Regering wenst Franse tappen tegen zoutlozing Politie doodt overvallers ilBSSa Beleid Haars strijdig met VN-opstelling Meer werk inzet van CAO-overleg vgr. Man/Vrouw-PDlis EXCLUSIEVE GROEPSREIZEN cultuur-historische bezienswaardigheden ANTIEKE WERELD BV Raadsleden vragen opheldering over schietpartij ürk wacht in cel uitspraak af nt) pttpost Vrouw in arrest Ambtenarenbonden praten over acties bij posterijen Mr Van Bennekom en Aktie 41 plus over positie Turkse christenen: Rita ISDAG 11 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS3 I in onze parlementsredactie HAAG De Nederlandse regering rekent er op dat Frankrijk met voorstellen komt om log te bereiken, dat het lozen van zout voor de Franse kalimijnen in de Rijn kan worden rminderd. Staatssecretaris Van der Mei van buitenlandse zaken en minister Tuijnman van riteer en waterstaat hebben dat in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. m oon ind de brief wordt uiteengezet hoe de komen, jderlandse regering zich tegenover mknjk zal opstellen, nadat vorige ek bleek, dat de Franse regering it van plan is het Rijnzoutverdrag dat vermindering van de zoutlozin- i in de Rijn beoogt door het lement te laten bekrachtigen. derland heeft, zoals gemeld, als jk van afkeuring de ambassadeur Parijs mr J. A. de Ranitz voor «rleg teruggeroepen- De ambassa- iir is inmiddels weer naar Frank- md»teruBSekeerd en heeft de regering et: ;ien pst :gei jen 3E G.i 'oor| ilver Nederland verwacht, blijkt uit de brief, dat de bepalingen van zoutver- drag waarschijnlijk niet in hun oor spronkelijke vorm kunnen worden gehandhaafd. laar op de hoogte gesteld van de uding van de Nederlandse rege- Over de termijn waarop de doelstel lingen van het verdrag kunnen wor den gehaald durven de bewirtdslieden geen uitspraak te doen, maar Neder land zal Frankrijk in ieder geval dui delijk maken dat „nog verder uitstel in toenemende mate negatieve gevol gen zal hebben op de betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk." Minister Pais van onderwijs heeft gis teren op eigen wijze aan een Franse delegatie zijn onvrede met de Franse houding inzake het Rijnzoutverdrag kenbaar gemaakt. Vertegenwoordi gers van de academie te Lille, die met de bewindsman kwamen praten over uitwisseling van studenten en weten schapsmensen kregen zoutvaatjes aangeboden, met de toevoeging dat „de inhoud van dit souvenir op dit moment zeer actueel is." ADVERTENTIE Brochure: bel uw verzekerings adviseur of OIO-65270(1. van Nationale-Nederianden. 2 t kabinet meent nu. dat opnieuw ie diepe teleurstelling en verras- g over de gang van zaken overge- icht dient te worden. Frankrijk iet in het aanstaande overleg tus- i de Rijnoeverstaten, donderdag in ussel. met concrete voorstellen ko- tn om de toezeggingen in het Rijn- ltverdrag van 1976 alsnog gestand doen. Voorts acht de regering het odzakelijk dat onmiddellijk, des met alternatieve middelen, een moet worden gemaakt met het perken van zoutlozingen in de Rijn et twintig kilogram per seconde, als in het verdrag was overeenge- Geld terug Het geld dat Nederland aan Frank rijk had betaald ter beperking van de zoutlozingen (24 miljoen) zal worden terugbetaald. Het kabinet is van me ning dat dat geld gereserveerd moet blijven voor „al dan niet alternatieve projecten van zout terughouding." - De betrokken bewindslieden hebben vandaag een overleg met vertegen woordigers van de fracties in de Tweede Kamer over de brief en de opstelling die donderdag in het over leg in Brussel nodig is. ADVERTENTIE lost oor Ook in 1980 organiseert Antieke Wereld BV (Tours la Chapelle) naar vele landen. De programma's zijn gericht op de Opzet van de reizen: rustig tempo, deskundige leiding, kleine groepen (max. 25 pers.), vliegen naar en van het land van bestemming, goede hotels. Bestemmingen in 1980: Griekenland, Italië, Proven ce, Malta, Turkije, Noord-Spanje, Syrië-Jordanië, Egypte, Zuid-lndia, Thailand, Japan, Ceylon en Peru-Bolivia. Vraag vrijblijvend per briefkaart of telefonisch om toezending van onze gratis reisgids: Pieter de Hooghlaan 87, Hilversum; 035-19445 CNV houdt werkgevers aan toezeggingen Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Industriebond CNV gaat er bij het komende CAO-overleg vanuit dat de werkgevers hun toezeggingen in het mislukte centrale loonoverleg in de Stichting van de Arbeid zullen nakomen. Dit betékent dat de industriebond in ieder geval rekent op verdergaande arbeidstijdverkortende maatregelen. Een van de gewonde overvallers wordt door rechercheurs naar een politiewagen gesleept. Later bleek hij overleden. .Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee Italiaanse bankovervallers zijn gistermorgen in Amsterdam door de politie doodgèschoten. Beiden werden na het verlaten van de bank neergeschoten. Een van de overvallers overleed vrijwel ter plaatse. Dé ander stierf later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Een vrouwelijke bankbediende, die hij ter bescherming met zich meevoerde, bleef ongedeerd. n een onzer verslaggevers ÏHIPHOL De christen-Turk bo Kakis. die zaterdagmorgen in e vroegte in Nunspeet door de poli van zijn bed gelicht is en op Schip- I in een vliegtuig naar Turkije ge- cerjfc dreigde te worden, is opgesloten een politiecel in Badhoevedorp. ZU tzetti ;ing van de man. die volgens yj aatssecretaris Haars van justitie t land moet verlaten maar bij de ad van State in beroep is gegaan, rd op het nippertje voorkomen or een actie van de advocaat van mr. J. G. J. Roelvink uit Tiel. contactambtenaar van justitie Kakis respijt, als zijn advocaat president van de rechtbank be- d zou vinden tot het voeren van kort geding. it kort geding wordt donderdag 20 ADVERTENTIE Gezellig, al die kerst kaarten met bim-bam- deibeieren-klokken, arre- sleeën en sprokkelen de vrouwtjes in het sparrewoud. Tussen haakjes; hebt u al een adreslijst gemaakt ke van familie en kennis- ra sen mèt postcodes? Dat worden dan wat jjj je noemt volledige or kerstkaarten! december in Haarlem gehouden, 'maar mr. Roelvink vindt dat zijn cliënt nu in vrijheid gesteld hoort te worden. „Justitie heeft het bericht van het beroep ontvangen. Het minis terie handelt op een hoogst onzorg vuldige wijze, eerst al door de man te arresteren zonder mij daarover in te lichten, vervolgens door te proberen hem ongezien het land uit te zetten en tenslotte door hem vast te houden. Dat is onbehoorlijk", aldus de advo caat, die zei dat dit niet het enige schrijnende voorbeeld van de handel wijze van justitie is. BRUNSSUM (ANP) Tegenover de gemeentepolitie van Brunssum heeft eén 29-jarige vrouw bekend haar 41- jarige vriend, met wie zij samenwoon de. te hebben doodgestoken met een broodmes. Het slachtoffer was ge scheiden en vader van twee kinderen. De vrouw suggereerde aanvankelijk tegenover de geneeskundige dienst dat haar vriend zelfmoord had ge pleegd. Deze dienst schakelde de po litie in. Daarna legde de vrouw een volledige bekentenis af. De twee mannen die werden dood geschoten blijken Italianen te zijn. Eén van hen is geïdentificeerd als de 24-jarige A. P. Van de andere dader is nog slechts de voornaam bekend. Volgens de recherche verbleef het tweetal in kraakpanden in de hoofd stad. Het tweetal stapte rond half tien het kantoor van de Centrumbank ip de Amsterdamse Van Baerlestraat bin nen en dwong het personeel een man en een vrouw de kluis te openen. Terwijl een tas met geld werd gevuld, zag een van de bankemploy- ées kans door het indrukken van de stil-alarmknop de politie te waar schuwen. Toen de eerste agenten ter plekke waren kwam een van de overvallers net naar buiten. Volgens een woord voerder van de politie trok hij daarop een pistool, waarna een agent hem met één schot buiten gevecht stelde. De man werd naar een politie-auto gevoerd waar hij later bleek te zijn overleden. Zijn wapen bleek een om gebouwd gasalarmpistoól te zijn. De andere overvaller verliet later de bank en voerde de vrouwelijke bank bediende met zich mee. Volgens de Amsterdamse politie hield hij daarbij een revolver op het onder zijn arm geklemde hoofd van de vrouw ge richt. In de nabijgelegen Ruysdael- straat zagen de achtervolgende poli tiemannen hun kans schoon om in te grijpen. De vrouw werd toege schreeuwd dat zij moest bukken, waarna de politie van verschillende kanten op de overvaller het vuur opende. Hij werd door verscheidene politiekogels getroffen en overleed la ter in het ziekenhuis, aldus de politie. Sectie heeft aangetoond dat de over valler die onmiddellijk bij het verla ten van de bank werd neergeschoten, door inwendige bloedingen om het leven kwam. Hij kreeg een schot in de longen. De tweede dader, die als dek king een vrouwelijke bankbediende meenam, werd door vier kogels in de borst en een kogel in de kaak ge troffen. Zoals gebruikelijk stelt de rijksre cherche een onderzoek in. De PvdA-gemeenteraadsleden Ernst Dienaar en Jo Hom dienen vandaag bij het college van B en W schriftelij ke vragen in om opheldering te ver krijgen over de schietpartij. Beide raadsleden zeiden gisteren op grond van de beschikbare gegevens het po- litie-optreden af te keuren. Ze willen met name weten of het gericht vuren op het hoofd van de eerste overvaller, die met één schot geveld werd, over eenkomt met de geldende instructies. Beide raadsleden tonen zich nogal verontwaardigd over de wijze waarop de neergeschoten overvaller, blijkens een foto. naar een politiewagen werd gesleurd. Dienaar noemt dit optreden „inhumaan". ADVERTENTIE Onrecht, al tien jaar lang... Sir *trxj 1-UrV'M ,r- -i 'k*. Zwartboek over het lot van de Pa poea s, op 19 nov. jl. aangeboden aan de Min. President Tezamen met Jou- we's brochure Genocide. Etnocide en Econ. Uitbuiting. Beide uitgaven 6.- (of meer!) te bestellen per giro no 243000 Papoeafonds, Eindhoven Uw steun blijft onmisbaar „Als de werkgevers in de bedrijfstak ken weigeren de toezeggingen, die zij op landelijk niveau hebben gedaan, na te komen, staan er zeer moeilijke CAO-onderhandelingen voor de deur", aldus de voorzitter van de in dustriebond Leo Ester na afloop van de verbondsraadsvergadering van het CNV in Utrecht. De CNV-bond wil de CAO-onderhan delingen ingaan met een looneis van één procent bovenop de prijscompen satie. Daarnaast wil de bond één pro cent van de loonsom bestemmen voor extra betaling van vuil en onaange naam werk. Voorzitter Ester zei dat zijn bond terwille van de werkgele genheid geen eisen wil stellen, die verder gaan dan in de Stichting van de Arbeid al was overeengekomen Hoewel het CNV van mening is dat het loonoverleg in de stichting is mis lukt door toedoen van de FNV. signa leerde Ester dat ook de Industrie bond FNV zich wat de looneisen be treft terughoudend wil opstellen. De FNV bond heeft laten weten voorrang te willen geven aan goed en vast werk. „Wel handhaving van de koop kracht, maar geen simpele geld- strijd". aldus de Industriebond FNV .Deze geluiden geven Leo Ester de DEN HAAG (ANP) De kaderleden van de ambtenarenbonden ABVA en KABO, werkzaam bij de PTT. bera den zich vrijdag in Den Haag op acties. Deze moeten worden gevoerd als het kabinet besluit de toelage te verlagen voor ambtenaren die wer ken in onregelmatige dienst. De twee ambtenarenbonden die de belangen vertegenwoordigen van on geveer dertigduizend PTT'ers lopen hiermee vooruit op het overleg dat hierover nog met minister Wiegel van binnelandse zaken moet worden ge voerd. ABVA en KABO vermoeden dat dit zeer binnenkort in het cen traal georganiseerd overleg tussen de vijf ambtenarencentrales en miAister Wiegel zal gebeuren. In het blad „De Ambtenaar" wees de ABVA er onlangs op dat de voorstel len van de commissie-Kloosterman met betrekking tot de verlaging van de toelage onregelmatige dienst, voor een PTT-besteller een achteruitgang van zeshonderd gulden per Jaar kan betekenen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het beleid van het ministerie van justitie inzake de Turkse christenen is fundamenteel in tegenspraak met dat van het Hoge commissari aat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties in Genève. Terwijl de staatssecretaris van justitie, mr E. A. Haars, zich nog steeds op het standpunt stelt dat de christelijke minderheden in de hoofdstad Istanboel niet aan vervolging worden blootgesteld, wordt er in Genève valn uitgegaan dat de christenen die naar Istanboel (of een andere grote stad in Turkije) vluchten, ook daar niet veilig zijn. Volgens de Amsterdamse ad vocaat mr W J. van Benne kom, die dit gisteren meedeel de. begint het beleid van staatssecretaris Haars 'steeds meer op drijfzand te berus ten'. Van Bennekom en Aktie 41 plus (de actiegroep die zich het lot van de Turkse christe nen in Nederland heeft aange trokken) menen dat mevrouw Haars zich ten onrechte ver laat op de mededelingen van het ministerie van buienland- se zaken over de positie van de christenen in Turkije. Het ministerie van buitenlandse zaken meent dat van vervol ging geen sprake is. 'Verademing' In een brief aan de vaste Ka mercommissie voor justitie heeft mevrouw Haars onlangs nog haar beleid inzake de Turkse christenen, de 'groep van 41'. verdedigd met een beroep op recente rapportage van de Nederlandse vertegen woordiging in Turkije. Daarin wordt gesteld dat de christe nen van overheidszijde weinig of niets te duchten hebben. Volgens Aktie 41 plus is die waarneming aanvechtbaar en stemmen de conclusies ook niet overeen met een vorig jaar uitgebracht rapport over de situatie in Turkije. In dat eerdere rapport werd gezegd dat de toenmalige regering- Ecevit voor de christenen 'een verademing betekende', om dat het coalitiekabinet van Demirel 'een grote animosi teit vértoonde tegenover de minderheden in het algemeen en de christenen in het bijzon der'. Nu Demirel weer aan de macht is, schrijft de ambassa de zonder nadere toelichting dat niet gevreesd hoeft te wor den voor een ander beleid dan onder de regering-Ecevlt. De actiegroep verwijst ook naar het zeer uitvoerige en gedegen rappo rt-C arra gh ar waarin wordt vastgesteld dat de christelijke minderheden in Turkije vervolgd of gedis crimineerd worden en dat de Turkse regering haar plicht tot bescherming van de niet- mohammedanen (bij verdrag opgelegd) op een groot aantal punten niet nakomt. De president van de Amster damse rechtbank mr. W J. BOrgerhoff Mulder, heeft eind vorige week mede op grond van dat rapport in kort geding de staat verboden de Turkse christen Ibrahim Zoklu uit Nederland te verwijderen, zo lang de Raad van State in zijn zaak geen uitspraak heeft gedaan. Van- Bennekom meent dat er ook weinig lijn te ontdekken valt in de manier waarop de staatssecretaris tot nu toe met de „groep van 41is om gesprongen Volgens hem en Aktie 41 plus moeten er vraag tekens worden geplaatst bij de gegevens die zij daarom trent aan de Kamercommissie heeft verschaft Volgens Van Bennekom is het te betreuren dat de Kamercommissie niet bereid is de staatssecretaris ovèr haar beleid nader ïian de tand te voelen In de brief wordt gesproken over acht gevallen die „in be raad" worden gehouden, „in verband met nieuwe gege vens". Van Bennekom: „Wat daarmee wordt bedoeld, is on duidelijk. De laatste week wordt er een nieuw begrip ge hanteerd, opschorting van uitzetting. In allerlei korte ge- hoop dat de Industriebond FNV wat de looneis betreft op de CNV-liJn zit Volgens Ester zou het een goede zaak zijn wanneer de werkgevers bij de komende CAO-onderhandelingen te maken krijgen met één vakbonds front. Hij zou het verstandig vinden wanneer vakbeweging en werkgevers de jaren tachtig zouden beginnen met een poging om een gezamenlijke aanpak van de werkloosheid van de grond te krijgen. Omdat alles niet in één jaar kan worden gerealiseerd, wil de industriebond het liefst meerjari ge afspraken maken op het gebied van de werkgelegenheid en de ar beidstijdverkorting. Die afspraken zouden kunnen worden vastgelegd in een CAO die voor vier of vijf jaar geldt. Er zou dan wel ruimte moeten worden geboden om jaarlijks afspra ken te maken over de loonontwikke ling. Aftopping Enkele andere eisen van de bond zijn: volgend jaar vervroegd uittreden met 62 jaar en uiteindelijk verlaging van de leeftijdsgrens tot zestig jaar. 25 dagen vakantie, gefaseerde verkor ting van de werkweek, invoering van de vijfploegendienst, beperking van overwerk, terugdringen van de kop pelbazen. bevordering van deeltijd banen en van educatief verlof. Ook wil de industriebond de vraag aan de orde stellen of de prijscompensatie vanaf 50 000 gulden moet worden af getopt. Het vrijkomende geld zou dan kunnen worden gebruikt voor de cen trale eis van de Industriebond CNV; het scheppen en behouden van ar beidsplaatsen ADVERTENTIE dingen wordt namens de staat gezegd dat de uitzetting wordt opgeschort, waardoor de grond aan die korte gedin-, gen ontvalt Maar waarom en' hoelang dat gebeurt, hoor je niet. Op die manier weet je niet meer waar je aan toe bent." Moeizaam Volgens Van Bennekom ver loopt de communicatie met de directie vreemdelingenza ken van het ministerie van justitie over de zaken van de Turkse christenen uiterst moeizaam, omdat slechts een handvol („eerder vijf dan tien") ambtenaren zich daar mee bezighouden Een van hen. die er als enige al zijn tijd in steekt, zou zich er tegen over Aktie 41 plus over,be klaagd hebben dat hij de hon derden zaken niet aan kan. Leef bewust, in het belang van uw hart en bloedvaten. Becel hoort daarbij „Dit is het geheime wapen van mijn zuster

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3