Gijzelaars rijn veilig' Westduitse socialisten praten over kernwapens Brits ultimatum voor guerrilla's Kennedy verduidelijkt zijn kritiek op sjah inks Portugal boet voor eigen verdeeldheid W Uw linister: zolang Amerika niet ingrijpt Voorzitter Willy Brandt vermijdt hete hangijzers 4SDAG 4 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET :hj 'EHERAN (AFP, AP, Reuter, UPI). De gijzelaars in de jnerikaanse ambassade in Iran zijn veilig zolang de Verenig- ee'o S Ie Staten niet militair ingrijpen. tCJ Iraanse minister van buitenlandse nieuwe grondwet die de ayatollah aken, Sadegh Ghotbzadeh zegt dat i het jongste nummer van het week- ingsklad Time. „Vanaf het begin is duide- iruk jk geweest dat het leven van de n d jzelaars niet in gevaar is". Ghotbza- VVI eh herhaalde dat de Verenigde Sta- parkn moeten toegeven dat de sjah een misdadiger" is, en dat hij voor een iternationaal tribunaal terecht zal ften staan. Als Washington wat meriat betreft toegeeft kan over „alles", rnte e vrijlating van de gijzelaars incluis estiforden gepraat, aldus de minister buitenlandse zaken. ent< idepamitische studenten hebben ont- id dat gijzelaars vanuit de ambas- >or an Amerikaanse zijde zo moeilijk ven logelijk te maken. „Zij verblijven eeg. og steeds in het ambassadege- ouw", zo zei een van de woordvoer- ers van de studenten gisteravond. Khomeini vrijwel onbeperkte macht geeft. De stembureaus kregen op het laatste moment opdracht van de re gering ook in de avond open te blij ven, en niet om zes uur te sluiten, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Waarnemers leiden hieruit af dat de opkomst geringer was dan Kho meini verwacht en gehoopt had. Met name in de grensgebieden hebben tegenstanders van Khomeini opge roepen het referendum te boycotten. Khomeini's voornaamste tegenstan der, de gematigde moslemleider aya tollah Syed Kazem Sjariatmadari, die van mening is dat de vérgaande - - macht van de hoogste geestelijke lei- Ie naar elders zijn overgebracht,. ^er ge individuele vrijheden zal on een eventuele reddingspoging eiermijnen, heeft wijzigingen in de st« !en maand brei- )ord-)e Amerikanen verblijven daar in- mer liddels een maand, en het is vol- afé'i trekt onduidelijk wanneer zij weer vee), p vrije voeten komen, als dat al ooit >r het geval zou zijn. resi der- lowel het Internationale hof van jus- >rko Itie als de Veiligheidsraad buigen tvertüch op het ogenblik over de crisis uitrend Iran. Het hof komt vandaag op geiwzoek van de Verenigde Staten in sin| «n besloten zitting bijeen; een open- bire bijeenkomst wordt niet voor vol- gende week maandag verwacht. Een woordvoerder van het hof heeft laten T J "Pv»0 o rro/-* welen dat onduidelijk is of Iran een J-itJILltJI 1 I rertegenwoordiger naar de zitting zal i i. m i «sctóturen. Zowel de geestelijke leider lGIltG 1* TcinLlSGK adei foomeini als minister van buiten- T_ P dl indse zaken Ghotbzadeh hebben Kn PD*P nVPV PflPri s te chter gezegd dat zij zich niet zullen AVA ACöCA u v CA nieuwe grondwet geëist. Zijn aanhan gers betoogden maandag in Tabriz, een stad in het noordwesten van Iran, uit protest tegen wat zij ndemden het officiële doodzwijgen van hun oppo sitie. De Sowjet-Unie heeft de VS maandag verweten Iran te bedreigen met ka- nonneerbootdiplomatie. Het Kremlin liet ook weten dat men in de VS zelf de „oorlogspsychose" aanwakkert. Ook de Russische dissidenten lieten maandag van zich horen. De leiders van zes groepen Moskouse dissiden ten deden een beroep op het Kremlin de vrijlating van de Amerikaanse gij zelaars in Iran te eisen en de Russi sche diplomaten uit Iran terug te trekken als de Iraanse regering zich blijft verzetten tegen vrijlating. BERLIJN Met grote span ning worden de besluiten te gemoet gezien die de giste ren begonnen partijbijeen komst van de Westduitse so ciaal-democratische partij (SPD) deze week zal nemen met betrekking tot de mo dernisering van kernwapens in Europa en het al dan niet groen licht geven voor het gebruik van kernenergie. In het enorme nieuwe Westberlijnse congrescentrum, waar iedereen nog wat onwennig rondloopt, opende voorzitter Willy Brandt de partij- vergadering met de opmerking dat het niet zijn bedoeling kon zijn om nu al in te gaan op de thema's die op de agenda staan. Hij hield zich voornamelijk bezig met de Bonds dagverkiezingen van oktober 1980, die door kanselier Helmut Schmidt gewonnen moeten worden omdat „ons volk en Europa recht hebben op een bezonnen Duitsland en de burgers (vooral de jeugd) recht heb ben op een veilige toekomst". door J. den Boef Schijnwereld De partijdag wordt dan ook gehou den onder het motto „veiligheid voor de jaren tachtig". Brandt ging niet in op de NAVO-voorstellen be treffende modernisering van kern wapens, maar beperkte zich tot een pleidooi voor een militair evenwicht op een zo laag mogelijk noveau. „Wij willen geen terugval in de schijnwereld van vermeende kracht en naar de steriele onzekerheden van de koude oorlog, maar willen angst en wantrouwen helpen ver minderen", aldus Brandt. Aan het slot van zijn toespraak deed Brandt een felle uitval naar Franz-Josef Strauss, de christen-de mocratische kanseliers-kandidaat. Om de congresgangers onder de in druk te brengen van het vele dat thahs op het spel staat schetste hij Strauss als „een ijveraar zonder ge loof en een missionaris zonder mis sie, het tegendeel van een verdedi ger van vermoeiden en belasten, maar iemand die spelt met hun ge voelens". Het ziet er echter niet naar uit dat het debat door deze verkiezingstoespraak zal worden beïnvloed. Geldt voor partijcon gressen in het algemeen al dat zijn de leiding voor enorme problemen kunnen plaatsen, als omstreden voorstellen op de agenda staan, voor de SPD-partijdag van dit jaar gaat dat in het bijzonder op. Als het er op aankomt zullen er veel meer derheden komen voor de NAVO- plannen betreffende modernisering van de kernwapens voor de middel lange afstand en voor de kernener gie-strategie van de sociaal-demo cratisch/liberale regering in Bonn. De vraag blijft echter, welke sporen de debatten in de partij zullen ach terlaten. Aangenomen wordt dat er onder de Sicherheit für die 80ei Willy Brandt: uitval naar Strauss gedelegeerden een meerderheid is die in normale omstandigheden zonder meer tegen modernisering .van kernwapens en voor onderhan delingen met de Sowjet-Unie zou stemmen. Socialisten zijn niet voor niets traditionele tegenstanders van bewapening. De regeringsver antwoordelijkheid drukt echter zwaar op de SPD, die na tien Jaar geen speelruimte over lijkt te heb ben. Zij is meer dan ooit op compro missen aangewezen om haar libera le regeringspartner en de kiezers van het politieke midden niet van zich te vervreemden. De partijleiding steunt het rege ringsbeleid inzake de modernise ring van kernwapens in Europa, zij het dat zij het geenszins van harte doet. West-Duitsland zo heet het moet zijn verplichtingen tegen over de NAVO nakomen. En om de toenemende kritiek op het beleid van regering en partij in te dam men. voegt men eraan toe dat er in de periode van ongeveer vijf jaar, voorafgaand aan de stationering van de nieuwe kernwapens met de Sowjet-Unie optalie niveaus over terugdringing van de kernbewape ning moet worden onderhandeld. Kernenergie Met het voorstel om vrij baan te maken voor de kernenergie is het al niet anders gesteld. De partijleiding meent dat er dwingende economi sche redenen zijn om niet af te zien van het gebruik van kernenergie. Van deze beweerde noodzaak uit redenerend is zij bereid om een vol gens haar verantwoord risico te ne men. Tegen deze opvatting wordt stevig oppositie gevoerd door velen die dit gevaar naar de huidige stand van zaken gemeten onverantwoor delijk groot vinden. Van Weerskan ten beroept men zich op deskun digen-rapporten. Bij dit alles speelt de sociaal-demo cratische bondskanselier Helmut Schmidt, die plaatsvervangend voorzitter is van de SPD (ex-kanse lier Willy Brandt is voorzitter) een dominerende rol. Hij kan dit doen omdat in oktober 1980 verkiezingen voor de Bondsdag moeten worden gehouden, die over het voortbe staan van de coalitie van sociaal democraten en liberalen in Bonn zullen beslissen Wil de SPD haar positie handhaven of verbeteren, dan moeten haar afgevaardigden zich zoveel mogelijk achter het be leid van Schmidt scharen, of zij het leuk vinden of niet. Want op eigen kracht redt de partij het bij Bonds dagverkiezingen niet. De SPD heeft onder het bewind van Schmidt de naam van kanseliers partij gekregen. Zij was dat echter al in 1972, toen zij successen boekte, die voornamelijk te danken waren aan de enorme populariteit van de toen al met de Nobelprijs voor de vrede onderscheiden Willy Brandt. Volgend jaar heeft de SPD Schmidt heel hard nodig om te voorkomen dat Franz-Josef Strauss in Bonn de leiding in handen krijgt. De naam van deze christen-democratische kanseliers-kandidaat zal in de ko mende dagen dan ook veelvuldig worden genoemd. toren aan enige uitspraak van het id ei of. aats Afgevaardigden van de niet-ge- ;ch( onden leden van de Veiligheidsraad perlegden gisteren over een verkla- die de vrijlating van de gijze- ars zou kunnen bewerkstelligen, en ich Iran genoegdoening geeft. Er erd gedacht in een richting waarbij land niet wordt veroordeeld, het itreden van de sjah wordt gelaakt, tar er tevens aan wordt herinnerd tt het vasthouden van de gijzelaars goedvinden van de Iraanse rege- ig in strijd is met alle internationa- verdragen. Probleem is echter, al- zegslieden, dat Iran deze verdra- aan zijn laars lapt. Koeweit heeft* •rgesteld toch een onderzoek te n doen naar de wandaden van de h, maar dit idee kreeg weinig steun ten de Veiligheidsraad. Grondwet onelijk niet gestoord door alle H toibelen rond de Amerikaanse am- I bissade gingen de Iraniërs ter stern- bui, om hun oordeel te geven over de PRAAG (AFP, AP) Frantisek Krie gel, een van de leiders van de „Praag se lente" in 1968 is zondagnacht op 71-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij werd als voorzitter van het nationale front aangehouden op 21 augustus 1968 en samen met Dub- cek en andere Tsjechoslowaakse lei ders naar Moskou overgebracht. Op aandringen van generaal Swoboda, de toenmalige president werd Kriegel vrijgelaten. In oktober 1968 was Krie gel een van de afgevaardigden in de nationale vergadering van Tsjechoslowakije die zich uitspraken tegen de „voorlopige legering van de Sowjet-troepen in Tsjechoslowakije" Voor dit standpunt werd hij in mei 1969 uit de communistische partij gezet. In januari 1977 kreeg hij het aanbod om het land te verlaten. Krie gel wilde hier echter niet op in gaan. Kriegel was verder een van de onder tekenaars van Charta '77, een verkla ring, waarin de bescherming van de rechten van de mens wordt geeist. Kriegel was geen actief lid van Char ta '77. De gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Teheran roept in de Verenigde Staten steeds fellere reacties op, getuige deze poster van aya tollah Khomei ni die als schiet schijf gebruikt kan worden. Een drukkerij in Chicago maakt de poster in een oplage van 100.000. Ze vliegen de win kels uit. LONDEN (Reuter, AP) De Britten hebben op de Rhodesië- conferentie in Londen opnieuw een ultimatum aan de guerril- laorganisatie, het Patriottisch Front, opgelegd De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington eist van de guerrillaleiders Mugabe en Nkomo dat zij binnen enkele dagen akkoord gaan met de Britse voorstellen voor een wapenstilstand. SAN FRANCISCO (AP, Reuter) De Amerikaanse presidentskandidaat Edward Kennedy meent dat zijn ielle kritiek op de verdreven sjah niet in strijd is met zijn uitgangspunt dat de Verenigde Staten inzake de crisis in Iran „met een stem" moeten spreken. Kennedy meent dat hij „niets nieuws" heeft gezegd, en met de Amerikaanse regering is hij van mening dat de gijzelaars in Teheran onmiddellijk moeten worden vrijgelaten. ADVERTENTIE Wijting lekkerbekjes om te watertanden... l 1 kg wijtingfilets. 80 gr. bloem, 1 ei, zout. I 1 dl melk, slaolie ol frituurvet. De wijtingfilets door een deegje haler*van bloem, ei, zout en melk en dan goudbruin bakken in dampende slaolie of frituurvet. Warm opdienen. Kostelijk! Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschüp voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage En, voegde hij eraan toe, wat de sjah ook ooit heeft gedaan, het rechtvaar digt nooit en te nimmer de gijzeling in de ambassade in de Iraanse hoofd stad. Kennedy haalde zich zondagavond moeilijkheden op de hals toen hij in een televisievraaggesprek zei dat het regime van de sjah „een van de meest gewelddadige" in de geschiedenis was, en dat „de belangen van de Verenigde Staten op één lijn liggen met die ,van het Iraanse volk en niet met die van de sjah". Daarvoor had de democraat uit Mas sachusetts bij herhaling verklaard dat alleen zijn tegenstander, de zit tende president Carter, zich over Iran zou moeten uitlaten, en dat hij hem wat betreft zijn optreden tegenover Iran volledig steunde. Kennedy haal de de sjah over de hekel („hij heeft zijn volk voor miljarden bestolen") in antwobrd op een opmerking van de interviewer dat de republikeinse pre sidentskandidaat Reagan alsmede de voormalige minister van buitenland se zaken Kissinger de plicht hebben de verdreven monarch onderdak te bieden, omdat zij hem altijd de hand boven het hoofd hebben gehouden. Een republikeinse senator uit Texas, John Tower, doet dat nog immer. Hij verwelkomde de sjah in zijn staat met de opmerking dat deze een „oude bondgenoot" is. Anderen in Texas menen echter dat de aanwezigheid van de sjah grote moeilijkheden zal opleveren, en vroe gen zichjaf waarom hij zo plotseling van New York naar het Wilford Hall- luchtmachthospitaal in Texas is overgebracht. President Carter wilde niet ingaan op een vraag hoe lang ,de sjah nog in de Verenigde Staten kar» blijven, of dat hij daar mogelijk permanent asiel kan krijgen. Op de vliegbasis zou de sjah inmiddels naar een andere ruim te zijn overgebracht, omdat de kamer waar hij aanvankelijk lag zich op schotsafstand van een grote weg be vond. Een woordvoerder van het Wil ford Hall-ziekenhuis wilde berichten daarover gisteravond bevestigen noch ontkennen. Over enkele dagen zal Groot-Brittan- nië een gouverneur aanwijzen voor de vroegere Britse kolonie Rhodesië, dat zich in 1965 eenzijdig onafhankelijk verklaarde. Naar verwacht zal dit een schoonzoon van sir Winston Chur chill zijn. Lord Soames, de voorzitter van het Hogerhuis. De delegatie van bisschop Muzorewa heeft de Britse voorstellen voor een wapenstilstand al aanvaard. Een ongewoon scherpe Lord Carring ton vertelde gisteren dat hij op deze conferentie, die nu al zijn dertiende week is ingegaan, nog nooit zo wan hopig is geweest. Hij had niet ver wacht dat de onderhandelingen over een wapenstilstand zo n obstake^ zouden betekenen voor het Patriot tisch Front. De guerrillaleiders stel den eind vorige week echter nieuwe eisen, die de delegatie van Muzorewa tot een hardere stellingname brach ten. Gisteren dreigde deze delegatie met terugkeer naar Salisbury als er niet onmiddellijk vooruitgang zou komen op de conferentie in het Lan- casterhouse. Het Patriottisch Front reageerde gis teren laconiek op de harde woorden van de andere delegaties. Meerdere ultimatums hebben zij in Londen meegemaakt en ook nu zou het wel weer loslopen. Zij zeiden dat zij in ieder geval bereid waren verder te onderhandelen, maar wilden niet di rect reageren op het Britse ulti matum. aanvankelijk ongeveer 400 man stu ren, later naar verluidt 1000, maar zijn niet bereid nog meer troepen te zenden. Dit is onaanvaardbaar voor de guerrillastrijders, die vrezen dat de troepen van Salisbury zullen blij ven overheersen in Zitnbabwe-Rho- desië. Verder wil het Front een duide lijke scheiding tussen de guerrilla strijders en de troepen van Salisbury en moet de Rhodesische luchtmacht aan de grond blijven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance verklaarde gisteren dat de VS bereid zijn de economische sancties tegen Zimbab- we-Rhodesië op te heffen, zodra een Britse gouverneur de macht over neemt. Vance verklaarde dit tegen over de commissie van buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat, die het besluit nog moet goedkeuren De Amerikanen zuilen nu hetzij bij de komst van een Britse gouverneur het zij op 1 januari de sancties opheffen. De blanken in Zimbabwe-Rhodesié ontvluchten niet meer zo massaal dit land, zo blijkt uit de cijfers van de maand oktober. Slechts 556 blanken gingen weg, terwijl er 349 immigran ten waren. Dit is het laagste aantal dat Zimbabwe-Rhodesië verliet se dert 1976 Vorig jaar december verlie ten nog bijna 3000 blanken het land. ADVERTENTIE De eisen van het Froht waren een grótere Gemenebestmacht die de touwtjes in handen houdt tijdens de wapenstilstand. De Britten wilden DE KORENAER icfiirt *7'n nriic is fijn, z'n prijs verrassencfklei »or Jan Halkes LISSABON „De overwinning is niet aan mij maar aan de Portugezen i aan het land, en ook aan het idee van de verandering," aldus luidde de irste reactie van Francisco Sa Cameiro, eerste minister in spe na de (rkiezingsoverwinning van zijn Democratische Alliantie. Een opmer- Ing die tegen de zere benen is van 54 procent van het Portugese volk. Jat is het percentage stemmen dat op de linkse partijen is uitgebracht, je Democratische Alliantie is niettemin zeker van een absolute meer- irheid van 128 of 129 van de 250 parlementszetels. 5 linkse partijen, die de Alliantie zonder tzondering als hoofdvijand beschouwen, bben moeten boeten voor hun onderlinge rdeeldheid. Het Portugese kiesstelsel be- ordeelt de grootste partij en doet de immen op splinterpartijen in het niets rdwljnen van een ingewikkeld districten- ilsel. Op die manier werd het mogelijk dat t verkiezingsfront van de sociaal-demo- iten, centrum-democraten en monarchls- n met 44,6 procent een absolute meerder- ld haalde in het parlement. n andere winnaar waren de communisten n de Alliantie voor de Volkseenheid PU), die net als de partijen van de rechtse [enhanger hun stemmenaanta! met een kke vier procent zagen stijgen tot 19 pro nt van het totaal Ruwweg kan men stel- dat de beide allianties de buit hebben rdeeld Dit stemmenaantal is afkomstig n de socialistische partij, die 7,6 procent rloor en daarmee van 107 naar 73 zetels lewel 27,4 procent kelderde Een dikke )r procent van de stemmen ging naar aar liefst zes linkse splinters waarvan een de UDP (volksdemocratische unie) in t parlement komt. Ook voorheen had zij ichts één zetel Het absolute aantal stem- in op radicaal links bleek overigens bijna rdubbeld. Van de andere kant wisten de neo-fascisten van de PDC (partij van de christen-democratie) hun stemmenaantal te verdrievoudigen en kwamen daarmee tot 1,1 procent, te weinig voor een zetel. Radicale verandering Het aan de macht komen van de Democra tische Alliantie betekent een radicale ver andering in de Portugese politiek. Volgens de leiders van de Alliantie is Portugal een onbestuurbaar schip zolang de befaamde revolutionaire verworvenheden niet worden teruggedraaid: de nationalisatie van ban ken en de zware industrie hebben geleid tot een geweldige bureaucratie, de arbeiders- medezeggenschap in een groot aantal be drijven verlamt het particuliere Initiatief, de ongebreidelde stakingsvrijheid van de vakbonden doet de produktie dalen en de landhervorming in het zuiden van het land zou een verspilling van materiaal en ar beidskrachten zijn Vanuit deze visie wil de Democratische Alliantie „Portugal veran deren" en de grondwet wijzigen. Grondwetswijzigingen vereisen echter een tweederde meerderheid en mogen boven dien pas na de nieuwe verkiezingen van oktober volgend jaar worden doorgevoerd President Eanes heeft er geen twijfel over Freitas de Amaral (links) en Francisco sa Carneiro. de overwinnaars bij de Portugese verkiezingen. laten bestaan dat hij zijn vetorecht zal gebruiken tégen alle wetten die in strijd zijn met de grondwet. Dergelijke veto's kunnen alleen door een tweederde meerderheid in het parlement ongedaan worden gemaakt. Eanes zal zijn vetorecht ook gebruiken te gen de politieke maatregelen van de Allian tie die niet met zijn opvattingen overeen stemmen. Vooral op het gebied van ds bui tenlandse politiek zijn de conservatieven en Eanes zo langzamerhand gezworen vijan den geworden. Ook deze politieke veto's die met een eenvoudige meerderheid ongedaan gemaakt kunnen worden, kunnen de rege ring het leven ernstig zuur maken in de kleine négen maanden die nog resten tot de volgende verkiezingen. Amaru da Costa, rechterhand van de chris ten-democratische leider Freitas do Ama ral. ziet in deze omstandigheden Juist een garantie voor het behoud van de eenheid binnen de Alliantie. „We kunnen het ons eenvoudig niet permitteren uiteen te vallen, omdat zoiets door de kiezers onmiddellijk zal worden afgestraft." De politieke stra teeg van het CDS zegt dat de Alliantie minstens twee jaar bij elkaar moet blijven om haar doelen te kunnen bereiken. In 1981 kan men dan een eigen presidentskandi daat laten verkiezen. Dat |s een voorwaarde om de tweederde meerderheid die de grond- weg vereist te kunnen omzeilen via een volksreferendum. President Eanes zal voor een dergelijk refe rendum geen toestemming geven omdat het niet als mogelijkheid In de grondwet wordt genoemd. Geen eenheid Twee jaar is een lange tijd voor een alliantie die in feite uit een toch zeer uiteenlopend publiek bestaat. In het parlement valt het verkiezingsfront uiteen: de sociaal-demo craten, de christen-democraten, de monar chisten en de zogeheten reformatoren, de uit de socialistische partij weggelopen rech tervleugel. Zowel de monarchisten als de reformatoren zitten met vijf zetels precies op de wip en kunnen dus bij het minste of geringste hun wil opleggen aan de twee grotere broers die onderling nogal wat me ningsverschillen hebben. In deze omstandigheden ligt het voor de hand dat de eenheid binnen de Alliantie tenslotte slechts kan worden afgedwongen door het kleine mannetje dat deze verkie zingsoverwinning toch als een persoonlijk succes mag beschouwen: Francisco Sa Car neiro Als leider van de sociaal-democraten van de PSD. geldt hij als gematigd en een oprecht democraat Maar hij wordt door zijn aanhangers ook een „charismatisch lei der" genoemd, omdat hij het volk zo be daard weet toe te spreken, radicale dingen zegt zonder erbij te schreeuwen. Hij is een figuur die zijn volgelingen persoonlijk weet te binden zonder zich aan hen te ver plichten Francisco Sa Carneiro is echter ook zeer eigenwijs en bijzonder koppig. Tot drie keer toe legde hij zijn functie als voorzitter van zijn partij neer, omdat zijn visie niet werd gevolgd, tot drie keer toe kwam hij triomfe rend terug. Meermalen scheurde de PSD in stukken uiteen om meningsverschillen waarbij Sa Carneiro in het middelpunt stond Geen enthousiasme Het is nog te vroeg nu dictaturen voor Portugal in het koffiedik te zien Maar in het vooruitzicht van nieuwe ingrijpende wijzigingen ziet het er nog steeds niet best uit voor de Portugese stabiliteit. De situatie in het bedrijfsleven en de landbouw zal door de conservatieve overwinning niet verbete ren. Zolang de eigendomsverhoudingen niet definitief worden geregeld, blijven inves teerders weg en is er ook voor de arbeiders geen reden tot enthousiasme. Opnieuw zul- len'de baantjes in het staatsapparaat wor den herveideeld en het valt niet te verwach ten dat de regering binnen negen maanden een einde kan maken aan de alles overwoe kerende bureaucratie Onvermijdelijk krijgt de conservatieve re gering het aan de stok met de vakbonden waar de communisten zich gesterkt voelen door de verkiezingsuitslag, die tenslotte ook hun overwinning is De Portugese kie zers blijken niet het geduld te hebben dat Mano Soarcs hen toeschreef toen hij in 1977 met zijn bezuinigingsmaatregelen kwam Dat zou ook Sa Carneiro wel eens noodlot tig kunnen worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7