Van Agt naar NAVO-partners 'Praatjes over rol buitengewest onjuist' Vrouwelijke timmerlieden in Twente Financiering ziekenhuis geen probleem PEPRV gg SPORT Kamer vreest inkrimping steun bedrijven in nood Hoop op ander werk als Okto poort sluit SHEAFFER, Aannemersbedrijf wil met opleiding beginnen er iemand jarig is Aarzeling over kernwapens Van Aardenne: Pais: Maastricht krijgt plaats in meerjarenplan Rita Conflict rondom Af val werking Rijnmond DINSDAG 4 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 ADVERTENTIES Stuur bloemen als Van een onzer verslag gevers ALMELO Het aan nemersbedrijf Roelofs en Haase in Rijssen, dat een gunstige markt voorziet voor houtskeletbouwhui- zen, hoopt binnenkort een aantal meisjes als bouwvakker te kunnen aantrekken. Aan een mannelijke bouwvak arbeider is tot in wijde omgeving niet meer te komen. Het idee om jonge vrouwen in te schakelen, is afkom stig van het geweste lijk arbeidsbureau te Nijverdal, dat ressor teert onder dat van Al melo. Bekeken wordt op het ogenblik hoe men hen het beste voor hun taak kan opleiden. De werkloosheid onder man nen in de streek is betrekke lijk laag. Dat er geen bouw vakkers beschikbaar zijn komt ook doordat een flink aantal nogal forse aanne mersbedrijven op een be perkt gebied is geconcen treerd, met name in Rijssen. Zij hebben veelal honderden mensen in dienst, die in de wijde omgeving aan het werk zijn. De aannemers zien er geen heil in om elkaar via adver tenties en dergelijke werkne mers te gaan afsnoepen. Vandaar dat het arbeidsbu reau in Nijverdal hun aan dacht heeft gevestigd op de zeer grote werkloosheid on der meisjes tot de huwbare leeftijd in deze streek. Er zijn veel meisjes bij met alleen basisonderwijs en enige ja ren huishoudschool. Die kunnen in de regel niet te recht in de winkel of op het kantoor. Wanneer zij zich melden op het arbeidsbu reau, wordt sinds enige tijd met hen gesproken over de mogelijkheid van een baan in het produktiebedrijf. Sommigen blijken er wel be langstelling voor te hebben. Houtskeletbouw De directie van het aanne mersbedrijf Roelofs en Haa se in Rijssen heeft laten we ten wel een aantal meisjes in dienst te willen nemen en op te leiden tot „timmervrouw". Ze kunnen tewerk gesteld worden bij de dochteronder neming. de timmerfabriek/ handelsmaatschappij Roha Nederland, die de produktie van energiebesparende houtskeletbouw-huizen met de zogenaamde Canadese platformmethode wil uit breiden. Ook aan het buiten land wordt geleverd. In het voorjaar van 1980 wordt een nieuwe fabriek in gebruik genomen. „De vooruitzichten zijn niet slecht." aldus de directie. „We denken volgend jaar een twintigtal nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen en het daarop volgende jaar nog eens een stuk of tien." Een belangrijk punt is de scholing. Roelofs en Haase denkt dat de meisjes één twee dagen per week naar school gaan en voor de rest de opleiding in het timmer bedrijf zelf krijgen. Alles zal gebeuren in samenwerking met het arbeidsbureau en met de lagere technische school. Op het arbeidsbu reau in Almelo wordt gezegd dat men aan die scholing zwaar tilt. Het moet niet zo zijn dat de meisjes een oplei ding krijgen die alleen ge richt is op het bedrijf waar ze in eerste instantie terecht komen. Ze behoren meer als all-round bouwvakker ge vormd te worden, anders worden ze veel te kwetsbaar. Overigens is het niet de be doeling dat ze de steigers op gaan. Gedacht wordt aan minder zware vormen van bouwvak ar beid. Scholing Op het arbeidsbureau in Al melo zoekt men op het ogen blik naar een scholingspro gramma dat geschikt is voor meer bedrijven. De opleiding zal deels op school en deels in het bedrijf gebeuren. De lagere technische school be studeert de zaak serieus. Het gaat ook haar niet alleen om de opleiding. Interessant is ook de vraag: kunnen we de meisjes straks ook plaatsen? Tot nog toe heeft het ar beidsbureau in Almelo ruim vijftig meisjes of jonge vrou wen weten te plaatsen op posten die in beginsel voor jongens of mannen bedoeld waren. In veel gevallen in de sector houtverwerking, en soms ook in de metaalnijver heid. de olieverwerking, het tuindersbedrijf. en vleesver werkingsindustrie. Ook gemeenten zijn bena derd met de vraag of ze niet eens wat plaatsen die nor maal door mannen bezet zijn, kunnen reserveren voor vTouwen. Het gaat daarbij dus niet om een baantje als serveerster of iets van dien aard. maar bij voorbeeld om een betrekking als gemeen tebode. „Waarom zou dat niet eens een vrouw kunnen zijn in plaats van een man?" Oe Fieurop bloemist overbrugt voor u alle afstanden In 130 landen. Fieurop interflora staat garant voor uw Dioemengroet Koninginne gracht JJ5 2514 AM oen Haag Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer leeft de angst, dat de regering de steun aan bedrijven in nood drastisch zal inkrim pen. Minister van Aardenne (economische zaken) wil minder geld uittrekken voor steunverlening, en die aan strakke regels- binden. De grootste twee partijen in de Kamer, PvdA en CDA. vrezen dat veel bedrijven in de toekomst tevergeefs eeiy beroep zullen doen op de minister. Voor lieve jongens Imp. Gcskus b.v. - Puttea Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Van Agt doet deze week een laatste poging bij de NAVO-partners meer begrip te wekken voor de Nederlandse aarzelingen ten aanzien van modernisering van de NAVO-kernwapens. De premier zal, voordat het kabinet vrijdag zijn definitieve standpunt inneemt voor de NAVO- besluitvorming op 12 december in Brussel, nog bezoeken afleggen aan zijn buitenlandse ambtgenoten Martens van België, Cossiga van Italië en Thatcher van Groot-Brittannië. Onlangs heeft mr Van Agt ook over leg gevoerd met de Westduitse bonds kanselier Schmidt. In kabinetskrin gen bestaat nog steeds hoop dat de NAVO-beslissing ten aanzien van de nieuwe kernwapens nog wat genuan ceerd kan worden, om op die manier de problemen in de Tweede Kamer te overwinnen. Brief De Nederlandse regering heeft inmid dels ook (afgelopen vrijdag) geant woord op de brief, begin oktober, van de Russische partijleider Breznjew. Deze verklaarde zich toen bereid over beperking van de Russische, op West- Europa gerichte raketten te onder handelen. mits de NAVO in december zelf van nieuwe kernwapens zou af zien. De NAVO-landen willen in de cember over modernisering van de nieuwe kernwapens besluiten en iaarna met de Russen over beperkin gen over en weer onderhandelen. Naar wordt aangenomen zal dit ook In het Nederlandse antwoord aan Breznjew staan. In Deventer heeft CDA-fractieleider Lubbers gisteravond de NAVO-voor- stellen voor de modernisering niet aanvaardbaar genoemd. Tegelijk nam hij echter afstand van een „nee" zonder meer, zoals bij voorbeeld door velen op de AR-partijraad is uitge sproken. ,3ij een eenzijdig radicaal „neen" aan westelijke zijde zullen er geen onderhandelingen zijn (om ook Russische wapens terug te dringen - red Waarom zou de Sowjet-Unie? Dit kan evenzeer leiden tot een be dreiging van de vrede als de niet aanvaardbare NAVO-voorstellen, waartegen de CDA-fractie stelling heeft genomen. Door te kiezen voor 572 raketten nu, of voor raketten nooit, ook niet bij mislukte onder handelingen, dreigen vrede en veilig heid te worden ondergraven," aldus Lubbers. De Tweede Kamercommissies voor buitenlandse zaken en defensie zul len vandaag met de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (Defensie) besloten overleg plegen ter voorbereiding van de NAVO-zitting. Verwacht wordt dat de commissies zullen besluiten donderdag 6 decem ber in een openbaar debat de opstel ling van de Nederlandse regering in Brussel nog nader aan de orde te stellen. De PvdA-fractie zal dan hoogstwaarschijnlijk proberen om de ruimte van de regering aan strakke banden te leggen via een motie, waar in iedere beslissing over modernise ring voorlopig wordt afgewezen. Hier door zou het kabinet donderdag al in grote moeilijkheden kunnen komen. CDA en PvdA hebben de minister een reeks kritische vragen voorgelegd over de ontwerp-beschikking steun individuele vragen, waarover de mi nister al een eerste gesprek heeft ge had met de betrokken Kamercom missie. De Kamer heeft meer dan eens aangedrongen op een speciale regeling, maar koestert nu toch grote bezwaren tegen de voornemens van de minister. De kem van die voornemens is, dat een bedrijf pas aanspraak kan maken op overheidssteun als het ligt in een gebied, waar meer dan zeven procent van de beroepsbevolking werkloos is. Ook bedrijven, waar tenminste dui zend arbeidsplaatsen op het spel staan, komen in aanmerking voor steun. Voorts heeft de minister steun in petto voor bedrijven in de „erken de" probleemgebieden (noorden des lands, Zuid-Limburg) mits 500 ar beidsplaatsen of meer bij die bedrij ven dreigen ie verdwijnen. Getallen Het PvdA-Kamerlid Van der Hek. vraagt zich af hoe de minister juist aan deze getallen komt. Hij wil een overzicht van de verrichte steunope raties, die onder de nieuwe regeling zouden vallen. Drs Van der Linden (CDA) noemt de opzet van de minis* ter onevenwichtig: „Buiten de rand stad zijn maar weinig bedrijven met meer dan 500 werknemers Ook be drijven die goede perspectieven heb ben. zouden steun moeten ontberen"i Van der Linden vreest dat de over heid zichzelf in de vingers snijdt ..het kan veel goedkoper zijn om arbeids* plaatsen te behouden dan werkgele, genheid te scheppen". Van der Hek wil van de minister weten waarom „uitsluitend de werk gelegenheidssituatie in aanmerking? genomen wordt, en niet het risico van kapitaalvernietiging, verarming varv de structuur van het bedrijfsleven eit dergelijke" CDA en PvdA hebben, voorts kritiek op de „allesoverheer sende rol van de minister bij steun^ verlening" (Van der Linden) en he* ontbreken van strengere voorwaar* den. „die het welslagen van de stei$> vergt" (Van der Hek). Ook de voorgestelde „uitputtingsre geling" (een maximum aan de te veri lenen steun) stuit op weerstanden. Van Aardenne ziet zelf ook het pro» bleem, dat het Jaarlijkse beschikbare bedrag al snel overschreden wordt bij een of meer grotere steunoperaties.. In zo n geval beraadt de ministerraad zich over eventuele verhoging van het steunbedrag, aldus de bewindsman. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aarden ne (economische zaken) heeft de hoop. dat er in Oude-Pekela werk te vinden is voor een deel van de met ontslag bedreigde werknemers van de Winschoter kartonfabriek Okto. Bij twee vestigingen van Koninklijke Nederlandse Papierfabriek (KNP), waartoe ook Okto behoort, zou er werk zijn voor 150 mensen. Van Aardenne zei dat gisteravond Een delegatie vrouwen uit de volksrepubliek China bezocht gisteren de Tweede Kamer voor een gesprek met een aantal Kamerleden over de rol van de vrouw in de landbouw, de veeteelt en de industrie. Hier slaan zij een blik in de vergaderzaal. Links de voorzitster van de delegatie, mevrouw Maynur, vice-voorzitter van de Chinese vrouwenfederatie. Terug draaien ADVERTENTIE Alle postcodes, van Aadorp tot en met Zijl- dijk, staan in het post- codeboek. Als u er één keer de postcodes in opzoekt van familie en vrienden en daar een complete adreslijst van maakt, bent u voor altijd klaar. Voorts moet het kabinet nog duide lijkheid verschaffen over de mate waarin de Tweede Kamer, na de be sluitvorming in Brussel nog in staat zal zijn de zaak terug te draaien, anders dan via het naar huis sturen van het kabinet. Volgens volken rechtdeskundigen die door het kabi net geraadpleegd zijn, is dit inder daad de enige mogelijkheid. In NAVO-kring wordt wel met span ning afgewacht wat hierop weer de reactie zal zijn van de Sowjet-Unie. Vandaag en morgen vergadert het communistisch militaire bondge nootschap, het Warschau-pact. Aan genomen wordt dat dit nog wel zal proberen de druk op de NAVO te verhogen om van modernisering van de kernwapens af te zien. Volgens berichten uit West-Duitsland zou een mogelijkheid daartoe zijn het aanha len van de militaire banden tussen de Sowjet-Unie en Finland. Dat kan op grond van het Russisch-Fins verdrag voor wederzijdse vriendschap en sa menwerking uit 1948. De Sdwjet-Unie kan volgens het verdrag militaire consultaties eisen in geval van mili taire bedreiging. Opleving van dit verdrag zou voor onrust in Noorwe gen en Denemarken kunnen zorgen en de steun van deze landen aan de NAVO-kernwapenbeslissing zeer on zeker maken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) heeft de Tweede Kamer verzekerd dat de financiering van het nieuwe acade misch ziekenhuis in Maastricht niet langer op problemert stuit. Veertig procent van de kosten komen voor rekening van het ministerie van onderwijs, zestig procent wordt opgebracht door het ministerie van volksgezondheid. In Pais' bijna vol tooide meerjarenplan voor academische ziekenhuizen krijgt ook „Maastricht" een plaats. Pais moest gisteravond in de Tweede Kamer opheldering verschaffen over het financiële geharrewar rondom het nieuwe, enkele honderden miljoenen guldens kostende ziekenhuis. Enkele weken geleden zette het kabinet het sein op gToen voor de, in Limburg fel begeerde, nieuwbouw. Nadien bleek echter dat nog niet alle financiële knopen waren doorgehakt. Het CDA- Kameriid Deetman zei gisteren dat de nieuwbouw, in 1984 of eerder, „ab soluut" veilig gesteld moet worden. Het PvdA-Kamerlid Konings be zwoer de minister „dat Limburg niets heeft aan zeepbellen, aan loze be loften". Pais moest ook ingaan op het kabi netsbesluit om de toekomstige open universiteit in Limburg te vestigen. Ook de provincie Groningen had ge mikt op de komst van deze instelling. De bewindsman ontkende woord breuk gepleegd te hebben tegenover de Groninger commissaris der konin gin. mr. Toxopeus. Pais zei wel dege lijk contact gehad te hebben met de commissaris, voordat een definitieve beslissing door het kabinet was genomen. Pais wilde overigens, ondanks her haald verzoek vanuit de Kamer, niets zeggen over zijn afwezigheid op het moment dat het kabinetsbesluit viel. Pals was. zoals gemeld, kort tevoren boos weggelopen. Pais zei gisteren dat Heerlen „de hoogste ogen" gooit als vestigings plaats voor de open universiteit. De minister hoopt nog steeds op een „goede start" voor dit instituut, ook al knabbelt een Kamermeerderheid aan de bedragen, die hij daarvoor heeft uitgetrokken. De Tweede Kamer discussieerde gis teren met een groot aantal bewinds lieden over de situatie in Zuid-Lim burg. De jongste beslissingen van het kabinet over nieuwbouw van het aca demisch ziekenhuis, uitbreiding van de rijksuniversiteit Maastricht, een nieuw hippisch centrum, vestiging van de open universiteit en versnelde spreiding van rijksdiensten werden door de regeringspartijen luid toege juicht. VVD-woordvoerder Portheine sprak over de „talloze punten, waaro ver het kabinet verrijkende beslissin gen heeft genomen". Bremen (CDA) zei zelfs overrompeld te zijn. „Het kabinet-Van Agt/Wiegel heeft als geen ander een aantal kno pen doorgehakt ten voordele van Zuid-Limburg",. Wöltgens (PvdA) kon sommige be sluiten weliswaar waarderen, maar hij noemde de extra-werkgelegen- heid. die er aan vastzit, „volstrekt onvoldoende". Wöltgens: „De indu striebond FNV raamt de teruggang bij het overheidsbedrijf DSM bijvoor beeld op 2500 arbeidsplaatsen, ofwel tien open universiteiten". Minister Van Aardenne (economische zaken) ontkende echter dat er bij DSM meer dan 2000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Die ontwikkeling is nodig om in de toekomst nieuwe werkgelegenheid te scheppen, juist in Limburg, betoogde de minister. Hij maakte overigens melding van een nieuwe tegenvaller: in een jaar tijd is het aanbod van arbeidskrach ten in Limburg met 5000 (voorname lijk vrouwen) toegenomen, terwijl ge raamd was dat dit aanbod in vier jaar zou groeien met 10.000 personen. tegen Okto-werknemers, die wacht-- ten op de afloop van het spoedoverleg^ tussen de minister en de betrokken.- Tweede Kamercommissies De minis ter baseerde zijn mededeling op con-, tacten met KNP. VI De Tweede Kamer houdt deze week nog een debat over de beslissing van; de minister om Okto niet opnieuw steun te verlenen. De gevraagde fi nanciële injectie zou de overheid de. komende drie Jaar ruim zeventig mil-, joen gulden kosten, zo hield de minis-, ter de kamercommissies gisteravond voor. „Er is geen enkele zekerheid dat Okto na die tijd uit de verliezen is,', aldus de minister Hij meende dat het bedrijf waar 250 mensen werken nog twee maanden kan blijven draai en, gelet op de orderportefeuille Ver volgens zal het bedrijf ontmanteld v moeten worden, om niet in andere (buitenlandse) handen te vallen. Eexv, nieuwe eigenaar zou. met behulp van - de moderne apparatuur van Okto. de„ Nederlandse kartonindustrie ernstige cohcurrentie kunnen aandoen, en het voortbestaan van andere bedrijven ijv, gevaar kunnen brengen. Sommige- kamerleden hadden de indruk dat dit gevaar wel bezworen zou worden. An- deren waren minder optimistisch. Okto-werknemers wezen de minister er gisteren op „hoe keihard er ge knokt is voor het behoud van de.- werkgelegenheid". Van Aardenne zei „We moeten gewoon vaststellen dat Okto een bodemloze put is. Eigenlijk had het bedrijf (in 1976 begonnen metr. forse overheidssteun - red.) er nooit' mogen komen. Er is valse hoop ge wekt." „Wilt u die opzetten? Ik ga viool- Achtergrondinformatie op pagina spelen..." 11. ADVERTENTIES ELKE SHEAFFER SCHRIJFT ZO GOED ALS HIJ ERUIT ZIET. SHEATFER EATON Informatie 070-6J6304 TIPVANHETREIïo'JRO door Henny de Lange ROTTERDAM „De buitengewesten Utrecht en Midden-Holland zijn niet alléén verantwoordelijk voor het financiële debacle van de Afvalverwerking Rijnmond. Zonder onze deelname in de AVR zouden de verliezen nog veel groter zijn geweest." Voorzitter J.W. Haanstra van het Gemeenschappelijk Vuilverwerkingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek is verontwaardigd over de „praatjes" die de ronde doen over de rol van de buitengewesten in het conflict rondom de AVR. Ook dr. B Hofman (lid van gedeputeerde staten van de provincie Utrecht en woord voerder namens het buitenge west Utrecht) vindt dat het maar eens uit moet zijn met de „sprookjes over de boze buitengewesten". „In de eerste plaats is het niet de schuld van de buitenge westen dat de AVR zo in de knoei zit. En in de tweede plaats zijn ook de buitenge westen niet schuldig aan de weigering van de regering om steun te verlenen aan de AVR". aldus dr. Hofman, die daarin volledig wordt ge steund door de heer Haanstra. Deelname Ruim twee jaar geleden sloten deze buitengewesten een con tract af met de NV Afvalver werking Rijnmond. Dat con tract loopt tot het jaar 2002 en is. zo zeggen de buitengewes ten. ..bij volle bewustzijn" door de AVR opgesteld. Voor de AVR was deelname van Utrecht en Midden-Holland bittere noodzaak, omdat de vuilverwerkingsinstallatie op dat moment met een enorme overcapaciteit draalde. Voor de buitengewesten was deelname in de AVR een keus die, zo zeggen ze. mede beïn vloed werd door het feit dat de AVR te weinig vuil aangebo den kreeg. Midden-Holland stond name lijk op het punt een eigen vuil verbrandingsinstallatie te gaan bouwen, maar zag daar op het laatste moment vanaf, zo vertelt Haanstra. omdat de AVR bereid was voor een aan vaardbaar tarief het vuil uit Midden-Holland en de Rijn streek te gaan verbranden „Dat tarief was niet verschrik kelijk laag. zoals nu wordt be weerd. maar het is niet onze schuld als achteraf blijkt dat het niet eens voldoende is om de marginale kosten te dek ken", zegt Haanstra. die in het dagelijks leven wethouder van Alphen aan den Rijn is. Utrecht had de keuze tussen de VAM in Wijster en de AVR. „Wfj vonden het eigenlijk te gek om ons vuil naar Drente af te voeren, terwijl er ln de Rijnmond een installatie met een enorme capaciteit draai de," aldus dr Hofman. Maar goed, beiden geven toe dat het niet onbillijk zou zijn de langlopende contracten aan te passen, temeer omdat de regering aangeboden heeft steun te willen verlenen op voorwaarde dat de tarieven kostendekkend zijn Het standpunt van de buitenge westen is echter dat de nieuwe tarieven die de AVR de bui tengewesten zou willen opleg gen, „geen eenzijdig dictaat" .mogen zijn. Haanstra: „Midden-Holland levert veertien procent van de totale hoeveelheid vuil die bij de AVR wordt verbrand. Voor Utrecht bedraagt dat percen tage ongeveer dertig Daar komt nog bij dat we niets te maken hebben met de chemi sche afdeling, die de grootste verliespost is voor de AVR. Als de tarieven aangepast worden, dan moet daarbij wel rekening worden gehouden met deze factoren. En als de AVR zegt dat er jaarlijks twintig miljoen gulden bij moet om de kosten van het verwerken van het vuil van de buitengewesten te kunnen dekken, dan ben ik daar niet van onder de indruk. Want hoe die kosten worden bere kend. is me niet duidelijk." T ariefsverhogingen „Tariefsverhogingen zijn dus wel degelijk bespreekbaar voor ons. maar we willen geen genoegen nemen met elke door de AVR opgelegde kost prijs, vervolgt Haanstra. „Bovendien wilden we de ga rantie van het rijk dat de AVR ons niet over bij voorbeeld één of twee Jaar weer kan con fronteren met een enorme ta riefsverhoging. Die wilde het rijk niet geven en toen waren we uitgepraat." Hofman wijst daarbij nog op het feit dat twee jaar geleden, toen de contracten met de buitengewesten werden afge sloten. al sprake was van gro te verliezen bij de AVR. „Dat wordt in het hele verhaal steeds vergeten, omdat dat niet past in het sprookje van de boze buitengewesten Hofman en Haanstra gaan er van uit dat. ook al gaat de AVR failliet, de Installaties gewoon door zuilen draaien, zij het onder andere leiding Ze verwachten dat de buiten gewesten dan hun vuil ook nog steeds kwijt zullen kun nen ln Rijnmond, al wil Haan stra de mogelijkheid niet uit sluiten dat Midden-Holland dan de inmiddels stoffige plannen voor een eigen vuil- verwerkingsinstallatie weer uit de kast haalt 4^0"*^ „npartffn n. - CEL020566866 - AMSTELVEEN - De Ziekenfonds raad heeft een onafhankelijke com- missie ingesteld voor mensen die- klachten hebben over de manier waarop ze ln het kader van de Zieken fonds- of AWBZ-verzekenng zijn ge holpen De commissie voorgezeten door prof dr J F Rang «gezond heidsrecht) zal vandaag tijdens haar; eerste bijeenkomst zich al bezighou den met enkele klachten die bij de raad zijn binnengekomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3