oging Okto [iog te redden Kapitale order voor Bos Kalis ABN Bank Vederlandsche Bank remt kredietgroei af Shell steekt 140 miljoen in besparing van energie Voortbestaan van Victoria verzekerd Daarom: II bundeling met twee andere (artonfabrieken Toeslag debetrente. Verdere beperking in 1980 'hilips, DAF en Van Gend Loos .amen in vervoer Voor gas veld in Argentinië Baggerplatform Hypotheekrente per 4 dec. Stakers ontslagen HC heet voortaan Caland Holdings Banque de Paris et des Pays-Bas n.v. Honig (suiker) haalt bakzeil IDERDAG 6 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PR 11 - HS 13 Fan onze parlementsredactie )EN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Zaken) ril een laatste poging doen om de kartonfabriek Okto in (inschoten te redden, zij het niet als zelfstandig bedrijf. De lewindsman zal binnen enkele weken bekijken, of een bunde- ing mogelijk is met twee andere producenten van vouwkar- on. De Eendracht in Appingedam en de Verenigde Papierfa- irieken (VPE) te Eerbeek. )e minister beloofde dat gisteren in Tweede Kamer, waar sterk werd ingedrongen op een laatste kans oor Okto (250 man personeel). [ind vorige week besloot de minister nee" te zeggen tegen de steunaan- rage van Okto van ruim zeventig niljoen gulden in drie jaar. Ook giste- tn liet de minister er geen twijfel iver bestaan, dat zoveel geld niet «schikbaar is. )e oplossing, die hij nu wil bekijken, noet „aanmerkelijk" minder geld losten. Bovendien moet er een rede- ijk zicht zijn op nieuwe winstmoge- ijkheden voor de vouwkarton-pro- luktie. Voor Okto als zelfstandig be- irljf zijn de vooruitzichten zeer onge- ris, zei de minister nogeens gisteren. )e minister reageerde welwillend op en motie van het WD-Kamerlid De Corte. mede-ondertekend door de Camerleden De Vries (CDA) en me- rrouw Lambers (D'66). Die motie vraagt om „een snelle herstructure- in onderlinge samenhang, van drie produktlebedrijven" (Okto, [endracht, VPE). nkrimping locht zo'n aanpak mogelijk blijken, 4n valt er aan inkrimping van de totale produktiecapaciteit niet te ontkomen, waarschuwde Van Aar denne. Eerdere gesprekken over een ttinengaan in de vouwkartonsector lijn op niets uitgelopen. Maar Van Aardenne hoopt, dat hij zich verze kerd wetend van de steun van de Tweede Kamer ditmaal meer suc ces boekt. De minister wil in geen geval de ui terst moderne apparatuur van Okto in handen laten vallen van een nieu we (buitenlandse) eigenaar. Op die apparatuur kunnen „grote hoeveel heden massiefkarton gedraaid wor den," wat een ernstig concurrentiege- vaar inhoudt voor het nog resterende deel van de vaderlandse kartonindus trie. Het verlies aan arbeidsplaatsen zou dan veel groter zijn dan bij slui ting van Okto. Het is dan ook de bedoeling van de minister, dat de Okto-machinerieën eerst in overheidshanden komen, om vervolgens ingezet te worden voor de nieuwe bundeling van vouwkarton- be drijven. De minister reageerde afwijzend op een motie van de socialist Spieker, waarin steun voor Okto gedurende drie jaar werd gevraagd. „Dat is ge woon niet mogelijk." zei Van Aarden ne. doelend op de geldzorgen van de regering. CDA, D'66 en WD bepleitten Okto tenminste nog één jaar respijt te ge ven, maar een „harde" toezegging daarover kregen zij van de minister niet los. De gesprekken met De Eendracht en VPE, die zeer binnenkort beginnen, moeten de minister meer duidelijk heid geven over de toekomstkansen van Okto. ADVERTENTIE In verband met de stijging kredieten in rekening van de tarieven op de courant met ingang van geldmarkt zal de toeslag 6 december 1979 met 1% op de debetrente voor worden verhoogd tot 3%. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandsche Bank zal volgend jaar laar beperkend kredietbeleid niet alleen voortzetten, maar de iredietteugels zelfs nog wat strakker aanhalen. Dit blijkt uit de aankondiging van de centrale bank dat met de banken en net de PTT overeenstemming is bereikt over een verdere t>eperking van de toegestane kredietgroei in geheel 1980 van legen tot acht procent. n de taal van de centrale bank heet iet. dat is afgesproken dat de groei ran de korte kredieten aan de parti- uliere sector en de lange uitzettin- en. voor zover niet gefinancierd met apitaalmarktmiddelen, voor het vol- ende jaar beperkt zal blijven tot cht procent. Voor 1979. aldus de lank, was toen bij de toentertijd iets rotere groeiverwachtingen een per- entage van negen overeengekomen. ïvenals in 1977 en 1978 hebben de Tnflntip xedietbeperkende maatregelen van >e Nederlandsche Bank ook dit jaar lijgedragen tot beteugeling van de monetaire expansie. Anders gezegd roorkomen is. dat er teveel geld in imloop kwam. De binnenlandse li- luiditeitscreatie (geldschepplng) ilijft, naar het zich laat aanzien, dit aar beperkt tot de voorziening in de DEN HAAG (ANP) Philips, DAF- tucks en Van Gend Se Loos gaan un activiteiten bundelen die samen- angen met het verplaatsen, opslaan onderbrengen en afleveren van oederen en het vervoer van mensen. Jaartoe hebben de drie ondernemin- en een nieuw bedrijf opgericht, Bu lness Logistics Systems. >af zorgt voor de voertuigen. Van lend Se Loos brengt kennis in op het errein van vervoerssystemen en Phl- ps zorgt voor de communicatie. Phi- Ips steunt het bedrijf verder met zijn nternationaie ervaring. Iet nieuwe bedrijf BLS kan op vele uiteenlopende gebieden worden inge- Ichakeld. Bij vuilophaaldiensten bij oorbeeld, maar ook bij zeer ingewik- :elde havensystemen. BLS hoopt tiet alleen in de Industrielanden ac- lef te kunnen zijn, maar wil ook een lol Spelen bij het opbouwen van ver loersstructuren in de derde wereld. Van een onzer verslaggevers PAPENDRECHT Het aannemingsbedrijf Koninklijke Bos Kalis Westminster Group in Papendrecht heeft in Argentinië een kapitale order in de wacht gesleept van ongeveer drie miljard gulden. Het gaat om het in produktie brengen van een gasveld in centraal Argentinië. Op de VDSM-werf in Rozen burg is een baggerplatform voor het aannemingsbedrijf Volker Stevin te water gela ten. Het gevaarte, waarmee een investering is gemoeid van tweehonderd miljoen gulden, is bedoeld om in open zee bag- gerwerken in vrijwel alle grondsoorten uit te voeren. Het kan zowel op poten als drijvend werken. Behalve met een accommoda tie voor 65 man, is het plat form uitgerust met werkplaat sen, machinekamers en twee kranen. Rentepercentages Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) <u met zonder gemeentegarantie Opg werke Opg werke bank lijk bank lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 O tfl 10.85 10.58 10.25 1025 10.85 10.85 Amro-bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 10.0 10.0 10.44 10.44 10.25 10.25 10.71 10.71 Bouwfonds 5 jaar 1.5 10.2 10.99 10.2 10.99 Centraal Beheer 10 jaar - 9.9 10.27 9.9 10.27 Centrum-bank 5 jaar 1 10.0 10.38 10.0 1038 Ennia 10 jaar - 9.6 9.95 96 995 NVL 5/10 jaar - 96 9.95 9.6 9.95 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 9.9 9.9 10.70 10,70 10.25 11.09 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.7 10.30 9.7 10.3 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 10.3 11.00 10.3 11.0 RPS 5 jaar 1 10.0 10.38 10.0 10.38 Spaarbank R'dam 1 Jaar 2 8.75 9.18 8.75 9.18 3/5 jaar 1 9.75 10.11 9.75 10.11 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 10.0 10.95 10.2 11.17 Deze week is er geen enkele hypotheekbank achtergebleven met een verhoging van het hypotheekrentepercentage. 10 procent en hoger is nu de basisrente. De ontwikkeling op de huizenmarkt zal hierdoor niet in positieve zin beïnvloed worden. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) De opdracht is gedaan door de staats organisatie Gas del Estado. Het project Centro Oeste genaamd omvat met name: het leveren en leggen van een tweeduizend kilometer lange pijplei ding, de levering en bouw van compres sor-, aanjaag-, meet- en regelstations; de exploitatie van het project. Een bijzonderheid is, dat Nacap In ternational (de werkmaatschappij van Bos Kalis, die het karwei gaat uitvoeren) na voltooiing van het werk, dit project vijftien jaar in ex ploitatie zal houden. Consortium Voor de uitvoering is een consortium gevormd, waarin Nacap een aandeel van zeventig procent heeft. Behalve Nacap zijn de deelnemers Tesca en Pamar, alle twee Argentijnse aanne mingsbedrijven. De Nederlandse Gasunie zal een belangrijke Inbreng leveren op het gebied van ontwerp en exploitatie. De gaspijpleiding zal door een step- pe-achtig gebied lopen. In 1980 zal een begin worden gemaakt met de constructiewerkzaamheden, waarvan het grootste gedeelte over twee Jaar zal zijn voltooid. Het Centro-Oeste project is een van de vele grote werken die Nacap in de afgelopen jaren heeft geboekt. Behal- ve leidingprojecten in met name Ne derland en Engeland, heeft Nacap de laatste jaren belangrijke pijpleiding- projecten in Joegoslavië en Algerije uitgevoerd of nog in uitvoering. Opgemerkt wordt ten aanzien van deze Argentijnse opdracht, dat de, goede naam van de Gasunie op het gebied van gasbehandeling, in belangrijke mate heeft bijgedragen tot het verkrijgen van deze order. Voor de financiering van het project is ook een consortium gevormd be staande uit Lloyds Bank Internatio nal te Londen, Amro Bank te Amster dam en European Banking te Londen. Over de financiële bijzonderheden kan op dit moment nog niets worden gezegd, maar zodra alles is afgerond zullen nadere mededelingen worden gedaan, aldus Bos Kalis. NUENEN Het schoonmaakbedrijf Cleanservice Van Gemert uit Nuenen heeft gisteren zeven Marokkaanse werknemers ontslagen. Zij waren sinds maandagavond in staking, om hun looneisen kracht bij te zetten. De actie van de zeven, die samen met anderen waren „uitgeleend" aan een pluimveeslachterij in Asten, wordt ondersteund door het Comité Marok kaanse Arbeiders Nederland. Daaren tegen heeft FNV-districtsbestuurder Setz er zich tot nu toe nadrukkelijk van gedistantieerd. Hij beschouwt de actie als een wilde staking. Van onze redactie economie ROTTERDAM - IHC Holdings heet van nu af aan Caland Holdings. De daartoe strekkende statutenwijzi ging die op 11 oktober door aandeel houders was goedgekeurd heeft de verklaring van geen bezwaar van het ministerie van Justitie gekregen. An dere punten uit de statutenwijziging betreffen wijziging van een structuur vennootschap in een gewone NV en voortaan alleen aandelen aan toon der in plaats van naar keuze op naam. ADVERTENTIE deelt haar clienten mede dat, gezien de verdere stijging van de rentetarieven op de geldmarkt, met ingang van 6 december 1979 de opslag op de debetrente voor kredie ten rekening-courant met 1% zal worden verhoogd tot 3% Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM BIJ de Shell-bedrijven In Pernis is een aantal energiebesparingsprojecten uitgevoerd, in uitvoering of in voorbereiding, die bij elkaar een investering van 140 miljoen gulden vergen. Daarmee worden aanzienlijke besparingen bereikt. Het energieverbruik bij Shell-Pernis is daardoor de afgelopen vijf Jaar met circa twee procent gedaald. De Jaar lijkse besparing komt overeen met het totale energieverbruik van een stad met 40.000 Inwoners. Ook de komende Jaren zal het verbruik Jaar lijks met het totale verbruik van een stad van een kleine 40.000 Inwoners verminderen door de voorgenomen projecten. De besparing wordt onder meer be reikt door een zuiniger omspringen ADVERTENTIE iiquiditeitsvraag (vraag naar geld), die voortvloeit uit de opgetreden stij ging van het nationale inkomen. Een daling van de liquiditeitsquote (de hoeveelheid liquiditeiten geld uitgedrukt in procenten van het na tionale inkomen) die dit jaar naar verwachting van De Nederlandsche Bank opnieuw zal optreden, hangt vooral samen met de ontwikkeling van de betalingsbalans. »TT JTIulp verlenen aan hen die deze behoeven," is 'n regeltje uit de politiewet dat voor 'n groot deel de taak van de politie bepaalt Het betekent dat de mensen op de politie kunnen rekenen. Je moet als politieman dan ook daadwerkelijk hulp kunnen bieden. Doe jij dat even? Vergeet 't maar. Niemand doet dat zomaar even. Je hebt er, hoe oud je ook bent, begrip en mensenkennis voor nodig. En niet iedereen heeft dat meteen. met het koelwater en ook wordt de beschikbare stroom efficiënter ge bruikt. Een onderzoek zal moeten uit wijzen of de energie die de 8hell- bedrijven in Pernis overhouden, toe gepast kan worden voor de stadsver warming in Hoogvliet en Poortugaal Aangetoond is inmiddels dat Shell genoeg warmte over heeft om de 16.000 woningen en alle winkels, scho len en zwembaden van Hoogvliet en Poortugaal van warm water te voor zien. Dat alleen al scheelt vijftien miljoen gulden stookkosten per Jaar. Uitvoering van het plan vergt een investering van 150 miljoen gulden. Gesprek in Teheran De Shell is uitgenodigd het komende weekeinde in Teheran te praten over de olieleveringen in 1980. Een woord voerder van het concern noemde een dergelijke uitnodiging van Iran vol komen normaal. Hij sprak berichten tegen, dat 8hell in aanmerking zou komen voor aankoop van de 800.000 vaten (van 159 liter) olie die Iran vóór 1 oktober naar de Verenigde Staten uitvoerde. British Petroleum zou ook een uitnodiging hebben ontvangen. 8heli Internationale Petroleum Maatschappij en de Britse aanne mersmaatschappij Wessoe zijn aan sprakelijk gesteld voor het scheuren van een propaanopslagtank bij de fractioneerinstallatle van aardgas condensaten te Umra Said in Qatar in 1976 en de daarop volgende verwoes ting door brand van de installatie op 3 april 1977. De directe kosten (van de thans aan de gang zijnde herbouw) liggen op dit moment in de orde van grootte van 120 miljoen. Van de indirecte kos ten o.a gasleveranties die geen doorgang hebben kunnen vinden is nog geen schatting te geven. Volgens de bank is voortzetting van een beperkend kredietbeleid in het komende jaw noodzakelijk, vooral met het oog op het voortduren van inflatoire tendensen. Onder dergelij ke omstandigheden, zo merkt zij op, is enige verdere daling van de liquidi teitsquote niet ongerechtvaardigd. Bij de vaststelling van de norm voor de kredietbeperking in 1980 is, aldus De Nederlandsche Bank, in aanmer king genomen, dat wederom een deel van het te verwachten grote financie ringstekort van de overheid monetair zal worden gefinancierd (populair ge zegd: door het laten draaien van de bankbiljettenpers). Door De Nederlandsche Bank is de voor iedere individuele instelling gel dende norm vastgesteld op zeven pro cent van de toelaatbare stand van de kredietverlening in het vierde kwar taal van 1979, te weten totaal ruim 65 miljard gulden. Daarnaast zal, even als in 1979, één procent kredietruimte vooral aan een aantal kleinere alge mene banken ten goede komen. Dit, ter vermindering van de bij een lan gere duur van de kredie» beperking optredende verstarringsverschijn- selen. Opslagrente omhoog De Nederlandse banken hebben, in verband met de stijging vtin de tarie ven op de geldmarkt, besloten de opslag op de debetrente voor in reke ning-courant verstrekte kredieten met één procent te verhogen tot drie procent. In de praktijk betekent dit, dat „rood staan" bij de banken duur der wordt. Van onze redactie economie DORDRECHT I— Na een jarenlange onzekerheid staat vast dat de Dordtse biscuitfabriek Victoria blijft bestaan. Er zal een nieuwe fabriek gebouwd worden. Daar zullen weliswaar minder mensen werken (ian de huidige 200 maar toch zijn de vakbonden wel ingenomen met het besluit. Aan de onzeker heid is tenminste een eind gekomen. Naar verwachting zullen 120 van de 200 personeelsleden bij yictoria in dienst kunnen blijven. De directie wil het aantal gedwongen ontslagen zo veel mogelijk beperken en zal met de .bonden nog praten over een sociaal plan. De nieuwe produktle-eenheid zal zich vooral richten op het maken van wafels en biscuits. Daarnaast wil men nieuwe produkten gaan ontwik kelen. Victoria is tegenwoordig eigendom van Gebeco Nederland, dat vanaf 1 januari Oeneral Biscuits Nederland zal heten. Gebeco is een Frans concern. JANSEN DE WIT gaat voor 15 miljoen een nieuwe fabriek bouwen op het industrieterrein van 8chijndel. Op het vrijkomende terrein in het centrum van het dorp worden 600 woningen gebouwd. Door de inkrim ping van produktie en personeelsbe stand bij Jansen de Wlt/Danion in Emmen en Schijndel waren de oude bedrijfsgebouwen te groot geworden. Jansen de Wit maakt uitsluitend nog sokken. Men hoopt er de produktie de komende Jaren te kunnen opvoeren. In Schijndel werken 500 mensen. INTERNATIO MOLLER verwacht een aanzienlijk lagere Jaarwinst dan de ƒ30,7 miljoen van 1978, Het half jaarresultaat zakte al van 17 tot 7- miljoen gulden maar aanvankelijk werd voor het tweede halfjaar nog een evenaring aan dezelfde periode in 1978 verwacht Het derde kwartaal viel echter erg tegen door de haven staking en door de cacao-, rubber- en koffiehandel. LUXEMBURO (AP) Het Europese Hof van Justitie heeft gisteren de eisen om schadevergoeding van drie isoglucose-bedrijven afgewezen. Zij waren een proces begonnen op grond van de stelling dat de Europese belas ting op hun produktie van vloeibare suiker uit mals (zetmeel) te hoog is. Het Hof besliste eerder dat de belas ting inderdaad te hoog was, maar het verwierp thans eisen om schadever goeding. omdat de Europese minis terraad geen ernstige vergissing zou hebben gemaakt bij het vaststellen van de belasting. De drie bedrijven zijn Amylon uit België, Tunnel Refineries uit Oroot- Brittanniê en Scholten-Honlg uit Ne derland. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13