robleem kinderen buitenlandse werknemers moeilijk oplosbaar Prijstreffer 59.- w vrijdag^ zaterdagvoordeel DECEMBER! "169.- rvreemding van eigen én Nederlandse cultuur n: goedkope e voor rde Wereld Nieuwe Britse wet discrimineert dubbel Eigenaars moeten caravan weghalen 'Snelle toepassing micro-elektronica goed voor export' Bromfietser verongelukt 'Vietnam lijft Cambodja in' Opnieuw verbod demonstratie nationale partij Politie ontdekt hasj-lijn naar West-Duitsland 'China beschermt Verre Oosten' DENHAAG x 7 a a De Nie Alles voor Kerstmis Parade"Agadir" Berber tapijt Sneeuwkettingen ÏRDAG 6 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET H 11 Barend Mensen IDRECHT De kinde van de buitenlandse werk ers wat is hun toe- st? Hoe moeten zij, opge- id tussen twee culturen rich straks in dit land Ihaven? Wat zal de twee- generatie h£4r kinderen >en mee te geven? Het benauwende vragen, niet n voor de betrokken pen buitenlanders zelf r ook voor de Nederland- emeenschap. onderzoeken, studies en be dringen ten spijt lijkt het er niet t duidelijke richtlijnen voor een reffend beleid kunnen worden ren. De materie is zo ingewik- dat wie zich erin verdiept tot de g opwekkende conclusie komt tt probleem van de tweede gene- niet althans niet binnen rede- tijd is op te lossen. Dr. A. ik van de Averroès Stichting in erdam voegt daaraan toe: „en ran de derde generatie waar- alijk ook niet". Een lichtpuntje men zich hoe langer hoe meer wijder verband op het probleem bezinnen. raagstuk van de tweede genera- ncit zijn oorsprong in het feit dat rerheid, geheel tegen het zich rlijk aftekenend beeld in, jaren- heeft vastgehouden aan de s op haar wens steunende ge- te dat Nederland geen immigra nt! was. Het gevolg was een vrij- tnd beleid dat van de aandui- ;ast-arbeider" een bespotting maakte. Van gastvrijheid merkten de buitenlandse werknemers bitter wei nig. Integendeel, zij werden van begin af aan in een achtergestelde positie gedrongen. Daar behoeft verder niet op door te worden gegaan. Heel Ne derland wéét onder welke omstandig heden het merendeel van de buiten landers leeft. Langdurig De overheid gaat er nil van uit dat de meeste buitenlanders hier langdurig zullen verblijven en er misschien wel vanaf zullen zien, of daar al van afge zien hebben, ooit nog naar het land van herkomst terug te keren. Zij kan er in elk geval zeker van zijn dat hun kinderen hier zullen blijven. Want wat hebben ze in het land van hun ouders, dat ze helemaal niet of alleen van vakantiebezoeken kennen, te zoeken? Ook de oudere kinderen, die in het kader van de gezinshereniging naar Nederland komen en die op hun beurt moeten proberen hier een be staan te vinden, zullen niet gauw ge neigd zijn naar het vaderland terug te keren. De tweede generatie groeit door. Het aantal geboorten is hoog en er komen kinderen bij doordat gezinnen zich bij de mannen voegen nadat deze, soms na eindeloos zoeken, bidden en smeken, huisvesting hebben ge vonden. In een Rotterdams rapport wordt ver meld dat op het ogenblik 150 kinde ren (van 0 tot 19 jaar) per maand de Maasstad binnenkomen. Ze zijn voor namelijk afkomstig uit Turkije en Marokko. Kenmerkend voor de mi grantenpopulatie wordt genoemd het groter wordend aandeel van de bui- tenlandertjes in de totale Rotterdam se bevolking bij afnemende leeftijd. Van de nuljarigen zijn van elke hon derd kinderen er op het ogenblik 22 van buitenlandse afkomst. En al die kinderen gaan vervreemden van hun eigen cultuur en krijgen vrijwel alle studies zijn daarover eensluidend toch niet dé kans vol waardige leden van de Nederlandse samenleving te worden. „De buiten landse jongeren komen in een eman cipatieproces terecht waarin zij bij zonder kwetsbaar zijn. Zij worden namelijk noch door hun ouders (die hun de oude waarden willen bijbren gen en laten onderhouden) noch van Nederlandse zijde ondersteund en be geleid", aldus het Coördinatiebureau Migranten van de gemeente Rotter dam. „Zij ondervinden problemen bij hun Inpassing in het Nederlandse on derwijs en bij het vinden van werk. Waarschijnlijk is, dat deze jongeren, die zich hier immers niet uit vrije keuze hebben gevestigd, zich slechter in hun situatie zullen kunnen schik ken dan hun ouders." Onderzoek De Averroès Stichting, een hulpverle ningsbureau op psycho-sociaal ter rein dat in opdracht van het ministe rie van CRM een ondeizoek heeft ingesteld naar de positie van 12- tot 20-jarige Turken en Marokkanen, zegt over dat emancipatieproces dat cultuur geen vernisje is waarvan men zich gemakkelijk kan ontdoen. Cultu rele normen en waarden zitten diep in de opvoeding ingebakken. Dit bete kent dat niet één vorm van aanpas sing aan een nieuwe samenleving „zo maar even" is te realiseren. Dr. Ep- pink: „Aan- of inpassing, hoe men het ook wil noemen, van kinderen met een andere culturele achtergrond gaat jaren duren. Daar komen bij de economische maar vooral ook psychi sche spanningen van de gastarbei ders die vaak waar te nemen zijn. Daar worden de kinderen ook de dupe van." nderen van de buitenlandse werknemerswat is hun toekomst? RAN (Reuter) Iran is bereid kkelingslanden olie te verkopen de helft van de prijs die het t aan de industrielanden. Minis- in economische zaken Bani Sadr dat in een vraaggesprek gezegd, r bepleitte hij het afschaffen e dollar als betaalmiddel voor li-Arabië heeft gedreigd de olie- naar Italië dicht te draaien, in dat land verhalen waren oken over het betalen van jenningen. Dat zou zijn ge- door de Italiaanse staatsolie schappij ENI, in ruil voor de lische belofte van een ongehin- olieaanvoer. De Saoedi's ont- en. tns een Deense krant heeft Saoe- abië aangeboden rechtstreeks lan Denemarken te leveren voor agere prijs, dan die van de olie e Noordzee. Voorwaarde is dat marken de olie zelf raffineert, bericht is later bevestigd door egsman van het ministerie van nlandse zaken in Kopenhagen. LONDEN (AP, DPA) De Britse conservatieve regering is in eigen ge lederen op verzet gestuit. Bij een stemming in het Lagerhuis over ver scherping van de immigratievoor schriften onthielden 19 conservatieve afgevaardigden zich. Het voorstel werd desalniettemin met een meer derheid van 42 stemmen goedge keurd. Het behelst onder meer dat niet-Europese echtgenoten van vrou wen die in Engeland zijn geboren niet meer automatisch in Groot-Brittan- nië mogen immigreren. Het omge keerde geldt niet, wat bij de vrouwen beweging in Groot-Brittannië verzet heeft opgeleverd. De nieuwe wetge ving wordt in dubbel opzicht discri minerend genoemd. In de eerste plaats worden immigranten uit Pa kistan, India en Bangladesj door de nieuwe maatregel getroffen. TERSCHELLING (ANP) Bijna ze ventig caravans op kampeerterreinen op Terschelling moeten voor zondag door de eigenaars 'worden wegge haald. Ze moeten op twee daarvoor aangewezen terreinen worden gestald of van het eiland af. Een verzoek van de Vereniging recre atie belanghebbenden Terschelling om deze gemeentelijke verordening dat caravans 's winters niet mogen blijven staan op te schorten, is door de Raad van State afgewezen. Als de caravans niet worden weggehaald zal de gemeente dat zelf doen en de kos ten op de eigenaars verhalen. Er loopt nu nog een procedure bij de Raad van State om de gemeentelijke bepaling te vernietigen, maar het zal nog wel enige tijd duren voor daar een uitspraak over is gedaan. Het onderzoek van de Averroès Stich ting heeft aangetoond dat er bij de oudere kinderen uiterlijk wel sprake is van aanpassing maar feitelijk slechts van imitatiegedrag. Ze doen de Nederlandse jongeren na zonder daarmee echter geestelijk en materi eel datgene te verwerven wat voor hun westerse leeftijdsgenoten van zelfsprekend is. Het is ook niet mogelijk in een paar jaar in te halen wat de Nederlandse jeugd in vijftien, zestien Jaar van haar leven heeft geleerd. Het gaat hierbij niet alleen om schoolkennis maar vooral om sociale vaardighe den. Volgens dr. Eppink pleit de stichting voor het creëren van inhaal programma's om duidelijk te maken hoe de mensen in Nederland met el kaar omgaan. Zij verbindt aan deze suggestie echter de pessimistische verwachting dat het in de praktijk wel niet haalbaar zal zijn en masse sociale programma's voor deze groe pen te organiseren. „Ik voorzie dan ook dat het probleem van de tweede generatie niet onmid dellijk is op te lossen. Dat van de derde generatie waarschijnlijk ook niet. Dit betekent echter niet dat we er niet aan moeten beginnen. We moeten zien te voorkomen dat we na drie generaties nóg met een sub-pro- letariaat zitten. Als we de gehele pro blematiek niet in een wip kunnen oplossen dan zullen we in elk geval aan individuele problemen moeten werken. Zowel uit de uitgebreide lite ratuur over dit onderwerp als uit ons onderzoek blijkt dat bij alle te nemen maatregelen moet worden aangeslo ten op de denk- en leefwereld van het buitenlandse gezin. Een snelle aan passing gaat zich op den duur wre ken. Men krijgt er een negatief beeld van zijn eigen achtergronden door, en is zodoende niet in staat deel te ne men aan de „nieuwe" samenleving. Aansluiting bij de eigen leefwereld en de tradities van de buitenlanders lijkt misschien een stap terug. In de praktijk van psychologen en maat schappelijk werkers is echter te zien dat het te snel aangeleerde niet over draagbaar is naar de oude situatie of de thuissituatie. Dit leidt tot botsin gen waar niet meer uit te komen is". Hulpverlening Over de hulpverlening, waarover de Averroès Stichting een aansluitend onderzoek in Amsterdam heeft inge steld met povere uitkomsten, zegt dr. Eppink dat we ons niet moeten ver schuilen achter kreten dat er „iets" gedaan moet worden. „Wat er gedaan moet worden is zo ingewikkeld als een hersenoperatie. Vanzelfsprekend zullen huisvesting, scholing, vorming enz. moeten worden verbeterd, maar zelfs als deze voorwaarden zijn ver vuld heeft het buitenlandse kind nóg niet evenveel kansen als het Neder landse. In de Turkse en Marokkaanse opvoe ding zitten nu eenmaal elementen die op zichzelf waardevol zijn maar zeker niet voorbereiden op een plaats in de Nederlandse samenleving. Vandaar dat die samenleving de kansen van de tweede generatie het best kan ver beteren door zich in beleid, voorzie ningen en hulpverlening aan te pas sen aan kind en gezin en hun culture le achtergronden en niet te eisen dat zij zich aanpassen aan voorzieningen en bestaande systemen. Dat vereist een beleid voor de lange termijn". De gewijzigde opvattingen van de Nederlandse overheid laat dit toe. DEN HAAG (ANP) Het Nederlands christelijk werkgeversverbond (NCW) is het eens met de commissie Rathe- nau dat Nederland zo snel mogelijk positief moet reageren op de toepas singsmogelijkheden van micro-elek tronica. „Anders raakt ons export pakket hopeloos achterop". Het NCW vindt dat de overheid snel voorwaarden moet scheppen om het bedrijfsleven de gelegenheid te geven de vele vernieuwingskansen te reali seren die toepassing van de elektroni ca biedt. Het door de commissie Rathenau voorgestelde micro-elektronica cen trum kan volgens de werkgevers goe de diensten bewijzen en een achter stand vlug helpen inlopen. VOORTHUIZEN (ANP) De 17-jari- ge Jan Lokhorst uit Voorthuizen is gistermorgen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Bij het over steken van een voorrangsweg werd hij op zijn bromfiets geschept door een personenauto. BANGKOK (AFP. AP) De afgezet te Cambodjaanse premier Pol Pot heeft de afspraak tussen Vietnam en de nieuwe machthebbers in Cambod ja dat zonder paspoort tussen de twee landen gereisd mag worden fel ver oordeeld. In een radio-uitzending over een geheime zender, die waar schijnlijk in zuid-China staat, werd gezegd dat het een nieuw voorbeeld is van de Vietnamese pogingen Cam bodja in te lijven, en het Cambod jaanse volk te doen opgaan in het Vietnamese. Het beleidsuitgangspunt is nu „inte gratie met behoud van de eigen iden titeit". Dat is een taakstelling die zij in de eerste plaats zelf zal moeten invullen. Een taakstelling ook, die voor de meeste Westeuropese landen met gastarbeiders geldt. Van belang in dit verband is ook dat de Raad van Europese Gemeenten de problema tiek van de tweede generatie op inter nationaal niveau uitvoerig heeft be sproken tijdens een driedaags con gres in Rotterdam. Bij die gelegen heid zei ir. H. Vredeling, die zich in de Europese commissie als vrijwel de enige het lot van de gastarbeiders aantrekt, zo spoedig mogelijk een Eu ropees beleid ontwikkeld dient te worden dat het de regeringen gemak kelijker maakt de problematiek van de gastarbeiders in het algemeen en dat van de tweede generatie in het bijzonder aan te pakken. Het congres was belegd om de centrale overheden ertoe te bewegen de gemeenten, die in de eerste lijn met het verschijnsel gastarbeid te maken hebben, meer armslag te geven als het om voorzie ningen en hulpverlening gaat. Daar voor werden aanbevelingen opge steld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor de tweede keer binnen korte tijd heeft burgemeester Schols van Den Haag een vergunning geweigerd voor een demonstratieve optocht van de extreem rechtse na tionale partij Nederland, NPN. Na een eerste weigering twee weken geleden, demonstreerde een handje vol aanhangers van de NPN, die zich richt tegen „illegale buitenlanders in Nederland", toch op het Haagse Ma lieveld. Dat leidde toen tot schermut selingen tussen de demonstranten en een zestigtal tegenbetogers. De poli tie arresteerde twee demonstranten. Ook in een beroep bij de Raad van State werd toen de vergunning gewei gerd. Burgemeester Schols grondt zijn her nieuwde weigering op zijn vrees dat de NPN-demonstratie, die voor aan staande zaterdag is aangekondigd, heftige reacties bij het publiek zal oproepen. Hij hecht geen waarde aan de mededeling van de organisator van de bijeenkomst, een 27-jarige man uit Zoetermeer, dat „de betoging een waardig en vreedzaam karakter zal dragen." Bij de eerste demonstra tie riep de Zoetermeerder zijn aan hangers toe. doelend op de tegende- monstrantén, „Jongens, op een linie en dan slaan we ze de hersens in." MAASTRICHT (ANP) Vier Maas trichtse mannen zijn aangehouden die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij het vervoer van hasj vanuit Maastricht naar West-Duitsland. voornamelijk naar grote steden in het Roergebied. De politie hield onlangs twee mannen aan in een auto waarin vijf kilo hasj werd ontdekt. Op hun aanwijzingen kon de politie naderhand nog twee mannen aanhouden. Dankzij de me dewerking van de Westduitse politie kon de al meer dan twee jaar bestaan de hasj-lijn van Maastricht naar West-Duitsland worden ontdekt. Er moeten volgens de politie vele hon derden kilo's hasj vla deze lijn naar West-Duitsland zijn getransporteerd. PEKING «AP. AFP. Reuter» China heeft zich opgeworpen als bescherm heer in het Verre Oosten Partijleider Hua Guofeng zei in Peking tegen de bezoekende Japanse premier Ohira dat China een krachtig standpunt inneemt om de landen v3n de ASEAN ide pro-westerse zuidoostaziatische verdragsorganisatie» te beschermen Verwacht wordt dat Japan China zal helpen bij de industriële en technolo gische ontwikkeling, waarop dit land zijn zinnen heeft gezet Sportlef gewatteerd nylon winterjack. Grote steekzakken met klitbandsluiting. Elastische manchetten en taille. Zwart, beige. Mt 46-56 Alleen deze week Grote Marktstraat 34, Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117,-Leiden DE UITHOF DINSDAG 11 t/m DINSDAG 18 DEC. Iedere avond 20 uur, behalve zondag. «<£f Matinees: zaterdag 16 uur, zondag 12,30 en 16 uur. Prijzen: f. 10.-. 16. 20.-. 22.- en 24.-. KINDEREN t/m15 JAAR HALF GELD. 65-PLUSSERS half geld in de matinees. KAARTVERKOOP DE UITHOF dagelijks 10-17.30 tel. 29 9064/65 en bij: De Posthoorn, van 9-17 uur, zat 9.30-13 uur, tel. 469638; Het Vaderland, van 10-13.30 en 15-17 uur, zat 10-13 uur, tel. 469311; Bespreekbureau Haagsche Courant, van 9-17 u. zat. 10-14 uur, tel. 600494 en 624562. tst 280/403. Bereikbaar met tram 6 of bus 25. Vooi de kinderen DEBET0VERDE SPEELGOEDWINKEL VERSTOPT RIOOL? Tel. 071-140932-122987 VOOR AL UW RIOOLVERNIEUWINGEN DE ROODE EN ZN. LEIDEN Vindt u dit een leuk kapsel voor de feestdagen? Wij maken het voor u of laat u door ons adviseren. X«V«l-4V'KNIPPEN IS ALLES!' bezuidenhoutseweg 203 (bij laan v. n.o.indië) tel. 853532 (volop parkeren voor de deur) groot herloginnelaan 64 (hoek waldeck pyrmontkade) tel. 631094 850 m2 TOONZALEN Iers antiek zoals grenan keukenbuf fetten. hoekkasten, tafels. olielampen etc. Door eigen Import gunstige prijzen. Hein Chrispijn Hoge Rijndijk 260. Leiden, tel. 071-411276 Parkeerruimte aanwezig Geopend dmsdag t/m vr»|- dag 10-18 uur Zaïerdag 10- 17 uur Donderdagavond 19- 21 uur SANITAIR ONOEROELEN Zee» scherpe prijzen GloeiWofcken en glasstnps KORT RAPENBURG S-7-6 LEIOEN. TEL. 071.76.12.00. Nauwelijks van echt te onderschei den kunstkerstboom. 185 cm hoog. Stevige kunststof voet. CA in doos Oy.DU Doos met 25 kerstballen. Div. Q ^modellen in zilver of kleur YT Kerstverlichting (bestaande uit 116 kaarslampjes met knijper en 2 reservelampjes >vTvT^v-';- - &Jn doos 16.95 VenciomaKic automaat 7864 Ruimte voor 14 standaardcouverts. 6 programma's. Ge schikt voor inbouw 849.- Geitenharen sokken 60/40 wol/pol. Grijs en beige. Maten: 41 t/m 45 4.75 35 t/m 40 5 Van 100% zuiver scheerwol en uitgevoerd in een gesloten en fijne steek. Sfeervol en oersterk. Beperkte voorraad! i cm breed 2 kleuren. Adviesprijs 249- per strekkende meter incl. leggen. Kerst- en nieuwjaarskaarten 24 verschillende afbeeldingen Kompleet met en veloppen 5.25 Wit damast tafelkleed Fraai jacquarddes sin 100% katoen. 130x280 24.50 130x220 19.- 130*160 ^50 servetten p si 1.75 Pewag Alaska Spur schakels van kruis- en loopketting 0 4 mm mangaan edelstaal schakels spanketting 0 3.5 mm Pewag patenthaken, spanveeren Simplex karabijnhaak met koffer goedgekeurd duitseTüv. Alle maten vanaf VROOMS DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond 71

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11