i/an der Stee tegen liikervoorstellen EG amrobank® Vrije markt schaadt boer' IMG mag! alië wil conflict et Saoedi-Arabië t de wereld hebben Nog meer rente voor Belgisch geld bij Nederlandse banken Groep ondernemingen wil LPG-eiland bouwen Wel eens last van koffie? KoffieHag, probleemloos lekker! Want Hag is échte koffie, gezuiverd van schadelijke stoffen zoals coffèïne. Ja, zo'n kopje igji| Hag doetje goed... écht goed! ij- tentelers: suikeroverschot mogelijk snel verdwenen eleveranties zijn geschorst Opslag debetrente. Opnieuw gesprek over toekomst kartonfabriek Eigen Huis stelt willekeur vast bij gemeentegaranties Meer Nederlandse zeggenschap over Volvo Car joglaren Wageningen: 'produktie-omvang in rijke landen beperken' /RHs^ -ÏAG 7 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11/RHS 15 ?ege< ot U temi •estui een onzer verslaggevers RDAM Minister A. Ier Stee (landbouw) is het rekt oneens met de be- gingsvoorstellen van ssel" inzake de produk- in suiker in de Europese nschap. meiai Tw< ee' IA) w pees ïnct len gisl *>cia irlen weel rmaHpi >ud-< e nii le in Uft ilisf tjjee: eft)' u lekte oma •n. dat bij handhaving van het quotumsysteem een bij uit- or de bietenteelt geschikt land onze. aanspraak kan maken idhaving van zijn huidige A- i (de hoeveelheid suiker waar- Ie EG een volledige prijsgaran- zei de minister tot de Ne- Ise Bieten Federatie, die in am zijn 25-jarige bestaan Het Nederlandse A-quotum 690.000 ton suiker. e-^ei bekend, wil de Europese Com- met ingang van het komende suikerproduktie in de EG met :r 1,2 miljoen verlagen. Het A- m zou met 400.000 ton worden nderd (voor Nederland neerko op een produktieverlaging met ocent) en het B-quotum, waar- geen volledige prijsgarantie gegeven, met 800.000 ton. Voor land zou dit leiden tot een pro evermindering met 25 procent. Van der Stee zei de suikerbietentelers toe zich in de komende Landbouwr- rad (10 en 11 december a s.) te zullen verzetten tegen de voorstellen van de Europese Commissie. Hij doet dat op drie gronden. In de eerste plaats, om dat hij van mening is. dat de suiker overschotten minder aanzienlijk hoe ven te worden teruggedrongen dan de Europese Commissie voor wenselijk houdt. De minister wees in dit ver band op de aantrekkende wereld marktprijzen, waardoor de EG tegen geringere kosten teveel geproduceer de suiker kan exporteren. De export van suikeroverschotten van de oog sten in 1977 en 1978 kostten de ge meenschap ongeveer 600 miljoen gul den en de minister verwacht, dat dit bedrag bij aantrekkende suikerprij zen op de wereldmarkt zal terug lopen. In de tweede plaats vindt Van der Stee het van belang, dat de speciali satie van de suikerproduktie vol doende tot haar recht komt. Het nu bestaande quotastelsel, waarbij aan lidstaten en ondernemingen garan tieprijzen voor bepaalde hoeveelhe den worden toegekend, werkt rem mend op deze specialisatie, aldus Van der Stee. Hij stelt daarom, dat bij de herverdeling van het bestaande quo tumsysteem (eens in de vijf jaar) dient te worden uitgegaan van dit specialisatiebeginsel. Tenslotte is Van der Stee het niet eens met de commissievoorstellen in zake de produktle van isoglucose. „Het gaat niet aan een produkt als isoglucose, dat in feite gewoon suiker is met een dure naam, gunstiger te behandelen dan echte suiker van het land." Verbijsterd De jubilerende Bieten Federatie, waarvan de leden hun suikerbieten leveren aan de Centrale Suiker Maat schappij (CSM), is verbijsterd over de voorstellen van landbouwcommissa ris Gundelach om de suikerquota vol gend jaar te verlagen met ongeveer 5 procent. Zij drongen er bij Van der Stee op aan de voorstellen tegen te houden. Dit verzoek is, zie boven, ingewilligd. Volgens de bietentelers dreigt de hui dige overschotsituatie, de oorzaak van de voorstellen van „Brussel", spoedig om te slaan in een tekortsitu atie. „Er is dan ook eerder reden om de telers tot hogere produktie te sti muleren door hen een betere prijs voor hun suikerbieten te garan deren." In de suikerjaren 1976/77 en 1977/78 is de wereldsuikervoorraad enorm ge groeid tot ongeveer 32 miljoen ton. In het nu lopende suikerjaar zullen pro duktie en consumptie op een gelijk De huidige suikercampagne draait nog op volle toeren. niveau uitkomen. Verder gaan de bie tentelers ervan uit dat er een suiker- voorraad dient te zijn, die overeen komt met drie maanden consumptie: 23 miljoen tort. De wereld heeft dus momenteel negen miljoen ton suiker teveeL Dit overschot kan, aldus de Bieten Federatie, snel wegsmelten wanneer in de grote suikerproducerende lan den (Brazilië en Cuba) door weersom standigheden schade aan de oogst ontstaat. Anderzijds kan een plotse linge vergroting van de vraag (China bijvoorbeeld gebruikt per hoofd nog maar 4 tot 5 kilo per jaar. tefeen 40 kilo per hoofd in Nederland) het over schot snel doen slinken. Over twee Jaar is een wezenlijk tekort denkbaar, waarbij het uitgesloten is dat een snelle produktievergroting het tekort kan opvangen, aldus de bietentelers. Experimenten De bietenfederatie volgt met belang stelling de experimenten om uit sui ker of suikerbieten alcohol te maken, die geschikt is om te mengen in auto benzine. Tot dusverre kost dit proces in de meeste landen meer energie dan het oplevert. Alleen in Oostenrijk, waar de suikerbieten het zeer hoge suikerpercentage van 20 procent heb ben, kon een positief resultaat wor den bereikt. De federatie betwijfelt of Nederland, waar de suikerbiet gemid deld voor 16,4 procent suiker levert, spoedig een succesvol procédé zal kunnen ontwikkelen. ADVERTENTIE IE (DPA) De regering [talie doet er alles aan om erini diplomatiek niveau de roverse met Saoedi-Ara- n ^ïit de wereld te ruimen. Italiaanse minister-presi- L Francesco Cossiga, jt de regering in Riad een Ischap gestuurd, waarin raagt om zo snel mogelijk aak „op het hoogste ni- j" uit te praten. ;dag gaf Saoedi-Arabië te ken den olie meer te leveren aan In Italiaanse kranten waren iten verschenen dat een deel e provisie, die wordt betaald bij liten van een leveringscontract uwe plie, in de zakken van Itali- politici was verdwenen. De Sa- :he staatsoliemaatschappij, Pe- n, is bang hierdoor een slechte te krijgen. li-Arabië levert Italië ongeveer rde van de olie, die het land heeft. De olie die Saoedi-Arabië isthoudt zou in 1980 en 1981 :n worden geleverd. De provisie Ij dit contract zou worden be- bedraagt ongeveer 120 miljoen (omen wettig lerse banken, waar de provisie is >oneerd, hebben inmiddels laten i dat de olietransactie volkomen is geweest en dat de Italiaanse ng er volledig van op de hoogte 3etaling van provisie is bij deze len een normale zaak. zo ver- de de president-directeur van de (de Italiaanse staatsoliemaat- >pij) Giorgio Mazzanti. aliaanse minister van Industrie, Lombardini, had een schorsing de ENI-directeur voorgesteld, lier Cossiga wees dit echter van ind en gaf opdracht een onder zoek in te stellen naar de ware toe dracht. Het besluit van Saoedi-Arabië om geen olie te leveren komt hard aan voor Italië. Het land zal volgend jaar een tekort aan ruwe olie hebben van ongeveer 28 miljoen ton, bijna één derde van wat het per jaar verbruikt. De Italiaanse pers uitte donderdag scherpe kritiek op de regering; zij zou de ENI te lang haar gang hebben laten gaan en de internationale naam van de ENI te grabbel hebben ge gooid. Tussen de regels door valt te lezen dat de situatie die nu is ont staan eigenlijk alleen maar politiek is; er wordt gewezen op de wankele positie van de regering-Cossiga. ENI De ENI heeft sinds haar oprichting in 1945 vaak de voorpagina gehaald. De wisselwerking van politiek en econo mie, die in dit staatsbedrijf bijzonder duidelijk is, heeft regelmatig politie ke stof doen opwaaien. De ENI Ente Nazional I drocarburi, bewoog zich aanvankelijk over de hele wereld om alleen Italië van de benodigde brandstoffen te vooralen. Later ging de onderneming zich ook bezighouden met kernenergie, terwijl later de chemie, de textiel en de ver werking van steenkool en metalen hun intrede deden. Op het ogenblik staat ENI boven 284 bedrijven, waaronder de produktie- maatschappij Agip. Bij dit bedrijf zijn de moeilijkheden met Saoedi- Arabië ontstaan. ENI heeft ongeveer 120.000 mensen in dienst. De dochte rondernemingen zijn samen goed voor een omzet van 1670 miljard lire. Net zoals andere staatsondernemin gen raakt ENI steeds meer in de rode cijfers. Voor de jaren 1979 tot en met 1982 wordt gerekend op een verlies van 374 miljard lire, (ca 900 miljoen gulden) waar de Italiaanse belasting betaler voor moet opdraaien. In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 7 december 1979, de opslag rente voor debetstanden in rekening courant worden verhoogd van 2% naar 3% Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groep ondernemers heeft ver gevorderde plannen voor een eiland voor deNederlandse kunt waar vloeibaar petro- leumgas zou kunnen worden opgeslagen. Naar de Vak bondskrant van de FNV meldt, zouden de onderne mingen het eiland binnen vijf jaar kunnen opleveren. Volgens secretaris drs G. Schreuder van de ondernemingen, die zich Noordzee eiland groep noemen, kan het bedrijfsleven 1,3 miljard gulden op tafel leggen als het rijk voor dit bedrag garantie geeft. De uiteindelij ke kosten voor het rijk zouden zeer laag zijn. De regering heeft tot nu toe Juist vanwege de kosten niet aan een LPG- eiland gewild. Een andere overheids- argument is dat het LPG dan pas in 1990 opgeslagen zou kunnen worden. De regering heeft eind oktober in principe toestemming gegeven voor de bouw van een LPO-terminal op de terreinen van Shell en BP in het Rijn mondgebied Voorwaarde voor een definitieve beslissing is dat TNO geen grotere risico's ontdekt dan er nu zijn. Tegen de vestiging van een LPG- terminal op het vasteland bestaat veel oppositie vanwege de mogelijke gevaren. Ook de FNV die het bericht over het eiland nu publiceerde, is tegen opslag op het land. Schreuder meent dat het eiland ook zou kunnen dienen voor de aanvoer van vloeibaar aardags en een kolen- vergassingsfabriek. Deze laatste is nu in de Rijnmond gepland. Naar zijn mening zouden alle overheden op het ogenblik echter1 willen meewerken aan de gevraagde vergunning voor de LPG-terminal op het vasteland na dé kater die Rotterdam heeft overge houden aan de beslissing vloeibaar aardgas (LNG) in de Eemshaven aan land te brengen. Schreuder denkt dat de mening van de overheden zal verschuiven onder invloed van de publieke discussie over de gevaren. Dat het eiland in zo'n hoog tempo gebouwd kan wor den, komt omdat het materiaal nu ongebruikt aan de kant ligt en het project in pontonsegmenten kan wor den uitgevoerd. Deze kunnen vanuit het nu ongebruikte Verolme-dok naar de bouwplaats op zee worden gevaren. Welke ondernemingen geïnteresseerd zijn, is niet duidelijk. Wel is de heer Schreuder directielid van Bos Kalis. BRUSSEL (Reuter) Bel- gen, die bereid zijn hun geld uit te zetten bij Nederlandse banken juist over de grens, kunnen daar nu al een rente voor krijgen die oploopt tot 15,75 procent. Al geruime tijd lokken Nederlandse banken in het grensgebied Belgische klanten omdat ze, ondanks de hoge rente die ze betalen, het geld tóch nog met winst in België kunnen uitzetten. In het Nederlandse grensgebied be taalt men voor deposito's tussen de 25.000 en 50.000 gulden rentes, die variëren van 15,25 tot 15 en 14,5 pro cent voor geld. dat respectievelijk één maand, twee maanden of drie maanden uitstaat. Voor deposito's tussen de 50.000 en 100.000 gulden komt daar een kwart procent bij en voor bedragen boven de 100.000 gul den wordt nóg eens een kwart pro cent extra betaald. In Belgische bankkringen is gezegd, dat de vlucht over de grens van Bel gisch spraageld zich nog steeds uit breidt. Voor Belgen is het aantrekke lijk geld in het buitenland uit te zet ten. Ze kunnen daardoor de „roeren de voorheffing" ontduiken, een in houding van twintig procent op alle rentes, waartoe Belgische banken wettelijk verplicht zijn. Wordt het Belgische spaargeld in Bel gische franken bij de Nederlandse banken aangeboden, dan wordt iets minder rente betaald. Voor bedragen boven de 400.000 Belgische franken wordt 12,75 procent rente betaald als het één maand uitstaat. Dertien pro cent geldt voor een termijn van twee of drie maanden. Voor bedragen tussen de één en drie miljoen Belgische franken wordt een extra kwart procent rente betaald en voor bedragen boven drie miljoen nóg eens een extra kwart procent. De Nederlandse minister van financiën, Andriessen, heeft enkele weken gele den overigens zijn Belgische collega Geens toegezegd deze zaak te zullen onderaoeken. Van een onzer verslaggevers WINSCHOTEN Drie kartonfabrie ken en het ministerie van economi sche zaken praten vandaag over de vraag of door herstructurering in de sector vouwkarton de dreigende slui ting van de kartonfabriek Okto in Winschotert kan worden voorkomen. Okto draait met 250 man 60.000 ton vouwkarton. maar zou minstens 80.000 ton moeten halen. Daarnaast staat in Eerbeek de vouw kartonfabriek VPE met driehonderd man en een produktieeapaciteit van 55.000 ton. De derde fabriek is de Eendracht in Appingedam die diver se soorten karton maakt, waarvan 25.000 ton vouwkarton Een door mi nister Van Aardenne toegezegd on derzoek stuit op het probleem dat de totale produktie omlaag moet. maar uiteraard voelt men er in Eerbeek en Appingedam niet voor daarvan de dupe te worden. Daarbij komt dat de Eendracht in handen is van een En gels papierconcern Minister Van Aardenne heeft eventu eel een drukmiddel in handen omdat deze fabriek om een lening van 18,6 miljoen gulden heeft gevraagd De directie zegt er geen flauwe notie van te hebben wat de minister voor ogen staat Hetzelfde geldt voor het pa pierconcern KNP waarvan de VPE een volle, en de Okto een halve doch ter is (de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij bezit de andere helft). In afwachting van het onderzoek heeft het Okto-personeel een sinds drie dagen gevoerde bezettingsactie opgeschort. De FNV-leden willen een gesprek met hun vakbond omdat ze teleurgesteld zijn in de houding van deze bond. Het CNV stuurde een soli dariteitsbetuiging. maar de FNV die zegt het doel van de bezetting wel te onderschrijven liet desgevraagd weten niet mee te willen doen aan een actie die men niet zelf mee heeft mogen voorbereiden. Dit was gedaan door de ondernemingsraad. AMERSFOORT (ANP) Huizenko pers die een gemeentegarantie nodig hebben omdat de bank op basis van hun inkomen alleen geen hypotheek wil verstrekken, moeten er rekening mee houden dat de Nederlandse ge meenten op dit vlak geen eensluiden de norm hanteren. Dit zegt de Vereni ging Eigen Huis in Amersfoort, die er bij de regering op heeft aangedron gen dat er een centrale regeling wordt vastgesteld voor garantieverstrek kingen. De vereniging spreekt van willekeur. Steeds meer gemeenten leggen de mening van de adviescolleges (de be middelende organen), die de garan- tieaanvragen namens het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening beoordelen, naast zich neer. De aanvraag wordt dan getoetst op vrij willekeurige, door de gemeente zelf vastgestelde nonnen, aldus Eigen Huis. De vereniging signaleert voorts, dat de werkende vrouw zich in een aantal gemeenten „flink gediscrimineerd" mag voelen. In deze gemeenten wordt namelijk bij de beoordeling van de verhouding woonlast-inkomen niet of nauwelijks rekening gehouden met het salaris, dat de vrouw verdient. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/HELMOND De nieu- we voorwaarden van de regering bij de steun van 155 miljoen aan Volvo in Zweden, geven Nederlanders meer invloed bij de ontwikkeling en bouw van een nieuwe auto bij. Volvo Car in Helmond en Born. Gisteren werd ook bekend dat Volvo Car Nederland in 1982 weer winstgevend zal zijn. Door een groot aantal besparingen zou Volvo Car in 1983 weer winst moeten maken. In een gesprek tussen hoofddirectie en bonden bleek giste ren echter dat die winst al een jaar eerder kan komen. De voor Nederland gunstiger voor waarden bij de steun aan het moeder bedrijf Volvo, zijn volgens het PvdA- Kamerlid Castricum, gisteren geble ken in een gesprek tussen ministers Van Aardenne en de vaste kamer commissie voor economische zaken. Nederlanders in de raad van commis sarissen bij Volvo Car krijgen, aldus Castricum, een doorslaggevende stem bij belangrijke beslissingen Ook zijn er betere voorwaarden dat het werk in Nederland blijft. De Zweedse financiële bijdrage aan het nieuwe project, ongeveer 75 mil joen. noemde Castricum wat lager dan aanvankelijk gepland. De vakbonden zijn hierover tevreden; minder ingenomen zijn zij echter over de samenstelling van de nieuwe di rectie bij Volvo Car. Die zou volgens de hoofddirectie van het concern moeten worden uitgebreid van drie naar vijf man waarbij de twee nieuwe leden van buiten net bedrijf zouden moéten komen. De Industriebond FNV en de Unie BLHP vinden dat het mensen van binnen het bedrijf moe ten zijn. Verder vinden zij dat de huidige Zweedse hoofddirecteur plaats moet maken voor een Neder lander. PHOENIX (Reuter) Het Europese Airbus consortium heeft een gevecht met Boeing om een grote order bij de luchtvaartmaatschappij TWA ver loren. TWA heeft tien Boeings 767 besteld, een nieuw type vliegtuig, dat evenals de Airbus geschikt is voor de middel lange afstand. Daarnaast heeft TWA nog eens een optie genomen op tien Boeings 767. ADVERTENTIE pENINGEN (ANP) Het vrije marktmechanisme werkt altijd in het nadeel van de ren, of E NU IN Nederland werken of in de derde wereld. In eigen land kan alleen de trale overheid de boeren beschermen en internationaal gezien dient er een nieuwe flbouwmarktorde te komen. Dat betoogden gisteren tijdens een gezamenlijke inaugurele e aan de Landbouwhogeschool in Wageningen de nieuwe hoogleraren prof P C van den irt en prof. J. de Hoogh. egswijze „de boeren klagen al- kan men volgens dr Van den t gerust aanvullen met: „en vaak htOf de economie nu groeit, leert of keldert, de boer trekt het kortste eind, aldus dr Van foort. Hij beschouwt het mecha- e van de vrije markt als ontoerei- voor de problemen in de Neder- ie landbouw. De prijzen van lsche produkten schommelen Omdat de vraag naar deze pro- en ook ln een groeiende econo- lauwelijks toeneemt, zal de agra- e sector met een afnemend aan- In de consumptie als geheel ge- ïn moeten nemen. De landbouw ardoor een krimpende bedrijf- zei Van den Noort. :oncludeerde. dat het prijsme- sme nog steeds in het nadeel de boer heeft gewerkt. Land bouwcoöperaties ziet hij niet als een geschikt middel om prijsschomme- lingen, overproduktie en aantasting van het landschap in het gareel te houden. Volgens Van den Noort loopt de beoogde samenwerking stuk op gebrek aan solidariteit. Eigenlijk kan alleen de overheid doeltreffend rege lend optreden, denkt de nieuwe hoog leraar. Hij waarschuwde in dit ver band wel voor een bureaucratische chaos. Prof De Hoogh verklaarde in zijh deel van de inaugurele toespraak, dat men, internationaal gezien nog altijd veel goeds verwacht van het vrije marktmechanisme. Opheffing van handelsbelemmeringen, zoals in de EG. zou leiden tot een verhoging van de produktiviteit. Maar juist omdat de afzonderlijke staten binnen de ei gen grenzen wel regelend optreden, komt van dat vrije marktmechanis me voor de boeren zelf toch weinig terecht, denkt De Hoogh. Volgens hem dreigt de agrarische we reld te worden opgesplitst ln twee blokken: het rijke noorden (waar de produktie sneller groeit dan het ge bruik) en het arme zuiden (waar de produktiegroei achterblijft bij de vraag). De voedselstroom naar de ontwikkelingslanden, het arme rui den, is de laatste jaren sterk toegeno men. Op het eerste gezicht lijkt dit een harmonische ontwikkeling, aldus dr De Hoogh, maar de ontwikkelings landen zullen er slechts op korte ter mijn van kunnen profiteren. Op de lange duur zal de invoer van goedkoop „noordelijk" voedsel in het nadeel van het zuiden gaan werken. omdat in de arme landen op die ma nier geen actief landbouwbeleid van de grond komt. De voedselvoorzie ning ln deze gebieden loopt dan op lange termijn gevaar, aldus prof. De Hoogh. Opheffing van fle landbouwbarrières tussen noord en zuid zal volgens de nieuwe hoogleraar aldus werken in het voordeel van de technisch superi eure landbouw van het noorden. De relatief lage arbeidskosten in het zui den zullen het uiteindelijk toch ver liezen van de voortgaande produkti- viteitsstijging ln de rijke landen. Een structurele oplossing ligt volgens prof. De Hoogh in de stabilisatie van wereldmarktprijzen, mits deze wore. .-ngevuld met een doelbewus te beïnvloeding van het prijsniveau op de internationale markt. Het doel is, aldus De Hooeh rcheppen van een klimaat, waarin de derde-wereld- landbouw goed kan gedijen: het aan leggen van buffervoorraden is niet toerijkend. D rijke landen zullen uit eindelijk ln onderling overleg moeten overgaan tot een regulering van de omvang van de agrarische produktie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15