Positie Petescu wankel Geen kans op Moskou Staatsloten? een heel lot I Ukunt ze nu kopen. Sparta-trainer ontkent zelf al weg te willen Rene Courte: tv-beelden bewijsmiddel 0 'i Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Judoka wil toch naar WK DINSDAG 4 DECEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET 13 BOTTERDAM Er zijn meer zeurende profvoetballers dan slechte trainers. Uitgaande van die stelling zou men kunnen aannemen dat het vooralsnog voorbarig is om Sparta's trainer Mlrca Petescu ongeschikt voor zijn beroep te vinden. Maar de weinig succesvolle Roemeense ex-international heeft een ver gaande voorkeur voor uitputtende, nauwelijks boeiende en soms ook overbodige tactische bespiegelingen die zijn selec- tiegroep ook zeker niet bijzonder aanspreken. Ter verdediging zou hij misschien nog wel kunnen aanvoeren dat hij daarom juist intensiever met zijn vak bezig is dan de doorsnee- Spartaan, maar dat bewijst zijn geschiktheid als top-trainer nog niet. tig presterende trainer die de wind tegen heeft. Het is natuurlijk amper een gewaagde voorspelling te noe men, dat Sparta over een paar maan den met een nieuwe hoofdtrainer in zee gaat, want de huidige resultaten vallen zwaar tegen en sommige spe lers morren hardgrondig op de trai ner. Maar in een land waar zo veel meer oefenmeesters met een A-diplo ma staan geregistreerd dan er prof clubs zijn, ligt het echter bepaald niet voor de hand dat een trainer een lans breekt voor zijn eigen vertrek. Beide partijen zouden het contract1 niet willen verlengen. PETESCU: „Dat bericht heeft me enorm verbaasd. Ik heb geen enkel idee waar het vandaan komt. Maar ik kan stellen dat het niet klopt. Er wordt immers geschreven dat fk weg wil. Daar zal men mij dan toch naar gevraagd moeten hebben. Dat is niet het geval geweest. Sparta en ik heb ben afgesproken dat we drie maan den voor het aflopen van het contract om de tafel gaan zitten. Verder wil ik hier geen commentaar op geven, want het schaadt slechts ue belangen van een ploeg die zo gauw mogelijk terug moet komen in de middenmoot. Omdat de resultaten nogal tegenval len klinkt er niet geheel onbegrijpe lijk regelmatig kritiek door op de omstreden aanpak van de theoreti cus Mirca Petescu. Ook dat is welis waar typisch des voetbals: de kwali teit van de trainer wordt doorgaans bepaald aan de hand van de ranglijst (hoewel dat bij Ajax niet altijd op gaat). Het staat vast dat er om die reden nog wel eens opportunistisch beslissingen, worden genomen. Trai ners van laag geklasseerde clubs tui melen gemakkelijk van hun zetel en voor zogenaamde wonderdokters als Happel en Michels worden grif ettelij ke tonnen aan salaris uitgetrokken. Het past kennelijk allemaal in de jungle van het profvoetbal, waar het waarschijnlijk nooit tot een normaal irbeidsverkeer zal kunnen komen. Terug naar Mirca Petescu, in de trai- jrspraktijk van alle dag zeker geen wonderdokter. Hij heeft het niet ge makkelijk bij Sparta. Zijn ploeg wordt geteisterd door langdurige blessures van centrale figuren als Ruud Geels (achillespees) en Pim Verbeek (knie), terwijl het spel van de overigen ten zeerste te wensen over laat. Niettemin gelooft Petescu nog altijd in zijn selectie, hetgeen hem bet nodige hoongelach oplevert. Gisteren kreeg hij een nieuwe schok le verwerken door een bericht in een krant als zou hij het zelf ook niet meer zien zitten in Rotterdam-West. Dergelijk nieuws stut de toch al wan kele positie bepaald niet van een ma- ZURICH Rene Courte, per schef van de FIFA, meent dat tv- beelden als bewijsmateriaal mo gen worden gebruikt tegen spe lers die op het veld ernstige over tredingen hebben gemaakt, ook al heeft de scheidsrechter dat niet geconstateerd. Courte schrijft dat, in het FIFA-nieuws, het officiële orgaan van de we- reldvoetbalorganisatie. Hij stelt: „In West-Duitsland is een aantal spelers geschorst naar aanlei ding van tv-beelden. Ik acht dit een juiste ontwikkeling. We moe ten van alle kanten de voetbal sport beschermen." Wel is Cour te van mening dat voorlopig nog geen sprake kan zijn van een officiële maatregel. „We zullen de mogelijkheden verder moeten onderzoeken," stelt hij. „En dat kost nog enige tijd." Inhalen DEN HAAG De KNVB heeft voor het weekeinde van 22 en 23 december een inhaalprogramma voor de zaterdag- en zondagama- teurcompetitie vastgesteld. Het weekeinde daarna (29/30 decem ber) wordt slechts een zeer be perkt aantal inhaalwedstrijden gespeeld. ADVFRTFNTIF 'staatsloten ru li i l Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Ondanks pogingen Stones, Oldfield en Drut Je positie zal niettemin wel wankel Mirca Petescu zijn. )EN HAAG De president van de iaagse rechtbank, mr. Lycklama, zal anochtend om 10.00 uur uitspraak loen in het kort geding, dat de judo- a Sjef Weber heeft aangespannen egen de Budo Bond Nederland BBN). Indien de uitspraak voor We- ler positief uitvalt, zal hij zich moe- en haasten om de ploeg naar de lereldkampioenschappen judo te rergezelleri. Om 10.30 uur vertrekt die per trein vanuit Roosendaal naar Pa rijs, waar de wereldkampioenschap pen worden gehouden. De inzet van het kort geding, dat filtermiddag voor de Haagse recht- tank diende, was de eis van de dertig jarige judoka uit Best om te worden uitgezonden naar de wereldkampi oenschappen. Mevrouw mr. Hen driks, de pleiter van de eisende partij, itelde dat Weber alsnog in aanmer king moest komen voor de opneming n de WK-ploeg. Zij baseerde dat op iet feit dat Weber vrijwillig afstand bad gedaan van de plaats in de cate- [orie boven 95 kilogram ten gunste ran Peter Adelaar, ofschoon hij vol lens een door de BBN ingestelde nintentelllng de aangewezen man Logisch gevolg van die vrijwilli- e terugtrekking was volgens mr. [endriks, dat Weber als Nederlandse rertegenwoordiger in de klasse „alle ategorieën" mee zou gaan. Bondscoach Peter Snijders wees ech- *r in plaats van Weber de acht jaar (ongere Hennie Pleizier aan en voerde daarbij aan dat Pleizier het meeste recht had op die plaats, omdat hij alentvoller en jonger is. Bovendien »as hij tijdens de nationale kampi oenschappen in een rechtstreeks duel üe sterkste gebleken. De pleiter van Ie gedaagde, jhr. mr. Hooft Graaf- ind, verwoordde de keuze van de BBN in zeven argumenten. Boven dien voerde hij aan dat de eiser „in de lagvaarding niet sprak van een on rechtmatige daad. die door de BBN ou zijn gepleegd". „De eisende partij lillijkt de keuze van Adelaar en eist iu als troost een plaats in de open lasse op. Bovendien heeft de BBN in Ie klasse „alle gewichten" geen pun- ensysteem Ingevoerd en is dus vrij in Ie keuze van de judoka voor welk ampioenschap dan ook", aldus mr. looft Graafland. )e zitting werd voor vijf minuten «schorst om mr. Hendriks de gele enheid te geven het een en ander net Weber door te nemen. In de re liek die volgde wees zij nogmaals op öe onterechte keuze van Pleizier in laats van Weber en bovendien zei ze lat de BBN op wel heel gebreüütige Ijze de mededeling aan Weber (per slefoon) dat hij niet naar Parijs zou aan, heeft gedaan. De president «es de Budobond erop, en hij be- oelde dat in het algemeen, dat men otentiële kandidaten voor een of an- ere selectie op het moment dat zij fvallen op een fatsoenlijker wijze iervan op de hoogte moet stellen afloop maakte Weber een teleur- estelde indruk. Terwijl mr. Hendriks em duidelijk maakte dat het niet ebrulkelijk is na afloop met de ge- aagde partij van gedachten te wisse- s tap te de Brabantse judoka op ondscoach Snijders af „Dat ik hier iet veel mee zal opschieten is jam ier". aldus Weber „Maar dat ik lechts een telefoontje heb gekregen lnd ik voor een sportbond bescha mend Het is zelfs achterbaks en dat eem ik de bond hoogst kwalijk." PETESCU: „Ik ben niet bezig om dat te onderzoeken. Ik werk met een be paalde overtuiging. Als iemand aan de andere kant van de tafel meent dat ik het niet goed doe, dan hoor ik dat wel." Zo'n Doesburg, die zegt in een krant: „Ik weet niet wat er bij Sparta moet gebeuren, maar deze trainer kan mij niet meer motiveren." PETESCU: „Ik heb daar met hem een gesprek over gehad. Tegen mij zei hij dat hij het niet zo had gezegd. Je weet zelf hoe het gaat hè. De een zegt dit, de ander dat. Begrijp me echter goed: ik hoef geen vriend van de spelers te zijn." Geloof je nog in Europa Cup-voetbal voor Sparta? PETESCU: „Daar is over gesproken toen Ruud Geels werd aangetrokken. Bij de samenstelling van de groep zag het er ook goed uit. Geels verscheen echter niet in de ploeg en verder viel een belangrijke speler als Pim Ver beek weg. Daar zijn andere klappen overheen gekomen, nu weer die bles sures van Bert Jansen en Ron Ste vens en een schorsing van vier wed strijden voor Adrie van Tiggelen. Ik werk nu met een ploeg die voor de helft bestaat uit spelers, die amper eredivisie-ervaring hebben. Ondanks alles hebben de jongeren het niet slecht gedaan. Ik blijf erbij dat deze groep toekomst heeft." Geels wordt nu als redder in de nood aangekondigd. Niet zo dankbaar voor hem. PETESCU: „Ruud is geroutineerd ge noeg om dat niet als zodanig te erva ren. Het is ook niet reëel om dat te stellen. Het is allemaal onzin en ook onverantwoord, want Geels heeft er recht op om net als iedereen eerst in zijn ritme te komen. Hij verdient ge duld." Die rentree van Geels lijkt deson danks nogal geforceerd, zo vlak voor de winterstop. PETESCU: „Ik vind van niet. Een paar maanden geleden was dat wel het geval, zij het dat er toen op grond van medische adviezen werd gehan deld. Ruud had toen pijn, maar dat werd als normaal beschouwd bij zijn blessure. Als hij pijn voelt stuur ik hem meteen naar dokter Strik- werda." De tussentijdse komst van Trevor Whymak is overigens geen succes geweest. PETESCU: „Hoe bedoel je?" Als voetballer stelt hij niet veel voor. PETESCU: „Okee, tot op heden heeft Whymark zijn naam niet waar ge maakt. Ik had meer van hem ver wacht maar ik wist ook dat het voor hem een probleem zou worden om zich aan het Nederlandse voetbal aan te passen. Hij heeft de laatste tijd in de Amerikaanse voetbalcompetitie gespeeld. Een groot verschil met Ne derland. Ik bespeur echter ook bij hem vooruitgang." Op welke plaats gaat Sparta ein digen? i PETESCU: „Dat is moeilijk te zeg gen, want er zijn factoren die ik niet in de hand heb zoals blijkt uit alle blessures en schorsingen. Wel blijf ik bij deze prognose: deze jonge groep heeft voldoende mogelijkheden voor de toekomst." DEN HAAG De hoogspringer Dwight Stones, kogelstoter Brian Oldfield en hordenloper Guy Drut hebben geen kans op de Olympische Spelen van 1980 in Moskou uit te komen. Dit is gebleken uit een ge sprek van de IAAF (Internationale amateur atletiek federatie) met Lord Killanin, voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité. Hiermee wordt dezelfde gedragslijn aangehou den als destijds bij de Nederlandse schaatsenrijder Jos Valentijn, die na enkele schaatswedstrijden als prof te hebben gereden (waarvoor hij geld ontving) niet meer gerechtigd was deel te nemen aan de Olympische Spelen. „De nationale atletiekbonden van de Verenigde Staten en Frankrijk heb ben respectievelijk voor hun geschor ste atleten en Guy Drut weer de ama- teurstatus aangevraagd," zei ir. Ad Paulen, voorzitter van de IAAF. gis teren. „Dat kan niet alleen de IAAF beslissen. Ook het IOC heeft daar een stem in. De aanvragen zullen op 10 maart tijdens het congres van de IAAF in Parijs worden besproken. Stel dat de IAAF de schorsing van de atleten opheft, dan hangt het volledig af van het Olympisch congres te Mos kou, drie dagen voor de aanvang van de Spelen, of ze ook aan de Spelen mogen deelnemen. En dan is de in schrijving voor deelneming reeds ver streken. Er is dus geen sprake van dat de momenteel geschorste atlaten zul len kunnen uitkomen op de Olympi sche Spelen." In de afgelopen weken zijn tachtig Amerikaanse atleten door de Ameri kaanse amateur atletiek federatie weer als amateur erkend. Het betrof atleten, die geld hadden aangenomen voor het beoefenen van hun sport. Een aantal van hen had tussen 1973 en 1976 deelgenomen aan wedstrij den van de ITA (International Track Organisation), een inmiddels opgehe ven proforganisatie in de atletiek. En kele anderen, zoals de hoogspringer Dwight Stones en kogelstootster Kathy Schmidt, waren geschorst voor het aannemen van geld tijdens „super-star" wedstrijden. Stones kreeg vorige week woensdag van de AAU (Amateur Athletic Union) zijn amateurstatus terug, nadat hij het gewonnen geld aan die organisatie had overgemaakt. De kogelstoter Brian Oldfield, die had deelgenomen aan de ITA-wed- strijden, mag ook weer als amateur uitkomen in nationale wedstrijden in de Verenigde Staten. De Franse hor denloper Guy Drut. Olympisch kam pioen op de 110 meter horden bij de Olympische Spelen van 1976 in Mon treal, heeft de Franse atletiekbond gevraagd zijn schorsing op te heffen. Drut heeft indertijd rijkelijk toegege ven geld te hebben ontvangen voor zijn sport. Daarop werd hij door de IAAF voor het leven geschorst. Via hun nationale atletiekbonden probe ren de geschorste atleten om voor uitlopend op een verruiming van de amateurbepalingen een startbe wijs te krijgen voor internationale wedstrijden. Als de IAAF een atleet schorst, die hetzij op doping is betrapt hetzij de amateurbepalingen heeft overtreden, moet de nationale bond de schorsing van de betreffende atleet overnemen. Dat heeft de Sovjet-Unie niet gedaan in bij voorbeeld het geval van de vijfkampster Tatajenko. Zij is door de IAAF voor acHttlen maanden ge schorst na te zijn betrapt op het ge bruik van anabole steroïden. Deson danks nam zij, zonder medeweten van de IAAF, toch deel aan nationale wedstrijden in de Sovjet-Unie. Ir. Paulen zei dat er tegen deze ontdui king van de regels geen sancties zijn te nemen, zolang het nationale wed strijden betreft. Internationaal kan alleen de IAAF de schorsing op heffen. Ir. Ad Paulen zei. dat binnen de IAAF de mening heerst dat in de huidige reglementen de amateurbepalingen niet meer van déze tijd zijn „Het wordt tijd dat de amateurbepalingen worden verruimd," zei hij. „Daar zijn we in de afgelopen weken druk mee bezig geweest." Dat voorstel ter ver nieuwing van de amateurbepalingen, waarvan de inhoud nog uitgebreid zal worden besproken in verschillende vergaderingen, komt ter sprake op het congres van de IAAF in Parijs op 10 maart. ATLETIEK - Dc Fransman Thierry Vlgneron heeft tijdens Indoor atletiekwedstrijden In Fa rijs het Europees record polsstokhooKsprlngcn tot op een centimeter genaderd met een hoogte van 5.57 meter Het record van 5.58 staat op naam van de Pool Wladlslav Konzaklewirz SKI RN De Oostenrijker Hartl Wclrather heeft In Saalbach tijdens Internationale wed strijden het onderdeel afdaling gewonnen Wel rather legde het 2300 meter lange traject af In 1 minuut en 30.76 seconden De volksrepubliek China Is nu ook lid van de Internationale Skife deralle geworden Het besluit van hel bestuur, de volksrepubliek toe te laten, moet nog door het congres van de FIS worden geratificeerd POP Zo schijnt er dan toch nog een einde te gaan komen aan die nauwelijks aflatende stroom mooie meiden pop. Dat is die muziek van bijzon der beperkt originallteltsgehalte die slechts overeind kan blijven door middel van een groepje wulps stommelende meiden. Ze kunnen niet zingen,'het gaat helemaal ner gens over en zelfs de poging om een derderangs nachtclubnummer ge stalte te geven mislukt. Hoewel dat laatste naast Ad Visser nauwelijks opvalt. Maar het lijkt dus alsof er een einde aan gaat komen. Weliswaar blijft het uitgangspunt van de nieuwe stroming in de popmuziek dat de uitbeelders absoluut geen noot zui ver mogen kunnen zingen. Aan de bewegingen wordt echter danig ge sleuteld. Afgelopen week contracteerde een platenmaatschappij het voltallige Nederlandse voetbalelftal. Daar mee is een bedrag gemoeid van 150.000 gulden. Mocht die groep een succes blijken dan kan men. tegen de tijd dat het Europees kampioen schap begint, halfweg volgend Jaar, nog eens een bedrag van 25.000 gul den tegemoet zien. Geen kleinig heid voor een groep waarvan alleen bekend is dat Tahamata een gitaar kan vasthouden. Men noemt de transactie ook wel: de sponsoring van het succesvolle Oranje-team. Behalve op ijslolly's, rollen drop en pyama's kan men de voetballers binnenkort dus ook vin den op het hoesje rond een gram mofoonplaat. De betrokken platenmaatschappij, CNR, handelt natuurlijk niet zo maar een eind in het wilde weg. Er zijn voorbeelden van succesvol zin gende voetballers te over in het buitenland. Zo wordt in de platen- business graag het verhaal verteld van de Spaanse Vader Abraham, Julio Iglesias die eigenlijk topvoet balier zou zijn geworden bij Real Madrid als hij niet zo amoureus had kunnen zingen. En daar is bij voorbeeld ook unsere Mannschaft, het Duitse voetbalelf tal dat in het kader van de fondsen werving voor het vorige wereldkam pioenschap. op de achtergrond bij Udo Jürgens een potje ging staan hummen. En daar is natuurlijk Nottingham Forest, een Engelse voetbalclub die inmiddels hoger scoort op de hitlijs ten dan op de competitieladder. Hoewel ze voor dat laatste waren aangetrokken We've got the whole damned world in our hands, zingt r a- "fr <1* het gezelschap zonder verdere aan leiding dan dat ze een keer och arme de Europa Cup hebben ge wonnen. Maar het liqd doet het voortreffelijk in de disco tussen de mooie meiden pop en de rolschaats- nummers. Terwijl iedere boeren- blaaskapel minstens de eerste drie maten foutloos kan spelen als de thuisclub in de aanval gaat. Zo een succes schijnt nu ook met het Nederlands elftal nagejaagd te moeten worden. In een niet zo ver verleden flopten dit soort onderne mingen met bij voorbeeld Feyen- oord of de dames van de spelers van het Nederlands elftal. Maar de tijd schijnt rijp voor een commercieel aanvaardbaar probeersel met het huidige elftal. Alleen die bewegingen, om straks luisterrijk gelanceerd te kunnen worden in Top Pop. dat is nog- een probleem. Er valt ook zoveel te kie zen. Men zou er de Zwartkruis- preek bij kunnen uitbeelden. Of op maat schoffelen la Hovenkamp. Ook heel geslaagd lijkt elleboog- bump van La Ling. Persoonlijk heb ik echter een lichte voorkeur voor de René van de Kerk- hof-shuffle. Vuist in de lucht, hoofd schuin tegen de arm. heel erg grijn zen en dan hard uit beeld rennen. Zo ver mogelijk weg. KABEL Officieel beschikt Nederland niet over commerciële radio- of televi siestations. Officieel dus. Want in werkelijkheid bestaat er dikwijls een bijzonder aardige samenwer king tussen het bedrijfsleven en en kele omroepen. Zo kan bij voorbeeld een platen maatschappij besluiten om een „primeur-langspeelplaat" alleen ter beschikking te stellen van die om roep die bereid is op Hilversum III bij de lancering minstens tien num mers van de plaat te laten horen. Zoals onlangs gebeurde met een plaat van Pink Floyd. Er was uiter aard een omroep die meteen toe hapte. Officieel zal dat achteraf wel een argeloze bui heten. En het gaat natuurlijk ook allemaal in het klein. Of met het sausje van het Goede Doel. Zoals het spelletje Telebingo in voorbeeldige samen werking tussen de AVRO en met naam en toenaam genoemde bedrij ven op poten werd gezet. Uiteindelijk op de vingersgetikt komt er altijd wel een baas vertel len dat de omroep niet meer zonder enige commercie kan. Ze hebben per slot van rekening altijd nog wel nieuwe afspraken lopen. Officieel is het echter dus nog steeds verboden. Vandaar de opkomende ongerust heid toen de moderne kunstgrepen zich meldden met hun satellieten en kabels. Dat kan het hele omroep bestel hier op stelten zetten. Hoewel anderzijds die commerciële televi sie ook de hefboom kan zijn naar gelegaliseerde commerciële tv in Nederland. Waar het de voorstan ders uiteindelijk ook om te doen is. Buiten beschouwing is daarbij ge bleven welke uitwerking de com merciële kabel en kunstmaan op de sport in Nederland kunnen hebben. Die invloed lijkt niet bepaald zuinig te zullen zijn. De sportwereld be vindt zich aan de top voor het groot ste deel al ln de greep van de com mercie. Die commercie is niet vies. zolang de commercie niet vies doet. De invloed van die kant is echter zo groot geworden dat de soms achter lijke sportbonzen hun hobby in fei te hebben uitgeleverd. Eén behoor lijk onderzoek vanuit de sport is er nog nooit geweest. Onder leiding van de NSF zijn slechts noodver banden aangebracht die ook al nau welijks blijken te helpen. Met de komst van commerciële tele visie wordt de sport als goedkoop en aantrekkelijk medium echter al leen maar gToter. Dan is daar name lijk eindelijk het moment waarop de sport een lange neus kan trekken tegen de huidige omroepen die nog wel gebonden zijn aan de wet. Luxemburg, als dat de enige kaper zal blijken, maakt geen problemen. RTL is namelijk in sommige spor ten zelf sponsor. Daarnaast valt er dan voor geld nog veel meer te regelen dan nu met de NOS. Gevreesd moet echter wel worden dat dat allemaal volledig buiten de eerst betrokkenen, de sportbonden zelf, om zal gaan. De sponsors heb ben immers nog een veel groter be lang om in beeld te komen. De sport heeft zich daar slechts naar te voegen. Wie die toekomst verder uitwerkt en serieus denkt dat het satelliet dreigement iets is dat op korte ter mijn waarheid kan worden, ziet dat de sportwereld zich njinstens zal moeten voorbereiden. Om niet nog eens slachtoffer van een overval te worden. Vooruitzien, of zo. Men noemt dit ook wel ijdele hoop. SUCCES Arme Jan Keizer. Alleen het och tendblad De T. viel hem nog enigs zins bij in zijn nieuwste fout in de wedstrijd AZ-Twente. Daar heette het dat er ln leder geval geen speler van AZ een speler van Twente hin derde. Dat Kist dus wel buitenspel stond maar voor de rest niemand verhinderde naar de bal te trappen. Sterker nog hij ontweek met opzet de bal zodat dat ding ongehinderd zijn vrije val kon voortzetten. Dus stond hij niet hinderlijk buitenspel.' Zo zullen ze je maar te hulp snellen. Arme Jan Keizer. Bij de afgelopen 643 competitiewedstrijden die hij floot won de thuisclub altijd. Daar kan die Garrido nog een puntje aan zuigen. In het buitenland echter wordt Jan Keizer zeer hoog gewaardeerd. Dat weet hij altijd zelf te melden. Zodat het voor alle partijen een zeer be vredigende oplossing zou zijn als hij definitief het Amerikaanse voetbal ging verblijden met die tergende glimlach waarmee hij zijn fouten begeleidt. Dan kunnen wij ons even storten op de gossip over hoe het komt dan Jan Keizer in het buitenland altijd de hemel in wordt geprezen Dat is dus het verhaal van de scheldsrech- terscommissie van de UEFA Dat is die commissie die met steeds weer tienen voor Jan Keizer wist te voor komen dat hij in Nederland van de hoogste lijst werd afgevoerd. Het is geen geheim meer dat er aardig wat ruimte is om binnen de UEFA te kronkelen. Vriendjespoli tiek. zegt men ook wel. Door hoogst interessante processen is de UEFA- macht de afgelopen Jaren ln Zuid- Europa geconcentreerd en met name in Italië. Daar komt inmid dels ook de voorzitter vandaan. Nog niet eens zo lang geleden is er inWwest-Europa voorzichtig een poging ondernomen de Italiaanse macht te breken. Dat gebeurde on der aanvoering van het bestuurlijk uitgerangeerde Engeland en met een beroep op de BeNeLux. Dat opzetje lekte uiteraard tijdig uit maar de gevolgen zijn nog steeds voelbaar. De macht van de UEFA is alleen maar steviger geconcen treerd rond de stoel van voorzitter Artemio Franchi Wie daar nog wil binnendringen moet de zaken zeer voorzichtig aan pakken. Wie leuke dingen wil krij- gem moet bijna het onmogelijke verrichten. Wie zich, ik noem maar wat, als scheidsrechter in de UEFA wil op werken, die moet zich melden bij de hielen van de voorzitter van de scheidsrechterscommissie. de Oos tenrijker Friedrich Seipelt. Uitein delijk worden daar de aardigste wedstrijden verdeeld en Seipelt is bepaald niet ongevoelig voor zeer vriendschappelijke omgang, zolang natuurlijk niet getwijfeld wordt aan zijn kunde. Wie dat nu maar lang volhoudt en handig inpikt die kan zich voortreffelijke wedstrijden ver schaffen met dito rapporten van Seipelts medewerkers die ook wel weten hoe de zaken erbij liggen. Zo'n scheidsrechter kan dan ln zijn vaderland blunderen voor wat hij waard is. van de internationale lijst verdwijnt hij voorlopig niet meer En als onder aan de vliegtuigtrap een persmuskiet vraagt hoe het was dan steekt zo'n man trots zijn duim op en meldt: moeilijke wedstrijd maar de officiële UEFA-waarnemer gaf mij toch weer een tien. Waar hadden we het ook alweer over? O ja, Jan Keizer. Jammer dat zijn UEFA-waarnemer niet bij AZ-Twente was, dan had den we zelf kunnen horen wat daar een tien waard is. BUSSEN De discussie over de deelneming van Zuld-Afrika aan de Paralym pics wordt koste wat het kosten wil, voortgezet. De laatste voorzet is af komstig van Haya van Someren van de VVD die vorige week in de Eerste Kamer een pro-Zuld-Afrika motie ln stelling bracht. In het spoor van het gezonde volks gevoel van de televisierecensent van De T.. en berg je dan maar. maakte zij zich breed voor de Zuld- afrikaanse ploeg. Bij nader inzien was ze er zelfs van overtuigd ge raakt nieuwe argumenten te heb ben aangedragen liet ze voor de KRO-radio weten Argument één was dat de Zuidafrikaanse ploeg ondanks alles toch komt. Argument twee behelsde dat. er al een bus in gereedheid was gebracht voor het vervoer van die ploeg. Imponerend allemaal. Argument één hoort bij de selectie ve ontroering die de VVD gebruikt. De ene keer zijn de Zuidafrikaanse gehandicapten bijzonder zielig, de andere keer zo dat te pas komt zijn ze een zelfbewuste bedreiging voor rust en orde tijdens de Para lympics. Argument twee ging over de bus die al klaar zou staan. Dat is dus niet zo. Die bussen zijn er nog niet. Maar bovendien krijgt niet iedere ploeg een geheel eigen bus Er is een aan tal bussen dat gebruikt zal worden voor het vervoer van de kazerne die dienst doet als „Olympisch dorp", naar de sportvelden. Van die bussen zou de Zuidafrikaanse ploeg als die had deel genomen, ook gebruik heb ben kunnen maken. Er is in de Eerste Kamer dan ook helemaal niets toegevoegd aan de bekende zaken. De WD gebruikt desnoods de gehandicapten voor het handhaven van de hartelijke en aantrekkelijke contacten met Zuid- Afrlka. Maar dat is niet nieuw. BOETE Jij nog wat Brak? Onze J C. Brak: Jazeker. Laat ik nou toch horen dat de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie een boete van 12.500 gulden heeft gekregen wegens de onvolkomenheden bij het laatste wereldkampioenschap Wielrennen in Valkenburg. Zo moet de ordedienst maar matig hebben gefunctioneerd. Wat officials-Jar gon is voor: het was een puinhoop Op de start- en finishdoeken stond reclame. Dat moest dus want de KNWU had de organisatie verkocht aan een brouwerij die op de eerste rij mocht zitten en hangen, in ruil. Dan bleek dat de UCI-vlag niet op het parcours aanwezig was. Een ernstige fout natuurlijk, maar ja. afgesproken was nu eenmaal dat de vlaggen van de brouwerij de voor rang hadden. En ten slotte bleek de speaker ispreken de Franse taal niet machtig te zijn, althans het voor 99 procent uit Nederlanders bestaande publiek In het Neder lands toe te spreken Kortom fout op fout. Er deugde niets van. Behal ve natuurlijk die zwieper van Raas waardoor hij die Italiaan naar de kasseien zond en de wereldtitel kon pakken want aan die Thurau heb je in dit soort dure eindsprints geen kind. Zo zie je dat er toch nog gerechtigheid bestaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13