5 Vluchtelingenkamp krijgt weer voedsel 'Gouverneur loopt gevaar in Rhodesië' Iran President Zuid-Korea schaft gehate wet af Klacht VS tegen Iran vergt wijze rechters Defensiebegroting VS goedgekeurd Sihanoek wil leger op de been brengen V Lord Soames volgende week naar Salisbury China laat activist vrij Charles Haughey nieuwe premier Ierse Republiek Berechtingen in Nicaragua België plat door staking Vrijlating van politieke gevangenen •SS' ZATERDAG 8 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ■-.Ui BANGKOK (AFP, AP, Reuter) De Thaise regering heeft de boycot van water- en voedselvoorraden aan een Cambodjaans vluchtelingenkamp aan de Thaise grens opgeheven. Dit gebeurde nadat er aanwijzingen waren dat de Cambodjanen erin hadden toegestemd verder Thailand in te trekken. kamp van bevoorrading af te snijden, cot zal worden hervat als de stroom de Cambodjanen erin zouden toe- Cambodjanen naar het kamp aan stemmen te worden overgeplaatst zienlijk vermindert, naar het nieuwe opvangcentrum Khao I Dang. 12 kilometer van de Beter DdHrd grens. De regering wil de Cambodja- Het Internationale Rode Kruis is llJ0,f door kolonel Prachak Sawangchitr, het hoofd van de veiligheidstroepen In de grensprovincie Prachinburi, op de hoogte gesteld dat het leger de hulporganisaties toestaat hun werk zaamheden te hervatten. Dt*Er bevinden zich naar schatting 250.000 Cambodjanen in het kamp Non Mark Moon dat sinds zondag werd geboycot. Dit geschiedde nadat de Thaise regering berichten had bin nengekregen dat de gewapende Cam bodjaanse leiders van het kamp de voedselvoorraden doorgaven aan P*itr°ePen en niet aan de bewoners van het kamp. De Thais hoopten ook dat door het nen van de grens weghalen om con flicten daar te voorkomen. Prins Norodom Sihanoek. voormalig staatshoofd van Cambodja, heeft ge zegd bereid te zijn een leger van 100.000 man op de been te brengen om zowel de Vietnamezen als de Pol Potaanhangers uit zijn land te Jagen. Hij vertrouwt erop hulp van China te Tot hei stopzetten van de bevoorra ding werd besloten nadat de evacua tie op hevige tegenstand was gestuit bij de Cambodjaanse leiders die ver klaarden in de buurt van de grens te krijgen, willen blijven en terug te willen gaan naar Cambodja om daar te vechten. De in Parijs vertoevende prins zei Afgelopen dagen is 5.000 mensen ech- tegen de Singapore Straits Times dat ter toegestaan naar het nieuwe kamp China zal inzien dat hij „een beter te gaan. De Thais lieten er echter paard" is om op te wedden dan Pol geen twijfel over bestaan dat de boy- Pot. Hij gaf toe van China niet de verzekering gekregen te hebben dat het hem zal helpen. Wel zal hij bin nenkort in de VS om hulp vragen, maar hij heeft er weinig hoop op dat de Amerikanen hem hulp zullen ver lenen. „Aangezien ik geen keus heb is alleen China bereid Cambodja tegen Viet nam te helpen. Na de VS zal ik naar China terug gaan om te onderhan delen." China heeft tot dusver Pol Pot ge steund bij diens guerrillaoorlog tegen de Vietnamezen en Heng Samrim, die hem in januari verjoegen. Prins Sihanoek denkt dat Pol Pot nu niet meer dan 20.000 strijders heeft en dat daaronder velen zijn die zich ach ter hem willen scharen. Hij zei vol doende kader te hebben om een leger te vormen. „Genoeg officieren, van wie enkelen in Frankrijk zijn opge leid, genoeg soldaten uit vluchtelin gen in Thailand. Ik zal een leger van 100.000 man hebben." Groot-Brittannië Groot-Brittannlêe zal de regering Pol Pot niet langer erkennen, zo is in Londen meegedeeld. Reden ls dat hij niet langer effectief gezag over het land uitoefent, sinds de Vietnamese vazal Heng Samrln aan de macht kwam. Deze heeft geruime tijd steun tegengehouden, omdat zijn regering niet werd erkend, thans wordt voed selhulp mondjesmaat toegelaten, hoewel onzekerheid bestaat over de verdeling daarvan. De gemeenschap pelijke hulpacties van het Rode Kruis en Unicef in Cambodja worden echter nog steeds belemmerd door een gebrek aan transportmiddelen, zo heeft een woordvoerder van de twee organisaties in Genève bekend gemaakt. In de haven van Kampong Som lig gen 22.000 ton levensmiddelen opge slagen die niet het land in vervoerd kunnen worden. Een vertegenwoordi ger van het Rode Kruis bevindt xich in Phnom Penh waar hij met de auto riteiten overlegt over een oplossing voor de problemen bij het transport en de verdeling van de goederen. De woordvoerder kon niet met zeker heid zeggen of de 360 Russische vrachtwagens die in Kampong Som aangekomen zijn, gebruikt zullen worden voor het transport van de levensmiddelen voor de hongerende bevolking. Alleen de Cambodjaanse regering zou hierover kunnen beslis sen. Een Amerikaans vrachtvliegtuig dat vanuit de Filippijnen vrachtwa gens en hulpgoederen naar de Cam bodjaanse hoofdstad moet overbren gen, heeft nog geen toestemming ge kregen in Pnom Penh te landen. Meer nieuws over hulp aan Cam bodja op pag. 21 LONDEN (Reuter, AFP, AP) De leiders van de guerrillastrijders in Zimbabwe-Rhodesië hebben gisteren verklaard dat de Britse gouverneur Lord Soames levensgevaar loopt als hij voordat het akkoord is ondertekend naar Salisbury gaat. De gisteren officieel benoemde Lord Soames. een schoonzoon van Win ston Churchill, zal volgende week naar Zimbabwe-Rhodesië gaan of er nou een overeenkomst is of niet. Dit betekent dat Lord Soames ln Salisbu ry komt terwijl de oorlog nog volop aan de gang is. De guerrillaleiders Nkomo en Mugabe zelden gisteren op de Rhodesiëconferentie dat de voor stellen voor een wapenstilstand „krankzinnig" zijn. De guerrillabewe ging ging overigens woensdag al ak koord met de Britse plannen. en Vervolg van pag. 1 mgfr De opstandelingen verzetten djzich tegen het almachtige optreden d0B|van Khomeini, en zijn het niet eens* ee met de nieuwe grondwet, die hem into Vrijwel onbeperkte macht geeft. Zij iden,werden daarin gisteren bijgevallen alm door eenheden van het Iraanse leger, nd^wat er op duidt dat Khomeini met een van de ernstigste regionale crises kampt sinds hij aan de macht kwam. In Tabriz worden grote portretten van Shariat-Madari rondgedragen, de geestelijke leidsman van Azerbaijan. Hij heeft over de moeilijkheden een gesprek gehad met Khomeini, waar bij ook de vroegere eerste minister 1' Medhi Bazargan aanwezig was. Deze 1 moest het veld ruimen, om plaats te I maken voor meer radicale volgelin- gen van Khomeini. In Parijs is vrijdagmiddag een neef van de afgezette sjah, prins Moestafa 8jafig, door een onbekende man op straat doodgeschoten. Volgens oog getuigen stond de 34-jarge prins op het punt de woning van zijn moeder het 16de arrondissement binnen te gaan. toen een man met een valhelm hem van achteren naderde en van nabij hem in de nek schoot. De dader die vervolgens nog een schot loste op de op de grond liggende prins, wist te voet te ontkomen. PEKING (AFP, AP, Reuter) De Chinese politieke acti vist Yang Guang is ontslagen uit gevangenschap zonder dat hij terecht hoefde te staan. Yang is 15 november vrijgela ten. De aanklacht tegen hem is ingetrokken Yang Guang was adjunct-hoofdre dacteur van het tijdschrift Tan Suo (onderzoek). Hij getuigde tegen Wei Jingsheng, de hoofdredacteur van dat tijdschrift, die twee maanden ge leden tot 15 Jaar gevangenisstraf en 18 jaar ontzegging van burgerlijke rechten veroordeeld werd. Yang was gearresteerd vanwege zijn eigen „re actionaire" artikelen, maar volgens het Pekings dagblad heeft hij „de ernst van zijn misdaden ingezien" en een vergaande „bekentenis" afge legd. De veroordeling van Vei heeft tot uitgebreide kritiek in Peking geleid, aangeklaagd op de „muur van de democratie". De Chinese regering heeft nu het aanplakken van muur kranten op deze muur verboden. Ac tivisten mogen hun ongenoegen nu alleen nog laten blijken in het „Maan- altaar-park". anderhalve kilometer ten westen van het centrum van Pe king. De woordvoerdec van het Patriot tisch Front zei dat iedereen met een blanke huid doelwit is van de guerril lastrijders en dat Lord 8oames daar om ook risico loopt. Overigens is Lord Soames niet van plan de stad Salis bury te verlaten in de beginperiode. Salisbury ligt niet in een gebied dat onder de staat van beleg valt. De komende week wordt onderhan deld ln het Lancasterhouse tussen de delegaties van het Patriottisch front, van bisschop Muzorewa en van de Britten ovec details in de voorstellen voor een wapenstilstand. De Britten willen dat de guerrillastrijders wor den ondergebracht ln vijftien afge schermde gebieden en dat het leger van Salisbury zich terugtrekt op de militaire bases. Volgens het Patriot tisch Front betekent dit dat de guer rillastrijders zullen verblijven ln ge vangenkampen, die worden omsin geld door Rhodesische troepen. „We1 willen precies weten waar de Rhode sische troepen zich bevinden" zo ver klaarde gisteren de woordvoerder van het Front. WASHINGTON (Reuter. UPI) Amerikaanse senatoren en leden van het Huls van Afgevaardigden hebben elkaar gevon den op een compromis van 131 miljoen dollar (270 miljoen gulden) voor de defensiebegroting van komend Jaar. Het •bedrag omvat het geld voor het ontwerpen van een nieuw, snel vliegdekschip voor onmiddellijk gebruik ln Internationale „brandhaarden". Senator John Stennis, voorzitter van de commissie die wetsontwerpen van Senaat en Huls met elkaar moest overeenstemmen, zei dat voor het ontwerp van het vliegdekschip 10 miljoen dollar was uitgetrokken en dat het ln voldoende aantallen zou worden gebouwd om ln een uitge strekt gebied te kunnen worden inge zet ter bescherming van Amerikaan se belangen in brandhaarden als het Midden-Oosten. Een atoom-vliegdekschlp van 2,1 mil jard dollar waarvoor in de compro- mlswet geld is uitgetrokken tegen de zin van president Carter in, zal vol gens de senator vermoedelijk het laatste in zijn klasse zijn dat wordt gebouwd. Vorig Jaar had Carter zijn veto tegen de defensiewet uitgesproken omdat het atoom-vliegdekschlp erin zat HIJ vond dit niet nodig, maar dit Jaar ls hij onder druk van het congres door gegaan en heeft toegestaan dat het schip onder de toewijzingen voor de fensie van 1980 valt. Senator Stennis zei dat het ontwer pen en bouwen van het nieuwe atoom-vllegdekschip tussen de acht en tien Jaar zou vergen. De nieuwe Ierse premier Charles Haughey DUBLIN (Reuter, AP) De miljonair Charles Haughey zal volgende week dinsdag premier Jack Lynch van de Ierse Republiek opvolgen. Haughey werd gekozen door de regerende Flanna F all partij. Zijn benoeming heeft onvrede teweeggebracht bij Noordlerse protestanten die loyaal zijn aan de Britten. Haughey zou nooit in het openbaar hebben verklaard dat hij niets met een IRA-complot te maken had. Haughey, nu minister van gezond heid, werd in 1970 gearresteerd en veroordeeld in Dublin omdat hij deelgenomen zou hebben aan een zaak, waarbij Iers regeringsgeld werd Sbruikt voor wapenaankoop voor de A, Het ging om een bedrag van ongeveer 130.000 gulden. Haughey heeft altijd gezegd dat hij onschuldig was. Jack Lynch ontsloeg hem echter. In 1977 kwam Haughey terug als minister van gezondheid. Haughey werd gisteren met 44 stem men gekozen. De andere kandidaat minister van financiën George Colley behaalde 38 stemmen PARIJ8 (AFP, DPA) In de komen de tijd zullen in Nicaragua ongeveer 7500 mensen terecht staan. Een groot aantal van hen was lid van de voor malige Nationale Garde van de afge zette president Anastaslo Somoza. Respect Premier Muzorewa verwelkomde gis teren de aanstelling van Lord Soames tot gouverneur. Lord Soames is in Groot-Brittannië een gerespecteerd politicus en diploma'at. Hij is 59 jaar oud en was al eerder ambassadeur, bestuurder, onderhandelaar en mi nister. Hij is conservatief en voorzit ter van het Britse Hogerhuis. Zijn gezondheidstoestand is niet zo goed. In 1975 en 1976 had hij last van zijn hart. In Salisbury zal Lord Soames tijdens de overgangsperiode en de wapenstilstand voor de verkiezingen uitvoerende macht krijgen. Zijn taak zal afgelopen zijn als hij zijn macht overdraagt aan een nieuw gekozen regering van een onafhankelijk Zim babwe-Rhodesië. Onder-gouverneur in Salisbury zal zijn sir Anthony Duff. Honderden Belgen blokkeerden het verkeer op de Brusselse wegen tijdens de staking. BRUSSEL (ANP, AFP) Ruim een kwart van de werkende bevolking van België heeft gisteren gestaakt. Treinen reden niet, banken waren ge sloten en kranten waren niet te krij gen. De Belgen gingen niet naar hun werk uit protest tegen het bezuini gingsprogramma van de regering en de weigering van de werkgevers om in te stemmen met een 38-urige werk week. De staking was uitgeroepen door de FGTB. de grootste socialistische vak bond, die vooral sterk ls ln Brussel en Franstalig België. In deze streken lag bijna het gehele openbare vervoer stil. waren veel kantoren en winkels dicht. De handel op de Brusselse beurs ging scherp omlaag. In Vlaanderenland werd hier en daar gestaakt. SEOEL (AP, AFP, Reuter) De nieuwe Zuldkoreaanse president Tsjoi Kyu Hah heeft een van de meest gehate wetten van zijn voorganger Park Tsjung-Hee, die op 26 oktober om het leven werd gebracht, afgeschaft. Het ging om decreet negen, een wet die bijna Iedere politieke kritiek onmogelijk maakte. De afschaffing van het decreet maakt de weg vrij voor de vrijlating van 68 politieke gevangenen. Tsjoi verklaar de dat hij van het decreet af wilde om de „nationale verzoening te bevor- 'deren". Het Zuldkoreaanse ministerie van justitie meldde dat de afschaffing voor 417 anderen direct merkbaar is: Degenen tegen wie een onderroek gaande is vanwege overtreding van de wet. degenen tegen wie een proces wordt gevoerd en degenen die een voorwaardelijke straf kregen. De wet was vier en een half Jaar van kracht en zorgde er voor dat 786 stu denten niet meer door mochten stu deren. Bovendien verloren 181 hoog leraren hun baan. De nieuwe presi dent laat nu nagaan of het mogelijk ls dit ongedaan te maken. De verklaring van president Tsjoi kwam na een kabinetsvergadering, waarin alle ministers hun ontslag aanboden. Begin volgende week zal TJoi naar verwacht een nieuw kabi net samenstellen. De 68 politieke gevangenen die van daag vrij zullen worden gelaten zijn voornamelijk studenten, Intellectue len en gelovigen. Ook de leider van de Zuldkoreaanse oppositie Kim Dae- Jung wordt vrijgelaten. Deze werd ln maart 1976 tot vijf Jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij een mani fest had gepubliceerd waarin hij vroeg om wederopbouw van de demo cratie ln Zuid-Korea. door prof. mr. P. H. Kooljmans Overmorgen houdt het Internationale Gerechtshof in het Vredespaleis, een hoorzitting naar aanleiding van het door Amerika bij dit hof aanhangig gemaakte geschil met Iran. Dit geschil is wanneer men het ig« vergelijkt met andere zaken die voor het hof gediend hebben, uniek van karakter. Bij vrijwel alle vroegere geschillen verschilden de procespartlj- ,en van mening over de betekenis van het volkenrecht: de ene partij vond dat een bepaalde handelwijze volkenrechtelijk wel geoorloofd was, de l bag arc I 1O0f oml andere vond van niet. In het thans dienende geschil ontkent Iran iigenlijk niet dat het handelt in strijd met Set geldende volkenrecht; maar het acht toh kennelijk door die regels van geldend volkenrecht jegens Amerika niet gebonden, daarom lijkt Iran een beetje op een voet- ailer die voor de tuchtcommissie wordt esleept wegens flagrante schending van de pelregels, terwijl hij de geldigheid van die ipelregels juist ontkent. Zo'n voetballer tun je verbieden het veld op te komen, "ar wat moet je in het geval van Iran? lechtsmacht ranneer twee landen een geschil hebben, an één ervan niet zomaar naar het hof ■>pen Beide partijen moeten de rech- ingspmaeht van het hof om van geschillen *nnis te nemen, erkend hebben. Die erken- tog van de rechtsmacht van het hof kan strekking hebben op één enkel geschil, dat an door middel van een speciale overeen- Dmst aan het hof voorgelegd wordt. Dat is voorbeeld het geval bij de enige andere aak die op dit moment bij het hof aanhan- '8 is. het geschil tussen Libië en Tunesië ter de afbakening van het continentaal kar je kunt ook van te voren afspreken >1 je geschillen die ln de toekomst zullen teen, bij voorbeeld over de uitleg of toe- t**sing van een bepaald verdrag, aan het zult voorleggen Op dit soort afspraken beroept Amerika zich in het verzoek- 'krift. waarbij het het geschil met Iran aan «t hof heeft voorgelegd. In het verzoekschrift stelt Amerika dat Iran een viertal verdragen heeft geschonden, te weten twee Weense verdragen van 1961 en 1963 over het diplomatieke en consulaire verkeer, het Iraans-Amerikaanse vriend schapsverdrag van 1955 en het VN-verdrag inzake voorkoming en bestraffing van mis drijven tegen internationaal beschermde personen van 1973 (in de wandeling het diplomatenverdrag). Al deze verdragen of de daarbij behorende protocollen, waarbij zowel Amerika als Iran partij zijn, verklaren het Internationaal Gerechtshof bevoegd om van geschillen over de uitlegging of toepassing ervan kennis te nemen. Termijn Er zit echter een klein addertje onder het gras. Al deze verdragen geven partijen de gelegenheid het gerezen geschil op ten an dere wijze dan via een rechterlijke beslis sing te beslechten en stellen daarvoor een bepaalde termijn (de Weense verdragen twee maanden, het diplomatenverdrag zes maanden, terwijl het vriendschapsverdrag geen termijn noemt). Eerst na afloop van deze termijnen kan een partij het geschil aan het hof voorleggen. Aangezien de bezetting van de ambassade op 4 november begon, zijn deze termijnen nog niet verlopen. Amerika stelt echter dat het niet aan deze termijnen gehouden ls, nu zonneklaar gebleken is dat Iran niet met Amerika wil onderhandelen en de Ameri kaanse gezanten.nlet eens heeft willen ont vangen. Dat argument snijdt echter geen hout. Ver dragen binden staten, geen regeringen. Als een nieuwe regering af wil van de verplich tingen aangegaan door de vorige regering, dan moet zij die verdragen opzeggen. Zo lang dat niet gebeurt is, blijft de staat erdoor gebonden. Of het hof bevoegd ls, is overigens een zaak die niet eenzijdig door Iran kan worden uitgemaakt Daarover be slist het hof zelf. verbieden het dreigement uit te voeren om de gijzelaars te berechten. Hoofdgeding Afwezig Het Vredespaleis in Den Haag, waar het Internationaal Gerechtshof zich maandag buigt over de Amerikaanse klacht tegen Iran. Iran heeft reeds laten weten dat het de bevoegdheid van het hof niet erkent. Niet duidelijk is geworden of Iran daarvoor, naast politieke argumenten, ook juridische argumenten aanvoert en zo Ja welke. Denk baar zou kunnen zijn dat Iran stelt dat de genoemde verdragen voor Iran zijn aange gaan door het corrupte bewind van de sjah. Overigens is het hoogst onwaarschijnlijk dat Iran acte de présence zal geven op de door het hof voor maandag uitgeschreven hoorzitting. Dat ls overigens geen novum. Bij alle ln de Jaren zeventig aanhangig gemaakte zaken, (met uitzondering van het Tunesisch-Libische geschil) is de gedaagde partij niét verschenen. Op zichzelf is dat een betreurenswaardige zaak, want ver schijning voor het hof houdt geenszins ln dat je je recht verspeelt; Je kunt bijvoor beeld de bevoegdheid van het hof blijven ontkennen. Niet-verschijning van de gedaagde partij betekent ook niet dat de eisende partij zijn claim automatisch ziet toegewezen. Hij kan daar wel om vragen, maar het hof dient zich er wel van te overtuigen dat het bevoegd is en dat de els feitelijk en rechtens gegrond is. De hoorzitting van maandag heeft nog geen betrekking op het eigenlijke geding zelf. Maar op het verzoek van Amerika om voor lopige maatregelen te treffen. Het hof kan namelijk als het zich op het eerst gezicht bevoegd acht voorlopige maatregelen treffen om de rechten van de partijen te beschermen in afwachting van de eindultr 'spraak. Voorkomen dient te worden dat de ene partij de dóór de andere gewraakte handel wijze zodanig voortzet, dat de einduit spraak van het hof eigenlijk zinloos zou worden. Welnu, Amerika heeft het hof ge vraagd Iran te gelasten alle gijzelaars on middellijk vrij te laten en de ambassadege bouwen vrij te geven en voorts Iran te Nu ls er met dit verzoek ook iets bijzonders aan de hand. want de vrijlating van de gijzelaars ls ook een van de eisen ln het hoofdgeding. Daar vraagt Amerika het hof namelijk om te verklaren dat Iran een hele reeks verdragsbepalingen heeft geschon den, om de vrijlating van de gijzelaars te gelasten, om te bepalen dat schadevergoe ding verschuldigd is door Iran en om te verklaren dat Iran diegenen die verant woordelijk zijn voor de bezetting en de gijzeling moet berechten. Nu mag een voorlopige maatregel niet voor uitlopen op de einduitspraak. Als het hof echter zou bepalen dat de gijzelaars onmid dellijk moeten worden vrijgelaten, is daar mee ln feite aan een van de Amerikaanse eisen, en wel de belangrijkste, voldaan. Aan de andere kant lijkt het echter ondenkbaar dat het hof Iran zou toestaan de gijzelaars voorlopig, zij het onder meer humane om standigheden. in zijn macht te houden, daarmee in feite een flagrante schending van het volkenrecht legitimerend. Veiligheidsraad Overigens dient er ernstig rekening mee te worden gehouden dat Iran een besluit van het hof tot het treffen van voorlopige maat regelen zal negeren. Wat dan? Het hof zelf beschikt niet over de machtsmiddelen om zijn uitspraken te doen uitvoeren. Artikel 94 van het Handvest van de Verenig de Naties zegt dat bij niet naleving van een vonnis door een partij, de andere partij een beroep kan doen op de Veiligheidsraad. Indien hij dit nodig oordeelt, kan de raad aanbevelingen doen of besluiten tot maat regelen. Omstreden is evenwel of artikel 94 ook slaat op voorlopige maatregelen van het hof. De Ironie wil dat dit slechts eenmaal eerder ter sprake is gekomen en wel ln het enige andere geval waarin Iran partij was'blj een geschil voor het hof, namelijk het geding dat Engeland aanhangig had gemaakt naar aanleiding van de nationalisering van de Anglo-Irani an Oilcompany ten tijde van Mossadegh Ook toen gelastte het hof voor lopige maatregelen die door Iran niet wer den nagekomen. Engeland wendde zich tot de Veiligheidsraad overigens zonder een beroep te doen op artikel 94 maar de raad heeft toen niets ondernomen, gezien de ln de raad bestaande politieke controverses ln die zaak. We mogen echter rustig aannemen dat Amerika, indien het hof voorlopige maatre gelen zal treffen, wel met een beroep op artikel 94 naar de Veiligheidsraad zal gaan als Iran in gebreke blijft het bevel van het hof op te volgen en zal vragen om maatrege len, wellicht in de vorm van sancties, tegen Iran te treffen. Dat kan nog tot Interessante discussies leiden, waarbij zowel de geloof waardigheid van de Veiligheidsraad als van de uitspraak van het hof in het geding zijn. Sjah Een van de redenen waarom Iran niet ge neigd zal djn voor het hof te verschijnen en de uitspraken van het hof na te leven, zal wel zijn het feit dat het zijn tegeneis, uitle vering van de sjah, niet naar voren kan brengen. Sr bestaat immers geen volken rechtelijke verplichting tot die uitlevering Daarom lijkt de zaak zoals die voor het hof speelt, opgelegd pandoer Desalniettemin zal van het hof grote wijs heid worden gevraagd om in deze explosie ve situatie op verantwoorde wijze op te treden. Naar aanleiding van de op zeer korte termijn te verwachten beslissing van het hof op het Amerikaans verzoek tot het treffen van voorlopige maatregelen ls er wellicht aanleiding op een en ander terug te Mr. P. H. Kooljmana. oud-staatssecreta ris ean buitenlandse zaken, is hoogle raar volkenrecht van de universiteit van Lelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7