de kteiiie krant Uff «ra n r Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst VOORDAT DE POP GESMOLTEN IS Gevecht over kern-wapens Uit brieven van lezers Trouw Sc •- Vuilwinkel, ruilhandel in afval Schoonmakertje -X Zout ïX De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom een vriendelijk verzoek: regel uw bankzaken die u vóór de jaar wisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. Direkt - klaar van Kodak. DINSDAG 11 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET SDA' 11 december 1979 De kleine krant Medewerkenden P»et Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Brieven en roaches naar Trouw postbus 959 1000 AW Amsterdam Kinderjournaal (vervolg) Nof steeds is het niet dui delijk of we nu wel of niet een kinderjournaal op de televisie krijgen. Vrijdag wordt er weer druk verga derd bij de NOS. Eén van de agendapunten is het kin derjournaal. Als alles mee zit. valt dan de beslissing. De plannen zijn goed: vijf Maal per week om half ze ven 's avonds een journaal van zes minuten. In okto ber 1980 kan het eerste kin derjournaal op de televisie te zien zijn als de NOS vijf nieuwe redacteuren en twee technici in dienst neemt. De stemming binnen het bestuur van de NOS is nog verdeeld. Er zijn mensen, die een kinderjournaal niet zo belangrijk vinden, men sen, die van mening zijn dat een andere televisiedienst maar een kinderjournaal moet maken en er zijn en thousiaste voorstanders. Afwachten dus maar! (wordt vervolgt In spin, uit spuit Een Japanse onderwijzer heeft een nieuw wereldre cord touwtjesspringen ge vestigd. De 29-jarige Shozo Hamada heeft zeseneenhalf uur zonder ophouden ge sprongen. Hij maakte 56.235 sprongen. Was hij toen moe? Nee hoor. ik had nog* best een uur kunnen doorgaan, zei Shozo. i on Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Het „gevecht" over de nieuwe kern wapens wordt steeds spannender. Deze week pra ten de landen van de Navo in Brussel over het maken van nieuwe raketten. De grote vraag is wat de Nederlandse regering zal doen. Als de regering vóór de nieu we kernwapens stemt, wordt de meerderheid van de Twee de Kamer boos. Want die. heeft vorige week al uitge sproken. dat er op dit mo ment geen nieuwe wapens ge maakt mogen worden. Eerst zou de Navo met de landen van Oost-Europa moeten gaan praten over verminde ring van de kernbewapening. Maar als de regering in Brus sel tégen de nieuwe wapens stemt, gaat het ook mis. Want dan wordt de rest van de Tweede Kamer (de WD en een deel van het CDA) boos. En omdat het kabinet-Van Agt deze steun niet kan mis sen. dreigt ook dan een crisis. Als de ruzie hoog op loopt, moet het kabinet vertrekken. Zover ls het allemaal nog niet, en wie weet komt het ook niet zover. Minister-presi dent Van Agt probeert koortsachtig een oplossing te vinden. Vorige week heeft hij een rondreis gemaakt langs Rome, Brussel, Londen en Washington. Gisteren ging hij naar Bonn. Maar overal krijgt hij te horen dat de rege ringen van die landen de nieuwe kernraketten echt no dig vinden. De Russen maken ook nieuwe wapens, dus de Navo kan niet achterblijven, zeggen ze dan. Ze willen wel praten met Rusland, maar niet met lege handen. Is dan niemand het eens met de Nederlandse Kamerleden die op dit moment tegen ver nieuwing van de kernwapens 'tfilmn sclv -jg* De Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (Navo) is een militair bondgenootschap. Veertien landen van de Navo hebben afgesproken dat ze elkaar zullen helpen als één van hen wordt aangevallen. Die veertien zijn: Amerika, Canada, Engeland, Nederland, België, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken, IJsland, Italië, Portugal, Griekenland en Turkije. Frankrijk is maar half lid. Tegenover de Navo staat het Warschaupact. Dat is het militaire bondgenootschap van Rusland en de andere Oost-Europese landen. zijn? Niemand is teveel ge zegd. De regering van Dene marken zou de beslissing best willen uitstellen, en in België en West-Duitsland zijn er ook heel wat mensen die liever eerst praten. Maar de meeste regeringen vinden toch dat de knoop nu maar moet wor den doorgehakt. Nederland moet niet te lastig worden, zeggen ze. Op grootvuildag staat er bij de vuilnisbak nog wel eens iets, wat je kan gebruiken, een goede stoel of een oude radio. Omdat de eigenaars niet weten aan wie ze die spullen kunnen geven, gooien ze het maar weg. De voddenman, die vroeger langs de deur kwam. heeft zeker een andere baan gevon den. Je ziet er haast nooit één. Toch is het jammer om alles wat Je niet meer kan gebruiken, weg te gooien. Een ander kan er heel blij mee zijn én de berg afval, die we per Jaar maken, is echt al hoog genoeg. Twente heeft er iets op ver zonnen. de vuilwinkel. Op een centraal punt in Twente moet er een winkel komen waar de mensen hun afval, waar nog iets mee te doen valt, kunnen afleveren. Behalve oude meu bels en kleren zijn ook aard appelschillen. kranten en- flessen welkom. Het plan voor de winkel heeft al verschillende namen, 're tourcentrum', kringloopwin kel' of de 'vuilwinkel'. Het doel van het plan is dat er niets te veel wordt wegge gooid. Oude spullen kunnen ge „recycled" worden. Ze wor den door de nieuwe eigenaars zó veranderd dat ze weer te gebruiken zijn. Of de vuilwinkel een succes wordt, hangt van de Twente naren zélf af. Zij moeten met hun troep naar de winkel ko men. Voor de ingebrachte goederen krijg je bonnen waar je iets anders mee kunt kopen in de vuilwinkel. Zo ontstaat er een ruilhandel. Als de winkel goed loopt, ko men er ook in andere plaat sen zulke retourcentrums. Wat vinden jullie ervan? Zou je zelf met je oude spullen naar zo'n winkel toestappen en er 'nieuwe' voor terug wil len hebben? 's Avonds, als er niemand meer in de school aanwezig is. behalve de muizen achter de verwarming en de vissen in het aquarium, komt de schoonmaakploeg. Je ziet ze haast nooit, je merkt alleen dat de volgende dag alle proppen en half-op gepeuzelde boterhammen zijn opgeruimd. Schoonma ken is een werkje waar bijna niemand van houdt. Het is zovervelend omdat de troep na één dag weer net zo groot is. De mensen, die schoonma ken, doen dat dan ook niet voor hun plezier. Vaak is het de enige manier waarop ze geld kunnen verdienen. Buitenlandse werknemers en -neemsters doen het vaak als bij-baantje om wat extra- geld te verdienen. Dat geld sturen ze naar huis of ze laten hun kinderen ervan leren. Maar niet alleen de vaders en moeders werken tot 's avonds laat, ook de kinderen moeten soms hard meewerken. Zij gaan met hun vader of moe der mee, zodat ze niet alleen thuis hoeven te blijven. On dertussen moeten ze ook flink de handen laten wappe ren. Of ze de volgende mor gen op hun eigen school nog wel zo hard kunnen werken, is de vraag. Hoeveel kinderen hun ouders helpen met schoonmaakklus- sen is niet bekend. Dat er kinderen van buitenlandse werknemers van school ver zuimen omdat ze moeten wer ken, staat vast. Er is moeilijk wat aan te veranderen. Als de kinderen In hun eigen land zouden wonen, zouden ze ook niet naar school gaan als er veel werk te doen is. „Wat hete belangrijkste is, gaat voor!" I vinden de ouders. Het is voor de ouders en kin- deren moeilijk te begrijpen dat hier in Nederland een schoolopleiding véél belang rijker is dan in hun moeder- I land. Zonder opleiding blij- i ven de kinderen schoonma- kertjes. - Dk. vind dat je de vraag is kinderarbeid goed of fout niet zomaar kan beantwoorden. Punt een: is het uit vrye wil of gedwongen. Punt tu>ee: \^ntaot het geld op de ^eerste plaats of hetwerÊ zelf Daarnaast telt nog de leeftijd van de kinderen, het 5oort werk*Jou ja ,te veel om op te noemen Wat vind jij pa He* PA U /werken is goed,j [slapen is beter j O ~l ■tenx) Vroeger werd zout gewonnen uit zeewa ter of uit zoute meren. Tegenwoordig komt het meeste zout uit de grond. Ge lukkig is er geen gebrek aan zout. We hebben eerder last van te veel zout. Een goed voorbeeld is het water van de rivier de Rijn. Daar zit zoveel zout in dat het pas als drinkwater is te gebruiken nadat het heel sterk is gezuiverd. Ook de tuinders in het Westland hebben veel last van het hoge zoutgehalte van het Rijnwater. Hoe zouter het water, hoe slechter hun gewas wil groeien. Hoe komt de Rijn zo zout? Het antwoord moet je zoeken in West-Duitsland en vooral in Frankrijk. Daar wordt onder gronds kalium gewonnen. Kalium wordt o.a. gebruikt bij het maken van zeep, kunstmest en vuurwerk. Maar daarbij komt veel zout vrij. Niemand weet raad met al dat zout. En dus kieperen de Fransen het in de Rijn. Dan zijn zij 'er van af. Dat de Nederlanders een paar honderd kilometer verderop met de ge bakken peren zitten, zal de Fransen een zorg zijn. Er is de laatste jaren veel gepraat over het schoonmaken van de Rijn. Er is zelfs een verdrag gemaakt, dat Frankrijk ver plicht het zout ergens anders te lozen. Bijvoorbeeld diep in de grond. Maar vorige week werd bekend dat de Franse regering aan die oplossing niet wil mee- 12 december 1979 werken. Het opbergen van zout kost veel geld. Ook al wil Nederland daaraan mee betalen, de Fransen voelen er weinig voor extra kosten te maken. Bovendien zijn ze bang dat hun eigen grondwater te zout wordt. De enige die nu nog een eind kan maken aan de Franse vuilspuiterij is de rechter. Die heeft al eens eerder gezegd dat de vervuiling van de Rijn verboden is. Nu is het wachten op een bevel, dat de Fran sen verbiedt door te gaan met hun zout- lozing. be wi' comr ingri: ind Dit tan d. D< mie tnen irbeel lijn ren v den gwoi eff P* itie v kanr not ilitei hul strek htstr ance de ogl nota tij nii nota rgar Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Sub iudice Adhuc sub iudice est (De zaak is nog in handen van de rechten Een tekst, die aangeeft dat men zich behoort te onthouden van een oordeel, zolang een kwestie nog niet is afgehandeld Nu moet men aannemen, dat de ker kelijke autoriteiten in Rome deze tekst ook kennen Handelen doen ze er in ieder geval niet naar Want via de Vaticaanse radio werd scherp gea geerd tegen de theologen Küng, Schoonenberg en Schillebeeckx. Juist enige dagen voordat deze laatste zich moet verantwoorden over de inhoud van zijn boek „Jezus, het verhaal van een levende" Ook in deze rubriek is van r.k zijde uiteengezet, dat van deze procedure tenslotte alle stukken in handen komen van de paus. die zijn eindoordeel geeft zonder aan wie dan ook verantwoording verschul digd te zijn. Maar als het waar is wat het ANP zegt, dan gaat de paus ook akkoord ja zelfs volstrekt akkoord met de aanval op deze theologen, onder wie Schillebeeckx. zonder nochtans de stukken al te kennen Er zullen wel weer mensen zijn, die zeg gen. dat dit volgens het canonieke recht weer allemaal volkomen correct is en dat de paus volstrekt gerechtigd is te handelen zoals hij nu doet Maar het geheel zo overziende, komt er bij mij nog een tekst boven drijven, die men in Rome zeker ook kent Sum mumlus. summa lniuria (het hoogste recht is het hoogste onrecht). W. R. van Dijk-Storm Utrecht Emancipatiebureaus Graag een persoonlijke reactie over de emancipatiebureaus. Allereerst hebben Vrouwenraden geen overkoe pelende functie, maar een samenwer kende Weet Pijkei Schröder dat niet? Of gaat ze daaraan voorbij ge makshalve Stellen Pijkei. Rooie Vrouwen. VOS en Vrouwencafés zich niet te elitair op? Denken ze niet te vaak het ei van Columbus te hebben? Wanneer dit namelijk het geval was, zouden m.i. de vrouwen deze groepe ringen overstromen met aanmeldin gen! Waarom vallen Rooie Vrouwen niet eens over het zg. 'Weduwnaars pensioen' dat nog maar zo sporadisch uitgekeerd wordt en waarvoor dui zenden (misschien tienduizenden) verplicht betalen tijdens hun leven? Uit bovengenoemd artikel heb ik de indruk dat Pijkel Schröder in navol ging van haar Rooie Mannen liever het conflict- dan het harminiemodel nastreeft. Persoonlijk betreur ik dat heel erg Juist als Je achterstanden in het algemeen wilt wegwerken moet Je zij aan zij statui. Dat geldt voor alle vTouwengroeperingen. Ook het tepas en te onpas gebruiken van het woord traditioneel schiet mij wel eens in het verkeerde keelgat. Een Nederlandse Christen Vrouwen Bond werd b.v. op gericht in een tijd dat vrouwen bij zonder weinig rechten hadden! Zo traditioneel was die oprichting dus niet. Zoe termeer J. Nieuwstraten-de Grood Lastige patiënt Ik ben het volkomen eens met prof. Beyaert (Trouw van 28 november) dat psychiatrische ziekenhuizen de ern stigst in nood verkerende mensen niet moeten en mogen weigeren op grond van „gebrek aan motivatie" of „niet in de groep passend". Maar re gionalisatie is geen smoes. Mensen behoren samen met hun familie, gé- zin, vrienden en collega's te kunnen worden geholpen. Ze moeten niet worden verbannen en geïsoleerd uit hun leefgemeenschap en zulke opvat tingen als een „smoes" te betitelen is schandalig Anderzijds is het inderdaad een schande dat door het niet opnemen van de zgn. „moeilijk plaatsbare pa tiënten" al overwogen wordt zelfs een toren van de Bijlmer Bajes daarvoor in gebruik te nemen. Dat zulke zaken Beyaert woedend maken, kan ik mij volkomen indenken en daarin wil ik hem van harte steunen. Maar het dan maar „dumpen" van mensen in psy chiatrische ziekenhuizen, waar ze dan door gebrek aan personeel geen ande re „hulp" kunnen krijgen dan „plat spuiten" of „isoleren" en dat onder chantage van de geldkranen dicht draaien maakt me woedend. In het artikel in het tijdschrijft voor psychiatrie sprak Beyaert helemaal niet over personeels- en geldtekort. Zijn suggestie om mensen van het COZ te vragen om te komen kijken is als voorstel fout. Ook al moeten we die mensen ook volgens mij wel dege lijk opnemen, dan nog dient men de acties voor meer financiële en perso nele steun aan de instituten vooraf te laten gaan bij elke kritiek op de psy chiatrische ziekenhuizen. Doet men dit andersom, dan bevor dert men met grote snelheid de terug keer naar de oude opberg-lnstituten. In een welvaartsstaat die al jaren jammert over een crisis, terwijl er meer auto's, drank en vakantiereizen dan ooit worden verkocht en die zelfs de aanmaak van neutronenbommen wil steunen is het geleuter over het ADVERTENTIE De gezamenlijke banken en spaarbanken. uit de pan rijzen van de kosten voor de gezondheidszorg een schande. Een felle linkse politieke stellingna- me die zich tegen dit soort schijnhei ligheid verzet ls het eerste noodzake lijke antwoord. Dan sta ik geheel achter de kritiek van Beyaert en wil ik hem graag zeggen dat ik zijn stre ven om criminalisatie van psychiatri sche cliënten te voorkomen van harte ondersteun. Rookwolken Naar aanleiding van het artikel Dan sen in de (rook)wolken in de Consu mentenrubriek wil ik opmerken dat het gratis aanbieden van een pakje sigaretten, aan meisjes en jongens van 15 jaar, bij de entree van een disco-bar als misdadig zou moeten worden beschouwd. Het is onbegrij pelijk dat men tot zo iets in staat is. M. Kool Broek op Langedi jk Bennebroek F. van Ree, zenuwarts. ADVERTENTIE zijn de kleuren van Kodak al klaar Met direkt-klaar kleurenfoto's van Kodak heb je dubbel plezier als je 'n sneeuwpop maakt Alternatief In Trouw van 30 november stond een artikel over een nieuwe ziektekosten verzekering voor alternatieve genees wijzen. BIJ de presentatie ervan sprak prof Muntendam zijn voldoening uit over dit initiatief. De Ecologische Be weging „Anders denken - anders doen" pleit regelmatig voor vergoe ding van die kosten door de bestaan de ziekenfondse n en ziektekosten verzekeringen. Het gaat hierbij voor al om vergoeding van de kosten ver bonden aan de Moermantherapie Tot nu toe echter moeten honderden kankerpatiënten die deze therapie volgen zelf voor de kosten opdraaien, hetgeen de draagkracht van velen te boven gaat. Het oprichten van een nieuwe verzekering brengt hierin geen verandering, aangezien deze die patiënten niet zal overnemen Ook In termed niet. want alleen gezonde patiënten zonder al te veel risico zijn bij de bestaande maatschappijen welkom. Voor hen lijkt de uitspraak van prof Muntendam op een ju daskus Ede G. F. van 't Sant Kernbewapening De beschuldigingen van het WD- kamerlid Ploeg aan het adres van het IKV over communistische infiltratie, zijn voor mij aanleiding om democra tisch Nederland in te lichten over de club van haviken, waarmee Ploeg sympathiseert, n.l. de Wereld Anti Communistische Liga (WACL), die geleid wordt door Zuid-Koreanen, Taiwanezen, en Japanners, en die sinds de nederlaag in Vietnam steeds meer neo-nazi's in zijn gelederen heeft opgenomen. In 1972 heeft ka meraad Prosper Ego van het OSL een voordracht te Mexico gehouden over de opmars van nieuw links in Hol land. en uit een direct antwoord van de secretaris van de WACL in Seoul d.d. februari '79 blijkt dat de twee overige supporters van de liga nie mand minder zijn dan het kamerlid Ploeg en professor Frits Vos. japano- loog uit Leiden. Tegen de schending van de mensenrechten in met de WACL bevriende naties heb ik zelden horen protesteren door WD'efs. en zeker niet door de heer Ploeg Dit kamerlid is ook niet geïnteresseerd in de combinatie Moon SekteWACL; Zuid-Korea heb ik gemerkt. Het geeft dan ook geen pas. dat wij van havi ken een lesje krijgen, dat het CDA en het IKV aan de leiband van Moskou lopen. Ondemocratisch is het boven dien om de volkswil te negeren, en het ziet er dan ook naar uit dat het kabinet zal vallen, zodat Ploeg en de zijnen zich beter kunnen melden in Seoul, Korea om zich te verdiepen in de projecten van Jong Pil Kim en Vader Moon, zoals het Feedomi ter. de Unification Church, en Saff Undong. Zandvoort Henry van En) Kamerdebat Ik heb nimmer kunnen vermo« c' dat ooit eens een voorzitter van Anti-Revolutionaire Partij loyale mede-kamerleden, eensgd )T met marxisten en leninisten, het lip derlandse volk ter Moskou-slai og bank zouden lelden. Van de Pv<W s als opvolgster van de voorma SDAP met gebroken geweertje dit wel te verwachten. De aangtpi; men motie is net zo naïef als gezegde van wijlen Chamberlain 1938: We hebben de vrede gewoi Ik wist niet dat er zo Veel geleerde, zeergeleerde en hooggeH th de dames en heren in Nederland' ren, die op deze chamberlainse «i de nog steeds doorgaande MosH n lijn die in wezen dezelfde is als !t nazi-leer toen. nl. wereldbeheerflpt dictatuur niet willen onderkei of die onderschatten. Ze zijn zo i van vertrouwen tegenover Brei en consorten, als Roosevelt in ten opzichte van Stalin was Hij le' de daarmede onbewust de teefc woordige satellietstaten aan SU uit met alle gevolgen van dien d:e thans verdrukte volken Willenp" dit ook voor Nederland? Laten dan maar ineens vragen een fiö van Moskou te worden. Dan we' f onze bondgenoten waar zij aan zijn! RIDDERKERK J. Broi 101

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8