tr Jit brieven van lezers ang&0!ufsen Waarom u voor een doorlopend krediet beter naar eenbank zoals deNMBkuntgaan. B IVECO L ar De NMB denkt met u mee. Fiat, OM, Lancia, Unie, Magirus-Deutz. Vijf merken, één naam: Iveco. JSDAG 10 DECEMBER 1979 WEÊÊËBÊÊÊ BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 198 C= eidi rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen traa 6richten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, t». tp'oepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te yden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over 'e6Dp^niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- Deid ien. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 IW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver oor wl tuigen (3) gereformeerde evangelisatie-de- adviseren de plaatselijke iden, niet in zee te gaan met t°o3Instituut voor Evange!isatie. Als ieto Dpmer aan de visieconferentie die en 9 nov. in Veenendaal gehou- jis over de werkwijze van dit insti- wil ik daar graag op reageren, itaten menen dat „de zorgvuldi- municatie van het evangelie" kt in de activiteiten die het mt propageert. „De ontmoeting de buitenkerkelijke zoals het jergse instituut die program- 'ke$rt' is in wezen oppervlakkig." 'nieue öezwaren begrijP ik. en ik heb. r on op deze Punten ook mijn vragen Dlot de °Pzet van evangelisatie- 1(m pagne in Veenendaal, maar on- ttn ding kan ik niet uit: hier zijn ^ien aan het werk, die wat willen ie ook wat durven. Ze treden naar en met het evangelie. Daarbij leg- ze een enthousiasme aan de dag, dj in de kerk te veel missen, rom meen ik, dat de kerk deze Kn nodig heeft. Anderzijds heb- de mensen van het instituut ook trken nodig. Ze hebben veel ent-; iasme, maar voor het merendeel ig „jaren". Ik meen dit te mogen lerken, omdat ik zelf ook nog jong Daarom vind ik het jammer, dat el. deputaten negatief adviseren l het instituut. Het instituut is glnj Jong, het kan (en wil!) nog veel Deze mensen staan open voor igen die hen gesteld worden. Als raden met dit instituut in zee gaan. dan hebben ze gelegenheid om met een eigen, kritische inbreng te komen. Dat zal het instituut ten goe de komen, en dat zal ook „de zorgvul dige communicatie van het evange lie" kunnen bevorderen. Ik meen dat samenwerking juist wanneer het het evangelie betreft, wederzijds be vruchtend kan werken. Waarom is de kerk toch zo vlot in het afstand ne men? Geen verantwoordelijkheid wil len dragen samen met de mensen van dit instituut betekent óók een verant woordelijkheid, nl. de verantwoorde lijkheid voor eventuele ontsporingen die juist zó in de toekomst kunnen optreden. Thesinge J. C. Hardeman Getuigen (4) Winterswijk Zeer teleurgesteld en geschokt ben ik door de brief van het evangelisatie- centrum van de gereformeerde ker ken aan hun kerkeraden over het instituut voor evangelisatie in Drie bergen. Ds C. M. Boerma zei in de synode het te betreuren, dat deze brief moest uitgaan. Is hij zich wel GOlGIQGlljK bewust wat de gevolgen hiervan kun nen zijn? Het verval in onze kerken is onrustbarend groot. In plaats van dit mooie werk te stimuleren wordt er de domper op gezet! élle mensen behouden worden en weer in relatie met Hem gaan leven (1 Tim. 1 vers 15, 2 vers 4-6, 2 Tim 4 vers 2 - 66). Veenendaal Hans en Sary Hansma Kerk en politiek Reactie op uw voorpagine-artikel „Kerken stellen zich harder op". Wanneer zal de raad van kerken op houden haar tijd aan politiek te ver doen. Laat zij dit overlaten aan het CDA of andere politieke partijen. Daar zijn deze immers voor. Het siert de raad van kerken zeer zeker niet en het behoort ook niet zijn doelstelling te zijn, jongeren op te jutten tot de monstreren, bijv. door middel van brieven ^zenden aan de ministerraad of het aanzetten tot dienstplichtwei gering of burgerlijke ongehoorzaam heid. Tijdens Jezus' rondwandeling op deze aarde hebben de schriftge leerden en farizeeërs dikwijls gepro beerd Hem voor hun politieke karre tje te spannen, bijv. met de vraag of het geoorloofd is de keizer belasting te betalen of niet. Jezus paste daar voor. Hij bleef bij zijn taak, evangelie verkondigen, de mensen vertellen wie God is en hoe Hij gediend wil en kan worden. Ga als de raad van kerken de jongeren vertellen, wat zegt de Bijbel en daarmee God; van abortus, van het huwelijk, van samenwonen, van moord en doodslag (al of niet met moderne middelen) enz.. Maar laat de uitvoering van de wil van God over aan zijn kinderen, al of niet indivi dueel of te zamen als vereniging of partij. Om Godswil laat hij zich bij zijn taak houden. ADVERTENTIE H. Droppers Veenendaal J. J. van Laar-Wiersma Getuigen (5) •nl» en ADVERTENTIE Vision 8800 leurentelevisie voor „de jaren lig Met infra-rood afstand- ening voor alle funkties. Klaar 'Teletext. ^versterker en 2-weg luidspreker- 8eem oor optimale geluids- Meit Kortom een echt Bang teen produkt. sense vormgevers van beeld en geluid Stuur mij uitgebreide dokumentatie B&O. B&O Antwoordnr 124. 1200 WK s-Graveland (geen postzegel) "J Waaruit leiden de gereformeerde de putaten voor evangelisatie af. dat het het Instituut voor Evangelisatie ont breekt aan zorgvuldigheid in commu nicatie bij de evangelisatiearbeid? Waarin verschilt dan wel hun visie met die van het Insituut voor Evan gelisatie? Waren er deputaten in Vee nendaal om deze campagne eens grondig te bestuderen? En bleek toen dat de ontmoeting met buitenkerke lijken in wezen oppervlakkig gepro grammeerd werd door het Instituut voor Evangelisatie? Waaruit bleek dat dan? In Veenendaal deden zes kerken in samenwerking met en on der leiding van het Instituut voor Evangelisatie mee met deze actie. Vele duizenden Veenendalers werden (opnieuw) met het evangelie van de Here Jezus Christus geconfronteerd. Op een duidelijke, eenvoudige, maar naar ik meen, bijbelse wijze. Er zijn fouten gemaakt, 't Zou fijn zijn als de gereformeerde synode na serieuze kennisneming van heel de actie ons daar op broederlijke wijze op wees. Maar a.u.b. niet direct een ad vies aan kerkeraden om maar niet met het Instituut voor Evangelisatie in zee te gaan. Laat staan het te steunen. Ik krijg de indruk dat de synode hier wel een splinter ziet, maar „balken" op andere terreinen steeds meer over het hoofd ziet. Ik hoop dat ik me vergis. Vóór 1985 wil het Instituut voor Evangelisatie élke Nederlander met het evangelie in aanraking brengen. Laten we er dankbaar voor zijn en hopen dat vele kerken mee doen. Veenendaal Harro van den Arend Hans Feddema noemt in een Podi um-artikel (30-11) een alternatief voor kernbewapening: democratisering in plaats van militarisering, omschake ling naar een alternatieve, geweldloze defensie. Werd dit geluid maar meer gehoord! Slechts bij één zin van hem een aantekening, nl. waar hij schrijft: „Er mag best sprake zijn van geleide lijke omschakeling" (naar deze alter natieve defensie). Begint hier het po litieke spel van geven en nemen waar aan alle zgn. „Christelijke" politiek te gronde gaat? Binnenkort staat de EPV voor de keuze van halve of hele' bekering, getuigenispartij of haal- baarheldspolitiek (tenzij dit geen te genstelling ls). Wie als politicus zegt: „bekering tot geweldloosheid mag best geleidelijk", weigert hij niet de politieke vertaling te geven van de overtuiging van een 18-jarige die zich beroept op de wet gewetensbezwaren militaire dienst? Baarn Getuigen (6) Het heeft ons erg bedroefd te verne men dat het Evangelisatiecentrum van de gereformeerde kerken alle plaatselijke kerkeraden heeft geadvi seerd niet in zee te gaan met het Instituut voor Evangelisatie te Drie bergen. Zelf hebben wij enige tijd nauw samengewerkt met diverse me dewerkers van dit instituut geduren de de grote evangelisatiecampagne te Veenendaal. Wij hebben'hen daarbij leren kennen en waarderen als bijzon der fijne geestelijke christenen, die onder evangelisatie verstaan: „Een voudig spreken over de Here Jezus in de kracht van de Heilige Geest", de resultaten aan God overlatend. Dit omdat wij mogen getuigen, maar al leen Gods Geest de wereld kan over tuigen van zonde en van gerechtig heid en van oordeel (Joh. 16 vers 8). Aan deze evangelisatiecampagne werkten enkele honderden christe nen uit diverse kerken mee, die door de medewerkers van het instituut ge durende zes avonden werden gemoti veerd en geïnstrueerd. Deze trai ningsavonden werden door de meeste deelnemers als bijzonder fijn ervaren tot opbouw en versterking van hun geloof en geloofszekerheid. Voordat wij van ons geloof kunnen getuigen is het natuurlijk erg belangrijk, dat wij hetgeen wij zeggen ook zelf zo bele ven. Wij moeten zeker weten, dat wij een kind van God zijn, dat door gena de behouden is door een persóónlijk geloof in de persoon en het werk van de Here Jezus. Bij evangelisatie wil God gééstelijke christenen inschake len, dat wil zeggen gehoorzame kin deren van Hem, die in een liefdevolle en innige relatie met Hem leven, in alles geleid door Zijn Woord, vervuld en onder controle van Zijn Geest (Ef. 5 vers 18, Gal. 5 vers 16). De medewer kers van het instituut wezen ons daarom ook op de noodzaak van het gebed, dat de basis van al ons werken dient te zijn. Voordat de campagne van start ging bereidden zij ons hier op voor door het houden van een dag van gebed en gebedstoerusting. Ook werden in Veenendaal tientallen ge bedskringen gevormd. Zelf hebben wij ook ervaren dat het gebed verre weg de belangrijkste pijler van de campagne was en dat God onze gebe den verhoorde. Ook werden wij gesti muleerd tot veel gebed voor onze vrienden, buren, kennissen en colle ga's, die Christus nog niet kennen en hebben aangenomen als hun per- sóónlijke Verlosser en Heer, en tot het beginnen of verstevigen van onze relatie met hen, teneinde hen tijdens de campagne te confronteren met de blijde boodschap. De bedoeling van deze campagne was, verloren mensen tot Jezus te mogen leiden. God wil ook in onze, vaak zo angstwekkende tijd iéder mens bereiken met Zijn Genadeboodschap, omdat Hij wil dat Een geldvoorraadje' voor onver wachte uitgaven of als alles - tegelijk komt, zoals tandartsreke ningen, belastingaanslagen en de .kosten Van een 'tussendoor' vakan tie, kunt u altijd achter de hand hebben met een doorlopend krediet. Maar het is wel verstandig om te zorgen dat uw maandelijkse lasten binnen de perken blijven. Daarvan bent u verzekerd wan neer u erover gaat praten mer een bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en stellen in overleg met u de hoogte van het krediet vast. U kunt er dan op elk moment over beschik ken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u al heeft afgelost U be taalt alleen rente over het opge nomen bedrag. Want voor wat hoort wat, óók bij de NMB. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Illegalen (2) Als de heer Keizer (Trouw 29 nov.) zich beklaagt dat vele tuinders met de rug tegen de muur staan, is dat niet wat sterk overdreven? Als werk gever zullen zij toch eraan mee moe ten werken om deze wet uit te voeren. Hebben deze illegalen altijd wel een behoorlijk loon ontvangen, en zijn ze altijd wel behandeld, niet als illega len, maar als mens? Laat de heer Keizer eens nagaan hoeveel werklo zen er in de tuinbouw zijn. Ik hoor hem al zeggen dat er geen mensen in de tuinbouw te krijgen zijn. Niet één is bereid volgens de heer Keizer om in de tuinbouw te werken. Als dat zo is (wat ik betwijfel) ls het dan niet. zoals baron Von Münchhausen eens zei: Niemand gelooft mij, maar ik heb het er wel naar gemaakt. Gelukkig zijn er nog goede werkgevers, die deze illega len wel hebben opgevangen, maar hebben ze ook wel een menswaardig loon ontvangen? Is men bereid om volgens de CAO een vakarbeider 470,85 per week te betalen, met bo vendien voor een losse vakarbeider een vakantiebon van 118,20 per week? Waarvoor, mijnheer Keizer, als u mensen nodig hebt, zegt u niet wat deze vakarbeider kan verdienen? Pu bliceer dit eens. Men lost het pro bleem in het Westland niet op door te verkondigen dat er niemand in de tuinbouw wil werken, en op deze uit spraak toch de illegalen hier willen houden. Er zal een andere mentaliteit moeten komen om de werkgevers te overtuigen, dat er wel mensen zijn die in die tuinbouw willen werken, maar niet voor een loon dat soms kant noch wal raakt. Honselersdi jk C. Landman VVD en Aantjes (5) In' het ochtendblad van maandag 3 dec. J.l. lees ik de uitspraak van het WD-kamerlid mevrouw Kappeyne van de Coppello over het optreden deze laatste weken van de heer Aan tjes en diens eventuele terugkeer in de Tweede Kamer. Dat was eindelijk nuchtere en eerlijke taal en een goed contrast met de vele verontschuldi gingen en goedpraterij, komende uit de AR- en CDA-groep, die vaak in Trouw te bespeuren waren. Want dat de heer Aantjes in 1941-1945 geen fraaie houding heeft aangenomen; zich aan de verkeerde kant opstelde en lafhartig mee deed om zelf buiten maatregelen en verordeningen te blij ven, dat weten we nu allemaal. Als er geen eerlijk fatsoen en dapperheid in je karakter steekt, kan dat er ook niet uitkomen. Duizenden jongeren heb ben goddank bewezen, dat het ook anders kon! Heelsum L. C. Pauwels CDA en bijbel (3) Het lijkt me van groot belang om eens goed te analyseren op welke wijze binnen het CDA gebruik wordt gemaakt van de schrift. Voorzover ik de discussies binnen het CDA heb gevolgd, doet deze me denken aan een binnenbrand, waarbij de schrift wisselend werkt als vuurhaard (De Boer, Goudzwaard, Aantjes) en als brandbiusapparaat (Steenkamp, Scholten, Neuman). Het moet voor velen binnen en buiten de kerk een trieste zaak zijn om te zien hoe op deze wijze de boodschap van het evangelie wordt geneutraliseerd. Het is een duidelijke zaak dat het belij den van de kerk op deze wijze mond dood wordt gemaakt door het beleid van het CDA. Te lang heeft in de kerk, in ieder geval in de gereformeer de kerken, gegolden dat het bijbels ABC kan worden vertaald in het poli tiek CDA (vroeger ARP). Gelukkig komt hierin een „doorbraak". Ik hoop dat de kerken (en er zijn tekenen, dat dat gebeurt) zich kritisch op zullen stellen tegen partijen die prétenderen vanuit het evangelie politiek te be drijven, maar ondertussen het evan gelie (zoals ook gebeurt in het Neu- manrapport Vrede en Veiligheid) monddood maken. Vandaag komt het aan op het onderscheiden tussen ware en valse profetie. En dat zal plaats moeten vinden binnen de kerk, want daar tref Je beide profetensoor- ten aan. A. C. Grandia Westervoort Schillebeeckx (7) Naar aanleiding van het berichtje ln „Trouw" van 3 december dat 50.000 handtekeningen voor de actie-Schil- lebeeckx zijn verzameld, heb ik eens een rekensommetje gemaakt. In een eerder bericht had u al gemeld, dat een groot deel daarvan van religieuze groeperingen (ordes, congregaties) af komstig is. Laten we stellen, dat 40.000 handtekeningen afkomstig zijn van „lekenkerkgangers". Am sterdam telt ongeveer 50 parochies. Stel, dat er per parochie per weekein de 400 kerkgangers zijn. Dan zou het aantal handtekeningen overeenko men met het aantal kerkgangers van laten we zeggen twee grote Neder landse steden. En de andere steden dan? Die zouden zich afzijdig gehou den hebben; het merendeel van het „kerkvolk" dus. Gezien deze verhou dingen komt het me voor, dat aan de actie-Schillebeeckx en andere activi teiten van zgn. „progressieve" groe peringen wel wat erg veel aandacht wordt gegeven Amsterdam A. Willcmsen ADVERTENTIE Dies Heitmei jer Beroepsonderwijs Bij uw artikel „School sluit niet aan bij baan" wil ik graag de volgende kanttekeningen maken. 1. Dat alle vormen van lbo op één hoop worden gegooid en bestempeld als rest-on- derwijs komt me eenzijdig voor. Het zelfde geldt voor „negatieve keuze" met als argument, dat kinderen van gastarbeiders en Surinamers daarvan een duidelijk voorbeeld zijn. 2. In mijn ruim 7-jarige periode als dlrek- teur van de Amsterdamse Chr. De tailhandelsschool (LMO) ben ik nog niet tegengekomen, dat een leerling van de eerste klas bij het basisonder wijs is gedoubleerd. Daarom komt „meer dan de helft één of meerdere keren blijven zitten" erg tendentieus voor. 3. Bij de honderden gesprekken met ouders heb ik altijd ervaren, dat de keus een welbewuste is. Alleen bij de velen, die bij het Mavo ifussentijds stranden, is de keus voor ons type onderwijs een betreurde keus in die zin, dat de dan aangemelde leerlingen verzuchten: „Waren we hier maar eer der naar toe gekomen!". 4. Bij een enquête onder onze oud-leerlingen Ids is gebleken, dat niemand langer dan enkele weken werkloos is ge weest. Als we dan ook nog stellen, dat 85 procent geslaagden op de Ids nor maal is, waarvan een even groot per centage met het C-diploma, dan weerspreekt dit m.i. wat u stelt. Daar bij wordt aangetekend, dat de zwaar te van de Ids met Mavo-4 vergelijk baar is. 5. Het artikel pousseert (Juist in deze tijd!) het avo. Dat mag, maar over één of meerdere jaren komen voor velen de brokken. Komt men dan geestelijk gedeukt naar het lbo, dan hebben scholen voor lbo de grootste moeite om die leerlingen „uit te deuken" en een doelgericht onderwijs te laten volgen. Amsterdam G. van der Haven, direkteur Lds en Mds. Bijbelverspreiding Naar aanleiding van het stukje van Ds. Nijssen in „Uit de kerkbladen" van 3 dec. het volgende. Het is een groot misverstand als Ds. Nijssen zegt dat het bij een Bljbelversprei- dingsaktie van het N.B.G. zou gaan om het aan de man brengen van zovéél mogelijk Bijbels. Ook wij had den in nov. 78 in Delft zo'n aktie, maar zó hebben wij als werkgroep de 175 medewerkers, die met groot ge- loofsenthousiasme dit werk deden, niet geïnstrueerd! En dat is ook niet de bedoeling van het N.B.G. Ds. Nijs sen heeft er niets van begrepen! Het ging er om in een van God vervreem de wereld, waarin wij als gelovige mensen wonen, de Bijbel bespreek baar te maken. Dat mes snijdt aan twee kanten. Er kan in een kort ge sprek getracht worden om een kon- takt tot stand te brengen, de dialoog waar Ds. Nijssen over spreekt. Maar aan de andere kant moeten gelovige mensen hun „oogkleppen" afdoen en ondervinden in wat voor een wereld ze leven! Er is een groot verschil tus' sen verstandelijk weten dat we in een heidense wereld leven en er mee in aanraking komen. Nü nog is een groepje medewerkers bezig met de nazorg, er zijn blijvende kontakten uit ontstaan waar met Gods hulp de dialoog wordt voortgezet. Deze „mo biliteit" van de gemeente, van welke signatuur ook. is van levensbelang. Het is dan ook te hopen dat de me ning van Ds. Nijssen door velen weer sproken zal worden. Delft 3 J. A. Voogt. Naam De ingezonden brief „Voet bij stuk" geplaatst in de krant van 6 dec. is van G. J. Wassens te Dalfsen, leraar chr. meao te Zwolle. Iveco. Vijf Europese vrachtwagen fabrikanten. Samen hebben ze 350 jaar ervaring. Samen sterk ook in de verzamelde uitgebreide research. Resultaat: een programma van hoog gespecialiseerde, uitgebreide, bedrijfszekere en economische vrachtwagens en autobussen. Met een internationaal dealernet ook, dat over jarenlange veelzijdige truckervaring beschikt. Waardevol research Iveco kwaliteit ontstaat in de laboratoria. In Turijn, in Ulm, in de windtunnel van Orbassano, op de proef- en testbanen van La Mandria, Nardó, Trappes en Markbronn. Maar ook in het geweldige laboratorium, dat "Wereld" heet. De juiste truck voor elk transport Een keuze uit 260 modellen met meer dan 800 variaties; voor gunstige ton/kilometerprijs. Van wegvervoer tot terreinvoertuigen en van stadsbestelwagens tot autobussen. Daarachter staat een servicenet, dat alle Iveco-yocrtuigen van de eerste tot de laatste dag begeleidt met hoog gekwalificeerde vaklieden. Voordeliger uitwisselbaarheid van onderdelen, door ver doorgevoerde standarisering. Meer dan 4.000 servicepunten in meer dan 100 landen. Dat is Iveco. Een wereld aan ervaring

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9