'Bouwvakker verlossen van prestatietoeslagen' 'Frankrijk doet belofte gestand' Hertz Gemeentelijk emancipatiebeleid mogelijk Turkse christenen winnen kort geding 'Emancipatiezaken' houdt een miljoen gulden over |FNV-bonden over bouw-CAO volgend jaar: pttpost Drietal voorlopig land niet uit Kamerlid stelt vragen over plan staatsgreep 1947 Beperking van zoutlozingen Neveda wol Debat over kernwapens autoverhuur BVD registreerde leden van PSP Vrouw gewond bij demonstratie ouders tegen te hard rijden Werknemers vragen meer controle van zieke collega's Project in Limburg biedt werk vOor ruim duizend man Nog hoop voor Okto Van onze parlementsredactie Nota 'Rooie Sien met blauwe vingers' aan b en w Zwolle: ^DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET IVan onze sociaal-economische redactie UTRECHT De bouwbonden FNV willen dat de 300.000 bouwvakkers binnen vier jaar geheel zijn „verlost" van prestatietoeslagen en andere toeslagen, „waarmee werkgevers vrij willekeu rig kunnen aanrommelen en waardoor de zekerheid van een vast inkomen wordt ondermijnd." Al die toeslagen moeten het veld ruimen voor vaste minimum garantielonen. Met deze intentie gaan de bouwbon den FNV 19 december met de werkge vers de onderhandelingen beginnen over de bouw-CAO voor 1980. De bon den geven toe dat de herstructurering van de lonen niet in één klap kan worden gerealiseerd, maar dat er in 1980 wel een doorbraak moet komen. „Momenteel zijn de CAO-lonen in de bouw niet meer bepalend voor wat je werkelijk verdient. Daarvoor geeft de situatie op de arbeidsmarkt de door slag. De bouwbonden zijn er overigens met hun eisen als de kippen bij. Zij zijn de eersten die na het mislukken van het centrale loonoverleg de werkgevers laten weten welke kant het wat hen betreft zal opgaan. Krappe arbeidsmarkt De bonden wijzen er op dat in delen van het land waar men zit te springen om vaklieden de bouwerkgevers het CAO-boekje aan hun laars lappen. Daar wordt fors met zogenaamde prestatietoeslagen gestrooid, die met prestaties echter niets meer te maken hebben, maar uitsluitend met de situ atie op de arbeidsmarkt. Op die ma nier gaat een bouwvakker, die toeval lig op een krappe arbeidsmarkt zit soms met dertig procent meer loon naar huis dan een collega, die elders precies hetzelfde werk doet. Als de bouwmarkt op een gegeven moment in elkaar zakt. is die bouwvakker die toeslagen weer kwijt en zakt hij weer naar het basis-CAO-loon zonder dat hij zijn werkgever iets kan maken. Aan die onhoudbare toestand moet snel een eind worden gemaakt, vin den de bouwbonden. Zij vinden daarom dat er volgend jaar een forse start moet worden ge maakt met de verwerking van de toe slagen in de basisionen. Een gemid deld geschoolde vakmanf in de bouw bijvoorbeeld krijgt dit jaar een gega randeerd basisloon van 440 gulden in de week bruto. Via de toeslagen kan dat oplopen tot zeshonderd gulden of meer. Van de bonden mag dat zo blijven, maar ze willen in 1980 een basisloon van 525 gulden, zodat het vaste bestanddeel in het totaalinko men en daarmee de inkomensze kerheid flink wordt vergroot. Vakantiebonnen Min of meer een voortvloeisel van de herziening van de loonstructuur is ook de vakbondseis om af te stappen van het op basisionen gebaseerde va- ADVERTENTIE. Kijk eens, de kerstkaarten voor Lenie en Ar, oom Cor, tante Roelie, Opa Groningen, Jan-Willem en mevrouw van Duin, allemaal met de postcode bij het adres. Vorig jaar opgezocht in het postcode- boek en genoteerd op een lijst, nu zó bij de hand. Gebruik 'm goed. kantiebonnensysteem in de bouw en over te schakelen op de elders gebrui kelijke acht procent vakantietoeslag. Behalve de centrale FNV-eis twee procent loonsverhoging bovenop de prijscompensatie willen de bouw bonden onder meer dat de vorstverletuitkering zo wordt opge trokken dat de bouwvakker er netto niet op achteruit gaat. Nu is de vorst verletuitkering soms maar tachtig procent van het netto-loon. Verder moet vuil en onaangenaam werk beter worden betaald door in de laagste regionen lonen extra te verho gen. Ten slotte vragen de bonden in 1980 de mogelijkheid van vervroegde uittreding op het 61ste jaar en in 1981 al vanaf 60 jaar, een extra dag vakan tie, betere vakantiespreiding (geen bouwvakvakantie meer), niet werken op de Dag van de Arbeid en betaald educatief verlof van vijf dagen voor iedereen. Kinderen van Vietnamese vluchtelingen ontmoetten gisteren voor het eerst Sinterklaas. De Sint bezocht het opvangcentrum in Bussum ALMELO (ANP) De president van de rechtbank in Almelo mr H. J. J. van den Biesen, heeft gisteren bij vonnis in kort geding bepaald dat drie Turkse Syrisch-orthodoxe christenen Y. Cagri, I. Cavas, A. Ceven, in afwachting van de uitslag van ingestelde beroepen bij de Raad van State, niet het land mogen worden uitgezet. Een Turkse Armeense christen D Okav, verloor het aangespannen kort geding tegen de staat en mag dus worden uitgezet. Ten aanzien van de drie Syrische- orthodoxe christenen stelde de presi dent in zijn uitspraak dat het om personen gaat die steeds in het ach terland van Turkije op het land werk zaam zijn geweest. De vraag is of deze mensen die een plaatselijk dialect spreken, een kans hebben in Istan- boel, waar christenen in relatieve rust kunnen leven. Het relaas van de mannen over de vervolgingen die plaatsvinden wordt volgens de president bevestigd door latere berichten over voortdurende vervolgingen in de afgelegen dorpen waar ze vandaan komen. Als duide lijk voorbeeld wordt genoemd het feit dat de vader van een van hen door moslims van een rijdende tractor is gegooid en bij de val is overleden. Wat betreft Okav vindt de president het verhaal dat Okavs vrouw door moslims is ontvoerd en dat zij nu onder dwang reeds lang met een mos lim bij haar ouders inwoont, onge- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Waltmans (PPR) wil dat er een histo risch onderzoek wordt ingesteld naar pogingen in 1947 om het toen zittende kabinet-Beel aan de dijk te zetten. Bij dit komplot zouden niet alleen de voormalige premier Gerbrandy en ge neraal Kruis, maar ook admiraal Hel- frich betrokken zijn geweest. In vra gen aan minister-president Van Agt heeft het Kamerlid op het laten ver richten van een een dergelijk onder zoek aangedrongen. Waltmans baseert zijn vragen op de geschiedschrijving „Amsterdam in de twintigste eeuw'', deel 2 van de Amsterdamse historicus dr. Richter Roegholt, dat onlangs in boekvorm is verschenen. Hierin wordt melding ge maakt van het feit. dat in 1947 burge meester d'Ailly van Amsterdam ge heime inlichtingen kreeg uit het kabi net-Beel die inhielden dat er een rechtse staatsgreep werd voorbereid. De aanwijzingen waren zo sterk dat de burgemeester het nodig vond maatregelen voor te bereiden. Het betrof oppositie tegen de regerings- politiek ten aanzien van Indonesië die niet alleen van links, maar ook van rechts kwam. Eén van die maat regelen die d'Ailly nam was het op stellen van een conceptproclamatie aan de Amsterdamse burgerij. Een exemplaar van dit concept is te vin den in het Gemeente-archief. Het is nimmer gebruikt, maar Rich ter Roegholt heeft na maanden lang aandringen de tekst in zijn boek als een historisch curiosum kun nen afdrukken. Naast Amsterdam zou het kabinet-Beel destijds ook de burgemeester van Den Haag en Rot terdam hebben gealarmeerd. Var. onze verslaggevers DEN HAAG/PARIJS Frankrijk zal beloften om de zoutlo zingen in de Rijn te beperken nakomen. ADVERTENTIE Dat zei gisteren een woordvoerder van de Franse president Giscard d'Estaing, nadat de Franse regering eerder had besloten een verdrag om de vervuiling van de Rijn te voorko men niet aan het parlement voor te leggen. Volgens de presidentiële woordvoerder is dat gebeurd omdat het verdrag niet kon rekenen op een meerderheid in het parlement. Als reactie op de Franse weigering heeft Nederland ambassadeur De Ranitz voor overleg uit Parijs terugge roepen. Zwitserland zal het geld terugeisen dat eerder aan Frankrijk Is betaald om de zoutlozingen tegen te gaan. Volgens een zegsman van het Zwit serse ministerie van buitenlandse za ken betekent de halsstarrige houding van de Fransen wat betreft de vervui ling van de Rijn waarschijnlijk dat „het project definitief van de baan is". Hij doelde op het akkoord dat in 1976 tussen Frankrijk, Nederland, West-Duitsland, Zwitserland en Luxemburg werd gesloten en waarin de Franse kalimijnen werd gevraagd de zoutlozingen op de Rijn met de helft te beperken. Nederland heeft al ruim twintig mil joen gulden neergeteld voor het op slaan van het zout in ondergrondse ruimten. In Frankrijk bestaat kritiek op deze oplossing omdat gevreesd wordt voor de verzilting van de bo dem. Bovendien zijn de vakbonden bang als de kalimijnen zich houden aan de afgesproken normen voor de lozingen op de Rijn, dat ten koste gaat van de werkgelegenheid. De Franse pers blijkt geschrokken te zijn. van de felle reacties in Nederland en andere Rijnlanden op de Franse houding. De invloedrijke krant Le Monde vraagt zich af in hoeverre het geschil kan leiden tot een crisis bin nen de Europese Gemeenschap. Ook in het Europese parlement is afkeu rend gereageerd, en werd geopperd de uiteindelijk vestiging van het par lement in Straatsburg waar Frank rijk voorstander van is te gebrui ken als breekijzer om dat land alsnog te bewegen de zoutlozingen te be perken. ledereen zo'n lekker warme trui van de mooiste energiebespaarder vanaf 1.50 per bol rijmd. In een miljoenenstad als Istan boel moet het volgens de president mogelijk zijn zich aan een dergelijke gedwongen samenleving te onV trekken. De president verwijst verder naar een rapport van de Nederlandse ambas sade in Turkije van oktober van <fit jaar, waaruit blijkt dat de Armeensé gemeenschap in Istanboel geen speci' fieke moeilijkheden ondervindt. Hertz tweemaal goedkoper Een jonge, schone, technisch pertekte auto voor 't zelfde geld Dat is een maal Speciaal tarief voor't komen deweekend Dat is tweemaal Snel reserveren dus Amsterdam, Prinsengracht 737, Tal. 020-238561 Hertz verhuurt Fords en andere uitstekende auto s De teruggeroepen Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, jhr. mr. J. A. de Ranitz (rechts) en minister Van der Klaauw (voorgrond) tijdens het gesprek in Den Haag over de Franse houding tegenover de zoutlozingen in de Rijn. Bij zijn aankomst op Schiphol, gistermiddag, gaf de ambassadeur blijk van begrip voor Frankrijk. Kamercommissie: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tussen minister Wie gel van binnenlandse zaken en de Kamercommissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten blijkt een meningsverschil te bestaan over de bemoeienis die de binnenlandse vei ligheidsdienst heeft gehad met de PSP. De commissie spreekt in haar gisteren gepubliceerde verslag als mening uit, dat de BVD ten onrechte leden van de PSP heeft geregistreerd. Minister Wiegel van binnenlandse za ken heeft tegenover de commissie, bestaande uit de fractieleiders van de vier grote partijen toegegeven, dat de BVD na de oprichting van de PSP in 1957 gedurende een reeks van jaren bedacht is geweest op de mogelijk heid dat „extremistische elementen" in de PSP zouden infiltreren met de bedoeling deze partij in anti-demo cratisch vaarwater te brengen. Er heeft toen volgens de minister een beperkte registratie van PSP-leden plaatsgehad. Minister Wiegel heeft tegenover de, commissie benadrukt, dat de PSP zelf nooit als een anti-democratische of extremistische organisatie is be schouwd. De aandacht van de BVD was volgens hem uitsluitend gericht op mogelijke infiltratie door anti-de mocratische personen. De commissie trok hieruit de conclusie, dat perso nen zijn geregistreerd omdat zij lid waren van de PSP en niet omdat concrete gedragingen daartoe aanlei ding gaven. Minister Wiegel wilde deze conclusie niet onderschrijven. Vervolg van pagina 1 Dit zal onder andere afhangemvan de tekst van de PvdA-motie tegen het regeringsbeleid. PvdA-Kamerleden waren gistermiddag dan ook druk in de weer in de wandelgangen van het Binnenhof om uit te zoeken wat voor tekst voor de CDA-bezwaren aan vaardbaar zou kunnen zijn. Ook de opstelling van de regering zelf in het debat zal uiteraard het gedrag van de modermserings-tegenstanders in het CDA beïnvloeden. Voor hen is de vraag of zij hun uiteindelijke be zwaren reeds nu kenbaar moeten ma ken of dat er na de besluitvorming in Brussel nog voldoende ruimte is om dat te doen. Zij willen voorkomen dat zij na de besluitvorming in Brussel in een alles of niets positie komen te verkeren waarin de opstelling van de regering in de NAVO alleen nog te veranderen zou zijn door dit kabinet naar huis te sturen. De CDA-woordvoerder Frinking zal ide regering daarom vandaag vragen meer ruimte voor het parlement te creëren om achteraf de regeringsop stelling bij te sturen zonder dat dit automatisch tot een kabinetscrisis leidt. Dit zou kunnen! door de beslis sing van de regering in de NAVO aan te merken als een soort officiële inter nationale overeenkomst. Terwijl de Kamer vandaag debat teert rondt premier Van Agt zijn laat ste overleg met zijn buitenlandse ambtgenoten af. Hij praat vandaag met de Britse premier Thatcher. Hij zal daarover morgen in het kabinet verslag doen. De mogelijke komst van tachtig zwa re B 52-bommenwerpers naar Enge land zal in het Nederlandse debat over de kernwapens waarschijnlijk geen rol meer spelen. In de Kamer was de vraag gerezen of deze bom menwerpers ook niet met nucleaire wapens uitgerust kunnen gaan wor den, waardoor wellicht, de invoering van 572 landraketten, zoals nu door de NAVO voorgesteld, deels overbo dig zal worden. De Amerikaanse regering heeft de Nederlandse regering nu echter offici eel meegedeeld dat de B 52-bommen- werpers geen nucleaire taken zullen krijgen. De bommenwerpers zullen ook niet permanent in Engeland wor den gestationeerd, maar. zoals de plannen er nu uitzien, alleen in tijden van crisis, voor steun aan de Europe se NAVO-troepen, in Engeland gesta tioneerd worden. BUNSCHOTEN (ANP) Bij een de monstratie op een kruispunt op de drukke westelijke rondweg van Bun schoten, waaraan enkele tientallen verontruste ouders gistermorgen deelnamen, raakte een vrouw licht gewond, toen een bestelwagen door de blokkade wist te komen en op de ouders inreed. Directe aanleiding tot de protestactie was een ongeluk vorige week, waarbij een negenjarig meisje werd aangere den en ernstig schedelletsel opliep. Voor de rondweg geldt een maxi mumsnelheid van vijftig kilometer per uur, maar volgens de demon stranten wordt er veel harder gere den. De ouders vinden dat de ge meente maatregelen moet nemen om de kinderen te beschermen die vaak op weg naar school de weg overste ken. Enkele maanden geleden boden zij de burgemeester een verzoek daar toe aan. vergezeld van honderden handtekeningen. Zichtbaar resultaat heeft dat nog niet gehad. Volgens een woordvoerder van de ge meente Bunschoten heeft het pro-, bleem de „volle aandacht" van de' gemeenteraad. Een verkeerscommis- sie en een verkeersdeskundige zullen b en w van Bunschoten adviseren over eventueel te nemen maatre gelen. APELDOORN (ANP) Werknemers van de Apeldoornse Wasserij De Mo len hebben in een brief aan het Ge meenschappelijk Administratiekan toor (GAK) verzocht om meer en be tere controle uit te oefenen op een aantal van hun zieke collega's. Het is de werknemers een doom in het oog dat die collega s zich ziek melden zonder werkelijk ziek te zijn en dat ze op tijden waarop ze voor controle thuis moeten zijn in de stad worden gesignaleerd. De protesterende werknemers zijn tot het schrijven van hun brief geko men omdat zij ten gevolge van de afwezigheid van vele collega's onder hoogspanning moeten werken, aldus de brief. Van onze correspondent MAASTRICHT Op een terrein even bulten de binnenstad van Maas tricht komt een groot maatschappe: lijk-economisch centrum, dat in 1985 gereed moet zijn. Dit centrum zal aan meer dan duizend mensen werk gaan bieden. Onder de naam „Eurocentre omvat dit project onder meer een congres- en vergadercentrum, een sporthal die ook voor andere doelein den kan worden gebruikt, een ten toonstellingshal en een amusements centrum. Daarnaast is er plaats inge ruimd voor winkels, een hotel en kan toorruimte De kosten worden ee raamd om meer dan tweehonderd miljoen gulden. DEN HAAG Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM houdt dit jaar meer dan één miljoen gulden over van het geld dat in de begroting voor 1979 was uitgetrokken v.oor emancipatiezaken. Het onbesteed laten van deze geldén is goeddeels te wijten aan het feit dat emancipatiewerkers laat in het jaar pas aan het werk zijn gegaan. windsman het geld dat hij overhoudt op zijn departement terug te laten vloeien naar de schatkist. Vorig jaar hield mevrouw Kraaijeveld het parle ment voor dat er nog te praten viel over dat geld met minister Andries- sen van financiën. De staatssecreta ris vertelde toen dat zij ruim veertig miljoen In vier jaar mocht besteden en dat het er dus niet al te veel toe Van onze redactie economie WINSCHOTEN Minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft gis teren ln de Tweede Kamer gezegd dat hij zal zoeken naar mogelijkheden om het voortbestaan van Okto ln Winschoten te verzekeren. Hij dacht aan een combinatie met twee andere kartonfabrieken. Het verloop van het debat ln de Ka mer heeft het personeel weer enige hoop gegeven. Toch blijft het bedrijf voorlopig nog bezet. Meer nieuws op de pagina eco nomie. Vorig jaar hield de staatssecretaris zeven miljoen gulden over. Ook toen was haar excuus dat men tevoren te optimistisch was geweest over de snelheid waarmee verscheidene pro jecten konden beginnen De gelden lijken ln ieder geval verlo ren voor het emancipatiewerk. De comptabiliteitswet verplicht een be- Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De ambtenaren van de burgerlijke stand zouden vrouwen, die in het huwelijk willen treden, moeten voorlichten over de wettelijke mogelijkhe den om hun meisjesnaam te blijven voeren. Aldus is te lezen in een nota over vrouwenemancipatie die de PvdA-fractie aan burgemeester en wethouders van Zwolle hebben aangeboden. Het werkstuk, dat het karakter van een initiatiefvoorstel heeft, kreeg als titel mee, „Rooie Sien met blauwe vingers", waarbij men bij blauwe vingers moet denken aan „blauwvingers" zoals de ingezetenen van de Overijsselse hoofdstad wel worden genoemd. ••tv tl uuo luci ai lc vcci LOC deed in welk Jaar ze er aanspraak op zou maken. Op het ogenblik zijn er dertig proef projecten in het land waar emancipa tiewerkers zijn begonnen. Hun werk ls de vrouwenbeweging te ondersteu nen en te versterken. Het experiment duurt drie Jaar, waarna op het minis terie zal worden bekeken of de proef moet worden voortgezet. De projec ten zijn begonnen op advies van de emancipatie-commissie. In het rapport wordt er op gewezen dat het gehuwde da mes niet gemakkelijk wordt gemaakt met hun geboorte- naam aangesproken te wor den. Bij alle uitgaande post van de gemeente, bij voor beeld oproepen voor de ver kiezingen. wordt eerst de naam van de echtgenoot ver-* meld en vervolgens de geboor- tenaam van de vrouw. Dat geldt ook voor paspoorten, rij bewijzen en allerlei andere of ficiële stukken of formulieren. Volgens de nota zou de amb tenaar aan het loket de vrou wen kunnen vragen op welke naam het document moet komen* De nota wil, zoals wordt opge merkt. een aanzet zijn voor een gemeentelijk emancipa tiebeleid. (Elders in het land is er hier en daar in dit opzicht ook enig initiatief te bespeu ren.) Hiervoor zou een coördi nerende emancipatie-ambte naar moeten worden aange steld (men raadt het al: een vrouw). Voor volgend jaar is verder een bedragje van 25.000 gulden op de begroting gewenst voor een experimen teel emancipatiefonds. Evenals elders is minder dan 20 procent van de gemeente ambtenaren in Zwolle vrouw. Die vrouwelijke ambtenaren zijn voornamelijk te vinden in de administratieve en huis houdelijke sector. Vrouwen, aldus de PvdA in de nota. hebben recht op een tijdelijke voorkeursbehandeling bij de aanstelling. Aardig voor de minister van onderwijs is dat wordt opgemerkt dat aan het benoemingsbeleid van minis ter Pais een voorbeeld kan worden genomen. In alle per soneelsadvertenties van zijn departement is de toevoeging te vinden „aan vrouwen wordt dringend vereocht te sollicite ren". Het effect blijft niet uit. Meer ruimte zal er in Zwolle ook moeten komen voor deel tijdarbeid, ook in de zin van het delen van één functie. Een voorkeursbehandeling voor vrouwen, die solliciteren naar leidinggevende posities bij het onderwijs, is volgens de nota eveneens op haar plaats. En mannen zouden best eens de lagere klas voor hun reke ning kunnen nemen. Emancipatie In de nota. die tot stand kwam. in samenwerking met de kerngroep Rooie vrouwen in de PvdA te Zwolle, komen nog vele andere zaken aan de orde. Bij voorbeeld de stich ting „Blijf van m'n lijf". Voor gesteld wordt aan deze instel ling minstens 12 woningen voor vrouwen per Jaar be schikbaar te stellen. Om de Zwolse praktijk een kritische mogelijkheid tot toetsing te geven, wordt ln het geprodu ceerde stuk met Instemming het een en ander uit „vrou wenemancipatie en over heidsvoorlichting" (een lande lijk onderzoek in opdracht van de Emancipatiecommis sie) opgenomen. Zo is ook het advies opgeno men om ten aanzien van de vrouw het neerbuigend taai- gebruik te laten varen. Uit drukking. bij voorbeeld, als mevrouwtje, mijn lieve Juf frouw. schatje, pop. beide- handje. eigenwijsje enz zijn volgens het advies beneden de maat. .Alles i» afgestoft mam! Je kunt zien dat ik niets heb overgeslagen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3