Computer neemt files in de kijker Trouw Commentaar vuurwerk: gevaarlijk Nederlandse vinding mogelijk Europees demonstratieproject oud, maar niet stram afkorting meegevallen Spoed gevraagd Wcn sjBedrijf wil deel nieuwbouw in Frankrijk vestigen Garens verbrand Shell moet opnieuw vergunningen vragen IQNDERDAG 6 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Tekeningen, bi| voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, (ury politieke prent, postbus 059, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Vroeger maar dat moet lang geleden zijn zag je in de nieuwjaarsnacht va ders en moeders (meer va ders trouwens, want de moeders moesten de hele keet nog afwassen) met hun kinderen naar het vuurwerk kijken. Altijd op een eerbiedige afstand, want vuurwerk was ge vaarlijk. Dat is het natuur lijk nog steeds, maar aan de manier waarop er mee omgesprongen wordt, zou je dat niet zeggen. Niet voor niets geeft het Veilig heidsinstituut elk jaar op nieuw folders uit over de risico's die aan die ..spelen met vuur" verbonden zijn. Vuurwerk doet elke keer weer mensen vooral kin deren met zware brand wonden in het ziekenhuis belanden, of met zulke ernstige verwondingen aan de ogen dan zelfs blindheid het gevolg kan zijn. Waann zitten de gevaren? We ci- teren een stukje uit de folder „Vuurwerk": „Oog- en handver wondingen zijn meestal het ge volg van het op de verkeerde ma nier afsteken van vuurwerk. Het in de hand aansteken en daarna weggooien is een van de gevaar lijkste vormen van vuurwerk- pret. Je weet immers nooit hoe lang het duurt voor het vuurwerk ontploft. Ook het opnieuw aan steken van weigeraars (lont opge brand, niet afgegaan) is enorm riskant. De lont is bij de eerste ontsteking vaak al zo ver opge brand dat bij het opnieuw ontste ken de zaak meteen explodeert Gelegenheid onr een veilige al- stand te nemen is er dus niet bij". En verder moet vuurwerk droog bewaard worden, nooit in de zak gestoken worden (normale li chaamswarmte kan het spul al doen ontploffen) en is het altijd gevaarlijk vuurwerk met een lu cifer aan te steken, omdat de lont dan te snel opbrandt; de gloeien de punt van sigaret of sigaar is in dit geval betrekkelijk veilig Een ander gevaar is het lawaai „Knallend vuurwerk kan gehoor- beschadiging veroorzaken" en daarom is het aan te bevelen niet teveel knallers achter elkaar af te steken Huisdieren kunnen be slist niet tegen knallen en moe ten op oudejaarsavond dan ook binnen 'gehouden worden Dat oud en stram bij elkaar zou den horen, kun je in elk geval van Paul Liebert niet zeggen. Oud mag hij met z'n 88 jaar wel genoemd worden maar stram is een woord dat niet in zijn vocabulaire voorkomt. Sinds z'n veertiende jaar doet hij aan sport en dat wil hij voorlopig vlak voor de voeten van nietsver moedende wandelaars te gooien Of de kinderen de folder in han den te geven. Deze. en een vouw blad met tips over veiligheid bij alle december-feestelijkheden. zijn te bestellen bij het Veilig heidsinstituut in Amsterdam De volhouden. Zodoende is hij nog elke week in de gymnastiekzaal in zijn (Oostduitse) woonplaats Hartmannsdorf druk doende met turnen en wat al niet meer, waarmee hij zowel bij zijn leef tijdgenoten als bij jeugdige gym nasten bewondering oogst. uitgebreide folder door 1,75 (be stelnummer V 7911» over te ma ken op giro 66788 ten name van .L*ef Veilig". Amsterdam, het vouwblad December (bestel nummer V 7512) door één gulden op hetzelfde nummer te storten Hoe zit het nou met de afkortin gen Bd (Breda). Asd Amster dam en Zst (Zaanstad) in tie nieuwe plaatsnamengids van Vuga die we hier onlangs aankon digden? De heer De Wit. hoofd afdeling Bevolking van Leusden. zegt er dit van: die afkortingen staan in het van het ministerie van binnenlandse zaken afkom stige „besluit bevolkingsboek houding". waarin voor bepaalde plaatsen een beetje willekeurig overigens -*■ bepaalde afkortin gen worden voorgeschreven. Die zijn bedoeld om gebruikt te wor den op persoonskaarten in het bevolkingsregister, omdat op die kaarten maar een klein plekje voor de plaatsnaam is gereser veerd. De afkortingen zijn dus nooit bedoeld geweest voor het postverkeer en zo ver zal het ook wel niet komen Worden vrouwelijke dominees in de gereformeerde kerken gedis crimineerd'' Mevrouw Margriet Postma-Oosker (34). sinds drie jaar parttime-predikante in Oostzaan (en daarvoor al vier jaar een volledige predikants plaats vervullend) vindt dat het wel meevalt „Ik heb één keer meegemaakt dat een benoeming volgens m)J is afgeketst op het feit dat ik een vrouw ben", zegt ze in het feministisch maandblad Opzij- ..Dpt je als vrouw minder preekverzoeken zou krijgen, zoals sommige collega's beweren, ik zou bijna zeggen: was het maar waar. want de telefoon staat hier soms roodgloeiend. Dan denk ik wel eens stiekem: werd ik maar wat gediscrimineerd, dan had ik het wat rustiger Natuurlijk zijn er best plaatsen in Nederland, waar ze er niet over piekeren om mij voor een preekbeurt te vra gen. maar hier in het westen van het land heb je op dat punt echt geen moeilijkheden meer Ik was. toen ik afstudeerde, wel degelijk voorbereid op tegenstand en mis schien is het mij daarom alle maal wel zo meegevallen Er zijn op het ogenblik vijftien vrouwe lijke dominees in onze kerken Dat is natuurlijk niet veel. maar je kunt verwachten dat je in een Instelling die ruim 1900 Jaar geen vrouwen aan bod heeft laten ko men. moet knokken Er zijn trou wens veel meer vrouwelijke theo logen die of niets met hun studie doen of de pastorie niet In gaan.' Michael Webster Is herkozen tot vtce-voorzltter van het 8000 leden tellende genootschap ter voorko ming van dierenmishandeling in Hongkong Kort geleden nog heeft hij verklaard niets kwaads te zien in het eten van honden vlees. vooropgesteld dat de hon den speciaal als consumptiedier Zijn gefokt en op humane wijze afgemaakt worden Een echte dierenliefhebber dus Hel is verheugend dat de Tweede amer deze week met een zo grote duidelijke meerderheid zich uit gesproken heeft tegen de plannen om de commerciële televisie via de Herdeur van de kabel ons land (tinnen ic lalcn. Geen kwaad "Voord dus over die Tweede Kamer cn dal besluil. al blijft de twijfel Hel »s namelijk de vraag of de P e Kamer zich niet al ie passief op telt ten aanzien van de technische .ontwikkelingen op het gebied van peie radio cn televisie en het succesje leisj van deze week (..mooi. nog net op het laatste ogenblik een lek ge- (j stopt niet het gevaar in zich ïagi draag! van een parlementaire e€ zelfgenoegzaamheid. De helft van er de plannen van de kabelleggers en s°l hun bondgenoten is ons niet aan gezegd. Ik* Speciale aandacht verdient het ar- rde gument dat de voorstanders van leefjhet toelaten tot Nederland van de Luxemburgse commercie steeds maar weer hanteren, namelijk: ,Waar zouden we ons eigenlijk druk om maken? Straks hangt er toch een Luxemburgse satelliet in de ruimte om ons met een over vloed van commerciële pulp-pro- gramma's te overstralen en het Nederlandse omroepbestel weg te spoelen" (al houdt men om tacti sche redenen de verwijzing naar de bedreiging van het Nederlandse omroepbestel soms stil). Het is een merkwaardig argument, want met het grootste gemak kan je het ook omkeren: „Als dat straks allemaal zo leuk zit met die satelliet in de ruimte, wat bezielt 4 de kabelleggers dan om zo fanatiek in de grond te wroeten om steeds meer kabels te leggen en bij steeds meer gemeentebesturen hun plan netjes er door te jagen?" Het is duidelijk; het argument van dai die satelliet wordt er met de haren „A bij gesleept om als stok achter de riod deur te dienen om spoed te maken 5) e met de kabelplannen en he* Ne- derlandse bestel bij voorbaat in ^diskrediet te brengen. Straks als het hele land bekabeld is. zullen de kabelexploitanten dan achteraf concluderen: „Wij kunnen die hele satelliet wel achterwege laten, want we bereiken ons doel ook langs de vrije kanalen van het Nederlandse kabelnet." Zolang de mogelijkheid van com merciële exploitatie van de kabels nog niet door het Nederlandse par lement en de regering geblokkeerd was, dienden de Luxemburgse sa tellietplannen alleen maar als drei gement; nu er een duidelijk „stop" geklonken heeft, is het waarschijn lijk dat de plannen nog eens op hun technische, financiële en poli tieke haalbaarheid zullen worden bekeken. Het is daarom nodig, dat de Twee de Kamer het niet bij een aanpas sing van de Nederlandse omroep wet laat, maar ook kijkt hoe bijvoorbeeld via het Europese par lement of de parlementaire verga dering van de Raad van Europa in andere landen de politieke weerzin tegen die satellietplannen kan worden gemobiliseerd. Het is bekend dat ook West-Duitsland niet zo gelukkig is met de Luxem burgse plannen. En trouwens, het is toch ook heel moeilijk voor te stellen dat andere Westeuropese landen het zouden toelaten dat er zich in hun midden, onder het motto: „De ruimte is vrij" een cultureel roofstaatje zou pntwik- kelen? We hebben gelukkig enige erva ring op dit punt. Met een beroep op „de vrije zee" zijn wij jaren lang in West-Europa geplaagd door het verschijnsel van de zee zenders, totdat het internationaal verdrag van Straatsburg daar een einde aan maakte. Het is verstan dig nu reeds, naar analogie van dat verdrag, maatregelen te nemen om ons te behoeden voor de zenders uit de ruimte. Ook de plannenmakers met de radio- en televisiezenders hebben er recht op, dat wij daar zo spoedig mogelijk mee beginnen. Het be spaart hen in elk geval een hoop teleurstellingen en kosten en dat is toch ook mooi meegenomen, niet waar? ue Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Oeneral Elec- ut Plastics (OEP) overweegt af te zien van de uitbreidingsplannen voor haar bedrijf in Bergen op ZoomHal ïteren. Er zijn contacten in Frankrijk om daar in elk geval een deel van de geplande nieuwbouw te vestigen. Vol gens de directie heeft de provincie Noord-Brabant te veel tijd nodig om de benodigde vergunningen voor de uitbreiding af te geven Sinds juni 1977 heeft dat bedrijf contact met de provincie over haar plannen die veel op verzet stuitten Bij de produktie van het plastic wor den giftige,en brandbare gassen en vloeistoffen gebruikt, die kunnen ontploffen. Ook wordt er geklaagd over geluidshinder Eind 1977 is er een uitspraak over de uitbreiding van het bedrijf uitgesteld toen er opnieuw fosgeen ontsnapte. Toen in juli vorig jaar de directie vroeg om een besluit op korte termijn, antwoordde het provinciebestuur in januari van dit aar dat eerst aan een aantal veilig- leidsvoorwaarden moest worden voldaan Na uitvoerig contact tussen het be- rah, drijf en verschillende instanties schreven gedeputeerde staten van Nu zijn er ook een hoop mensen die niet tegen knallen van ver over de 100 decibel klinnen. maar dat is in de folder niet terug te vinden. Zieke mensen, oude men sen. nerveuze of. gewoon erg schrikachtige mensen Niet al leen binnenshuis krijgen die de ene schrik na de andere te ver werken als er onder en in flatge bouwen hele series rotjes ontplof fen Buitenshuis wagen ze zich. niet eens als fiet niet hoognodig is. want om elke hoek. in elke stoep en overal waar maar plaat sen zijn waar het „lekker" knalt, kun je „verrast worden door rot jes gooiende jongens. En niet al leen op de oudejaarsavond en in de nieuwjaarsnacht, maar vaak de hele maand december door en soms zelfs al in november. Waar schijnlijk beseffen de Jongelui niet eens dat hun slachtoffers zich letterlijk een ongeluk kun nen schrikken, en in de folder wordt daar met geen woord over gerept. Wel wordt aangeraden van tevorén een plek te bepalen waar de toeschouwers veilig kun nen kijken, en ouders die beslui ten hun kinderen vuurwerk te geven, wordt geadviseerd om die kinderen goed te instrueren en voortdurend onder controle te houden- Misschien zouden die ouders dan in één moeite door hun kinderen kunnen uitleggen waarom het gevaarlijk is rotjes Noord-Brabant op 6 september van dit jaar dat uiterlijk in december 1980 beslist zal worden op de aanvragen van de vergunningen. Vorige week zou in afwachting daarvan een tech nische overeenstemming bereikt moéten zijn Omdat dit niet gebeurd is heeft directeur G. J. Schmittmann van öEP daarover zijn zorgen uitge sproken bij gedeputeerde staten. Vol gens hem moet er binnen twee maan den beslist worden of er nieuwe inves teringen bij het huidige bedrijf de voorkeur heeft. De voorgenomen uit breiding van vijftig procent van het huidige bedrijf en het bouwen van enkele nieuwe fabrieken zou vierhon derd nieuwe arbeidsplaatsen opleve ren. waarvan honderd in Frankrijk ENSCHEDE Voor een kwart mil joen gulden aan garens is gisteravond in vlammen opgegaan bij een brand in een opslagloods in Enschede Bin nen een uur werd de loods in de as gelegd. De brandweer wist te voorko men dat het vuur oversloeg naar een houtopslag. Draadlussen in het wegdek registreren en geven de informatie door aan de computer. Van onze correspondent MOERDIJK - Shell Chemie Moer dijk moet drie oprichtingsvergunnin gen opnieuw aanvragen omdat zij bij Koninklijk Besluit nietig zijn ver klaard Eind 1972 en begin 1973 gal de provincie Noord-Brabant vijf vergun ningen af Ingevolge de wet op de luchtverontreiniging en de hinder wet Tegen drie daarvhn is toen be roep aangetekend. De nietigverkla ring daarvan is op louter administra tieve gronden gebeurd Volgens de Raad van State had in totaal één gezamenlijke vergunning afgegeven moeten worden. Voor de sinds 1973 begonnen produktie bij Shell heeft de uitspraak waarschijn lijk geen gevolgen Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant moeten daar nog over beslissen Een woordvoerder van Shell betreurt de nietigverklaring Volgens hem gaat er bij Shell en de provincie veel tijd zitten in de behandeling van de nieuwe aanvraag „Met deze beslis sing is geen enkel milieubelang ge diend," zei hij. door Dick Ringlever DEN HAAG— In mei volgend jaar begint Rijkswaterstaat op de oostelijke rijbaan van rijksweg 13, tussen Zestienho ven en Delft-Zuid, met het testen van een nieuwe elek tronisch gestuurde filebeveili ging. Een door de dienst ver keerskunde uitgedacht en door Philips uitgewerkt sys teem, dat uniek is in de we reld en veel meer mogelijkhe den voor het verkeerstoezicht biedt dan de thans gebruikte. Het kondigt niet alleen tijdig dreigen de verkeersopstoppingen aan (door middel van op afstand te bedienen borden met adviessnelheden), het maakt het ook mogelijk automatisch ongelukken te registreren en dan ook weer autonatisch de politie te alarme ren. Voorts kan het verkeer tijdig naar andere rijstroken worden gediri geerd. óf wanneer de hele weg is geblokkeerd via afslagen naar al ternatieve routes worden geleid. Bij Rijkswaterstaat verwacht men. dat met dit systeem het aantal onge lukken op snelwegen aanmerkelijk kan worden teruggebracht en dat een snellere doorstroming wordt bereikt. Twee projecten Als de proef op het vijf kilometer lange traject slaagt, zal direct worden begonnen met de uitvoering van twee definitieve projecten. Het eerste om vat de hele rijksweg 13 tussen de Rijswijkse Hoornbrug en het Rotter damse Kleinpolderplein, plus delen van de ruit rond-om Rotterdam (bo ven de Maas tot aan de ene kant de Van Brienenoordbrug en aan de an dere de Beneluxtunnel). Het tweede betreft een deel van rijksweg 2 (van Abcoude tot de brug bij Vianen) plus een stuk van rijksweg 12 (van even ten westen van Oudenrijn tot de afrit Driebergen» Beide projecten zullen begin 1982 moeten zijn uitgevoerd, maar al een jaar eerder zal het drukke gedeelte van rijksweg 13 tussen Delft-Noord en het Kleinpolderplein gereed zijn Op al deze weggedeelten zullen om de 590 meter detectielussen in het weg- Vlottere doorstroming door aangepaste snelheidsadviezen I dek worden aangebracht, die behalve de intensiteit ook de snelheid van het verkeer registreren. Die informatie wordt automatisch doorgegeven naar een computercentrale (voor rijksweg 13 staat die al aan de Delftse Kruit- huisweg). waar de cijfers worden ver geleken met een aantal criteria, die in het geheugen van de computer zitten Daarna geeft de computer aan wat er dient te gebeuren. De verkeersleider in de centrale hoeft alleen maar ja of nee te zeggen. Registreren de lussen een zodanig toenemende drukte dat er filevor ming dreigt, dan worden tijdig de borden met oplichtende adviessnel heden in werking gezet. Al naar ge lang de situatie kunnen die worden afgesteld op 30. 50, 60, 70, 80 en 90 kilometer. Die lussen vertellen ook wanneer er ergens een ongeluk is gebeurd en dan kan met één handeling de verkeers- centrale van de rijkspolitie in Drie bergen worden gealarmeerd Op het zelfde moment kan met behulp van een rood oplichtende X in de portaal borden boven de weg het verkeer naar andere rijstroken worden gediri geerd of zelfs gedwongen worden de weg helemaal te verlaten (en bijvoor beeld in plaats van de Van Brienen- oordbrug de route via de Beneluxtun nel te nemen). Minder ongelukken Bij Rijkswaterstaat rekent men erop met dit systeem het aantal ongeluk ken op drukke wegen (wegens met een verkeersdichtheid van vijftien honderd motorvoertuigen per rij strook en per uur) met vier tot vijf per kilometer weg per jaar te kunnen terugdringen. Op het ogenblik ligt dit aantal op gemiddeld achttien per ki lometer per jaar. waarvan de helft het gevolg is van files. Maar de mogelijkheid bestaat, dat die vermindering nog groter zal zijn. Op rijksweg 16, waar men ten tijde van de tunnelbouw bij Dordrecht ook met een zij het beperkter file signaleringssysteem heeft gewerkt, bleek het aantal botsingen zelfs met de helft te verminderen. Deze instal latie wordt nu gebruikt op het drukke stuk weg ten zuiden van de brug bij Vianen. Resultaten daar zijn nog niet bekend. Daarnaast maakt het systeem het mogelijk meer voertuigen te verwer ken doordat het verkeer gelijkmati ger doorstroomt. Rijkswaterstaat schat dit aantal op honderd per uur per rijstrook De kosten, die het aanbrengen van de installatie met zich brengt, bedragen vijf tot zes ton per kilometer weg „Dat lijkt een heel bedrag", aldus J H Jenezon, een van de uitdenkers van het systeem, „maar als de projec ten slagen, komt dat geld er met gemak ook weer uit. Als je uitgaat van het gangbare cijfer van 20.000 gulden, waarmee de „kosten" van een verkeersongeluk worden uitgedrukt, dan betekent dit, dat per kilometer en per jaar al een kleine ton wordt terugverdiend." Besparend werkt het systeem ook anderszins Jenezon: „Je kunt het bij voorbeeld ook toepassen bij weg werkzaamheden. Normaal kost het opstellen en afbreken van marke ringsmateriaal en waarschuwings borden ongeveer anderhalf uur. Door gebruik te maken van het elektroni sche waarschuwingsstysteem kan die tijd worden teruggebracht tot drie kwartier d een uur Toekomst Bij Rijkswaterstaat ziet men voor het systeem in de toekomst ook veel bre dere toepassingsmogelijkheden. „Ei genlijk", zegt Jenezon, „zou het op alle drukke snelwegen moeten wor den Ingevoerd. Dat betekent, dat vrij wel de hele Randstad ervoor in aan merking komt. Technisch kan dat In tien tot vijftien Jaar zouden alle druk ke snelwegen in de Randstad met dit systeem beveiligd kunnen worden De vraag ls alleen of het geld ervoor beschikbaar komt Het systeem zélf is trouwens al even zeer voor uitbreiding vatbaar. Het zal bijvoorbeeld (nog voor 1982) worden aangevuld met een weerdetector, die mist, harde wind en gladheid regis treert en daarvoor waarschuwt. Daar mee worden op het ogenblik proeven in Finland genomen, een van de lan den, die ln de Euco-Cost zitten. Dat ls een organisatie, die zorgt voor Inter nationale uitwisseling van kennis op het gebied van de elektronische ver- keersbeveillglng. In het kader van die samenwerking, maakt het Neder landse systeem een redelijke kans uitgeroepen te worden tot Europees demonstratieproject, wat kan bete kenen, dat het ook ln andere landen wordt ingevoerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5