Afremmen van chips zou onverstandig zijn Dollar glijdt nog verder af Toekomst voor kartonindustrie Iran verkoopt olie tegen dubbele prijs Optiebeurs eist eerste slachtoffer van formaat DeAmro Geldstallingsrekening. Als u gaat beleggen maar nog niet weet waarin. Adviesgroep over micro-elektronica: Afdoende, maar lelijk In Amsterdam drie cent goedkoper Nehem zonder werkgevers en vakbeweging Micro-elektronika en de samenleving Supers blijven open op 24 en 31 december Aanklacht tegen Amerikaanse banken Onderhandelingen over verkoop van bezette fabriek OPEC denkt over een vermindering van olieproduktie WIR helpt boeren De Amro Bank is er voor iedere belegger. DINSDAG 4 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een politiek van afwachten of afremmen van de chip-ontwikkeling zou economisch gezien onverstandig zijn. Dit meent de Adviesgroep Maatschappelijke Gevolgen van de Micro-Elektronica in haar gisteren uitgebrachte rapport. Zij ontleent dit standpunt aan een studie, die in opdracht van de advies groep is verricht door het Centraal Planbureau (CPB). Daaruit blijkt dat het zonder overheidsmaatregelen niet veel uitmaakt, of er aan de ont wikkeling van de chip wordt meege daan of dat die ontwikkeling wordt afgeremd Passief meedoen zou bete kenen dat de werkloosheid tot 1990 met 170.000 zou stijgen; afremmen zou het werkloosheidscijfer met 160.000 doen stijgen. Wanneer de overheid de door het •Centraal Planbureau bepleite be leidsmaatregelen namelijk loonbe- perkingen en extra investeringen zou volgen, dan zou de ontwikkeling van de chip op de lange termijn een positief effect kunnen hebben op de werkgelegenheid, meent de advies groep Voorwaarde is dan wel, dat Nederland actief meedoet met de ont wikkeling van de chip. Gebeurt dat niet. dan zullen loonbeperking en ex tra investeringen niet leiden tot een positief werkgelegenheidseffect. Dat komt omdat de arbeidsproduktiviteit in dat geval niet genoeg stijgt. Met de oprichting van een micro- elektronica-centrum, mikt de advies groep speciaal op het midden- en kleinbedrijf omdat kleine bedrijven zijn aangewezen op creatief gebruik van de nieuwe technologie, willen ze kunnen overleven. Zoals bekend richt ook het innovatiebeleid van minister Van Trier zich voor een belangrijk deel op het midden- en kleinbedrijf. In het nieuwe centrum moet volgens de adviesgroep de deskundigheid op het gebied van de micro-elektronica worden gebundeld. Een goed en sterk centrum kan voorkomen, dat de klei ne en middelgrote industrie in Neder land in grote moeilijkheden raakt als ooit de halfgeleider-industrie in ons land zou wegvallen. Blijkens de toelichting die de advies groep gisteren op haar rapport gaf, is men niet bang dat het centrum op den duur een soort verlengstuk zal worden van de grote ondernemingen. De overheid moet samen met univer siteiten en TNO een stevige greep op het centrum behouden. Maatregelen Mogelijkheden Overigens heeft één lid van de advies groep de werkloosheid als gevolg van de invoering van de chip in 1990 ge schat op 400.000 tot 600.000. De ad viesgroep vindt echter beide schat tingen (dus ook die van 300.000) on aanvaardbaar. „De overheid zal der halve maatregelen moeten nemen om die ontwikkeling tegen te gaan.'' Het nieuwe Instituut zou zich met name moeten gaan bezighouden met toepassingsmogelijkheden en deelge bieden van de micro-elektronica die nog onvoldoende zijn ontwikkeld. Hierdoor kan dan hulp worden gebo den aan het midden- en kleinbedrijf bij het ontwikkelen van de chip-tech nologie. De adviesgroep vindt het ontbreken van een nationaal informatiebeleid met het oog op de chip. een ernstig tekort. De achterstand die Nederland op dit gebied heeft ten opzichte van het buitenland moet snel worden in gelopen. meent de adviesgroep. De micro-elektronica zal grote Invloed gaan uitoefenen op informatie-op slag, informatie-verwerking, informa tie-beheer en informatie-overdracht. Daarom is het hard nodig dat er orde ning en coördinatie komt, vindt de adviesgroep. Adviesorgaan Met het oog op een nationaal infor matiebeleid pleit de adviesgroep voor het instellen van een niet-ambtelijk onafhankelijk adviesorgaan. Verder wil de adviesgroep ook via het onder wijs het bewustzijn rond de micro- elektronica verruimen. Zo moeten er deskundigen komen om opleidingen op dit gebied op te zetten, in het lager en middelbaar beroepsonderwijs moet meer aandacht worden besteed aan informatica en soortgelijke vak ken en de overheid moet gerichte opleidingen in het bedrijfsleven gaan subsidiëren, aldus de adviesgroep. Ten slotte pleit de adviesgroep er voor. dat de overheid snel een stand punt inneemt over het rapport van de zg. staatscommlssie-Koopmans. Dat rapport gaat over de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Mi cro-elektronica kan daar inbreuk op maken, veronderstelt de adviesgroep. Een boer in Raamsdonk heeft de ingekuilde mais bedekt met plastic en een grote hoeveelheid autowielen en -banden, om dit wintervoer te beschermen tegen regen en wind. Dete maatregel lijkt voldoende, maar zeker is dat het foeilelijk is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het geschil tussen Iran en de Verenigde Staten blijft druk uitoefenen op de koers van de Amerikaanse dollar. Ook gisteren was het op de Europese valutamarkten tenminste weer mis. DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging krijgen' geen plaats in het nieuwe bestuur van de Nehem, het instituut dat streeft naar een betere structuur van het Nederland se bedrijfsleven. Hoewel de Tweede Kamer bezwaar heeft gemaakt tegen het loslaten van de driepartijen-opzet (werknemers, werkgevers, overheid) wil minister Van Aardenne (Economische Za ken) een tijdlang ervaring op doen met een Nehem nieuwe stijl. In de nieuwe statuten van de Neder landse herstructureringsmaatschap- pij vervalt het voorschrift, dat de bestuursleden afkomstig moeten zijn uit kringen van werkgevers en werk nemers. Dat wil niet zeggen, dat die groepen geheel buiten spel zullen staan bij het gezondmaken van be drijfstakken. Per bedrijfstak zouden structuurcommissies ingevoerd moe ten worden, waarin werkgevers en vakbonden wel zitting hebben. Een nieuwe taak voor de Nehem is het uitvoeren van opdrachten van zulke structuurcommissies. Ook recht streekse opdrachten van de overheid die de Nehem voor honderd pro cent financiert moeten uitgevoerd worden. In een brief, die de Tweede Kamer gisteren ontving van minister Van Aardenne. wordt de nieuwe, voorlo pigs opzet van de Nehem uiteengezet. Van Aardenne zegt dat hij „geenszins vooruit wil lopen" op een definitieve, wettelijke opzet. De twee grootste partijen in de Tweede Kamer, CDA en PvdA. hebben meer dan eens laten blijken, dat zij de voorkeur geven aan een drie-partijen-opzet van de Neh^m. Van Aardenne vindt de tijdelijke op lossing nodig om een eind te maken aan de maandenlange impasse rond de Nehem. Werkgevers en vakbewe ging waren elkaar in de haren gevlo gen over zaken als arbeidsplaatsen overeenkomsten (APO's), het ver strekken van informatie, en de plicht van bedrijven om mee te werken aan herstructurering. ADVERTENTIE De Dienst Wetenschapsvoorlichting organiseert op 17 december In schouwburg Orpheus te Apeldoorn net forum Zes inleiders spreken over; - huidige en toekomstige ontwikkelingen In de micro-elektronika (prof. dr. ir. P. M. Dewilde) - gevolgen voor welvaart en werkgelegenheid (prof. dr. A. Heertje) - invloed op het onderwijs (prof. dr. E. Warries) - computers en telecommunicatie (ir. M, G. C. van den Berg) - hoe moeten we ons opstellen tegenover de micro-elektronika? (prof. dr. J. J. A. Vollebergh) advies voor een regeringsbeleid (prof. dr. C. W. Rathenau) De inleiders worden door eer) deskundig panel aan de tand gevoeld. Op het forum wordf de eerste discussie gevoerd over het Rapport Rathenau, het advies aan de regering over dit terrein. Het forum is van belang voor mensen uit de overheidswereld, de politiek, de vakbeweging, het bedrijfsleven, het onderwijs en voor hen met belangstelling voor gegevensbeheer, privacy en maatschappelijke gevolgen van micro-elektronika. Koeten: toegang en documentatie 25,-; lunch 11,-. Opaeven door overmaking van de kosten op postgiro 72221 t.n.v. K.N.A.W. te Amsterdam met vermelding: „Forum micro-elektronika". Meer Informatie bij: Dienst Wetenschapsvoorlichting bij de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. Nieuwezijds Voorburgwal 120, Amsterdam, tel. (020) 232304. Op de Amsterdamse valutamarkt be droeg de notering rond het middag uur 1,9075, wat bijna 27* cent onder het slot van vrijdag was. Daarna ging "het nog verder omlaag totdat een officieel slot van 1,9015 werd bereikt. Volgens valutahandelaren waren er geen speciale ooreaken voor de flau we dollar, behalve dan de crisis tusen de VS en Iran. Het laten ontploffen van een bom bij de vestiging van Morgan Guaranty Trust in Frankfort kwam de stemming echter ook niet ten goede. Dieptepunt Zoals bekend, was het deze bank die vorige week via het gerechtshof in Essen beslag liet leggen op het belang van Iran in het Duitse Krupp-con- cern, nadat Iran de terugbetaling op een lening van Morgan had stopgezet. Gevreesd wordt, dat de stap van Mor gan wel eens een golf van terrorisme GRONINGEN (ANP) De (stro-)kartonindustrie is vooral in het noorden van het land altijd van groot belang geweest. De bedrijven concentreerden zich al vroeg in Oost-Groningen, waar de grondstof stro na het in cultuur brengen van de verveende gronden ruimschoots aanwezig was. Toch werd de eerste kartonfabriek niet in Oost-Groningen gesticht, maar in Leeuwarden, in navolging van de ontwikkelingen in het Duitse Oost-Friesland. De Friese fabriek bestond tot 1910. AMSTERDAM Alle supermarkten van de grootwinkelbedrijven zullen op maandag 24 en maandag 31 de cember de hele dag open zijn.Dit heeft de Vereniging van grootwinkel bedrijven in levensmiddelen bekend gemaakt. De vereniging wil de winkels open laten omdat de sluiting zou beteke nen dat de consument met kerstmis vier dagen achter elkaar en met oud en nieuw drie dagen achter elkaar geen levensmiddelen zou kunnen ko pen. Ook zouden er volgens de vereni ging grote problemen ontstaan bij de aanvoer van produkten die aan be derf onderhevig zijn. Al eerder besloten de warme bakkers hun winkels op de maandagen 24 en 31 december open te houden, waar mee zij ingingen tegen een wens van de vakbonden Bakkerswinkels die hun brood betrekken van broodfa brieken blijven wel dicht De fabrie ken bakken niet; ook supermarkten die van hen afhankelijk zijn. krijgen dus geen vers brood In 1869 werd een kartonfabriek opge richt in Hoogezand. Bij de verdere ontwikkeling trad een duidelijke con centratie op rond Oude Pekela. al was er ook een fabriek in het Noord- groningse Ulrum. Al deze bedrijven waren particuliere bedrijven, of, zoals het toen werd genoemd, „speculatie ve" bedrijven. De eerste coöperatieve kartonfabriek werd in 1899. in Scheemda, gesticht. Dat de coöpera tie in de branche nooit zo n grote rol heeft gespeeld als bij voorbeeld in de zetmeelindustrie valt te verklaren uit het feit, dat de aardappel het hoofd- produkt van de boeren was. terwijl stro in feite afval was. De grote problemen in de kartonin dustrie dateren van na de Tweede Wereldoorlog. Diverse bedrijven moe ten sluiten en een grondige herbezin ning in de bedrijfstak bleek noodza kelijk. In de Stichting Hermas (Her structurering Massiefkarton) werken werkgevers, werknemers en overheid nu samen aan de sanering, dié in 1980/81 voltooid moet zijn. Wat de ontwikkelingen in de karton industrie met name voor de werkgele genheid in het toch al zo zwaar getrof fen Oost-Groningen betekenen, valt af te lezen aan de werkgelegenheids cijfers van de provincie Groningen. Van de drie grootste industrietakken is het relatieve belang voor de werk gelegenheid van de zetmeelindustrie en de scheepsbouw de laatste jaren ongeveer gelijk gebleven. De karton- industrie zorgde in 1975 nog voor on geveer 7 procent van de werkgelegen heid: eind maart was dit nog 6 pro cent. In absolute getallen trad een daling op van 2.600 tot ongeveer 2.200 man. Nieuw probleem Het verdwijnen van de oude strokar tonfabrieken (de grondstof is nu vrij wel geheel oud papier) heeft in de Groningse Veenkoloniën wel voor een nieuw probleem gezorgd: het kwijtra ken van enorme hoeveelheden stro. De Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij, NOM, was in samenwerking met andere al geheel klaar om stro te gebruiken voor de produktie van de zoetstof xylitol. Het project is in de ijskast gezet, toen deze stof er in Amerika van werd verdacht kanker verwekkend te zijn. Er is wel degelijk nog een toekomst weggelegd voor de Groningse karton industrie. al zal de omvang van deze industrie na het afronden van de hui dige sanering veel kleiner zijn dan enkele Jaren geleden het geval was. Wel doemen er nog steeds weer nieu we problemen op zoals bij Okto, die kampt met te lage prijzen die vooral Anti-dumpheffing tegen Amerikaanse sythetische vezels BRUSSEL (ANP) Om de goedkope uitvoer van synthetische vezels door het bedrijf American Cyanamid naar de EG aan banden te leggen heeft de Europese Commissie besloten tot het instellen van een anti-dumphefflng. De heffing moet vanaf vandaag wor den betaald, zei een woordvoerder van de commissie. Cynamide ver koopt acrylvezels in de Gemeenschap tegen lagere prijzen dan in de VS De heffing beoogt die prijzen weer in evenwicht te brengen Het prijsver schil beliep 7.2 procent voor stapelve zels en 26,8 procent voor continufila- mentgaren. Bij het onderzoek is verder gebleken dat ook Badische Corporation de dumpregels van de EG had overtre den door haar produkten op de EG- markt 5.8 procent goedkoper aan te bieden dan op de Amerikaanse markt. De onderneming heeft Inmid dels toegezegd haar prijzen te zullen verhogen. te wijten zijn aan een overcapaciteit in de branche. Deze overcapaciteit dreigt nog te worden vergroot door de bouw van twee met Okto vergelijkba re fabrieken in de Bondsrepubliek, aldus ir. H. Biezenaar, lid van de directie van de Noordelijke Ontwik kelingsmaatschappij (NOM). De heer Biezenaar weigert de huidige herstructurering te zien als een zuiver defensieve actie, als een „redden wat er nog te redden valt". De activiteiten van de Stichting Hermas zijn be doeld. om de branche aan te passen aan de in de loop der tijd veranderen de marktomstandigheden. Erg be langrijk zou in dit verband het slagen van het Okto-experiment zijn ge weest Deze moet de kans blijven krijgen haar vleugels uit te slaan door ook nieuwe markten te penetreren, waarbij aan bepaalde Oostbloklan den kan worden gedacht Als alles volgens de plannen zou verlopen, zou er na 1980 een kartonindustrie zijn ontstaan, die concurrerend moet kunnen werken met vooral de Duitse branchegenoten. Door de vervoers kosten zijn de markten onder norma le concurrentieverhoudingen beperkt tot zo'n 300 km rond het produktiege- bied. De vermindering van de werkgele genheid door de sanering ln de karton geeft de NOM. gezien de slechte ar- beidsmarktsituatie ln Groningen, toch weer extra problemen. Een moeilijkheid blijft voor de provincie de excentrische ligging en de verbin dingen Voor het Noorden zijn vooral hoogtechnische produkten een oplos sing Ook de maatschappelijke ont wikkelingen in de richting van een vermindering van de werktijden kun nen enig soelaas bieden. Geld speelt geen rol bij het creëren van nieuwe werkgelegenheid „De NDM heeft nog geen enkel project laten schieten om dat er geen geld was, maar het vinden van de nieuwe projecten is het belangrijkste probleem", aldus de heer Biezenaar. Bank Van Lanschot verliest vier miljoen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse optiebeurs heeft haar eerste slachtoffer van formaat geëist. Het is een klant van het Rotterdamse kantoor van de in Den Bosch gevestigde bank Van Lanschot. Door een grootscheepse, ongelukkig afgelopen speculatie van deze klant in call-opties (kooprechten) aandelen Koninklijke Olie heeft Van Lanschot zich genoodzaakt gezien een belang rijk verlies gedacht mag worden aan een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden te nemen. Dit uit hoofde van het feit, dat de bank ga rant staat bij de Europese Optiebeurs in Amsterdam voor de handelingen van haar klanten. „We hopen en verwachten overi gens", aldus een woordvoerder van de bank, „dat we een gedeelte van dit verlies op onze cliënt kunnen verha len. In ieder geval hebben we hem in onze boeken gedebiteerd (schuldig geschreven) voor het bedrag, dat we hebben moeten aanzuiveren". Als het niet lukt het verlies te verha len zullen de voorzieningen van Van Lanschot uitkomst moeten brengen. Deze zijn overigens ruim voldoende om het verlies op te vangen. Speculatie Het op grote schaal speculeren ln opties aandelen Koninklijke Olie door een klant was mogelijk doordat het controlesysteem bij Van Lan schot minder waterdicht bleek dan was gedacht en een medewerker van het Rotterdamse kantoor zijn be voegdheden overschreed. Hierdoor met betrekking tot Amerikaanse be zittingen in Europa tot gevolg zal kunnen hebben. In ieder geval bereikte de dollar in Frankfort gisteren met 1.7076 mark een ongekend dieptepunt. Dit, on danks het ingrijpen van de Duitse centrale bank die op grote schaal dollars kocht om zo de koers te steu nen. Tot dusverre was de dollar in Frankfort nog nooit beneden de DM 1,71575 geweest. In ponden was het beeld van de dol lar al niet anders. Handelaren daar maakten zich extra bezorgd, nadat er (onbevestigde) berichten waren ver schenen over anti-Amerikaanse de monstraties in de oostelijke delen van Saoedi-Arabië. De goudprijs profiteerde zoals ge woonlijk van het aanbod van dollars. In Londen steeg de prijs tot rond de 430 dollar per ounce (31,1 gram). Dat was vijftien dollar meer dan het peil, waarop de handel vrijdag eindigde. TEHERAN (Reuter) De 700.000 vaten ruwe olie, die tot voor kort dagelijks uit Iran naar de Verenigde Staten werden verscheept worden nu door Iran op de vrije markt verkocht tegen vijftig dollar per vat. Dat is ruim twee maal zoveel als de officiële maximumprijs van de OPEC, zo heeft de gouverneu van de Iraanse centrale bank gezegd. Sommige internationale olieconcerns betalen Iran al in andere munten dan de dollar voor de ruwe olie. Dat ge beurt o.a. ln Duitse marken en Franse franken. Iran zal tegen Amerikaanse banken, die vervroegde aflossing van Iraanse leningen hebben geëist, een aan klacht Indienen. De Amerikaar.se banken, hebben, volgens 'de gouver neur van de Iraanse centrale bank. niet het recht dit te doen ln verband met het besluit van president Carter de Iraanse tegoeden te blokkeren. Iran heeft bij het Britse Hoge Ge rechtshof vorderingen ingediend voor meer dan drie miljard dollar op vijf Amerikaanse bankfilialen in Londen De Iraanse centrale bank dagvaardt de Bank of America voor bijna 1.8 miljard dollar. Manufacturers Hano ver Trust voor 415,6 miljoen dollar. Bankers Trust voor 332 miljoen dol lar. Chase Manhattan Bank voor bij na 321 miljoen dollar en Citibank voor 175 miljoen dollar HAAREN (NB)— Voor het sinds vrij dagavond door de 25 werknemers be zette bedrijf Ro Kunststoffen wordt nog steeds een koper gezocht Voor de onderneming is een faillissement aangevraagd. Eigenaar H. Macek is al weken spoorloos. Op verzoek van de familie heeft de politie een internatio naal opsporingsverzoek verspreid maar dat heeft nog niets opgeleverd. Volgens FNV-bestuurder Verdljssel- donk heeft Macek de afgelopen zo mer l.l miljoen aan het bedrijf ont trokken. Vrijdag heeft de vrouw van eigenaar Macek al onderhandeld met een door de Industriebond FNV aangebrachte gegadigde, maar dat gesprek sprong af op de prijs. De gegadigde wilde 750.000 geven, mevrouw Macek eis te een ton meer. Zij heeft nu laten weten dat de onderhandelingen de komende dagen doorgaan met ande re serieuze gegadigden indien ten minste de bezetting geen spaak in het wiel steekt. Over het eventueel mislukken van de onderhandelingen geven mevrouw Macek en districtsbestuurder Ver- dijsseldonk elkaar de schuld De per soneelsleden hebben de fabriek bezet om te voorkomen dat de machines worden weggehaald Vrouwenbillen mogen niet in vleesadvertentie HENGELO (ANP) De Recla me Code Commissie vindt de afbeelding van vrouwenbillen In een advertentie voor vlees- produkten in strijd met de goe de smaak. Hierdoor wordt na melijk een verband gelegd tus sen de van verse kalveren af komstige ronde billen, platte billen, spierstukken enzovoort en de billen van een vrouw en dat mag niet van de commissie. Hoefsmit vleescentrale is daar op door de Reclame Code Com missie verbordeeld. De vlees centrale is geadviseerd voort aan niet meer op deze wijze te adverteren, aldus heeft de meld- en regelkamer van de actiegroep Man-Vrouw-Maat schappij (MVM). die de klacht tegen de vleescentrale indien de, meegedeeld. De meld- en regelkamer, die in het Overijsselse Hengelo is ge vestigd en wordt bezet door Els Wolters en Anneke Luijerink, houdt zich al enige Jaren bezig met voor de vrouw discrimine rende advertenties. De veroor deling van Hoefsmit Vleescen trale ls het eerste succesje voor de meld- en regelkamer: na vele vergeefse pogingen hono reerde de Reclame Code Com missie voor het eerst een klacht van hen. was het mogelijk dat de betrokken klant, die mede handelde op naam van een tweetal stromannen, een veaï grotere speculatieve positie kon inne men dan anders het geval zou zijn geweest. Hoewel Van Lanschot geen nadere inlichtingen hieromtrent wenst te ge ven. zou het gaan om 5500 call-opties op aandelen Koninklijke Olie. Een aantal, dat belangrijk uitgaat boven de door de optiebeurs toegestane maximale hoeveelheid van 1500 con tracten in een hand. De betrokken cliënt had in de loop van de tijd deze kooprechten (goed voor aankoop van 550 000 aandelen Koninklijke Oliei verkocht Toen hij op 17 september J.l. door de koper van de opUes tot levering van een deel van de onderlig gende aandelen (ongeveer 200.000 stuks) werd aangesproken, liep de zaak mis. De klant van Van Lanschot kon de betrokken aandelen niet leve ren en de bom barstte. NICOSIA (Reuter) Irak en Koeweit overwegen hun produktie van ruwe olie volgend Jaar met respectievelijk 600.000 en 700.000 vaten per dag te verminderen, zo meldt het blad Midd le East Economic Survey. Afnemers van olie uit Irak hebben te horen gekregen, dat Irak in 1980 2.7 miljoen vaten per dag wil produceren tegen nu 3.3 miljoen. Koeweit wil zijn pro duktie verminderen van 2.2 tot 1.5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Andere OPEC-landen overwegen eveneens een olleproduktlevermlnde- rlng. zo wordt gemeld. ZIJ willen hun gezamenlijke produktie beperken tot circa 31 miljoen vaten per dag. Saoe di-Arabië heeft echter laten door schemeren dat het zijn produktie zal handhaven op 9.5 miljoen vaten per dag. een miljoen vaten meer dan ge woonlijk. ten einde de rust op de oliemarkt te herstellen. DEN HAAG (ANP) Zonder de op >grond van de WIR (Wet Investerings rekening) verkregen hulp zou de ar- beidsopbrengt van ondernemers op •grote akkerbouw- en veehouderijbe drijven dit boekjaar vierduizend gul den lager zijn uitgevallen en die van ondernemers op kleine bedrijven dui zend gulden lager. Het Landbouw-Economisch Instituut LEI heeft dit uitgerekend in een prog nose van de ie verwachten bedrijfsre sultaten in akkerbouw en veehoude rij ln het lopende boekjaar 1 mei 1979 1 mei 1980. Met arbeldsopbrengst wordt bedoeld de beloning die de ondernemer krijgt voor handarbeid, bedrijfsleiding en ondernemersrisico. Ondanks het WIR-steuntJe verwacht het LEI voor de rundveehouderijbe drijven toch een duidelijke daling van de bedrijfsuitkomsten. ADVERTENTIE - AMfiO BtLMWNGG toOGEL'JKHEDCN - De Amro Geldstallingsrekening is een uitkomst voor geld dat tijdelijk niet in effecten is belegd. U zet uw geld tegen een aantrekkelijke rente uit Ondertussen bekijkt u tustig alle beleggingsmogelijk heden. Zodra u in een van de Amro beleg gingsrekeningen wilt beleggen, kunt u, zonder kosten, over uw geld beschikkea De Amro Geldstallingsrekening is een van de Amro Effecten-Beleggings rekeningen. Een volledig giraal systeem: uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor op gave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt door middel van automa- tische overschrijving beleggea

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11