UW Voortbestaan van kabinet op het spel Caravan Kies uw kado Khomeini kampt met verdeeldheid i i Codebericht deze krant Van Agt vandaag bij Carter Trendvolger hoeft nog geen geld in te leveren POMME VICTOIRE Trouw Mistbanken HI=feAVJdd:l leren dameslaarzen kief synode egen kernbom I rouwen niet meer oren over werk an diplomaten Meerderheid Kamer tegen ieder NAVO-besluit over modernisering kernwapens PvdA-motie aanvaard: 76-69' Spoorwegen zoeken sneeuwruimers bij kantoorpersoneel 8flm16dec. Wetsontwerp korting nog niet ingediend Fruitige, frisse appelwijn in koele stenen kruik. Siebrand. Trouw Mooi meegenomen Lees een krant met overtuiging; TrOUW I I Tro 37STE JAARGANG NR 10821 - VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 net Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Veel bewolking, enkele mistbanken en at en toe wat regen of motregen Middagtemperaturen ongeveer tien graden, maar m hardnekkige rmstgebie- den enkele graden lager. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west MORGEN EN OVERMORGEN Af en toe wat regen of motregen Middag- temperatuur ongeveer acht graden. Morgen zon op: 08 34 onder 16.29 Maan op: 21.29 onder: 11.51 K maten voor de voet: extra smal, breed, extra KOM NU KIJKEN EN PASSEN! KShoe Shops: Den Haag Hoogstraat 21, Spuistraat 25. Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 3: PvdA wil wettelijk verplichte aftopping PAGINA 4: Utrechtse kunstenaars hebben geen ateliers PAGINA 5: Waterwinning bedreigt duinen PAGINA 7: Belgisch kabinet kan struikelen over kernwapens PAGINA 9: Achterstand wegen duurt tien jaar Pagina economie; Van der Stee tegen suikervoorstellen EUSDEN De generale synode van gereformeerde kerken heeft ih ten getuigend woord" aan de Twee- e Kamer „de heilloze weg van de embewapening" aan de kaak ge leld en op de plicht van alle christe- en gewezen „zich in te spannen voor Ml afschaffen van middelen tot mas- irfernietiging". Jf E Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft het voort bestaan van het kabinet Van Agt op het spel gezet door zich in meerderheid tegen iedere NAVO-beslis-. sing in december over dè modernisering van de kernwapens uit te spreken. Het kabinet is daardoor in een onmogelijke positie geplaatst, maar kon gisterayond nog niet meedelen, welke gevolgen het daaraan verbindt. Na terugkeer van premier Van Agt uit Washington vandaag, zal het kabinet zich de komende dagen beraden over wat er nu verder moet gebeuren. De Kamer steunde een motie van de PvdA-woordvoerder Stemerdink te gen iedere beslissing over produktie en plaatsing van nieuwe raketten met een volstrekte meerderheid: 76 stem men voor en 69 stemmen tegen. Voor stemden alle linkse fracties (PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN) alsmede, tien leden van de CDA-fractie, te we ten Beinema, H. de Boer, Borgman, Buikema, Couprie, Dijkman, Faber, Van Houwelingen, de Kwaadsteniet en J. N. Scholten. Deze CDA-leden, negen van AR-huize en één. Dijkman van de KVP, vonden de eigen CDA- opstelling, die in december wel een plaatsingsbesluit voor de nieuwe ra ketten afwijst, maar niet beperkte produktie daarvan, te ver gaan. Zij steunden daarom de motie van de oppositie. Na de stemming, die in doodse stilte werd gehouden, volgde een luid applaus van de publieke tribune. De CDA'er Frinking trok daarop zijn motie in. Frinking stemde zelf tegen de motie van de PvdA. De PvdA'motie die ook ondertekend was door dr. Brinkhorst (D'66), luidde als volgt: De Kamer, gehoord de beraadslagin gen, overtuigd van de noodzaak een beleid te voeren gericht op het terug dringen van de rol van de kernwa pens; van mening, dat getracht moet wor den een nucleaire bewapeningsrace in Europa te voorkomep door het op zo kort mogelijke termijn beginnen van onderhandelingen terzake met de Sowjet-Unie; spreekt als haar overtuiging uit, dat in het komende NAVO-overleg niet ingestemd dient te worden meb een positieve beslissing over produktie en plaatsing van de Pershing-II en kruis raket. hetgeen tevens inhoudt dat Nederland thans niet kan instemmen met plaatsing van een aantal Pers- hing II en/of kruisraketten op zijn grondgebied. Schorsingen It dagelijks bestuur van de Algeme- Doopsgezinde Sociëteit heeft mi- ister-president Van Agt en de Neder- ndse regering dringend gevraagd ets te doen dat de bewapenings- edloop kan bevorderen en in tegen- >el tot het uiterste te gaan in het treven naar ontspanning in de we- sld. Het bestuur doet dit beroep op ond van uitspraken die binnen en amens de doopsgezinde broeder- hap zijn gedaan inzake de kem- apen-problematiek. De tekst van de brief van de gere- rmeerde synode staat op pagina 2: UTRECHT (ANP) Bijna dui- zend werknemers van de Ne derlandse Spoorwegen, voor namelijk kantoorpersoneel, hebben het verzoek gekregen om als dat nodig is sneeuw te ruimen op stations in het rayon Utrecht. Tijdens de afgelopen winter bleek dat de onbegaanbaar heid van de stations door sneeuw zo snel mogelijk moet worden verholpen. De sneeuwruimers worden te lefonisch opgeroepen en krij gen een overwerkregeling. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Van Agt en minister Van der Klaauw bespreken vandaag in Washington met de Ame rikaanse president Carter en diens minister van buitenlandse zaken Vance de problemen inzake de nieu we NAVO-kernwapens. Dit gesprek is pas vandaag op het laatste moment geregeld. Vandaag zullen ook Noorse en Deense regeringsvertegenwoordi gers met de Amerikaanse regering overleggen. Premier Van Agt is vannacht na het overleg met zijn Britse collega That cher over hetzelfde onderwerp, vrij onverwacht naar Washington'gevlo gen. Minister Van der Klaauw heeft zich bij hem gevoegd. Aangenomen wordt dat zij in Wash ington een laatste poging willen doen begrip te wekken voor de problemen in Den Haag over de omstreden mo dernisering. Premier Van Agt zal in Washington ook peilen hoe de Ameri kaanse reactie zou zijn als Nederland in de NAVO-vergadering in Brussel een uitzonderingspositie zou innemen. De regering wil voorkomen dat, in dien zij de eensgezindheid in de NAVO doorbreekt, daar door de bondgenoten openlijk zeer afwijzend op wordt gereageerd. De Kameruitspraak, die tot stand kwam na vele schorsingen in het de bat wat de hele dag had geduurd, ontneemt het kabinet iedere ruimte om nog met een voor zichzelf redelijk aanvaardbaar standpunt over kern wapens voor de dag te komen. Er was groeiende bereidheid binnen het ka binet akkoord te gaan met de CDA- opstelling. Op grond daarvan zou Ne derland ook al geen volmondig Ja tegen de NAVO mogen zeggen en een uitzonderingspositie in het NAVO-be- raad moeten innemen. Premier Van Agt en vice-premier Wiegel leken ech ter bereid dit te accepteren en binnen de NAVO te verdedigen, teneinde een kabinetscrisis te vermijden. Of het kabinet met het huidige stand punt van de Kamermeerderheid, mo menteel helemaal geen befclissing over modernisering maar eerst met de Sowjet Unie gaan onderhandelen over wapenbeperking akkoord kan gaan, is zoals gezegd zeer de vraag. Indien het kabinet in het NAVO-be- raad van 12 december in Brussel een ander standpunt inneemt dan nu door de Kamermeerderheid is uitge sproken, zal de oppositie zonder twij fel een motie van afkeuring tegen het kabinet indienen. Het is op dit moment niet te zeggen of de tien CDA'ers die de PvdA-motie hun hebben gesteund, ook zo'n motie van afkeuring zullen steunen, die tot de val van het kabinet zal leiden. Eén van de tegenstanders van de moder nisering, Beinema, heeft al eens eer der verklaard dat er in dat geval andere factoren gaan meewegen die de uitkomst onzeker maken. Tot het uiterste Minister Scholten zelf en de CDA- fractie zijn tot het uiterste gegaan om te voorkomen dat een aantal CDA- De fractieleider van het CDA, drs. Lubbers interrumpeert zijn collega van het GPV, dr. A. J. Verbrugh tijdens het de bat over de kernwapens. fractieleden de PvdA-motie zouden steunen. Schol ten deed een klem mend beroep op zijn geestverwanten de motie niet te steunen. Hij wees erop dat de Nederlandse regering zich in de NAVO nog steeds inzet voor het CDA-vertrekpunt. ADVERTENTIE AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur toegang 7.50 kinderen tot 14 jaar 14,- Voordelige Trein-Toegang -biljetten bij NS-stations „De Kamer mag het de regering thans niet aandoen haar te vragen nu weer een ander (nog verdergaand) standpunt in de NAVO naar voren te brengen. Dat zou ons gezag interna tionaal geen goed doen. De terugdrin ging van de rol van de kernwapens is geen nationaal, maar een internatio naal vraagstuk. 1#ie het internationa le overleg van de regering met een motie doorkruist, laadt een zware verantwordelijkheid op zich", aldus minister Scholten. Plicht PvdA-fractieleider Den Uyl bestreed Scholtens opstelling. Het parlement heeft de plicht nu een heldere uit spraak te doen, zodat de regering daarmee rekening kan houden bij de besluitvorming in Brussel, zei Den Uyl. Zijn visie werd kennlijke door de CDA-fractie gesteund door de beslis sing zelf ook met een motie te komen. Over deze motie zei minister Schol ten er geen „behoefte" aan te hebben. De WD kondigde aan zowel tegen de PvdA- als de CDA-motie te stemmen Minister Scholten had eerder in het debat gewaarschuwd voor dat inter nationaal isolement van Nederland. Met de WD-woordvoerder Ploeg on derstreepte de minister: „Wij wensen in alle duidelijkheid niet de weg op te gaan van een nieuw soort neutrali teitspolitiek in Nederland, zoals in het verleden." Minister Van der Klaauw had er op gewezen dat Nederland tot nu toe niet in een isolement is opgetreden, integendeel. Nederland heeft volgens hem een stempel op de besprekingen gedrukt. „We proberen in de NAVO een oplossing te vinden, mocht dat onverhoopt niet lukken dan moeten we een situatie zien te vinden, waarin Nederland zo min mogelijk geïsoleerd raakt." aldus de minister. Vervolg op pag. 3, kol. 4 BRUSSEL (ANP) In België wordt vandaag bij de openbare diensten, handel en industrie gestaakt. De sta king, die een etmaal duurt, is uitge roepen als protest tegen de werkloos heid en de besnoeiingen in de sociale uitkeringen. Er wordt gestaakt door 'ambtenaren, bij het openbaar ver voer, scholen, industrie, winkels, ban ken, televisie, radio en posterijen. Gisteravond legde een deel van het personeel van de spoorwegen het werk neer. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Bestek-korting op de salarissen van trend volgers per 1 januari gaat hoogstwaarschijnlijk niet door. Het wetsontwerp dat deze kortinv moet regelen, is hog steeds niet ingediend, en wordt ook nog niet binnen enkele dagen ver wacht. Daardoor wordt het spoedig te laat om de zaak nog op tijd rond te krijgen. Bovendien zit men in kringen van de regeringspartijen, met name het CDA, niet meer zo te sprin gen om de korting voor de trendvolgers. Trendvolgers zijn de ongeveer 400.000 werknemers in gezondheidszorg en gesubsidieerde instellingen. Volgens de Bestek-bezuinigingen van het ka binet zouden zij net als echte amb tenaren elk half jaar 0,3 oplopend tot voor de hoge salarissen 0,7 pro cent moeten inleveren op de automa tische salarisverhogingen. In tegen stelling tot de echte ambtenaren be talen de trendvolgers echter wel so ciale premies, zoals CAO-loners Ook is hun rechtsposiUe minder sterk dan die van ambtenaren Op deze gronden hebben de vakbonden de Bestek-kortingen voor trendvolgers niet willen accepteren. De eerste kor ting is via wettelijke dwang op 1 juli opgelegd, en nu kabinet en bonden het oneens bleven, had minister Albe dil (sociale zaken) een wetsontwerp op stapel gezet om op 1 januari een tweede korting op te leggen Minimumloon De trendvolgers horen voor een groot deel tot de lager betaalden. Van werk geverszijde is de afgelopen maanden erop gewezen dat het minimumloon voor echte ambtenaren bijna twee honderd gulden netto per maand ho ger is dan in het bedrijfsleven, een en ander als gevolg van hogere sociale premies in het bedrijfsleven Intussen heeft ook het ministerie van sociale zaken cijfers over deze verschillen verstrekt. Zo blijkt dat de minimum loner in de metaalindustrie vanaf 1 Januari 1419 gulden netto per maand verdient, voor de ambtenaar met mi nimumloon is dat echter 1594 gulden, dus 175 gulden schoon per maand meer. Een trendvolger met minimumloon in de gezondheidszorg komt op 1435 netto per maand, dus 159 gulden min der dan eenzelfde werknemer ver dient in een ziekenhuis dat toevallig niet door een particuliere stichting maar door de overheid wordt be stuurd. Deze cijfers blijken in de regerings fracties nogal indruk te maken, en dragen bij tot het gevoel dat het niet zo erg is wanneer de trendvolgers op 1 januari een Bestek-korting zouden overslaan. Het grote netto salarisver schil op minimumniveau zou kunnen worden opgeheven wanneer ook amb tenaren voortaan normaal sociale premies zouden moeten betalen c- Als u toevallig trendvolger bent (aan de index van de regelingslonen vastzit, bedoelen wij dusl hebben wij een belangwekkende ontwikkeling voor u. Onze mensen die dit koeterwaals begrijpen, zien aankomen dat uw eerst komende ombuiging de mist in gaat. Boetseerset (A) BoetseerkJei met verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oxen ovenhard. Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één. Handgreepje met omslagmechanick. voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai diermoticf. Als onder legger o f voor de sier. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blankhouten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren. M. I tuiging. Uit erkentelijkheid on hangt u een van deze kadoos naar I TEHERAN (AFP, AP, Reuter, UPI) De ayatollah Khomeini kampt in Iran met verdeeldheid in eigen gelederen. Aanhangers van een andere invloed rijke geestelijke leidsman, de ayatol lah Shariat-Madari hebben het ra diostation in de noordwestelijke stad Tabriz in de provincie Azerbaidzjan bezet, en laten weten dat zij zich niet langer zullen neerleggen bij besluiten die in Teheran worden genomen. In Tabriz werd door honderdduizen den mensen betoogd, die verandering van de nieuwe grondwet eisten, die Khomeini vrijwel onbeperkte macht geeft. Verder wilden de demonstran ten het aftreden van minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh en de eerste secretaris van de revolutio naire raad. ayatollah Beheschi die als de machtigste man na Khomeini wordt beschouwd. Over de bezette radio werd bekendgemaakt dat beto-, gers de hele provinciehoofdstad in handen hebben, en ook onafhanke lijkheid voor Azerbaijan willen. Het station werd overgenomen na rellen in de heilige stad Qom, vlakbij de verblijfplaats van Shariat-Madari. de geestelijke leider van Azerbaidz jan, waarbij twee doden vielen Khomeini heeft gisteren een gesprek van een half uur gehad met zijn ri vaal. waarna hij zijn aanhangers op riep tot eenheid, en hen vroeg alle aandacht te richten op de strijd tegen de Verenigde Staten Aanhangers van Shariat-Madari hebben echter la ten weten dat zij hem beschouwen als de leider van de sji'itische moslems in o, geen koffie, zie ik de wereld, en niet Khomeini die zich zelf opwerpt als de leidsman van de sji'iten. Shariat-Madari vroeg de bewoners van Azerbaidzjan niet meer ten gun ste van hem te betogen, omdat zij daarmee naar zijn zeggen, de Imperi alisten in de kaart spelen. „Ais het nodig is zal ik zelf de opdrachten geven", voegde Shariat-Madari daar aan toe. Minder pessimistisch Amerikaanse zegslieden waren giste ren iets minder pessimistisch wat be treft de afloop van de gijzeling in de ambassade in Teheran Zij baseerden dat op opmerkingen van de Iraanse minister van buitenlandse zaken. Ghotbzadeh. dat de verklaring die de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft aangenomen beter is dan een vorig ontwerp, omdat daarin Iran nadrukkelijk werd veroordeeld Om dat echter niet over de sjah wordt gesproken zijn we. aldus Ghotbza deh, „niet tevreden" Hij gaf zijn com mentaar na een gesprek met ayatol lah Khomeini President Carter heeft Iran gedreigd de duimschroeven aan te draaien op economisch en politiek gebied, als dat land geen einde maakt aan de bezetting van de ambassade Carter zei dat niet openlijk maar liet het in geheim weten aan honderd congresle den. die echter later toch door vertel den wat de president gezegd had Minister van buitenlandse zaken Vance zal volgende week Londen. Pa rijs, Rome en Bonn bezoeken en daar bij om steun vragen voor de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Iran Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid omvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: _Giro Postcode en plaats: _Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van f7 Kado naar keuze CHA. DB DC. DD (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of be! 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1