t Vzerbeidjan trijd in noorden Iran Iran nu weer wat soepeler Rhodesië bestookt Zambia PD steunt Schmidt omwille van de macht SOS Cambodja in opstand tegen Khomeini *aniërs klaar [oor Libanon Indira Gandhi tweemaal kandidaat 'Aanplakken verboden' Carter vervangt chef veiligheid kerninstallaties 'VS schenden mensenrechten' NDAG 10 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ïi'ï iBRIZ (AP, Reuter) Aanhangers van ayatollah Khomeini en ayatollah Sjariat-Madari <w n gisteravond met elkaar slaags geraakt in Tabriz in het noord-westen van Iran. De Wfla vechten concentreerden zich om het radiostation van de stad. gevechten braken uit nadat aan- ïgers van Khorpeini het raiosta- dat op de top van een heuvel hadden veroverd op de aanhan- van Sjariat-Madari Deze Turks kende Azerbeidjani's hadden de o de afgelopen drie dagen in han en zonden tegen Khomeini ge- ite verklaringen en berichten uit. bezetters boden geen weerstand, rdoor er bij de verovering geen ihtoffers vielen. Toen enkele tien- :enden Azerbeidjani's enkele uren weer naar het radiostation trok- om het te heroveren, openden de angers van Khomeini het vuur hen. Bij de gevechten die toen [den zouden vele doden en gewon- zijn gevallen. Ambulances reden n aan. itollah Khomeini deed de opstand 'abriz af als het werk van vreem- igen die aanzetten tot rebellie n de islam. De opstandelingen igen- hun bevelen van Amerika of ERAN (AP) Meer dan 6.000 dërs hebben zich aangemeld voor n aan de Palestijnse strijd tegen iel en er melden zich nog dagelijks we vrijwilligers aan. Dit deelde ik Mohammed Montazeri, zoon een van de invloedrijke Iraanse istelijke leiders, gisteren mee. De een. Ijwilligers zouden momenteel wor- ieb i|n ondergebracht in een kamp bij Ik (heran. Mohammed Montazerii zei hij zelf de Iraanse vrijwilligers- icht, bestaande uit jongens vanaf tien jaar, zal aanvoeren. p eerste vrijwilligers zullen vandaag Q et drie vliegtuigen vanuit Teheran ir Beiroet worden overgevlogen. !us Montazeri. Op de vraag of hij al voor deze mensen had. zei hij: hebben geen visa nodig". De iniërs gaan overigens ongewapend, hten de toestellen geen toestem- ig krijgen te landen in Beiroet dan uitgeweken worden naar Syrië, intazeri meende dat de Iraniërs een k tot tien dagen nodig zouden iben om zich vertrouwd te maken édel^ omstancUgheden ter plaatse zleiv vr"ijwilligers zijn allen vertrouwd t de meeste westelijke wapens. Al- n met sommige wapens uit Oost- Ijjiropa zouden wat moeilijkheden ;ou ;ien e missie zal financieel verzorgd wor- 'tn door de islamitische revolutio- jrk ?ire raad en het Iraanse leger zorgt umior de uniformen en de schoenen, •egujochten de vrijwilligers in het zuiden n Libanon niet nodig zijn, dan kun- n ze wellicht elders in Libanon wor- ïn ingezet, aldus Montazeri. Palestijnse leider Jasser Arafat op een pro-Iraanse bijeenkomst in iroet dat de Iraanse vrijwilligers •telijk welkom zijn en dat hij op in beurt ook bereid was Palestijnen iar Iran te sturen om dat land te tlpen in de strijd tegen het imperia- e. Montazeri. spottend wel eens listolen-ayatollah" genoemd, staat ikend om zijn radicale ideeën en in sympathie voor de radicale Libi- e leider Khaddaffi hij I ergens anders vandaan, aldus de geestelijk leider. De protesten van de Azerbeidjani's zijn sterk in hevigheid toegenomen sedert het onlangs ge houden referendum, waarbij de sji'a religie als staatsgodsdienst werd in gevoerd en Khomeini zeer grote vol machten werden toegekend. De be woners van Azerbeidjan beschouwen Sjariat-Madari. de tweede man in de sji'a hiërarchie, als hun leidsman. De bewoners van Tabriz weigeren te onderhandelen met vertegenwoordi gers van ayatollah Khomeini, zolang ze daartoe geen uitdrukkelijke op dracht hebben gekregen van Sjariat- Madari. Eerder benoemde Sjariat- Madari oud-premier Bazargan in een commissie die naar een oplossing moet zoeken voor het probleem van de Turks sprekende minderheid. Ba zargan is ook Azerbeidjani. De Koerden hebben inmiddels zich solidair verklaard met de strijd van de Azerbeidjani's. Over het algemeen kunnen de Koerden en de bewoners van Azerbeidjan elkaar niet uitstaan. De Koerden zijn in tegenstelling tot de andere bevolkingsgroep soennie ten Maar de leider van de Koerden, sjeik Ezzedin Hosseini. stuurde een telegram naar Sjariat-Madari waarin deze steun toezegde aan de strijd van de Azerbeidjani's. Het telegram werd voorgelezen door radio Tabriz, toen het station nog niet in handen was van de aanhangers van Khomeini. Onder druk Ayatollah Sjariat-Madari werd giste ren onder druk gezet door andere geestelijke leiders om zich te distan tiëren van de activiteiten van de Isla mitische Republikeinse Volkspartij die zijn volgelingen in Tabriz hebben opgericht. Sjariat-Madari woont in de heilige stad Qom, ten zuiden van Te heran. De zoon van de ayatollah ver klaarde dat zijn vader dat volstrekt niet van plan is. De Azerbeidjani's of Azari's slaagden er gisteravond wel in de zetel van de gouverneur van de provincie op de aanhangers van Kho meini te heroveren. Ook in andere delen van Iran neemt De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ghotzbadeh. die enkele dagen geleden nog verklaarde dat de van spionage verdachte Amerikanen die gevangen zitten in de Amerikaanse ambassade binnen 48 uur voor een islamitische rechtbank gebracht zou den worden, zei gisteren dat daar op korte termijn geen plannen voor be staan. Wel zullen bijna alle vijftig gijzelaars gehoord worden door een internationale commissie, waarvan de namen binnen een dag of tien bekend gemaakt zullen worden. Deze commissie waarin behalve Iraniërs ook onpartijdige buitenlanders zul len zitten, zal een onderzoek instellen naar „de misdaden die de Ameri kaanse regering in Iran heeft be gaan" De Amerikaanse regering heeft te kennen gegeven wel bereid te zijn aan een dergelijk internationaal onderzoek mee te werken, maar pas nadat alle gijzelaars zijn vrijgelaten. Kurt Waldheim, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft de Libanese diplomaat Zuhair Yamin benoemd tot hoofd van de Teheraan- se afdeling van het ontwikkelingspro gramma van de Verenigde Naties (UNDP). De eerste taak van deze di plomaat zal zijn de contacten te ver gemakkelijken tussen Waldheim en ADVERTENTIE &sëëëëëëSS3S&ë3ëSSSëSS3 De Wereldraad van Kerken helpt in Cambodja met rijst, rehabilitatie van weeshuizen en drie ziekenhuizen en een farmaceutische fabriek. Om een volk in doodsnood te helpen is veel geld nodig. ^oriHe/pf u mee? GIRO 5261, o.v.v. SOS Cambodja, t.n.v. Stichting Oecumeni sche Hulp (SOH), postbus 13077 te Utrecht. Vraag ook dokumentatiemap: 5 (incl. porto). de onrust onder de minderheden toe. De Baloechi's doen steeds nadrukke lijker van zich spreken. En in de zui delijke havenstad Korramsjahr wer den explosieven gevonden in een Iraakse school. Zestien onderwijzers van deze school zijn gearresteerd, meldde het persbureau Pars De on derwijzers die niet schuldig zijn aan het opslaan van explosieven zullen worden uitgewezen naar het buur land Irak. In de provincie Khoezestan woont een zeer grote Arabisch spre kende minderheid die nauwe betrek kingen onderhoudt met de bevolking van Irak. Veel van deze Arabieren werken in de Iraanse olieindustrie NEW DELHI (AP) Om het zekere voor het onzekere te nemen heeft de ex-premier van India. Indira Gandhi, zich tweemaal kandidaat gesteld voor de verkiezingen die volgende maand worden gehouden. Dit weekeinde zette zij haar naam op de lijst in Medak, 1100 kilometer ten zuiden van de Indiase hoofdstad New Delhi. Medak ligt in Andra Pradesj. de enige staat die geregeerd wordt door Gandhi's Congres-I (de I staat voor Indira). Vorige week maandag stelde zij zich kandidaat in Rae Bareilly. in Oettar Pradesj. in Noord-India. haar vroege re kiesdistrict waar nu echter de kan sen voor mevrouw Gandhi niet hoog worden aangeslagen. Zij moet het in Rae Bareilly opnemen tegen Vijaya Raye Scindia. een van de critici van de regering van Indira Gandhi die tijdens de noodtoestand, die duurde van 1975 tot 1977, in de gevangenis verdwenen. Mevrouw Scindia staat kandidaat voor de Janata-partlj die na de val van Indira Gandhi aan het bewind kwam. De Janata heeft laten weten dat, mocht zij de verkiezingen winnen, de oud-minister (van landbouw en de fensie) Jagivan Ram premier zal wor den. Hij is een „onaanraakbare" (de laagste kaste), en gehoopt wordt op deze manier de stemmen van de hon derd miljoen onaanraakbaren in In dia te winnen. Congres-I laat nog ln het midden wie zij bij een overwinning naar voren schuift, maar voetstoots wordt aan genomen dat dat mevrouw Gandhi zal zijn' Het verkiezingsprogramma benadrukt de noodzaak van stabili teit in het land om vooruit te komen, terwijl Gandhi als een soort „moeder des vaderlands" wordt afgebeeld Waarnemers in India menen dat me vrouw Gandhi nog steeds door veel kiezers wordt gewantrouwd, omdat zij in het verleden ook schone belof ten deed voor vooruitgang, maar uit eindelijk toch de noodtoestand uit riep en vrijwel alle macht aan zich trok. Anderzijds bestaat ook weinig vertrouwen in de partijen die de Ja- nata-regering vormden, die door on derling gekibbel uit elkaar viel. Premier Morarjl Desai werd opge volgd door Charan Singh, die echter na enkele weken weer aftrad omdat duidelijk werd dat zijn regering niet op een meerderheid kon rekenen Congres-I weigerde steun, onder meer omdat duidelijk werd dat aanklach ten tegen mevrouw Gandhi wegens machtsmisbruik tijdens de noodtoe stand niet zouden worden inge trokken. TEHERAN (AP, AFP, Reuter) De Iraanse regering heeft haar plannen laten varen om de Amerikaanse gijzelaars voor een revolutionaire rechtbank te brengen. In plaats daarvan wordt een internationale onderzoekscommissie gevormd die moet uitzoeken aan wat voor kwalijke praktijken het regime van de sjah en de Amerikanen zich hebben schuldig gemaakt. de Iraanse autoriteiten. De benoe ming van Yamin kwam nadat Wald heim een telefonisch onderhoud met Ghotbzadeh had. De Iraanse minister zegde Waldheim toe dat onpartijdige waarnemers in de gelegenheid zou den worden gesteld een bezoek aan de gijzelaars te brengen. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance, die deze week deel neemt aan het NAVO-overleg in Brussel, is gisteravond uit New York naar Europa vertrokken om met de Westeuropese bondgenoten overleg te plegen over de situatie in Iran. De Verenigde Staten zouden willen uit zoeken of er een mogelijkheid bestaat dat er een gemeenschappelijk Ameri kaans-Europees handelsembargo wordt afgekondigd tegen Teheran totdat de gijzelaars vrij zijn. West- Duitsland heeft inmiddels de export kredietgaranties voor Iran gestaakt. Ook is de levering van wapentuig aan dit land gestopt. Dit betekent dat de handel tussen Iran en West-Duits- land binnen niet al te lange tijd volle dig tot stilstand komt. Drie Amerikaanse academici hebben in een publieke verklaring gezegd dat de Verenigde Staten schuldig zijn aan steun aan het verwerpelijke en inmiddels verdreven regime van de sjah. De verklaring, die werd afgege ven in Teheran, was gericht aan aya tollah Khomeini. Het gaat om een verklaring van nogal links denkende Amerikanen die menen dat Iran te recht vraagt om de uitlevering van de sjah. Deze Amerikanen verklaarden nadrukkelijk geen enkele bemidde lingspoging in de zin te hebben. De Iraanse minister van buitenlandse zaken heeft officieel bekend gemaakt geen vertegenwoordiger te zullen zen den naar de zitting van het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag. waar de Verenigde Staten een klacht gedeponeerd hebben over de gijze ling. Iran erkent de bevoegdheid van het hof niet. aldus de minister. Van middag houdt het hof een openbare zitting in het Vredespaleis in de resi dentie Slechts één „muurkrant" hangt voortaan op de „muur van de democratie" in Peking: de mededeling van het stadsbestuur dat aanplakken vanaf heden is verboden. Dit weekeinde is de muur schoongemaakt, en critici kunnen nu hun ei alleen nog kwijt in het afgelegen en afgesloten Maanaltaarpark. De eerste muurkrant werd daar gisteren al aangeplakt door leden van de beweging van de 5e april. Plakkers moeten hun persoonsgegevens opgeven voordat zij een muurkrant mogen ophangen. WASHINGTON. STOCKHOLM (Reuter. AFP) De Amerikaanse president Carter heeft voorzitter Jo seph Hendrie van de Commissie voor toezicht op kerninstallaties (NRC) vervangen door ondervoorzitter John Ahearne. Carter heeft wel een reorga nisatie van de NRC voorgesteld, maar volgde niet het advies van de door hem na het reactorongeluk bij Harrisburg ingestelde commissie-Ke- meny. om de NRC geheel te verVan gen door een nieuwe overheidsdienst onder éénhoofdige leiding De presi dent deelde mee dat hij de meeste aanbevelingen van het rapport-Re- meny overneemt. Wel spoorde hij de NRC aan. binnen een half jaar de procedures te hervat ten voor de uitgifte van bouwvergun ningen voor nieuwe kerncentrales. De NRC staakte de vergunningsproce dures om haar staf in staat te stellen, zich met volle kracht met de conse quenties van het rapport-Kemeny be zig te houden. Op de traditionele persconferentie bij de uitreiking van de Nobelprijzen in Stockholm hebben bekroonde onder zoekers zich verwonderd over de pu blieke aarzeling met betrekking tot kernenergie. Abdus Salam en Steven Weinberg (natuurkunde) noemden de gevaren van kernenergie belachelijk klein in vergelijking met de bedrei ging die uitgaat van de wereldvoor raad kernwapens, waartegen meer verzet zou passen. Ook Herbert Brown (scheikunde) vond de weer stand tegen kernenergie irrationeel en de meningsvorming over deze kwestie verbazingwekkend. LONDEN, SALISBURY (AP, AFP, Reuter) Na de nieuwe aanvallen van de Rhodesische luchtmacht op doelen in Zambia en Mozambique is het voor het Patriottisch Front eens te meer duidelijk dat de regering in Salisbury geen akkoord wil. waar guerrillastrijders van het Pa triottisch Front zouden wonen In die zin liet gisteravond een woord voerder van het front zich uit in Lon den. waar vorige week een voorlopige overeenkomst werd bereikt tussen de regering van Zimbabwe-Rhodesië en de guerrillastrijders ..Ze praten over vrede, terwijl ze denken over oorlog.' aldus Willie Muzarurwa. de woord voerder van een van de twee leiders van het Patriottisch Front. Joshia Nkomo. Voor zijn kompaan Robert Mugabe maakt de Rhodesische actie duide lijk wat de guerrillastrijders te wach ten staat als zij, in het kader van het bereikte vredesakkoord, terugkeren naar Zimbabwe-Rhodesië ze zullen er even hard weer worden uitgejaagd. „De regering van Zimbabwe-Rhode sië staat klaar voor een volkeren moord op onze mensen, als we zo gek zijn ons neer te leggen bij het ak koord." Gouverneur De Britse regering zweeg in alle talen over de acties. Wel werd gezegd dat er geen verandering is gekomen in het voornemen deze week Lord Soames als gouverneur naar de kolonie Rho desië te sturen, die zich veertien jaar geleden eenzijdig van Groot-Brittan- nië losmaakte. Eerder had de Britse regering zowel „Salisbury" als het Patriottisch Front gevraagd zich te onthouden van acties die opnieuw olie op het vuur zouden betekenen. Het was voor de vierde keer sinds de besprekingen in Londen drie maan den geleden begonnen, dat de Rhode sische luchtmacht aanvallen op deze schaal uitvoerde op doelen in Zambia en Mozambique Gevechtsvliegtui gen bombardeerden zondagmorgen vroeg kampen vlak over de Zambesi, de rivier die de grens vormt tussen Zambia en Zimbabwe-Rhodesië. Kerkgangers MOSKOU (AP, Reuter) Als de Verenigde Staten klagen over de schending van de mensenrech ten in de Sowjet-Unie, hebben ze öergen boter op hun hoofd. Dat tenminste viel gisteren op te ma ten uit de Russische pers. De Prawda wees op de ze§ Portori- :anen die door de Amerikaanse FBI op de zwarte lijst zouden sijn gezet, en vervolgens door de Dolitie van New York gedood. Tevens werd gewezen op het lot ✓an de zwarten, de Mexicanen en le Indianen in de VS. die. aldus ie Prawda. als „tweede-rangs burgers" worden behandeld. Ook vraagt de krant zich af wat „geluk" betekent voor de zes miljoen werklozen in de VS. De Oosteuropese landen gaan er prat op dat bij hen geen werk loosheid bestaat Aanleiding voor de uitbarsting was een vorige week verschenen Amerikaans rapport waarin staat dat Oost-Europa de ak koorden van Helsinki (onder an dere de mensenrechten betref fende) niet naleeft Honderden kerkgangers in Salisbury zagen de toestellen terugkeren van hun actie. Een van de vliegtuigen, een in Engeland gebouwde Canberra, wiebelde met de vleugels als teken van overwinning. Volgens een verklaring van de leger leiding waren de aanvallen nodig om te voorkomen dat guerrillastrijders proberen vanuit Zambia in Zimbab we-Rhodesië te infiltreren. Zij willen zo snel mogelijk de grens over. voor dat de door de regentijd gezwollen rivieren de oversteek te gevaarlijk maken. In een later communiqué van de legerleiding werd ook melding ge maakt van acties tegen bases in Mo zambique. van aanhangers van Mu gabe Nkomo heeft zijn steunpunten in Zambia. De eerste minister van Zimbabwe- Rhodesië, bisschop Abel Muzorewa, viel gisteren fel uit naar Zambia, dat de guerrillastrijders steunt Hij sprak van een „bananenrepubliek", waar te veel gedronken wordt en zonder rijbe wijs wordt gereden ..Het land is op weg naar zelfvernietiging ™Joor J. den Boef IERLIJN De „Wille zur Macht" heeft de meerderheid op de Westber- |jnse partijdag van de Westduitse sociaal-democratische partij, die -ijdag geëindigd is, er toe gebracht, fel omstreden voorstellen te bnvaarden, zoals modernisering van de kernwapens in West-Europa en len mogelijke uitbreiding van het aantal kernenergie-centrales. SPD moet na de verkiezingen van okto- •r 1980 aan de macht kunnen blijven om te orkomen dat West-Duitsland onder lei- Ing van de christen-democratische kanse- rskandidaat Franz-Josef Strauss steun rleent aan onbeperkte bewapeningsplan- n en een ongebreidelde ontwikkeling op t gebied van kernenergie-centrales Voor men moet worden dat Strauss ook op lerlei andere terreinen ingrijpende veran- ringen aanbrengt en de klok terugdraait. is echter ook nog een andere reden voor SPD om aan de macht te willen blijven 1 tegenstellingen binnen de partij zijn zó •oot dat is op het partijcongres nog eens idelijk gebleken dat een verblijf van Ier jaar m de oppositiebanken het gevaar in een scheiding der geesten heel dichtbij iu brengen Dan bestaat de mogelijkheid at een deel van de linkervleugel de partij anyel zegt. tenzij die in haar geheel een jk naar links maakt. >p de eerste dag van het congres zette •orzitter Willy Brandt de partijdag al in t teken van de grote vergeler Franz-Josef rauss Het was opvallend, met welke achtige bewoordingen Brandt tegen auss uithaalde om de gedelegeerden dui- lijk te maken, dat zij geen besluiten oesten nemen, die kanselier Helmut hmidt het verder regeren zouden bemoei- ken Schmidt zelf sprak vergeleken bij Brandt slechts terloops over de man uit Beieren: hij liet dit ook later aan anderen over. Verloren zaak De tegenstanders van modernisering van kernwapens en van de mogelijkheid om meer kernenergie te doen produceren, wis ten van tevoren dat zij voor een verloren' zaak vochten Niemand heeft geloofd dat hun tegenvoostellen een meerderheid zou den behalen, ofschoon ook algemeen werd aangenomen, dat een meerderheid van de gedelegeerden in hun hart tegen beide voor stellen was. Dat de tegenstanders er in geslaagd zijn, om deze op onderdelen gewij zigd te krijgen, is slechts een pleister op de wonde. West-Duitsland zal deze week de NAVO- plannen steunen om de kernwapens voor de middellange afstand in West-Europa te mo derniseren en zo spoedig mogelijk onder handelingen met de Sowjet-Unie te openen over het verminderen of afschaffen van deze wapens. Mochten besprekingen inder daad leiden tot een akkoord, waarbij de Sowjet-Unie zich verplicht om de SS-20 terug te nemen, dan moeten de NAVO- landen afzien van produktie (laat staan stationnering) van nieuwe kernwapens voor de middellange afstanden. Drie kopstukken van de SPD broederlijk vereend op de partijdag in West- Berlijn: partijvoorzitter Brandt, kanselier Schmidt en fractieleider Herbert Wehner. Voorlopig is het de vraag, of de Sowjet-Unie voet bij stuk houdt en onderhandelingen blijft weigeren, als het besluit van de NAVO eenmaal is gevallen. Zij heeft zelf belang bij besprekingen omdat de nieuwe kernwapens het in de toekomst voor het eerst mogelijk zullen maken, dat de Sowjet-Unie direct van West-Europa uit wordt bedreigd Er is dus nog hoop dat de bewapeningswedloop in Europa wordt teruggedraaid, mogelijk in het kader van een SLAT 3 akkoord over beperking van strategische wapens. Pijnlijker was de nederlaag die de tegen standers van het gebruik van kernenergie leden De meest vergaande tegenvoorstel len van vertegenwoordigers van de linker vleugel van de partij hadden gefn schijn van kans. Niettemin handhaafden zij hun initiatief-voorstel, dat overigens niet eens in stemming kwam. In een laat stadium waren zij bereid het minder afwijzende initiatief voorstel van de vroegere minister van ont wikkelingszaken. Erhard Eppler. te steunen. Dit voorstel speculeerde op de steun van talrijke gedelegeerden die moeite hebben met het aanvaarden van kernenergie, maar die om partijpolitieke redenen het bestuur wilden steunen Deze opzet is ten slotte niet gelukt, want het voorstel van het bestuur werd met een flinke meerderheid aangeno men Mogelijk is deze meerderheid groter uitgevallen dan werd gedacht, omdat de zeer geëmotioneerde Eppler de tactische en menselijke fout maakte om kanselier Schmidt persoonlijk in gebreke te stellen nan het slot van zijn toespraak met een zekere nederlaag in het vooruitzicht, ver weet hij Schmidt dat deze geen oog zou hebben voor de partijgenoten, die het ande re deel van de partij vertegenwoordigen, en waarschuwde tegen stemmenverlies bij de verkiezingen van volgend jaar „Daarom, beste Helmut, nog een woord niet iedere overwinning betekent ten slotte ook winst Hiermede lokte hij een antwoord van Schmidt uit. wiens naam niet meer op de lijst van sprekers voorkwam Schmidt „Erhard. het gaat hier niet om overwinning of winst, maar daarom dat allen begrijpen dat ieder zijn eigen morele redenen heeft, die zijn houding rechtvaardi gen. Beide standpunten gaan er van uit dat wat zij inhouden verantwoord moet worden tegenover hun medemensen en tegenover God Ik mag voor Erhard Eppler en voor mij zeggen ik geloof dat dit voor ons beiden geldt, Erhard dat onze beide standpunten zeer bewust binnen de christe lijke moraal zfjn." Partijbestuur Pijnlijkheden bracht ook de verkiezing van het nieuwe partijbestuur Brandt en Schmidt kregen <als respectievelijk voorzit ter en plaatsvervangend voorzitter» veel minder stemmen dan twee jaar geleden in Hamburg. De vergrijsde fractievoorzitter Herbert Wehner kreeg demonstratief de meeste stemmen, gevolgd door Bremens burgemeester Hans Koschnick. die oven gens op eigen verzoek niet als vlce-voorzit- ter maar als gewoon lid werd gekozen In zijn plaats kwam Hans-Jürgen Wisch newskl. die volgend jaar de verkiezingscam pagne moet organiseren De uitslag van de verkiezingen was bijzon der pijnlijk voor de linkervleugel, omdat de verwachte opmars van hun kandidaten uit bleef en zij zelfs met minder vertegenwoor digers genoegen moesten nemen Rudi Arndt, de fel omstreden vroegere burge meester van Frankfort, leed een ontlulste rende nederlaag toen hij bij een tweede stemming slechts 96 van de 423 stemmen kreeg. Zelfs Wolfgang Roth. eens een verte genwoordiger van de linkervleugel, deelde in de malaise, omdat de partijdag in tweede instantie een gebaar tegenover de vrouwen iq de partij wilde maken Deze hebben nu zeven vertegenwoordigers in het bestuur. In plaats van één.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5