Banenmarkt lost weinig op Tekening van een lezer ouw ZUID-INDIA Werkloze komt nauwelijks aan bod naar peru 'om rijk te worden' Commentaar oninklijke weg ANTIEKE WERELD BV P|Pieter de Hooghlaan 87, Hilversum 035-19445 rbericht voor landbouw in 1981 KLM -7 7 7 i GA WFG PAAR, JOH: ÉR. STAAT EEN KOMMUNIST NAAST JE.' Stuur bloemen maar- mijdt de kerstpiek is rijn, z'n prijs verrassentfklein. niet opgeven giechelen vergif wennen ^DAG 12 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET it cn regering hebben des- grote eensgezindheid beslo- lct zwaartepunt van het pro- i,U*ale ^u'ten'anc^sc tmers bij de werkgever te rkgever immers draagt een jterc verantwoordelijkheid, k-er zijn kennis van de Ne- wr wetgeving, staat de on- ^24 Iheid van de buitenlandse mer. die meestal ook onze et kent en die bovendien gedreven door de zeer te •ur n wens OTn ^et brood op de 8 j te verdienen. Jiclusie was daarom, dat de ver voor het illegaal in i vc hebben van buitenlands per met forse straffen zou moe- ofcrden bedreigd: een boete nduizend gulden of een ge- Pq isstraf van zes maanden, tati ies sneed aldus aan twee het rechtsgevoel was beter [e igd. want tegenover de !4t rjjsi :mer die zonder pardon jry K grens werd gezet stond nu 90 :n forse straf van de werkge- J^jHaar bovendien zou deze wetgeving ertoe leiden dat as zich wel twee keer zou Nojcen. alvorens een illegale in dienst te nemen. Bot/ rca jver deze juiste wetgeving 1 :chter het onrecht van het it van invoering. Het CNV die situatie destijds al voor- talloze verontrustende tele- bü^s leveren van dit onrecht dagen dé bevestiging. Wat 160 s is het geval: sinds per 1 iber de nieuwe wet van twi 's geworden zijn de werkge- M toe over gegaan het illegale eel massaal op straat te uructie van het ministerie iciale zaken heeft de rechts- van de illegale werknemer bovendien nog verder uitgedund, door arbeidsbureaus te verplichten het ontslag ook toe te staan. Op zichzelf is deze instructie niet onlo gisch, omdat van een arbeidsbu reau natuurlijk niet mag worden verwacht, dat het meewerkt aan het voortbestaan van een onwetti ge situatie. De werknemer is daar mee echter al bitter weinig ge holpen. Dit leed is des te schrijnender, waar veel van deze werknemers vaak hebben meebetaald aan hun sociale voorzieningen. In het vlieg tuig gezet, op weg naar huis. baat hen deze voorziening echter weinig. De koninklijke weg is daarom dat de arbeidsbureaus dit ontslag wei geren. De werkgever zou vervol gens in de gelegenheid moeten worden gesteld deze mensen legaal in dienst te nemen. Weigeren zij dit (en waarom zouden ze), dan zou altijd nog kunnen worden na gegaan hoe dan te handelen. Zon der pardon het land te worden uitgezet is een al te simpele oplos sing. Tegen deze oplossing zal natuur lijk als bezwaar naar voren worden gebracht, dat aldus andermaal de illegaliteit wordt beloond en dat daarvan dan weer een zuigkracht zou uitgaan. Het eerste is waar, maar daar staat tegenover dat de hier al werkenden de problemen niet groter of kleiner maken. Het tweede is niet waar, omdat onder de nièïiwe wet de werkgever zich wel twee keer zal bedenken illega len in dienst te nemen. Enige ruimte voor legalisatie is er daarom zeker. De bezwaren hier tegen wegen in ieder geval ruim schoots op tegen de schrijnende wonden die nu worden geslagen bij toch al kwetsbare mensen. ADVERTENTIE 'an 17 februari t/m 11 maart 1980 organiseert Antieke Wereld IV (Tours la Chapelle) een exclusieve groepsreis naar iet i k ngs de Hindu-tempels en andere cultuur-historische beziens- aardigheden in dit fascinerende gebied. Route in grote lijnen: u^Dmbay, Madras en omgeving (Kanghipuram en Mahabalipu- ?st m), Chidambaram, Thanjavur, Madurai, Periyar, Cochin, >nc ivandrum, Bangalore en Mysore, ïsp Jlt eine groep (max. 25 pers vluchten per lijnvliegtuig (Gulf Air jge Air India), goede hotels, programma met veel plaatsen waar et grote toerisme niet aan toekomt. Toelichtingen onderweg oor drs P. T. v.d. Veer, die Indiase talen en culturen studeerde mefraag vrijblijvend per briefkaart of telefonisch om toezending in onze gratis reisgids' ÈLOORD (ANP) Zoals het er ,SP ar uit ziet krijgt Nederland in €S| en speciaal weerbericht voor de 1 ouw. Omdat de weersomstan- 2i|den van streek tot streek ver- komen er naar Engels n pjeeld regionale informatiepos- ht ok wordt eraan gedacht om de jkl toeren bestemde weersvoorspel- via viewdata te verspreiden. i Door Marga Rijerse Met veel bombarie werd dit jaar een nieuwe vorm van arbeidsbemiddeling gepresenteerd: De banenmarkt. In U trecht verscheen de eerste, een voorbeeld dat al snel gevolgd werd door andere gemeenten. Dit zou het helemaal moeten worden, dit zou een oplossing kunnen zijn van de zo verwerpe lijke knelpunten op de arbeidsmarkt. Werkgevers in kraampjes die hun va catures aanprijzen en werklozen die zo maar toe kunnen happen. Wilde speculaties als zouden vele honder den. duizenden een baan hebben ge vonden deden de ronde. Tot op heden zijn er nog geen exacte cijfers en resultaten bekend van de banenmarkten. De gegevens, die er zijn, berusten louter op steekproeven en persoonlijke waarnemingen. Nu. na een hall jaar enthousiast experi menteren met banenmarkten is het optimisme wat getemperd. Van de kant van de vakbeweging en de werk geversorganisaties. vooral van de me taalwerkgevers. zijn kritische gelui den te beluisteren. Niet ledereen is meer even positief. Men vraagt zich af of banenmarkten een oplossing kun nen bieden aan het werkgelegen heidsvraagstuk. ten. Hij is van mening dat een banen markt bevorderend kan werken voor de communicatie tussen vraag en aanbod, maar dat het zeker geen op lossing biedt voor de problemen waarmee de metaalindustrie kampt. In de metaal bestaat de situatie dat er aan de ene kant veel werklozen zijn. terwijl er aan de andere kant een groot aantal moeilijk vervulbare va catures is. „Banenmarkten hebben voor de metaalwerkgevers zelfs nade lige effecten, de vraag naar werkne mers is er zelfs groter door geworden. Veel werknemers uit de metaalsector zijn via een banenmarkt in andere banen buiten de metaalindustrie te rechtgekomen en het is nog maar de vraag of we deze vrijgekomen plaat sen weer kunnen opvullen." aldus FME-voorzitter Ter Hart. de werkweek naar 35 uur tegen te gaan. Het zijn geen fabels, het is de realiteit. Wanneer een 35-urige werk week wordt ingevoerd dan betekent dat het wurgen van de Nederlandse metaalindustrie. Wij zeggen: de ar beidsmarkt moet worden verbeterd voordat we kunnen overgaan tot ver korting van de werkweek." aldus Ter Hart. Knelpunten Thuilnd»lucfH wfcop de grond VOOREEN goede Versluiering Koppelbazen Volgens Albert Matthijssen van de CNV-werkende jongeren versluiert de banenmarkt de werkelijke knelpun ten op de arbeidsmarkt. „Banen markten lossen niets op, integendeel, ze bevestigen juist de moeilijkheden op de arbeidsmarkt." Matthijssen heeft de indruk dat een banenmarkt voor veel mensen niet meer is dan een eerste sollicitatieronde. „Het is waar dat een groot aantal mensen de mani festatie bezoekt, velen solliciteren ook, maar lang niet iedereen komt aan de bak. Werkenden zowel als werklozen maken gebruik van de mo gelijkheden van de banenmarkt. Maar het versluierende hierbij is dat juist de moeilijk plaatsbaren op de arbeidsmarkt zoals culturele minder heden, vrouwen, mindergeschikten en arbeidsongeschikten bij voorbaat al uit dë boot vallen. Dit is een gevolg van de enorme selectiemogelijkhe den, waarover de werkgevers op een banenmarkt beschikken. Het blijkt dan ook wel dat de echte werklozen op de markt niet geholpen worden. Je ziet eerder een verschuiving van de. werklozen. Mensen die al een baan hebben vinden, op de markt een an dere, waardoor er een lagere baan vrijkomt," aldus Albert Matthijssen. Ook voorzitter Ter Hart van de me taalwerkgeversvereniging FME is niet erg gelukkig met de banenmark- FNV-bestuurder Cees Commandeur, belast met arbeidsmarktaangelegen heden, heeft ook zijn twijfels over het nut van deze vorm van arbeidsbemid deling. Volgens Commandeur kan er op een banenmarkt nauwelijks be middeld worden. „Er is nauwelijks ruimte voor de arbeidsbureaus, er is geen mogelijkheid om te praten over scholing, beroepskeuze, studiemoge lijkheden en noem maar op. En daar bij is het ook schandelijk dat op veel banenmarkten uitzendbureaus en koppelbazen worden toegelaten, om maar niet te praten over banenmark-, ten die door het bedrijfsleven zelf worden georganiseerd." Commandeur meent dat wanneer een gewestelijk arbeidsbureau goed func tioneert een banenmarkt overbodig is. „De problematiek binnen de ar beidsbemiddeling verschuilt zich achter het verschijnsel banenmarkt. Een banenmarkt kan een goed mid del zijn, maar dan moet het wel goed ingericht worden, met goede bemid delingsmogelijkheden en met banen ook juist gericht op ongeschoolden, want die komen op dit moment op een banenmarkt nauwelijks aan de bak," aldus de FNV-bestuurder. Vercommercialisering van de arbeidsbemiddeling Aansluiting Volgens Matthijssen van het CNV is het grootste probleem van dit mo ment op de arbeidsmarkt de aanslui ting. Dit is het gevolg van de houding van de werkgevers. Matthijssen: „Het bedrijfsleven heeft jarenlang ver zuimd zich aan te passen aan de maatschappelijke problemen. Met name de jongeren zijn door het alge meen vormend onderwijs meereisend geworden, ze hebben meer verwach tingen. Ze zijn niet zo gauw meer bereid ieder baantje te accepteren. Deze ontwikkelingen die allang gaan de zijn, hebben de werkgevers niet gesignaleerd. Er bestaat op dit mo ment een aversie tegen het verrichten van lager gekwalificeerd werk. Willen deze vacatures vervuld worden dan zullen de werkgevers moeten over gaan tot verdere vermenselijking van- de arbeid. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Bij het opzetten van het project wer ken het KNMI en landbouwhoge school in Wageningen nauw samen. Dit heeft prof. dr ir L. Wartena, hoofd van de afdeling meteorologie van de Landbouwhogeschool verteld in een bijeenkomst van de vereniging be drijfsvoorlichting in de IJsselmeer- polders. Het afkopen van vuil en zwaar werk met geld Is een korte-termijn-oplos- sing, het moet veel meer gezocht wor den in de verbetering van de arbeids omstandigheden, zodat het werk aan trekkelijk wordt," aldus Matthijssen. Imago-verbetering Metaalwerkgeversvoorzitter Ter Hart kan dit alleen maar beamen. „We hebben inderdaad veel ontwikkelin gen niet op de Juiste waarde geschat. Maar de meeste werkgevers zien hun eigen tekertkomeningen nu in. We moeten ook wel. In de metaalsector zijn er op dit moment zo'n 18.000 vacatures, daar tegenover staan 14.000 werklozen. Toch lukt het ons niet om die werklozen in te passen in de openstaande plaatsen. Dat komt doordat de metaalindustrie een slechte naam heeft, velen zoeken geen baan meer in de industrie, in de eerste plaats omdat ze overal met berichten over bedrijfssluitingen, faillissementen en dergelijke gecon fronteerd worden. Ze hebben geen zin om ergens te gaan werken waar ze misschien de kans lopen om hun baan kwijt te raken." Een tweede reden waarom de metaalindustrie zo laag wordt aangeschreven komt vol gens Ter Hart door het feit dat de status van een fabrieksarbeider lager wordt aangeslagen dan die van bij voorbeeld een ambtenaar. „Daar moet verandering in komen," aldus de FME-voorzitter. „Het Is de plicht van de ondernemer de werkne mers immaterieel te belonen, door scholing, meer zeggenschap en verde re maatregelen om de arbeidsplaat sen te verbeteren. Alleen dat kan de maatschappelijke onderwaardering van fabrieksarbeid oplossen." Willen de ondernemers in de metaal de openstaande vraag in de metaal op vullen dan zullen ze, aldus Ter Hart, bereid moeten zijn de mensen daar voor op te leiden en ze ook na de opleiding een baan moeten garande ren. „De vakbeweging legt de schuld van de niet-vervulbare vacatures bij de werkgevers. Ze verwijten ons een te grote selectiviteit bij het aanstel len van mensen. Ik daag ze uit dat maar eens te bewijzen. Ze beweren dat het constante tekort aan arbeids krachten een puur politieke zaak van ons is, gericht om de verkorting van De hele sfeer rondom de arbeidsbe middeling is op dit moment wat on duidelijk. Er worden talloze sugges ties gedaan, door vakbeweging, werk geversorganisaties. overheid en ande re instanties, die een bijdrage zouden kunnen leveren aan de bestrijding van de knelpunten op de arbeids markt. Het VNO stelt voor een verschuiving van het bemiddelingsorgaan naar de sociale partners. Het FNV zegt bij monde van Cees Commandeur dat de overheid haar exclusieve plicht van de arbeidsbemiddeling beter moet vervullen en meer aangepaste taken moet krijgen. Commandeur: „Er is geen echte politieke wil om werkelijk wat aan het probleem van werkloos heid te doen. Het kabinet heeft in zijn begroting nauwelijks ruimte gelaten voor middelen die de werkloosheid echt bestrijden." Commandeur stelt verder dat de commerciële uitzendbureaus eigen lijk zouden moeten verdwijnen. „Tij delijk werk is een goede zaak. maar dat moet ook via het arbeidsbureau geregeld kunnen worden. Dit moet binnen de overheidssfeer geregeld worden. Arbeidsbemiddeling is im mers geen koopwaar," aldus de FNV- bestuurder. Arbeidsbemiddeling is geen koop waar. Toch rijzen de uitzendbureaus als paddestoelen uit de grond en neemt de commercie langzaam maar zeker bezit van de banenmarkt. En dat terwijl de werkloosheid eerder toe dan afneemt. Het is duidelijk dat de Gewestelijke Arbeidsbureaus zoals ze op dit fnoment functioneren bij lange na niet een werkelijke bijdrage leveren aan de oplossing van de pro blemen op de arbeidsmarkt. De ar beidsbureaus kampen zelf met een tekort aan goed personeel, waardoor ze nauwelijks de werkzoekenden kun nen helpen en waardoor er lange wachttijden ontstaan. Het Gewestelijk Arbeidsbureau krijgt steeds meer taken, de bemidde ling wordt steeds omvangrijker, Cees Commandeur: „Geef de arbeidsbu reaus behoorlijk geld, steek de subsi die van de banenmarkten in de Ar beidsbureaus Nieuwe Stijl (ANS) en versnel de invoering van de ANS. De vier proefbureaus (waar goede bege leiding en bemiddeling centraal staan) hebben goed gewerkt. Er moet nu echt Iets gebeuren," aldus Com mandeur. ADVERTENTIES Kerstmis nadert. Snel. Bestel uw Kerst bloemengroet op tijd. uwFieuropbioemist is ook maar een mens... x - Fleur op in terflora stat garant voor uw Dloemengroet. Konmglnne- graent 135, 2514 am oen Haag DEKORENATR ..-«CUCf In Peru moet die plek te vinden zijn waar vanuit de lucht sporen van onverklaarbare „landingsba nen" zijn waargenomen en gefo tografeerd. Die plek is in de buurt van het dorpje Nazca, waar nog zo'n duizend arme nakomelingen van de Nazca-Indianen wonen. Rondom een oude tempelruïne liggen de resten van een groot kerkhof, waar die Indianen eer tijds begraven zijn samen met gebruiksvoorwerpen en gouden en zilveren sieraden.'Een deel er van is opgegraven en in een plaatselijk museum onderge bracht, maar er zijn erg veel voor werpen meestal ouder dan 1200 jaar in de grond blijven zitten. Een trekpleister dus voor goedzoekers en andere schatgra vers, wat uiteraard noch door de Peruviaanse regering noch door de plaatselijke bevolking op prijs gesteld wordt. Je kunt er stinkend rijk worden, zegt zo'n schatgraver, de 23-jari- ge Peter Bruggeman uit Noord- wijk. Hij is er met zijn verloofde geweest en doet in het Leidsch Dagblad verslag van zijn ervarin gen. Bij gerechte weet hij. dat je er een macht gouden en zilveren sieraden uit de grond kunt halen als je er met een metaaldetector aan het werk zou gaan. Hij deed het anders, gewoon met zijn han den. „Negen van de tien keer zat je goed", zegt hij. „Binnen een mum van tijd had ik een ceintuur en twee slingers gevonden". Hij vond nog meer en liet het veilig heidshalve in vijf pakketjes naar Noordwijk sturen, want natuur lijk mag je geen antiquiteiten meenemen. Is dat nou geen roof van Peru aanse eigendommen? vraagt de verslaggever van het Leidsch Dagblad. „Ach. zo zwaar moet je het niet opvatten", is het ant woord. „We hebben daar gewoon voor de lol wat zitten te struinen en zijn toevallig wat dingetjes tegengekomen. Die hebben we meegenomen. Net zoals een gul den die je hier op het strand vindt. Die neem je toch ook mee?" Wat hij onder „lol" be schouwt wordt even later heel duidelijk: hij is vast van plan terug te gaan, want „wat we nu hebben gevonden is natuurlijk wel leuk voor de toeristen, maar een volgende keer hoop ik toch thuis te komen met een pot vol goud. Heus, dat meen ik". De arme inheemse bevolking heeft, zoals Bruggeman enigszins spijtig opmerkt, de meeste graf sieraden in eigen zak gestoken en aan de toeristen verkocht. Ze zul len hem daar in Nazca dus nog wel eens terugzien, al vindt hij het geen onverdeeld genoegen. Het „stinkt er vreselijk" ten slotte is het een kerkhof, waar botten en schedels kris kras door elkaar liggen en „het is een enorme toer om er te komen met trein, bus en ezel". Kortom: „Je moet er wat voor over hebben". Het is ons niet gelukt een gevoel van medelijden voor deze ver moeide schatgraver op te brengen. Een wrange herdenking was het deze week voor mevrouw Balay uit het Oostfranse Lons-le-Sau- nier: 24 jaar was het geleden dat haar zoon Paul als gevolg van een verkeersongeluk in coma raakte en niet meer bij kennis kwam. Sindsdien verzorgt ze haar bijna 44-jarige zoon thuis; ze moet hem kunstmatig voeden en de patiënt geregeld keren. Zelf is de moeder intussen 65 jaar geworden, maar fee geeft de hoop op herstel niet op. Vandaar ook dat ze niet wil toestaan dat het leven van haar zoon door een medische ingreep beeïndigd wordt, hoe hopeloos de toestand er ook uitzient. Haar enige angst is dat ze eerder dan Paul zal komen te overlijden. CLAT Nederland steunt al tien jaar het werk van en onder de democratische arbeiders en boe ren in de landen van Latijns- Amerika. En wat je ook doet, geld is er altijd voor nodig. Een van de manieren waarop CLAT dat geld bij elkaar probeert te krijgen, is de verkoop van wens kaarten die overigens het hele jaar door te gebruiken xijn. Net als in voorgaande jaren maakte P. P. Bata uit Wageningen de houtsneden voor de vier ver schillende kaarten. Geïnteres seerden kunnen één set bestellen 2,45), twee sets 4,80), drie (voor ƒ7,20), vier (ƒ9,20), vijf (ƒ11,20), zes 13,70) of desge wenst tien sets (voor 21,70). Het bedrag kan worden gestort op giro 19.18.108 ten name van Clat- Nederland, Utrecht, onder ver melding van „wenskaarten". De bestelling wordt dan thuisge stuurd. Is dat gegiechel van Mies Bouw man in haar t.v.-programma's nou echt en spontaan of hoe zit dat? Een vraag die Mies werd voorgelegd door de NCRV-gids en waarop ze dit antwoordde: „Dat giechelen? Ik weet het niet. Ik heb werkelijk dolle pret in zo n uitzending. Altijd in combinatie met andere mensen. Ik sta daar niet in m'n eentje te lachen". En over haar emoties: „Ik heb niet zo'n doos waarin ik uit la 1 de gevoelvolle actie haal en la 2 de lachactie. Ik ben zo iemand die zijn emoties, ook op t.v., de vrije loop laat. Zo ben ik en dat vind ik prima hoor. En als ik terug denk aan al die emoties op t.v. in het verleden dan heb ik daar nog steeds geen spijt van. Want ik ben die ik ben en verlang overi gens helemaal niet terug naar de dingen die ik vroeger gedaan heb. Misschien komt er na Tele-Blngo weer iets heel wonderlijks. Of he lemaal niets. Ook goed. Echt". Mevrouw Golda Meir, een Jaar geleden in Jeruzalem overleden, had altijd een snel werkend ver gif bij zich voor het geval ze door terroristen gevangen genomen zou worden. Dat heeft haar in Amerika wonende Jongere zuster mevrouw Stern een correspon dent van het Israëlische dagblad Davar verteld. Haar zuster, aldus mevrouw 8tern, was er van over tuigd dat ze geen pijn zou kun- nen verdragen en in geval van marteling zeker staatsgeheimen zou onthullen. Bosja, de negen maanden gele den in Ouwehands Dierenpark geboren orang-oetan. moet met haar mededieren kennismaken. Het dier werd door de moeder verstoten en door mensen opge voed. zodat apen voor haar waar schijnlijk wildvreemde wezens zijn. Omdat ze op de duur toch bij haar twee wat oudere soortge noten ln de tuin ondergebracht zal moeten worden, moet ze voor zichtig aan een beetje aan ze wennen: eerst zo. dat ze de twee anderen wel kan ruiken, zien, ho ren en betasten, en pas later, als dat goed gaat, open en bloot zon der scherm. Van hardboard— Begrafenis ondernemers in Nieuw Zeeland denken er over om doodskisten van hardboard te gaan verkopen. Die kunnen de begrafeniskosten aardig drukken, omdat de gang bare houten kisten wel zeven keer zo duur zijn als die van board Als de kisten maar met zorg gemaakt worden zal het pu bliek ze wel accepteren, denken de ondernemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5