Crisis nog niet geheel bezworen Caravan Beleid Albeda wil halve baan subsidiëren Kies uw kado s ïelgisch parlement tóór nieuwe wapens Kabinet komt met compromis n deze krant Kabinet doet geen uitspraak over produktie nieuwe kernwapens Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Regen of sneeuw HET WEER Victor Noach ^iterst vaag voorbehoud i Kamerdebat korting sociale uitkeringen 8tlm16dec. Trouw Pluriform Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging.- TrOUW I I Trouw H 37ste jaargang nr 10826 - donderdag 13 december 1979 iet Wolkenvelden en regen of natte sneeuw. Middagtemperaturen ongeveer zeven graden in Zeeland tot drie graden in Groningen. Matige lot vri| krachtige zuidoosten wind. aan de kust krachtig of hard Morgen en overmorgen Af en toe regen, ook opklaringen. Temperaturen tussen dne en acht graden. Morgen zon op: 08 40 zonder onder: 16.28 Maan op: 02 46 maan onder 14.16 Nieuwe voorraden grootse keuze oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 Losse nummers 60 cent (Vnltmax Tel. 070 -SS S3 SI PAGINA 2: I Vier dochters jde pastorie in PAGINA 3: Sloopgolf gevreesd van veel hoogbouw Documentaire over jeugdvandalisme PAGINA 9: Weekbladenrubriek PAGINA 4: PAGINA 7: Tegenspraak troef bij gijzeling Iran PAGINA SPORT: Feyenoord uit JEFA-cup PAGINA ECONOMIE: Rijnmond gaan klappen vallen 'AGINA SERVICE: 'latenrubriek. strips, feuilleton, wzzel, weeroverzicht, radio- en ^programma's alleen de CD A-fractie, Inclusief de tien dissidenten, redelijk tevreden is met het door Nederland ingenomen standpunt. Kort nadat premier Van Agt gisteravond een verklaring in de Tweede Kamer had afgelegd, zei frac tievoorzitter Lubbers, dat de premier „ernstige bezorgdheid heeft weggeno- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering heeft zich tijdens het NAVO- topberaad in Brussel uitgesproken tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens op haar grondgebied. Een beslissing hierover zal eerst worden genomen in december 1981. Toch heeft het kabinet met deze opstelling het gevaar voor een kabinetscrisis nog niet helemaal bezworen, om dat over twee essentiële pun ten onduidelijkheid is blijven bestaan. Verwacht wordt dat die punten tijdens het Ka merdebat volgende week over deze kwestie, een belangrijke rol zullen spelen. De twee on duidelijkheden zijn- heeft Nederland zich nu wel of niet voor produktie van de nieuwe atoomraketten uitgesproken? kan uit de verklaring van het kabi net een principiële bereidheid wor den afgeleid om tot modernisering van de kernwapens over te gaan? Vooral voor de WD-fractie is deze vraag belangrijk. Et a aantal fractie leden meende, dat die bereidheid er niet is en noemde het resultaat daar om onaanvaardbaar. Vooralsnog ziet het ernaar uit, dat men". De eenheid van de CDA-fractie lijkt te zijn hersteld. De linkse oppositiepartijen vonden het regeringsstandpunt beneden de maat, omdat een uitspraak over de produktie achterwege is gebleven. Daarmee is volgens deze fracties on voldoende uitvoering gegeven aan de vorige week door de Kamermeerder heid aanvaarde motie-Stemerdink. De teleurstelling daarover werd nog versterkt door een zekere tegenstrij digheid tussen de verklaring van pre mier Van Agt en het slotcommuniqué van de NAVO-raad. In het communi qué staat, dat alle NAVO-landen ak koord zijn gegaan met de produktie Premier Van Agt daarentegen zei, dat in Brussel een „beslissing tot produk tie van nieuwe wapensystemen niet aan de orde was." „Het zijn de Ver enigde Staten, en zij alleen, die daar toe kunnen beslissen." De CDA-fractie zal vandaag nog op- RUSSEL (Reuter, AFP, ANP) Het Belgische parlement eft gisteravond met 130 tegen 48 stemmen ingestemd met ft besluit van de regering Martens akkoord te gaan met de bduktie en stationering van de Pershing en de kruisraket, [regering heeft wel enkele voorwaarden aan haar instem- pg gekoppeld. I besluit van de Belgische regering produktie en stationering van de Ier bepaalde voorwaarden ak- nieuwe wapens, maar hij zei ook dat brd te gaan met de stationering een dergelijk uitstel een handicap 48 kruisraketten on haar erond- zou betekenen bij eventuele onder handelingen met het Warschau Pact. heldering vragen over deze onduide lijkheid. De fractie heeft de indruk dat er sprake is van een misverstand Het Nederlandse voorbehoud op dit punt zou niet in het slotcommunieuq zijn vermeld omdat dan ook allerlei voorbehouden van Italië, België en Denemarken opgesomd zou moeten worden. NAVO-secretaris-generaal Luns zou er daarom een streep door hebben gehaald. Onaanvaardbaar De WD-fractie wist nog niet hoe ze op de Nederlandse verklaring in de NAVO moest reageren. Voor een deel kwam dat. doordat de fractie daags tevoren het kabinet nog onder zware druk had gezet, onder meer door te eisen dat de principiële bereidheid van Nederland om tot modernisering van de kernwapens over te gaan. in de NAVO tot uitdrukking zou moeten worden gebracht. De eerste reactie van VVD-defensiespeeialist Ploeg was, dat die principiële bereidheid niet was uitgesproken. Hij noemde het resultaat daarom onaanvaard baar. Fractievoorzitter Rietkerk schortte, echter het eindoordeel op in afwach ting van nadere informatie over het NAVO-beraad. In hoeverre heeft bij voorbeeld Nederland zijn geloofwaar digheid als NAVO-lid op het spel ge- iet? is voor de fractie een belangrijke vraag. Uit dit zwijgen van de VVD- fractle blijkt op zijn minst enige re serve over wat premier Van Agt in de Kamer heeft gezegd. Vervolg op pagina 3 ADVERTENTIE besluit van de Belgische regering bepaalde voorwaarden ak te gaan met de stationering 48 kruisraketten op haar grond- ed heeft een kabinetscrisis afge- Premier Martens zei in het par- sjJtnt dat België de NAVO had ge- op het nut van een uitstel van aanden van elke beslissing over ADVERTENTIES ZEG, WAT 020 BJ EDERE BIOSCOOP TE KOOP lïtik rtc}(waliteits<pils Bovendien wilde Martens een eventu ele verdeeldheid binnen het Atlanti sche bondgenootschap zien te voor komen. De uiterst genuanceerde en ingewik kelde verklaring van de premier, die aanvankelijk door de verschillende persbureaus volstrekt tegenstrijdig werd uitgelegd, wijst erop dat Mar tens er pas in laatste instantie in slaagde de leden van zijn kabinet en de regeringspartijen op één lijn te krijgen. De Belgische christen-democraten bepleitten een ronduit „ja" tegen de NAVO-voorstellen, maar de Vlaamse en Waalse socialisten, die ook deel uitmaken van de regeringscoalitie, wensten een „ja" aan bepaalde voor waarden te binden. De socialisten zouden de regering de mogelijkheid willen geven om binnen een half jaar op haar positieve beslissing terug te komen, wanneer er binnen zes maan den aanzienlijke vorderingen zouden worden gemaakt bij de besprekingen tussen Oost en West over de wapen beheersing. De Belgische regering stelt zich voorts op het standpunt dat de aanmaak van de nieuwe wapens een strikt Amerikaanse verantwoor delijkheid is. Waarnemers noemden het compromis typerend voor de Bel gische verhoudingen. Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG Het kabinet wil de vakantiebijslag voor minimumloon en sociale uit keringen komend jaar verho gen van zeven naar zevene neenhalf procent en niet zoals eerst de bedoeling was naar acht procent. Maar nu wil het kabinet wel deze ver hogingen met een half pro cent niet meer aftrekken van de normale automatische halfjaarlijkse verhoging van minimumloon en uitkeringen per 1 januari. In zijn oude plan had het kabinet de ver hoging met een vol procent wèl willen verrekenen met de halfjaarlijkse verhoging. Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) bood dit compromis gisteravond aan aan het CDA in het Kamerdebat over het wetsontwerp voor kortingen op sociale uitkeringen en afremming van minimumloon. Het CDA had ge vraagd. de verhoging van de vakan tiebijslag in het geheel niet te verre kenen met de halfjaarlijkse verho ging van 1 januari. Het kabinet komt hier nu voor de helft aan tegemoet. De vakantiebijslag zal in 1981 verder worden verhoogd van 7.5 naar 8 pro cent. Of die verhoging zal worden verrekend zal nog moeten worden bezien. Het aanbod van het kabinet aan het CDA levert het kabinet volgend jaar waarschijnlijk geen financiële proble men op. De halfjaarlijkse verhoging op 1 januari aanstaande valt name lijk 0,6 procent mee vergeleken bij ramingen die het kabinet eerder dit najaar had opgesteld. Deze meevaller die dus voor de uitke ringen en minimumloners eigenlijk een tegenvaller is, zou er toch toe hebben moeten leiden, dat het kabi net de toeslagen voor koopkracht- handhaving ten behoeve van uitke ringstrekkers verder zou hebben moeten verhogen. Zonder zo'n verho ging van die toeslagen zou de koop kracht van de uitkeringen komend jaar door de nullijn zijn gezakt. Door deze extra toeslagen zal het kabinet dan dus toch nog weer geld zijn kwijt geweest. Door nu te kiezen voor verhoging van de vakantiebij slag met een half procent en dat niet te verrekenen met de nalfjaarlijkse verhoging op 1 januari, kan het kabi net afzien van extra toeslagen voor koopkrachthandhaving. Het aanbod van het kabinet leidt wel tot enige financiële problemen voor de verdere toekomst. Het niet-verre- kenen van de hogere vakantiebijslag met de halfjaarlijkse verhogingen is namelijk definitief, terwijl eventueel hogere koopkrachttoeslagen na ver loop van enkele jaren geheel zouden zijn verdwenen. Een andere CDA-wens werd door het kabinet ingewilligd, en wel volledig. Dit betreft lopende uitkeringen. Het kabinet wilde op alle uitkeringen, nieuwe zowel als lopende, met ingang van volgend jaar, de volledige sociale premies gaan heffen. Voor oude uit keringen zou er dan tijdelijk een toe slag komen om de klap geleidelijk op te vangen. Het CDA wilde echter voor de lopen de uitkeringen het bedrag dat de pre mieheffing op dit moment zou bete kenen. blijvend in de uitkeringen handhaven als een afzonderlijk, be vroren bedragje. Dit stukje van de oude uitkeringen zou dan dus niet verdwijnen, maar het zou evenmin nog ooit bij de halfjaarlijkse verho gingen worden verhoogd. Tijdens de NAVO-conferentie in Brussel spraken secretaris-gene raal Luns van de NAVO en de Nederlandse minister van defen sie, Scholten, met leden van de Amerikaanse delegatie. SAN FRANCISCO (UPI) De 46- jarige Dianne Feinstein, kandidate van de democratische partij, is met een kleine meerderheid tot de eerste vrouwelijke burgemeester van San Francisco gekozen. Haar voorganger, George Moscone, kwam bij een moordaanslag in 1978 om het leven. AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 ugi toegang f 7.50 kinderen tot 14 |aar 14,- Voordelige Trem-Toegang-biltetten bi) NS-stations Brokx ziet in zijn gedachten hoogbouwwijken wanke len. Je kan niet alles splitsen, zegt hij, en dat is een waar woord. Hij is tegen woonkazernes, en wij denken adem loos met hem mee Waar laten we de nieuwste minder heid: het gezin? Staatssecretaris. Mooi vak. Boetseerset (A) Authentiek Slavisch Boetseerklet mei verf in .1 kleuren en kleedje (C) V zoekt toch een levende GIN Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG Minister Albe- da (sociale zaken) gaat het omzetten van volledige banen in deeltijdbanen subsidiëren. Binnenkort komt hij met een experimentele subsidierege ling. Voorts studeert de minis ter op de vraag of bedrijven moeten worden verplicht een bepaald percentage van hun personeel te doen bestaan uit „kansarme" groepen, zoals ouderen, buitenlanders en ge huwde vrouwen. Albeda kondigt een en ander aan in een nota over „Knelpunten op de arbeidsmarkt," die gisteren naar de Tweede Kamer is gegaan. De minis ter is met deze nota gekomen omdat werkgevers en vakbeweging in sep tember faalden in het gezamenlijk opstellen van zo'n nota. Albeda wijst er op dat de beroepsbe volking de komende jaren sneller zal groeien dan de werkgelegenheid. Het tekort aan arbeidsplaatsen zal dus ..steeds groter" worden. Daarom zijn nieuwe initiatieven geboden, zoals herverdeling van beschikbare arbeid. Bij zijn aankondiging van een subsi die voor deeltijdbanen wijst Albeda erop dat veel werkzoekenden niet voor een volledige baan beschikbaar zijn. Albeda beveelt werkgevers en vakbonden ook aan om „reorganisa tie van ploegendiensten met andere tijdsindelingen bespreekbaar" te maken. Een voorschrift om zowel bij overheid als bedrijven het personeelsbestand voor minstens vijf procent te laten bestaan uit gehandicapten, is al in de maak De huidige wet schrijft twee procent voor. Albeda waarschuwt wel voor het verschijnsel van opeenstape ling van percentages, als een soortge lijk voorschrift ook wordt ingevoerd voor andere kansarme groepen. Uitkeringen Albeda gaat ook in op de vraag of de hoogte van sociale uitkeringen niet remmend werkt op het zoeken door werklozen naar nieuw werk. Zo'n ver band zal er wel bestaan, denkt de minister. De financiële noodzaak tot het snel vinden van werk is geringer dan vroeger. De minister wijst hierbij onder meer op maatregelen die het kabinet al heeft genomen, zoals her ziening van bijstandsuitkeringen aan schoolverlaters en het wetsontwerp voor kortingen op sociale uitke ringen. De enige nieuwe concrete maatregel die de minister in dit verband aan kondigt. betreft de samenvoeging van de uitkeringswetten bij werkloos heid. WW. WWV en RWW (bijstand). ..Uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid zal daarbij meer dan thans rekening kunnen worden ge houden met de voorafgaande ar beidsduur." Een van de ideeën is de hoogte van de werkloosheidsuitke ring niet te enten op het loon gedu rende de laatste drie maanden maar gedurende het laatste jaar vooraf gaand aan het werkloos worden. Uit navraag bij ambtenaren van ar beidsbureaus bleek dat volgens deze ambtenaren negen procent van de werklozen te hoge eisen stelt aan nieuw werk. Bij mensen met laag inkomen waar het verschil tussen uitkering en loon bij aanvaarding van werk het kleinst is stelde drie pro cent te hoge eisen, maar bij hoge inkomens was dat liefst twintig pro cent Uit onderzoek onder werkgevers bleek dat volgens hen vijf procent van de werkzoekenden te hoge eisen stelde Minister Albeda merkt in het alge meen op dat werkzoekenden minder selectief zouden moeten zijn, en werkgevers minder kritisch. Werkge vers stellen vaak te hoge of zelfs niet ter zake doende eisen voor bepaalde vacatures. Werkgevers met tekorten aan vaklieden krijgen van de minis ter de hint nieuwe groepen op de arbeidsmarkt aan te boren, zoals vrouwen en gedeeltelijk arbeidsonge schikten Traditionele opvattingen over „typische mannenberoepen" moeten worden doorbroken. 40.000 vacatures Volgens de minister zijn er zo'n veer tigduizend moeilijk vervulbare vaca tures. Dat is veel lager dan de getal len van rond honderdduizend waar mee door organisaties van werkge vers regelmatig wordt geschermd. De minister verwacht veel van scho ling in de bedrijven zelf. waarbij de werkzoekende er vrijwel zeker van is dat hij/zij in het bedrijf kan blijven. Albeda overweegt de mogelijkheid om bij deze vorm van scholing de werknemer te verplichten minstens een jaar in het bedrijf te blijven wer ken na de scholingscursus. De minis ter gaat na hoe her-, om- en bijscho ling aantrekkelijker kan worden ge maakt. ,.ook financieel" penseeltje. Wordt zonder men men h;tnJ Schroevedraaiersel (B) Grote, kleine en kruiskopschmeve- draaier in een Handgreepje met met fraai diermoliet Als onder legger of oor de sier Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch VlltllllS.1 lil Wil I III*., II-, •imslagmcch:iniek.viKir «Ma gemak Nivenülen K-hl mm,rel leder .nel gevlochten koordie. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. L il erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats L w naanv Uw adres -Giro Postcode en plaats Tel Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van 17 Kado naar keuze DA. DB OC DD. (aankruisen a u b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven I Voor bezorginformatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1