kleisie krant Recht doen aan de CDA-fractie van de Eerste Kamer Trouw de Luxemburg - wil Loeki helpen X Begin de week vers bij AH! pakmJH L Te vondeling leggen mag straks Muskusrat Vredespaleis O O 7(j(jRK0OL 0(8 0RMP "wê ch 5 In de winkel vol winkeltjes van AH Chr. School voor Mavo 50 jarig jubileum KOMMIES DINSDAG 4 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 10 4 december 1979 Als je ln Amerika naar een spannende televisiese rie kijkt, wordt die vaak onderbroken door een reclamespot. „Popcorn, het lekkerste lekkers!" Bén minuut en dan gaat de film gewoon door. Krijgen we dat ook op de Nederlandse televisie? Over deze vraag hebben de politici zich de afgelo pen week druk gemaakt. De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Peter van Lakerveld Gilles Stoop Brieven aan Trouw. De kleine krant, postbus 859. Amsterdam Zakgeld Krijs K meer zakgeld dan je vrienden en vriendinnen of juist minder? Misschien weet je het ook niet zo pre cies. Dan kan je het nu mooi controleren. Want een bureau in Den Haag, de Ne derlandse Stichting voor Statistiek, heeft uitgezocht hoeveel zakgeld er gegeven wordt. Gemiddeld krijgen kinde ren van zeven iedere week een gulden zakgeld. Negen jarigen krijgen twee gulden per week en twaalfjarigen ongeveer vier gulden. Een jongen of meisje van veer tien heeft meestal al een gulden of zes en zestienjari gen ontvangen per week acht gulden. Mag je met het zakgeld doen wat je wilt? Volgens de onderzoekers hangt dat van je leeftijd af. Hoe ouder kinderen zijn, des te vaker mogen ze zelf beslissen hoe ze het zakgeld uitgeven. Twee van de drie negenja rigen hoeven het niet met hun ouders te bespreken en bij twaalfjarigen ligt het ongeveer net zo. Maar bij de zestienjarigen hoeft maar één op de vijf met hun ouders te bespreken wat ze met bet geld doen. Het onderzoek leverde nog iets heel opvallends op. Ou ders die het niet zo breed hebben, geven hun kinde ren meer zakgeld dan rijke re ouders. De uitslag van het ver keersbordenraadsel komt in de Kleine Krant Extra van aan staande zaterdag. In veel steden en dorpen lig gen al kabels in de grond, waar langs de televisie- en radiotoestellen in de huizen zijn verbonden met één hele hoge televisie-antenne Het voordeel van deze kabels is dat niet élk huis zijn eigen televisie-antenne meer nodig heeft. (Het bos van antennes is een rommelig gezicht en nog gevaarlijk ook. als het stormti. Een ander voordeel is dat we meer programma's uit het buitenland kunnen ontvangen. Heel wat gemeentebesturen hebben daarom gretig „ja" gezegd toen er iemand van een kabelmaatschappij kwam vragen of hij kabeltele visie in de stad of het dorp mocht leggen. Nu een groot gedeelte van het land „aan de kabel ligt", krabben de politi ci zich achter de oren: hebben we er wel zo verstandig aan gedaan? Plannetjes De kabelmaatschappijen vra gen soms veel geld voor de huur van de aansluitingen. Maar ze blijken ook nog meer plannetjes in petto te hebben. In Nederland moeten alle ra dio- en televisieprogramma s aan bepaalde voorwaarden voldoen. Deze voorwaarden staan in een aparte wet: de omroepwet. In deze wet staat o.a. dat de programma s zo veel mogelijk vrij moeten zijn van reclame Er mogen dus in een programma geen prod uk- ten aangeprezen worden. Nu proberen de kabelmaatr schappijen of ze langs de ka bels toch programma's kun nen uitzenden met reclame erin. Ze proberen het nu met Luxemburgse programma's. Niet dat deze programma's zo tgoed zijn. maar omdat in Luxemburg wel programma's gemaakt mogen worden met reclame erin. De meeste mensen in de Tweede Kamer willen niet dat deze programma's uitge zonden mogen worden De minister heeft ook beloofd voorlopig geen toestemming te zullen geven. Maar een ge deelte van de Tweede Kamer (de WD) is wel voor zulke commerciële programma's en zij zullen nog wel wat van zich laten horen. Twee of drie keer per jaar wordt er een huilende baby gevonden, op de hoek van de straat of voor de deur van een kindertehuis Zo'n babytje heet een vondeling. Meestal is het nog te klein om een naam te hebben. De moeder van zo'n baby ziet geen moge lijkheid om het zelf op te voe den. Vroeger konden vooral de moeders die niet waren getrouwd, moeilijk voor haar kind zorgen. Zonder werk be tekende ook zonder eten en voor vrouwen was het moei lijk tegelijkertijd te werken en een kind op te voeden. Toen waren er ook veel meer vondelingen. Tot voor kort waren deze moeders strafbaar. Twee Jaar en drie maanden gevangenis straf kon de moeder krijgen. Minister De Ruiter van Justi tie wil de wet veranderen. Moeders die de baby zo neer leggen dat hij snel gevonden kan worden én die het geeste lijk héél erg moeilijk hebben, zullen niet meer gestraft worden. Het Fiom leen organisatie voor de ongehuwde moeder en haar kind) is nog niet te vreden met deze wijziging. Het Fiom wil dat moeders hun kind op een vaste plek neer kunnen leggen zodat de vondeling ln elk geval snel „gevonden" kan worden. Moeders die genoodzaakt zijn om hun kind te vondeling te leggen, mogen in géén geval gestraft worden, vindt het Fiom. Hij is dertig, veertig centime ter lang. weegt meer dan een kilo. heeft een glanzende pels van blsambont. en is voorzien van een lange staart. Hij kan goed duiken en vlug zwemmen. Zij ide vrouwtjesrat) heeft hetzelfde signalement, maar ze heeft er nog één eigen schap bij: ze kan wel vijf maal per jaar jongen krijgen. Liefst zes. zeven of acht tege lijk. Reken maar uit: dat zijn veertig kleine ratjes per jaar. En als je dan weet dat elke muskusrat vier jaar in leven kan blijven, berg je dan maar. Muskusratten wonen graag in stilstaand water, dat door riet en biezen wordt omge ven. In de droge oevers gra ven ze een zomernest met al lemaal mooie gangen. De winterhut wordt gemaakt van biezen, stengels, wortel stokken en modder. De muskusrat Is aan de ene kant een nuttig beest, nuttig dan voor de mens die belust is op bont. De mannetjes scheiden bovendien een stof af die gebruikt wordt voor het maken van parfum. En om het nog erger te maken: het vlees van de muskusrat is eetbaar. Maar muskusratten kunnen ook heel schadelijk zijn. Ze graven gaten in dijken en we gen. Ook kunnen ze zulke grote gaten in weilanden ma ken dat koeien er hun poten in breken. SI i nister luijnman bestrijdt muskusrotter WAT EEN TA NACHTMERRIE - CRGEN MAAR EEN6 L WAT RUST'GER. AAN OP HET W'eRk Omdat de muskusrat zo las tig is. wordt er jacht op ge maakt. Minister Tuijnman (van verkeer en waterstaat) betaalt daarvoor vijf miljoen gulden per jaar. Er zijn zestig rattenvangers in ons land, die jaarlijks zo'n honderddui zend ratten kunnen vangen. Vijftien rechters uit heel de wereld zijn op weg naar Den Haag. Daar komt vol gende week maandag het Internationale Gerechtshof bijeen in het Vredespaleis. De rechters moeten dan een oordeel uit spreken over de gijzeling in de Ameri kaanse ambassade in Iran. Het Internationale Gerechtshof is inge steld door de Verenigde Naties. Het is een soort rechtbank die ruzies tussen landen moet oplossen. In dit geval heeft de Amerikaanse regering gevraagd om een uitspraak. Amerika wil dat de rech ters Iran opdragen het gegijzelde perso neel in Teheran vrij te laten. Het ziet er niet naar uit dat ayatollah Khomeini zich veel zal aantrekken van het vonnis van het gerechtshof. Hij heeft ook lak aan het overleg dat de afgelopen dagen in de Veiligheidsraad is gevoerd. Deze raad vergadert regelmatig over al lerlei conflicten in de wereld, maar ru- zleënde landen doen lang niet altijd wat de raad zegt. Er bestaan verschillende afspraken over hoe landen met elkaar moeten omgaan. De bezetting van ambassades is daarbij verboden. Amerika wil op grond daar van vrijlating van de gijzelaars. Er be staat een goede kans dat de internatio- 4 december 1979 nale rechters het daarmee eens zijn. Maar wat dan? Als de ayatollah de uit spraak aan zijn laars lapt. kan het Inter nationaal Gerechtshof niets doen om hem te dwingen. Voor Amerika is het natuur lijk prettig dat zo'n voor naam gezelschap de bezet ting veroordeelt. Maar daar mee hebben de gijzelaars hun vrijheid nog niet terug. door J. W. van Hulst CDA-fractie. die vóór toelating van het Zuidafrikaanse team was; In het redactioneel commentaar van Trouw van 29 november wordt een scherpe aanval gedaan op de CDA-fractie in de Eerste Kamer en op mij als voorzitter in 't bijzonder. En dat naar aanleiding van eventuele deelname van een multi-raciaal team van gehandicapten van Zuid-Afrika aan de Paralympics te Arnhem 1980. Dit commentaar druipt zo van onjuistheden dat ik om der wille van de waarheid hierover niet mag zwij gen In de eerste alinea lees ik al: „de Eerste Kamer die zich onder leiding van fractievoorzitters van de twee regeringspartijen in een zaak van toch al marginale politieke betekenis als de Paralympics richt tegen de regering met een motie Ik moet hierbij opmerken, dat nie mand beter dan uw parlementaire redactie weet. dat deze voorlichting in flagrante strijd U met de waarheid. Het is onder geen beding een motie van WD en CDA: die motie ls uitslui tend ondertekend door leden van de VVD-fracüe Daar uw commentaar berust op de verkeerde stelling, dat het hier gaat om een motie van WD en CDA. acht ik het totale commentaar volstrekt waardeloos. Maar de onjuiste voorlichting is hier mede helaas nog niet ten einde Na het Indienen van de motie door me vrouw Van Someren Ieés ik „En zij vond zowaar CDA-fractievoorzitter Van Hulst i .namens de hele fractie") aan haar zijde. De waarheid ls. dat de motie uitslui tend namens de WD werd ingediend, nadat ik had gesproken Ik heb dus in de Eerste Kamer met geen woord over deze motie gerept en ik heb dus nimmer verklaard of kunnen verkla ren. dat mijn hele fractie achter deze motie stond. 2. het verzoek van de WD aan de regering om opnieuw haar beleid te wijzigen. Over veertien dr.£en zal voor iedereen duidelijk zijn wat het standpunt van de CDA-fractie ten aanzien van punt 2 ls. Uw redactioneel commentaar eindigt met een aantal 'raadgevingen aan mijn adres met betrekking tot hetgeen ik straks in de Senaat moet zeggen. D'.0wl^ke schoolmeesterachtige ver maningen had u zich hunnen bespa ren. Er is in onze fractie gelukkig wijsheid genoeg om mij van voorlich ting te dienen; bovendien beschik ik over bijna een kwart eeuw parlemen taire ervaring. Ik zal het dus voorlo pig doen met enige „acute aanvallen var, politieke bijziend heid". Verder verwacht ik dat u alle tegenover mijn fractie en mij uitge sproken onwaarheden ook als com mentaar, volledig en zonder enige re serve, terugneemt. J. W. van Hulst is fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer. Naschrift hoofdredactie: Er is in derdaad een feitelijke onjuist heid in het commentaar geslopen, maar dat laat de strekking ervan onverlet. Prof. Van Hulst grijpt een kleinigheid aan om opnieuw een rookgordijn te leggen. Waar om laat hij het ook nu weer na om zijn afkeuring uit te spreken over het politiek en staatsrechtelijk monstrum, dat de motie-Van So meren is? Andere Eerste Kamer leden zijn hem daarin voorge gaan, maar hij ziet kans in een veelheid van woorden de aan dacht af te leiden van het punt waarom het gaat en de politieke dreiging die daarvan uitgaat. Jammer. Prof. dr. i. W. van Hulst Wat ls dan wel de waarheid? Bij de algemene politieke beschouwingen in de Senaat moet ik namens mijn frac tie het regeringsbeleid beoordelen. Daaronder valt ook het voornemen van de regering de Zuidafrikaanse gehandicapten toe te laten tot de Paralympics. Mijn fractie staat hierin unaniem achter de regering, en wij betreuren het zeer dat de Tweede Kamer de regering gedwongen heeft haar beleid te wijzigen. De motie van de WD wil. dat de regering opnieuw haar beleid wijzigt en tot haar oor spronkelijke standpunt van toelating terugkeert. Zoals opgemerkt, heb ik mij daar met geen woord over uitgelaten, omdat ik het recht niet meer had opnieuw het woord te voeren. Ook een fractie standpunt over deze motie is er nog niet. aangezien de fractie hierover nog niet vergaderd heeft. Het is triest te moeten constateren, dat u onverdroten verder gaat met misleidende voorlichting Want uit gaande van de verkeerde stelling, dat het hier niet alleen om een gezamen lijke motie van WD en CDA gaat. maar bovendien nog bewerende, dat de gehele CDA-fractie achter deze motie staat, wordt vermeld, dat ik tegenover radioverslaggevers heel gauw teruggekrabbeld ben en dat ik toen tot de ontdekking kwam „in welke nesten ik de regering zou ste ken met mijn acute aanval van poli tieke bijziendheid." Ook hier moet de waarheid naar vo ren komen. Belde radio-reporters (van EO en van NCRV) zouden geen enkele behoefte hebben gehad mij te interviewen als ik namens een una nieme fractie verklaard had achter de WD-motie te staan; want 1 an was de zaak beslist en was er geen nieuws meer te melden. Belde reporters heb ben hun taak echter zeer correct op gevat Hun vraagstelling kwam hier op neer U hebt vóór de WD-motie werd ingediend namens een unanie me fractie verklaard, dat u het oor spronkelijke plan van de regering om het Zuidafrikaanse team toe te laten, steunde Wat gaat uw fractie nu straks met deze motie doen'' Brengt het standpunt van uw fractie mee. dat u van mening bent. dat de rege ring wederom haar standpunt moet wijzigen?" Iéder die lezen en luisteren kan zal onmiddellijk zien. dat er hier twee verschillende zaken in 't geding zijn: l. het unanieme standpunt van de Di/ Wo Versvoordeel Rijssen Ter gelegenheid van het van de school wordt D.V. op woensdag 12 december a s. om 14 00 uur een herdenkingsdienst gehouden in de Schildkerk. waann zal voorgaan ds A J. Jorissen. oud-leerling van de school. Voor ouders, oud-leraren, oud-leerlingen en verdere belangstellenden, die hun gelukwensen willen aanbie den met dit heuglijke feit, bestaat daartoe de gelegen heid. op de receptie, die het Bestuur houdt in de ontmoetingshal van het Hervormd Kerkeli|k Centrum Sion. Johan Vermeerstraat 2, s middags van 16 30 u. tot 17.30 u. Namens het Bestuur. H. Geerling. voorzitter G. Aattmk. secretaris GEMEENTE SINT PHILIPSLAND Op de sekretarie aid Algemene Zaken, kan worden geplaatst een medewerker- (ster) in de rang van Bezit van de akte GA.I/B A. is vereist Verdere studie strekt tot aanbeveling. Van betrokkene wordt verwacht dat hij/zij zelfstandig kan werken en leiding kan geven. Salaris van 2.895.- tot 3.323.-. De mogelijkheid tot benoeming als kassier is aanwezig Norrtïale rechtspositieregelingen zijn van toepassing, waaronder 100% studiekos tenvergoeding Een eengezinshoekwoning is beschikbaar. Sint Philipsland heeft goede wegverbindin gen met de randstad en is een aantrekkelij ke plattelandsgemeente Sollicitaties binnen veertien dagen na ver schijnen van dit blad te richten aan burge meester en wethouders van Sint Philips- land. p/a Kerkring 1 te Sint Philipsland Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de gemeentesekretaris. mevr J P A. de Kok. tel 01677-350

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10