1 Waterwinning bedreigt duinen Tekening van een lezer rrouw Commentaar nt; Rijk trekt steun bedrijf in spanje is bijna net als thuis :e!" og geen waarborg ePJp de vingers getikt Conclusie uit TNO-onderzoek over veranderingen in kustgebied snelste lelijk engeland kronkel rokersruzie IDAG 7 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ti geb zal als het dse t in akkoord tussen de Rhodesi- guerrillastrijders en Groot- Itannië over een wapenstilstand m als een onverwacht sinter- aspresentje. Begin deze week het er naar uit dat de guerrilla- Iers Nkomo ep Mugabe niet zo op de Britse voorstellen zou- ingaan. De Britse voorzitter d Carrington zat met zijn han- i in hefbaar en deed alsof hij de Keni ^00P "ab'j wa* Het leek er op en o dit de laatste acte was van een t het eelspel in het statige Lancaster- ise. waarvan bij voorbaat het e nario al vaststond. Mogelijk het een vrije improvisatie die Ier moment droef kon eindigen, terd laatste is niet 'waarschijnlijk, it de Rhodesië-conferentie had erse et R 0n. i zodanig regelmatig verloop, oepk je het meest geneigd bent te ïatio iken aan een van tevoren opge- d cenario. beli iek. etU nvankelijk waren alleen maar •simistische geluiden te horen okr een eventueel welslagen, ar allengs werd ieder welden- id mens optimistischer. In de op< ede week van de drie maanden zich ende onderhandelingen zag het 1 al naar uit dat de guerrillaleiders !teui nszins van plan waren hun kof-' te pakken. De naar vrede kkende buurlanden van Zim- >we-Rhodesië hadden de heren omo en Mugabe scherpe in- jcties gegeven: „Jullie gaan mailjor tot een overeenkomst met de itten is bereikt." Als stok achter deur hielden deze frontlijnsta- de stopzetting van steun en itvrijheid. jor de delegatie uit Salisbury W Iden de Britten een ander drei- I nent: „Geen overeenkomst met dan ook geen opheffing van economische sancties". Londen dat bisschop ^Muzorewa niets ver wilde dan een einde aan de ycot en daarmee erkenning. En kon maar op één manier, na- lijk het op een akkoordje gooi- afdeling rechtspraak van de laad van State heeft staatssecreta- Haars gisteren opnieuw op de igers getikt met de uitspraak dat restgroep" van de Iarisatieslachtoffers ten on- :hte een verblijfsvergunning is eigerd. Dat college is daarmee •uggekomen op het eerder ingtf- imen standpunt dat de staatsse- :taris juist had gehandeld. Maar zig-zag-koers die hier aan het it treedt, valt niet de rechters, x de overheid te verwijten. en met de Britten. Lord Carring ton heeft handig gebruik gemaakt van deze wens. Als het verloop van de conferentie door een dergelijk scenario kan worden verklaard, dan ligt het voor de hand dat de afspraken daarvoor al op de Gemenebestcon ferentie in Lusaka zijn gemaakt. Misschien lag in de vreugdedans van de Zambiaanse president Kaunda met de Britse premier Thatcher al een akkoord tussen alle partijen beklonken. Iedereen was toen overigens al blij dat de strijdende partijen zomaar bereid waren om naar Londen te gaan. Slechts weinigen konden bevroe den dat dit zelfs tot een akkoord en misschien zelfs wel tot een vrede zou kunnen leiden Verkiezingen komen er, dat staat vast, maar voordat alle bewoners (vluchtelingen inbegrepen) naar de stembus gaan om daar onbevoor oordeeld hun briefje in te gooien, moet nog heel wat welwillendheid van de tegenstanders in Zimbab- we-Rhodesië worden getoond. Niets wijst er nu op dat de bevol king vrij en eerlijk kan gaan stem men. De Britse voorstellen zijn daar niet toereikend genoeg voor. Een te korte periode voor de ver kiezingen, een te klein toezicht houdend leger en een teveel voort borduren op de huidige situatie zijn geen waarborgen voor verkie zingen die werkelijk het standpunt van de Rhodesische bevolking weerspiegelen. Alleen de welwil lendheid van de guerrillastrijders en Salisbury kunnen^daarvoor zor gen. De komende verkiezingen zullen zeker beter de verhoudin gen weergeven dan de schertsver- kiezingen in april van dit jaar, maar de vraag blijft of een nieuwe regering in een land waar de on derlinge vijandschap zo groot is zich staande kan houden. Een waarborg voor vrede is het in Lon den te ondertekenen akkoord nog niet. Dl hje geruchtmakende actie die ver- len jaar ten gunste van de kerk- irokkanen is gevoerd, heeft me- 1 ouw Haars ten slotte (en zeer |Y lidelijk tegen haar zin) ertoe ge acht voor die groepering genade _4>vcn recht, zoals het toen heette. Co 'aten gelden. Haar aarzeling was rda »l begrijpelijk: zij voorzag dat :e 1 et de inwilliging van de eisen van kerk-Marokkanen ook andere litenlanders aan de bel zouden an ekken. De rechtsongelijkheid, aartoe begenadiging zou leiden, j nteerde zij ook (evenals trou- ens haar voorganger Zeevalking) wa s belangrijkste argument om bij m lar afwijzing van de eisen te r v ij ven. ün at de staatssecretaris vreesde, is i gebeurd: de Raad van State ?la :eft geoordeeld dat gelijke mon- ken ook gelijke kappen moeten b0 agen, en het gelijkheidsbeginsel an. n toepassing verklaard op de litenlanders die niet tot de groep a rk-Marokkanen behoorden, v aar dat oordeel is toch minder door Hans Schmit onvermijdelijk dan het lijkt. De afdeling rechtspraak stelt met zo veel woorden dat de staatssecreta ris haar beslissing op een zodanige Wijze heeft genomen dat daardoor ook bij anderen verwachtingen konden worden gewekt. De onwil waarvan mevrouw Haars destijds blijk gaf, is haar nu duur komen te staan. Bij haar beslissing overwoog de staatssecretaris dat de kerk-Ma- rokkanen rechtens geen aanspraak konden maken op een verblijfsver gunning, maar dat die toch maar moest worden verleend, omdat de groep tot „object van actie" was gemaakt. Daardoor waren, zo werd gesteld, verwachtingen ge wekt die „juridisch geen steek konden houden". Daarmee werd er, tanden knarsend, aan voorbij gezien dat ook het argument dat er acties waren gevoerd, geen steek kon houden. Immers, expliciet werd hier een premie op het voeren van acties gezet. Wie geen actie voert of Iaat voeren, zo moest wel de Conclusie zijn, kan ook niet of moeilijk aan zijn recht komen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft die argumen tatie, terecht, niet laten passeren. Daarmee heeft ze te kennen gege ven dat beslissingen, hoe die ook uitvallen, niet op oneigenlijke gronden kunnen worden genomen in een poging gezichtsverliete beperken. Zoiets, en dat zal toch juist niet de bedoeling zijn, werkt het activisme in de hand. DEN HAAG Duinen vor men een dynamisch land schap; ze kunnen snel ont staan, maar ook weer snel ver dwijnen. Het is, schreef Jac. P. Thijsse in 1910 in zijn be kende album „Blonde dui nen", maar een kwestie van „wind en stroomen". Wanneer Thijsse nü over het verdwij nen van de duinen had ge schreven, zou er ongetwijfeld hebben gestaan dat het voor al een kwestie van de mens is en nog maar een klein beetje van wind en stromen. Want het is de laatste tijd niet zozeer het grillige spel van water, wind en zand dat duinen doet verdwijnen en weer opnieuw ontstaan, maar het is vooral de mens door wiens ingreep de duinen letterlijk verdwijnen. Grote delen van de binnenduinen zijn afge graven om plaats te maken voor wo ningbouw (zoals bij Den Haag en Vet- sen-IJmulden); het befaamde vogelei land De Beer verdween van de kaart, waarop nu nog slechts de Maasvlakte is terug te vinden, en de eens uitge strekte en rijke duinvallei De Bree- saep is evenmin terug te vinden: daar staan nu de Hoogovens. En wat er nog aan duinen overblijft, is nauwelijks nog te herkennen. In vergelijking met een eeuw geleden heeft nog maar eenderde van de dui nen het oorspronkelijk karakter be houden; de overige duingebieden zijn, vooral door menselijk ingrijpen, geheel of' gedeeltelijk aangetast. De oorspronkelijke rijkdom van planten, dieren en natuurschoon heeft grote verliezen geleden. De duinen kunnen eerder grauw dan blond worden genoemd. Een wellicht wat sombere conclusie, die te trekken valt uit de resultaten van een breed opgezet TNO-onder zoek naar de veranderingen in de Nederlandse duinen sinds het mid den van de vorige eeuw. Die resulta ten liegen er niet om: grote verliezen, alarmerende achteruitgang en de dreiging van nog verdere teloorgang. Om te redden wat er te redden valt, moeten tal van menselijke activitei ten worden stopgezet en maatregelen worden genomen die tot herstel kun nen leiden. En dat laatste verzacht het sombere beeld met de hoop dat onze duinen in ieder geval niet in zijn geheel volledig zijn afgeschreven. water Dat infiltratiewater wijkt sterk af van het natuurlijk duinwa ter: het bevat aanzienlijk meer stof fen als chloride, kalium, magnesium, fosfaat en nitraat en het is bovendien niet vrij van gevaarlijke stoffen als zware metalen en gechloreerde kool waterstoffen. Aanslag Autodrukte in duingebied. In het TNO-onderzoek (begonnen in 1976, gefinancierd door vier ministe ries en.onlangs afgesloten) wordt dan ook gewezen op het feit dat de duinen nog steeds een gaaf landschap en een uitgestrekt natuurgebied vormen, dat meer dan nationale betekenis heeft. Want de Nederlandse duinen, die deel uitmaken van de duinzone tussen Calais en Noord-Denemarken, vormen daar een van de waardevolste delen van. De smalle duinen in Noord-Frankrijk en België zijn ern stig aangetast door vergravingen en bebouwing, terwijl de duinen op de Westduitse en Deense Waddeneilan den en Jutland te lijden hebben van bebouwing, verdroging en bebossing. De menselijke invloed op de duinen is eeuwenlang beperkt gebleven tot een gering aantal handelingen: de mens weidde er het vee, kapte er hout, stak er plaggen en joeg op konijnen. Zo rond het midden van de vorige eeuw waren met name de hoge, droge dui nen minder begroeid dan nu en waren er veel meer verstuivingen. Uit het oogpunt van natuurschoon een inte ressante situatie, vooral door de aan wezigheid en de vorming van waarde volle vochtige valleien, maar voor de achter de duinen wonende en werken de mensen waren die verstuivingen minder aangenaam. Na 1850 werd met gerichte maatregelen de verstui ving tegengegaan; één daarvan was' de aanplant van bossen. Die aanplant van naaldhoutbossen (slechts zelden werd gebruik gemaakt van natuurlijk in de duinen voorkomende bomen als enkele loofhoutsoorten) was het be gin van de achteruitgang van het duingebied: de grondwaterstand daalde en dat leidde tot verdroging. Weinig verrijking Tussen toen en nu zijn nog tientallen andere activiteiten in de duinen ont wikkeld. die vrijwel allemaal negatie ve gevolgen hadden. Slechts een en kele activiteit leidde tot verrijking, zoals bij voorbeeld het beweiden van de duingraslanden langs de binnen- duinrand, dat op Schouwen, Goeree. Monster. Egmond en de Waddenei landen zorgde voor botanische bij- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. zonderheden als de harlekijnsorchis en de brede duingentiaan. Voor het overige echter leidde het menselijk ingrijpen slechts tot achteruitgang van de natuurlijke waarden. Het onderzoeksrapport somt die acti viteiten en de gevolgen uitvoerig op. Er zijn woningen gebouwd en indu strieën gevestigd; recreatiewoningen en campings verrezen in de duinen, de neerslag verzuurde door de lucht verontreiniging, er is (vroeger veelal ongecontroleerd) op talloze plaatsen vuil gestort, er wordt lustig gegraven om leidingen aan te leggen, zand te winnen, stukken op te hogen, wegen en parkeerterreinen aan te leggen en zovoort. De belangrijkste bedreiging voor het voortbestaan van onze duinen, blijkt uit het TNO-onderzoek, vormt echter de waterwinning en de infiltratie van de duinen met (vervuild) rivierwater. Indien de uitbreidingsplannen door gaan, zullen de duinen onvermijde lijk en onherstelbaar achteruitgaan. De waterwinning en de infiltratie ten behoeve van de drinkwatervoorzie ning mag niet toenemen, maar dient eerder te worden teruggedrongen. De plannen voorzien daarentegen in een forse uitbreiding van dc infiltratie. Werd vorig Jaar nog 145 miljoen ku bieke meter rivierwater in de duinen ingelaten, volgens het laatste tienja renplan moet dat in 1990 zijn geste gen tot 245 miljoen kubieke meter. Het natuurlijk duinwater wordt reeds lang voor drinkwater gewonnen, waardoor onder meer verlaging van de grondwaterstand en verdroging optreedt. Rond 1940 was de behoefte aan water zo toegenomen, dat werd besloten rivierwater naar de duinen te brengen. Momenteel fungeren gro te delen van de duinen (2o'n 2200 hectare) als opslagplaats van rivier water en als zuiveraar en kwallteits- verbeteraar van dat sterk vervuilde De op deze wijze aangevoerde stoffen zorgen voor ingrijpende veranderin gen in de begroeiing van de duinen De vegetatie verarmt en verruigt: de brandnetels en de akkerdistels doen hun intrede en verdringen de oor spronkelijke. zeldzamere planten Maar de effecten van de infiltratie blijven niet beperkt tot het infiltra- tiegebied zelf: het infiltratiewater ..lekt" naar omringende, niet geïnfil treerde duinen. Zo is nu reeds al het grondwater in de duinen tussen Den Haag en Katwijk verontreinigd met infiltratiewater. In het onderzoek wordt ernstig gewaarschuwd tegen verdere uitbreiding van de infiltratie; met name de voorgenomen uitbrei ding in de Kennemerduinen wordt een ernstige aanslag op dit duinge bied genoemd In het onderzoek wordt aangegeven hoe de waterwinning en de infiltratie kan worden gestabiliseerd of terugge drongen. Het meest voor de hand liggend is het verminderen van het watergebruik. Ook zouden twee kwa liteitsklassen water in het leven kun nen worden geroepen: drinkwater en water voor industriële doeleinden. Voorts is het niet nodig het drinkwa ter in de duinen op te slaan: dat kan ook in een spaarbekken (bijvoorbeeld het IJsselmeer). Ook kan elders water worden gewonnen, bijvoorbeeld door infiltratie via persputten. Als er toch in de duinen moet worden geïnfil treerd, doe dat dan zo voorzichtig mogelijk. Zet pompgebouwen en der gelijke buiten de duinen zelf, intensi veer een bestaand infiltratiegebied in plaats van een nieuw gebied in ge bruik te nemen, aldus enkele van de in het eindrapport gedane suggesties Aanbevelingen De onderzoekers richten zich niet al leen op de veranderingen in de dui nen en de oorzaken daarvan, zij ge ven ook aan hoe de duinen zouden moeten worden beheerd en hoe een deel van de duinen zou kunnen wor den hersteld. Hoewel veel aantastin gen niet meer ongedaan kunnen wor den gemaakt, is op een aantal punten toch wel verbetering te bereiken. Tot de beheers- en herstelmaatregelen die kunnen worden getroffen, beho ren het beweiden (weinig dieren op een grote oppervlakte; voorkomt dichtgroeien), maaien, afplaggen, het laten verschralen van vroeger bemes te weilanden en akkers, het kappen van naaldbossen of de vervanging van die bossen door loofbos en het stopzetten van het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen Van het onderzoek is een ver korte versie in boekvorm verschenen: T. W. M. Bakker, J. A. Klijn, F. J. van Zadel- hoff: Duinen en duinvalleien. Een landschapsecologische studie van het Nederlandse duingebied. Uitgeverij Pu- doc, Wageningen. 213 blz., 35,00. Boek met zes gekleur de kaarten in plastic etui. Faillissement lijkt zeker ROTTERDAM De regering heeft haar aanbod om de NV Af valverwerking Rijnmond financi eel te hulp te komen, weer inge trokken. Gisteravond is hiertoe besloten, nadat gebleken was dat de buitengewesten Utrecht en Midden-Holland niet bereid zijn hun tarieven op te trekken naar een kostendekkend niveau. De regering had dit als uitdrukkelij ke voorwaarde gesteld. Inmiddels is voor het bedrijf voorlo pige surséance van betaling aange vraagd. Met ingang van zaterdag zal een curator de zaken waarnemen Dinsdag zegde de regering het met faillissement bedreigde afvalverwer kingsbedrijf een overbruggingskre diet toe van honderd miljoen gulden Uitdrukkelijke voorwaarde was ech ter dat het afvalbedrijf het met de buitengewesten eens moest worden over een forse verhoging van de tarie ven. Om het vuil van Utrecht en Mid den-Holland te kunnen verwerken moet er nu Jaarlijks twintig miljoen gulden bij Met name de provincie Utrecht toon de zich gisteren tijdens de onderhan delingen niet bereid tot een drast) sche verhoging van de tarieven Je bent gepensioneerd, besluit aan de zonnige zuidkust van Spanje te overwinteren, en wat vind je er? Eigenlijk zo'n beetje hetzelfde als thuis: tassendieven, te weinig politie, lawaai door jon geren die op brommers met open knalpot rondscheuren en voorzie ningen voor minder validen die te wensen overlaten. Die kritiek is*althans te vinden in de uitslag van een onderzoekje, dat mevrouw Mia Wlllebrands dit voorjaar onder 85 gepensioneer de overwinteraars in de kust plaats Fuengirola deed, en waar van ze nu verslag uitbrengt in het tijdschrift Leeftijd. Van de 85 en quêteformulieren kwamen er 52 ingevuld terug: 31 door echtpa ren. 19 door alleenstaanden. 1 door twee vriendinnen en 1 door twee zusters. Nu moet uit die kritische opmer kingen niet geconcludeerd wor den, dat al die mensen voor hun verdriet naar Spanje gegaan zijn Integendeel op zes deelnemers na waren ze er allemaal al eerder maandenlang geweest. twee echtparen logeerden er zelfs voor de tiende achtereenvolgende keer. drie waren aan hun negende winterverblijf bezig Niet meer dan twee vulden op het formulier in niet nog eens terug te willen komen, één omdat het er te duur zou zijn, de ander omdat het ap partement niet beviel. Alle ande ren vulden ondanks de bezwaren in dat de Costa del Sol toch wel aan hun verwachtingen voldeed. Wat beweegt die overwinteraars om drie. vier of soms zelfs negen maanden ver van huis te gaan? Verreweg de meesten noemen het zachte klimaat, soms gecombi neerd met gezondheidsredenen. Twaalf gingen uitsluitend omdat ze last hadden van astma, reuma, hart- of longziekten, en één was behalve wegens het klimaat ook om het prettige kerkelijke leven steeds weer teruggegaan. De ge zelligheid trekt de meesten ook. Als je jaar op jaar in dezelfde periode naar dezelfde plaats gaat zul je vaak kennissen van yoor- gaande overwinteringen tegen komen. Van de 52 invullers van het formulier verklaren er dan ook 50 regelmatig bezoek te ont vangen of zelf op visite te gaan in andermans appartement. Verder ontmoeten ze elkaar veelvuldig in het kerkelijk en sociaal cen trum Lux Mundi en in de kerk diensten, die door 45 van de 52 bezocht worden. En als je lang in de vreemde woont moet je na tuurlijk privé ook iets meer met al je vrije tijd doen dan alleen maar wat wandelen (waar een enkeling het overigens toch op houdt). De meesten houdeh er dan ook een hobby op na: hand werken. lezen, Spaans leren, te kenen. kaarten, schelpen verza melen. in het kerkkoor zingen of op een andere manier muziek maken. Velen vinden wel dat ook de reisorganisaties zich best wat meer om de mensen mogen be kommeren. De paar aan de overwinteraars bekende instanties blijken erg belangrijk voor hen-te zijn. Moch ten ze ooit door ziekte of iets anders in moeilijkheden raken, dan zouden 27 onmiddellijk naar het centrum Lux Mundi stappen, 21 allereerst de hostess van hun reisbureau raadplegen. 20 direct naar de dokter gaan. 12 eerst bij de kerk aankloppen. 2 vrienden te hulp roepen en één het Neder landse consulaat; het is wel dui delijk dat een aantal formulieren meer dan één toevluchtsoord te zien gal Op die twee na gaan of zijn ze das allemaal deze winter vermoede lijk opnieuw naar Fuengirola Als- het kan we zijn nu weer terug bij de wensen en kritiek op het enquêteformulier naar een ap partement dat niet naast een dis cotheek ligt wat voorkomt waar het lekker warm is (vaak is het er te koud), dat beter onder houden wordt en waar je betere voorzieningen vindt voor rol stoelgebruikers (de gebouwen be zitten maar zelden een glooiende op- en afrit). En dan moet het natuurlijk ook een appartement zijn met een zonnig balkon. Uit deze wens van het formulier: „De reisbureaus moeten voor over winteraars geen appartementen reserveren die geen zon ontvan gen" blijkt, dat sommigen in al die Spaanse maanden nooit eens op hun eigen balkon in de zon kunnen zitten. En dat is wel gek als je speciaal daarvoor komt Een fietser blijkt nog sneller uit de voeten te kunnen dan de me tro. In Hamburg tenminste, waar ze weer eens hebben nagegaan hoe je in de drukke stad het hardst vooruit komt. In het spits uur legden een taxi bestuurder, een metroreiziger en een fietser hetzelfde traject af De taxi deed er 25 minuten over. de man in de metro 16 en de fietser won met 14 minuten Toen hij 61 werd, had Ali Aliew uit Kesjalo in Georgië (Sowjet- l'nie) er al vijftig jaar als ka meeldrijver op zitten. Bij de her denking van dat heuglijke feit kon hij niet vermoeden dat hij nog eens zo lang aan de gang zou blijven; hij ging gewoon door. Toen hij het nog eens 34 jaar als schaapherder op een kolchoz had volgehouden, vond hij het zo langzamerhand welletjes en dus ging hij op z'n 96ste met pen sioen wat nog niet betekent dat hij sinds die tijd stil heeft gezeten. Werken beschouwt hij als een levens-elixer en dus werpt hij zich dagelijks met gro te ijver op zijn stukje land. Ook dat doet hij nu alweer 24 jaar. want dezer dagei) heeft hij zijn 120ste verjaardag gevierd. Zijn akker lijdt er niet Onder; net als zestig jaar geleden gaat Aliew gewoon door met zijn dagelijks werk. Prins Philip, de man van koning Elizabeth, vindt Engeland „een van de lelijkste landen ter we reld." Hij bedoelde niet direct het landschap, maar bij voorbeeld de rommelige en slecht onderhou den toegangen tot bushaltes en stations, zoals hij zijn gehoor tij dens een prijsuitreiking in Lon den uitlegde „En de ellendigste plaats waar ik ooit geweest ben." sprak de prins, „is het Londense vliegveld Heathrow." waar hij zich voornamelijk aan de chaoti sche bebouwing blijkt te ergeren. Simon Carmiggelt die volgend jaar zijn zes wekelijkse „Kron kels" in Het Parool tot drie wil terugbrengen, omdat het hem „steeds meer moeite kost om zo'n stuk te schrijven", staat gewoon in het Amsterdamse telefoon boek. „Ik ben van mening." legt hij in Televlzier uit, „dat ik geen geheim telefoonnummer moet hebben omdat mijn beroep, het dagelijks schrijven in een krant de mensen de gelegenheid moet geven daarop te reageren Je be weert elke dag wel iets. al is het- nog maar zo weinig En als je iets beweert, moet je niet plotseling wegkruipen achter een boom Ga mensen moeten kunnen zeggen daar ben ik het niet mee eens Het is wel zo dat een keer opeens, toen ze zo vreselijk aan het hak ken waren ln de Weteringschans, de telefoon stuk was. Twee we ken lang Dat was toch wel een mooie tijd hoor." Omdat er geen eind scheen te kunnen komen aan een heftige ruzie tussen zijn passagiers, heeft 'de piloot van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn toe stel vroegtijdig in Baltimore aan de grond moeten zetten. Een nlet-roker was het rookcomparti ment van het vliegtuig binnen gestapt en had daar op hoge toon geëist dat de rokers hun sigaret zouden doven Die werden kwaad, vooral omdat er ln de afdeling voor niet-rokers meer dan voldoende ruimte was De ruzie liep zo hoog dat de piloot ten slotte besloot zijn toestel aan de grond te zetten De ruziema kers moesten er allemaal uit en proberen een ander toestel te vin den, want alleen de vredelleven de passagiers mochten verder mee

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5