Woody Allen in volmaakt evenwicht l Trio in de Braziliaanse zon Tips, reisverzekeringen, reischeques en buitenlands geld van de Amro Bank. [oj King Kong in Hong-KoiV Manhattan Prolongatie; en reprise» Dona Flor en haar twee mannen Het monster van Peking Voor wie eind december naar de win tersport gaat, begint nü de voorpret De datum van vertrek komt nu zo duidelijk dichterbij, dat je 't af en toe al helemaal voor je ziet zoa sneeuw, blauwe lucht, de beigen. En nog tijd genoeg om alle voorbereidingen te treffen die leiden tot dat plezierige ge voel van; zie zo - wie doet me wat_! Gips genoeg! Vakkundig afgesteld? Huren of kopen- Ski-gym met And Schenk VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET )A door W. Wielek-Berg Het silhouet van New Yorks' wolkenkrabbers hoe vaak hebben we dat niet gezien? Het is een cultus- en reclamenobject, zo versteend dat het niet meer tot Je bewustzijn doordringt. De nieuwste film van Woody Allen. ..Manhattan", begint met zo'n wol kenkrabber-silhouet. gevolgd door beelden van overbekende gebouwen, straten en mensen. Oude koek dus en toch is alles nu anders. Woody Allen heeft een geniale kunstgreep toegepast: hij toont ons Manhattan in zwart-wit op breed doek met Oershwlns „Rhapsody in Blue" als tintelend muzikaal achterdoek. En de verstening wijkt om plaats te maken voor magie. Muziek uit de Jaren dertig, een film in zwart-wit: heeft de nostalgie weder om toegeslagen/ Nee. Woody Allen weet die te ontwijken door ermee te spelen. De mensen in „Manhattan" zijn men sen van nu. ze bewegen zich in het New York van nu. de enige stad waar in ze willen en kunnen leven (In het begin van de film mompelt Woody Allen een soort ode aan de stad van zijn hart). Woody Allen is zichzelf heel dicht op de huid gaan zitten, hij is niet meer, zoals tot dusverre (behalve in ..Inte riors" waarin hijzelf niet meespeelt) de absolute „underdog" die zich met grappen vertwijfeld weert, hij heeft een soort vanzelfsprekende waardig heid die bij zijn verworvenheden past. Vanaf zijn eerste film „Take the money and run" heeft hij met taaie moed doorgevochten tot hl] het punt bereikte, waarop de clown zijn mas ker afwierp. Daaronder zit een mens om wie we nog altijd kunnen lachen, maar niet meer met leedvermaak. Groot regisseur Als intellectuele komiek is hij een unicum, maar hij is meer en wil meer zijn: een groot regisseur In Annie Hall" waren voor het eerst de woord grappen. die in zijn vroegere films wel eens tot wildgroei leidden, niet meer allesoverheersend; In de zeer serieu ze. dramatische film ..Interiors" (in zekere zin een hommage aan zijn idool Ingmar Bergman) ontbraken ze geheel* in „Manhattan" heeft hij een bijna volmaakt evenwicht bereikt tussen humor en ernst, die beide stoe len op een afstandelijke droefenis, zéér persoonlijk en toch zeer invoel baar. Dat „Manhattan" zo invoelbaar is is eigenlijk een wonder, want de men sen waarmee hij het bevolkt zijn even exclusief als de taal die hij hen laat spreken: neurotische intellectuelen allemaal, levend in de schaduw van hun psychiaters (al zijn die ook niet meer wat ze vroeger waren, een van hen heeft de gewoonte bij zijn patiën te uit te huilen en is geflipt na een „bad trip" met LSD). Isaac David (Woody Allen) 42 Jaar oud, een beroemde televisieschrijver die ermee kapt om aan zijn boek te werken is, ondanks zijn twee misluk te huwelijken en zijn ambivalente relaties („Wat relaties betreft ben ik de winnaar van de August Strind- berg-Oscar"). eigenlijk nog de nor maalste. Maar hij is niet immuun tegen de invloed van zijn omgeving en hij is inconsequent. Even inconse quent als de film zelf. ook wat zijn genre betreft: een mengsel van bur gerlijk drama, zwarte comedie. boule vardklucht en slapatick. Een verhaal is er nauwelijks, hiftgaat over alles en niets: over de liefdé of wat daarvoor door moet gaan. over scheidingen die niet minder futiel zijn dan relaties, over halve hartstochten, over angst die niet serieus wordt genomen. Vari aties op een klein thema: drie- of vierhoeksverhoudingen; een lichtvoe tige film, zo ontspannen gemaakt dat het lijkt alsof Allen maar wat aanrot- zooit. maar ook een hoogmoedige. Intellectuele film. een „insider* "film vol associaties die lang niet allemaal te volgen zijn. En bovenal een roman tische film. Isaac, tweemaal gescheiden, heeft een verhouding met een meisje van zeventien maar raakt verliefd op een uit Philadelphia geëmigreerde jour naliste (Diane Keaton). hoewel hij in het begin gruwt van haar pseudo- intellectuele apepraat. Zij is net op gedoken uit een relatie met Isaacs (getrouwde) vriend en begint later weer met hem. Dan ontdekt Isaac dat hij eigenlijk toch wel houdt van het jonge meisje (met ontroerende on schuld gespeeld door Mariel Heming way) maar als hij in razende va&rt naar haar toéholt blijkt, dat ze op het punt staat naar Londen te vertrek ken. Een glimpje hoop blijft; als Isaac haar voorhoudt dat ze in haar nieuwe milieu ongetwijfeld nieuwe verhou dingen zal beginnen, zegt ze „Niet iedereen is corrupt". Jeugdige over moed of diepe levenswijsheid? Wie zal het zeggen. De mensen waarom het in „Manhat tan" gaat, voeren allemaal een sta- tusstrijd, ook in hun seksuele verhou dingen. De een moet de ander steeds opnieuw overtroeven, door Intellect, door esprit, door seksuele kundigheid of geblaseerdheid. Het lijkt of de lief de alleen door harde training kan worden verworven, alsof hij geen waarde heeft als hij vanzelfsprekend is. Alleen het jonge meisje onttrekt zich daaraan, zij durft gewoon te zeg gen „Je doet me erg veel verdriet." Neuroses Maar hoewel Isaacs gescheiden vrouw een boek heeft geschreven waarin ze al zijn feilen en falen breed uitmeet; hoewel Isaac een (halve) po ging heeft gedaan om haar vriendin dood te rijden; hoewel zijn vriend achteloos boompje verwisselen speelt met zijn twee vrouwen, zijn alle figu ren die erin voorkomen eerder lief dan slecht. En dapper, al vechten ze voornamelijk tegen de windmolens van hun neuroses. Ze slaan zich er door. ze overleven, ze vallen niet in het zwarte gat van de gekte en dat is al heel wat in deze tijd, in dat milieu en op die plaats. Al die tegenstrijdigheden weet Apocalypse now Overweldigende tl-oorlogsfilm over Vietnam Francis Coppola. De gehele weel Tuschinski. Amsterdam: Cine Alkmaar; Palace. Almelo; Amersfoort; Apollo. Assen; Lu Arnhem; Alhambra 3. Enschede: mera. Groningen; Palace. Heng Euro 1. Den Bosch; Rex, Hllversi Corso. Rotterdam; Grand. Rot dam; Harmonie. Tilburg; Cathari Utrecht. Die Ehe der Maria Braun Rai Werner Fassbinder dringt met middelen van het melodrama i tot de kern van het Westduitse W schaftswunder. Prachtige hoofi van Hanna Schygulla. D< week in Tuschinski 3. Amsterdi" Rembrandt 2. Utrecht; Lido 3. I den; Rembrandt 5, Eindhoven; C rvo lus 2, Nijmegen; Molenstraat. Wa lei! nlngen; Mignon. Breda. t Prova d'orchestra Fellini stopt maatschappij-kritiek in een orkes petitie. De gehele week in Stui Nijmegen. Opname Uitstekende Nederlan film van het Werkteater. geregisse door Erik van Zuylen, over stervei het ziekenhuis. De gehele week ips Cinecenter. Amsterdam; 9 dec. Fin huis Lelystad. Les petites Fugues Uitstekende i V van de Zwitserse regisseur Yves 1 sin over een oude boerenknecht op zijn brommer de vrijheid verk 7, 8 en 9 dec. Filmhuis Nijmegen Filmhuis Zaandam; 7 dec. Filml Assendelft: 11 dec. Cleyntheater. j M sterdam Noord; 12 dec. Filml^ Landsmeer. Herfstsonate Klassieke film van mar Bergman met Ingrid Bergmi Liv Ullmann in de hoofdrollen, gehele week in Euro 2. Emmen. Sfni (s de ■st ;s« 1,1 t kO! Woody Allen en Mariel Hemingway in Manhattan UI na Mod Oncle Voortreffelijke, geens 6f verouderde comedie van en met ques Tatl. De gehele week in lenstr.. TH.. Wageningen. Rome, open stad Klassieke film Roberto Rossellini uit 1945. over zetting en verzet in Rome. 7 en 8 Filmhuis Arnhem. Woody Allen met elkaar in harmonie te brengen. Beelden blijven je bij (het zwart-witte Manhattan, briljant ge filmd door Gordon Wills, een nachte lijke rit met een koets door Central Park, veel silhouetten); woorden (half-geparodieerde. half-diepzinnige dialogen en vriendelijk gefluister in het donker); muziek („Someone to watch over me"); gezichten (Woody Allen als een superieure, halfgeplukte kip. de zware wenkbrauwen van Ma riel Hemingway). Maar het sterkst is de wens dat hij nog uren en uren zal doorgaan, de teleurstelling als hij veel te gauw (voor Je gevoel) voorbij is. De enige remedie is de film op nieuw te gaan zien of te wachten op de volgende Woody Allen. Amsterdam-Alhambra 1 en Tu schinski 2; Arnhem-Luxe; Eindho ven-Rembrandt; Den Haag-Metropo- le 1; Groningen-Camera; Den Bosch- Casino; Utrecht-Rembrandt 2; Den Haag-Cin. Tuschinski 2, a.l. de A Préparex vos mouchoirs Alleraanjwe ste satirische comedie van Bertïi Blier met Gérarü Dépardieu en trick Dewaere in de hoofdrollen, gehele week in Cinecenter. Ams dam; 8tudio, Delft; Movies. Groi gen; Rembrandt 3. Eindhoven; dio. Utrecht. Hardcore Uitstekende film van P Schrader over een calvinistische der die zijn dochter gaat zoeken pomoland, met een prachtige ho< rol van George C. Scott. De geh week in Victoria 2, Hoom; Miner Apeldoorn. ïn h iii te iei De Braziliaanse films die de laatste Jaren tot Nederland doordrongen, be hoorden bijna allemaal tot het elitai re „art film"-genre. Dat kan men van „Dona Flor en haar twee mannen" niet zeggen: de 23-Jarige regisseur Bruno Barreto, die zijn film baseerde op een roman van de beroemde schrijver Jorge Amado, maakte een „Volk-'W* komedie, die in het land van herkc He kasrecords (zelfs die van „Jaws") blo*»" Hij is gesitueerd in Bahia in het jaar 1943. maar van donkere oorlogsscha- duwen is geen sprake: barre gevech-, ten en concentratiekampen zijn ver weg. voor de Brazilianen is er geen vuiltje aan de toch al zo stralende lucht, carnaval wordt uitbundig gevierd. Tijdens dat carnaval sterft plotseling op jeugdige leeftijd ene Vadinho, ge veld door zijn onverstandige levens wandel Vrienden betreuren zijn dood oorecht, familieleden en vriendinnen lellciterei zijn weduwe, omdat zij op een nette manier van een niksnut is verlost. Maar hoewel Vadinho haar In de b welljksnacht verliet oir. zien ..aar gokhuis en bordeel te spoeden hoe wel hij haar geld afhandig maakte, vrijde met haar leerlingen van de kookles, dronk tot hij erbij neerviel, soms dagenlang wegbleef zonder kik of mik. kortom in *t geheel niet deug de. heeft dona Flor ook andere herin neringen. Aan gezelligheid, aan ver rukkelijke liefdesnachten en heerlij ke verzoeningen, die haar hareeer heelden. Lijdend aan „weduwenmi- 0ralne" trouwt ze opnieuw, ditmaal *en ln-keurige apotheker, altijd op tlju amis, trouw als de pest. eerlijk als goud, maar al te zeer tot slapen geneigd. En dona Flor. die zich naar bulten toe voortreffelijk schikt in haar damesrol. begint steeds heftiger te dromen. Zo heftig, dat ze Vadinho oproept: tot haar schrik-en vreugde ligt hij op een gegeven mogenblik poedelnaakt op haar bed. Eerst wil ze alleen maar gezellig bijpraten, doch daar is Vadinho. nog geheel de oude, niet voor te Vtndneen: hij wil meer. Zodat dona Flor zich mag verheugen in het bezit van twee echtgenoten, één voor plezier en opwinding, één voor bescherming en veiligheid. En ze leeft, naar we mogen aannemen, met het duo nog lang en gelukkig.Gevaar voor ontdekking is er niet bij: Vadin ho is alleen voor zijn vrouwtje zicht baar. 'Dona Flor en haar twee man nen' steunt, als puntje bij paaltje komt, op een aardige vondst, die ove rigens niet nieuw is. Het is jammer, dat Barreto zo l.omp omgaat met het filmritme: het eerste deel is veel te lang, als het echt leuk wordt is het bijna afgelopen. Daartegenover staat vportreffelijke bossa nova-muziek van Francis Hlme en Chico Buarque, uitstekend camera-werk van Marilo Salles en een eminente hoofdrol van Sonia Braga. Het ene ogenblik is ze een muisachtig burgervrouwtje, het andere een stralende schoonheid, steeds geheel overtuigend. Knap hoor. W. W. -B. Amsterdam-City 1; Den Haag-Ode- on; Rotterdam-Lumière 1; Utrecht- Camera; Eindhoven-Cinema Pari- sien. lfi ir. King Kong in zijn oorspronkelijke gedaante, geschapen door de trucage van Willis O'Brien in een film uit 1932 van Merian Cooper en Emest Schoed- sack, is onvergetelijk; het prototype van een lief monster, dat schromelijk onrecht wordt aangedaan. Men moet van dat onderwerp nu maar liever afblijven, doch in Hong Kong kon men het niet laten: men schiep „Het Monster van Peking", waarlijk een monster-melange van King Kong en Tarean. Een poezelige blonde juffrouw, gehuld in reepjes dierenvel die zelfs bij de wildste stra- patsen net niet van haar boezem den, laat zich in de luren leggen gewichtig rondstappende Ch; met zonnebrillen. kr Het monster, dat zij om haar virr tje windt, wordt overgebracht fa Hong Kong, waar het vanzelfaïl kend belandt op een wolkenkraja! en wordt geveld door het allew,; demste wapentuig, terwijl een ee. me traan langs zijn bordpapiJa] koon biggelt. Een kwartier lang oktl gieren van het lachen, dan gaadgr vervelen. Leiden-Trianon, a.l. W.lL Voor wie eind december naar de wintersport gaat meer met dezelfde bandenmaat de sneeuw in zal gaan. Wat buitenlands geld zult u ook de eerste dag bij de hand willen hebben En een goede ver zekering is bij zoveel gladdigheid een must Gips is er ge noeg - moet u maar denken Genoeg ver- Zijn de ski's al gehuurd? Of doet u dat daar? Zorg er ook bij eigen ski's, in ieder geval voor dat de bindingen vakkundig worden afgesteld Niet alleen op de schoen maat maar ook op uw gewicht En eigenlijk afgestemd op uw kniegewricht Hebt u nog genoeg dikke sokken? En moet er nog worden uitgekeken naar een nieuwe zonnebril? Trouwens, als het sneeuwt op die toch al zo witte piste, is een goed ventilerende sldbril beslist geen luxe. Sneeuwkettingen zijn tegen- woordig ook in ons land goed te huur En kopen loont als u van te voren weet dat u nog wel eens zekeid blijkt helaas niet iedereen. Wist u overigens dat de meeste ongevallen in de eerste en laatste dagen van een sneeuw- vakantie gebeuren. Kon wel eens met overmoed en oververmoeid heid te maken hebben Doe nog gauw wat aan uw konditie. En doe 't samen met Ard Schenk. Hij geelt een prima voor beeld in een serie van io specifieke ski-gym-oefeningen Ze staan in een nuttige folder vergezeld van goe de informatie omtrent een Amro- reisverzekering. Voor cliënt en niet- cliënt ligt bij elke Amro Bank een gratis exemplaar gereed. (Zolang de voorraad strekt). Om bij te dragen aan de voorpret. Die vandaag begonnen is „sw-gym MET ARP schenk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8