'Elk kind eigen stekkie op school' Tekening van een lezer munt uit sinterklaas geslagen Commentaar Onzuivere argumenten (1) Prof dr J. Rispens, opvolger van mevrouw Bladergroen: Onzuivere argumenten (2) H8 ft geen vrouwen baby in kribbe nooit te laat IENSDAG 5 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Met veel bombarie en een perfect gevoel voor timing beginnen de Rus sen vandaag aan de terugtrekking van twintigduizend militairen en duizend tanks uit Oost-Duitsland. De terug trekking valt samen met de conferentie ^*1' van ministers van het Warschau Pact in Oost-Berlijn en komt aan de voor- >nd van de bijeenkomst van minis- van de NAVO-landen in Brussel, die een besluit willen nemen over de m produktie en de stationering van de ershing- en de kruisraket. De Russische maatregel, op 6 oktober BU aangekondigd door president Brez- njew en gecombineerd met een bereid verklaring te spreken over de Euro- ZLI strategische wapens, heeft stellig grote keil propagandistische betekenis. Het gaat ~eQ echter te ver deze stap af te doen als ire misleiding. De terugtrekking van 1.000 militairen en duizend tanks is in verhouding een kleine stap, maar toch ook weer niet helemaal te veronacht- et 4zamen. Het is een duidelijk signaal van t nil het Kremlin dat het hem ernst is met het bestendigen van het evenwicht en van de redelijk goede verhoudingen in wropa. gedij r.Zl Ik b De Russische maatregel bepaalt West- elEuropa weer <eens bij de argumenten ne doorslaggevend moeten zijn voor het al dan niet stationeren van Persh- d^Jing en kruisraket. Een beslissing over de produktie en de stationering van deze wapens moet genomen worden op basis van een rationele overweging van de militaire en politieke krachts houdingen tussen Oost en West. level Het begint er echter steeds meer naar uit te zien dat de beslissing die de NAVO over enkele dagen in Brussel pat nemen over de 572 Eurostrategi- «he wapensystemen, op totaal onei- jtalijke argumenten zal zijn geba ard Naar buiten toe wordt wel de indruk gewekt dat het gaat om een noodzakelijke reactie op de Russische hij' SS-20 en de Backfire-bommenwerper, r h waarvan er respectievelijk vijftig en ?r dertig per jaar worden gemaakt. Maar naarmate de fatale datum van 12 de- jCember nadert, steken' andere, onei- k°r genlijker argumenten de kop op. Bin nenlands-politieke overwegingen in elk van de NAVO-landen afzonderlijk lijken de doorslag te zullen gaan ge ven, waar militair-strategische en poli- tiek-strategische argumenten eigenlijk beleidsbepalend zouden moeten zijn en dan zwijgen we in dit verband nog maar van de morele bedenkingen. Het is niet voor niets dat de Verenigde Staten een campagne ontketenen om een positieve beslissing over de opstel ling van de Pershings en de kruisraket ten in Brussel erdoor te krijgen. Tal van Nederlandse parlementariërs wor den benaderd door Amerikaanse func tionarissen voor overleg over de nieu we wapens. Aan die, op zichzelf niet verwerpelijke, pogingen tot beïnvloe ding is de positie van de Amerikaanse president Carter niet vreemd. Na zijn beslissing tot het niet in produktie nemen van de B-l bommenwerper en de neutronenbom, loopt de Ameri kaanse president het gevaar zeker in het perspectief van de komende ver kiezingen versleten te worden voor iemand die zich maar halfzacht tegen de Sowjet-Unie opstelt. Een positieve beslissing van de NAVO-landen over de stationering van de nieuwe raketten zou hem de argumenten in handen geven om te bewijzen dat hij wel degelijk een vuist kan maken tegen de Russen en dat goedkeuring van het SALT-akkoord door de Amerikaanse Senaat echt geen overgave aan de Russen is. Een andere overweging is dat de presi dent met de produktie van de raketten de Amerikaanse wapenindustrie aan zich verplicht. Tot ver in de jaren tachtig betekent de produktie van kruisraket en Pershing werk voor vele duizenden Amerikanen. Opmerkelijk is daarbij dat land- en luchtmacht een evenredig aandeel krijgen. De Persh ing komt tegemoet aan de wensen die bij de Amerikaanse landmacht feven. en de kruisraket is een troetelkind van de Amerikaanse luchtmacht. Het lijkt erop, dat de Amerikaanse wens om beide wapens in produktie te nemen veel te maken heeft met de eigen wetmatigheid van het defensie-appa raat en de toeleverende industrieën. door Hanneke Wljgh ovt laar ook in andere landen dreigt de iissing over de nieuwe raketten vooral een middel te worden om bin nenlandse politieke tegenstellingen uit h e vechten. De Belgische premier Mar- ni ens heeft zich uitgesproken vóór de stn jroduktie en invoering, waarop zijn tegenspeler, oud-premier Tindemans h ertegen heeft verklaard. De West- t litse bondskanselier Schmidt kan het nch politiek gewoon niet permitteren om zich tegen de nieuwe raketten te :etten, omdat anders de christen- iocratische oppositie onder aan- iring van Franz-Josef Strauss over km heen rolt. Met de algemene ver kiezingen van volgend jaar voor de deur wil Schmidt duidelijk maken dat de verdediging van de Westduitse sa menleving tegen het communistische gevaar bij hem in goede handen is. t t km' b» fer In Italië komt het verzet tegen de Pershing en de kruisraket eigenlijk !|leen van de communisten. De socia- listen hebben, trouw aan de Westduit- A K SPD, zich met de regerende chris- i lendemocraten uitgesproken voor de )ie< invoering van de nieuwe wapens. In hun verzet moeten de communisten uiterst omzichtig te werk gaan om toch Ihaar geen staatsvijandige indruk te maken. De PCI heeft zich daarom uitdrukkelijk uitgesproken voor de Stopzetting van de produktie van de Russische SS-20. vie In Denemarken speelt het probleem ja precies andersom. De regering van remier Anker Jörgensen verkeert in ten minderheidspositie en kan alleen lan de macht blijven met de steun van ïuj Ie radicale liberalen in het parlement. Deze partij moet helemaal niets heb ben van de nieuwe wapens en om haar steun te krijgen heeft de Deense pre mier zijn minister van buitenlandse zaken Olesen laten pleiten voor uitstel van de NAVO-beslissing met een half jaar in afwachting van enig resultaat bij de onderhandelingen met het War schau Pact. Dat de Nederlandse medewerking aan een NAVO-besluit in de partijpolitie ke sfeer is terecht gekomen, behoeft nauwelijks toelichting. Besluit de rege ring om zich in Brussel sterk te maken voor het CDA-standpunt en verbindt ze daaraan de consequentie dat de 48 kruisraketten er niet komen in ons land, dan bestaat er gerede kans op een botsing met de WD en met minis ter Scholten. Doet de regering dat niet, dan is de kans groot op een aanvaring tussen het kabinet en een belangrijk deel van de CDA-fractie, wat kan leiden tot de val van het kabinet-Van Agt. Al deze factoren hebben de zuiverheid van de beslissing over produktie en stationering van nieuwe wapens ernstig- in gevaar gebracht. Wie ervan uitgaat dat de produktie van nieuwe wapens vanuit morele overwegingen een ui terst bedenkelijke zaak is en wie op grond van politieke overwegingen er een stimulans van de wapenwedloop van vreest, kan op basis van genoemde secundaire argumenten niet in rede lijkheid pleiten voor de nieuwe wapen systemen. Uitstel van het NAVO-be- sluit, of althans van de werking ervan, is daarom onontkoombaar. Eerst moe ten er argumenten op tafel komen die rechtstreeks tc maken hebben met de zaak zelf. Die argumenten zijn nog maar nauwelijks gehoord. GRONINGEN Prof. dr. J. Rispens, de nieuwe hoogle raar in de orthopedagogiek aan de rijksuniversiteit van Groningen, is een voorzichtig mens. Hij laat zich niet tot algemeenheden verleiden. „Je zult mij geen uitspraken ho ren doen over werkende moe ders of de fatale invloed van de stedebouw op de ontwik keling van het kind. Voor je een dergelijke uitspraak doet, moet je de zaken eerst gron dig hebben onderzocht. En dan nog ben ik terughoudend met het leggen van verban den. Er zijn immers zoveel factoren, die een rol spelen in probleemsituaties." Rispens is de opvolger van prof. drs. Wilhelmina Bladergroen, die eind vo rig jaar met pensioen is gegaan. Hij heeft gisteren zijn ambt officieel aan vaard. Twee thema's kregen volop de aandacht in zijn rede over de opvoe ding van het kind, dat in zijn ontwik keling is gestoord: de paradox van de hulpverlening en de invloed van de technologie. Rispens: „Het is voor mij de vraag of hulp aan brobleem- kinderen later niet verkeerd uitpakt. Een kind, dat naar een school voor buitengewoon onderwijs gaat, is daar een paar jaar gelukkig, maar als hij volwassen wordt, heeft hij er vaak meer last dan gemak van. De samen leving drukt zo'n stempel op hem, dat de keuze voor een aparte school mis schien verkeerd is geweest." De belangstelling van Rispens richt zich op die kinderen, die in het onder wijs uit de boot vallen. Rispens: „Er is een sterke neiging om elk kind. dat er uit valt. weer in die boot te tillen. De voorstanders van de integratie van het buitengewoon onderwijs en het basisonderwijs hebben die nei ging ook. Ik vind dat elk kind het recht heeft op een stekkie op de eigen school. Het onderwijs zou de verschil len tussen de kinderen meer moeten honoreren. Elk individu, hoe gebrek kig ook, vertoont een vorm van ge drag die kenmerkend voor hem of haar is. Die specifieke kleur zou veel positiever gewaardeerd moeten wor den, ook op de gewone school. Meer aandacht voor de verschillen bete kent echter niet dat elk kind met een handicap op de lagere school kan Prof. dr J. Rispens blijven. Een blinde moet braille leren. Een doof kind vereist zoveel extra zorg voor zijn taalontwikkeling, dat kan niet in het gewone basisonder wijs. Maar een slechthorend kind bij voorbeeld zou onder bepaalde voor waarden wèl kunnen meedraaien." Gefascineerd Rispens heeft zelf voor de klas ge staan. Begin zestig was hij onderwij zer aan de Ds O. G. Heldringschool te Rotterdam, een school voor moeilijk lerende kinderen. Rispens „Het was een school voor debielen, die in de volksmond de 'opheldering'-school werd genoemd." Hij raakte gefasci neerd door het onderwijs aan zwak zinnigen, maar besefte tegelijk dat hij er weinig van afwist. In 1964 ging hij in Utrecht opvoedkunde studeren bij Vliegenthart, een hoogleraar die volgens Rispens „altijd sterk is on derschat". Tien jaar later wisselt hij Utrecht in voor Groningen, waar hij wordt be noemd aan het instituut voor onder wijskunde. Rispens: ,Jk ben een groot voorstander van de koppeling van onderwijskunde en orthopedago giek. Bij onderwijskunde ligt het ac cent op de problemen, die binnen structuren ontstaan. Orthopedago gen kijken naar elk kind afzonderlijk, zonder veel oog voor het systeem. Het zou goed zijn als de beide deskundi gen zowel de structuur als het indivi duele kind in het oog hielden." Sinds 1 januari van dit jaar is hij hoogleraar in de orthopedagogiek Een positie die hem in staat stelt de door hem gewenste koppeling te ac centueren. Rispens: „Het is erg nood zakelijk dat orthopedagogen zicht krijgen op de situatie, waarin bij voorbeeld een leesprobleem ontstaat. Waarom hebben kinderen op de ene school verhoudingsgewijs meer lees problemen dan op de andere school? Ligt dat aan de leerkracht, aan het materiaal? Of zijn er andere systeem- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon condities, die negatief uitwerken? Als een orthopedagoog dat niet doet, kan hij in een pure technoloog verande ren. Iemand, die een leerdefect con stateert en dan programma 16 uit de kast trekt, zonder na te denken wat hij aan het doen is." ..Een kind kun je niet in de computer stoppenzegt Rispens. ..zodat er aan de andere kant een prachtig diagram uitrolt. De onderwijzer is een belang rijke factor. De manier waarop hij corrigeert, bemoedigt, de kleur en de warmte van zijn optreden, die kun je niet meten." Verschillen Rispens vraagt zich af waaruit de verschillen tussen de kinderen be staan. „De kwantiteit van de intelli gentie kun Je testen, maar hoe stel je de kwaliteit van intelligentie vast? Welke betekenis hebben die verschil len? Het onderwijs moet deze proble men bespreekbaar maken. Gelijke kansen, daar is bijna iedereen het over eens dat het onderwijs die moet bieden. Maar de mensen groeien in toenemende mate uit elkaar. Hoe meer het klassikale systeem wordt losgelaten, hoe groter de verschillen gorden. Een kind kan in vier weken leren lezen. Het heeft weinig zin om hem dan een jaar lang te vervelen met spel- en oefenlessen. Echter, zo dra je het systeem loslaat, zul Je meer individueel les moeten gaan geven Dat vereist een andere onderwijskun dige organisatie. Het eindprodukt zal er ook anders uit gaan zien. De ver schillen zullen nog veel zichbaarder worden." De taak van de orthopedagoog is volgens Rispens het veilig stellen van de belangen van het kind, dat het niet zo gemakkelijk afgaat binnen het on derwijs, de zwakzinnigenzorg en de kinderbescherming. Rispens: „Er zijn grenzen aan wat een kind aan cultu rele vaardigheden kan verwerven. Vliegenthart zei al dat je niet moest blijven beuken op de defecten van een kind, maar dat je moest kijken wat het kind wel goed kon. Het pro bleem is dat op school het feit, dat een kind prachtig kan timmeren, niet meetelt. De eerste tien Jaar heeft hij er niets aan. Hij zal eerst moeten leren lezen." Sleutelmacht Het buitengewoon onderwijs heeft als grote voordeel, dat het een veel grotere vrijheid kent. Het kan zich daardoor veel beter richten op elk kind afzonderlijk. Het nadeel van het buitengewoon onderwijs ls het stem pel, dat de maatschappij het kind opdrukt, als het speciaal onderwijs heeft gevolgd. Rispens: „Hoe voor kom je dat de samenleving zo'n kind stigmatiseert? Hoe voorkom je de ne gatieve gevoelens tegenover minder heidsgroepen als gehandicapten? Die vraag kan een orthopedagoog in zijn eentje niet beantwoorden Ik vrees, eerlijk gezegd, dat dit probleem niet oplosbaar is. Kritische orthopedago gen in Duitsland beweren dat de maatschappij baat heeft bij het in standhouden van het stigma, maar daar ben ik het niet mee eens. Als orthopedagoog kun Je je wel afvragen of we de kaders, waarbinnen we wer ken. niet moeten veranderen? Zou het ook anders kunnen op school? Want één ding is duidelijk: de school heeft de sleutelmacht in handen." Rispens constateert dat in het voort gezet onderwijs weinig rekening wordt gehouden met het individuele kind. „In het basisonderwijs ls dat veel beter ontwikkeld. De docenten uit het voortgezet onderwijs hebben van individueel onderwijs nog weinig kaas gegeten De breuk tussen de lagere school en de scholen voor voortgezet onderwijs moet men niet onderschatten. Die is vele malen gro ter dan wordt aangenomen Rispens verklaart zich om deze reden voor stander van de middenschool. „Voor een groot aantal kinderen is de mid denschool een goede oplossing, om dat er meer aandacht ls voor de no den van een opgroeiend kind." Van nul tot zes De aandacht van Rispens zal zich gaan richten op het heel jonge kind. „Ik wil onderzoek gaan doen naar het ontstaan van problemen bij kinderen tussen nul en zes Jaar, dus voor ze naar de lagere school gaan. Er is een grote groep kinderen, bij wie niet duidelijk is tot welke categorie ze behoren. Is het zwakzinnig, autist, heeft het een lichte hersenbeschadi ging? In de polikliniek, die heropend wordt, kunnen vroegtijdig diagnoses worden gesteld." .Daarnaast ben ik gefascineerd door de vraag hoe het opvoedingsproces nu precies verloopt Er zijn deelon derzoeken gehouden naar de invloed van de tv bij voorbeeld, maar een greep op het geheel van de opvoeding ontbreekt." Rispens wil bovendien uitzoeken hoe je op een wetenschappelijke manier uitspraken kunt doen over de gedra gingen van één kind. „De wetenschap werkt met algemeenheden in de trant van zo en zo is een kind op deze leeftijd. Maar er moet een theorie te ontwikkelen zijn. waarin een indivi dueel geval te herkennen moet zijn. Mijn stelling is dat orthopedagogiek een empirische (proefondervindelij ke) wetenschap is. Alles moet op grond van een onderzoek zijn vast te stellen. Daarom laat ik me niet tot algemene uitspraken verleiden als er niet eerst een onderzoek is gedaan." Schuldvraag Ouders van jonge probleemkinderen wil Rispens gaan adviseren over de manier van behandeling. Soms zal gedragstherapie worden toegepast, waardoor ouders anders op het ge drag van hun kind gaan reageren. Maar gedragstherapie is niet het eni ge model. Rispens: „Het is zeer de vraag of ouders de schuld zijn van het probleemgedrag van hun kind. Som mige dingen zijn niet anders als ze zijn. Niet alle kinderen worden ge zond geboren. Er zijn kinderen met afwijkingen en kinderen die moeilijk zijn. Ik ben geneigd naast de ouders te gaan staan en hen te steunen. Want het is vreselijk moeilijk om een kind op te voeden, bij wie niet alles van een leien dakje gaat." ADVERTENTIE Sharpfax kopieermachines van mini- tot maiigebniik grmas bilthoven (030) 78 78 44* Munt slaan uit sinterklaas is niet iets wat alleen de middenstand mag worden aangerekend, een kerkeraad en een gemeentebe stuur hebben zich er ook al eens aan bezondigd. Weliswaar is dat al meer dan vierhonderd Jaar ge leden gebeurd, maar gebeurd is het. De Amsterdamse heer J. H. Kruizinga heeft uitgezocht hoe die zaak. die in 1558 en 1578 in Amsterdam speelde, precies in elkaar zat. In 1558, schrijft hij, zaten de be stuurders van de Oude Kerk in Amsterdam met de handen in het haar. De oudste, aan St.-Nicolaas gewijde kerk van Amsterdam moest hoognodig worden uitge breid. maar het was al niet an ders dan vandaag: er was geen geld. Tegenwoordig zouden ze een collecte houden of een bazaar inrichten, maar vroeger pakten ze zoiets anders aan. Ze hielden bij voorbeeld een loterij. Dat was weliswaar verboden, maar als de opbrengst voor een liefdadig doel was. mocht het. Eerst moest dan bij de vorst een vergunning wor den aangevraagd, en die gaf die meestal meteen voor zo'n doel Zo namen ook de kerkmeesters van de Oude Kerk hun toevlucht tot een loterij, waarvan de op brengst bestemd was voor een lichtbeuk op het hoge koor. Als loten werden prenten verkocht, afdrukken van een speciaal voor dit doel vervaardigde houtsnede. Daarop waren behalve de kerk met het koor in aanbouw ook St.- Nicolaas en de prijzen afgebeeld. Hoofdprijs van dit godvruchtige kansspel was een zilveren bokaal met deksel, waarop St.-Nicolaas prijkte. De loten gingen vlot van de hand en de opbrengst was groot genoeg voor de uitbreiding van de Oude Kerk. Wie die hoofd prijs won. is niet bekend. Dat sinterklaas voor de Oude Kerk van groot belang was, blijkt wel uit het feit dat er in 1522 al een massief zilveren beeld van de beschermheilige gemaakt was. Dat kosste het voor die tijd onge hoorde bedrag van 948 Carolus- guldens, ongeveer duizend gulden. De zilveren sinterklaas heeft tot 1578 in de Oude Kerk gestaan In dat jaar kwam de Alteratie: Am sterdam koos de zijde van prins Willem van Oranje en de rooms- katholieken kregen het erg moei lijk. Ook het beeld van de bis schop van Myra moest het ont gelden. Tijdens de belegering van Amsterdam door Sonoy werd het verkocht, omgesmolten en tot noodmunten vermaakt. De waar de van deze noodmunten be droeg respectievelijk 40, 20,10 en 5 stuivers. Allemaal droegen ze het wapen van Amsterdam, het jaar waarin ze geslagen waren en het opschrift P.A.R.E.T.F.O., dat wil zeggen: Pro Aris Et Focis, voor de altaren en de haardste den, ofwel voor de godsdienst en het vaderland. Er zijn nog een paar van deze noodmunten over die in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien zijn. Van de loterijprent die destijds in duizenden exempla ren is verspreid, is er nog maar één. De gelukkige eigenaar ls het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap. De uit het zilveren sinterklazenlijf geslagen noodmunten „voor de altaren en de haardsteden", zoals ze kort na 1578 in Amsterdam gebruikt zijn en nu nog alleen in het Rijksmuseum in de hoofdstad te zien zijn. Op de bar zit nog steeds een bordje dat vrouwen verbiedt ge bruik te maken van de barkruk ken. Nu dateert dat bordje wèlis- waar van 1900, want het beroem de Parijse café Fouquet's is al erg oud, maar blijkbaar zijn vrouwen daar nog altijd mensen die je op een afstand moet houden. Alleen staande vrouwen tenminste, en daar zijn Martine Bensadoun en Catherine Laurengon zo kwaad om geworden, dat ze een brief op poten aan de directie van het etablissement geschreven heb ben. Ze schrijven, dat zij, twee keurige Parisiennes, op een avond zin hadden op het terras van het keurige Fouquet's op de Champ-Elysées te zitten, maar daar niets konden krijgen. „Wij serveren hier geen dames-a 1- léenhad de ober gezegd, en de te hulp geroepen bedrijfsleider had hem gelijk gegeven „Hij liet duidelijk merken dat hij ons voor publieke vrouwen hield." aldus de beide meisjes, „maar het drin ken van een kopje koffie op het terras van een gerenommeerde instelling kan toch warempel niet zo uitgelegd worden." De directie van Fouquet's verklaarde desge vraagd. dat het terras de laatste tijd meer en meer bezocht wordt door jonge vrouwen die hopen er rijke klanten op te pikken, en dat Fouquet's er inderdaad voor waakt dat het die kant op gaat. Als dat van die jonge prostituées waar is, zou het heel misschien een plausibele verklaring kunnen zijn, maar dat bordje dat nog altijd bovenop de bar zit, geeft toch te denken. Toen ds Charles Holland langs de kerststal liep die nu al voor zijn (baptisten-)kerk in Longview, in de Amerikaanse staat Texas staat opgesteld, hoorde hij een baby huilen. „Leuk dat ze er zo'n bandje bij afdraaien. Dat was mijn eerste gedachte," zegt hij. „maar toen realiseerde ik me al gauw dat het een echte baby moest zijn Hij vond het kind, een jongetje van dne dagen oud. in de kribbe van de kerststal, met alleen een lakentje over zich heen. en een briefje „Ik ben Ti mothy Zorg alsjeblieft voor me" Het jongetje bleek schoon, goed gevoed en kerngezond, en is in een kinderdagverblijf van de kerk geplaatst totdat de moeder gevonden zal zijn. „De vondeling Timothy heeft de hele gemeente met verwondering en ontzag ver vuld." zegt ds Holland. „Juist in deze tijd vinden we het een onge looflijke gebeurtenis. Persoonlijk zie ik Thtmothy als een heenwij- zing naar die andere baby die eens in de koude, vijandelijke wereld gekomen is." Haar hele leven lang heeft Maria Oiuseppina Campanale uit de Italiaanse stad Bari alleen een duimafdruk of een kruisje kun nen zetten als ze een officieel stuk moest ondertekenen, maar daar is nu. op haar 93ste jaar, verandering in gekomen. Ze is avondlessen gaan nemen, heeft Juist geleerd haar naam te schrij ven en staat nu te popelen om haar pensioen van de bank te halen en voor het eerst echt voor ontvangst te kunnen tekenen. „Vroeger kon ik niet naar school omdat er zoveel broers vóór gin gen. later waren het al mijn zoons die de aandacht vroegen, maar nu heb ik eindelijk alle tijd om iets te leren." zegt mevrouw Cam panale.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5