financieel succes hr Roemenië grootste winnaar WK turnen v*** w Meer rechten voor vrouw in de sport to opbrengst voor Feyenoord in drie ronden 2,8 miljoen gulden isedl Rausch: ;D«ankfurt 9tle aanval' Meeste medailles voor Nelli Kim dsen lange uitgeschakeld idbalteams uit ^jopa Cup strijd »:|ot verschil in iltennistop .(jp DECEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET 15 Verkamman RDAM De retum in de derde ronde van het UEFA nooi tussen Feyenoord en Eintracht Frankfurt blijkt ubliek bijzonder aan te spreken. Tot verbazing van de „„.Jamse clubleiding waren gisteren al 58.000 kaarten Tei'i|t Manager Peter Stephan rekent nu op een volle Kuip schouwers), zodat weinig tot niets een integrale tv- ig nog in de weg staat. Morgen onderhandelt Stephan met de NOS. West-Duitsland maakt in dat opzicht aar, zoals aanvankelijk wel werd verondersteld De ip-wedstrijden VfB Stuttgart-Grasshoppers en Kai- ■rn-Diosgyór ondervinden immers geen concurrentie Nederlandse televisie; om de eenvoudige reden dat derland in Stuttgart en Kaiserslautern niet kan ont- Bijln G t 2 zvld le belangstelling voor Feye n r0 itracht Frankfurt doet Wig aan. De met een 4-1 beginnende thuisclub is jrm en moet waarschijnlijk een steunpilaar als Michel orput (ernstige enkelblessu- oiiecr Desondanks zijn de dure ,riJzen (variërend van twin- 246 0-22 KFURT Trainer Friedl maakt van de tactiek Intracbt Frankfurt in de I die zijn ploeg morgen toernooi om de IIEFA- tegen Feyenoord speelt -eheim. „We mogen ons eperken tot het verdedi- n de voorsprong van drie linten. Eintracht moet ook ;htb. duel tot scoren komen en 4 p n ook in de aanval gaan." lang i, te b was zondag getuige van derlaag, die Feyenoord in -ade tegen. Roda JC leed. -N! len de Frankfurters de ,n'S( finales dan ontvangen de Tel een premie van 8000 Rausch is nog niet zo ze- w'ï m zijn zaak. Hij schilderde pelers het verhaal van de takeling van VFB Stutt- dat vorig jaar na een over- >np thuis (4-1) in Praag Dukla met 4-0 werd afge- NTWd. „Dat zal ons niet gebeu- huualdus Rausch. Hui kan morgen beschik- er de Oostenrijkse inter- mal Bruno Pezzey, die voor 3£pUndesliga geschorst is. Nic- Huip Lorant zullen in verband 3 y nie- en enkelblessures niet Lottermann en waar lijk Borchers zullen dc komen plaatsen in de ba- telling innemen. n n, tig tot vijfentwintig gulden, plus nog enkele staanplaatsen van een tientje) vlot van de hand gegaan. Stadion directeur Frits de Kimpe: „De men sen verwachten kennelijk een wonder". Tijdens de gebruikelijke persmeeting toonde Peter Stephan zich gisteren bij voorbaat een tevreden man. Onge acht de afloop van het duel sprak hij nu al van een succesvolle rentree op het internationale podium van Feye noord. Gelet op het echec in Frank furt zal de doorgewinterde voetballei der ongetwijfeld beseffen dat er een mirakel voor nodig is om het avon tuur te continueren, maar in financi eel opzicht is er ook bij uitschakeling sprake van een succes. „Een piiljoe- nenzaak," noemde Stephan het zelfs, waarbij als extra meevaller geldt dat de reizen naar Liverpool (Everton), Malmö en Frankfurt niet al te prijzig waren. Stephan: „Als het woensdag volloopt, komen we in totaal op zo'n 140.000 toeschouwers over drie ron den. Het gemiddelde kaartje voor deze wedstrijden kost twintig gulden, dus de bruto recette is eenvoudig uit te rekenen". Het gaat derhalve om een bru^o-op- brengst van ongeveer 2,8 miljoen. De NOS doet daar in het geval van een rechtstreekse reportage nog een schepje bovenop. Stephan zegt dat het standaardbedrag voor de televi sierechten om en nabij een ton be draagt. „maar daar moet nog over worden gepraat, want Oostenrijk en West-Duitsland hebben ook belang stelling". De tevredenheid van de ma nager is dan ook begrijpelijk. „Als we het niet halen, zullen we heus geen begrafenisstemming oproepen. In sportief opzicht was het interessant, financieel niet minder. We hebben maar één ronde begroot, de rest is pure winst". Naast het gegoochel met miljoenen, werd de persbijeenkomst gisteren ge- Nieuwe wetgeving Amerikaanse regering WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft alle universiteiten en middelbare scholen in de Verenigde Staten medegedeeld, dat zij 'alle hulpmiddelen (ook financiële) op sportgebied, die eigendom van de staat zijn, gelijkelijk over de mannelijke en vrouwelijke studenten overeenkomstig hun getalsmatige verhouding moeten verdelen. Ont duiking van deze maatregel wordt bestraft met onmiddellijke intrek king van de staatssubsidie. De regering beoogt met deze wetgeving de gelijkstelling van de man en vrouw op sportgebied te realiseren. Met name op de middelbare scholen (de zogenaamde Highschools) zou er in de Verenigde Staten nog sprake zijn van aanzienlijke discriminatie ten aanzien van de vrouwelijke sexe. In sportkringen wordt gevreesd, dat deze verordening negatieve gevolgen zal hebben op de kwaliteit van Amerika's populairste sport, het football. Deze sport, die voornamelijk aan de universiteiten wordt bedreven, slokt verreweg het merendeel van de staatssubsidie op. FORT WORTH In vergelijking met de wereldkampioen schappen turnen van ruim een jaar geleden in Straatsburg heeft de twintigste titelstrijd in Fort Worth bij de dames allemaal nieuwe wereldkampioenen opgeleverd. Jan Peters, Gerard van der Lem en Roger Albertsen trainen voor de ontmoeting tegen Eintracht Frankfurt. kenmerkt door een zeker optimisme inzake de afloop van de ontmoeting met Frankfurt. Stephan en trainer Vaclav Jezek riepen" om beurten dat er nog niets is verloren. Stephan let terlijk: „Wij hebben er geloof in dat. we de wedstrijd kunnen afsluiten met een resultaat dat recht geeft op plaat sing voor de volgende ronde." En Jezek: „Van binnen ben ik optimist. We moeten de wedstrijd minstens kunnen winnen en dat ondanks de moeilijkheden die we momenteel kennén." Gevraagd naar een basis voor hun beider vertrouwen, kwamen de lei ders van Feyenoord amper tot een geloofwaardige argumentatie. Ste phan zei iets over de acties die de supportersvereniging van voorzitter Jan van der Schoor heeft ontketend in het verlangen naar een 3-0-over- winning. De tekst op een pamflet van die kant: „Iedereen naar de Kuip en Frankfurt krijgt een stuip". Als dat dan maar niet van het lachen is, want daar hadden de ontketende Duitsers twee weken geleden warem pel reden toe. Feyenoord werd toen regelrecht onder de voet gelopen. De ploeg had geen enkel verweer tegen de knappe acties van Cha, Hölzen- bein, Nico Nachtweih en Pezzey. Je zek niettemin: „Ik vind Eintracht niet beter dan bijvoorbeeld een Ajax. Wij bleven in die wedstrijd onder de maat. Ik hoop en verwacht dat we er nu boven zullen spelen." De Tsjechische trainer hoopt inmid dels op een harder optreden van zijn pupillen, hij vindt zijn ploeg niet pro fessioneel genoeg. Dat mag een eigen aardige visie worden genoemd, want in de Nederlandse competitie behoort Feyenoord tot de allerhardste teams. Jezek echter: „De televisie liet vorige week een reportage over Jan Peters zien. In close ups was duidelijk te zien dat Jan aan alle kanten werd gepakt. Er werd aan zijn shirtje getrokken en met ellebogen gewerkt. Als ik dat allemaal zie, dan zijn wij niet profes sioneel genoeg." Jezek, die vandaag in Zeist met zijn selectie in retraite gaat, wacht tot vlak voor de wedstrijd met zijn op stelling. Zijn team moet er alles aan doen om snel aan de leiding te ko men. „Zo niet, dan kan ik altijd tij dens de wedstrijd nog vlug voor een verrassing in de opstelling zorgen." aldus de geheimzinnige oefen- meester. Dat Feyenoord voor een loodzware taak staat bewijzen de cijfers. Het is nog nooit gelukt dat een Nederlandse club in Europa Cup-voetbal met drie goals achterstand alsnog de volgende ronde bereikte. Wel is het verscheide ne teams gelukt om een negatief ver schil van twee doelpunten volledig weg te werken. Ajax-Benfica (1-3, 3-1, 3-1), Ajax-Carl Zeiss Jena (1-3, 5-0), FC Twente-Dukla Praag (1-3, 5-0) en PSV-Hajduk 8plit (0-2, 3-0). Jezek heeft in dit kader ooit ook iets eigenaardigs meegemaakt. Als trai ner van Spartak Praag won hij in 1967 voor de Europa Cup I eerst met 4-1 van Partizan Belgrado, om vervol gens in de Joegoslavische hoofdstad met 5-0 te verliezen. Jezek: „In Bel grado zat het stadion toen ook vol, dus wie weet." De grote winnaar is Roemenië gewor den. De Roemeense damesploeg, die er eindelijk In slaagde de Russische turnsters van de eerste plaats terug te dwingen in het landenklassement, had de pech dat Nadia Comaneci wegens een ontsteking aan de linker hand na de verplichte oefenstof niet meer beschikbaar was. Anders had de oogst aan goud door wereldtitels in de achtkamp nog groter geweest. In de 17e en laatste sessie van de wereldkampioenschappen verover den de turnsters van het trainersecht paar Bela en Martha Karoly nog twee gouden medailles door Dumitrita Turner (sprong) en Emilia Eberle (vrije oefening). In totaal moesten de organisatoren de laatste avond vijf gouden medailles uitreiken. Op de brug deelden de Oostduitse Maxi Gnauck en de Chinese Yanhong Ma de eerste plaats en Vera Cerna (Tsje- choslowakije) veroverde de titel op de evenwichtsbalk. Dat laatste kampioenschap leek voorbestemd voor Nadia Comaneci, die op de tweede dag van de dames wedstrijd ondanks haar zwaar ge wonde ontstoken linkerhand het toch waagde haar balkoefening te doen en beloond werd met 9,95. De grootste verzamelaar van medailles was Nelli Kim. De 22-jarige voegde aan het goud van de individuele titel en het zilver van de landenwedstrijd nog drie medailles toe. De ook in de Verenigde 8taten uiterst populaire Russin werd tweemaal tweede (balk en vrije oefening) en een keer gedeeld derde met de Oostduitse Steffi Crae- ker op de paardsprong. Alleen in Je finale van de brug kwam zij als vijfde naast het erepodium te staan. De brugoefening werd een teleurstelling voor de Amerikaanse Marcia Frede rick, die een Jaar geleden in Straats burg won maar ditmaal ondanks een 9,80 niet verder kwam dan de zesde plaats. De medaillewinnaars in Fort Worth zijn: Heren: Landen 1 8owJet-Unle, 2 Japan. 3 Vere nigde Staten Twaalfkamp 1 Dltjatln (8ow). 2. Thomas (V8). 3. TkoUJev (SOwl Vrije oefening: 1. Thomas <V8) en Bruckner (ODD. 3. Tkatsjev (Sow) Pnordvolllge: 1 Magyar (Hon), 2. Thomas fV8), 3. Oushlken (Jap) Ringen 1 Dltjatln (Sow), 2 Orecu (Roe) en Tkatsjev (8ow). Paardsprong 1 Dltjatln (8ow), 2 Andrlanov (Sow). 3. Connor (V8> en Barthel (ODD. Brug 1 Connor (VS), 2. Thomas en Tkatsjev (Sow). Rek l. Thomas <V8), 2. Tkats jev (Sow), 3. Dltjatln (Sow). Dames: Landen: 1. Roemenië. 2. Sowjet-Unie, 3. Oost-Dultsland. Achtkamp I Kim <8owi, 2. Onauck (Odl). 3 FDatova (8ow). Paardsprong: l. Turner (Roe). 2. Zakarova (8ow), 3. Steffi Kracker (ODD en Nelly Kim (Sow) Brug ongelijk: 1. Ma (Chl) en Onauck (ODD, 3 Eberle (Roe) Balk 1. Cema (TsJ), 2. Kim (Sow), 3 Orabolle (ODD Vrije oefening: 1. Eberle (Roe). 2. Kim (Sow), 3. Ruhn (Roe). oen in botsing met AZ-speler- chouwenaar. waarna hij werd door Van den Wildenberg, die pas sinds kort weer x Frits Korbach kon wor- t na hersteld te zijn van :ompliceerde beenbreuk, zal kele maanden zijn uitgescha- WOLKJE In het sectiebestuur betaald voet bal zijn ze anders toch bijzonder' tevreden over Leo van der Kroft. i Hij ruimt na afloop altijd zo netjes de kopjes op. Voor de rest loopt hij niemand voor de voeten. Hij zit er bij, hij glundert en hij zwijgt. Alleen begin maart schijnt hij een keer aangeboden te hebben het venster te sluiten omdat het tochtte. Voor de rest: geen pro- dan een gestoffeerde Na het maken van foto's »n dat John Frandsen van bolle in de voetbalwedstrijd me LZ'67 een scheurtje in zijn aan Ijf heeft opgelopen. De Deen ebleem. Zelfs als hij z'n best doet is 't ranc bev Zowel in het Europese toernooi voor landskampioe- voor bekerwinnaars is Neder- iet meer vertegenwoordigd. pioen Sittardia verloor in Praag ook de thuiswed- let ruim verschil van Dukla terwijl Blauw Wit ook tijdens de wedstrijd een doelpunt scoorde dan tegenstander 32-20 nederlaag van Sittardia g waren de Limburgers zonder erwachtingen aan de return en. Tot vijf minuten voor het Jiedroeg de achterstand van a slechts één treffer en leek volle nederlaag in het ver- londitioneel overwicht van de n was in de slotfase echter jevend hetgeen resulteerde 18-24 nederlaag voor het team ich Guus Cantelberg. 'erlevingskansen leken wegge- >or streekgenoot Blauw Wit. stunt zou voldoende zijn 19-20 nederlaag in Beek weer maken. Ook dit keer bleef het tnsief van Blauw Wit echter bij een achterstand van één £*+-20. je 9 16, lOORN Tussen de ereklasse promotie-ereklasse, de twee e afdelingen in de tafeltennis- litie, bestaat een wereld van 1 In de promotie/degradatie- ljden tussen de nummers voor uit de ereklasse en de nummers It de promotie-ereklasse bleek nieuw overduidelijk. Zowel bij en als bij de dames bleven de «ers eenvoudig overeind. Het igse Midstars rekende met 6-1 het Leidse DOCOS en Amster- 8 had zelfs aan twee speelsters hde om 8wift Deventer met 6-2 füaan. niet meer blazer. Als de vergadering geschorst wordt kijkt hij altijd eerst wat de voorzit ter doet. Eric moet natuurlijk over leg plegen met Jaap. Op eerbiedige afstand gaat Leo daar bij staan. Tot er een fotograaf aanstalten maakt. Dan steekt Leo er hogelijk geïnte resseerd even z'n hoofd tussen. Zo heeft hij al drie handtekeningen ge kregen, van Jaap. Een keurig artikel die Van der Kroft En die after shave van 'm. Wolkje noemen ze hem wel eens. Schertsend natuurlijk, maar je moet toch iets van die man kunnen zeggen. Vroeger, schijnt het, was Wolkje een behoorlijke arbiter. Stomme fouten op z'n tijd en na afloop gaf hij zichzelf gelijk. Nooit in de contrami ne. Hij lag nooit dwars, had nergens iets over te vertellen, kreeg nooit een ideetje en was het overal mee eens, als het maar van boven kwam.' Er valt werkelijk niets slechts van Wolkje te zeggen. Ja. van een leeg bordje bitterballen, daar kunnen we allemaal wel iets slechts van beden ken. Maar van Wolkje? Niks. Dat met die Van Praag en die scheidsrechterscommissie? Dat die man ontevreden is over de reikwijd te van z'n 65+ kaart en dus mensen uit de weg schopt om zelf gratis glunderend op reis te kunnen gaan? Dat kun je Wolkje niet verwijten. Hij had het niet eens in de gaten. Trouwens, ze hadden Wolkje ook wel ernstig beledigd. Solistisch op treden.. Dat hadden ze over hem gezegd. Solistisch optreden. In de normale maatschappij krijg je met een een hengst voor je hoofd al je zoiets zegt. Wolkje liet het gewoon over zich heen gaan. Solistisch optreden? Hij is nog nooit opgetreden. Duimen draaien, glimlachen voor de foto. strak ge perste broek, instemmende knikjes, kopjes opruimen. Dat wel. Maar so listisch optreden? Van Praag hoorde het dus. Die sprong voor Wolkje in de bres. Die zal het een zorg zijn wat hij aan richt. Als hij maar onbetwist de grootste bal van Nederland kan blij ven. Die moet je niet voor de voeten lopen. Daar moet je achter blijven, denkt Wolkje altijd. -«■ V" k Maar om Wolkje nu verwijten te gaan maken. Nee, die weet niet eens precies waarvoor hij ingehuurd is. Alleen dat Eric hem zo'n tevreden schouderklopje geeft als de kopjes allemaal weer op het blad staan. En het suikerpotje ook. natuurlijk. Soms. heel soms, heeft hij aan drang, dat komt zo maar van bin nen, 't is iets in hem, 't is onderzocht maar ze zagen er op het instituut geen brood in, of juist wel maar dan voor een hele lange tijd, soms dus korpt ineens die aandrang om stie- kum uit dat suikerpotje te snoepen. Voorzichtig maakt hij een vinger nat, schichtig kijkt hij om zich heen. Ziet Eric 't? Zou hij? Wat is nou één klein vingertje in dat potje? Wat kost dat nou? Zou hij? Voor zichtig dan. Op dat moment daalt altijd met een daverende klap de hand van Jaap op de lonkende suikerpot. En met een zwaai, die Ko van Dijk nooii helemaal onder de knie kreeg en Willy van Hemert dus maar uit deel negen van zijn hond schrapte, met die zwaai haalt Jaap de suikerpot omhoog en stort het kostelijke goed tussen de vier begerig hunkerende hoektanden. Lenig is Wolkje dan al lang door z'n knieën gezakt. Daar zijn de enkels van Jaap. Dat sleetse stuk valt Wolkje onmiddellijk op. Daar was hij gebleven. Begerig komt zijn mond naar voren. Jaap heeft Wolk jes favoriete kousen weer aan. SMOES Vanuit Nederland schijnt er een aardige cent naar Zuid-Afrika te worden gestuurd om een ploeg uit dat land in staat te stellen naar Nederland te komen voor de Para lympics. Er schijnt zelfs iemand 25.000 gulden overgemaakt te heb ben. Hij zal het wel goed hebben kunnen missen. Voor die arme Zuid afrikanen. Dat is dat land waar ze vele keren meer zwarte dan blanke gehandi capten hebben, maar voor de Para lympics toch een ploeg formeren die voor meer dan driekwart uit blan ken bestaat. Nou gaat het inmid dels om een snoepreisje dus zo vreemd is dat niet. En met discriminatie heeft het uiteraard niets te maken. Het is gewoon een merkwaardig toeval dat blanken beter blijken in sport. Als ze een ploeg moeten samenstel len hangen de niet-blanken er pro- forma maar wat bij. Allemaal toeval. Want het gaat om volstrekt geïnte greerde sportbeoefening. Het is he lemaal niet waar dat een zwarte gehandicapte al blij mag zijn als hij een tweedehands rolstoel kan krij gen. Heeft er trouwens ook niets mee te maken. Op het sportveld is iedereen gelijk. Kom daar in de bus maar eens om. Meer dan driekwart blanken in de ploeg die als toeristen naar de Para lympics komen kijken. Erica Ver kerk zal er ongetwijfeld wel een opbeurende smoes bij verzinnen. Dat ze juist daarom vooral moeten komen. Dan kunnen die zwarten tenminste ook zien hoe belangrijk sport is. Ze zal dat ook wel een hefboomfunctie noemen. Waarbij het eigenbelang ten minste van de grond komt. Is dat geen prachtige taak? Zoiets zal dat „Wij Horen Erbij" ook wel verzinnen. Dat is die groep die zich met het grootste genoegen heeft laten spannen voor het karre tje van mensen die zich nooit iets hebben aangetrokken van de mens onterende discriminatie. Genoeg geld voor een reeks grote adverten ties is daar tenminste wel binnen gekomen. Daar wordt dan in gezet dat de meerderheid van Nederland voor de komst van een Zuidafrikaanse ploeg is. Nu is er één behoorlijke opiniepeiling geweest, in de Tweede Kamer, en daar bleek het tegendeel. Als het over waspoeder gaat word je op dit soort onjuistheden in een advertentie aangeklaagd. „Wij Ho ren Erbij" niet. Die verzinnen de méerderheld zelf. Anton Geesink en Tros Aktua. Maar het is niet zo moeilijk om die achter dit soort plannen te krijgen. „Wij Horen Erbij" vraagt in de ad vertenties of Je een bon wilt invul len en opsturen. Daarmee betuig Je instemming met de doelstellingen van de stichting „WIJ Horen Erbij". En of je bij het sterretje even wilt doorstrepen of je wel of niet gehan dicapt bent. Arme gehandicapten. Jarenlang op zoek en in actie voor een volwaardi ge plaats in de maatschappij. Aan gedrongen op volledige integratie. Maar nog lang niet tevreden. Dan doe je mee aan een eigen actie en dan vragen ze je nog' of je gehandi capt bent. Ter verdediging zal „Wij Horen Er bij" wel aankomen met het argu ment dat het zo interessant is te weten hoeveel gehandicapten er achter de actie staan. Geen sprake van aparte behandeling. 't Is gewoon net zoiets als in, pak weg Het Paradijs Op Aarde, Zuid- Afrika. Daar staat op ieder biljet ook wel zo'n sterretje waarachter je moet doorstrepen wat niet van toe passing is: blank of zwart. NAAM De basketbalclub Rowic verspreidt heel voorzichtig het gerucht dat er wel eens een kort geding tegen de NOS en in het bijzonder tegen Stu dio Sport, aangespannen zou kun nen worden. Het ongenoegen van Rowic met Studio Sport komt voort uit het feit dat dat programma sinds enige tijd Rowic de naam Dor drecht heeft gegeven. Dat is nog niet eens zo erg, maar Studio Sport noemt zo ook niet meer de sponsor van Rowic. Dat is veel erger, want die is er juist op uit zo gratis recla me op de televisie te krijgen. Studio Sport noemt geen sponsors meer (in tegenstelling tot het ande re NOS-sportprogramma Langs de Lijn). Frans van Dusschoten schrok zich afgelopen weekeinde merkbaar een hoedje toen hij per ongeluk toch de sponsornaam van Corbulo in de huiskamer slingerde. Maar Van Dusschoten is dan ook behalve journalist voorzitter van de propa- gandacommissie van de Nederland se Volleybal Bond. Twee functies die eigenlijk niet te combineren zijn omdat het ten koste gaat van de journalistiek. Dat bleek. De sponsor van Rowic wil dus ge noemd worden. Die sponsor is een bedrijf van Nico de Vries, ook al de grote man, maar dan met een ander bedrijf, achter de voetbalclub DS'79. De Vries is trouwens ook de man achter de Profronde van Ne derland. Een in meerdere opzichten vlakke onderneming die dank zij de medesponsoring door een ochtend blad af en toe nog wel eens de hemel in geprezen wordt. Tijdens de laat ste ronde kreeg De Vries het mede namens enkele fietsers aan de stok met de NOS-equipe. Die liet zien hoe weinig alles voorstelde. We gens onvoldoende hulp in de verlak kerij werd de omroep uit de volgers karavaan gezet. Een beetje oud zeer dus. Zo'n kort geding, in een andere hoedanigheid, kan dan helemaal geen kwaad. Ie dere publiciteit is goed, hoe slecht ze ook is. Er wordt door sponsors bij toer beurt al jaren gedacht over het aan spannen van een kort geding. Op die manier moet het legaliseren van de gratis reclame via de media af te dwingen zijn. Denkt men. Daardoor is het spoedeisende karakter van het kort geding inmiddels geheel verdwenen, maar het kan nooit kwaad er toch over te blijven fluis teren. Of er zelfs aan te werken. Zo heeft de drandus voorzitter van de volley balclub Corbulo een eenzijdige cor respondentie met Trouw op poten gezet. De bedoeling daarvan is dat hij op een mooie morgen een stuk papier in handen krijgt dat enig houvast biedt om mee naar de rech ter te kunnen stappen. De bewijzen willen echter niet al te hard binnen komen. Andere sponsors, de vroegere van Zaan'69 bijvoorbeeld, haalden er een jurist bij die maar eens in de zaak moest duiken. Hij kwam vrij vlot boven met de melding dat de kans op winst niet al te groot was. Weer andere sponsors vroegen bij hun sportbond of bij de Nederland se Sport Federatie wat men vond van gerechtelijke stappen. Heerl weinig. Een rechtszaak zou wel eens kunnen lelden tot massaal verzet van de media tegen alle sponsorna men. Dan ben Je nog verder van huis. De NSF wil trouwens de zaak via de harmonielijn oplossen. De media ontvingen een tijdje geleden alweer, een brief van de NSF met daarin enige mogelijkheden om ge sponsorde clubs te noemen. Voor Rowic wordt de naam Rowic gead viseerd zo men de sponsor niet wenst te spekken. Daarbij staat overigens de vermelding dat Rowic afkomstig is uit Dordrecht. Bij die naam noemt Studio Sport de club dan nu. De plaatselijke spreekbuis van Ro wic liet weten dat zijn club eigenlijk recht heeft om bij de sponsor ge noemd te worden, want die zit er al zo lang. En hij voegde eraan toe dat er in feite maar twee mogelijkheden voor de media zijn om verslag te doen van basketbal: óf Je noemt de sponsors, óf Je schrijft helemaal niet over basketbal. Een gulden middenweg zit er niet in. Tot ze bij Rowic natuurlijk iets seri euzer over zo'n kort geding hebben nagedacht. Toch Jammer, soms. ALERT Omdat het Europees kampioen schap voetbal nog even op zich laat wachten is de KNVB uitgebreid aan het stoeien met de sponsorpot voor dit evenement. Een alert beleid, vindt men. Het voorkomt allemaal zoveel ellende. Dus werd al in een vroeg stadium gekozen voor Hans Kortekaas en zijn publiciteitsbureau Dat heeft een tijdje met Inter Football in de maat gelopen en moet de zaak aan kunnen. Dat bleek ook wel. Twee goede gulle gevers zijn inmiddels al contractueel aan het Nederlands elftal gebonden. Alleen is het wat vervelend dat het Nederlands elftal nog niet aan Kor tekaas is gebonden. Dat stelde Si mon Tahamata in staat om bij een platenmaatschappij, en uiteraard niet die welke in de sponsoring van het elftal was gestapt, een'contract te tekenen voor een nieuw singletje van „Wij gaan naar Rome". De zaak weer helemaal mis dus. Sterker nog, Ruud Krol weigerde als blikvanger op te treden toen het tweede sponsorcontract getekend moest worden omdat hij zich hele maal niet aan die Kortekaas gebak ken vindt. Dat zou best nog wel eens zo kun nen worden ook. Afgelopen donder dag werd er overlegd ten huize van Jan Zwartkruis met afgevaardigden van Inter Football. Onderwerp: de inschakeling van IF in de sponso ring van het Nederlands voetbalelf tal. Een garantie voor behoorlijke hoeveelheden ongenoegen. De KNVB tracht dat officieel met het volle gewicht te voorkomen. De bond heeft nu al aangekondigd met mee te willen delen in de opbrengst van de sponsorpot. Een genereus gebaar, want de KNVB had er ook gewoon weer de helft uit kunnen pakken. Maar nee. als de spelers zich nu verder maar koest houden, dan krijgen ze de hele mep. En Kortekaas zijn vijftien procent. Zo koopt de KNVB het loon van een uitstekend en alert beleid af. De circulaire waarin de voetbalbond toegeeft nooit iets te zullen leren van het verleden is inmiddels de deur uit. KEIZER Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Kan er iemand Jan Keizer nog een keer aanzetten? Wat een beschaafde en vooral bescheiden fluitist is dat toch. Ik heb hem. geloof ik de afge lopen week. vierenzestig keer voor de radio gehoord. En het hinderde met wat ze aan hem vroegen. Of ze nou zeiden: Meneer Keizer hoe voelt het nu? Of: Jan, Je bent stevig aan gepakt. Of: Zeg Jan, hoe laat is het np? Steeds begon Jan enthousiast met dat mooie. Ik ben de beroemd ste scheidsrechter van Nederland en ook internationaal, ik schrik met zo gauw. ik loop al zoveel jaren aan de top mee, ook in het buitenland, ik krijg altijd de hoogste cijfers, ik fluit binnenkort ook weer interna tionaal, ik heb in Nederland altijd gelijk en ook internationaal, als ze aan Nederland denken, internatio naal dus, dan denken ze niet aan Rembrandt. Van Gogh, Herman Brood of koningin Juliana, dan den ken ze meteen aan Jan Keizer, dat Is wat ik bereikt heb, hier in Neder land en ook internationaal, dus ik zal me nooit Iets aantrekken van enige kritiek, als die stomme grens-j rechter met was gaan vlaggen had die man niet in z'n hemd gestaan. Zo verschrikkelijk goed ben ik nu. in het binnenland en internatio naal. En als u nu even de ladder terugzet dan kan ik van m'n voet stuk af Dat was het? Onze J. C. Brak: Zo'n beetje Alleen nog even voor de mensen die be nieuwd zijn wat voor weer het wordt: het wordt winter. Mlel Go- vaert is al weer gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15