^ance werft teun Westen egen Iran Hof beraadt zich heden lelfs met zijn aftreden boekt Trudeau winst Pol Pot verschijnt aan Thaise grens Europees Parlement gaat begroting 1980 verwerpen Meer deuren open voor gekleurd Zuid-Afrika raa S willen economische blokkade Legalisering kinderarbeid voorgesteld Moeder Teresa laakt abortus Japans persbureau Kyodo: 'Meer nucleaire ontwikkelingshulp' JOAG 11 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ■ta t zie S nsn I r zon f^ARIJS, LONDEN, TEHERAN (AFP, Reuter. AP) De nerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance ist door West-Europa om een gesloten economisch front te sleden dat Iran onder druk moet zetten om zodoende de tig Amerikaanse gijzelaars in de ambassade in Teheran ië'SSj te krijgen. Vance kwam gisteren in Parijs aan, nadat hij tere, rder al een kort bezoek aan Londen bracht. NEW DELHI IDPA) De arbeid van de zeker 16,5 miljoen kinderen in India moet maar worden gelega liseerd. Dit is de conclusie van het Indiase dagblad Hindustan Times nadat het Britse Genootschap te gen slavernij cijfers had gepubli ceerd over de kinderarbeid over de hele wereld. Gezaghebbende Indiase commen tatoren hadden de cijfers van het genootschap bevestigd en dat bete kent dat er in India miljoenen kin deren arbeid verrichten ofschoon de Indiase wet dit nadrukkelijk verbiedt. Bij de laatste volkstel ling in India, in 1971, was al aan het licht gekomen dat 10,7 miljoen kin deren zich door eigen arbeid in leven hielden of zo moesten bijdra- gen aan het gezinsinkomen. Des kundigen menen dat ook in de fa brieken. de mijnen en in de bouw veel kinderen als „hulpje" werken. Ze komen niet op de loonlijsten voor. Als men de kinderarbeid legali seert, aldus de Hindustan Times, kunnen de voorwaarden worden geschapen die werkende kinderen een goede bescherming bieden zoals medische verzorging, vast stelling van minimumlonen, va kantietijden en rustperiodes en in voering van verplicht school- en vakonderwijs. Een werkelijke op lossing zijn deze ideeën van het blad niet. Geen enkele Indiase re gering kan het zich veroorloven de kinderarbeid te legaliseren. En wat het kinderwerk op zichzelf betreft: in de steden worden ze door de ondernemers uit winstbejag aange trokken want ze zijn immers veel goedkoper dan volwassenen. Tenslotte raden deskundigen in Bombay het afschaffen van kinde rarbeid op korte termijn af omdat hierdoor de ellende van de armen alleen maar groter zal worden. mee had gisteren een onderhoud et de Franse en Japanse minister i buitenlandse zaken, Jean Fran- i-Poncet en Subaro Okita. De laat- r is in Parijs om een vergadering n het internationale energie-bu- aü bij te wonen. Daarna voerde hij dens een diner besprekingen met Franse president Giscard d'Es- ing Vance wilde gisteravond niet ter kwijt dat hij bij zijn aankomst Parijs te zeggen had. Daar prees hij Franse standpunt inzake de gijze- igszaak Maar verwacht werd giste- dat Vance vrij veel moeilijkheden hter een eventuele handelsboycot ;en Iran te krijgen. Frankrijk voert ra honderdduizend vaten olie er g uit Iran in. ^afhankelijk It geldt nog meer Japan dat ui ter- te afhankelijk is van olie uit het dden-Oosten en dat nadat de Ame- kanen de directe olieaankoop uit an hadden stopgezet, meteen aver il op aankopen op de vrije markt i-de voorraden die vrij kwamen ir de Amerikaanse olie-boycot. Te- I bevroor Washington de Iraanse peden bij Amerikaanse banken Iran onder druk te zetten. Maar hier zou Japan een voor de Vere de Staten kwalijke rol spelen. Ja- mzou financiële adviezen en tech- tche hulp leveren aan Iran waar- Teheran de problemen, ont- door dc bevriezing van de se tegoeden in Amerika, in ieder ral gedeeltelijk kan oplossen. Het ijgJnerikaanse ongenoegen over de Ja- ■aise handelwijze is door de Ameri- «nse onderminister van buiten- dse zaken, Richard Cooper, die op ministerie de economische aange- leden behartigt, aan Okita •rgebracht, nog voor deze Vance ioette. Volgens Amerikaanse lieden in Parijs hebben de Japan- beloofd zich in de toekomst van lelijke activiteiten te onthouden. Amerikanen wezen gisteren op ilië als lichtend voorbeeld voor Ja- jn. Italië, dat ongeveer dertien pro- it van zijn olie uit Iran betrekt, zou Ji voorbeeldig gedragen eri harte- samenwerken met de Verenigde iten, terwijl ook in Italië de ener- irziening er allesbehalve roos- Ig uitziet. geland id, waar Vance gisteren vier prekingen voerde met premier eth Thatcher en minister van andse zaken, lord Carrington, It het wat dat betreft een stuk :kelijker. Groot-Brittannië is op weg zelfvoorzienend te wor- wat betreft de oliebehoefte en de ritse regering zou zich pal achter de merikaanse plannen hebben opge- eld Noch Amerikaanse, noch Britse nctionarissen wikleh na afloop van beraad bijzonderheden kwijt, laar diplomaten in de Britse hoofd- ad meenden dat er over een han- slsboycot was gesproken waarbij Ifs de stopzetting van Amerikaanse "jedselleveranties aan Iran ter spra- was gekomen, race vertrekt morgen naar Rome en ardt ook diezelfde dag nog in West- ïitsland verwacht. Daar liet de re- Tingswoordvoerder Klaus Boiling sieren weten dat de Verenigde Sta ll West-duiteland nog niet gevraagd Bdden mee te doen aan een regel rechte economische boycot tegen an. Hij verwachtte niet dat bespre ngen tussen Vance en bondskanse- r Helmut Schmidt besluiten van le|f strekking zouden opleveren. 071 0 iritserland door te zeggen dat het Iraanse volk „niet bang was voor economische blokkades." Hij vond dat het Ameri kaanse volk president Jimmy Carter van het politieke toneel moest laten verdwijnen. „De Amerikaanse natie zou moeten weten dat ze bij de ko mende verkiezingen niet voor Carter moet stemmen omdat hij Amerika verraden heeft", aldus de man die waarschijnlijk de beste campagne voor de herverkiezing van Carter heeft gevoerd. Het radio- en televisiestation van Ta briz. de hoofdstad van de Iraanse provincie Azerbeidsj^n, is gisteren uiteindelijk overgenomen door mili taire eenheden. De soldaten hebben de zender veroverd op aanhangers van de met Khomeini concurrerende ayatollah Sjariat Madari, die het sta tion bezet hielden. Daarvoor hadden duizenden aanhangers van Kohomei- ni de zender bestormd. Bij de gevech ten zouden drie mensen om het leven zijn gekomen en, meer dan dertig mensen zouden zijn gewond. In Tabriz is een uit drie leden be staande delegatie van de regering aangekomen die zich op de hooge moet stellen van de problemen in Azerbeidsjan. Vervolg van pagina 1 Een aantal lege banken links voorin de grote hal' van het Vredespaleis vormde daar van het tastbare bewijs. Onderkoeld Waarnemers typeerden het optreden van de Amerikaanse afvaardiging als zakelijk en onderkoeld. Van enige emotie werd geen blijk gegeven, noch door de Amerikaanse vertegenwoor diger Robert Owen noch door de spe ciaal Voor de zitting van het Hof overgekomen Amerikaanse minister van justitie Benjamin Civiletti. Ove rigens tekende de aanwezigheid van de Amerikaanse minister wel het be lang dat de regering van de Verenigde Staten hecht aan een uitspraak van het Hof. Met een te verwachten posi tieve uitspraak staat Washington een stuk sterker in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en beschik ken de Amerikanen over een argu ment om de Raad te bewegen tot maatregelen tegen Iran. In zijn verklaring voor het Hof. beriep de Amerikaanse minister van justitie zich op de Weense conventie voor het internationaal diplomatiek verkeer. Deze meer dan honderd jaar oude conventie bepaalt dat de vertegen woordiging van een vreemde mo gendheid onschendbaar is en niet mag worden betreden dan na toe stemming van de betrokken mogend heid. Bovendien dient het gastland, indien nodig, speciale maatregelen te treffen om de buitenlandse vertegen woordiging tegen onvriendelijke acti viteiten te beschermen. Wanneer Iran op een of andere manier maatregelen had willen nemen tegen Amerikaans diplomatiek personeel dan staat daarvoor een weg open: Teheran had de betrokken functionarissen perso na non grata (ongewenst persoon) kunnen verklaren waarna de Verenig de Staten gedwongen waren geweest de betrokkenen terug te trekken, al dus Civiletti. Veiligheidsraad een politiek lichaam is en het Internationaal Gerechtshof een juridisch. Owen drong aan op herstel van de status quo ante, de situatie zoals die was voor de bezet ting van de ambassade, die nu al sedert 4 november voortduurt. Aan het slot van de openbare hoorzit ting van het Hof. die bijna twee en een half uur duurde, stelde de West- duitse rechter Hermann Mosier en de voorzitter van het Hof de Amerikaan se vertegenwoordiger nog enkele vra gen. Zij wilden opheldering over de lotgevallen van de twee Amerikaanse consulaten bij Teheran en wensten ook wat meer informatie over de in spanningen van de Amerikaanse di plomaat Ramsey Clark om in contact te komen met de Iraanse autoriteiten in Teheran en over de Amerikaanse contacten met de Iraanse zaakgelas tigde in de Verenigde Staten. Robert Owen zei niet direct op de door het Hof gestelde vragen te kun nen antwoorden, maar zegde toe dat de antwoorden schriftelijk aan het Hof zullen worden overlegd voor de aanvang van het beraad van de rech ters dat vandaag begint. Na de zitting zei de Amerikaanse minister van jus titie Civiletti geen idee te hebben wat voor uitspraak hij moet verwachten van het Hof. Hij weigerde er ook over te speculeren. Wel zal een uitspraak zo snel mogelijk worden overge bracht aan de Veiligheidsraad. Ver der verwachtte de minister dat een oordeel van het Hof haar uitwerking op de publieke opinie niet zou mis sen. wat in het licht van de grote belangstelling van de internationale pers vóór het gebeuren in Den Haag geen gewaagde voorspelling mag heten. Civiletti verklaarde dat het niet hele maal duidelijk is hoeveel gijzelaars er precies in Iran worden vastgehouden. Het zit ergens tussen de vijftig en drieënvijftig, maar de toegang tot de gijzelaars is zodanig dat het niet exact is vast te stellen. De Ameri kaanse minister reist vandaag via Londen naar huis terug. Eerdere uitspraken over voorlopige maatregelen die van het Hof ge vraagd werden, lieten zes tot dertien dagen op zich wachten. De verwach ting is dat dit nu aanzienlijk sneller zal kunnen, aangezien de zaak ook juridisch nogal duidelijk lijkt. Bo vendien is er in dit geval geen sprake van gevaar voor onmiddellijke en niet te herstellen schade, wanneer het Hof zich niet snel uitspreekt. Dat levert een extra argument voor snelle besluitvorming. Dat Iran zich veel van de besluiten van het Hof zal aantrekken lijkt ove rigens niet te verwachten. In een tele gram aan het Internationaal Hof van Justitie liet de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh zon dag weten dat de gijzeling in Teheran eigenlijk maar van de tweede orde is. Het Hof zou er beter aan doen zich in te laten met de jarenlange schaamte loze uitbuiting van Iran door de Vere nigde Staten, aldus de minister. Zwitserse regering heeft besloten Amerikaanse beleid inzake Iran et te steunen. Zwitserland zal geen itregelen nemen in verband met [economische en financiële oorlog n de VS en Iran. aldus een com- iqué van het federale ministerie financiën, de Iraanse heilige stad Qom rea- le ayatollah Khomeini op de be lten over een economische boycot Bevoegdheid STRAATSBURG (Reuter) Het Europese Parlement zal morgen vrijwel zeker de begroting van de gemeenschap voor 1980 verwerpen, tenzij de ministers aanzienlijke concessies doen. Het parlement staat vooral kritisch tegenover het gebruik door de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) van het landbouwfonds. Robert Owen ging in zijn bijdrage uitvoerig in op de bevoegdheid van het Hof. Artikel 12 van het handvest van de Verenigde Naties spreekt uit dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zich niet mag uit spreken over een zaak die nog in de Veiligheidsraad wordt besproken. Maar deze bepaling geldt niet voor het Internationaal Gerechtshof, al dus de Amerikaan, te meer daar de In het rapport dat de gisteren in de plaats van dr Anne Vondeling tot een van de vice-presidenten van het par lement gekozen Nederlandse socialist Piet Dankert heeft opgesteld voor de begrotingscommissie van de verte genwoordiging wordt een toelichting gevraagd op het vereoek van de com missie om een aanvullend bedrag van bijna twee miljard gulden om het tekort van het landbouwfonds op te vangen. De begroting voor 1980 be draagt 45 miljard gulden. Tweederde van de aanvullende be groting moet dienen voor exportsub sidies op boter en andere zuivelpro- dukten. Het rapport-Dankert stelt voor dat bedrag te bevriezen tot de commissie uitvoerig heeft uitgelegd waarom het nodig is en garanties geeft voor een betere controle op de uitgaven. STOCKHOLM (AP. Reuter. DPA) Met een veroordeling van de abortus heeft moeder Teresa gisteren in Oslo de No belprijs voor de vrede voor 1979 in ontvangst genomen. „Voor mij zijn de landen die de zwangerschapsafbreking heb ben gelegaliseerd het armst. Zij zijn bang voor het ongebo ren kind en daarom moet dat maar sterven", aldus de kleine religieuze, die in de krotten wijken van Calcutta de be- hoeftigen verzorgt. Zij noem de de abortus de grootste ver nietiging van mensen, die er vandaag de dag bestaat. Moe der Teresa aanvaardde de vre desprijs namens de ongewen- sten, de armsten en de onge- lukkigen. Profesoor John Sanness (rechts op de foto) die namens het comité de prijs overhan digde zei dat er geen betere uitleg voor de keus was als die Wereldbankvoorzitter Robert McNamara heeft gegeven: „Moeder Teresa' verdient de prijs omdat zij de vrede op de meest fundamentele manier uitdraagt, door haar toewij ding en de onschendbaarheid van de menselijke waardig heid." Sanness zei dat de win nares zo het zaad voor het goe de zaaide. „Als dat niet ge beurde zou de wereld versto ken zijn van hoop en het wer ken aan de vrede zou weinig zin hebben". Moeder Teresa, die in het bij zijn van de Noorse koninklijke familie en politici de prijs in ontvangst nam had gistermor gen een onderhoud met de Noorse koning Olav. Sinds haar aankomst afgelopen za terdag heeft zij de soberheid betracht van haar leven van alle dag en na de morgengebe den slechts water en droog brood gebruikt. „Denk er aan" hield ze gisteren haar gehoor voor „dat er vele vele kinderen op deze wereld zijn die zelfs dat ontberen." Naast moeder Teresa werden gisteren in Stockholm tien andere No belprijswinnaars onder scheiden. TOKIO, BANGKOK (Reuter. AFP, AP) De vroegere Cam bodjaanse premier Pol Pot, die in januari door het Vietname se leger uit de hoofdstad Phnom Penh werd verdreven, en die sindsdien niet meer in het openbaar verschenen was. heeft zaterdag aan de Thais-Cambodjaanse grens een gesprek ge voerd met het Japanse persbureau Kyodo. Kyodo maakte gisteren bekend dat enkele verslaggevers vier uur lang met Pol Pot en diens minister van buitenlandse zaken en vice-premier, leng Sary. hadden gepraat. Pol Pot, die er volgens de verslaggevers goed uitzag, vertelde dat hij nog steeds 50.000 man aan troepen onder de wa penen had. „We hebben een netwerk in het hele land en als een bepaalde plaats door het Vietnamese leger wordt aangevallen, voeren wij onze acties in andere plaatsen op, zodat het vijandelijke leger geen kans krijgt zijn gebied uit te breiden". Volgens de radio van de Rode Khmer, die waarschijnlijk m het zuiden van de Volksrepubliek China is opgesteld, hebben troepen van Pol Pot de alge lopen drie weken meer dan duizend Vietnamese militairen om het leven gebracht. Pol Pot zei verder dat hij contacten onderhield met alle groe peringen die tegen het door Hanoi in Phnom Penh gevestigde bewind van Heng Samrin strijden, inclusief de Vrije Khmers (Khmer Serei). Ook had hij verscheidene malen con tact gezocht met de vroegere Cam bodjaanse leider, prins Norodom Si- hanoek, aldus Kyodo. en legde hij er de nadruk op dat hij de prins niet als zijn vijand beschouwde. De prins, momenteel in Parijs, moet echter niets meer van Pol Pot en zijn Rode Khmers hebben Pol Pot wees elke mogelijkheid tot onderhandelen met Heng Samrin van de hand en op de vraag of er verzoening mogelijk was met Vietnam, zei hij dat Vietnam eerst zijn troepen moest terugtrek ken. Pol Pot zei dat 95 procent van de Cambodjaanse bevolking achter hem stond. Hij ontkende dat onder zijn vierjarig bewind zo ongeveer de helft van het volk van de Khmers was uitgemoord Wel was het mogelijk dat er „enkele fouten" in het beleid waren gemaakt, waardoor enige dui zenden mensen om het leven kwamen. Wonderrijst De Verenigde Naties zullen 620 ton aan zaaigoed van zogenaamde „won derrijst" (met een hoge opbrengst) naar Cambodja sturen om de voed selsituatie te verbeteren. De verte genwoordiger in Manila van de voed sel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), Hans Dall. zei dat er veel meer nodig was. maar dat hij niet meer kon inslaan voor de komende lente. Hij verwachtte dat dan de hongersnood in Cambodja op zijn dieptepunt kon zijn omdat in Cambodja de oogst zeer miniem zal zijn. De wonderrijst kan een twee tot drie maal zo grote oogst opleveren, mits er voldoende kunstmest en goe de landbouwtechnieken voorhanden zijn. Die zijn in Cambodja zeker niet aanwezig en de hoop van de FAO dat dat wei-door andere organisaties gele verd zal worden, klinkt niet bijster vertrouwenwekkend. Vandaag vertrekt van Singapore op- I nieuw een boot met 1500 ton hulpgoe deren voor Phnom Penh Het gaat om een actie van de Britse hulporganisa tie Oxfam. die ookeind november een boot naar Cambodja stuurde Deze kwam gisteren in Phnom Penh aan. De vertraging was te wijten aan slecht weer Volgens een vertegen woordiger van het VN-kinderfonds Unicef, die een week in en om rond Phnom Penh heeft rondgekeken, is er geen sprake van dat de hulpgoederen in Cambodja welbewust in de opslag plaatsten gehouden worden. Er wa ren wel duidelijk moeilijkheden met de distributie, maar de situatie werd al beter, aldus Jacques Danois Maar ook hij moest toegeven dat de Unicef en het Rode Kruis nl^t da mogelijk heid hebben alles te controleren JOHANNESBURG (AP. Reuter. UPI) De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de praktijk van de apartheidswetge ving verzacht maar op de lange termijn blijft men dit stelsel handhaven. Volgens de minister van gemeen schapsontwikkeling Marais Steyn is het nu voldoende om éénmaal vooraf toestemming te vragen voor ge- kleurd-blanke bijeenkomsten in clusief die in bibliotheken, theaters en restaurants terwijl voordien voor iedere bijeenkomst apart goed keuring nodig was. Voor de „vergun ning" wordt verleend, onderzoekt de regering de aanvraag wel. Instellin gen. die nu voor zowel blank als ge kleurd toegankelijk zijn zijn: biblio theken; particuliere ziekenhuizen als de dokter verklaart dat zijn patiënt daar moet worden opgenomen; thea ters en concertgebouwen; drive-in- bioscopen (de bioscoopgebouwen blijven gescheiden); circussen; res taurants in bepaalde gebieden, waar de scheiding nog niet is opgeheven mits daar geen alcohol wordt geser veerd; recepties voor deelnemers aan congressen Het verstrekken van de vergunning is aan een voorwaarde gebonden, aldus de minister. Als het zou leiden tot ruzies tussen blanken en gekleurden dan wordt zij weer ingetrokken. De afgelopen tijd zijn er al enkele ver zachtende maatregelen genomen Zo mogen blank en gekleurd op de inter nationale luchthaven van Johannes burg op dezelfde toilet en in Kaap stad mag men met dezelfde bus mee. dit in tegenstelling tot Johannesburg waar nog vier lijnen lopen voor een en hetzelfde traject. Een aantal grote stadshotels mag buitenlandse zwarte gasten huisvesten en te eten geven. De grote apartheid blijft bestaan en dus mag de zwarte niet stemmen, heeft hij minder kansen op eigendom en arbeidsplaats, woont hij in aparte woonsteden en heeft hij toestemming nodig een blank gebied te betreden. NEW DELHI (Reuter) Ontwikke lingslanden moeten meer technische hulp krijgen voor de ontwikkeling van kernenergie. Op de Jaarvergade ring van het Internationaal bureau voor atoomenergie (IAEA) drong con- ferentievooreitter H. N. Sethna uit India hierop aan tijdens de slotzitting gisteren. Voor het fonds voor techni sche bijstand van het IAEA was nog niet de helft toegezegd van het streef bedrag 10,5 miljoen dollar voor het jaar 1980. Na langdurige discussie was de gewone begroting van het bureau vastgesteld op 80.6 miljoen dollar, waarvan meer dan een kwart bestemd is voor toezicht op naleving van het verdrag tegen spreiding van kernwapens. De ontwikkelingslan den vinden dat de verhouding tussen toezicht en bijstand scheef ligt. Nucleaire mogendheden, inclusief de Sowjet-Unie, maakten duidelijk dat zij weliswaar begrip hebben voor lan den die voor hun ontwikkeling kerne nergie nodig hebben, maar zich an derzijds zorgen maken over mogelij ke spreiding van kernwapens In de bestuursraad van het IAEA werden elf landen periodiek vervan gen, waarbij onder andere Zuld-Ko- rea door Noord-Korea werd opge volgd. or J. J. Moskau - oen Pierre Trudeau eind vorige maand vriend en vijand verbaasde door in te kondigen dat hij zich begin volgend jaar terugtrekt als leider van machtige Liberale Partij van Canada, verzuimde hij niet om ook met Re laatste stap zijn opvolger, premier Joe Clark, in het nauw te drijven. Ij koos de datum van aankondiging en van daadwerkelijk vertrek zo Jm, dat Clark geen verkiezingen meer kan houden in deze winter, nu het voor zijn partij nog gunstig is. inkzij de nieuwe regels voor een be- ngrijk deel het werk van Trudeau moet trk in ieder geval wachten tot het eind n de lente of het begin van de zomer f ^ïen die tijd zal het land in de ban zijn van debat over Quebec. Voor de liberalen to prachtig scenario. b de regering tegen die tijd de Canadezen 'ar de stembus laat gaan hetzij omdat I de verkiezingen vrijwillig vervroegt, het- lomdat zij daartoe gedwongen wordt door n nederlaag in het parlement zal de «cussie over de afscheiding van Quebec Knier Clark zeker parten spelen. Tijdens de verkiezingscampagne in het afgelopen voorjaar weigerde Clark stelstelmatig we zenlijk in te gaan op dit probleem. Nu zal hij zich daar niet meer aan kunnen onttrekken Als de nieuwe eerste minister steun wil zoeken in Quebec, moet hij concessies doen aan de voorstanders daar van meer zelf standigheid voor deze Franstalige provin cie. Nu kan Clark slechts rekenen op de steun van twee conservatieven uit Quebec, terwijl Trudeau bij de verkiezingen van mei in Quebec zestig procent van de stemmen kreeg. Maar concessies in Quebec in ruil voor de gunst van de kiezers zullen Clark opbreken ln het Westen van Canada, waar de mensen niets moeten weten van de wen sen van de Franstalige minderheid. Invloed Zo geeft Trudeau als hij zegt; „Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik niet de man ben die de Liberale Partij moet herbouwen", een al te bescheiden beeld van zijn invloed op de komende gebeurtenissen. In werke lijkheid kan zijn besluit om juist nu op te stappen de eerste belangrijke stap zijn om de liberalen weer aan de macht te helpen ln Ottawa. Trudeau laat een partij achter die een flinke' revisie hard nodig heeft. In de elf jaar dat hij premier is geweest, zijn het overheidsap paraat en de Liberale Partij zelf sterk beïn vloed door Trudeau's opvattingen over een gecentraliseerd bestuur Zijn eigenmachtig optreden zowel ten aanzien van mensen als van zaken heeft enkele van de meest getalenteerde mensen die in de jaren zestig aan zijn zijde werkten, van hem vervreemd. al lang voor de nederlaag van de liberalen in mei. Trudeau verborg zijn verlegenheid achter een scherm van arrogantie en kil heid. Daardoor bloedde zijn kabinet dood en zochten mogelijke opvolgers elders hun kansen. Turner De man die nu hoge ogen gooit in alle beschouwingen over Trudeau's opvolging als partijleider is de vijftigjarige John Tur ner Onder Trudeau ls hij minister van financiën geweest. Zorgvuldig heeft hij zijn kans afgewacht; nooit viel hij Trudeau openlijk aan. maar altijd was hij in de buurt Net als Trudeau komt hij uit een vooraanstaande familie uit Montreal, de hoofdstad van Quebec, en net als Trudeau is hij tweetalig een belangrijk voordeel als hij de strijd met Clark moet aanbinden. En door zijn huidige werk ais advocaat in Toronto heeft Turner zich ook nog verze kerd van de steun van veel financiële en industriële kopstukken uit het land. Voorlopig mag dan ook worden verwacht dat de Liberale Partij hem in maart wel zal kiezen als partijleider. Deze herfst versterk te Turner zijn naam als een man met inter nationaal gezag door een reis naar West- Europa. waarop hij onder meer in Bonn kanselier Helmut Schmidt ontmoette. Pierre Trudeau heeft overigens Inmiddels wel duidelijk gemaakt dat hij de politiek niet voorgoed de rug toekeert, Hij zegt te zullen „blijven vechten" voor het Canada waarin hij gelooft, een land dat gebaseerd moet zijn op een eerlijke en gelijkwaardige overeenkomst tussen Franssprekende min derheid en Engelstalige meerderheid In deze rol kan hij veel invloed hebben op het naderende grote debat, een debat dat Canada een nieuwe structuur zal geven of dat Canada zal doen uiteenvallen Het is moeilijk in te zien hoe premier Joe Clark dat gaat overleven, zeker als hij klem komt te zitten tussen enerzijds Turner en Tru deau en anderzijds zijn Engelstalige conser vatieve partijgenoten Pierre Trudeau

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7