iamer wil nu geld voor iort beroepsonderwijs .De beste wensen over doden overvallers Nieuw verwarmingssysteem in 45 huizen van Almere Nederland en NAVO Korting Zeehavengelden worden nu verhoogd Wilton krijgt miljoen gulden niet boven water Sreiik dreigt kabinet Warmtepomp verbruikt eenderde van energie Amsterdamse politie krijgt negatieve en positieve reacties 'Regels voor behandeling gewonden' IAG 12 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ipositie en CDA tegen uitstel i onze parlementsredactie I HAAG Het CDA en de oppositie in de Tweede Kamer [en dat er nog deze kabinetsperiode geld wordt gereser- I voor de invoering van het zogeheten kort middelbaar epsonderwijs. Een motie van de oppositie hierover werd leren in de Kamer aangenomen bij de stemmingen over de herwijsbegroting. De VVD stemde tegen. grote meeraerneia werd aange nomen. Oud-minister Van Kemenade (PvdA) zei na de stemmingen dat zijn fractie om slechts een reden niet tegen de onderwijsbegroting had gestemd, na melijk om de lopende uitgaven niet in gevaar te brengen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, Ir. Bartel Wilton, heett zijn pri vé gedane toezegging om voor l januari 1980 één mil joen gulden op de tafel van de gemeente Rotterdam te leggen niet kunnen waarma ken. Door de toezegging van de vroegere directeur van de scheepswerf Wilton Fijen- oord kon een eind worden gemaakt aan de staking van de Rotterdamse havensleep diensten. Rotterdam schoot de miljoen gulden voor; Wil ton stelde zich garant het bedrag via het bedrijfsleven terug te krijgen Hoewel de Rotterdamse gemeente raad uitdrukkelijk stelde dat de ge meente nimmer de definitieve fi nanciering voor eigen rekening zou mogen nemen, sleutelt het Rotter damse college nu aan een regeling waarbij het zeehavengeld met 0.4 procent wordt verhoogd om op deze manier één miljoen gulden extra in »t regeerakkoord van CDA en staat dat deze nieuwe vorm van mderwijs. waarvoor nu een itigtal proefprojecten zijn opge- integraal zal worden ingevoerd. kiiJ beslissin6 hierover na augustus zoals de bewindslieden wilden, tte de oppositie onaanvaardbaar. jsitie en WD vonden elkaar in f motie van de PvdA over het vak Vervolg van' pagina 1 vandaag in Brussel, in'de Ka- verantwoording te laten afleggen r zijn standpunt. De regerings- tties van CDA en VVD waren daar- wil de Kamer zo snel mogelijk na >p van het NAVO-overleg geïnfor- worden over het standpunt i de regering in Brussel heeft inge- Kamervoorzitter Dolman [t namens de Kamer dit verzoek de regering overgebracht. ssen rommelde de zaak gisteren t in de gelederen van het CDA. i anti-revolutionaire CDA-Kamer- f Schakel leverde op een spreek- in Gorinchem kritiek op zijn k dissidente collega's. Hij zei. met 4 oog op hun beroep op het geweten (deze kwestie, dat een volksverte- iwoordiging die soldaten, met ver arde wapens laat opereren aan indringend gewetensonderzoek fis. ^liakel constateerde, dat binnen de P een selectieproces gaande is E*|ardoor het partijbestuur radicaler ,we<dan de partij en de fractieleden >r radicaler dan het bestuur. Zo'n wikkeling kan volgens hem wel- jist niet toevallig zijn en hij acht E|fe binnen het vertegenwoordigend jftsej onjuist. en maatschappijleer in het voortgezet onderwijs. Er is nu een tijdelijke rege ling van de bevoegdheden voor dit vak. die volgend jaar afloopt. In de motie wordt nu gevraagd om volgend jaar augustus met een definitieve re geling te komen. Op zo kort mogelij ke termijn moet maatschappijleer een eindexamenvak worden, aldus de motie. De Kamer wil verder zo snel mogelijk inzicht hebben in de opzet van de nieuwe pedagogische academies voor het toekomstige basisonderwijs. In een motie van WD en CDA, die met algemene stemmen werd aangeno men, wordt de regering gevraagd op korte termijn voorstellen te doen over alle aspecten van deze opleiding. Herinnerd wordt aan het regeerak koord. waarin staat dat de kwaliteits verbetering van de huidige opleidin gen voor onderwijzers en kleuterleid ster met kracht zal worden bevor derd. Aansluiting fervreemding zei, dat een en ander aan de basis It tot vervreemdingsgevoelens, die Z. Lzedelijke band tussen kiezers en ozenen niet versterken. Schakel zijn gehoor in dit verband op xij kandidaatstelling voor de komen- ieg verkiezingen „een vrijmoedig en ag( isch gebruik te maken van ver ven democratische rechten". partijgenoot, het CDA-Kamerlid H. 11 Houwelingen, één van de dissi- zei op een spreekbeurt in Den dat de tien met hun stemge- „politieke duidelijkheid" heb- i willen scheppen. „Daar was echt I/a oef te aan. ook voortkomend uit a irritatie die was overgebleven na discussie rond het neutronen- J.pen." UJ' 125 i Houwelingen zei weinig waarde- rdite hebben voor de brief van de ïen oud-premiers over de kernwa- ire< ikwestie. „Zij hebben deze brief id Iropt vanuit hun ivoren toren zon- rekening te houden met de poli- e vi te duscussie in onze club." t Kamerlid zei weinig kansen te voor een oplossing van de politie- foeilijkheden. „Ik zou graag een :tscrisis voorkomen.'" verklaar- ij. „maar dat gaat niet door het fallen van het inhoudelijke stand- it van de tien CDA-Kamerleden tegen modernisering van de kern- >ens zijn." Ook werd er een motie aangenomen van CDA en WD, waarin wordt aan gedrongen op een betere aansluiting van lager op voortgezet onderwijs. De bewindslieden van onderwijs moeten daarvoor een strategie gaan ontwik kelen. naast de projecten elementair onderwijs voor 4- tot 14-jarigen die zij willen gaan opzetten. De PvdA-frac- tie stemde met de CPN tegen. De socialisten hebben geheel andere ideëen over de aansluitingsproblema tiek. Met uitzondering van de Boerenpar tij ging de gehele Kamer akkoord met het verzoek aan de regering om voor 1 januari 1981 met een beperkt wetsontwerp op de onderwijsverzor ging te komen. Dat wetsvoorstel zal betrekking moeten hebben op de schoolbegeleidingsdiensten, de lan delijke pedagogische centra, de stich ting voor de leerplanontwikkeling, het centraal instituut voor de toet sontwikkeling en de stichting voor onderzoek van het onderwijs, aldus een motie van de regeringspartijen. Verder wordt van de bewindslieden verwacht dat zij een onderzoek laten instellen naar de taakverdeling van leerkrachten in het voortgezet onder wijs. Op die manier kan er een recht vaardige verdeling van taken komen. De bewindslieden moeten daarover gaan praten met de onderwijsorgani- satiès aldus een van de WD afkom stige motie die met algemene stem men werd aangenomen. Werkgelegenheid Een grote meerderheid in de Kamer ging ook akkoord met een motie van de PvdA. waarin gezegd wordt dat enkele besparingen die voortkomen uit een aantal maatregelen (bij voor beeld beperking van het aanvangssa laris voor jonge academici, afschaf fing van de zogeheten schoorsteen uren voor aankomende eerstegraads leerkrachten) aangewend moeten worden voor de werkgelegenheid en verbetering van het onderwijs. De regering moet verder nog dit par lementaire jaar een wetsontwerp over de studiefinanciering op tafel leggen, aldus een motie van de PvdA: die met Op de Brink in Assen werd gisteren een krans gelegd bij het monument, dat herinnert aan de overval 35 jaar geleden op de gevangenis in Assen door een knokploeg uit de illegaliteit. De kranslegging werd verricht door mevrouw Bulthuis, die als „Greet" vele koeriersdiensten uitgevoerd heeft, en Mans Vos (links), die de bevrijde gevangenen onderdak verleende. Van onze redacteur wetenschappen ALMERE Voor het eerst in Nederland worden huizen verwarmd met een warmtepomp die maar ongeveer éénderde gebruikt van de energie die een gewone centrale-verwarmingsinstal latie nodig zou hebben. De directeur-generaal van de energievoorziening drs W J. Tieleman stelde gisteren de blokverwarming voor 45 huizen in Almere-Haven officieel in gebruik. ADVERTENTIE De door een gasmotor aangedreven warmtepomp onttrekt warmte aan grondwater dat van een diepte van vijftig meter omhoog wordt gepompt. De warmtepomp is vergelijkbaar met wat er in een koelkast zit, maar werkt alleen de andere kant op. Het grond water zomer en winter ongeveer tien graden celcius wordt afge koeld en weer de bodem in gepompt. De gewonnen warmte wordt overge dragen aan een ringleiding met warm water maximaal veertig graden die de huizen bedient. Ook de door de gasmotor ontwikkelde warmte wordt nuttig toegepast. In de huizen is vloerverwarming toe gepast. met een warmtepomp tech nisch de beste combinatie. Bij de lage bedrijfstemperatuur die mogelijk wordt door het grote verwarmde op pervlak. is het rendement van de warmtepomp het hoogst. Voor de ringleiding is een- kunststof buis ge kozen. die makkelijker verwerkbaar is dan staal een waterdichte ver- bindingslas duurt enkele seconden. Bij toekomstige massafabricage ver wacht men dat dp kunststof buis ook goedkoper zal zijn dan staal. Ook in de vloeren loopt het warme water door plastic buizen, ingegoten in beton. TNO gaat de komende twee jaar voortdurend meten hoe de installatie zich in de praktijk gedraagt. Men wil zo snel mogelijk vaststellen aan wel ke eisen toekomstige projecten moe ten voldoen om economisch en maat schappelijk uitvoerbaar te zijn. On duidelijk is bijvoorbeeld nog de beste omvang voor dit soort installaties. Of dat 150 woningen is. of misschien meer dan driehonderd, moet uit de metingen in Almere-Haven blijken. Ook is beter inzicht nodig in de hele exploitatie van dergelijke geïnte greerde bouw- en installatieprojec ten, en de afschrijving van de vrij gecompliceerde technische voorzie ningen. In het project is een miljoen gulden subsidie gestoken, waarvan zes ton voor begeleiding, metingen en analy se. Ook produktie en montage van vele onderdelen was extra duur, door de beperkte omvang van het project, waardoor veel Improvisatie cn hand werk nodig was. De toegepaste syste men en materialen zijn overigens geen van alle revolutionair, alleen hun combinatie in deze vorm is ge heel nieuw Onwennig Wel zijn al elektrisch aangedreven warmtepompen in Nederland be proefd. maar die zijn uit een oogpunt de kas van het havenbedrijf te laten vloeien Ir Wilton toonde zich gisteren ui terst teleurgesteld over de weiger achtigheid van het Rotterdamse be drijfsleven. Hij noemde de houding onbegrijpelijk, omdat van tevoren vast stond dat als het geld niet vrijwillig binnen zou komen, een tariefsverhoging onvermijdelijk zou zijn. „Nu moet iedereen betalen," aldus Wilton. ..aan mij heeft dat niet gelegen." Omdat hij meermalen heeft gesteld dat hij de toezegging als privé-per- soon heeft gedaan en niet als Voor zitter van de Kamer van Kóóphan del, verbindt Wilton geen 'conse quenties aan het mislukken van zijn actie Wilton was zich wel bewust „zijn nek uit te steken" maar ging er van uit dat het het bedrijfsleven wat waard zou zijn indien de staking van de havenslepers kon worden beëindigd. Havenwethouder Jan Riezenkamp vind het „droevig dat het bedrijfsleven Wilton zo heeft laten zakken" Als de gemeenteraad akkoord gaat met de extra tariefsverhoging moet het bedrijfsleven alsnog, maar nu gedwongen, de stakingsuitkering opbrengen Vervolg van pagina 1 In het Defensie Planning Comité u gisteren niet over Iran gepraat en ook niet over de kernwapens. Ten aanzien van de modernisering wordt met spanning afgewacht wat de Neder landse regering vandaag in de NAVO- vergadering zal meedelen Minister Scholten verliet gisteren om lunchtijd reeds het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel om zich op het kabinetsberaad gisteravond voor te bereiden. In NAVO-kring wordt wel opgemerkt, dat de Amerikaanse regering van de NAVO-lidstaten een duidelijke in stemming wil horen met de produktie van de voorgestelde 572 nieuwe atoomraketten, en niet alleen een uit spraak wil over plaatsing van die raketten. Deze Amerikaanse wens zou de ruimte voor de Nederlandse regering om het probleem van de produktie te vermijden, kleiner maken Juist de produktie verdeelt de CDA- fractle in de Tweede Kamer De hele fractie is tegen een beslissing tot plaatsing van de raketten op dit mo ment, maar de meerderheid wil be perkte produktie van de wapens niet uitsluiten, terwijl de minderheid van tien dit, samen met de oppositie, wèl wil uitsluiten. Meer algemeen bestaan er in de Tweede Kamer aarzelingen over het voorgestelde aantal van 572 nieuwe raketten. Zelfs de WD vindt dat nog al hoog. Oeneraal Gundersen sprak zich echter gisteren krachtig uit te gen vermindering van dit aantal Aanzien Het aanzien van Nederland in de NAVO, dat wegens de nucleaire pro blemen momenteel niet zo hoog is, wordt wel een beetje recht getrokken door de positieve beoordeling van de algemene Nederlandse defensie-in spanning. Ieder jaar maakt het NA- VO-hoofdkwartier een beoordeling daarvan van de lidstaten en daar komt Nederland dit jaar goed van af. Onder meer door aankoop van 445 nieuwe Leopard-tanks en van de F-16 straaljagers ter vervanging van de oudere Starfighters (veertig van deze oudere Starfighters bullen waar schijnlijk voor een zacht prijsje aan het arme NAVO-land Turkije ver kocht worden Daarover worden on derhandelingen gevoerd). Een positief punt voor ons land is ook dat de toegezegde drie procent jaar lijkse verhoging van het defensiebud get ruim gehaald is. Dit bijvoorbeeld in tegenstelling tot West-Duitsland Van Aerikaanse en militaire NAVO- zijde werd gisteren overigens al twij fel uitgesproken of die drie procent op de langere termijn genoeg zal zijn om de voortdurende opbouw van de Sowjet-bewapening aan te kunnen Troepentransport Minister Brown noemde Nederland samen met West-Duitsland en Belgie overigens wel als de Europese NAVO- landen die hun deel niet hebben uit gevoerd van de zogenaamde Transat lantische afspraak. Het gaat hier om maatregelen om grote aantallen Amerikaanse militairen in tijden vaD nood vlug naar West-Europa over te vliegen. Dat kan indien West-Euro-a zorgt voor voldoende opvangmoge lijkheden en voor grote magazijnen om het materieel van deze troepen alvast op te slaan Volgens minister Brown hebben de Amerikanen nu wel voor de troepen en het materieel gezorgd, maar zijn de Europese landen achtergebleven bij het verstrekken van de andere faciliteiten. Van Nederlandse zijde- werd er gisteren op gewezen dat de Nederlandse regering enkele weken geleden positief heeft gereageerd op de Amerikaanse wens. enkele grote magazijnen voor militair materieel in Nederland tot haar beschikking te krijgen. Die magazijnen zullen waar schijnlijk in Zuid-Limburg. Twente en Drente worden gebouwd. van energiebesparing minder interes sant. Wat met de warmtepomp aan energie gewonnen wordt, is dan eerst al in de elektriciteitscentrale met het koelwater weggegooid. Het hoofddef- fect is dan dat aardgas bespaard wordt, terwijl de centrale een over eenkomstige hoeveelheid zware stookolie of steenkool gebruikt. De met een gasmotor ter plaatse aan gedreven warmtepomp levert daaren tegen een echte besparing op, omdat ook uit schoorsteengas en koelwater nuttige warmte wordt gewonnen. Dat de techniek nog wat onwennig is blijkt misschien uit de omstandig heid dat de gasmotor voor Almere uit Oostenrijk betrokken is. De warmte pomp kwam wel uit eigen land (Gras- so, Den Bosch). De coördinatie van het project lag in handen van Ogem Er zijn al plannen voor een tweede projekt volgend jaar: 120 woningen in Spijkenisse AMSTERDAM (ANP) Het groot winkelbedrijf Vroom en Dreesmann en de exploitant van centrale anten ne-inrichtingen Deltakabel uit Leid- schendam gaan samen telecommuni catiesystemen exploiteren. Daarvoor hebben ze een nieuwe firma. Delta ka bel teledistribuüe. opgericht Dit heeft secretaris J. Weijers van de raad van bestuur van V en D in Amster dam desgevraagd meegedeeld. Vervolg van pagina 1 de overheid zou het 250 miljoen gul den kosten, oplopend tot 270 miljoen in 1982 Als deze CDA-wens wordt Ingewil ligd. zou aan de andere kant het kabi net volgend jaar zestig miljoen gul den minder nodig hebben voor toesla gen ter voorkoming van het door de nullijn zakken van de uitkeringen. Voor het kabinet zou dus de „schade" beperkt blijven tot 190 miljoen gul den Ook wees CDA'er De Vries er op. dat het kabinet vorige week nog er van uit was gegaan, dat de verhoging per 1 januari 2.7 procent zou moeten zijn. terwijl nu achteraf blijkt, dat het 2.1 procent wordt. Het kabinet heeft hier dus een meevaller in zijn uitga ven. Maar wel zou die meevaller er toe leiden, dat weer hogere toeslagen no dig zijn ter handhaving van de koop kracht De CDA-fractie hoopt nu. dat het kabinet overstag gaat en alsnog af ziet van verrekening van de verho ging van de vakantietoeslag. Het ge vaar dat de koopkracht door de nul lijn zakt. is dan definitief .bezworen. Abonnements prijzen Ondanks sterke aandrang op de regering, niet alleen van èlle ge ledingen in de dagbladpers, maar ook van een groot deel van de Tweede Kamer, om het BTW- nultarief voor dagbladabonne menten na 1 Januari 1980 voort te zetten, is het kabinet zich hardnekkig daartegen blijven verzetten. Dit betekent, dat per 1 januari 1980 over het abonne ment vier procent BTW moet worden geheven Als gevolg hier- van. en mede door de noodzaak van een overigens beperkte prijsaanpassing wegens geste gen kosten, zijn met goedkeu ring van het ministerie van eco nomische zaken onze abonne mentsprijzen per 1 januari 1980 als volgt vastgesteld f 16,98 per maand 50.95 per kwartaal ƒ201,60 per jaar Wij nemen gaarne aan. dat de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee ak koord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De losse verkoopprijs wordt per 1 januari 65 cent Directie Trouw Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De schietpartij in Amsterdam maandagmorgen, waarbij twee Italiaanse bankrovers door politiekogels werden gedood, heeft bij landelijke en plaatselijke politici bevreemding en bij sommigen ook veront waardiging gewekt. Zij verlangen openbaarheid van het onderzoek van de rijksrecherche naar de toedracht en menen dat er regels moeten komen voor de behandeling van gewonde verdachten. Volgens de woordvoerder van de Amsterdamse politie R. Hoomstra hebben de politie mensen lange tijd niet in de gaten gehad dat een van de overvallers zwaar gewond was. De politie kon maandag morgen snel ter plekke zijn omdat een van de employées van de Centrumbank in de Van Baerlestraat kans zag de stil-alarmknop in te drukken. Bij de Amsterdamse politie zijn ook vele reacties positi ve en negatieve van burgers binnengekomen. Met name de foto die gisteren ook in deze krant stond, heeft velen ge schokt. Daarop is te zien hoe drie rechercheurs één vtm de dodelijk getroffen overvallers geboeid bij zijn kraag naar een politiewagen slepen. Zowel mevrouw Beckers (PPR) als mevrouw Wessel- Tuinstra (D'66) hebben giste ren schriftelijke vragen inge diend bij de ministers De Rui ter en Wiegel van Justitie en binnenlandse zaken. Beckers spreekt van een „menson waardige behandeling een term die ook drie Amsterdam se PvdA-gemeenteraadsleden in hun vragen aan burgemees ter Polak gebruiken. Het Tweede-Kamerlid S. Fa- ber (CDA) zei gisteren nog geen oordeel te kunnen uit spreken over het optreden van de Amsterdamse politie. Hij ondersteunt wel de vragen omdat „als de overheid levens neemt, zij zich zo snel moge lijk dient te verantwoorden Faber noemt het „een zeer ex treme gebeurtenis, waarbij het barst van de vragen." Ook Kamerleden van WD en PvdA toonden zich gisteren geschokt over het gebeuren, i i Bloedingen De gewaarschuwde agenten konden in enkele minuten ter plekke ?ijn. Toen een van de overvallers naar buiten kwam en. volgens de woordvoerder, een pistool trok. vuurde een van de dichtstbijzijnde poli tiemensen één kogel op hem af. Uit sectie is gebleken dat deze door de linkerarm tot in zijn borst doordrong De Itali aan overleed aan inwendige bloedingen Volgens Hoomstra waren zijn verwondingen voor de politie niet zichtbaar. Gelegen op de grond zou de overvaller zich schoppend en trappend tegen .fouillering hebben verzet. Ook toen zou niets van ernstige verwondingen zijn gebleken. De agenten trokken hem daarna overeind en brachten hem naar een politiewagen. Op het laatste moment zou de man in elkaar zijn gezakt of zich hebben laten vallen, al dus Hoornstra Nadat het slachtoffer in de auto was gezet hielden de agenten zich met de andere overvaller bezig. Deze was la ter uit de bank gekomen met een vrouwelijke bankbedien de die hij met een omgebouwd gaspistool onder schot hield In een nabij gelegen straat schreeuwden de politiemen sen de vrouw toe zich te buk ken en openden zij het vuur op de Italiaan. Deze werd ge troffen door vier kogels in de borst en één in de kaak In totaal werden zeventien ko gels afgevuurd Volgens Hoornstra bekom merden de gealarmeerde am bulancebroeders zich eerst om deze laatste overvaller, omdat die wel aantoonbaar gewond was. Hij overleed la ter in het ziekenhuis. Daar werd later ook de dood gecon stateerd van de man die in de politiewagen was gezet .Richtlijnen De Kamer- en gemeente raadsleden vragen om in structies voor het behandelen van gewonde verdachten. Zij vragen zich af waarom de overvaller ter plekke geen me dische hulp werd geboden en hij niet meteen naar een zie kenhuis werd vervoerd Een tweede vraag is of het vuren op de twee mannen overeenkomt met de richtlij nen. Het Amsterdamse ge meenteraadslid Jo Horn (PvdA) zegt de stellige indruk te hebben dat er gericht is geschoten .om te doden Hij meent dat de politie in dit geval naar andere manieren had moeten zoeken om de da ders uit te schakelen. Van noodweer was volgens hem niet duidelijk sprake Hoornstra meent dat de agent heeft gereageert op een schietbeweging van de over valler tn zijn richting. In zo'n geval is de polltie-ambtenaar gerechtigd terug te vuren niet zozeer met de bedoeling om te doden maar wel om uit lijfsbe houd de tegenstander uit te schakelen. Geen kritiek De heer Franke van de Neder landse Politiebond vindt dat de huidige richtlijnen geen nauwkeurige omschrijvingen bieden Hij zegt op grond van de beschikbare gegevens de indruk te hebben dat de agen ten niet buiten hun boekje zijn gegaan. Franke heeft er moeite mee dat de agenten nu geconfronteerd worden met een onderzoek van de rijksre eherche Hij zegt geen enkele behoefte te hebben om kritiek op de politiemensen uit te oe fenen „Je moet er maar staan." aldus Franke

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3