Het concept van de gevoelige analyticus Radiodirecteuren dreigen met actie Leo Gestel, een der eerste modernen van zijn tijd Reindert Wepko van de Wint in Gronings museum Bijzondere Für Elise met groot amateurorkest 'Kwaliteit Hilversum 2 zeer slecht' Raad voor Gemeentefinanciën hekelt beleid Gardeniers Nieuwe boeke Plezierdichten met Drs P. G En dan nog Actie, musical feminisme en de Sint Een dichter in de leegte WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET I/O door Tijme Valk Groningen De al sinds 1971 alzonderlijk opererende kunstenaars Jochum en Rudi van de Wint zijn teruggekeerd in een en dezelfde persoon: Reindert Wepko van de Wint die volgens de burgerlijke stand van Den Helder op 22 juni 1942 werd geboren. Bij de laatste grote dubbele manifestatie, bij Hedendaagse Kunst te Utrecht en Collection d'Art te Amsterdam eind 1974 heette Jochum nog een expressionist en Rudi een constructivist. Reindert Wepko van de Wint kreeg ln het Groninger Museum de ruimte om een omvangrijke expositie in te richten. Of dit tot hybridische of synthetische resultaten of tot inventies heeft geleid kan in Groningen tot 17 december worden onderzocht. De theatrale en vermakelijke gedaan- tensplitsing. die in wijde kring Irrita tie wekte, heeft afgedaan en de direc te en brutale parafrasen van grote momenten uit de geschiedenis der schilderkunst en zelfs de ingetogener verwerking van expressionistische en constructivistische beginselen zijn nog weer verpakt in andere ervarin gen Van de Wint heeft van zijn oplei ding aan de Rijksacademie af ge bouwd op het fundament van de tra ditie. Steeds heeft hij die willen actu aliseren: aan een kubistisch stilleven van Braque voegde hij een naturalis tische vertaling van hetzelfde thema toe. Het betekende geen interpretatie van Braque. maar een reconstructie van de tijd, een analyse van de schil derkunst als fysisch-psychologiseh proces In een interview in 1972 verklaarde Van de Wint: Jk geloof dat door die enting van de conceptkunst op de schilderkunst dat Je heel misschien weer schilderijen kan maken, die In teressant zijn als schilderij èn van gedachte In 1974 dramatiseerde hij de reconstructie van de traditie, door zich als gevoelige expressionistische schilder (Jochum i en als analyseren de constructivist (Rudi) te manifeste ren. Het publiek reageerde zeer ver schillend; men merkte vooral het as pect van het gespleten optreden op en dit werd afgedaan als theatraal of gewaardeerd als dramatisch Aan het werk zelf kwam men nauwelijks toe; het droeg ai aspecten die op een syn these wezen en de gedramatiseerde schizofrenie bleek dan ook schijn Rudi analyseerde op een gevoelige wijze en Jochum ving zijn gevoel in een analyserend metrum. Niet het optreden van Rudi en Jochum was van belang, hoewel het vermakelijk was. maar de sporen van de schilders daad die met geheel verschillende accenten, ln wezen toch hetzelfde waren. Beweeglijke spanning De schijnbare tegenstelling is op de Groninger tentoonstelling opgelost met momenten uit een beweeglijke spanning tussen expressionisme en constructivisme. In de zeer Informa tieve catalogus worden die resultaten aangeduid als conceptuele schilderij en. Van de Wint heeft per slot de conceptkunst op de schilderkunst geënt. een daad die hij ai in 1972 aankondigde Er zijn verschillende series van wer ken in Groningen. „Oog in oog. verti- kalen II" een groot driedelig doek met een totale afmeting van drieë neenhalve bij bijna zeven meter bezit ondanks een schijnbaar informele wirwar van okertinten een even schijnbaar metrum van een verticaal gestructureerde verfhuid. Het onder zoek naar een van de elementen waaruit een traditioneel schilderij op gebouwd wordt, de drager van het schildersdoek, bood Van de Wint di verse uitdrukkingsmogelijkheden. Mathematische varianten op het rechthoekige doek. in het bijzonder driehoeken, verwerkte hij zelfstandig of in series in specifieke groeperingen tot parallellogrammen, waaiers en spiralen Bij deze ontwikkeling werd de drager ten koste van de oppervlak testructuur van de verf steeds meer geaccentueerd. Dit leidde tot een serie ruimtelijke objecten die „That's strong" ge noemd werd. Het mathematische middel groeide naar een geometri sche zelfstandigheid in kleine objec ten die opgebouwd zijn uit vierkante en driehoekige kaders, bogen, latten, samenstellingen van driehoeken en boemerangachtige vormen die losjes met linnen zijn bespannen en aan de voorzijde met verf in allerlei kleuren zijn bestreken. De voorzijde is met een paletmes gladgeschraapt, waar door de overtollige verf aan de kan ten van het object tot slordige klod ders zijn gevormd. Het strenge werk principe laat aldus informele sporen na; het stellige uitgangspunt levert toevalligheden op. De zeker niet vrijblijvende onder zoekresultaten ls Van de Wint vervol gens monumentaler gaan uitwerken in series van bogen. Het zijn sommen van schijnbare restvormen die. met conceptuele sporen, ook nog de op pervlakte van de dragende wahden in het gebeuren betrekken. Gaf Van de Wint in het verleden soms nauwkeuri ge opgave van de situering van de kunstwerken, het aspect van het en vironment heeft hij in een serie van grote cirkelstructuren pas echt ver werkelijkt Door de plaatsing van de doorbroken cirkels lijven zij door bui gingen stukken ruimte ln. De studie van de mathematische ordeningen, de geometrische stellingen en de ruimtelijke structuren is geïllu streerd met een groot aantal schetsen en blauwdrukken. Bovendien zijn er maquettes die enerzijds de mathema tische ordeningen uitgevoerd in (voorstellen tot) architectuur te zien geven en die bovendien mogelijkhe den tot huisvesting van de werken van Van de Wint bieden Persoonlijke hiërarchie Ondanks alle pogingen om een zo groot mogelijke openheid, ruimtelijk heid en vrijheid te bereiken ls het werk gesloten in zijn persoonlijke hiërarchie. Het bezit niet de informe le openheid van de fundamentele schilderkunst van Rob van Konings- bruggen c.s. en het draagt evenmin de openingen biedende satirische la ding van de nieuwe werken van Kelly en Johns, waarmee het in formele zin wel zekere overeenkomsten vertoont. Van de Wint verwerkte ervaringen van de fundamentelen. de „hard edge"; de „concept art", maar zijn resultaten blijven tekens die naar zichzelf verwijzen. Bovendien ontbe ren ze de vrijheid van de anonimiteit omdat ze verwijzen naar de schilder- daad en andere werkzaamheden van Van de Wint. De tentoonstelling is geen tweeslachtige samenstelling van tegengestelde aanwendingen, maar een synthese van ervaringen met de schilderkunst. Van onze kunstredactie HILVERSUM Uit alle streken van Nederland zullen zondag 9 december meer dan 530 amateur-musici naar Amsterdam trekken om daar deel uit te maken van het „Elisade-orkest" dat in de grote zaal van het Concert gebouw optreedt in de bijzondere af levering van het NOS-radioprogram- ma „Für Elise". Ze kunnen niet alle maal op het podium; honderd koper blazers zullen op het frontbalcon plaats moeten nemen. De Brabantse componist Louis Toe bosch heeft voor deze gelegenheid een „Aubade für Elise" geschreven op Reindert Wepko van de Wint: Gevulde gelijkzijdige driehoek (238 het thema van Für Elise van Ludwig van Beethoven. Het wordt door het monster-orkest uitgevoerd onder lei ding van Jan Stulen. Behalve het Elisade-orkest treden in deze mani festatie op: de Engelse zanggroep The Scholars met klassieke polyfonie en close harmony, het duo Emmy Verhey (viool; en Carlos Moerdijk (pi ano), een koor van kinderen uit de hele wereld, die in Nederlandse gezin nen zijn opgenomen, de Braziliaanse pianiste Cristina Ortiz en een ensem ble van 25 trompettisten uit diverse Nederlandse symfonie-orkesten on der leiding van Freddy Grin. Het hele programma wordt zoals ge woonlijk van 11.00 tot 13.00 uur recht streeks uitgezonden door de NOS op Hilversum 4, maar nu ook door de NOS-televisie op Nederland 2. Hans Zoet is weer de presentator. Voorzover nog voorradig zijn kaarten voor dit evenement voor 2,5 gulden vanaf maandag 3 december aan het Concertgebouw verkrijgbaar van 10.00 tot 15.00 uur. bij 274 cm), 1979. Reindert Wepko van de Wint: Doorbroken cirkel (doorsnede drie meter), 1979. Schilderijen, maquettes, schetsen en blauwdrukken van Reindert Wepko van de Wint tot 17 december in het Groninger Museum. Geopend maand tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur. door G. Kruis WOERDEN Hoewel Je Leo Gestel toch nauwelijks een vergeten kunstenaar kunt noemen, is zijn werk. in tegenstelling tot bij voorbeeld dat van tijdgenoot en vriend Jan Sluyters, niet zo vaak te zien. 'n Goed idee van het Gemeentemuseum van Woerden, de stad, waar deze kunstenaar in 1881 werd geboren: „Reeds als schooljongen toonde hij aanleg voor teke nen Die vroege tekeningetjes waren nog helemaal traditioneel, geraffineerd gedaan, dat wel. maar met nog nauwelijks iets persoonlijks. Dat duurt maar kort Want enkele jaren later duikt Gestel midden ln het experiment Hij was in feite een van de eerste .modernen van zijn tijd Datwllinzijngevalzeggen.dat hij steeds naar nieuwe wegen zocht om wat hem bezig hield zo Intens mogelijk te verbeelden Hij heeft de invloeden die hem be roerden. die op hem af kwamen stor men. overigens nooit weggemoffeld of zelfs maar gecamoufleerd Maar toch hebben die werken uit zo n pen ode nooit iets van IraitaUe, van een slap navolgen, het is veel meer het vprwerken van bepaalde gegeven FutUfiSITie heden. in kleurenstlppels). wat toen nauwe lijks nog modem te noemen was; pro pageerde hij mèt Mondriaan en Sluy- teTs een stralend luminisme. het ex pressionisme. vooral dat van „Der Blaue Reiter" ging niet aan hem voorbij (Franz Mare), het futurisme boeide hem ln hoge mate en eigenlijk werden al die verworvenheden ten slotte samengevoegd ln die manier van werken, die Je dan bij gebrek aan een betere aanduiding kubistisch noemt, maar die dat eigenlijk slechts ten dele is laat voor wat het is en de weg vrij maakt voor zijn volkomen natuurlijk talent. Gemeentemuseum Woerden, maan dag t'm zaterdag van 14.90 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. Tot 30 december. Wieteke van Dort belpt Zwarte Piet bij het zoeken naar het zoekgeraakte grote boek van de Sint. Zo heeft hij gepointilleerd (schilderen Speciaal vandaag Kenmerk besteedt aan- dacht aan de Utrechtse milieu groep Strohalm. Strohalm voert actie tegen de verkoop van het dure elektronische speelgoed. Verder een reporta ge over ren actie van Sinter klaas self tegen de koopavon den in Alkmaar. Ned. 2 19.25 uur Info zendt een reportage uit over de invloed van genees middelen op bestuurders van voertuigen. Verder aandacht voor de plannen van honder den Nederlanders om te emi greren. Ned. 2 22.35 uur Het Zout in de pap. Ter ge legenheid van het feit dat op 19 december de Bordewijk- prijs wordt uitgereikt aan de schrijver Willem Brakman be steedt de VARA aandacht aan deze auteur. Dat gebeurt van avond. morgenavond en op 12 en 13 december. Vanavond praat Nol Gregoor met Brak man over de bekroonde bundel „Zes subtiele verhalen". Hilversum 2. 20.20 uur Ik heb ook de invloed van het futuris me genoemd, maar dat heeft voor mijn gevoel maar weinig met de Itali anen. die altijd onder die noemer geplaatst worden, te maken Leo Ge stel was dus bevriend met Jan Sluy ters en die maakte al in 1906-1907 schilderijen als het befaamde „Bak Tabarin". een doek. dat de beweging van een massa op bijna dezelfde ma nier benadert als Umberto Boccloni dat twee jaar later deed ln zijn „Op loop in de Galleria". een schilderij dat het uitgangspunt werd van de nieuwe futuristische ideeën In die uitbeelding van de beweging bij Oe- stel bemerk ik dan ook eerder de Invloed van 81uyters dan die van de Italianen. Invloeden, die ook weer helemaal verwerkt worden, net als de kubistische HIUVERSUM De radiodirecteuren van de diverse zendgemachtigden overwegen een actie tegen de slechte kwaliteit van Hilversum 2. Ben Brans, radiodirecteur van de KRO. vertelde gisteren in het radioprogramma „Ratel" van zijn eigen omroep, dat hij het college van radiodirecteuren, waarin alle omroepen vertegenwoordigd zijn, twee mogelijkheden voor een protestactie heelt voorgelegd. Inpassen Vanzelfsprekend was hij ook zeer geïmponeerd door figuren als Braque en Picasso, maar ook hier weer dat typische inpassen, hij probeerde alles uit. zou Je kunnen zeggen, en behield alleen wat hij ..gebruiken" kon. wat paste in zijn persoonlijke beeld Hij bepaalde zich ook veel meer bij het natuurbeeld, dan de Franse kubisten, dat blijkt niet alleen uit de portret ten. maar vooral uit die met kleurrij ke en beweeglijke segmenten opge bouwde Spaanse landschappen, die tot de topstukken van zijn oeuvre behoren Wat me het meeste in dit werk aan trekt is de suggest!viteit ervan en de onmiskenbare vreugde-van-het-schil- derea Die is er ai tijdens de periode van het experimenteren (tot ln het baldadige toe soms) van ulteoeken. van afwegen: ze wordt groter als Ge stel langzamerhand het experiment In de eerste plaats zouden de omroe pen voorlopig heel eenvoudige pro gramma's, zoals het draaien van plaatjes, waarvoor slechts een techni cus nodig is. kunnen uitzenden Brans. „WIJ vertikken het nog zoveel mankracht en creativiteit in pro gramma's te stoppen die de luiste raars door allerlei omstandigheden toch niet bereiken." Voorts zouden de omroepen volgens het plan-Brans kunnen overwegen bij de Nozema. die het onderhoud van de zenders ln beheer heeft, of de PTT een schadeclaim in te dienen als de zender tijdens normale programma s weer zou uitvallen. Brans meent dat die schade wel degelijk te meten is. De actie is opgekomen na de talloze storingen op de middengolfzender van Hilversum 2, die daardoor her haaldelijk uit de lucht is gegaan. Brans zei hierover dat men wel wist dat de kwaliteit van deze zender iets minder zou worden na het ontkoppe len ten behoeve van Hilversum 4 „maar we hebben niet kunnen ver moeden dat het zo slecht zou gaan." Intussen heeft de voorzitter van de raad van beheer van de Nozema hem begin november geschreven dat er het een en ander is gedaan om de kwaliteit van de zender van Hilver sum 2 te verbeteren. Maar volgens Brans is de zender ook daarna weer een paar keer uitgevallen HIJ vindt, dat de omroepen daar nu iets tegen over moeten stellen. Een eventuele actie zou overigens hoogstens tot 1 april 1980 gehouden worden, omdat uiterlijk op die datum het nieuwe zenderpark in de Flevo- polder operationeel wordt. Het ls zelfs mogelijk, dat die zenders al in februari in gebruik kunnen worden genomen. Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM De Raad voor gemeentefinanciën wijst het voorstel van minister Gar deniers van CRM om regiona le omroepen voor een groot deel mede te laten financieren uit middelen van lagere over heden (gemeente, provincie) van de hand. Dit blijkt uit een advies van de Raad voor gemeentefinanciën ean de mi nister, dat gisteren gepubliceerd werd ln het blad Nederlandse ge meente De raad vraagt zich af of de program matische zelfstandigheid bij medefi nanciering door lagere overheden vol doende is gewaarborgd De raad ver zoekt de minister ..een eind te maken aan het huidige beleid, waarbij onder het gebruik van de term decentralisa tie de gemeenten financieel worden belast voor een voorziening waarop zij geen enkele beleidslnvloed zullen hebben. De raad zegt verder grote onduide lijkheid te constateren ten aanzien van de bestuurlijke aspecten van het voorstel-Gardeniers, zoals de schaal van de voorziening en de bestuurlijke reorganisatie De Raad voor gemeentefinanciën sluit zich met dit advies aan bij het advies dat de Omroepraad enige we ken geleden al aan de minister heeft gegeven. De kritiek van de Omroep raad ia ongeveer van gelijke strek king Hoor Haar Het feministische programma Hoor Haar (Hilversum 2, 9.50 uur) biedt vanochtend een aantal vertegen woordigers van vrouwengroepen de gelegenheid personen of instanties waar ze het moeilijk mee hebben een cadeau aan te bieden. Op deze ma nier staan, zo is nu al bekend, bij voorbeeld de mannelijke voorzitters van de vakverenigingen een aardige Sinterklaassurprise te wachten. De NCRV-radlo besteedt ook een the maprogramma aan Sinterklaas. Om 12.30 uur op Hilversum 4 wordt een haarscherpe analyse gegeven over het Sinterklaaslied. Is er ln de puur klassieke muziek, bijvoorbeeld over de Sint geschreven? Wel degelijk. Het boek van Jaap De jonge acteur Peter Römer heeft een musical geschreven over het ver jaarsfeest van Sinterklaas. De titel is „Het boek van Jaap". De NOS-televi sie zendt de musical vanmiddag uit om vijf uur op Nederland 1. Dat wil zeggen: de televisie is wel voor het verjaarspartijtje van de Sint genodigd, maar het is nog de vraag of het feest kan doorgaan, want Sints grote boek. waarin alle namen staan van kinderen die hij nog moet bezoe ken is zoek Niemand kan het vinden en het zal duidelijk zijn, dat het fees telijk gebeuren pas een aanvang kan nemen als dat boek ls teruggevonden. Aan het programma werken mee Adrie van Oorschot. Wieteke van Dort. Piet Römer en heel veel andere mensen, onder wie de kinderen van twee Rotterdamse scholen. De mu ziek is van Joop Stokkermans fevi Plezierdichten is. volgens Drs „Een manier om van taalkennis genieten en te doen genieten". ,Ji een betere methode denkbaar om taalvaardigheid en het hele taslkvan wustzijn op te voeren?" vraagt qq, zich af, en hij kan het weten. Om 0 misverstand te vermijden: „Plesl dichten staat lijnrecht tegenover g ,c^ zie". Het is een training in taal bruik binnen het keurslijf van vooraf aangenomen vorm. In het boek „Plezierdichten" bunM Drs P. het al eerder verschenen „D Dc telen met versvormen", het BujMn boek „Maak thuis uw eigen tekst" de leergang „Omgangspoëzie in lessen" die hij voor het blad BZZUiyra TIN schreef. Eenkele losse artikel* no onder meer een uitvoerige recen U, van een rijmwoordenboek, en verbluffende reeks acrostichons, en over versvormen completeren bundel Mei van Eu. verl ook Drs P. is een tekstschrijver met eézan maniakaal vormbesef. Hij vindt nk het leuker dan ln het nauw worden gedi hei ven door ingewikkelde vormeisen daar dan een oplossing voor vind Dit puzzelen doet hij in theorie praktijk virtuoos als geen ander. 2 proza is bovendien opmerkelijk hipe morlstisch. Kan een mooier doel£u, een boekje gevonden worden: „P zierdlchten, mits goed gedaan, is pi paganda voor puntig, creatief taal, bruik". P. steekt er .flink de dra mee, maar ongelijk heeft hij niet. 0 5 december is „Plezierdichte dus de moeite. Drs P. Plezierdichten. 's-Gravenh ge, Bzxtóh, 1979. 187 bil. 19.50. Deze week begint in een theater in Moskou een serie voorstellingen van de Amerikaanse musical The gin game. Het is voor de eerste keer dat de Russen een theatervoorstelling te zien krijgen die is mogelijk gemaakt door een subsidie van de Amerikaan se overheid, ln dit geval door het ministerie van buitenlandse zaken. Het stuk, dat op Broadway erg veel succes heeft gehad en met de Pulit- zerprijs werd onderschelden, zal in totaal acht dagen in de Russische hoofdstad staan om vervolgens op tournee naar Leningrad te gaan. De bezoekers kunnen de Engelstalige teksten via een koptelefoon in het Russisch volgen. Van onze radio- en tv-redactle AMSTERDAM Onder de titel „Ne gen miljoen Sinterklazen" zendt de N08 vanavond (Ned. 1 21.55-23.40 uur) een feestelijk programma uit ter ondersteuning van de actie die de Nationale Commissie Internationaal Jaar van het Kind voert om gelden bijeen te brengen ten behoeve van een aantal projecten voor kinderen van culturele minderheden in ons land. Het programma wordt gepre senteerd vanuit Theater Zuidplein in Rotterdam. Medewerking wordt ver leend door Roberta Flack, het team van De Film van Ome Willem, Paul van Vliet, Tol Hansse en uiteraard Sinterklaas. De presentatie is in han den van Willem Duys. De actie dient om geld bijeen te bren gen voor buitenlandse kinderen in de leeftijd tot tien jaar. Deze kinderen vallen vaak tussen wal en schip door dat ze opgroeien in een soort nie mandsland, in twee culturen. Dat ver oorzaakt vaak moeilijkheden bij de aanpassing met Nederlandse kinde ren. De Nationale commissie wil in tenminste vijf plaatsen in ons land bestaande kindercentra aanpassen en uitbreiden ten behoeve van de opvang van buitenlandse kinderen met problemen. In zijn nieuwe verzameling korte dichten met de titel De leegte tuat twee lampen gaat Theo van Baan (geb. 1912) voort op de weg die hljl zijn eerdere bundels Hoe korter h liever uit 1956 en Op het water schreven ('78) is ingeslagen. gen Ook deze nieuwe bundel bevat koi natuurobservaties die tamelijk duidlg zijn. Ze spelen voornamelijk de herfst en de winter; de seizoené waarin een somber, laat en eenzai levensstadlun zijn evenbeeld vim Op de grenzen van het bestaan ovt heerst hier de wanhoop („slechts kan leven/zonder wensen/o*. schrijdt/zijn eigen grenzen") die h verlangen overigens niet beknelt 'per h ie i Benauwende dromen maken duister onaantrekkelijk en krakei takken symboliseren overdag het derende einde. De gedichten zijn m re' riiiflt.lAli fc>ni<rhlilrlrpn nn rtr nfmlt ditatles, terugblikken op de afgele jfj de weg, hommages aan kunstenaai herinneringen aan vitaliserende sei v" sualiteit die het nabloeiende levq nog enige vreugde verschaffen. Intussen weet Van Baaren dat 1 gedicht een broze bescherming bil („met woorden bouwt men sleig een glazen wand") en een voorafscb duwing is van de stilte: Zoals de nacht de slaap voedt en het duister de dood. zo voeden gedichten het zwijgen met de adem van de dichter Het gedicht noemt Van Baaren oo „een vlam van stilte" die gericht ls o „de verlammende kilte van de hai vorst", maar de hitte kan de kou nl B verdrijven: „de taal vriest dicht". A dus bevindt de dichter zich in "n leegte: de taal noch het leven ble^invi echte ontsnapping. Theo van Baaren. De leegte tussi ma twee lampen. Meulenhoff Amsti dam. 74 blz. Prijs 18,50 gulden. ma hur Fotojaarboek 1980, uitg. Elsevk Amsterdam. 272 pag., ruim 300 foto u als weerspiegeling van gebeurteni sen en trends in het afgelopen ja "re 59,50. ten Spinoza in Israël, ondertitel: kritische Betrachtung. Ultg. Heulde ka. Nieuwkoop, 216 pag. 39.50. In Duits geschreven studie door Rottner. Catharina de Medici door Jean dy, uitg. Luitingh, Laren (N.H.), pag 36,90. Trilogie over „de die door haar intriges en wrede pr tijken heel Europa heeft doen deren". Maarten in de ban van Oedipus c dr. F. Hiddema. Uitg. Wouter Wag Maarssen. Psychoanalytische int4 pretatie van de roman „Een vlucÉ regenwulpen" van Maarten 't Hart, pag. 10. Zo leefden zij door Sietzo Dijk zen. foto's Con Mönnich. Ultg. Tert Zutphen, 159 pag. groot formaat, t' foto's 35. Beeld van wonen, werki en spelen van Nederlanders tu ca. 1850 en 1920. De molens van Rotterdam door J. Bakkër. Uitg. Europese Bibliotl Zaltbommel ƒ28,90. Oude ansicht! met tekst. Veranderen moet je willen door 1 neke Winkelmeijer. Uitg. Vuga, Haag. 191 pag. 19,50. Gescheld! vrouw vecht voor nieuw bestaan. Van uitg. Gottmer te Haarlem ofl vingen we: Op reis door China do< Udo J. Buys, 157 pag„ veel foto' 22,50 Florida, New York Washih ton DC. en San Francisco, Los Anf les. Las Vegas door dr. A. J. vl Zuilen, drie delen in reisboekenseri prijs per stuk 22,50. Mijn boosaardige zuster Elektra gi volgd door: Over verknochtheid, do< Peter Joannes Burgstedde Ultg. Tho mas Rap, Baarn. 73 pag. 16.5G TwC verhalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4