Ether wordt vrij voor babbelaars Alles is 'luisterrijk' bij illegale zendamateurs y kTERDAG 8 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET 13 ■BINNENLAND! r fijne Ongeveer zeventigduizend Nederlan ders hebben een radio-zender in huis, waarmee ze illegaal met soortgenoten communiceren. Het zijn de 27 MC'ers, die op 27 megaHertz-band „tokkelen" en dat soms nachten lang. Op 3 maart volgend jaar wordt de Machtigingsre- ders van veertien jaar en ouder toestaat geling voor Algemene Radiocommuni- om legaal als communicatie-amateur catie (MARC) ingevoerd, die Nederlan- hun stemgeluid de ether in te slingeren. i door Haro Hielkema NIEUWKOOP „Een unieke manier om te communiceren met me deburgers" noemt staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat de invoering van de MARC (Machti gingsregeling voor Alge mene Radiocommuni catie) op 3 maart vol gend jaar. Alle Neder landers boven de veer tien jaar mogen dan met een MARC-machti- ging en een zend- en ontvangapparaat dat door de PTT is goedge keurd met elkaar pra ten via de 27 MG-band. Dan gaat de lucht „open" voor Jan en alle man. En als we Smit- Kroes mogen geloven zullen voor 1990 tien miljoen Nederlanders van die mogelijkheid gebruik maken. De Nederlandse ether wordt natuurlijk al gevuld door hob byisten. Allereerst zijn dat de zendamateurs, de lieden met een technische knobbel die al iOf niet met een Teleac-cursus van Chriet Titulaer, hele seri euze gesprekken voeren over elektronische puzzels en daar voor zelfs satellieten en ruim testations in de arm nemen. Er zijn ongeveer 10.000 zend amateurs in ons land, met een PTT-machtiging op zak (na een examen). Daarnaast bestaan er ook ille gale luchtpiraten, de figured die zich als een Radio Veroni- ca-in-het-klein gedragen en al lerlei teksten en muziek de lucht in slingeren. De Amers- foortse zender „Paloma", die afgelopen zondag door de po litie opgerold dreigde te wor den, is zo'n piraat. De eige naar wist daarbij ongeveer driehonderd collega's naar zijn huis te trommelen om de politie te beletten de appara tuur weg te halen. Een stevige kloppartij, grote autoschade en een flink aantal arrestaties waren het gevolg. De derde en verreweg grootste groep wordt ge vormd door de communicatie- amateurs, mensen die een zend- en ontvangapparatuur alleen maar gebruiken om te praten met anderen. Tal van vrachtwagenchauffeurs (truc kers) hebben zo'n ding om met de baas te overleggen of om collega's te waarschuwen voor verkeerscontroles. Wa tersporters, die zfch niet de luxe van een (legale) marifoon kunnen veroorloven, hebben, soms wel een „bakkie" aan boord om zo toch te kunnen communiceren. En wat is het niet gemakkelijk om Je vrouw vanuit de auto te kunnen mel den dat je er aankomt en dat ze al vast de aardappelen op kan zetten. 'Op de bak tokkelen'— „Samen kletsen", dat is het parool van de communicatie amateurs, die nooit de behoef te voelen om zich via een exa men tot (legaal) zendamateur op te werken. Want van tech niek hebben ze vaak weinig kaas gegeten en interesse om er wat meer van af te weten is er meestal niet. De Nederland se klessebessen vormen nu al een illegaal legioen van zo'n zeventigduizend man twin tig procent van de mensen die een radio-telefoon bedienen („op de bak tokkelen" is de Jargonterm), bestaat uit vrouwen. In Amerika werd de ether al in 1958 opengesteld voor deze babbelaars en volgens recente cijfers maken ruim twintig miljoen Amerikanen van die mogelijkheid gebruik. De be langstelling in Europa is zeker rüet minder. Veel landen heb ben de 27 megaHertz-band» vrij gegeven voor communica tie-amateurs, zoals Scandina vië, Italië, Spanje, Zwitser land, Oostenrijk en (sinds 1975) West-Duitsland, waar de zender de naam Jedermann- funk heeft gekregen. Onder de druk van de omlig gende landen stelt nu ook Ne derland een „allemanszender" open in de verwachting dat er een „snelle groei van het ge bruik naar een omvang van één radiotelefoon per tien in gezetenen of nog hoger" te zien gal zijn. De Nieuwkoopse elektronicus Willem Bos heeft wel een verklaring voor de grote vraag naar communica- tie-apparatuur: „We leven erg geïsoleerd tegenwoordig, hoé gek dat ook klinkt. Je wordt overspoeld met informatie, maar het vervelende is dat je niks terug kunt zeggen. Met zo'n bakje, zo'n handige mi crofoon, kun je met willekeu rige mensen praten. Dat kan natuurlijk ook met de tele foon, maar wie draalt er zo maar een nummer om een babbeltje te maken met iemand die je niet kent." Het invoeren van de MARC per 3 maart volgend Jaar is ook het gevolg van het grote aantal klachten over storing. Je hoeft met de wonderen van de moderne techniek niet vreemd op te kijken als plot seling de stem van je buur man (een illegale zender) via de bandrecorder in je huiska mer klinkt. Volgens de nieuwe regeling is het alleen toege staan te werken met appara tuur, die door de PTT is goed gekeurd. Bovendien moet de communicatie gevoerd wor den over 22 kanalen op de 27 mHz-band met gebruikma king van frequentie-modula tie (FM) en met een uitgangs vermogen van een half Watt. „Als ik op die bak ga zitten, weet ik dat ik de hele nacht door ga. De machtiging, die op het postkantoor gehaald kan wor den, kost 35 gulden per jaar. De PTT heeft inmiddels al on geveer tien typen radio-tele foons voor gebruik goedge keurd. Vooruitlopend op het vrijge ven van de 27 mHz-band heb ben Bos en Dick Nlnaber uit Voorhout de Nederlandse Communicatie Federatie (NCF) opgericht en hebben zij deze week het eerste nummer van het maandblad „Break- Break" gelanceerd. „Je kunt de NCF vergelijken met de ANWB. Die zorgt voor de be geleiding van het wegverkeer van het wegverkeer en de automobilisten, wij willen dat gaan doen voor het radio-ver keer. De overheid stelt eisen waaraan de apparatuur moet voldoen, keurt de zenders, maar zegt dan feitelijk: zoek het maar uit. Er zitten 22 standjes aan de knop van zo'n zender en dat kan een hoop Illegale communicatie-amateurs: met een mike in de hand luisterrijk tokkelen op een bakkie of gewoon: eindeloos kletsen met andere 27 MC'ers. Per 3 maart 1980 is deze manier van zenden toegestaan. gedoe geven. Om een chaos te vermijden, móet je afspraken met elkaar maken. Anders wordt het een rotzooitje. Nu zijn er al bonden en clubs op dit terrein opgericht, maar naar onze mening kunnen die toch niet de grote vloed van communicatie-amateurs op vangen, begeleiden en helpen. Als NCF (een federatie, waar in het bestuur moet doen wat Luisterrijk. Ik dacht dat het een puzzelwoord was en verder nog in reportages over het koninklijk huis gebruikt werd. Maar het blijkt het grootste stopwoord te zijn in het nachtelijke verkeer van de illegale zendamateurs. Al les is „luisterrijk": van de ont vangst tot de aanwezigheid van de verslaggever toe. Het betekent zoveel als „prachtig" of gewoon „goed", maar er kan geen zin over de golven van de 27 mHz-band gaan of het woord komt er wel in voor. Het is trouwens toch een gek taaltje, die communicatie tussen de verschillende huis- en zolderkamers. Een halve nacht doorbrengen temidden van een voortdu rend gekakel van stemmen, het ge knerp van zendertjes en geklets over niks is een belevenis. Midden in het groene hart van Holland zitten we, in Nieuwkoop, aan de „mike" (microfoon) van de Meerval. Am per is het woordje „einde" op het tv- scherm verschenen of het klinkt al op kanaal 14: „Hier is de Meerval, locatie Nieuwkoop. Is er nog iemand staande bij?" Voordat je het weet ratelt het achter el kaar door de kamer: Lady Honda, Jumbo. Lady Bumper. Lady Grizzly, Nestor, Vuur vogel. Albert Schweitzer, De Witte Haai, Jupiter, De Goudvis en de Lady Engel. Als van alle kanten de oproep met „staande bij" of „standing by" is beantwoord, schuiven we op naar kanaal 19. Weer ge- knerp en gekraak en het koor meldt zich opnieuw. Dat is dan het begin van een lange nacht, waarin meer mensen op zijn en de mike vasthouden, dan Je je kon voorstellen. V rou wenstemmen: Urenlang kan het doorgaan, soms de hele nacht. En het maakt weinig uit of het zaterdag is of dinsdag. De een moet er de volgende morgen om half zes, de ander on) half zeven uit. Maar dat weerhoudt hem (of haar want het wemelt van de vrou wenstemmen in de ether) er niet van mee te doen aan het kletscircuit. Want dat is het, die 27 MC-band, een kletsradio. Mijn ogen vallen halverwege de nacht haast dicht, maar de conversatie gaat oeverloos verder. Zomaar ineens komt er weer ie mand bij, de Koolmees of Tweety. En De Palingboer mengt zich er tussen om even „luisterrijk mee te tokkelen". Al zo'n twee uur lang is De Jumbo, „loca tie Nieuwkoop" aan het vertellen dat hij om half zeven z'n bed uit moet, omdat hij gekeurd wordt. En al zegt hij tegen drieën dat hij nu echt gaat slapen en dat hij de knop zal uitdoen („de bak dichtgooien"), er wordt me verzekerd dat hij ongetwij feld blijft luisteren. Wat bezielt iemand om een „bak" aan te schaffen en z'n nachtrust op te offeren voor oneindige kletspraatjes? Lady Bum per. locatie Lelmuiden, bijvoorbeeldis nachten met de „mike" in de weer: en maar tokkelen! Verstand: „Ik zit al Jaren op de bak," zegt Lady Bumper. „Ik snap er helemaal niks van, ik heb geen barst verstand van al die knop jes. Maar ik vind het luisterrijk. Ik doe het voor de gezelligheid. Ik heb op de bak allerlei mensen leren kennen. Ik heb er vrienden en kennissen aan over gehouden. 8oms zit ik de hele nacht op de bak. dat is luisterrijk. Als er maar 'Lady Bumper' gecalled (geroepen) wordt, dan kom ik erin. Je hoort allerlei meningen, het heeft een sociale functie. Maar soms geeft het ook wel eens ruzie. Dan zegt mijn man: hou nou maar eens op, nou ben ik aan de beurt" Lange verhalen komen overigens niet veel voor op de 27 MC-band. Voortdurend wordt het praatje onderbroken door de roep „Break", er wil Iemand tussen ko men. En „break" is zo'n beetje „voorstel van orde" in een vergadering. Ze gaan altijd voor. De „break" wordt echter zo veel gebruikt, dat het soms een Babyloni sche spraakverwarring wordt. „Ze kunpen niet luisteren", zegt De Meerval. Hij heeft kennelijk een beetje gezag in de regio rond Nieuwkoop, want af en toe roept hij iemand tot de orde. „Als je zo bezig blijft, spetter Je me helemaal dicht, Koolmees," zegt hij. En als de ether weer een tijd vol geknetter is. klinkt er even tussendoor: „Wat een puinhoop, hè." Techniek: De voorlichter van de PTT heeft gelijk. Het is voor een hoop mensen „leuk speel goed", zegt hij. Dat blijkt wel. „Omdat we gek zijn. zitten we te tokkelen." zegt er een. „Om m'n vrije tijd te vullen." „Omdat de meeste mensen de hele dag maar tv zitten te kijken." „Als ik op die bak ga zitten, weet ik dat ik de hele nacht door ga Soms krijg ik de volgende dag wel een terugslag. Laatst ben ik in één week zes pond afgevallen." Over techniek hoor je de 27 MC'ers nauwe lijks praten; het interesseert ze ook niet. Neem Lady Honda en Lady Engel, twee verpleegsters uit de locatie Zevenhoven. Die willen alleen maar wat kletsen. „Het is een verslaving," zegt De Goudvis, „het gaat van kwaad tot erger." Dan „breakt" de Jumbo weer even in: „Ik kan dat knop- pie niet uitkrijgen." De 27 MC-band zorgt voor echtscheidingen en trouwerijen, wordt verzekerd. En ook al komen de „witte muizen" (de politie) de hele handel weghalen, een goeie 27 MC'er begint dan weer gewoon van voren af aan te sparen. Het is een heel ander volkje dan de offi ciële zendamateurs. Die hoor je alleen maar praten over techniek, over nieuwe buisjes en over Wattjes in de antenne. 81ap geklets zul Je bij deze hobbyisten niet horen, alleen het eindeloos spellen van letters: „Pappa Ekkoo Braavoo, PEB". Het is ook de techniek en het experimenteren met techniek dat deze zendamateurs drijft: „De elektronen en het gebruik ervan," vertelt John in Nleu- wegein. „Vla deze vorm van cqmmunica- tie ga je allerlei dingen uitvlooien. Je praat over de moeilijkheden bij het zen den en dan word je weer verder geholpen. Daarnaast is er ook het wedstrijdelement. Je probeert zo vér mogelijk te komen, eventueel via satellieten en de maan." Chaotisch: Zo rustig als het bij de zendamateurs toegaat, zo chaotisch gaat het bij de 27 MC'ers. „Wij krijgen altijd de schuld, ook al zijn wij niet de oorzaak van storingen." vertelt De Meerval. „Het is maar goed dat er vorige week op het tv-scherm werd geprojecteerd dat „atmosferische storin gen" voor een slecht beeld zorgden, an ders hadden ze er ons weer op aange keken." Nog een paar calletjes „staande bij". De Jumbo blijkt nog steeds wakker en Lady Grizzly vraagt haar man rond drie uur: „als je gelijk doorgaat, maak Je dan zelf je brood klaar?" „Een dubbele oei van De Grizzly" is de laatste kreet door de ether, dan gaat de knop uit. En dan te bedenken dat Lady Bumper. Lady Honda. Jupiter in Vinkeveen („ik blijf liever een beetje onbe kend"). De Witte Haai (hij heeft een meis je opgedaan op de bak) en De Goudvis nog wel uren „staande bij" zullen blijven met kletsen Daar zijn die discjockeys in Hilversum niks bij. de leden zeggen) willen we overleggen met de PTT over belangrijke zaken. Naar de le den toe willen we informatie geven over antennes, aanvra gen om antennes te plaatsen en desnoods processen voeren." Alarmnetten^— De NCF-voorzitter. die ver wacht dat ook de MARC-ap- paratuur voor storingen zal zorgen op radio-, televisie en bandrecorders (zes tot tien procent), kondigt aan dat de spreekbuis van de 27 MC'ers een storingsdienst in het le ven zal roepen en dat er sa men met instanties als brand weer. politie, Rode Kruis en ANWB een communicatienet werk opgezet zal worden voor calamiteiten. Tijdens de afge lopen winter hebben commu nicatieverbindingen in ons land al hun nut bewezen. Bos denkt verder aan alarmnetten voor bejaarden, waterspor ters. invaliden en hulpbehoe venden. Ook zal de NCF proberen groepen als bejaarden, invali den en langdurig zieken bij de radiocommunicatie te betrek ken, onder meer door het be schikbaar stellen van appara tuur. De prijzen van een „bakkie" lopen ver uiteen, maar voor zo'n driehonderd gulden kan er al „getokkeld" worden. „Het is uniek dat mensen kun nen beschikken over een draadloos communicatiemid del," zegt Bos. „Mensen gaan zich er anders door gedragen. Ons leefpatroon is ook veran derd door de televisie Ik denk alleen dat het sociale verkeer door de radiocommunicatie verbeterd wordt," aldus Bos. Niet ledereen is gelukkig met het vrijgeven van de 27 MC- band. onder wie brigadier B. Klerks uit Lelden, die in het Algemeen Politieblad een „enorme ethervervuiling" voorspelt met een stroom van klachten over storing, ook al omdat de fanatieke 27 MC'er geen gercegen zal nemen met een zendvermogen van een half Watt NCF-voorzitter Bos gelooft echter dat de meeste communicatie-amateurs zich aan de slagzin „Geen 27 MC onder tv" zullen houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13