PvdA wil wettelijk verplichte aftopping Weg vrij voor verblijfsvergunningen Gesprekken hadden toch positieve kanten Rijdend arbeidsbureau moet kazerne bezoeken Wedgwood serviezen Debat kernwapens [r.VanDijke commissaris in Utrecht Christelijke werkgevers vallen beleid FNV aan CNV wil handhaving plan belastingverlaging 'Dienstplichtige wordt om lengte gediscrimineerd' tijdloze tafelcultuur Rechtbank ziet af van zitting Rijnproces 'Oorzaak mislukt loonoverleg' FNV-voorzitter Kok in vakbondskrant: Komité regularisatieslachtoffers na uitspraak Raad van State: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De PvdA in de Tweede Kamer heeft een initiatief-wet ingediend voor wettelijk verplichte aftopping van de prijscompensatie van juli komend jaar. Voor CAO-werknemers in het bedrijfsleven zou de aftopping moeten beginnen bij inkomens vanaf 45.000 gulden bruto per jaar, en voor ambtenaren vanaf veertigduizend. De opbrengst van de aftopping wil de PvdA afromen via een tijdelijke verhoging van de winstbelasting met een punt tot 49 procent. dag VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 Het initiatiefwetje is ingediend door Kombrink, financieel specialist van de PvdA-fractie. Eerder dit najaar nam de Kamer een motie van D'66 aan waarin de regering werd ge vraagd aftopping te stimuleren. Maar vorige week liet het kabinet weten dat het althans wat het begin van volgend jaar betreft niet meer met en ten wettelijke regeling wil komen., Het kabinet wil eerst het advies af-' rachten, dat in augustus is gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad over aftopping. Op 1 juli heeft het kabinet wel via een wetje de prijscompensatie laten af toppen De PvdA was toen tegen die aftopping. omdat het wetje werd ge- x>ren nadat de CAO's voor dit jaar al ang en breed waren afgesloten. Juist doorbreking van al gesloten CAO's te vermijden, heeft de PvdA haar aftoppingswetje voor juli vol gend jaar nu al ingediend, en hoopt Kombrink dat het begin februari kan worden afgehandeld. Een ander bezwaar van de PvdA te gen het juli-wetje was. dat de op brengst van de aftopping in de bedrij-» ven bleef zitten. In het eigen wetje wordt dit ondervangen door de tijde- 13 lijk hogere winstbelasting. Die moet tweehonderd miljoen gulden opleve ren, genoeg voor zo'n vierduizend nieuwe arbeidsplaatsen. De verdeling hiervan zou onderwerp van overleg tussen regering, vakbeweging en werkgevers moeten zijn, aldus Kom- Z brink. groter dan de vermoedelijke op brengst van honderdvijftig miljoen die de bedrijven halen uit de aftop ping. Maar Kombrink wijst erop dat de juli-aftopping als het goed is niet per 1 januari ongedaan zal worden gemaakt, zodat die blijft doorwerken in lagere loonkosten voor de bedrij ven. De opbrengst van de aftopping voor overheidspersoneel wordt door Kombrink geschat op zestig miljoen gulden. Door de opzet van het wetsontwerp ondergaan ook mensen in de vrije beroepen het effect van de aftopping. Het tarievenbeleid van het ministerie van economische zaken voor de vrije beroepen werkt met '„norm-inko mens". en die zijn gekoppeld aan het salaris van hoge ambtenaren, die on der de aftopping vallen. Vrije be roepsbeoefenaren die in BV-vorm werken, vallen nog directer onder het Pvd A-wet je. via de hogere winstbe lasting. Verder vallen niet-CAO-inko- mens nog onder het aparte wetje van minister Albeda (sociale zaken) dat deze inkomens koppëlt aan de verge lijkbare CAO-lonen. Albeda heeft al een wetsontwerp ingediend om dit wetje, dat dit jaar afloopt, te ver lengen. De inkomens waarbij in het PvdA- wetje de aftopping begint, zijn iets lager dan die in de aangenomen D'66- motie. Die noemde voor het bedrijfs leven als grens vijftigduizend gulden inkomen, en voor ambtenaren 45.000. Het PvdA-wetje zou tot gevolg heb ben dat de prijscompensatie op 1 Juli maximaal 34 gulden 50 per maand mag bedragen voor elk procent prijs stijging, en voor ambtenaren 31 gul- den per maand. De „modale werkne- SCHIEDAM De Belangenvereni ging voor kleine mensen heeft bij het ministerie van defensie geprotesteerd tegen eisen die aan militairen worden gesteld. Volgens de vereniging is het discriminerend om eisen te stellen aan de lengte die iemand moet heb ben om wel of niet in dienst te kun nen. Tal van functies zoals in de ad ministratieve sector, kunnen volgens de vereniging door kleine of grote mensen worden vervuld. Een dienstplichtig mag niet korter zijn dan 1.60 meter en niet langer dan twee meter. mer" met 32.000 gulden bruto jaar loon valt dus buiten de aftopping, want zijn prijscompensatie bedraagt- 24,70 gulden per maand voor elk pro cent prijsstijging. DEN HAAG (ANP) De liberale Tweede-Kamerleden Keja en Blaauw willen dat rijdende arbeidsbureaus de Nederlandse kazernes gaan bezoeken. In schriftelijke vragen aan de minister Albeda van sociale zaken en staatssecretaris Van Lent van defensie wijzen de VVD'ers op de rijdende arbeidsbureaus die de in West-Duitsland gelegerde Neder landse militairen jaarlijks drie tot vier keer bezoeken. Zij motiveren de daar gelegerde dienstplichtigen tot studeren in diensttijd, en helpt hen bij het zoeken naar werk als ze de dienst verlaten. De liberalen wijzen op de ontevredenheid die bij dienstplichtigen in Nederland bestaat over de arbeidsbemiddeling hier. Het ministerie van defensie zou naar deze problematiek een onderzoek laten instellen. Overleg tijdens het Kamerdebat over de kernwapens: van links naar rechts drs. Den Uyl (PvdA), minister Scholten (defensie), A. Ploeg (VVD) en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Volgens Frinking hoeft Nederland, bij een afwijkende opstelling in de NAVO niet zo benauwd te zijn haar invloed internationaal te verliezen. Hij zei dat Nederland al 25 jaar een trouwe bondgenoot is die de gemaak te afspraken in het verleden bij voor beeld over de defensie-uitgaven dragen spanning zullen wij tot een politieke besluitvorming moeten ko men". aldus minister Scholten. Ploeg maakte duidelik dat die be sluitvorming wat de WD betreft er heel anders uit zal zien dan het CDA- standpunt. Hij vond de scheiding tus sen produktie-besluit en plaatsing, zoals door het CDA bepleit, niet lo gisch en, zo benadrukte hij, het kabi net moet geen onlogische beslissin- steeds is nagekomen. Dat geeft, vindt B^n nemen. „Er zijn al te veel krachtn -opgericht om in de NAVO tweespalt te zaaien. De Sowjet-propaganda richt zich tegen Nederland met name en probeert zo op langere termijn neutralisering van Europa te berei ken. aldus Ploeg. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mr P. van Dijke is met ingang-van 16 februari 1980 be noemd tot commissaris van de konin gin in de provincie Utrecht. Hij volgt mr. P. J. Verdam op. die met pensi oen gaat. Mr. Van Dijke is 59 jaar. gereformeerd, en lid van de ARP. Hij getrouwd en heeft vier kinderen. Op het ogenblik is mr. Van Dijke secretaris-generaal van het ministe rie van binnenlandse zaken. Daar voor was hij burgemeester van Gou da (1969-1973) en gemeentesecretaris van Utrecht (1965-1969). Van 1951 tot [959 heeft hij diverse functies op het Utrechtse stadhuis bekleed (met een korte onderbreking als secretaris van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Hamburg). Mr. Van Dijke is lid van het dagelijks bestuur van de ARP geweest en vice- voorzitter van het Utrechts Universi teitsfonds. Thans is hij bestuurslid van de Dr. Abraham Kuyperstich- ting. het wetenschappelijk bureau van de ARP. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse rechtbank ziet af van de zit ting inzake het proces van de West- landse tuinders tegen de Franse kali- mijnen, dat maandag zou beginnen. De rechtbank liet de stichting Rein- water die voor de tuinders optreedt, keer schriftelijk uit te laten en wil dan vonnis wijzen. De advocaat van de kalimijnen, dr. C. D. Boeschoten, leverde het schrifte lijk antwoord op een rapport van de stichting Reinwater, dat hij op ver- Frinking, Nederland recht van spre ken ook als het op een moeilijk punt als de kernwapens een andere opstel ling kiest. Hij onderstreepte nog eens dat de CDA-fractie de mogelijkheden tot wapenbeheersing maximale kansen wil geven en daarom slechts met be perkte produktie van de nieuwe kern wapens en nog niet met plaatsing van deze wapens akkoord kan gaan. „We kunnen de ogen niet sluiten voor de escalerende dreiging die van de in voering aan Sowjet-zijde van de SS- 20 raketten uitgaat en die de veilig heid van West-Europa in de komende jaren kan aantasten, mede gezien de verminderende capaciteit van het Westen. Daarop een niet escalerend antwoord te vinden is een ernstige gewetens- w. viiium u - r vraag. Minister Scholten had eerder bommenwerper (een moderner typ» weten geen heil te zien in de verschij-' zoek van president mr. L. Ërades ning van de partijen ter zitting. De veertien dagen geleden had moeten rechtbank stelt de „kalimijnen" en de indienen, pas op 5 december bij de eisers in de gelegenheid zich nog een. rechtbank af. gezegd dat het doel voor allen, het streven naar vrede en veiligheid, het zelfde is maar dat de meningsver schillen bestaan over de middelen om hierin ook voor mij, belastmet de politieke verantwoordelijkheid voor de vrede en veiligheid, In die onge looflijke en somstijds bijna niet te det «e bereiken „Het geweten speelt - étemerdink wees erop dat het Abonnements prijzen Ondanks sterke aandrang op de regering, niet alleen van idle ge ledingen in de dagbladpers, maar ook van een groot deel van de Tweede Kamer, om het BTW- nultarief voor dagbladabonne menten na 1 januari 1980 voort te zetten, is het kabinet zich hardnekkig daartegen blijven verzetten. Dit betekent, dat per J januari 1980 over het abonne ment vier procent BTW moet worden geheven. Als gevolg hier van, en mede door de noodzaak van een overigens beperkte prijsaanpassing wegens geste gen kosten, zijn met goedkeu ring van het ministerie van eco nomische zaken onze abonne mentsprijzen per 1 januari 1980 als volgt vastgesteld: 16.98 per maand 50,95 per kwartaal 201,60 per jaar. Wij nemen gaarne aan. dat de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee ak koord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De losse verkoopprijs wordt per 1 Januari 65 cent Directie Trouw van de bommenwerpers die perma nent in Engeland worden gestatio neerd voor niet-atoomtaken) tot de centrale Strategische strijdmacht de Ve dus zijn. onderscheid tussen strategisch en niet-strategisch zeker bij de invoe ring van kruisraketten, niet meer te maken valt. Minister Scholten was het ook niet eens met de PvdA-stelling dat er tus sen NAVO en Warschaupact wat be treft de Europese kernwapens een redelijk evenwicht zou bestaan. „De Sowjet-Unie voert al jaren een mo derniseringsprogramma uit waardoor sinds 1975 al tien wapensystemen zijn of worden vervangen en bij de NAVO slechts drie. Het Warschaupact heeft momenteel zeventienhonderd nucle aire ladingen op Europa gericht, de NAVO vierhonderd. Bij voortgaande invoering van onder andere de SS-20-raket kan dat aantal ladingen in 1985 gestegen zijn tot 2300 drieduizend. Volgens minister Scholten is in dat licht ook het voor gestelde aantal nieuwe NAVO-raket- ten (572) zeker niet te hoog en wordt er daarom niet naar gestreefd een evenwicht in aantallen met het War schaupact te bereiken. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) wijt het mislukken van het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid aan een volstrekt verdeelde achter ban bij de FNV. „De grote macht van de ambtenaren bonden, de roep om geld door sommi ge groepen uit ée achterban en de voorrang die de industriebonden voor arbeidstijdverkorting koesteren, blij ken niet verenigbaar met de lijn van de FNV-top," schrijft het NCW deze week in zijn blad „De Werkgever". Die FNV-top heeft zich volgens de 'christelijke werkgevers tot zaterdag toen het loongesprek mislukte constructief opgesteld, maar sommi ge bonds- en districtsbestuurders wil len zelf „hun eigen beer schieten". 'Genadeslag' „Groepsbelangen," schrijft het NCW, worden zwaarwegender geacht dan een op de toekomst gericht centraal beleid. Centrale aanbevelingen over de loonontwikkeling zijn in die bena dering alleen aanvaludbaar, wanneer ze de mogelijkheid geven de discus sienota arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV geheel te verwerkelijken of meer dan dat. Een dergelijk stre ven is de genadeslag voor een geza menlijk werkgelegenheidsbeleid." Het NCW concludeert dat de FNV door onverkort vast te houden aan haar looneisen voor volgend jaar een samenhangend meerjarenbeleid ge richt op behoud en verbetering van de werkgelegenheid om hals heeft gebracht. Alleen om dit meerjarenbe leid te verwerkelijken waren de werk-, gevers bereid voor 1980 een pakket op tafel te leggen dat ver uitging boven de voor volgend jaar gewenste loon kostenontwikkeling. „Het risico van dit ruimtebeslag" aldus het NCW. „werd door ons genomen om een on gecontroleerd loongevecht in de be drijfstakken te voorkomen en om de worsteling rond de arbeidsduur te kunnen kanaliseren." Oud-minister Stemerdink (PvdA) be toogde nog eens dat de Nederlandse regering op dit moment geen beslis sing over nieuwe kernwapens mag nemen omdat niet duidelik is welke andere nucleaire wapens de komende jaren nog West-Europa zullen binnen stromen. Hij wees er bijvoorbeeld op dat op enige termijn in crisistijd de kans niet kan worden uitgesloten dat Amerikaanse B-52 bommenwerpers met nucleaire kruisraketten op het Europese toneel worden ingezet. Minister Scholten bestreed dit door erop te wijzen dat de bedoelde B-52 Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Hoewel het centraal akkoord tussen werkgevers en vakbeweging van de baan is, gelooft de FNV wel dat de gesprekken toch positieve kanten hebben gehad. FNV-voor- zitter Wim Kok houdt er rekening mee dat het afgebroken overleg tussen werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid toch een leidraad heeft opgeleverd voor de cao onderhandelingen die nu in de bedrijfstakken gaan beginnen. van het centraal overleg niet meer zitten. Die wissel is gepasserd en vol gens Kok ls het arbeidsvoorwaarden overleg nu definitief verplaatst naar de bedrijfstakken. Daar vallen de be slissingen en daar worden de arbeids verhoudingen bepaald waar we de tachtiger jaren mee ingaan, aldus de FNV-voorzitter. Volgens CAO-coördinator WU Winter van de Voedingsbond FNV zal 1980 een zeer moeilijk Jaar worden, waar bij naar zijn mening vergelijkingen te trekken zijn met de tijden van grote stakingen van eind 1972 en eind 1976. Tijdens een vergadering van de fede fatieraad van de Voedingsbond FNV merkte hij op dat de bonden bij de komende onderhandelingen in de be drijfstakken ook niet moeten denken dat het laatste bod van de werkge vers In het centrale overleg al „bin nen" ls. Ook daar zal nog flink over onderhandeld moeten worden, aldus Winter. Kok constateert in de FNV-vak- bondskrant dat de eisen van de vak beweging inzake arbeidstijdverkor ting. bij het centraal overleg voor het eerst een zeker begrip hebben gevon den in de ondememerswereld. Het is volgens hem niet ondenkbaar dat ln de CAO-onderhandellngen een grote re ruimte wordt veroverd voor loons verhoging, verbetering van arbeids plaatsen en de betaling voor onaan genaam werk dan de werkgevers op centraal niveau wilden toestaan. Als de werkgevers hun verzet tegen meer (loon)ruimte voor de beloning van vuil en onaangenaam werk in de bedrijfstakken laten vallen, dan zou dat volgens Kok een bijdrage leveren om begin volgend Jaar toch nog het overleg te kunnen beginnen over een meerjarig programma voor arbeids tijdverkorting en verbetering van de arbeidsmarkt, Kok ziet het alsnog op gang brengen Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het CNV heeft gisteren in een brief aan premier van Agt de verwachting uitgesproken dat het kabinet de „fiscale handreiking", in de vorm van een belastingverlaging om de koopkracht op peil te houden, ondanks het mislukken van het centraal overleg, toch zal laten doorgaan. Minister Albeda van sociale zaken .bood deze belastingverlaging vorige maand aan om te voorkomen dat, bij de door het kabinet gewenste geringe loonstijging, de koopkracht van de lager betaalden zou worden aange tast. Na de laatste gesprekken met FNV- voorzitter Wim Kok en werkgevers voorzitter Van Veen liet minister Al beda doorschermeren dat het kabinet nu gaat bekijken of het de aangebo den belastingverlaging niet zal moe ten terugnemen. Het CNV herinnert Van Agt eraan, dat de verbondsraad van het CNV het besluit heeft .genomen het arbeids voorwaardenoverleg in de bedrijfs takken in te gaan op basis van het eigen arbeidsvoorwaardenbeleid en het ontwerp-akkoord uit de Stichting van de Arbeid, waarten het CNV in tegenstelling tot de FNV wel „Ja" heeft gezegd. „De verbondsraad nam deze beslis sing vanuit de uitdrukkelijke veron derstelling dat de door u in het over leg genoemde fiscale hapdreiklrig doorgang zal vinden. Moch onver hoopt deze maatregel worden te ruggenomen, dan zal het CNV zich opnieuw moeten beraden over de vraag hoe de koopkracht van alle groepen tot en met modaal moet wor den veiliggesteld" Aldus het CNV ln zijn brief aan de minister-president. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Het Komité regularisatieslachtoffers vindt dat de staatssecretaris van justitie, mr E A. Haars, alle illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders die in dezelfde omstandigheden verkeren als de zogenoemde kerk-Marokkanen, onverwijld een verblijfsvergunning moet geven. Volgens het comité is dat de consequentie van de uitspraak van de Raad van State dat drie illegaal in Medembllk verblijvende Turken op grond van het gelijkheidsbeginsel op zo'n vergunning aanspraak' kunnen maken. De afdeling rechtspraak van de Raad van State vernietig de gisteren de beslissing van staatssecretaris Haars de drie Turken geen verblijfsvergun ning te geven. De afwijzing berustte op de overweging dat het drietal niet aannemelijk had kunnen maken vóór 1 no vember 1974 Nederland te zijn binnengekomen, zoals op grond van de regularisatiere- geling moest worden aange toond. Een eerder ingediend verzoek om herziening van deze beslis sing werd door de Raad van State afgewezen, omdat ook de afdeling rechtspraak van mening was dat de drie Tur ken niet aan de voorwaarden hadden voldaan. Het her nieuwde verzoek om herzie ning heeft nu wel tot het door de buitenlanders gewenste re sultaat geleid, omdat de Raad van State niet inziet waarom zij achtergesteld zouden moe ten worden bij de kerk-Marok kanen. die na een langdurige actie toch een vergunning kre gen, hoewel ook zij niet aan de voorwaarden voldeden. De afdeling rechtspraak is van mening dat de beslissing van mevrouw Haars inzake de kerk-Marokkanen bij de drie Turken de „gerechtvaardigde verwachting" had gewekt dat ook hun een verblijfsvergun ning zou worden verleend, en dat deze verwachting gehono reerd had moeten worden. Verweer De vertegenwoordiger van de staatssecretaris had er in een verweerschrift op gewezen dat de kerk-Marokkanen in een andere positie verkeerden dan de illegale buitenlanders die van deze groep geen deel uit maakten. Bij de kerk-Marok kanen, aldus het verweer, kon de mening postvatten dat als nog een vergunning zou wor den verleend, doordat er actie voor hen werd gevoerd en tal rijke instanties zich voor hen inzetten. Voor anderen, zo werd gesteld, gold dat niet. Volgens de Haad van State treft dat verweer geen doel, omdat de staatssecretaris en haar ambtsvoorganger de Tweede Kamer Indertijd zelf hebben laten weten dat de toelating van de kerk-Marok kanen onaanvaardbare conse quenties zou hebben voor an deren die in soortgelijke om standigheden verkeerden. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft met deze overweging het wapen waarmee staatssecretaris Haars, in navolging van haar voorganger mr H. J. Zeeval- king, de kerk-Marokkanen trachtte te weren, tegen haar zelf gebruikt bij haar poging andere regularisatieslachtof- fees bulten de deur te houden. De Raad van State is daar naast van mening dat de door de staatssecretaris bedoelde acties niet alleen zijn gevoerd ten gunste van de kerk-Ma rokkanen. maar van alle bui tenlanders die tevergeefs om een verblijfsvergunning had den gevraagd. Het Komité regularisatie slachtoffers meent dat nu ook alle andere regularisatieslachtoffers met succes een hernieuwd verzoek om een verblijfsvergunning kunnen indienen. Het comité schat dat de groep die zich op het gelijkheidsbeginsel kan beroepen, uit ongeveer vier honderd buitenlanders bestaat. Volgens de advocaat Frits Koers zitten er van hen nog „minstens vijf" opgesloten, ln afwachting van hun uitzet ting. Om die uitzetting te voorkomen, zijn al korte ge dingen aangespannen. De eer ste daarvan zouden vandaag in Amsterdam dienen. Het co mité ls van mening dat op grond van de uitspraak van de Raad van State van verwijde ring uit Nederland geen spra ke meer kan zijn en dat aan de gevangenhouding van regula risatieslachtoffers onmiddel lijk een einde moet komen Volgens het comité heeft staatssecretaris Haars twee maanden geleden tijdens een onderhoud laten weten dat zij haar standpunt in deze zaak zou wijzigen, zodra daar aan leiding toe was. Als de staats secretaris daartoe niet bereid is, gaat het comité ervoor zor gen dat de fracties ln de Twee de Kamer ln het geweer ko men. Een langdurige procedu re. zoals de drie Turken uit Medembllk nu achter de rug hebben, zo wordt gesteld, moet de andere buitenlanders bespaard blijven Ons commentaar staat op' pagina 5. DEN HAAG Het PvdA-Kamertid Van den Bergh heeft in schriftelijke vragen gepleit voor extra financiële steun ten behoeve van vluchtelingen in de kampen van Cambodja en Thai land. Diverse lidstaten van de Vere nigde Naties hebben voor de hulpver lening aan deze vluchtelingen in to taal 210 miljoen dollar toegezegd, ter wijl er ongeveer 310 miljoen dollar nodig is. Van den Bergh wil van de ministers van buitenlandse zaken en van ont wikkelingssaroenwerklng weten of het juist is dat Nederland het op 5 november toegezegde bedrag nog steeds niet heeft overgemaakt „Met poppen spelen ls wel leuk, maar er komt veel meer bij kijken dan Jij denkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3