ROWIC OP DE GOEDE WEG Corbulo onderschat Tsjechen Nelli Kim eindelijk eerste Sport lief voor overheid Bedroevend spel hockeydame Tevredenheid over judoka's Slovan leert Heerenveen les Kansloos verlies in Europa Cup Badmonton-titels eerlijk verdeeld West-Duitsland in de zaal superieur Bondscoach Snijders ziet drie Olympische kandidaten] Winst Samos piuMs-io-Oosteuropese overheersing bij WK turnen Friezen uitgeschakeld om Europa Cup MAANDAG 10 DECEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET - )AG •Van onze basketbalmedewerker DORDRECHT De poging van het Dordtse Rowic de aanspraak op een vierde plaats wat vastere vorm te geven, is door Amstelveen verjjdeld Maar het kostte Amstelveen wel de «rootst mogelijke moeite en een ver lenging om de winst mee naar huls terug te nemen Met 99-112 won de ex- landskampioen tenslotte, nadat de normale veertig minuten basketbal een stand van 91-91 hadden opgele verd Dat was een aardige afspiegeling van de krachtsverhoudingen. Want de ge boden tegenstand van Rowic deed Amstelveen-coach Theo Kinsbergen zeggen dat zijn ploeg het heel moei lijk had gehad Niet in de laatste plaats omdat Kinsbergen het zonder de geblesseerde Herman Pluim moest doen Pluim beweegt zich bij Amstel veen wat in de s<4iaduw van de uitge sproken en balverliefde vedetten Wells. Moore en Wiel Maar door zijn afwezigheid werd duidelijk, dat de basketbaltechnisch niet bijster be gaafde maar hardwerkende Ameri kaanse Nederlander een belangrijke schakel is in dit Amstelveen op wag naar de play-offs. Zoals gewoonlijk was het ook dit keer weer het Amerikaanse duo Moore en Wells en hun Amerikaans Nederland se compaan Randy Wiel. die het aan gezicht van Amstelveen bepaalden Maar zij vonden wel een Rowic-ploeg tegenover zich. die door Kinsbergen werd gekarakteriseerd als een ..goed ploegje. met een perfect? aanvalssys- teem en een goed schot." De Dordte- naren horen er na een matig verlopen vorig seizoen waarin men bijna de gradeerde weer helemaal bij. De in dat vorig seizoen gemaakte opzet te kiezen voor een jeugdige ploeg begint dit jaar vruchten af te werpen Exponenten van die geslaag de verjonging zijn René Ridderhof en de center Heijdeman Met 16 punten had vooral Ridderhof naast de Ame rikanen Jim Moore en Rick Lewis een aardig aandeel in de geslaagde tegen stand. die net niet in een overwinning resulteerde Vla Everett Fopma, die eenmaal in het spel betrokken bij Amstelveen toch een uiterst nuttige kracht is. kwam Amstelveen 24 seconden voor tijd op gelijke hoogte (91-91 door middel van twee benutte vrije wor pen Balbezit in de resterende tijd leverde Rowic echter niet de beslis sende voorsprong op. Marco de Waard schoot mis voor de Dordtena- ren en een slim gemaakte persoonlij- In het bedrijf Nashua heeft het Bos sche EBBC een sponsor voor de rest van dit seizoen en drie seizoenen daarna gevonden. Met de sponsoro vereenkomst voor deze periode is een bedrag van rond de 600.000 gul den gemoeid. EBBC zal in de serie uit-wedstrijden in de finalepoule voor de Europa- Cup wederom niet kunnen beschik ken over coach Ton Boot. Evenals het vorige seizoen krijgt leraar licha melijke opvoeding Boot van zijn werkgever de Alkmaarse technische school St. Willebrord geen toestem ming om voor deze wedstrijden ver lof te nemen. Ex-Landlust coach Egon Steuer zal de plaats van Boot tijdens de uitwedstrijden innemen. ke fout van Amstelveen-spelverdeler Walter Ombre betekende dat er ook niet meer uit de rebound kon worden gescoord. In de verlenging die volgde basket balde Amstelveen zich onverwacht simpel naar de overwinning. Jimmy Moore had bij Gisolf toen al het veld moeten ruimen met vijf persoonlijke fouten en kreeg op die plaats even later gezelschap van Lewis Daarmee was het verzet van Rowic gebroken. Opgelucht kon Theo Kinsbergen toen adem halen. Want al roept de Vinkevener steeds laconiek, dat het er nu allemaal nog niet zo op aan komt. de tweede verloren partij bin nen een week had die zeker lijkende play-offplaats voor Amstelveen wel eens wat twijfelachtiger kunnen maken. In dat licht moet ook het debuut van Amstelveens derde Amerikaan Crompton. a s. woensdag tegen Land- lust, worden bezien Om het gebrek aan reboundkracht door de aanwe zigheid van Pluim te compenseren, geeft Kinsbergen dan de voorkeur aan Crompton boven de veel scoren de David Moore. De scores: Amstelveen: Fopma 29. Wells 27. Moore 27. Wiel 13 Rowic: Heijdeman 25. Lewis 22. Moore 20 en Ridderhof 16 Stand In de eredivisie 1 Lelden 20-38 2 EBBC 20- 32 3. Amstelveen 21-28. 4 Punch 21-24,5 Donar21 24. 6 Stars 22-24. 7 Rowic 21-20. 8 Landlust 20-14, 9 BOB 21-14. 10 RZ 21-6. 11. Oronlngen 20-4. Eredivisie heren: BOB-Flamlngo's 93-95, Oronln- gen-EBBC 56-114. Landlust-Donar 89-120. Rotter dam Zuid-Lelden 87-127. Rowic-Amsterdam 99- 112 Eredivisie Dames: BOB-White Stars 101-64. Jolly Jumpers-Blue Stars 57-72. Fortuna-Voorburg 54- 58. Landlust-Boxtel 98-59. Rotterdam Zuid-DAS 102-40 door Koos Hamer DOETTNCHEM/VOORBURG Wat een wereld van verschil len In Doetinchem bij Orion grote voldaanheid over de nipte 2-3 nederlaag tegen het Italiaanse Panini. een van de sterkste clubteams in Europa. Grote verslagenheid In Voorburg bij Corbulo. Een kansloze 0-3 nederlaag tegen het Praagse Rode Ster. Een Rode Ster, dat representant van het aftakelende Tsjechische volleybal zou zijn. De Voorburgse ploeg zou dat Tsjechische varkentje wel even wassen. Per slot van zaken stond de Corbulo-ploeg na de twee jaar geleden in de Bazel- finale behaalde tweede plaats hoog op de Europese markt genoteerd. Uf Tsjechen hebben er geen twijfel over laten bestaan Bazel moet maar snel vergeten worden. Het toen ont breken van de Russische. Roemeense en andere grootmachten verkrachtte de ware verhoudingen. Lang heeft men in Corbulo-kringen dat willen bestrijden Rode Ster heeft de Voor burgse ploeg met de neus op de feiten gedrukt Er Is een troost voor de Voorburgers: in de return zullen ze niet afgaan voor tweeduizend toe schouwers Het zal wel een wedstrijd op een bijveldje worden De uitscha keling ingeleid door de 10-15. 6-15 en 12-15 (0-3) nederlaag van zaterdag, is dan ook geen verrassing meer. Bij Orion lagen de zaken geheel an ders Met anest en beven waren de Doetlnchemmers naar h^t Europa Cupduel voor bekerwinnaars toege- leefd Tegenstander Panini represen teert het modeme Italiaanse volley bal Dat volleybal heeft zich laten noteren met een tweede plaats bij de laatste wereldkampioenschappen en een zesde plaats bij de in oktober in Frankrijk plaats gevonden Europese kampioenschappen Een titelstrijd waar Nederland ontbrak. In het Nederlandse volleybal neemt Orion een middenmoot positie in. Na het verrassende debuut van twee Jaar gen-den gaan de aanspraken nooit verder dan een vijfde, hooguit vierde plaats De bijdrage aan het Neder landse team is bescheiden. Als de grote Jongens het laten afweten is er altijd een beroep mogelijk op George de Jong. Fred Wellink. Gerard Wesse- llnk en Pim Ratennk De laatste is de enige die aanspraak kan maken op een echte plaats in de A-formatie Ratertnks studie aan de Groningse Academie voor Lichamelijke Opvoe ding is echter een sta in de weg. Eerst mijn studie afmaken, dan zie ik wel verder" is het nuchtere argu ment voor de afwijzing van talloze invitaties voor het Nederlandse team. Panini heeft in het door geld geïnjec teerde en dus bloelende Italiaanse volleybal een veel grotere inbreng. Daar is in de eerste plaats spelverde ler Francesco Dall'OUo. Bij de we reldkampioenschappen in 1978 uitge roepen tot een van de drie beste spel verdelers. Naast nog twee andere In ternationale aanvallers is er dan ook nog de Braziliaan Bernard Rajzman. Bij die laatste WK een van de grote openbaringen. Over zijn rol bij Pani ni: ..Men heeft mij in Italië niet aan getrokken voor een spelletje knikke ren. De opdracht is het spel maken. Dat ben ik mij bewust. Ik probeer dat zo goed mogelijk uit te voeren". Hij moet daar wel eens risico's ne men. Ook zaterdag in Doetinchem Woensdag speelde zijn ploeg voor de nationale competitie tegen het lei dende Klipparv Het werd een neder laag voor Panini vooral omdat de Braziliaan een spierblessure aan de rechterarm heeft In het begin leek het een simpel kar wei voor Panini. De Italianen drukten door een serie weergaloze serves van Dall'Olio een onverwacht stempel op de eerste set: een 0-10 voorsprong. Toen iedereen eraan dacht de Jassen maar vast uit de garderobes op te halen, kwam Orion echter terug. Murphy over die fatale periode. ..Toch was ik geen moment bang voor een afgang De ploeg moest er ge woon even inkomen". Door om te schakelen naar snel spel door het midden tekende Orion zo waar nog voor die eerste set: 15-12. Daarna was het stuivertje wisselen: de tweede speelperiode voor de Italianen: 8-15. Via 15-5 nam de Doetlnchemse ploeg een 2-1 voorsprong, bezat niet genoeg raffinement om de wedstrijd af te maken en zag via 6-15 de Italianen weer naast zich (2-2) De vijfde set ging tot 9-9 gelijk op. Daarna liepen de Italianen weg tot 11-14. Het duurde nog tien minuten voor de beslissing: 13-15 (2-3). Rode Ster 0-3 10-15. 8-15, 12-15), bekerhouders, dames Corbulo-A8PTT Montpelller 3-1 <13-4. 15 12. 11-15. 15-4). heren: Orion-Paiunl Modena 2-3 15-12. 8-15 15-5. 6 15. 13-15' Eredivisie dames: SFé-Longa 59 2-3 (15-4.15-8,10- 15. 14-18. 11-15). Dynamo-Valbovol 3-0 (15-4. 15-5.. 15-9). Energo-Sarto uilgest Haag "68-VC Heerlen 0-3 <7-15. 4-15. 9-15); Stand OVC 7-14. Dynamo 6-12. Corbulo 5-8. VC Heerlen 6-8, AMVJ 5-6. Longa'59 6-8. Sarto 5-4. Energo 6-4. Vaibovol 6-4. Orlon 6-2. 8FC 6-2, Haag 68 7-0. Heren Zaan'69-VC Maastricht 3-0 (16-14. 15-4. 15- U). Geldrop VC-Lycurgus 1-3 (15-7, 5-15. 11-15. 10- 15). WC-Dynamiek 3-2 <15-7. 6-15. 15-11. 13-15. 15- 12) PVC Blokkeer-Martlnus 3-2 <11-15. 15-10. 11- 15. 16-14. 15-11); 8tand AMVJ 5-10. Corbulo 5-10. Lycurgus 6-10. Zaan'69 6-6. WC 6-8. Orion 5-4. Mar tin us 8-4. Dynamiek 6-4. PVCBIokkeer 6-4. EAW 5-2. Gel- drop VC 6-2. VC Maastricht 6-2 UTRECHT Na de strijd om de nationale badminton-titels in Utrecht mag met een gerust hart ge constateerd worden dat er bijzonder weinig nieuws onder de zon is. Alles liep volgens planning, al brachten enige finale-partijen iets meer opwin ding dan de laatste jaren het geval was Een eerlijke verdeling van de titels zorgde ervoor dat toch iedereen tevreden was Bij de enkelspelen ging de titel bij de heren naar Rob Ridder en bij de dames was opnieuw Joke van Beusekom de sterkste Van onie sportredactie AMERSFOORT Overheid en sport leren steeds beter met el kaar leven. Dat is het mooiste resultaat van anderhalf jaar Na tionaal Sport Overleg. Afgelopen zaterdag werd op dit platform gediscussieerd over enkele pro bleemgebieden in de sport, waar bij vooral veel begrip werd opge bracht voor elkaar. En voorzover iemand dat even uit het gezicht verloor, zoals mr J. Idenburg van (in de huidige situatie, uiteraard het Nederlands Olympisch Comi té), dan werd hij door zijn eigen fractie op de vingers getikt. De lucht is aanzienlijk opge klaard, dat is duidelijk. Hoewel men zich mag afvragen of dat werkelijk bijdraagt tot de oplos sing van de grote problemen in de sport. Maar dat is nog een ander hoofdstuk. Gepraat werd er in Amersfoort vooral over de voorstellen om de topsport in goede banen te gaan leiden. Directeur-generaal Voor-, hoeve van CRM kreeg hen pakket geamendeerde knelpuntadviezen mee voor de debatten over de begroting van CRM in het parle ment. een behandeling die inmid dels tot half februari is uitge steld. De voorstellen zijn wel aan zienlijk uitgekleed zodat nie mand nu nog precies kan zeggen hoeveel er over is van de eerste vraag van ruim zeven miljoen gulden voor topsport. Bijvoorbeeld het plan voor een nationale sportacademie op Pa pendal. Daarvoor bestonden de fraaiste aanbevelingen maar CRM merkte op dat op die acade mie alleen een her- en bijscholing van topsportcoaches mag worden gedaan. Er mogen geen nieuwe krachten worden opgeleid. Dat is namelijk een zaak van het minis terie van Onderwijs en daar lig gen de prioriteiten vooralsnog heel ergens anders. Trouwens, de ClOS'sen in Nederland, de oplei dingen voor sportleraren, vormen voor CRM al een probleem ge noeg, want de plaatsingsmoge lijkheid is daar nog volstrekt on voldoende. De wensen op het gebied van de medische begeleiding werden voorlopig geblokkeerd omdat het ministerie van Volksgezondheid heeft aangekondigd na een inter departementale studie van zo'n jaar of vier met een rapport te zullen komen. Daarin zou wel eens heel iets anders kunnen wor den bepleit dan de voltooiing van Sportmedische Adviesburo's (SMA's) zoals de georganiseerde sport voor ogen staat. CRM dat in de onlangs versche nen nota de bereidheid uitsprak zelf een eigen verantwoordelijk heid te willen dragen ten aanzien van de topsport, maakte dat waar door de toezegging trainer/coa ches van landelijke sportorgani saties te subsidiëren. Het half miljoen dat nu op de begroting staat ten behoeve van de top sport, zal daartoe aanzienlijk moeten worden opgevoerd. Bij monde van Verhoeve zal CRM tijdens de vergadering hli warme belangstelling maatschappelijke begel van de topsporters, zoals ii ber 'in een nota was g< taak die tot dusverre aan tionale sportfederatie w: behouden, waarbij de geld van de nationale sporttotali Na enig heen en weer bleek dat de NSF deze I blijven uitoefenen zij het c CRM kritisch blijft toekijl verband met te verwachten! sche kamervragen, vooral het betreft de rechtspositl de topsporter en de „afbouw^ diens carrière. Diezelfde rol van toeziend wil CRM ook spelen ten van de „grensbepalingen" sporten. Mr. J. D. Idenburg de bepaling van hetgeen en niet meer oirbaar is een tegenheid die alleen sport De NOC-voorzitter onthult zijn collega een eventuele verschrijding niet wenste strijden omdat dan de indiv Ie vrijheid in het gedranc komen maar wel dat in zo'n de begeleiding wordt ges De eigen sportdelegatie daarop mr. Idenburg duii dat men de overheid het niet kan ontzeggen zo'n nauwlettend te volgen. Als zoals de sport doet een claimt in het welzijnsbelei^enl CRM zal men bereid moeti de eigen beleidsbeslissingen ten toetsen aan de normenf*; dat welzijnsbeleid. ■iU W MAASTRICHT De Nederlandse dames zaalhockeyploeg heeft de dubbele confrontat de dames uit West-Duitsland met sprekende cijfers verloren. In Keulen waren de cijferf beschamend, een dag later in Maastricht was de uitslag (4-12) niet veel hoopgevendi totaalscore derhalve van 32-8 benadrukte derhalve het krachtsverschil, dat al jaren bd tijdens finales van Europese kampi- HooMkiatae Heren: MEPrHCKZ2-5, 41SS oenschappen, in 1977 won West- Duitsland een dubbel-interland, met 15-5 en 15-3 en nu opnieuw twee grote verliezen erbij. Dat de jonge Nederlandse ploeg van bondscoach Cees Tania het niet zou redden tegen de Westduitse dames was dan ook niet verrassend. Weinig hoopvol echter was het spel van Ne derland. Geen enkele combinatie slaagde, geen lange pass bereikte een medespeelster, er was totaal geen be weging. kortom droefheid alom tegen een Westduits team. dat alles her bergde om een echte eenheid te vor men. Met Margit Mülier en Christine Moser als gevaarlijkste Westduitse tegenstanders leed Nedeland de vijf de nederlaag tegen West-Duitsland. Tweemaal verloor Nederland met 5-3 Hoofdklasse Heren: De beste Nederlandse speelster in de twee duels was zonder twijfel doel- vrouwe Monique Broere, die de Ne derlandse ploeg voor nog grotere af straffingen behoedde. Ook had Ne derland wel kans op meer doelpun ten. maar uit de vele strafcorners werd in totaal maar twee keer ge scoord. De Westduitse dames haal den uit de strafhoekslagen een score van zestig procent. HCKZ 14 11 3 HOC 14 11 2 Kampong 15 11 2 Amsterdam 14 7 5 Bloemendaal 15 6 4 Laren 15 7 2 Hattem 14 4 5 Tilburg 13 4 4 Oranje Zw. 15 3 5 MEP 15 2 2 HDM 13 1 2 Venlo 15 0 2 ÏEN Ae\ zi nac In i jari iel! Dnli e st: Eerste klasse Dames: Westen: HCKZ-lf Kieviten-Gooische 0-1 Oosten: Unlon-i Qe 1 Noorden: GHBS-OCHC 3-1 IT Sp De Tsjech Sykora tipt de bal over het Corbulo-blok met Thewissen en Constandse. Van onze korfbalmedewerker AMSTERDAM Dat het kwaad zichzelf straft, heeft Blauw Wlt-coach Jan Wals ondervonden Bij de ont moeting voor de hoofdklasse B van de zaalkorfbalcompetitie tegen Sa- mos wilde Wals geen verslaggevers in de buurt van de spelersbank hebben. Dat was beslist jammer, want Wals had Juist al zijn spraakvermogen no dig om zijn ploeg in het gareel te brengen. Tegen alle verwachtingen in dicteerde namelijk niet Blauw Wit, maar de Utrechtse debutant het spel. Met nog een kwartier te spelen kwam de Samosploeg tot de ontdekking dat er een verrassende 5-10 voorsprong was opgebouwd. Dat werkte op de Utrechtse lachspieren. Vooral Saskia Wolf bleek een groot struikelblok voor de Blauw Wit-aanval. die pas toen wat los kwam Vooral ook, om dat Samos wat behoudender ging spelen Het werd uiteindelijk een op vallende 8-10 eerste Utrechtse zaal- korfbalwinst. Hoofdklasse A: Fortuna-Deetos 11-12 St Hoger- Allen Weerbaar 11-9. Pams-HKV 7-10. KVS-Luto 10-17 Hoofdklasse 8: Arehlpel-LDO 11-9 PKC- DOS 14-14. Rohda-Deto 14-12. Blauw Wlt-Samos 8-10 Van onze sportredactie PARIJS Bondscoach Peter Snij ders wil met drie judoka's naar de Olympische Spelen van Moskou. Die optelsom maakte hij na afloop van de wereldkampioenschappen judo in Parijs. Het trio dat Snijders op het oog heeft bestaat uit Peter Adelaar, Henk Numan en Rik Bakker. Adelaar kan een plaats claimen op grond van zijn Europese titel in het zwaarge wicht. Numan behaalde in Parijs de enige medaille voor de Nederlandse ploeg en Bakker kan met enig reken werk bij de eerste acht van het we reldkampioenschap in het middenge wicht rekenen. Voor Peter Snijders reden dus om bij het IOC aan te kloppen en met een glimlacht op z'n gezicht. Snijders: „Ons judo bevindt zich in een stijgen de lijn. Ik ben hierheen gekomen met de hoop dat een ander dan Peter Adelaar zich bij de eerste acht zou kunnen kwalificeren. Met Numan en Bakker zijn het er zelfs twee gewor den. Misschien dat er in Wenen, in het voorjaar tijdens de Europese kampi oenschappen. nog een vierde^ man bij komt. Pleizier. Ik heb geprobeerd hem de laatste maanden zoveel mo gelijk in te schakelen in het wed- strijdgebeuren en hij heeft het in zich binnen een aantal jaren in de prijzen te vallen. Hij is er nog niet. maar hij beschikt over een geweldige inzet en overgave." Snijders zal over vier weken weer verder werken met zijn trainings groep van ongeveer dertig man. We kelijks op de zondagen, meer is niet mogelijk voorlopig, want het Neder landse judo heeft zijn beperkingen. Het trainingsprogramma met een honderd man, zoals in Frankrijk, of een veelvoud daarvan, zoals in Japan, is niet te verwezenlijken. Het zal in Nederland moeilijk blijven voor een judoka als Adelaar de voor bereiding te krijgen die hij nodig heeft. Snijders: „Adelaar is een ex treem geval. Er is bij ons in Neder land niemand van zijn postuur'. Ik heb wel eens gekscherend gezegd dat hij eigenlijk met een boom zou moe ten oefenen. Adelaar dient zijn moti vatie uit wedstrijden te halen, dat blijft een onzekere factor, voor een belangrijk deel bepaald door de vorm van de dag. Die is er in Parijs niet uitgekomen." Het was de tegenvaller ongetwijfeld, maar bondsvoorzitter Henk van Oos ten ziet Parijs zonder meer als een nieuw begin voor zijn organisatie waar het de topsport betreft. Een organisatie, die ooit unieke grqten ais Geesink en Ruska onder zijn leden heeft geteld. „Vier jaar geleden," stel de de bondsvoorzitter, „werden wij tijdens de wereldkampioenschappen in Wenen volledig weggeblazen. De generatie van nu heeft zich land letterlijk en figuurlijk me top moeten vechten. Het is i anders geweest. Tegenwoord niemand meer vanzelf boven( „Ik durf te stellen dat wat er bpnd, door de trainers, mal n o: ook door de judoka's is ing zijn rendement heeft opgelev |en zijn begonnen met 0,0 en hie rijs hebben wij weer meeged t beter dan iedereen verwach hebben hier een gToep jonge aan het werk gehad en wl h< moeten doorgaan op deze liefst op grotere schaal met m ningen. Wij beseffen dat het kelijk is, wij hebben de medeken van de subsidiegevende insta 5 li onze redelijke verlangens, nfziji hebben eigenlijk nog altijd gen plek om trainingsprogih goed te kunnen uitvoeren. In en stel hebben wij de verlangen n bondscoach, die ook weet ho ken er voor staan, niet behc :ijf< betrekken. Maar met de werfen pioenschappen over twee Ja gen land zouden wij meer kunnen doen om de lijn omhAne in Parijs begonnen, te kunni dei g trekken." De wereldkampioenen op een rij 60 egj Thierry Rey (Frai. 65 kg Solodouchim v -- 1ra Ci,IJl l.Tim ,cl kg Katsukl iJapi. 78 kg Fujii iJap>.^6 1DDR1. alle categorieën Endo (Jap) Herenenkel Rob Rtdder-Richard 13 damrsenkel Joke van Beusekom Kort 10-12. 11-8 en 11-4 herendubbel Ouua van der Vlugt-Hcrman Leldelmeljer-Plet en Rob Rld der 15-11. 15-12 damesdubbei Hanke de Kort' Marja Ravelll Joke van BeusekonvRla Dekker 17 16. 15-1 en gemengd dubbel Joke van Beusekom' Rob Ridder-Hanke de kort.Herman Letdelmeijer 15-3. 15-7 door Erik Oudshoorn HEERENVEEN - De Fnese ïjshoc keyers bleven er nuchter onder, lach ten zelfs en zeiden dat het een goede \es was geweest De Canadese Friezen toonden zich zaterdagavond ontgoo cheld als nooit tevoren Voor hen was de klap. de 1-11 nederlaag ln de eerste wedstrijd van deze Europa Cup „dub bel tegen het toen nog volmaakt ijshockeyende Slovan Bratislava, kennelijk iets harder aangekomen Een volledig uit het lood geslagen Jack de Heer prevelde „De slechtse wedstrijd wat mij betreft in negen jaar En een nog na rillende doelman Téd Lenssen Ze keken naar links ze woorden rechts Wat een rotavond Maar ook vakman Larry van Wieren .Enorm, zo snel als die Tsjechen van de verdediging naar de aanval over schakelden Met 3-7 was Ik tevreden geweest 1 11 is te gek De Plyers-coach kon gisteravond met meer tevredenheid terugblikken Zij team klopte tot groot enthousiasme van de opnieuw volle Thialf-tempel nietszeggende wedstrijd de Oost-Eu ropeanen met 9-6 Slovan was toch al zeker van plaatsing en nam de zakeh na een gezellige zaterdagavond niet al te serieus meer. Dit alles in schrille tegenstelling tot het eerste duel toen het Nederlandse ijshockey zijn plaats weer kende ln het internationale gebeuren Een ge geven dat ook NIJB supervisor Dum- mie Smit nauwelijks was ontgaan Hij nam zaterdagavond de honneurs waar van bondscoach Hans Westberg die verplichtingen had bij zijn club Amsterdam Smit ..De Tsjechen speelden voluit in de eerste wedstrijd Je kon zien dat ze werken met bepaal de aanspeelpunten waardoor je als tegenstander vaak van hot naar her wordt gestuurd Larry van Wieren weet deze veredelde vorm van ijshoc key met zijn eerste lijn enigszins te benaderen. Hij is daar mee ook wel uniek m Nederland. We beschikken gewoon nog over te weinig trainers die dergelijke systemen kunnen over brengen op de spelers." De volledig ontredderde Friezen moesten in het eerste duel. toen het allemaal nog menens was. lijdzaam toezien hoe ze werden gedegradeerd tot skipoortjes. Behendig met een ijzige kalmte tik ten de Tsjechen de puck tussen de hindernissen door De één na de an dere schijf vloog in het net achter doelman Lenssen waardoor het elek tronische scorebord oplichtte met de frequentie van een defecte TL-buis. De 1-11 uitslag betekende de grootste nederlaag van de Friezen in de laat ste vier jaar Slovan coach dr Horsky „We wilden een demonstratie geven Dat is dacht ik aardig gelukt Het Nederlands ijshockey moet metho disch beter worden aangepakt Nooit zal Je eens iemand de puck zien terug leggen. ze willen allemaal veel te graag een doelpunt scoren Van onze sportredactie FORTH WORTH Na twee zilveren medailles greep de Russische Nelli Kim eindelijk de gouden bij de wereldkampi oenschappen turnen in het Amerikaanse Fort Worth. Al zal aan die medaille wel altijd de smet kleven van de geblesseerde Roemeense Nadia Comaneci die geblesseerd raakte en inmid dels ai geopereerd is aan een infectie in de linkerhand. Zij ontbrak in de finale maar was bij de keuzestof toch al afgevallen. Een smetje dus. Maar dat werd weg gewerkt door het feit dat Nelli Kim tenminste eindelijk weer eens inhoud gaf aan het eerste deel van de samen voeging damesturnen. Geen voorge programmeerde kindrobot die emo tieloos oefeningen afwerkt en medail les pakt Teveel van dat soort liepen er in Fort Wort;h afgelopen week nog rond Het is al een groot succes als de uiteindelijke wereldkampioene ten minste niet van dat type is. Grc U tin- ij n *- schap was. Vorig Jaar in Straat werd Nikolai Andrianov nog kampioen met een totaal van Dat was nu genoeg gewee 1 slechts een vijfde plaats. Ond jury (in de toekomst gaat openlijk voor de puntenwaf uitkomen) bleek het peil aanzienlijk gestegen te zijn. Ne Kim kon zelfbewust haar oefeningen afwerken terwijl ze om zich heen zag hoe er opmerkelijk veel fouten wer den gemaakt Daardoor groeide haar voorsprong zo ver uit dat ze tenslotte zonder risico's te nemen haar vrije oefening afwerkte en het spektakel dus achterwege bleef. Voor de vier onderdelen werd ze gelijk beloond: 9.85. De door de toeschouwers ge hoopte tien bleef uit. De belangrijkste tegenstandster van Kim. de Oostduitse Maxi Gnauck (1,46 meter bij 32 kilo), moest die risico's wel nemen omdat ze al met een achterstand van 0.075 aan de finale begon. Twee fouten, bij het paardspringen en op de evenwichts- balk. maakten haar kansloos voor de gouden plak. De derde plaats was voor de Roemeense Melita Ruhn die profiteerde van een fout aan de brug van de Russische Maria Filatova. De finale was een volledig Oosteuro pese aangelegenheid. BIJ de eersten zaten twee Russinnen, twee Tsjechi- schen, drie meisjes uit Oost-Duits- land en drie uit Roemenië. De beste Westeuropese turnster was de Zwit- Nelli Kim op het hoogste platvorm bij de WK turnen in Forth Worth. serse Romy Kessler Maar wel op de 28e plaats BIJ de heren was de finale een twee strijd tussen de Rus Alexander Ditja- din en de Amerikaan Kurt Thomas. Thomas begon met een achterstand en zag die uiteindelijk alleen groter worden omdat Ditjadin uitgesproken de beste turner van het hele gezel Dames achtereenvolgens tussentotaa brui? balk. vrije oefening, totaal ua apparaten en elndtotaal 1 Kim 39 250 9 85 9 85 39 40 78 650: 2 Gnauck 39 9 90 - 9 70 9 90 - 39 20 78 375. 3 Ruhn 3 9 80 9 80 9 80 - 39 20 7 8 325. 4 FUato 9 80 -9 40 9 80 - 9 80 38 80 - 77 950.5 Dl 9.50 9 75 - 9 90 9 90 - 39 05 - 77 725 38 650 9 60 9.80 9 70 - 9 85 - 38 95 Kraker 38 850 9 80 9 75 9.85 90 3 77 400. 8 Eberle 38875 9 70-990 9 a 38 70 77 345, 9 Orabolle 38 725 9.50 9.70 38.55 - 77 275. 10 Mareckova 38 9 60 9 75 9 70 - 38 70 77 200 Heren (achtereenvolgens gemiddelde nlng. volUge. ringen, sprong, brug. rek flnalei 1 Alexander Dltjatln iSovi 59 9 85 9 90 9 85 9 80 9 90 118 250 p Thomas .VS. 58 875 9 85 9 90 9 80 9 85 117 975 pnt. 3 Alexander Tkat 58 825 9 55 9 80 9 80 9 80 9 80 9 pnt 4 Vladimir Markelov <8ov) 58 575 - 9 80 985 970 985 117 275 pnt 5 Bl 1 (VS) 58 475 9 70 - 9 75 9 65 9 85 117 025 pnt. 8 Roland Brtlckner <ODI. S 9 80 9 80 9 90 9 60 9 60 - 117 000 p Gushlken Japi 58 75 9 75 9 80 9 75 9 80 116 775 pnt, 8 Srojan De'tchev <B 9 65 9 20 - 9 80 9 85 9 85 9 75 - 9 90 I 9 James Hartung <V8> 58 100 9 75 9 90 9 45 9 80 116 450 pnt en Hirojl Jap) 58 300 - 9 55 - 9 65 9 70 - 9 80 116 450 pnt 'K

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12