'Veel te veel angst voor projectontwikkelaars' Van der Luit rm 'Beginnende onderwijskrachten worden hier doodgeknuffeld' Hagenaars,.. SUJT0EP GLAD? zand/zout erover. fj .ijk Verlopen gelaat van de Hofstad Henny Otter verwijt wethouder Hardon gebrek aan durf 'Alvast bouwen in een hoekje van het Forumgebied' Begrafenissen -Crematies Transporten Raadslid Wladimiroff: Glifanan alleen op recept verkrijgbaar Levensmiddelenzaak op 24 en 31 december open KORT i KORT NIEUWS Het blijft opletten in commissie voor Haagse scholieren bekennen serie diefstallen het Haagse onderwijs Dienst der Gemeentereiniging WOENSDAG S DECEMBER 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET De stad Den Haaf is er de laatste Jaren niet mooier op feworden. Een feschonden stadskern grenst aan het in harde vormen opfebouwde Centraal Station*ebled, dat is ontworpen door stedebouwkundifen met een Manhattensyndroom. Het stadsbestuur zoekt moeizaam naar de wefen om het verlopen felaat van de Hofstad weer wat op te lappen. Projectontwikkelinfv maatschappijen slaan af en toe nof eens extra toe in typisch Haagse stadsgezichten als aan de Koninginnegracht, de Groot Hertoginnelaan en de Beznidenhoutseweg. Door de kritiek op projectontwikkelaars heen, klinken echter ook stemmen, zoals die het CDA-raadslid mevrouw H. G. Otter te Kolsté, die stellen dat Den Haag de projectontwikkelaars toch ook hard nodig hebben om de stad weer een beter aanzien te geven. Het interview met mevrouw Otter over bouwen in Den Haag staat hieronder. door Teun Leges DEN HAAG Onnodig gro te angst voor de projectont wikkelaar als grote boze geldwolf werkt volgens het CDA-raadslid mevrouw Ot ter-te Kolsté belemmerend bij het ontwikkelen van goe de stedebouwkundige plan nen voor Den Haag. Bij het bedenken van een stede- bouwkundige visie, bij het breken en bouwen in het centrum van de stad, moet het gemeentebestuur veel meer durven samenwerken met de zo vaak verguisde projectontwikkelingsmaat schappijen, betoogt zij. Hardon. de Haagse wethouder van ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing. sluit zich volgens me vrouw Otter te veel af. Durft niet te onderhandelen met projectontwik kelaars die een visie hebben en de technische kennis om „een compac te stad te maken die goed bereik baar Is". „We moeten ons als stad instellen op deze tijd. Forensisme aanvaar den. dat hoort bij een grote stad. maar dan wel de aanvoerwegen pro beren ln te pakken met bebouwing. Als we deze ideeén stedebouwkun dig willen vertalen, hebben we een aantal goede projectontwikkelaars gewoon nodig". Henny Otter gaat verder: ..Maar Hardon wil niet vrij blijvend met ze praten, houdt ze halsstarrig op een afstand. En dan krijg Je dat allerlei projectontwik kelaars op hun eigen stukjes grond Mevrouw H. G. Otter-te Kolsté. aan het werk gaan, versnipperd over de stad. Dat is vaak veel erger. Als we als gemeente met een paar projectontwikkelaars rond de tafel gaan zitten om over Ideeën voor het centrum te praten, glippen ze veel minder door onze vingers. Kunnen we als gemeente juist het voortouw nemen. Je moet wel durven onder handelen en je hebt een wethouder van formaat nodig". Mevrouw Otter vindt niet dat Hardon zo'n „wethou der van formaat" Is. „Hij mist een totaalvisie op de stad. weet wel veel details en allerlei regelingen uit z'n hoofd. Een grote bouwer als Meyer van de MAB zei laatst dat de wet houder zo moeilijk bereikbaar is voor een gesprek. En Hardon zegt tegen de raad een spreekuur over stadsvernieuwing te gaan instellen waar iedere wijkbewoner kan ko men om met hem te praten. Dat is toch een lachertje, we zitten niet op een dorp. Hij is wethouder van een grote stad. die man moet zich bezig houden met coördinatie, er voor zorgen dat allerlei stadsvernieu wingsplannen door z'n afdeling ook worden uitgevoerd". Een stadsbestuur dat intens sa menwerkt met projectontwikke laars die bouwen uit winstbejag? „Ik ken zeker twee grote projectont wikkelaars die bereid zijn bij samen werking met de gemeente een open begroting voor te leggen. Dan kun je precies controleren hoe groot de winst Is. De angst van de PvdA is dat ze te veel verdienen aan bouwprojec ten. maar als gemeentebestuur kun je dat voorkomen door een goed con tact te maken. Ik heb trouwens wat tegen die kreten over winstbejag. Het gaat toch ook om de werkgelegenheid in de bouw." Een belangrijk stuk grond in Den Haag dat op ontwikkeling ligt te wachten is het Forumgebied (aan het Spui, naast het Prins Bernardvia- duet). Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds moet daar, met Wilma als onderaannemer, gaan bouwen. Har don wil pas een contract met het ABP sluiten als het bestemmings plan op tafel ligt. In de Partij van de Arbeid wil men het ABP nog scher per controleren door eerst een gede tailleerd stedebouwkundig plan te eisen, alvorens het contract wordt getekend. U hebt als CDA-raadslid daarentegen aangedrongen op grote spoed. „Het is niet nodig eerst een gedetail leerd bestemmingsplan te maken Het contract met het ABP moet snel gesloten worden omdat de braaklig gende grond van Forum miljoenen per jaar aan renteverlies opeist. Een Forumplan wordt steeds duurder naarmate we langer wachten. Wij wil len graag premiewoningen in het ge bied. maar het wordt de vraag of dat financieel nog haalbaar is voor het ABP. Een bestemmingsplan is best. Hedendaags Den Haag. „We moeten ons als stad instellen op deze tijd. maar ik denk dat de centen van veel grotere invloed zijn op de toekomsti ge bebouwing daar. Mijn voorstel is het contract met het ABP snel te tekenen, één stedebouwkundige su pervisor aan te wijzen en dan alvast ergens in een hoekje van het Forum gebied te gaan bouwen. We moeten daar opschieten. We hebben als raad bovendien het voorontwerp voor het gebied al eens beoordeeld." Hardon loopt momenteel met het plan bij dc ontwikkeling van het Forumgebied drie stedebouwkundi gen in te schakelen voor de_supervi- sie. Dat zijn de heren Herzberg, We ber en rijksbouwmeester Quist. „De aanstelling van drie supervisors is bespottelijk. Ik begrijp dat niet, de raad heeft gevraagd om één supervi sor. Zo'n formule met drie man werkt niet, dat loopt uit de hand." Moet de nieuwe concertzaal in het Forumgebied, langs het Spui worden gebouwd of vastgezet worden aan het Congresgebouw? Het CDA lijkt daar verdeeld over. Bovendien, hoe staat het CDA eigenlijk tegenover de PvdA-opmerking dat Den Haag nu wel aan het zoeken is naar een bouw plaats voor een nieuwe concertzaal, maar dat nog nooit besloten is dat die nieuwe zaal nodig is? „Die concertzaal moet er natuurlijk komen. Niet omdat de akoestiek in de Prins Willem Alexanderzaal zo slecht is want laten we eerlijk zijn, hoeveel mensen merken dat nou maar omdat we het Residen tie Orkest eindelijk een goed eigen onderkomen moeten geven. Den Haag moet een orkest van hoog niveau zien te behouden. Wat de plaats betreft, daar zijn we nog niet uit nu onze voorkeur, een concert zaal aan het Plein, niet mogelijk schijnt. Ik til er persoonlijk zwaar aan dat een concertzaal vastge- bouwd aan het Congresgebouw jaarlijks minder exploitatielasten vergt. Bovendien vind ik dat de Hagenaars hebben bewezen het Ne derlands Congresgebouw te kunnen vinden en het daar naar hun zin te hebben. Daartegenover staat dat een concertzaal in Forum het cen trum een impuls kan geven en dicht bij het station ligt. Wellicht dat de voorstanders in het CDA van een zaal in Forum mij van hun gelijk kunnen overtuigen." Vit uitlatingen van fractieleider Happel blijkt dat het CDA, het Fo rumgebied niet meer die dynami sche centrumfunctie toedenkt dan het gebied een paar jaar geleden leek te moeten worden. „Nee, de bebouwing van het Forum gebied is en was volgens mij altijd bedoeld als stedebouwkun dige verzachting van de hoge minis teriegebouwen die er staan. Ook als overgang van het harde Utrechtse- baangebied naar het oude Stadscen trum. Dat kunnen we doen met dt bouw van kantoren en woningen." oor Iets over Scheveningen. Onderzoek ,nT heeft uitgewezen dat Schevenin- gen-dorp zich zal moeten instellen w' op de verwerking van een fora e verkeersstroom, wanneer het placed Polyzathe door zou gaan, de bouv ien van een Dorp in Zee. Zal het CDAmde forse verkeersdoorbraken in Sc he issi veningen tolereren of ziet het a n van medewerking aan bouw vai üd« Dorp in Zee? iid „Zonder een fractiestandpunt in t< x t nemen zeg ik dat we nu af moeten ecf' zien van het Polyzathe-plan. Ik zie om niet in hoe we het extra verkeer dat dit plan aantrekt op een verant-k/ woorde manier door Scheveninget iwi kunnen loodsen. Ik ken in ïedei iet geval een paar fractiegenoten dieluek daar ook zo over denken. Ik vindt® niet dat we helemaal af moeten zien che van bouwen in zee. Als het niet vooi '.nt de boulevard kan. dan wellicht toch wel voor de kust bij Duindorp. Ten- ani slotte kunnen we beter aan de stad ek vasthouwen dan in groeikernen vei tn daarbuiten." en em ADVERTENTIE In hel rouwcentrum is gelegenheid lot opbaring in on/e aula's Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus432, 2300 AK Leiden. Télefoon 071-'142644* Van een onzer verslaggevers DEN HAAQ De wens van wethouder Van Lier om in Den Haag voor beginnende leerkrachten in het kleuter- en lager onderwijs een vast syteem van begeleiding en beoordeling in te voeren zal voorlopig niet in vervulling gaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAQ De pijnstiller Glifa nan zal binnenkort alleen nog maar op recept van de arts verkrijgbaar zijn. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft daartoe beslo ten nadat het college ter beoordeling van geneesmiddelen haar daarover heeft geadviseerd. Het college meent dat de bijwerkin gen van het geneesmiddel men kan door overmatig gebruik leveraandoe ningen krijgen of flauwvallen van dien aard zijn dat ze niet meer vrij verkrijgbaar mag zijn. DEN HAAQ (ANP) De consument mag er op rekenen dat de levensmid delenwinkels op 24 en 31 december open zijn. Dit heeft het centraal bu reau levensmiddelenbedrijf (CBL) gisteren bekendgemaakt. Eerder besloten de bakkers en super markten van de grootwinkelbedrij ven om op die dagen hun winkels open te houden. Op 24 december zijn de postkantoren tot vier uur 's middags geopend. Op oudejaarsdag sluit het postbedrijf om twaalf uur de poorten. De leden van de commissie voor het onderwijs uitten gistermiddag in ver gadering hevig kritiek op met name het plan van Van Lier om de onder wijskrachten aan het begin van hun loopbaan te confronteren met een heel complex aan hulpbiedende ge sprekken. Die gesprekken moeten de „beginneling" op weg helpen en op zijn of haar „te verbeteren" stijl wijzen. De gesprekken zouden gevoerd moe ten worden door: De desbetreffende leerkracht, het hoofd van de school of de hoofdleidster, de gemeentelijke in spectie. de afdeling onderwijs van het stadhuis en een nog aan te stellen beoordellngsadviseur Mevr. Sicman (WD) kwam zelfs op zeven gesprek spartners en zei daarbij nog niet eens instellingen te betrekken als het ADVERTENTIE Newtonstraat 2, 's-Gravenhage. Inlichtingen: tel. 65.48 J2. PSSSTIn het Jeugdcentrum Don B08C0 aan het JullaJaantje in Rijswijk treedt hedenmiddag om 14.00 het kindertheater Psssttop met „De Narrenklas". Toegang twee gulden. STERRENWACHT In de Petr. Voutestraat 389a te Rijswijk bestaat vrijdag a s. de gelegenheid sterren waar te nemen met de grote tele scoop. Aanv. 20.00 uur. Toegang ƒ1.50. SINTERKLAAS In Diligentla aan het Lange Voorhout vanmiddag om 12.45 uur het lunchprogramma Sinterklaas Surprise door Kunst kring Diligentla. GITAAR-RECITAL Antonio Pereira-Arias heeft vrijdag a s. in Di ligentla een gitaar-recital, bijgestaan door Mirjam Nastasi, fluit. Aanvang 20.15 uur. HELP ULCINJ In het Katwijk- se Tripodia vrijdag de slotavond (aanvang 21.00) van de actie „Kat wijk helpt Ulcinj". Op het uitgebreide programma volksdansen door Kat- wijkse en Joegoslavische groepen en de trekking van de loterij ten bate van de actie, waarvan de opbrengst de gevolgen van de aardbeving in het Joegoslavlsch stadje Ulcinj moet ver zachten. BRECHT „Lltteris Sacrum" brengt aanstaande vrijdag en dins dag in de Leidsche Schouwburg de toneelproduktie: .De goede mens van 8ezuan", een van de zg. „leerstuk ken" van Bertolt Brecht. die in de vorm van een parabel wordt neerge zet Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ8 50. Jongeren en CJP-houders 4,5a Haags Centrum voor Onderwijsbege leiding. Zij verzette zich tegen de bedrijfsmatige aanpak, en wees op het specifieke werkgebied van de leerkracht. Zij achtte het bovendien onzin om deze taak aan een adviseur over te laten en zag veeleer hier de taak van de Inspectie, die deze taak altijd al heeft uitgevoerd. Wladimiroff (D'65) vond al die gesprekken ook niet no dig. en sprak in dit verband van „het doodknuffelen van de beginnende leerkracht". Alle leden stonden op het standpunt dat zo'n hoeveelheid aan gesprekken en zoveel papleren rompslomp geen verbetering was en dat de rol van de inspectie te gering is. Wat de beoordeling betreft konden de commissieleden zich daar wel ln vin den. er werd dan ook voorgesteld dit los te koppelen van de begeleiding. Wethouder Van Lier wilde daar ech ter niet op in gaan. Hij zei deze belde zaken niet los van elkaar tè kunnen zien. Hij vond het noodzakelijk om de leerkracht in zijn eerste jaar goed te begeleiden en deze zodoende de kans te geven om zich optimaal te ontwik kelen Dit vooral omdat na een jaar al be slist moet worden of de beginnende leerkracht een vaste aanstelling krijgt, moet deze én beoordeeld wor den de gelegenheid krijgen in die korte periode te laten zien dat hij een vaste aanstelling waard is. Wethou der Van Lier besloot de hele zaak nog eens te bekijken. Lange Voorhout DEN HAAO De geschiedkundige vereniging Die Haghe vraagt zich in een brief aan de Haagse gemeente raad af waarom de verkeerslichten op de hoek van het Haagse Lange Voor- houüParkstraat/Kneuterdijk er nog steeds staan. Er bestaat een door de voltallige raad aangenomen motie waarin het college van b. en w. wordt verzocht zo snel mogelijk te onder zoeken of genoemde lichten niet kun nen verdwijnen en het Voorhout met behoud van de fietsroute opnieuw zou kunnen worden ingericht. De in middels afgetreden wethouder Klomp verklaarde destijds dat de (nu constant knipperende) verkeerslich ten een dwingende eis was van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en dat de gemeente zou moeten pa- gaan of het weghalen ervan niet zou betekenen, dat het departement dan de fietsroute niet betaalt. Inmiddels verstreek er een jaar en er gebeurde niets. Die Haghe barst ondertussen van de vragen, zoals wat was het standpunt van Verkeer en Water- stadsschoon bedervende vc»«.ca, lichtinstallatie op het Voorhout blijven verheffen r11' Europaweg ZOETERMEER De aanleg van Europaweg als onderdeel van Zoetermeerse hoofdwegenstelsel i deze week nog beginnen. De vormt een verbinding tussen Air kaweg/Afrikaweg en de Aziëweg j komt te liggen op de scheiding tusa de wijk Buitenwegh de Leyens en d stadscentrum. Ter hoogte van de| aanbouw zijnde kerk van de Geref meerde Gemeente wordt begon: met de aanleg. Een gevolg van werkzaamheden is dat het auto- fietsverkeer gedurende een gro aantal maanden met omleidingen n maken krijgt. M-J ril Gehandicaptencentrum Rh WESTLAND 501 OVOIIU^UIIK tail «ctncci CU TT a LCI - O„I staat? Wat heelt het college gedaan <WOG>, de protestants christellj om het ministerie te overtuigen dat de lichten weg moeten? Gezien de felle discussie die onlangs in de raad is gevoerd toen het ging om het be houd van historische panden op de hoek KoninginnegrachfHoutweg, heeft Die Haghe goede hoop dat de raad zijn stem tegen deze het Haagse Voor gehandicapten in het Westlal. start in janruari een oppascentra ?e mits er voldoende vrijwilligers w< jH1 den gevonden. De centrale is o.m. ei lcc initiatief van de vereniging van a ders van geestelijk gehandicapt (WOG), de protestants christeiij vereniging van ouders van het afwl kende kind Philadelphia. De initi^ tiefnemers willen de ouders van handicapten kinderen meer tüM schenken eens uit te gaan. Het ligtW de bedoeling één of twee geschikA personen als vaste oppassers in e gezin te laten werken. wethouder Van Lier ADVERTENTIE Buit 145.000 gulden DEN HAAG De Haagse politie heeft drie scholieren van 17. 19 en 20 Jaar uit die stad aangehouden, die hebben bekend de afgelopen twee maanden een groot aantal diefstallen te hebben gepleegd. De totale buit bedraagt 145.000 gulden, inclusief een auto van 75 mille die inmiddels is teruggevonden. Van het geld is vrij wel niets over. Volgens de politie zijn de jongelui verantwoordelijk voor 25 inbraken in auto's, woningen en scholen in Den Haag. Wassenaar. Rijswijk. Monster en 's-Gravenzande. Ook hebben ze twee auto's In Wassenaar en Noot dorp gestolen. Drie Jongemannen van 19 Jaar uit Den Haag zijn aangehou den op verdenking van medeplichtig heid. De Haagse politie verwacht nog Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is soms best nut tig eens goed de getallen na te gaan in de stukken voor de commissie voor het onderwijs in de gemeente Den Haag. Dat bewees mevr. Sicman (WD) gistermiddag ln een openbare vergadering van de commissie. Wat aarzelend vroeg zij voorzitter Van Lier die belast is met de porte feuille van onderwijs of er niet ge snoept werd uit het ..speelruimte pot je". Wethouder Van Lier keek nog eens spiedend in het uitvoeringspro gram Stedelijk Educatiefplan 1980, en keek vervolgens vragend richting van een van de beleidsambtenaren. Deze moest met een hoog rode kleur bekennen dat „het er wat onduidelijk stond", en zou de zaak onderzoeken. Zo zou er door onoplettendheid van de commissieleden zonder dat Zij er erg in hebben 200.000 gulden op voor hun ondoorzichtige wijze uitgegeven zijn. Mevr. Sicman haalde met haar opmerking gistermiddag overigens de andere commissieleden maar voor even uit de ja-cadans. Alle politici konden instemmen met het Stedelijk Educatief Plan 1980. dat een educa tief netwerk wil voor volwassenen in achterstandssituaties. Wethouder Van Lier zegde toe dat er op korte termijn opheldering zal worden ge bracht in geconstateerde „onduide lijkheid" Gladde stoepen hebben vorig jaar menig ongeluk veroorzaakt. Laten we zorgen dat het ons deze winter niet overkomt. Voor f 3,50 kunt u bij de reinigingsdienst een zak met tien kilo zand/zout- strooisel kopen, speciaal voor de stoep. U kunt hiervoor op werkdagen van 08 00 tot 16.00 uur terecht bij de reinigingsposten aan de Joan Maetsuyckerstraat 261 Stamkartstraat24 Gaslaan 135 Vissershavenstraat 2. Thuis bezorgen Als u vlug bent - dat wil zeggen als u vóór 14 december aanstaande f 3,50 overmaakt op giro 15010 t.n.v. de Dienst der Gemeentereiniging, Newtonstraat 2, Den Haag, met vermelding van uw juiste adres - dan bezorgt de reinigingsdienst de zak zand/zoutstrooisel in de week van 17 tot en met 21 december bij u thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6