Lode Pemmelaar: mathematisch realist Vrouwen protesteren tegen verkrachting I HET BOEK VAN DE MAAND: Onbekend werk van Disraeli gevonden Nieuwe gedichten van Elly de Waard Sb TOT EN MET 5 JANUARI f29,50 Expositie in Utrechtse galerie met boeiende aspecten Popdagen Realistisch verslag van rechtszaak S] Nieuwe boeken NOS zet adjunct Radio Noord aan de kant Met Jk probeer mijn pen" X*? XX is getracht de geschiedenis van onze letterkunde te schetsenV van het eerste begin tot het jaar V' waarin dit boek verschijnt DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Lode Pemmelaar: Vijf vlakgommen, acryl op doek (1978) door Tyme Valk UTRECHT - Vlakgummen, lucifersdozen, vleeszakjes, banketdozen, vensterenveloppen, kas boeken en andere thema's uit de kantoorboekhandel en verpakkingsindustrie neemt de in Wommels (Friesland) werkende kunstenaar Lode Pemmelaar op om in een sterk onderkoeld hyperrealisme te presenteren. Net als de hyperrealisten zoekt Pem melaar al onderwerpen uit die zich In zekere zin laten ontwerkelljken. Een banale aanleiding monumentallseert hij in abstracte richting HIJ analy seert de af te beelden voofwerpen tot geometrische systemen van kleur vlakken die in wezen platte en dus mathematische composities verto nen. Het realistische aspect Is enigs zins verdrongen len gunste van de tcchnlsch-compositionele factoren die zowel de hard edge- als de op art- kunstenaars trachtten vorm te geven. Pemmelaar liet de realistische aanlei ding niet geheel los. zoals ook te zien is op de tentoonstelling die Galerie Neude in Utrecht op het ogenblik presenteert. De gebruiksvoorwerpen vertonen al lereerst door de enkelvoudige kleur vlakken een technische spanning. Daarbij zorgen de illusionistische slagschaduwen, die de ruimtelijke en schijnbaar platte zaken werpen, dat door R. L. K Fokkema Precies een jaar na haar verrassende debuut Afstand ver- schijnt van Elly de Waard de tweede gedichtenbundel, Luwte geheten. Zo'n vlugge opeenvolging kan nadelig zijn voor de goede herinnering aan de eerste bundel. Dat is hier niet het geval, omdat Luwte van een overwegend ander karakter is dan Afstand. De eerste bundel stond ln een bloemrijk teken van verdriet om verlies, in de tweede probeert Elly de Waard zich vooral te verzoenen met de ontstane vervreemding. Ze probeert een eigen stem te geven aan haar natuurbeschou wing en een eigen visie op de dood. De impressionistisch geUnte reflec ties spelen zich af in een pastoraal landschap; ver van lawaai en drukte hoort zij slechts de roep van fazanten gedonderjaag van duiven ln bomea en het slaan van tennisballen. Serin gen. rozen, theunisbloemen en spar ren zijn haar gezelschap in de her dersuurtjes. waar een plaatsvervan gende liefde kan ontluiken Luwte kan een mooie bundel genoemd wor den. ook wanneer men oog heeft voor wat de bundel ln wezen wil weerspie gelen een wegschrijven van angst, een bannen van schaduwen, verzach ting van het denken Een schrijven ln de hoop dat deze weerspiegeling ..zich mengt met dieper zien". Maar de overtuiglngs- en symboliserings- kracht der gedichten Is geringer dan in Afstand, zodat dit debuut onge stoord door Luwte in de herinnering blijft voortbestaan Dat Luwte best mooi is. maar niet zo AMSTERDAM De N08 is niet van plan Jumping Amsterdam het over eengekomen vergoedingsbedrag te betalen voor de tv-uitzendtngen op 3 en 4 november De NOS ts van me ning dat het bestuur van Jumping Amsterdam de verplichtingen niet is nagekomen, die mondeling en schrif telijk waren gemaakt over het wed- sirijdprogramma ln het Ral-gebouw m Amsterdam Speciaal vandaag Canaris. Duitse speelfilm uit 1954 van regisseur Alfred Weidemann met in de hoofd rollen O. E. Hasse. Adrian Ho ven. Barbara Rutting en Mar tin Held. Admiraal Wilhelm Canaris was een van de mach tigste mannen onder Hitier. Wat waren de werkelijke be doelingen van het hoofd Ge heime Dienst? Werkte hij voor of tegen Hitier? Ned. I 19.49 uur Louise, de reageerbuisbaby. Ongeveer twee Jaar geleden Is in Engeland een zwangerschap tot stand gebracht onder de microscoop. Thames Televi sion maakte een film van deze gebenrtenis en het team van Artsenij sprak met de ouders van het kind. Prof. Galjaard. de Rotterdamse celbioloog be spreekt de grvolgen van deze doorbraak in de wetenschap. Ned. I 29.20 uur treft als Afstand heeft verscheidene oorzaken. In de eerste plaats is de ondergrond van de schone schijn te weinig wezenlijk geformuleerd met opposities van zomer en herfst, van waken en dromen, van licht en scha duw, tegenstellingen die te zeer in het oog springen om het hart nog te kunnen treffen. Vervolgens is het pas toraal karakter van de bundel wel even obligaat: de vlucht ln de luwte is ln wezen een opgelegd afzien van de dagelijkse realiteit. Nu mag een dich ter zich van anekdotiek onthouden, graag zelfs, maar de poézie is er niet bij gebaat wanneer de luwte zich slechts openbaart in idyllische de tails en zich vermeit ln beschrijving van paradijselijke omgeving, wan neer de noodzaak daartoe onduide lijk blijft. Deze romantiserende es- theticertng laat de taal niet zelf werk zaam zijn; gebruikmaking van mooie woorden is niet voldoende: er ontr staat bij de lezer meer Irritatie dan geïntrigeerdheld. In de derde plaats mist de bundel een zekere evenwich tigheid ln de samenstelling. Op zich zelf genomen is het niet erg dat korte lyrische impressies afwisselen met epische gedichten. Maar de kortheid blijft steken in de tekening (symboli sering krijgt geen kans», en de gedich ten van langer adem zijn te weinig strak van beeldspraak en van gericht heid. Ze blijven steken in de beschrij ving De korte en lange adem sugge reren te veel en te weinig. In totaal acht lk Luwte te bedacht en daarmee ln tegenspraak met De Waards wens niet iemand te zijn „die zich geweld aandoet". De bündel maakt wel degelijk een geforceerd dichterlijke Indruk, waar de gedich ten mank gaan aan intuïtieve beeld vorming. Zo is er sprake van ..gezich ten van narcissen die schreeuwen zonder gerucht", en van ..de smidse van de merels ln het bos", en wordt verdord lang gras vergeleken met ge deukt koper. Te veel gedichten begin nen met .zoals" ten bewijze van het leven ln de vergelijking. De natuur lijkheid van de bundel leidt aldus tot een grote maat van onnatuur. Het ls voor aankomende dichters niet gemakkelijk zich te onttrekken aan het voorbeeld van grote hedendaagse dichters als Kouwenaar. Kopland of Van Oeel. Men kan slechtere voor beelden kiezen dan de genoemde, maar het ls in alle geval wenselijk ze niet te kopiëren. Zo ver gaat Elly de Waard niet met de poézie van Van Oeel. maar ze heeft ln Luwte toch te weinig afstand genomen. In heel veel opzichten herinnert haar poézie aan die van Van Geel. en zo'n voortzet ting belemmert het vinden van een eigen stem. Elly de Waard. Luwte. De Harmonie Amsterdam 1979. 40 bis. 1430. deze voorwerpen nog blonder lijken dan ze al zijn. Pemmelaar is een sub tiel kleurmenger en schilder die de vlakken kleur (grijzen, zachtblauwe en roze tinten) zowel in oppervlakte als in intensiteit op elkaar al wil stemmen. Toch is de verwijzing naar de werkelijkheid overduidelijk, om dat hij de alledaagse voorwerpen fors uitvergroot en dit bovendien doet op een koele, puur registrerende manier. De zakelijke effecten lelden, effecten die hyperrealisten wel eens willen op roepen. Het inhoudelijke resultaat van de bij na abstracte composities bezit vrij wel steeds een anekdotische aanlei ding. De gebruiksvoorwerpen verwij zen naar de gebruiker. Een enveloppe is de metafoor voor de afzender, meer nog voor de ontvanger en de vlak- gommetjes staan voor de tekenaar. De voorwerpen vertegenwoordigen kleine genoegens, die Pemmelaar zonder thematisch effectbejag heeft uitvergroot. De vakmanschappelijke gevoeligheden heeft de kunstenaar dès te daidelijker uitgewerkt. De cómpositie maar vooral de zeer geva rieerde en verfijnde kleurverschuivin- gen houden de moedwil tot het vak van het schilderen beperkt. De kijker krijgt boeiende paradoxen tussen vorm en inhoud en tegenstellingen op elk van de niveaus voorgeschoteld. Tot 7 januari in Galerie Neude 2) te Utrecht. Geopend op maandag tot en met vrijdag van 10-17 uur. Winterfolk 1979 Dordrecht begint zich zo lang zamerhand te ontwikkelen tot een toonaangevend folk-cen- trum. Schuchter begonnen als een toevallige manifestatie is dit festival uitgegroeid tot een traditie die steeds grotere vor men is gaan aannemen. Deze week zijn een groot aantal op tredens gepland in ziekenhui zen. scholen, warenhuizen en cafés. Sluitstuk hiervan vor men vrijdagavond een Keltisch feest en een marathon op zater dag met ruim honderd arties ten uit geheel West-Europa, Joegoslavië en Baskenland. Trekpleisters zijn de Engels man John Martyn, die voor de eerste maal ons land bezoekt en June Tabor die in '77 in Engeland werd uitgeroepen tot folkzangeres van het jaar. Alle zalen van stadsschouwburg Kunstmin zijn zaterdag van 14.00 tot 24.00 daarvoor open gesteld. terwijl het Keltisch feest op kleinere schaal ln het zelfde gebouw vrijdagavond om 20.15 aanvangt Shirts Het popsetzoen 1979 loopt bij na ten einde, toch komen er op de valreep nog enkele new wave groepen een tournee door Nederland geven. Zoals de Newyorkse Shirts, die vorig jaar even op de hitparade ston den met „Teil me your plans" en waarvan zangeres Annie Golden een hoofdrol ln de film Halr vervulde. Hun concert plannen zijn als volgt; Eksit - Rotterdam (6 dec.), Esch-Alme lo (7 dec.), Paradiso-Amster- dam (8 dec.) en Karregat-Eind- hoven (9 dec.). XTC Omhoog gekomen met de punk spelen de Engelse XTC op het moment jaren zestig-nummers in het Paard van Troje - Den Haag (12). Eksit - Rotterdam (13). Stokvishal - Arnhem (14), Paradiso - Amsterdam (15 en Vera - Groningen (16). Rachel Sweet De Amerikaanse Rachel Sweet is een eigenzinnig zangeresje van 17 jaar, dat vla het neus- voor-talent-label Stiff vorig jaar een plaat uitbracht. De tournee die ze toen door Enge land maakte ontlokte lovende kritieken en Elton John wierp zich op als haar grootste fan. Dat zegt verder weinig over haar muziek, die zich beweegt binnen de onderhoudende pop muziek zonder veel franjes. Za terdagavond in het Paard van Troje (Den Haag), zondag in Eksit (Rotterdam) en maandag in de Melkweg (Amsterdam). He door Riet Diemer om ach hm HILVERSUM Twee jaar geleden werd in het Italiaanse plaatsje Latina een jong meisje (18 door vier mannen verkracht. Op grond van haar aanklacht werd vorig jaar een rechtszittin f gehouden waarin het er aanvankelijk veel op leek dat niet de vier mannen terecht stonder maar het slachtoffer zelf. De Italiaanse vrouwenbeweging, die zich steeds sterker maakt tege H dit verschijnsel en slachtoffers van verkrachting begeleidt, nam het voor het slachtoffer op e stelde een feministisch advocate ter beschikking. dat de drie mannen de vierde ïonl 'voortvluchtig op elkaar stapele rad over het dineetje dat ze het meisj vai hadden aangeboden en over geld d* ze nodig zou hebben. Banaal is d manier waarop hun advocaat het f?5,0l minlsme aanvecht door een demagj dra gisch verhaal op te hangen over ee p|| man die door twee vrouwen wer j. vermoord of over mannen die do^ vrouwen worden gedwongen thuis blijven als hun vrienden uitgaan. Tevens vroeg een groepje van zes vrouwen van de Italiaanse vrouwen beweging toestemming om in de rechtszaal te mogen filmen en bij zeer ADVERTENTIE Leef bewust, in het belang van uw hart en bloedvaten. Becel hoort daarbij hoge uitzondering kregen zij toestem ming het hele proces op de beeldband vast te leggen. Waarom de rechters hun fiat gaven voor deze opnamen is nooit bekend geworden. Amateuristisch De filmreportage die de VARA vrij dag vanaf 22.20 uur op Nederland 1 op het scherm brengt, is net zo verbij sterend en openhartig geworden als wel amateuristisch. Over dat laatste: het met de camera gewapende vrou wencollectief bestond zeker niet uit vakmensen. Dat is ook te zien aan de bewegende, rommelige beelden. Maar dat is tevens het stempel van de echtheid. Het hele proces is recht toe recht aan en in zwart-wit geregis treerd. De bedoeling was om bestaande voor oordelen niet alleen bij het publiek, maar vooral bij de politie en de rech terlijke macht, weg te nemen. Veel van die vooroordelen zoals „je zult wel aanleiding hebben gegeven", of „je had maar thuis moeten blijven" komen vaak voort uit het feit dat de meeste politie-agenten en rechters mannen zijn. Het meisje werd door iemand die zij van haar werk kende en die ze ver trouwde meegevraagd in zijn auto. Hij bracht haar naar een villa, waar ze door hem en nog drie andere man nen werd verkracht en mishandeld. Alhoewel de schade nooit in geld is uit te drukken, zoals ze zegt. eiste de feministische advocate in een indruk wekkend pleidooi toch een grote schadevergoeding. Voorbeeld Maar in het bijzonder maakt de advo cate zich sterk om deze zaak als voor beeld te stellen voor zoveel andere verkrachtingszaken waarin vropwen op beschamende manieren worden ondervraagd. In haar indrukwekkend pleidooi legt de advocate er de na druk op dat een vrouw als persoon moet worden behandeld en niet als object. Onbeschaamd is het aantal leugens do< lis h"r g« Gebleken ls dat het aantal aangifte c van verkrachtingen in Italië sterk toegenomen na het bekend worde|gur1 van deze zaak, die overigens hi. geresulteerd in een uitspraak die gt lu] vangenisstraf en hoge boetes voor mannen inhield. In een studiogespre onder leiding van Hanneke Groente man wordt nagepraat met Jeanw Doornen, die zich intensief bezig houdt met de rechtspositie van di verkrachte vrouw en de rechtsgan bij dergelijke zaken. Daarbij is oo Yvonne Scholten, VARA-correspoa dente in Italië, aanwezig. Er mag gerust worden aangenome dat het niet eerder is gebeurd dat ee dergelijk amateuristisch programm zijn weg naar de omroep heeft gevos den, in dit geval de Italiaanse ore roep, de RAI. De RAI bracht het u op de Prix Italia, waar het de hoofd prijs dit jaar won. Inmiddels is ht programma over de hele wereld ve: kocht. het He Popstukken door Bert Jansen. Uitf Bert Bakker, Amsterdam, 182 pag ƒ29,50. Gebundelde artikelen ov« popartiesten. Bij uitg. Kosmos, Amsterdam, ver scheen: Voddeweven (oud textiel nieuw weven) door Mac en Ruth Thiadens, 74 pag. groot formaat, veel ill., 35. Cuna-handwerk (applicaties volgens een Indiaanse handwerkme thode) door Joke Norbruis-Hoytlnk, 78 pag., geïll. 17,50. Bij Voorhoeve, Den Haag, versche nen: Het Kurhaus van badhuis tot levend monument door mr A. Ad. Zijlstra, 96 pag. groot formaat, geïll. „kroniek van 160 jaren", 24,90. Kerstfeest overal door Anita C. van der Ven; een lees-, kijk- en knutsel- boek, 48 pag., 4,90. Uitgeverij Pegasus te Amsterdaj stuurde de volgende boeken; Op zot naar nieuwe wegen, het Nederlands communisme in een bewogen period dei van H. Hoekstra (179 blz - 15) ejme Februari (drie delen De vreemde wet ,jei De vogelvrijen; De opstand) van I. d Vries. (442, 379 en 455 blz. same ül 90). hei Van uitgeverij Omrüboek in De^" Haag zijn: in de miniade-reeks i deeltjes: Toulouse-Lautrec, Schildl rijen van Pleter Breugel, Schilder! en van Titiaan en Schilderijen vai Rembrandt. Per deeltje van 156 pagi na's 9,90. Ontmoeting op de Akro polis verhalen van J. L. van de Kalck 11 wijkek Windeweer (130 blz 19,90 Schoten op voorschot, detective va; P. Holdorp (172 blz. 15,90). erijj Na de vertoning van de fv-film over verkrachting op Nederland I morgen om 22.30 uur een studio-discussie onder leiding van Hanneke Groenteman (links), Yvonne Scholten en Jeanne Doornen. Gods glimlach, gedichten van J. bert-Hofman (32 blz. 8,75) en dichten van H. Bouma: Het nuchtei wijze water 64 blz. 9,75) z uitgaven van Kok, Kampen. Ik was altijd een vrijbuiter, het lf vensverhaal van Miep Haaijer, eei evangeliste, zoals zij dat vertelde aal Piet Terlouw. Uitg. Voorhoeve Dei Haag. 132 blz. 17,90. ADVERTENTIE URBANA, Illinois (UPI) In de boekerij van de Universiteit van Illinois is hetjfos enig bekende exemplaar gevonden van een negentiende-eeuwse roman waarvan de Britse eerste-minister onder koningin Victoria, Benjamin Disrae- li-Lord Beaconsfield, mede-auteur is. Het boek, waarvan de titel luidt „A year at Hartlebury, or the election", heeft, h 27 jaar onopgemerkt in de bibliotheek van de Universiteit van Illinois gestaanjvol en is nu overgebracht naar de afdeling zeldzame boeken. Disraeli, die in 1881 overleed, schreef de roman samen met zijn zuster Sarahjdri waarbij zij zich bedienden van de schuilnamen „Cherry and Fair Star". De bibliothecaris van de afdeling zeldzame boeken van de Universiteit vi Illinois, Frederick Nash, schat de waarde van de roman van de Disraëli's op ongeveer 4000 gulden, maar de deskundige op het gebied van de Victoria] literatuur en leider van het disraeliproject aan de Universiteit, professor Jol P. Matthews die de de roman heeft ontdekt, acht de geldelijke waarde v< groter. Matthews vindt de vondst van een nieuwe roman van Lord Beaconsfield opwindend", zowel wat zijn plaats in de literaire ontwikkeling aangaat wat hij deskundigen onthult over Disraeli's eigen politieke ontwikkeling. Was Jacob Cats een rijmelaar en een kwezel, wiens populariteit .een nationale ramp" is geweest? Den Doolaart moest de kost verdienen als rozenenler, dorser, druivenplukker, dokwerker en straatfotograaf. Waarschuwing van Jac. van Hattum: .Moeder ga voor je kindje staan, daar komt Van het Reve aan". Mensen fluisterden .elkander in hoo- gen ernst" toe: .Weet je het? Eline Vere is dood". Zó levend was deze roman figuur van Couperus geworden. Jk probeer mijn pen" is een uniek document over de Nederlandse letter kunde. Prachtig geïllustreerd met foto's en originele handschriften. Een 272 pagina's dik boek waarin uitzonderlijk veel te lezen en Ie kijken valt. Daarna 120.- duurder. (De aanbieding is geldig van 6 december t/m 5 januari 1980. Echter zolang de voorraad strekt) GRONINGEN De raad van beheer van de NOS heeft besloten het dienst verband met mr. Joris Stam. adjunct- hoofd en programmaleider van Radio Noord, met ingang van 1 januari 1980 te beefjindigen. Dit besluit werd ge nomen na een uitspraak van het Gro nings kantongerecht. De kantonrech ter sprak uit dat de NOS het dienst verband zou mogen beëindigen op basis van door hem aan te geven financiële voorwaarden. In eerste in stantie had de raad van beheer van de NOS voor de heer Stam een ont slagvergunning aangevraagd. Het ar beidsbureau in Groningen zag daar voor echter geen gronden. Stam (33 jaar) was sinds 1969 voor Radio Noord (toen nog Regionale Omroep Noord en Oost) als free-lan cer werkzaam en sinds 1974 ln vaste dienst. Op 27 februari van dit jaar werden zowel het hoofd van Radio Noord, de heer Wim de Jong. als Stam als ad- junct-hoofd uit hun functie ontheven. Van NOS-zijde werd toen al bekent gemaakt dat men het dienstverbark met de heer Stam wilde beëindigen De heer M. Dijkstra, commissaris re gionale zaken van de NOS. verklaar de toen „organisatorisch is er sprake van een geweldige impasse. Het bleek dat de laatste tijd de leiding absoluut niet meer functioneerde". Bij Radio Noord was ook sprake van een on rustbarend hoog ziekteverzuim ais gevolg van de daar heersende stress situatie en toenemende onderlinge spanningen. Conflict-situaties waren aan de orde van de dag. De Jong, het op non- actief staande hoofd van Radio Noord, zal waarschijnlijk een andere functie bij de NOS krijgen. De leiding van Radio Noord ligt op het ogenblik in handen van Dijkstra, die als waar nemend hoofd optreedt. Over de grootte van het bedrag dat de NOS aan Stam zal moeten betalen is nog geen overeenstemming. De kanton rechter zal hierover beslissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4