onder de tonen van het „God are the Queen" stapte Soames mon de vliegtuigtrap af. „Het is een ïilijke taak maar ik heb er wel ik in" zei de gouverneur over de :ht de guerrillaoorlog tussen de tide Rhodesische troepen en de iten van het Patriottisch Front stilstand te brengen. „Als het ons dan zal dat niet alleen Rhodesië heel Afrika ten goede komen." sag of hij meteen aan het werk gaan beantwoordde hij met: „Ik bet voorzichtig proberen. Je moet te hard van stapel looen 'een toespraak later voor radio en zei Lord Soames dat het proces om odesië langs legale weg tot onaf- nkelijkheid te brengen onomkeer- ar is. De prijs van de internationale tenning van uw land zal vooral PrféiPangen van vraaS of 116 komen- verkiezingen waarschijnlijk in slist", aldus Soames. Hij zei te hopen dat er snel een akkoord in Londen zal komen over de laatste kwesties met betrekking tot de wapenstilstand. Die vredesbesprekingen zijn ook gis teren niet tot een einde gebracht. Robert Mugabe, een van de leiders van het Patriottisch Front, zei dat de jongste Britse voorstellen nog onvol komen zijn en dat de guerrillastrij ders meer waarborgen willen voor de periode na het bestand. SEOEL (AP, AFP, Reuter) De militaire commandant van Zuid-Korea Tsjoeng Soeng Hwa is gisternacht na een vuurge vecht bij zijn woning in Seoel gearresteerd. Volgens goedinge- lichte bronnen heeft de dader van de aanslag op president Park Tsjoeng Hee verklaard dat Tsjoeng afwist van het complot en heeft hij na de aanslag geprobeerd samen met de moordenaar, veiligheidschef Kim Jae-Kyoe de macht in het land over te nemen Amerikaanse politiemensen nemen de schade op in het door een bom beschadigde gebouw van de Russische VN-missie in New York. NEW YORK (Reuter, AP, AFP, UPI) De Sowjet-Unie heeft een scherp protest ingediend bij de Newyorkse autoriteiten naar aanleiding van de bomaanslag van gisternacht op de Russische missie bij de Verenigde Naties. Bij de aanslag raakten zes mensen gewond, allen Amerikaanse politiemannen of voorbijgangers. De bom, die ontplofte bij de ingang sprek zei een man dat zijn organisatie van een garage van het gebouw was Omega-7, een anti-Castrogezinde zeer krachtig. Zij bracht grote schade groep, verantwoordelijk was voor de toe aan het elf verdiepingen hoge aanslag. Omega-7 heeft ook al de complex en in de hele straat braken verantwoordelijkheid op zich geno de ruiten. In een i..ioniem telefoonge- men voor twee bomaanslagen op de Cubaanse missie in de afgelopen we ken. Ook heeft iemand gemeld dat „Oekraïense nationalisten" de aan slag hebben gepleegd. Volgens de politie van New York n dei te ikchouwd, aldus Soames. „Dit zal )r niemand van ons een gemakke- :e tijd worden. Er zullen veel moei- heden moeten worden overwon- 'hpw 1 maar samen komen we er door. :rJe t het oog op de toekomst en niet .p het verleden." nieuwe gouverneur verzekerde de p ^odesiërs dat hij slechts als waarne- nd leider zal optreden ook al heeft ■meer macht dan welke voorgaan- Brit ook. „De zaken die de toe- It van uw land aangaan moeten de nieuwe regering worden be- - als eerlijk en vrij worden n onze correspondent TORONTO John Turner, ex-mi- iter van financiën van Canada, eft zich teruggetrokken als kandi- at voor de opvolging van Pierre udeau als leider van de Liberale riij. Trudeau wil zich dit voorjaar ugtrekken. Turner werd algemeen schouwd als de kansrijkste kandi- verklaring van zijn verrassend luit voerde Turner aan dat hij al in r had besloten zich terug te trek- uit de politiek. Sinds de neder- f> van de liberalen bij de verkiezin- 1 in mei van dit jaar is Turner ief als advocaat. Een andere ex- nister van financiën. Donald Mac- nald. wordt nu als mogelijke op- ?er van Trudeau genoemd Even- Turner heeft MacDonald een goe- reputatie in zakelijke kringen in onto. Begin 1978 gaf hij zijn zetel 'et Canadese parlement op. TEHERAN, WASHINGTON (AFP, AP, Reuter) De bezetters van de Amerikaanse ambassa de in Teheran en de Iraanse autoriteiten blijven elkaar tegenspreken. De studenten zeiden gisteren dat zij niets wisten van een voorgenomen bezoek van buitenlandse waarnemers aan de bezette ambassade. Minister Ghotbzadeh zei dat een dergelijk bezoek op korte termijn zou plaatsvinden. De studenten verklaarden dat als er iets bekend te maken viel ze dat zelf wel zouden doen. Niemand anders kan als woordvoerder van de bezet ters optreden, lieten zij weten. De omstreden islamitische rechter Sa- dek Khalkhali, die zich verantwoor delijk heeft gesteld voor de onlangs gepleegde moordaanslag op de neef van de sjah, prins Sjachryar Sjafik, zei gisteren in Qom dat de Ameri kaanse gijzelaars spoedig zullen wor den vrijgelaten. „Het zijn onze gasten en gasten behandel je niet op deze manier", zei hij. Khalkhali, die sedert het begin van de revolutie tussen de 200 en 300 mensen ter dood heeft veroordeeld, zei dat de gijzelaars niet ter dood gebracht zullen worden, ook al zijn zij schuldig aan spionage. Ayatollah Khomeini deed gisteren opnieuw een aanval op de Ameri kaanse president Carter. „Amerika probeert via zijn dienaren wat amuse ment te verschaffen om succes te verhinderen bij onze pogingen een groot hof van internationale waarne mers te vormen om de misdaden van Amerika tegen Iran aan het licht te brengen", aldus de geestelijke leider. De woorden van Khomeini verwijzen kennelijk naar Carters pogingen om via de Veiligheidsraad, de NAVO. en het Internationale Hof van Justitie de gijzelaars vrij te krijgen. Kennedy De gijzeling in Iran heeft tot dusver goed gewerkt op de binnenlandse po pulariteit van de Amerikaanse presi dent. Volgens een Gallup opinieon derzoek zou 48 procent van de demo cratische kiezers voor een herverkie zing van de huidige president zijn tegen 40 procent voor Kennedy. In de meer algemene populariteitsonder- zoeken is Carter tijdens de Iraanse crisis gestegen van 32 naar 61 pro cent. Een dergelijke stijging is de afgelopen veertig jaar niet voorge komen. TABRIZ (AFP) De religieuze leiders van de in het noordwesten van Iran gelegen provincie Azerbeidjan hebben een bemiddelingscommissie uit Teheran onder leiding van de minister van financiën Bani Sadr een lijst van klachten voorgelegd. De voornaamste wens van de bewoners van Azerbeid jan is dat hun geestelijk leider, de in Qom woonachtige ayatollah Sjariat- Madari alle beslissingen van de regering die betrekking hebben op de provincie, goedkeurt en persoonlijk ook alle benoemingen voor dit gebied sanctioneert. Voorts vragen de Azari's, zoals de bewoners van dit gebied genoemd worden, dat de grondwet in die zin gewijzigd wordt, dat ayatollah Khomeini niet langer de belangrijkste leider van het land is. Bovendien willen ze dat de kritiek op Sjariat-Madari en diens medewerkers beëndigd wordt. Minister Bani Sadr sprak gisteravond in Tabriz vijftien duizend studenten toe. Tabriz was tot voor enkele dagen het toneel van felle gevechten tussen aanhangers van Khomeini en Sjariat-Madari. Een heel nieuw element in de Iraanse crisis is een brief die de Iraanse auto riteiten zeggen ontvangen te hebben van Edward Kennedy. In deze brief zou staan dat de senator bereid is zijn bloed te geven voor de Iraanse revo lutie. Hoewel zijn grootste vijanden in de Verenigde Staten nog niet eens geloven dat Kennedy een dergelijke brief heeft geschreven, blijft de Iraan se minister van buitenlandse zaken volhouden dat de brief bestaat. De bewering heeft in Washington dan ook de nodige twijfels doen rijzen over de ideeën die er bij de huidige machthebbers in Iran bestaan ten aanzien van de Amerikanen. Kennedy zou volgens minister Ghotbzadeh (die daarmee inging te gen verklaringen van zijn eigen mi nisterie) en een woordvoerder van het secretariaat van ayatollah Khomeini in Qom gevraagd hebben om tot Iran te worden toegelaten. De zoon van Khomeini heeft laten weten dat een dergelijk verzoek niet zal worden in gewilligd. Waarnemers vrezen overi gens dat dergelijke berichten de po pulariteit van Kennedy toch geen goed zullen doen. Een Amerikaanse rechter sprak uit dat het plan van president Carter om illegaal in de Verenigde Staten ver blijvende Iraniërs uit te wijzen on grondwettig is. Daarmee riep de rech ter een halt toe aan de plannen de status te herzien van 50.000 in Ameri ka verblijvende Iraniërs. Het is vooral de bepaling dat elke Iraniër zich ver plicht moet melden om aan te tonen dat hij legaal in Amerika is, die de rechter in het verkeerde keelgat schoot. Dat is in strijd met de grond wettelijke rechten van het land. heeft de Russiche missie de aanslag mogelijk op een video-opname staan maar als dat zo is dan zullen ze het waarschijnlijk niet toegeven. Er is een televisiecamera aangebracht bij het gebouw en die was op de garage gericht toen de aanslag werd ge pleegd. De politie weet echter niet of de camera tijdens de ontploffing ook liep. Het officiële Russische persbureau TASS heeft de aanslag toegeschre ven aan „reactionaire terreurorgani saties" die hun werk kunnen doen omdat de Newyorkse autoriteiten on machtig of onwillig zijn om de veilig heid van buitenlandse vertegenwoor digingen en hun personeel te bescher men. TA88 vergeleek de aanslag met de bezetting van de Amerikaanse am bassade in Iran en stelde dat het internationale recht „geen twee ma ten" kent en erkent. De Amerikaanse VN-ambassadeur McHenry heeft de Russen officieel verontschuldigingen aangeboden voor het gebeurde. BOGOTA (Reuter, AFP) Een zwa re onderzeese aardbeving voor de westelijke kust van Colombia heeft het leven gekost aan zeker driehon derd mensen. Enkele tientallen vis sers worden vermist. Gevreesd wordt dat zij zijn omgekomen door de enor me vloedgolven die het gevolg waren van de beving, die een kracht had van 7.7. tot 8.1 op de schaal van Richter. De beving deed zich gisternacht om drie uur plaatselijke tijd voor. De afgelegen kustgebieden aan de Stille Oceaan werden het zwaarst getrof fen, terwijl de schok ook in de rest van het land en in Ecuador gevoeld werd. In de stad La Charca werden 56 doden uit de puinhopen gehaald en in omliggende dorpen vielen op een be volking van 4.000 zeker driehonderd gewonden. In Tumaco, honderd kilo meter naar het zuiden vielen 21 do den en raakten tweehonderd mensen gewond. Regeringsfunctionarissen verklaar den dat het uiterst moeilijk was een duidelijk beeld van de schade en het aantal slachtoffers te krijgen door de moeizame verbindingen. In de pro vincies Oauca en Narino zijn inmid dels grootscheepse hulpacties op gang gekomen, waarbij gebruik ge maakt wordt van zendamateurs. De beving bestond uit drie achtereen volgende schokgolven die bij elkaar een kwartier duurden. Geruime tijd vonden er nog nabevingen plaats. Bij een aardbeving op 23 november in het Westen van Colombia kwamen 44 mensen om het leven en vielen meer dan 500 gewonden. Volgens functionarissen in de Ameri kaanse hoofdstad Washington wijst alles er op dat er momenteel een machtsstrijd gaande is tussen groe pen militairen in Zuid-Korea. Woord voerders van het ministerie van bui tenlandse zaken zeiden dat hun infor matie over de gebeurtenissen in Seoel verward was, maar de berichen wij zen op een machtsstrijd. Het vuurgevecht vond plaats toen twee bussen vol veiligheidstroepen aankwamen bij de woning van de chefstaf om hem te arresteren. De schietpartij tussen deze troepen en de persoonlijke lijfwacht van gene raal Tsjoeng duurde een uur en vier wachten zouden met verwondingen naar een ziekenhuis zijn gebracht. Berichten als zou ook generaal Tsjoeng gewond zijn konden niet worden bevestigd. Na de arrestatie van Tsjoeng. die voor ondervraging naar het hoofd kwartier van de Zuidkoreaanse de fensie is gebracht, is het leger en de politie in staat van alarm gebracht Berichten van de kant van het VN- commando in Zuid-Korea dat ook de 39.000 man sterke Amerikaanse troe penmacht was gealarmeerd zijn door de Amerikaanse woordvoerder ontkend. Na de schietpartij sloten militaire voertuigen de toegang af tot de wijk waar Tsjoeng woont. Ook strategi sche bruggen werden voor al het ver keer afgesloten. De bruggen verbin den het centrum van Seoel met het zuiden van de stad BEIROET (Reuter, AFP) De Palestijnse beweging wil dat er een Arabische topconferentie komt over de verslechterende verhoudingen tussen de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie en de Libische leider Khaddaffi. De Libische leider zette enkele dagen geleden een Palestijnse functionaris zijn land uit. Het kentrale comité van de Palestijn se guerrillabeweging Fatach riep op tot een spoedbijeenkomst van die Arabische landen die een harde lijn tegenover Israël voorstaan of een al gemene Arabische top die de Libi sche pogingen om de Arabieren on derling te verdelen aan de kaak zou moeten stellen. Het Palestijnse pers bureau noemde de Libische leider gis teren „de krankzinnige kolonel". Het beschuldigde hem van pogingen de Palestijnse bevrijdingsbeweging te willen overheersen. De kritiek van de Libische leider richt zich op het vermeende halfzachte op treden van de Palestijnse beweging. Vorige maand riep Khaddaffi de Pa- lestijnen op aanslagen te plegen bij het Suezkanaal en bij de Egyptische olievelden om op die manier een ein de te maken aan het Egyptisch-Israë- lische vredesverdrag, maar de PLO zou dit een nogal onzinnig gedachte hebben gevonden. Bovendien zou een dergelijk optreden het verbeterde imago van Jasser Arafat in het Wes ten ernstig in gevaar brengen De Libische media beschuldigden Fa tach ervan dat de beweging net doet alsof Libië de Palestijnse beweging niet financiëel en militair steunt, ter wijl Libië maar liefst 175 miljoen gul den aan de Palestijnse organisaties heeft gegeven. Door zich te verzetten tegen gewapende acties schaart Fa tach zich in het kamp van de capitu- leerders en de verraders. Fatach is de grootste beweging binnen de PLO en Jasser Arafat komt uit de gelederen van deze beweging. MADRID (Reuter, AP, AFP) De ETA. de Baskische afschei dingsbeweging, heeft gisteren Javier Ruperez, de adviseur van de Spaanse premier Adolfo Suarez vrijgelaten. Ruperez werd een maand geleden ontvoerd. De eisen van de ETA zijn niet ingewilligd De ontvoerde 38-jarige woordvoerder voor buitenlandse aangelegenheden van de regerende Centrumpartij was geblinddoekt achtergelaten in de berm van de weg. net buiten Basken land. Bij een benzinestation nam Ru perez contact op met de politie, die hem naar het kantoor van premier Suarez bracht, waar de ontvoerde po liticus met zijn familie werd herenigd. Ruperez, die ongedeerd was, weet niet waar de ETA hem heeft vastge houden na de ontvoering op 11 no vember vanuit zijn woning in Madrid De ETA had als voorwaarde voor de vrijlating van Ruperez geëist dat zes Baskische gevangenen in vrijheid zouden worden gesteld en dat er een officieel onderzoek zou komen naar beweerde martelingen van Baskische gevangenen door de politie. De rege ring in Madrid heeft consequent ge weigerd met de ontvoerders te onder handelen maar de Baskische Raad heeft vorige week besloten een onder zoek naar de martelbeschuldigingen in te stellen. Felipe Gonzalez, de lei der van de Spaanse socialisten pree6 de regering gisteren voor haar hou ding. „De ETA heeft zich laten over tuigen dat ze een politieke vergissing heeft begaan." aldus Gonzalez. Met een bezinebom is gisternacht eén aanval gepleegd op het Madrileense kantoor van Amnesty International. Het is de derde aanval dit jaar. Nie mand heeft letsel opgelopen. Kort voor de ontploffing zijn in de buurt drie jongemannen gezien. or J. den Boef sde Westduitse kanselier Helmut Schmidt een besluit van zijn sociaal- öocratische partij wil uitvoeren en bovendien in oktober na de •ndsdagverkiezingen aan de macht kan blijven kunnen de landen van derde wereld meer verwachten van West-Duitsland. Partijraad van de SPD. die eens in de e maanden bijeenkomt om het toe- nstbeleid van de partij te bepalén. heeft krlijn besloten dat de Westduitse uitga ivoor ontwikkelingshulp uiterlijk in 1985 door de Verenigde Naties vastgestel- Pwcentage van 0.7 van het bruto natio- J produkt te brengen. Dit percentage eigenlijk nu al bereikt moeten zijn, r de regering van Schmidt heeft nog meer dan 0.38 procent beschikbaar teld de plannen van het partijbestuur was "zien dat het percentage van 0.7 aan het van de jaren tachtig zou worden be ft- Minister van financiën Hans Matthö- had naar aanleiding daarvan al ver- ttd, dat zelfs dat plan financieel niet lbaar zou zijn. De minister verklaarde verwezenlijking van de plannen van het Ujbestuur in geen geval zonder belas- [♦ërhogingen gerealiseerd zouden kun- •orden tfoöfer. die voordat hij minister werd tot ^entant van de oppositionele linker u8el van de SPD behoorde, maakte zelfs, °otaktische opmerking, dat West-Duits- land niet eens in staat is aan zijn NAVO- verplichtingen te voldoen om jaarlijks de defensie-uitgaven met drie procent te ver hogen. Niet zonder reden verweten gedele geerden hem. dat hij thans ideeën bestrijdt die hij vroeger zelf verdedigde. En het ver baasde dan ook niemand dat hij met 100 stemmen minder dan in 1977 in Hamburg in het partijbestuur werd gekozen. Onlustgevoelens Mogelijk kreeg het voorstel van het bestuur over het tijdstip waarop het percentage van 0.7 moet zijn verwezenlijkt, niet de instem ming van de gedelegeerden omdat zij eerder op de dag met tegenzin in grote meerder heid de bestuursvoorstellen hadden moeten slikken met betrekking tot de modernise ring van kernwapens in Europa. De onlust gevoelens hebben ongetwijfeld de stem ming over de plannen inzake de Noord- Zuid-relaties ten gunste van de ontwikke lingslanden beïnvloed Tot grote ergeris van Matthöfer stemden ook partijvoorzitter Wllly Brandt en enkele andere bestuursleden voor 1985 als het jaar Minister Offergeld: werkeloosheid niet door invoer uit derde wereld. waarin de Westduitse ontwikkelingshulp op 0.7 procent moet zijn gebracht. Brandt, nota bene voorzitter van de naar hem ge noemde commissie die zich speciaal met de Noord-Zuid-problematiek bezighoudt, bad wat goed te maken. Want bij het debat over modernisering van kernwapens in Europa had de vroegere kanselier, die de laatste jaren voor ontwapening op de bres stond. zich voor aanvaarding van de NAVO-plan- nen uitgesproken Brandt bezwoer de Partijdag het thema ontwikkelingshulp niet langer alleen aan de experts over te laten. Het gaat boven dien niet meer over ontwikkelingshulp maar over ontwikkelingspolitiek, welke hij een grote gemeenschappelijke opgave voor sociaal-democraten" noemde. Vol gens Brandt staat de geloofwaardigheid van West-Duitsland op het spel. Hij be pleitte voorts stappen om tot verminde ring van de bewapeningsuitgaven te ko men, die veel arme ontwikkelingslanden min of meer worden opgedrongen, ook door landen „die overigens heel ordente lijk zijn." Arbeidsplaatsen Minister Rainer Offergeld, die zich met de ontwikkelingspolitiek bezighoudt, bepleitte afschaffing van de handelsbeperkingen ten opzichte van goederen uit de landen van de derde wereld. „Wie een consequente ont wikkelingspolitiek wil bedrijven, wie de ontwikkelingslanden tot onze economische partners wil maken, moet bereid zijn om hen als handelspartners te aanvaarden, als zij eigen economische kracht hebben Han del kan niet eenzijdig functioneren We kun nen niet slechts exporteren, maar moeten ook onze grenzen opstellen De vakbeweging heeft het moeilijk met een dergelijk streven Zij vreest dat een te ver gaande liberalisering van de markten zal leiden tot een verder verlies van arbeids plaatsen. Wolfgang Roth, rapporteur van de Noord-Zuid-commissie van de SPD. ver klaarde naar aanleiding hiervan dat van de 23 arbeidsplaatsen die in West-Duitsland verloren gaan. er slechts een verdwijnt door groter invoer uit de landen van de derde wereld. Vrijwel alles is een gevolg van con currentie onder de geïndustrialiseerde lan den, technische vooruitgang en rationalise ring. Vredespolitiek De Partijdag heeft zich uitgesproken voor meer exportmogelijkheden voor de ontwik kelingslanden. omdat die zowel voor Noord als voor Zuid voordelig zijn. „daar de econo mische en sociale ontwikkeling in het Zui den in het Noorden meer arbeidsplaatsen schept dan ln gevaar brengt" Hetzelfde zou gelden voor uitbreiding van de financie- rlngsrulmte voor de landen van de derde wereld. Er moeten stabiele grondstofop brengsten komen, de energieverzorging van deze landen moet worden verzekerd, de milieuproblemen moeten gezamenlijk wor den opgelost en de wereldwijde verdeling van levensmiddelen moet worden verbe terd. De nieuwe ontwikkelingsstrategie moet meer dan tot dusver voldoen aan de behoef te van de mensen in de Derde wereld On juiste ontwikkelingen, zoals ze in de indu strielanden al zijn opgetreden, moeten wor den vermeden Ontwikkelingspolitiek is een dimensie van de vredespolitiek Niet alleen raketten kunnen de vrede garanderen, maar ook de oplossing van het Noord-Zuid probleem. Vooral landen met hervormings gezinde regeringen zullen worden gesteund en ook bevrijdingsbewegingen, die vreedza me en democratische doeleinden nastreven, aldus de SPD Minister Offergeld bepleitte herziening van de landbouwpolitiek van de Europese Ge meenschap tegenover landen van de derde wereld. Ontwikkelingslanden, die voorna melijk van de afzet van landbouwproduk ten afhankelijk zijn. worden geconfronteerd met grote handelsbeperkingen, die een rem op hun ontwikkeling zijn. Wolfgang Roth rapporteerde dat Zambia en Tanzania on der meer door de oliecrisis in grote moeilijk heden zijn geraakt en dat voorkomen moet worden dat zij „uit de wereldhandel vallen" Zelfkritiek Er werd ook zelfkritiek geoefend. Betreurd wordt dat West-Duitsland in vele gevallen zoals met Oeganda en Ethiopië heeft gezwegen. De Partijdag aldus een gedele geerde staat onder het motto „Veiligheid voor de tachtiger jaren" Het is echter de vraag of dit in het komende decennia ook voor landen van de derde wereld geldt omdat we voorlopig nog in eer. wereld zul len leven, waar miljoenen mensen verhon- j geren: „In een wereld van ondraaglijke on gelijkheid. waarin alleen in 1975 ai vijftien miljoen kinderen aan ondervoeding stier ven. kan geen vrede heersen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7