ivoer olie wordt beperkt »/o Interlas gaat op in Focus t 'Caracas' bepaalt oliesituatie in Bi OPEC e NMB-Spaarbrief aan toonder met beursnotering. '80 jsterse industriële landen stellen limiet Algemeen Rentefonds Antillen ALRENTA N.V Een lucratieve spaarvorm: De NMB denkt met u mee Shell óók erbij China laat olie opsporen Bod op aandelen en obligaties ing dreigt in Prijsoverleg OPEC begint 17 december staal Iran doet beklag bij het IMF Verkeersvliegers ook akkoord met actie tegen Airbus Dollar in Tokio flink lager >G 11 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 S (Reuter, AP, DPA) De Westerse industriële landen hebben zich gisteren in Parijs ht, die invoer van olie in 1980 te beperken tot 23,3 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, 985 niet meer dan 24,6 miljoen vaten per dag te importeren. eel voeren deze twintig, bij «mationale Energiebureau n de Organisatie voor Econo- 5amenwerking en Ontwikke- ;SO) aangesloten landen ge le ongeveer 26 miljoen vaten dag in. ministerconferentie in Parijs aan voor ons land minister denne (Economische Zaken) zou aanvankelijk begin vol- ir worden gehouden. Gezien Ie onzekere situatie met gebeurtenissen in Iran en de K6C6SS16 ijeenkomst in Caracas bijeenkomst op Amerikaans vervroegd. het IEA aangesloten landen 'olievoorraden de laatste tijd ikende hoogte opgelopen. Het chter niet uitgesloten geacht. dat deze voorraden begin volgend jaar weer snel zullen verminderen. Met de nu overeengekomen invoerbe perkingen willen de IEA-leden de OPEC-landen duidelijk maken, dat het emst is met de plannen het ener gieverbruik te verminderen. De „vrij willige" beperking van de olie-invoer kan voorts niet los worden gezien van de hoop. dat er in Caracas een gema tigde prijsverhoging uit de bus zal komen. In verband hiermee zei het lid van de Europese Commissie voor Energieza ken Brunner gisteren in zijn toe spraak tot de vergadering, dat de OPEC-landen moeten weten, dat de wereld geen drastische prijsverho ging van ruw olie meer kan ver werken. Hij voegde hieraan toe te hopen, dat de OPEC-landen er bij de bepaling van de prijsiverhoging) rekening mee zullen houden, dat zij de wereld in een nieuwe economische recessie kunnen storten. Brunner acht het intussen voor alle landen van belang, dat het prijseven- wicht op de markt voor olie en olie- produkten wordt hersteld. Over de olievoorziening van de Europese Ge meenschap liet hij zich gematigd op timistisch uit. Hij wees erop dat de olievoorraden in de negen landen nu overeenkomen met een normaal ver bruik gedurende 116 dagen, hoewel de wet voorschrijft dat de voorraden maar voor negentig dagen toereikend dienen te zijn. Brunner acht de Euro pese Gemeenschap nu beter In staat de gevolgen van olieprijsverhogingen op te vangen dan in 1973. het jaar waarin de eerste energiecrisis uitbrak. Voorts meende hij dat de Westerse industrielanden de morele plicht heb ben de Verenigde Staten te steunen. Hij zei dat de (overige) leden niet moeten proberen de olie die Amerika niet meer van Iran krijgt, tegen hoge prijzen op de wereldmarkt op te ko pen. Het gaat om ongeveer 700.000 vaten (van 159 liter) per dag. Het Internationale Energiebureau waarbij Frankrijk overigens niet is aangesloten werd na de oliecrisis in 1973 op initiatief van de Amerikaanse minister Kissinger opgericht. De leden komen elke drie maanden bij elkaar om erop toe te zien. dat elk land zich aan de afspraak houdt. De volgende bijeenkomst zal begin maart worden gehouden. ADVERTENTIE Alrcnta is een nieuw obligatiefonds, gevestigd op de Nederlandse Antillen. Het fonds belegt in obligaties en is op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerd. Alrenta biedt de particuliere belegger (naast zekerheid) specifieke voordelen die in een folder worden toegelicht. Deze kunt u aanvragen bij de ABN Bank, afd. 1D 50, Antwoordnummer 1555,1000PA Amsterdam. U kunt ook terecht bij elk ABN-kantoor. RENT ADVERTENTIE vi ffcclicf rendement d.d. 5 december 1979. Een waardepapier aan toonder dat op de Effectenbeurs verhan delbaar is. De NMB Spaarbrief is te verkrijgen in coupures van duizend en vijfduizend gulden. Gemakkelijk overdraagbaar, ook als schenking en cadeau. Fis caal voordelig voor hen die straks door pensionering in een lager be lastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belast baar. Verkrijgbaar op alle NMB kan toren. U kunt daar tevens, geheel vrijblijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. NEDERLANDSCHE MIDOENSTANDSBANK PEKING (DPA) De Volksrepubliek China heeft zestien buitenlandse on dernemingen betrokken bij het op sporen van olie in de Zuidchinese Zee en de Gele Zee. Het persbureau Nieuw China heeft bericht, dat het seismische onderzoek in de eerste helft van volgend jaar moet zijn voltooid. Daarna moeten de oliemaatschappijen uit de VS, Frank rijk en Groot-Brittannië met proefbo ringen beginnen. Franse en Japanse maatschappijen zullen bovendien in de Baai van Po Hai en in de Golf van Beibu naar olie- en gasreserves gaan zoeken. Met Ja pan zijn vorige week tijdens het be zoek van premier Ohira aan Peking samenwerkingsovereenkomsten voor deze projecten ondertekend. China is van plan de rekening voor de technische hulp uit het buitenland met olie en andere produkten te betalen. Desgevraagd deelde de Shell gister avond mee, dat dit concern ook tot de oliemaatschappijen behoort, die zijn betrokken bij het opsporen van olie voor China. Er gaat zeker nog een jaar mee heen, werd hieraan toege voegd. voordat eventueel met proef boringen begonnen kan worden. Van een onzer verslaggevers De directie van Focus Veilig (lasbrillen en helmen) in Middenlburg, die reeds tweederde van het uitstaande aandelenkapitaal van Interlas bezit, wil-een bod doen op de overige bij derden uitstaande aandelen Interlas. Dit tegen een koers van 65 procent (de huidige beurskoers bedraagt ongeveer 50 procent). Tevens is Focus Veilig bereid om de uitstaande obligaties van de 67: pro cents converteerbare obligatielening 1968, na aflossing per 1 Januari a s. groot 663.000, over te nemen tegen een koers van 95 procent plus lopen de rente. De beurskoers van deze obli gaties bedraagt momenteel ongeveer 89 procent. De reorganisatie van Interlas (las- apparatuur), waaronder de sluiting van het bedrijf te Coevorden, zal in 1979 een bedrag van circa 1.5 mil joen vergen, welk bedrag ongeveer overeenkomt met het te verwachten verlies over 1979. De vermogensposi tie van de onderneming is daardoor zodanig aangetast, dat kredietver strekkers aangedrongen hebben op verdere sanering resp. inkrimping. Hierdoor zou naar de mening van commissarissen en directie niet al leen de rentabiliteit, doch ook de werkgelegenheid bij de onderneming gevaar lopen. Door een volledig op gaan van interlas in Focus Veilig wordt echter het voortbestaan van Interlas beter veilig gesteld. Gezien de slechte resultaten van de achter liggende jaren en de weliswaar iets gunstigere, doch ook onzekere toe komstverwachtingen, zullen commis sarissen en directie van Interlas in het binnenkort uit te brengen ble- dingsbericht het bod daarom aanbe velen. BRITISH PETROLEUM heeft de winst voor belasting over de eerste negen maanden zien verdubbelen van 1,66 tot 3,2 miljard pond. Toch is er. in hoeveelheden gerekend, minder verkocht. Per dag zette BP in de eerste negen maanden 1,16 miljoen vaten ruwe olie om tegen 1,87 miljoen in dezelfde periode van 1978. Er gin gen 2,59 (v.j. 2,35) miljoen vaten olle- produkten per dag van de hand. BCHRMANN-TETTERODE ver diende in de eerste negen maanden 22,2 (24,2) miljoen bij een omzet van 1,52 (1,27) miljard. Het bestuur denkt nog steeds dat de winst nauwe lijks zal achterblijven bij vorig Jaar. Het eenmalige verlies door de sluiting van de cellulosefabriek van Papete- ries de Mont Saint Guibert kan door buitengewone baten worden goedge maakt. DESSEAUX boekte in de eerste vier maanden van het op 1 Juli begon nen boekjaar 4 procent meer omzet. De directie is optimistisch door de toenemende vraag naar kwaliteits- produkten in Nederland en de buiten- EN De Britse federa- m vakbonden in de me- idustrie (ISTC) heeft een lale staking in de Britse alindustrie uitgeroepen. nee wil de vakbondsfe- ie uiting geven aan haar sing van het voorstel van ritse nationale staalcon- (BSC) voor een loonsver- ïg van twee procent. De leden van de ISTC die SC werken zullen, indien niet van dit voorstel te- )mt, op 2 januari het neerleggen. tbonden eisen een aanzienlijke ering van het werkgeversvoor- lir Charles Villiers, voorzitter et bestuur van het nationale oncern BSC, heeft laten weten niet wil afzien van zijn eis dat jotere loonsverhoging geba- moet zijn op een verhoging van beidsproduktiviteit. Daarover n overeenkomsten worden ge- met de vakbonden. BSC wil van de in totaal 150.000 ar- ilaatsen in haar ijzer- en staal den afschaffen. Dat moet ge gaan met de sluiting van zowel als moderne fabrieken van BSC. Irs, voorzitter van de vakbonds- itie, heeft gezegd, dat de staal- lers onder geen enkel beding zijn om de loonsverhoging van procent te aanvaarden. Tenzij C en de regering nieuwe voor- n doen die aanvaardbaar zijn de leden gaat de staking door, IJ weten bonden avond wordt het werk bij de ;n van BSC neergelegd tot lar. Dit houdt in dat de vak- slechts tot en met 24 decem- tijd hebben om hun leden te :en over nieuwe voorstellen. 2 zal buitenlandse metaalvak- i meedelen, dat de produktie taal voor export naar Oroot- ilë wordt beschouwd als een g om de Britse staking te bre- eiders van mijnwerkers in Wa- tbben laten weten dat zij hun I zullen adviseren om uit solida- I met de metaalarbeiders even- e staken. larlcs Villiers heeft de aanstaan- aking. de eerste nationale sta lt de metaal, sinds de algemene ig van 1926, een tragedie ge il- „De enige winnaars zullen de Uandse staalproducenten zijn", Uiers door J. G. Wotters AMSTERDAM Nog slechts luttele dagen scheiden ons van de zeventiende december. De dag, waarop in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, de olieministers van de dertien landen die lid van zijn de OPEC, de organisatie van olie-exporterende landen, rond de tafle zullen gaan zit ten. Doel van het gesprek is een besluit te nemen met be trekking tot de olieprijzen voor het komende jaar. Het zal ook nu weer om beslui ten gaan, waar veel van afhangt. Niet alleen voor de grote westerse indu strielanden, ook voor de derde-we reldlanden is de uitkomst van „Cara cas" van het grootste belang. De be slissingen die daar worden genomen, zullen namelijk mede een rol spelen bij de toekomstige economische ont wikkeling van al deze landen. Hoe ziet de situatie op oliegebied er vandaag de dag uit? Eén van de be langrijkste onzekerheden, waarmee de wereld aan de vooravond van „Ca racas" wordt geconfronteerd, is de onrust in het Midden-Oosten, en in het bijzonder, de houding van Iran. Wat zal dit land. dat op Saoedi-Ara- bië na de grootste olieproducent van de OPEC is, doen? Zal het zijn pro duktie momenteel ongeveer 3,5 ét 4 miljoen vaten van 159 liter per dag (ten tijde van de sjah 6 miljoen vaten) verder verminderen? Zoals bekend, besloot Iran na het stopzetten van de olieleveranties aan de Verenigde Staten de aldus vrijge vallen olie op de vrije markt te gaan verkopen. En dat tegen prijzen, die zo'n beetje het dubbele bedragen van de officiële OPEC-prijzen. Mede hier door lijkt het voor Iran niet zo urgent zijn produktie op te voeren teneinde zo nóg meer inkomsten te krijgen. Vandaar de vrees, dat Iran zijn olle- produktie wel eens wat zou kunnen terugdraaien. Dit laatste nog afgezien van het feit, dat het juist in de belangrijkste olie- provincie van Iran bij voortduring erg onrustig is. Pijpleidingen zijn al enkele malen door aanhangers van militante groeperingen vernield, ter wijl het onderhoud van de produktie- installaties allesbehalve optimaal is in de huidige omstandigheden. Re den genoeg dus voor de verwachting, dat Iran het volgende jaar eerder minder dan meer olie zal afleveren. En hoe staat het met Saoedi-Arabië, het belangrijkste olie-exporterende land van de OPEC? Toen de moeilijk heden in Iran begonnen, verhoogde Saoedi-Arabië om het westen niet in de kou te laten staan zijn produktie met één miljoen vaten tot 9,5 miljoen vaten per dag. Het lijkt op dit mo ment niet waarschijnlijk, dat dit ex traatje van één miljoen vaten het eeuwige leven zal hebben. Integen deel, deskundigen verwachten dat het produktieniveau van thans wel eens zijn langste tijd gehad zal kun nen hebben. En ook het belangrijke produktie- land Koeweit, dat zijn produktie eveneens vergrootte toen de proble men met Iran rezen, overweegt weer naar het niveau van vóór „Iran" terug te keren. Hetzelfde kan trouwens worden gezegd met betrekking tot de produktie van nog een aantal andere OPEC-landen. zoals Libië, Algerije en de Verenigde Arabische Emiraten. Kortom, het olieaanbod heeft de nei ging om minder te worden. Ook ai omdat, zoals dezer dagen de directeur van BP Nederland nog eens stelde, de OPEC-landen in het Midden-Oosten er de voorkeur aan zullen geven de export te beperken tot een peil. dat hen voldoende oplevert om hun na tionale economieën te laten draaien zonder daarin onnodige spanningen op te wekken. Omdat er dus. naar het zich nu laat aanzien, vermoedelijk minder olie be schikbaar zal komen, zal de prijs al leen daarom al de neiging hebben te gaan stijgen. Zo wil het nu eenmaal de wet van vraag en aanbod. Zeker, als er wereldomvattende recessie komt en dientengevolge een sterke vermindering van de vraag naar olie. zal het wel eens anders kunnen uit pakken. Voorlopig ziet het er daar echter niet naar uit. Maar ook los van de kwestie van vraag en aanbod zit het er wel In, dat in Caracas door de OPEC zal worden besloten tot een stijging van de olie prijzen. die sedert het midden van dit jaar al met zo'n zestig procent zijn omhoog gegaan. Dit, nadat eind Juni in Genève door de OPEC-landen was besloten tot het invoeren van een systeem van dubbele prijzen, te we ten een minimumprijs van 18 dollar per vat en een maximum van 23,50 dollar per vat. Boven plafond Juist omdat er olieproducerende lan den zijn, die op dit moment prijzen voor hun olie maken, die al ver uit gaan boven het GPLC-plafond, lijkt een verdere stijging van de officiële oliepri." Jararas alleszins voor de h j te üggen. Al was het alleen maar omdat het vele olieproduceren de landen een doorn in het oog is dat de ruwe olie die zij tegen zeg 23,50 dollar per vat leveren, op de vrije markt, de zogenaamde ..spot mar ket", voor ongeveer 40 dollar wordt verkocht. Om de zaak weer wat ln het gareel te krijgen „en te voorkomen dat de zak ken van de grote olieconcerns als maar meer worden gespekt", zou een aantal OPEC-landen willen afstap pen van het systeem van dubbele prijzen. Zij zouden er de voorkeur aan geven terug te keren naar een enkel voudig prijssysteem. rfet is echter de vraag, of in Caracas de eenheid ln de OPEC zo groot zal zijn dat dit zal lukken. Tegen deze achtergrond is overigens hier en daar al wel een uniforme prijs genoemd van 25 26 dollar per vat. Dat is zo'n tien procent boven het huidige plafond. Of het tot deze prijs verhoging zal komen In Caracas, of dat men zelfs nóg verder zal willen gaan (dertig dollar is ook genoemd), zal moeten worden afgewacht Vast staat echter vrijwel zeker, dat mede gelet op mogelijke produktle- beperkingen door een aantal OPEC- landen, er voldoende grond is voor de verwachting van een hogere officiële olieprijs dan die van dit ogenblik. Daarbij zullen de meer gematigde OPEC-leden, zoals Saoedi-Arabië, niet zonder meer instemmen met een al te drastische verhoging van de olieprijs. Dit met het oog op de nega tieve effecten daarvan op zowel de ontwikkelingslanden als de geïndus trialiseerde wereld. Reden, waarom Saoedi-Arabië, als ook Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Venezuela officieel nog altijd de minimumprijs van 18 dollar per vat hanteren. Volgens onbeves tigde berichten zouden zij echter zijn overeengekomen hun prijzen één de zer dagen wellicht nog vóór „Cara cas" te verhogen tot het maximum van 23,50 dollar per vat. Sjeik Jamani, de Saoedische minister voor oliezaken, heeft onlangs gezegd, d^t de OPEC nu dringend een strate gie op lange termijn" behoeft. Op dit moment lijkt het er niet op. dat wat dit punt betreft in Caracas al spijkers met koppen zullen worden geslagen. Daartoe is de OPEC nog te verdeeld. Ook ten aanzien van de rol van de dollar als betaalmiddel voor olie, waarover ongetwijfeld ook In Caracas zal worden gesproken zeker nu Iran de dollar heeft afgezworen lijken besluiten in Caracas niet te zullen worden genomen. De kwestie van de rol van de dollar als betaalmiddel voor olie speelt trou wens al zo lang. Al sinds de oprich ting van de OPEC, twintig jaar gele den, heeft de dollar regelmatig onder werp van gesprek uitgemaakt binnen deze organisatie. Door de weigering van Iran om nog langer dollars voor zijn olie te aanvaarden is het vraag stuk echter wel opnieuw ln het volle licht komen te staan. landse afzetmarkten. In het afgelo pen boekjaar daalde de omzet van 141 tot 136 miljoen. De winst was iets hoger: 3,9 tegen 3,8 miljoen. CHAMOTTE UNIE (vuurvaste produkten, oven- en Jachtbouw) re kent opnieuw op een groot verlies. Vorig jaar werd al 811.000 verloren- Hoofdoorzaak is de stagnerende jachtbouw. LEIDSCHE WOL zag in de eerste zes maanden van het boekjaar (april tot en met september) de winst na belasting dalen van 708.000 tot 84.000. De omzet daalde van 23,4 tot 20,7 miljoen. Een verdere ver schrompeling van de winst wordt niet verwacht. Volgens de directie zijn er twee oorzaken van de ongunstige oor zaken: een geringere consumptie van breigarens en de toenemende concur rentie binnen Europa. TEHERAN (Reuter) Iran heeft for meel zijn beklag gedaan bij het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) over de blokkering van zijn tegoeden bij Amerikaanse banken door presi dent Carter. Het staatshoofd van de Verenigde Staten ging daar vorige maand toe over als represaille tegen de bezetting van de Amerikaanse am bassade in Teheran en de gijzeling van ambassadepersoneel. De president van de Iraanse centrale bank, Alireza Nobari, noemt ln een brief aan de algemeen directeur van het IMF, Jacques de la Roslère, het Amerikaanse optreden inbreuk ma kend op alle aanvaarde beginselen van Internationale financiële samen werking. Nobari vraagt De La Roslè re. de kwestie zo spoedig mogelijk aanhangig te maken ln het bestuur van het IMF en Iran op de hoogte te stellen van het IMF-standpunt inza ke deze kwestie. SCHIPHOL (ANP) Ook de Neder landse verkeersvliegers, verenigd in de VNV, hebben het bestuur van hun vereniging toestemming verleend over te gaan tot acties Inzake het geschil rond de Inrichting en beman ningssamenstelling van de Airbus A- 310. Onlangs gaven de KLM-boord- werktuigkundigen het bestuur van hun vereniging, de VKB, dezelfde toe stemming. Een woordvoerder van de VNV zei gisteren dat 82,7 procent van de leden die hun stem uitbrachten goedkeu ring tot acties heeft verleend. Zowel de verkeersvliegers als de boordwerktuigkundigen verwerpen het ontwerp voor de cockpituitvoe ring van de Airbus A-310. Zoals be kend heeft de KLM tien van deze vliegtuigen besteld en een optie op nog eens tien van deze toestellen ge nomen. De VNV en de VKB verwer pen het ontwerp op technische en economische gronden. Bovendien verzetten zij zich tegen een cockpit voor dit vliegtuig die uitsluitend is Ingericht voor twee vliegers. Het hui dige ontwerp is een tussenfase van een drie- naar een tweemanscockpit. TOKIO (AP) De koers van de Ame rikaanse dollar ls maandag in Tokio gedaald met haast 10 yen. De groot ste duikeling van een valuta op één dag ooit in Japan genoteerd. De dol lar opende op 240,90 en sloot op 231,25 jen Een reden voor de koersdaling was niet bekend op de Tokiose valuta markt Een bankier zei: „De markt is op het ogenblik gewoon gek hier. Dat zal 't wel zijn." Ook op de Europese valutamarkten mpest de dollar verder terrein prijsge ven. De teruggang was daar echter over het algemeen minder groot dan in Japan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13