Boycot schepen helpt tegen slavenarbeid FAMILIEBERICHTEN J cê1 'Opzet nieuwe wet stadsvernieuwing is te beperkt' 'In beslag nemen van affiches is onjuist' FNV praat over minder banen door automatisering ISDAG 11 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET 11 I kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo- Iniscn van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op [nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 118.00-20.00 uur. grote vreugde en ikbaarheid aan God .j wij kennis van de !orte van een dochter ■zusje I Laura Marijke Ij noemen haar Marijke I F. H. L. Schut IN A. Schut-Punt lerald. (december 1979 ssteijnstraat 25 (l JN Wassenaar lelijk adres; zieken- s Bronovo Den Haag. Goede morgen opa De Wit hartelijk met uw 81 gefeliciteerd i-ste verjaardag. Uw kleinkinderen en achterkleinkind Goedemorgen opa Van der Leek hartelijk gefeliciteerd met uw 80ste verjaardag. Marjan Eddo Linda Annemieke Goeie morgen oma Hartelijk gefeliciteerd met uw verjaardag Leon en Margreet 12 december a.s. hopen D.V. onze Ouders, Groot- "jers en Overgrootouders J. den Ouden en N. M. den Ouden-Konijnendijk lag te gedenken, dat zij 50 jaar getrouwd zijn. Dat togen beleven is een groot voorrecht. 7 voorrecht om God dankbaar voor te zijn, de eite waard om het te vieren. k u hen persoonlijk wil gelukwensen, dan is daar- f gelegenheid op 15 december a.s. vanaf 19.30 uur aula van de Groen van Prinstererschool, Dr. lerstraat te Bafendrecht. Hun dankbare kinderen: Leny en Jan, Gerrit en Mien, Toon en Corrie, Mar en Arie, Ria en Adri, Paul en Willy, Mane en Piet, Cor en Ada, Nel. kleinkinderen en achterkleinkinderen. 12 SJ Barendrecht, Middeldijk 40. 'k Zal in den dageraad ontwaken, En met gezang mijn God genaken. Ps. 108 1 (oud ber) Na een ernstige ziekte, door God thuisgehaald, mijn innig geliefde vrouw, onze zorgzame moe der en oma Sophia Masereeuw-van Weerdhuizen op de leeftijd van 76 jaar. Amsterdam: J. Masereeuw Amsterdam: E. Tel-Masereeuw P. Tel Amerongen: G. Dompeling-Masereeuw G. Dompeling Landsmeer: S. Gerber-Masereeuw J. Gerber Krommenie: G. de Graaff-Masereeuw G. de Graaff en kleinkinderen Amsterdam,. 9 december 1979 Eemstraat 53 huis Geen bloemen. Geen bezoek aan huis Gelegenheid tot condelantie-bezoek donder dagavond van 7-7.30 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisveren- ~~ig P.C.B. u.a.. Vondelstraat 101. begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 14 de cember om 14 uur op de begraafplaats Zorg- vlied aan de Amsteldijk te Amsterdam. Ver trek van het P.C.B.-gebouw, Vondelstraat 101, ongeveer 13.15 uur. In volle vrede is van ons heengegaan naar haar Heer en Heiland onze lieve zuster en schoon zuster Sophia Masereeuw- van Weerdhuizen op de leeftijd van 76 jaar G. van Weerdhuizen E. van Weerdhuizen-Woortman J. G. Vree-van Weerdhuizen C. Horsting-van Weerdhuizen A. G. Horsting J. van Weerdhuizen H. Horsting-van Weerdhuizen A. Horsting W. M. van Weerdhuizen F. van Weerdhui^en-de Wilde Amsterdam 9 december 1979. Zondag 9-12-1979 Openb. 22:20 21 Op Zijn dag werd door onze God de sleutel uitgereikt voor het eeuwig Jeruzalem aan onze lieve schoonzuster en tante Sophie Masereeuw-van Weerdhuizen M. Th. Masereeuw-Boon G. de Vries-Masereeuw W. Masereeuw E. Soetens-Masereeuw M. Masereeuw neven en nichten Ken Hem in al uw wegen, dan zal Hij uw paden recht maken. Spreuken 3:6 Na een langdurige, moedig gedragen ziekte heeft de Heere tot Zich genomen voor ons toch nog onverwacht, mijn lieve man, onze lieve vader en opa Arie Maan op de leeftijd van 64 jaar. Hilversum: J. Maan-Bol Hoorn: J. W. Hörchner-Maan P. Hörchner Naarden: M. L. Maan G. Maan-Isings Hilversum: J. Maan Oost-Knollendam: W. J. Holdorp-Maan R. Holdorp Huizen(N.H-): A. J. Boegschoten-Maan L. J. Boegschoten en kleinkinderen 10 december 1979 Bosboom Toussaintlaan 23, 1215 CA Hilversum. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleance-bezoek woens dag en donderdag a.s. van 19.00-20.00 uur aan huis. De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 14 de cember a.s. tegen 12.00 uur op de begraaf plaats „Zuiderhof" aan Kolhornseweg Te Hil versum. De Here heeft vrij onverwacht tot Zich geno men zijn kind, mijn man, onze vader en groot vader Dirk Tamminga op de leeftijd van 71 jaar. „De Here zal uw uitgang en uu> ingang bewaren, uan nu aan tot in eeuwigheid" Psalm 121:8 Herbayum: S. Tamminga-v.d. Ploeg Enschede: A. v. Tol-Tamminga J. v. Tol Monster: T. v. Arkel-Tamminga J. v. Arkel Amsterdam: R. T. Koster-Tamminga G. Koster Den Haag: Y. F. Fuykschot-Tamminga C. Fuykschot Nieuw-Vennep: M. Tamminga C. E. Tamminga-Verhoog Canada: S. C. Berghuis-Tamminga A. E. Berghuis Groningen: M. D. Tamminga Nieuw Vennep: D. L. Tamminga en kleinkinderen Herbayum, 10 december 1979 Corresp.adres: Rijksweg 9, Herbayum. De rouwdienst zal gehouden worden donder dag 13 december om 13.30 uur in de Geref. kerk Zilverstraat 32 te Franeker waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren, een half uur voor de rouwdienst. Geen bezoek aan huis, geen bloemen. De Here heeft tot Zich genomen onze geliefde zwager en oom Dirk Tamminga in de ouderdom van 71 jaar. Rijksweg 9, Herbayum F. Tamminga- Abma kinderen en klein kinderen. Amsterdam, Clema tisstraat 1. Heden nam de Here tot Zich onze lieve moeder, grootmoeder, zuster, schoonzuster en tante, Ciasina Pronk-Appel weduwe van Job Pronk op de leeftijd van 73 jaar. Mede namens verdere familie: M. Pronk Waddinxveen, 9 december 1979. Passage 70. Correspondentieadres: Diamantstraat 20, 7314 HP Apeldoorn. In plaats van bloemen gaarne een %ift op giro 26000 ten name van Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. De overledene is overgebracht naar het rouw- centrum Scheveningen ,,'t Statenhuys", Sta- tenlaan 78. Bezoek 's middags van 4.30-5.30 uur. De bijzetting in het familiegraf op de Algeme ne Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's- Gravenhage, zal plaatshebben donderdag 13 december om 2.30 uur. Vertrek van ,,'t Staten huys" om 2 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de wachtkamer op de begraaf plaats. „Hem, die ons lief heeft en ons uit onze zonden heeft verlost door zijn bloed Hem zij de heerlijkheid en de kracht tot in alle eeuwigheden'. Amen." Openb. 1 6 Heden heeft de HERE tot Zich genomen, na een kortstondige ziekte, mijn allerliefste man, onze zorgzame vader en grootvader Marinus Albertsboer op de leeftijd van 81 jaar. Haarlem: M. Albertsboer-ten Brinke Leiderdorp: G. Albertsboer W. G. Albertsboer-Ros Marinus en Wilma Marijke Gerard Leiderdorp: Th. C. J. van Bijleveld W. van Bijleveld-Six Marylse 8 december 1979 Vrouwehekstraat 31 Gelegenheid tot condoleren dinsdag 11 decenv- ber 1979 's avonds van 7-8 uur, Vrouwehek straat 31, alwaar Vader ligt opgebaard. De begrafenis zal D.V. plaatshebben woensdag 12 december a.s. om 13.00 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Oldenzaalsestraat te Hengelo (O). Geen bloemen. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van „Het Venster" t.o. de begraafplaats. Want God, die gezegd heeft, dat het licht uit de duisteT-nis zou schijnen, is Degene, Die in onze harten geschenen heeft, om te ge ven verlichting der kennis der heerlijkheid Gods, in het aange zicht van Jezus Christus. 2. Cor. 4 6 In Jezus ontslapen onze geliefde broeder, oom en oud-oom Jan Hendrik van der Wal weduwnaar van Aaltje van Walsum sedert 1 mei 1953 hervormd emeritus predikant Wij hielden veel van hem. Ook hadden wij veel respect voor zijn prediking en levenswijze waardoor hij voor velen een levend getuige van zijn Heer en Heiland was. Hij werd bijna 92 jaar. Namens allen: C. van der Wal Wageningen, 9 december 1979 De Nudehof, Thorbeckestraat 1. Corr.adres: Lindenheuvel 6, 1217 JW Hilversum. De kerkdienst wordt gehouden in de Grote kerk aan de Markt te Wageningen, donderdag 13 december a.s. om 13.30 uur, waarna om 15.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Oude Die- denweg te Wageningen. Indien u de kerkdienst wenst bij te wonen, wordt u verzocht tijdig aanwezig te zijn. In de aula van de begraafplaats is na de begrafenis gelegenheid tot condoleren. Psalm 142 4 en 7 (o.b.) Heden overleed op de leeftijd van 68 jaar na een langdurig maar geduldig gedragen lijden, onze lieve vrouw, moeder en grootmoeder Theodora Johanna Maria Krommendijk-Slothouber „Jezus is mijn toeverlaat" Gasselternijveenschemond, 8 december 1979 Tweede Dwarsdiep 28. Tijdelijk: Hoogeveen, Sperwerlaan 107. F. Krommendijk Joke Trudie Leo Karin Ingrid De begrafenis vindt plaats op de algemene begraafplaats te Gasselternijveen op donder dag 13 december a.s. om pl.m. 14.00 uur. Een korte rouwsamenkomst die om 13.15 uur aanvangt, heeft plaats in „Hotel Adolfs" te Gasselternijveen, waarin zal voorgaan mevr. Ds. A. Starrenburg. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Maar blij vooruitzicht, dat mij streelt! Ik zal, ontwaakt, Uw lof ontvouwen, U in gerechtigheid aanschouwen, Verzadigd met Uw godd'lijk beeld. Psalm 17:12 Na een goede verzorging in het bejaardente huis „de Kleine Waal" te Papendrecht en het verpleegtehuis „Alblasserwaard-west", nam de Here van ons weg, onze geliefde broer, zwager en oom Marinus Jansen weduwn. van Ardina Wilhelmina van Wage ningen, in de leeftijd van 91 jaar. Deventer, B. J. Jansen Zwijndrecht, G. van Wageningen-Viergever Amsterdam, M. van Wageningen-van der Weele Bruinisse, R. van Wageningen-Larooij Rotterdam, S. de Vries-van Wageningen H. de Vries neven en nichten. Alblasserdam, 9 december 1979 Corr. adres: D. Jansen, Zernikelaan 382 3356 XL Papendrecht. Tel. 078-153700. De overledene is opgebaard in de rouwkamer bij de algemene begraafplaats aan de Admi raal de Ruyterweg te Papendrecht, alwaar gelegenheid tot condoleren, woensdagavond van 7.30-8.00 uur en na de begrafenis. De teraardebestelling is.bepaald op aanstaan de donderdag na de rouwdienst welke om 1.30 uur in de aula zal aanvangen. Degene die hierbij aanwezig wil zijn wordt verzocht om 1.15 uur aldaar te komen. „Hetzij wij leven, hetzij wij ster ven, Wij zijn des Heren". Na een kortstondige ernstige ziekte is héden in zijn Heer en Heiland ontslapen mijn geliefde man, onze geliefde vader en opa Johannis Oostrijk op de leeftijd van 61 jaar. Zwijndrecht: J. Oostrijk-Toorman J. Oostrijk B. Oostrijk-Roos Johan Arnold J. Numan-Oostrijk J. Numan Jeanette Caroline Zwijndrecht, 9 december 1979 Bon airestraat 11. De overledene zal worden opgebaard in dc Ichtuskerk te Zwijndrecht aan de Frits Vogel straat. Gelegenheid tot condoleance donder dag 13 december van 19.00-20.00 uur. De rouwdienst zal worden gehouden op vrij dag 14 december om 14.00 uur in de Ichtus kerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om 15.00 uur op de algemene begraafplaats Jeroen Boschlaan te Zwijndrecht. In Christus ontslapen mijn lieve man, onze vader, groot- en overgrootvader Frederik Fleurke in de ouderdom van 93 jaar. 9743 TB Groningen, 7 december 1979 Magnesiumlaan 43 A. Fleurke-Dijkema H. K. Fleurke C. J. Fleurke-Hummelen D. Fleurke E. H. Fleurke-Dekker J. H. Fleurke H. C. Fleurke Klein- en achterkleinkinderen. De overledene is opgebaard in het'„Uitvaart centrum", Nw. Boteringestraat 31. Bezoekuur dinsdagavond van 7-8. Thuis geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden in de aula op de begraafplaats „Selwerderhof" op woens dag 12 december a.s. om 12 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben. Na de plechtigheid gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer op de begraafplaats. Zijn plaats is leeg, zijn stem is stil Wij zwijgen Heer, het is Uw toil Voor de zeer vele blijken van medeleven, ons be toond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde, zorgzame man, onze lieve vader en opa Jacob van Til zeggen wij u hartelijk dank J. J. van Til-Kroodsma kinderen en kleinkinderen Hoogkerk, december 1979. ITF wil ook in Nederland doelmatiger acties TERNEUZEN (ANP) De Internationale Transportarbei dersfederatie (ITF) wil ook in Nederland het boycotwapen gaan hanteren bij acties voor betere lonen op schepen onder goedkope vlag. Scheepsstaklngen in Nederland hebben dit jaar 2,4 miljoen dollar opgeleverd aan achterstallige gages. Het resultaat zou stukken hoger zijn, als er schepen konden worden geboycot, izoals in onze buurlanden. „Een boycot is het enige middel om daadwerkelijk iets te doen aan het slavenwerk, dat nu vaak verzpt moet worden op schepen onder goedkope vlag", vindt de Nederlandse ITF-in- specteur Johan Altena. Hij zei dat in Terneuzen, waar hij namens de fede ratie 42.000 gulden schonk aan het zeemanscentrum daar. De vakbeweging zit, als het om een boycot gaat, nog altijd in de maag met een arrest van dq Hoge Raad uit 1960. Het komt er op neer dat staken in andermans belang (een scheepsbe manning bijvoorbeeld) niet is toege staan. Al lang achterhaald, vindt Altena. DEN HAAG (ANP) Het plan van minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting om het wetsont werp stadsvernieuwing te vereenvou digen is een poede zaak, maar de opzet van een nieuwe wet is te be perkt. Dit stelt de commissie stedelij ke reconstructie van de raad van ad vies voor de ruimtelijke ordening (RARO) in een concept-advies dat op 12 december door de RARO wordt besproken. De RARO-commlssle vindt dat de uitvoering van de stadsvernieuwing te veel afhankelijk wordt gemaakt van rechtsgeldige bestemmingsplan nen, terwijl het niet duidelijk is of er een oplossing komt voor de veel te lange duur van de bestemmingsplan procedure. De commissie vindt dat de mogelijkheden voor gemeenten om te onteigenen minder worden. In het wetsontwerp ontbreekt zelfs de mogelijkheid dat gemeenten hulzen kunnen onteigenen voor verbetering. Die mogelijkheid moet alsnog in het wetsontwerp worden opgenomen, al dus de commissie. De commissie vreest dat voor het verkrijgen van andere subsidies dan de bijdragen voor de verwervingskos ten de „tijdrovende en gedetailleerde rijks bemoeienis" nodig blijft. „Zelfs in de politiek is men van oor deel, dat boycotten een erkend strijd middel is. Ik denk aan de Rhodesië- boycot en de verschillende boycots van Zuid-Afrika". Standaardcontract De ITF probeert voor schepen onder goedkope vlag standaardarbeidscon tracten af te sluiten, waarbij de be manning een redelijk salaris krijgt. „Vaak lukt dat niet zonder een boy cot of het dreigen daarmee", aldus Altena. Een boycot heeft voor de bemanning voordelen, zegt Altena, „omdat deze mensen vaak uit landen komen, waar amper het recht van spreken bestaat, laat staan het recht van staken". In Nèderland is het tot nu toe onmoge lijk om een „goedkope vlag"-reder te dwingen tot een normale betaling, tenzij de bemanning in staking gaat. Dat lukt vaak niet, omdat rederijen volgens Altena hun bemanningen on der enorme druk kunnen zetten. Voor de Filippijnen een bekende leverancier van goedkope „crews" DEN HAAG (ANP) Het Nederlands juristen comité voor de mensenrech ten (onderdeel van de International commission of Jurists) heeft geprotes teerd tegen de inbeslagneming van affiches in kazernes en in het kantoor van de Vereniging van dienstplichti ge militairen. De Juristen wijzen de ministers De Ruiter (Justitie) en Scholten (Defen sie) op het recht van vrije meningsui ting. Dat krijgt volgens hen een extra accent omdat de affiches een pleidooi voor vrije meningsuiting bevatten. Ze vinden dat niet in redelijkheid kan werden verdedigd dat dergelijke affi ches het doelmatig functioneren van het leger onmogelijk maken en een bedreiging vormen voor de Neder landse rechtsorde. Het comité vraagt de ministers de affiches terug te geven en eventuele strafvervolgingen te staken. geldt bij voorbeeld dat bemannings leden die deelnemen aan acties op een zwarte lijst belanden als hun ex- werkgever dat wil. Andere methoden ruiken vólgens Al tena regelrecht naar chantage. Re ders laten geregeld een nieuwe be manning een verklaring tekenen, dat ze geen prijs stellen op inmenging van de ITF. Dat is een voorwaarde om de baan te krijgen. „De tophit in rederskringen, dat be manningen geen inmenging wensen, is ook te weerleggen met het aantal verzoeken om assitentie. De ITF in Rotterdam heeft dit Jaar zeshonderd zeelieden op bezoek gehad, die om hulp aanklopten," aldus de ITF-in- specteur. Acties voor hogere lonen hebben dit jaar meer resultaat gehad dan in 1978. Altena schat, dat de ITF dit Jaar uitkomt op twintig miljoen dollar aan nagevorderde gages. Vorig Jaar was Volgend jaar 23 nieuwe postzegels DEN HAAO (ANP) De PTT geeft volgend Jaar 23 nieuwe postzegels uit. Op 4 maart ko men er drie postzegels uit met de portretten van de overleden Nederlandse politici Jhr mr A. F. de Savornin Lohman, mr P. J. Troelstra en mr P. J. Oud. Op 15 april komen er vier zomer- postzegels met als onderwer pen toerisme en recreatie. Op 25 april verschijnen een Anne Frank-zegel en een zegel over de voedseldropplng van 29 april 1945. Op 1 mei wordt een zegel uitgebracht, ondermeer ter gelegenheid van de zesde internationale filatelistische tentoonstelling voor Jonge fila telisten „Jupostex 1980". Op 3 Juni verschijnen twee postze gels met als thema de Olympi sche Spelen voor gehandicap ten Paralympics en de Bridge Olympiade 1980. Op 26 augustus komen er drie postzegels uit die zijn gewijd aan verkeer en vervoer. Op 23 september twee Europa-cept- zegels met daarop koningin Wilhelmina en Winston Chur chill. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Vrije Univer siteit van Amsterdam wordt in oktober een zegel uitgegeven. Op 11 november verschijnen de vier kinderpostzegels. Later komt de nieuwe luchtpostzegel voor bijzondere vluchten uit. dat elf miljoen. De Nederlandse bij drage van 2.4 miljoen lag vorig jaar op 1.5 miljoen dollar. Ondertussen loopt de tonnage onder goedkope vlag terug. Het zijn volgens Altena vooral Griekse reders (met dertig miljoen ton op de derde plaats van goedekope-vlag-reders) die bezig zijn hun schepen terug te brengen onder de Helleense vlag. Reden ls het gunstiger fiscaal klimaat in Grieken land, maar volgens Altena ook de angst voor boycot-acties. Op de lijst van landen die veel tonna ge onder goedkope vlag hebben ge bracht. staan de Verenigde Staten bovenaan. Reders uit Hongkong zijn nummer twee en Japan en West- Duitsland komen op de vierde en vijfde plaats. Meest geliefde vlaggen zijn die van Liberia en Panama, ter wijl Singapore ook hoge fiscale ogen gooit, evenals de Nederlandse An tillen. „Onder al dit soort vlaggen", aldus Altena, „worden we geconfronteerd met een hoop ellende en rechteloos heid onder zeelleden. Elk afgewezen verzoek om hulp is een triest geval op zich, want dit soort reders zoekt zijn winst in de enige marge waarin ze kunnen rommelen: het uitpersen van hun bemanningen". Van onze soc. econ. redactie UTRECHT Bij de toenemende au tomatisering staan /neer dan een mil joen arbeidsplaatsen in ons land ter discussie. Dit staat in een nota „Au tomatisering werkgelegenheid" van de dienstenbonden FNV. die van daag aan de orde wordt gesteld tij dens de algemene vergadering van de bonden Niet alle arbeidsplaatsen, die bij de automatisering betrokken zijn. zullen verdwijnen, maar volgens de FNV- bonden geeft het cijfer toch een aan wijzing van de reikwijdte van de nieuwste ontwikkelingen. Uit de notó blijkt onder meer dat 25 tot 30 pro cent van het administratieve werk te automatiseren ls. De dienstenbonden FNV wijzen auto matisering niet per definitie af Wel vinden zij een actief werkgelegen heidsbeleid noodzakelijk, waarin zo wel overheid als vakbeweging een be langrijke rol moeten spelen In de nota wordt verder opgemerkt dat het waarom van de automatisering en dj manier waarop doorlopend ter dis cussie moet worden gesteld en d»| werknemers In verband daarmee in automatiseringsbeslissingen een doorslaggevende stem moeten hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11