3 Nobelprijzen voor derde wereld "bondsrepubliek kiest raketten èn ontspanning1 r RDAG 8 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET ■BUITENLAND" '*c*wViet de gevolgen van een kwaad, maar de oorzaken ervan boeten worden aangepakt. Het is een veel gehuldigde tpvatting. De Nobelprijzen voor vrede en voor economie die ■n a s maandag in Oslo worden uitgereikt, wijzen erop dat het ook inderskan. Moeder Teresa bekroond met de vredesprijs is niet of nauwelijks geïnteresseerd in de oorzaken van de armoede in de derde wereld. De armen zelf tellen voor haar en de mogelijkheden enige verlichting in hun lot te brengen. voor economie denken al hun leven lang na over de oorzaken van de armoede in de derde wereld. Meer opleiding in de landbouw is het reoept van de eerste, meer nadruk op de industrialisering bepleit de ander. Wat heeft de derde wereld Theodore Schultz en Arthur Lewis samen delen zij de prijs daaraan als het geen van tweeën echt werkt? i sollf trwijs reid z D.B.I loor Nico Kussendrager )82tesVegenpolen wat betreft de ont- =f Pri kkeling van de derde wereld lemen maandag in Oslo Nobel- irijzen voor vrede en economie in. nntvangst. De economen Theodo re Schultz en Sir Arthur Lewis (ebben zich een levenlang bezig- gehouden met de oorzaken van Je armoede in ontwikkelingslan- 8en. Voor moeder Teresa, die jperkt in de sloppenwijken van v palcutta, zijn die oorzaken niet tan belang. ut(n het christendom van de vrouw in de titte sari is geen plaats voor ingrijpende iranderingen in de wereldeconomie, of in verhoudingen binnen ontwikkelings- iden. Moeder Teresa bekommert zich de armen, niet om de achtergronden n hun armoede, of dat nu de pijlsnelle 'olkingsgroei is of iets anders. 'oorbehoedmiddelen wille*x>rbehoedmiddelen zijn voor moeder uit den bozen, en zij is gelukkig iet de uitspraken van PausJohannes 'aulus daarover. Moeder Teresa is er ten folie van overtuigd dat als er zoveel kin- fleren komen dat Oods wil is en Hij ook "Voor hen zal zorgen. >e enige vorm van geboortebeperking die :ij goed kan keuren is periodieke onthou- ling. Daarover lichten Teresa en haar usters de moeders in India voor. Veel lelpt dat niet bij vrouwen die nauwelijks cunnen rekenen. Moeder Teresa haalt bij ipmerkingen daarover haar smalle schou- .-■tiers op: ze lijkt geen tijd te hebben er- iver na te denken, zo druk als ze bezig is net het werk onder de armen in India, vaartnee zij al in de Jaren veertig is be tonnen. raad n 1950 stichtte zij haar Congregatie van le liefdadigheid, die niet alleen in India lH#Perkt maar over hele wereld verspreid ]QSs De iedên leven zeer sober maar deson danks (of misschien: Juist daardoor) stro- 1 autnen de zusters en broeders toe, terwijl de CL' tObeiangstelling voOT andere orden terug- oopt. In het straatarme en broeierige Cal- Otescutta helpen zij de zieken wat minder ziek ligincf* worden of zich wat minder ziek te aan-voelen- en de stervenden aan een betere ilaats om dood te gaan dan de straat. n ^"loeder Teresa, die in het Joegoslavische kopje werd geboren uit Albanese ouders, ireekt vaak over de waardigheid van de lens. Hij moet leven vanuit een geloof in :ichzelf, maar bovenal in de Heer. Dat laatste zet in het overwegend Hin doeïstisch India nog wel eens kwaad bloed. De tempel waar moeder Teresa, aanvankelijk werkte werd haar ontno men, maar zij vond een nieuwe arbeids plaats in een pand dat oorspronkelijk voor een fabriek bestemd was. Gezegd is dat de toekenning van de No belprijs de Indiase regering gunstiger zal stemmen tegenover moeder Teresa, maar de prijs kan ook als een boemerang wer ken. Voor het oog van de wereld werd immers wederom duidelijk dat rooms-ka- tholleken daar werken waar hindoes nala tig blijven, terwijl de aandacht extra wordt gericht op de bittere armoede in India, en met name in Calcutta. Waar alle ellende van de derde wereld lijkt te zijn samengebald. Het ontbreekt de stad aan vrijwel alles. De Congregatie van de liefdadigheid ziet het echter niet als haar taak er ontwikke lingsprojecten (drinkwatervoorziening of iets dergelijks) op te zetten. Daarvoor zijn andere organisaties. Die houding toont opnieuw aan dat moeder Teresa zich bezig wil houden met de gevolgen niet met de oorzaken van de armoede. Haar is wel eens verweten dat zijzelf zo veel aandacht krijgt en zo weinig weet over te geven aan haar medewerkers. Moe der Teresa zegt daarop dat zij zelf nooit de publiciteit heeft gezocht en dat het de armen zijn die belangrijk zijn. Nieuws zijn en nieuws maken is echter kennelijk on ontkoombaar als Je je zo opstelt en zo bezig bent als moeder Teresa. Trek naar de stad^— Dat de armoede in Calcutta met de dag groeit is voor een belangrijk deel een gevolg van het achterblijven en de onder ontwikkeling van het platteland. Daar mee met name hebben zich de economen Schultz en Lewis beziggehouden, die maandag eveneens een Nobelprijs in ont vangst nemen. De toewijzing aan hen heeft nogal wat verbazing gewekt omdat zij. naar het idee van collega-economen van naam, niet bijster veel hebben bijge dragen aan de gedachtenvorming over de armoede in de derde wereld. Hoe dat ook zij, Schultz en Lewis hebben er zich in ieder geval al erg vroeg mee beziggehouden, namelijk toen bleek dat de bestaande economische theorieën te kort schoten om de achterstand van de ontwikkelingslanden te verklaren. BIJ het zoeken naar verklaringen is onder meer de ongelijke ruilvoet ten opzichte van de industrielanden genoemd (Prebisch), de afhankelijkheid tegenover die landen en het koloniale verleden (Amin) en de bevol kingsgroei (Tinbergen onder anderen). Als gezegd gingen Schultz en Lewis de boer op, maar daar liepen hun wegen uiteen. De op het minuscule Antilliaanse eiland Santa Lucia geboren Lewis wees op de geringe produktiviteit in de landbouw in de derde wereld, waar bovendien nau welijks wordt geïnvesteerd of gespaard. Met minder arbeidskrachten, aldus Lewis, is in de landbouw hetzelfde werk te doen. Dé werknemers die „over" zijn moeten naar de mening van Lewis een plaats zoeken in de andere sector van de econo mie (de industrie) die trekpaard voor ont wikkeling is. Met de uitvoer van industrie- produkten kan geld worden verdiend. Lewis' model is in de loop der jaren steeds meer onder vuur komen te liggen. Het gaat in de landbouw in ontwikkelingslan den niet alleen om gebrek aan kapitaal. Veelal is dat er wel degelijk, maar wordt het geld niet produktief gebruikt. Belang rijker bezwaar is echter dat, als we Lewis zouden volgen, de achterstelling van het platteland nog groter wordt, de trek naar de stad groeit waardoor er werk blijft voor de moeder Teresa's. Het benadrukken van industriële groei alleen of zelfs in de eerste plaats vindt in het huidige denken over ontwikkelingssamenwerking weinig aan hangers. Lewis' collega-econoom en mede-prijswin naar Schultz (eerder kregen onder ande ren Tinbergen en Myrdall de Nobelprijs voor economie) meent dat de landbouw in de derde wereld zich van binnenuit moet ontwikkelen, door aandacht te geven aan landbouwonderwijs en verbetering van bestaande technieken In Nederland' speelde immers ook het landbouw(avond)- onderwijs een belangrijke rol bij de uit bouw van onze agrarische sector Schultz. zelf afkomstig uit het Amerikaanse Mid den-Westen. heeft veel geschreven over wat hij noemt „menselijk kapitaal" De industriële revolutie in Groot-Brittannië en de manier waarop West-Duitsland er na de Tweede Wereldoorlog bovenop kwam. toonden voor hem het belang van investering in (lees. opleiding en vorming van) mensen aan. Uiteindelijk, zegt Schultz. wil ieder mens vooruit komen, maar hij moet er de kennis voor hebben. Een boude bewering. Lang niet in alle culturen doen en denken mensen zoals wij. Het traditionele diner na de uitreiking van de Nobelprijzen gaat, op verzoek van moeder Teresa, niet door. Ze heeft de Nobelcommissle gevraagd om het geld dat anders voor het eten wordt uitgege ven, nu te bestemmen voor de armen. Daarover is overigens nog geen beslis sing genomen. In plaats van het diner zal nu een receptie worden gehouden. hag Pro1,,Moskou moet West-Duitsland niet "Zü"t-ebruiken als een hefboom om het 4 A VO-bondgenootschap uit elkaar te breken, len kan ons niet van onze Amerikaanse ienden scheiden." Met deze niet van enig pathos ontblote argumentering kreeg bondskanselier Helmut Schmidt deze week zijn partij, de SPD, achter zich. Wat Duitsland betreft mogen de kernwapens in West-Europa worden gemoderniseerd. Maar ook daarvóór hoefde de Sow jet-Unie zich geen illusies te maken over een breuk tussen de Bondsrepubliek en de rest van het Atlantisoh bondgenootschap. Duitslands jongste geschiedenis en de kandidatuur van Franz Josef Strauss garanderen al voldoende dat Bonn niet uit de pas zal gaan lopen. ,ctiijioor Herman Amelink Jen LTOge! *fe*wo it er- Geen land in West- Europa heeft zoveel be- 2. lang bij de ontspanning (ussen Oost en West, (noor geen land ook be- estigt zo nadrukkelijk ijn trouw aan het oordatlantisch ondgenootschap als de ëstduitse Bondsrepu- liek. De regering in onn verklaart nadruk- elijker dan wie ook in ëst-Europa dat Brezn- iews aanbod voor een ;esprek serieus moet orden genomen. Maar l8k6ij is wel bereid 174 kruisraketten en 108 Pershings op haar grondgebied te statio neren. Het standpunt van de Duitse regering heeft op het eerste idertgezicht wat tweeslachtigs. ïet lijkt er veel op dat zij van wee walletjes wil eten. Ze wil de vruchten plukken 'an de ontspanningspolitlek: >etere betrekkingen met de Dosteuropese landen en nor- nalere contacten met Oost- "pultsland. Aan de andere ant probeert zij de Indruk te 'ermijden toegeeflijk te zijn Jegens de Russen. Iedere jichijn het met de communis ten in Ooct-Europa op een ak koordje te willen gooien wordt vermeden. Dat laatste komt 100 lot uitdrukking in de steeds ituu fraagJ rtui- dei h< hef" teut alii herhaalde trouwbetuigingen aan de NAVO. Koude oorlog Beide elementen behoren we zenlijk tot de politiek van de huidige Westduitse regering. Geen land ervaart de tegen stelling tussen Oost en West zo sterk als de bondsrepur bliek. De deling van Duits land na de tweede wereldoor log, West-Berlijn en de muur zijn realiteiten waar niemand omheen kan. De koude oorlog is voor een belangrijk deel op Duits grondgebied gestreden. De ontspanning trad voor de Westduitsers pas goed in toen in 1969 de sociaal-democra- tisch-liberale coalitie aan de macht kwam. De Ostpolitik van Brandt en Scheel ver grootte het begrip tussen West-Duitsland en de landen van Oost-Europa. Nog steeds heeft Bonn belang bij voortzetting van deze ont spanning. Mocht er ooit een oorlog uitbreken tussen de 'NAVO en het Warschau Pact, dan is West-Duitsland het eer ste slachtoffer. Er is de rege ring van de bondsrepubliek veel aan gelegen om het niet zover te laten komen. Het verbaast dan ook niet dat de Westduitse sociaal-demo craten nogal positief gerea geerd hebben op de rede die Breznjew op 6 oktober in Ber lijn hield. De Russische aan kondiging twintigduizend mi litairen en duizend tanks uit de DDR te zullen terugrek- ken, alsmede de Russische be reidheid te spreken over de Eurostrategische kernwapens heeft een positief onthaal ge kregen. Schmidt noemde Breznjews mededelingen een bewijs dat beide partijen in Europa erop uit zijn een situa tie van militair evenwicht te scheppen. Op basis van die fundamentele overeenstem ming moet het. volgens de Duitse regering, mogelijk zijn om over concrete maatregelen te praten. En die onderhande- llngsbereidheld is ook aan bel de zijden aanwezig, consta teert men in Bonn. Gromiko Toen de Russische minister van buitenlandse zaken. An- drej Gromiko. met zijn wat hard uitgevallen verklaring na zijn bezoek aan Bonn. roet in het eten dreigde te gooien, haastten de Westduitse lei ders zich ook diens verklarin gen af te zwakken. Bondskan selier Schmidt verklaarde na drukkelijk dat Gromiko zeker geen dreigementen had geuit aan het adres van de West duitse regering voor het geval de nieuwe raketten toch inge voerd zullen worden. Gromi- ko's mededeling tijdens de persconferentie, dat er geen sprake zou zijn van onderhan delingen. als de NAVO over gaat tot invoering van Pers- hing en kruisraket, zou zelfs berusten op een fout van de Russische tolk. Gromiko had zich niet zo categorisch tegen onderhandelingen uitgespro ken als in de pers werd gesug gereerd. aldus hoge functiona rissen op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Daar staat tegenover dat Schmidt en Genscher het zich ook niet kunnen permitteren bij de bondgenoten uit de pas te lopen. De vrees voor het communisme, tot grote hoog te gestegen voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog en nog eens gevoed in de koude oor log, zit er nog diep in bij de Westduitsers. Van deze gevoelens maakt de kanselierskandidaat van de CDU/C8U. Franz Josef Strauss, handig gebruik. De harde persconferentie die Gromiko gaf aan het einde van zijn bezoek aan Bonn was voor de christen-democrati sche oppositie „gefundenes Fressen" om de onbetrouw baarheid van de Russen nog eens aan te tonen. Zouden 8chmidt en de zijnen maar een ogenblik de indruk wek ken dat hun loyaliteit aan de NAVO grenzen heeft, dan zou dat voor Strauss een kans voor open doel betekenen. De bondskanselier is niet van plan zo'n gat te laten vallen en zijn minister van buitenland se zaken Genscher probeert nog sterker de Indruk te wek ken dat hij als rem fungeert op overdreven ontspannings aspiraties van de sociaal-de mocraten. Gevaren: In zijn recente rede voor de fractie van de SPD in de Bondsdag wees Schmidt na drukkelijk op de gevaren die vanuit het Oosten dreigen. We moeten ons realiseren dat de opbouw van de Russische voorsprong op het terrein van de wapens voor de middellan ge afstand onveranderd gro ter wordt. Er komen elk Jaar vijftig SS-20 raketten bij. elk met drie kernkoppen, en Jaar lijks verschijnen er dertig nieuwe Backfire-bommenwer- pers, aldus Schmidt. Het westelijke bondgenoot schap wil zich in deze situatie, onder leiding van de Verenig de Staten, de mogelijkheid verschaffen het evenwicht op het contlnentaal-strateglsch terrein ook door bewapening te herstellen. De Westduitse regering heeft er echter geen misverstand over laten bestaan dat tot de produktle en installatie van nieuwe raketten alleen kan worden besloten, als tegelij kertijd aan de 8owjet-Unie een concreet onderhande lingsaanbod wordt gedaan Van Duitse zijde is al voorge steld in ieder geval duizend kernkoppen bij dergelijke on derhandelingen In te brengen, boven de duizend waarover al wordt onderhandeld bij de be sprekingen over wederzijdse troepenreductie (MBFR) in Wenen. 8chmidt en zijn minis ter van defensie Apel hebben er bovendien op gewezen dat het nog vier Jaar duurt voor dat de Westeuropese landen werkelijk moeten overgaan tot de installatie van.de wa pens waarover deze maand in Brussel de beslissing valt. In die vier Jaar kunnen er zodani ge vorderingen zijn gemaakt in de besprekingen met de Russen, dat wellicht maar een gedeelte van deze raketten zal behoeven te worden ge plaatst. Nul-optie: Over een echte „nul-optie", een situatie waarbij in het ge heel geen nieuwe kernwapens zullen worden gestationeerd, wordt in Bonn niet serieus na gedacht. Dat in Brussel de NAVO in principe zal beslui ten tot de installatie van de nieuwe raketten, staat voor de regering van de bondsrepu bliek vast. Wel zal de bittere pil zeer uitdrukkelijk verguld worden om te voorkomen dat de verhouding met het War schau Pact al te zwaar onder druk komt te staan. Zo zal het totaal aantal kernraketten in West-Europa, dat momenteel op zo'n zevenduizend ligt, niet groter mogen worden, maar eerder moeten dalen. Duizend raketten kunnen er in leder geval af, omdat voor alle be staande en nog op te stellen raketten gewoon geen doelen genoeg in de Sowjet-Unie en de rest van OostEuropa te vinden zijn. Bovendien is een deel van de raketten ook ver ouderd. Schmidt heeft verder het be lang van een vruchtbare voortzetting van de MBF-be- spreklngen in Wenen nog eens onderstreept. In het kader daarvan heeft hij voorgesteld dat geen van de staten In NAVO of Warschau Pact meer dan de helft van.de bondge nootschappelijke strijdmacht ln Centraal Europa mag leve ren. Dit wil zeggen dat de Sowjet-Unie niet meer dan vijftig procent van de troepen van het Warschau Pact mag leveren en West-Duitsland dat ln Oost-Europa nog steeds als een gevaar voor de vrede wordt beschouwd niet meer dan de helft van de NAVO- militairen. In de praktijk betekent het eerder een beperking voor de Russen dan voor de Duitsers: Het Kremlin zit nu al rond die vijftig procent, terwijl de bondsrepubliek momenteel 340.000 van de 790.000 NAVO- mllitairen ln Centraal Europa heeft. Alleen als er op grote schaal Amerikaanse militai ren worden teruggetrokken, zal Bonn tot troepenvermin dering worden gedwongen op grond van zo'n afspraak Niet temin ziet Schmidt zijn aan bod als een goede stap op weg naar vergroting van het we derzijds vertrouwen. Op deze manier poogt de Westduitse regering op basis van bewezen trouw aan het Atlantisch bondgenootschap te werken aan een maximale ontspanning. Zouden de NA- VO-landen ln Brussel beslui ten tot de opstelling van een geringer aantal raketten, dan is de Westduitse regering waarschijnllik graag bereid daarin mee te gaan Maar de regerlng-8chmidt wil liever niet de Indruk wekken dat haar aanhankelijkheid aan het bondgenootschap ter dis cussie staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17