Open strijd in Italië over koers communisten Verseveldt kan véél voor u betekenen. ...alsude éfy, telefoon'zelf' wilt laten beantwoorden..! FAMILIEBERICHTEN MAANDAG 3 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET IA; ADVERTENTIE door J. den Boef De verkiezingsnederlagen van de Italiaanse communistische partij, die het falen aantoonden van het streven naar een „historisch compromis" door partijchef Enrico Berlinguer, hebben tot een open strijd over de koers van de partij geleid. De verwarring ln de PCI ls nog steeds groot, ondanks pogingen van Berlinguer om olie op de golven te gooien. Want de man die de knuppel ln het politieke hoenderhok heeft geworpen, wil niets terug nemen van de kritiek, die hij op het beleid van partij en vakbeweging heeft uitgeoefend. De 72-Jarlge Giorgio Amendola. een invloedrijke figuur uit de „oude garde" van de PCI, blijft zijn partijgenoten voorhou den. dat de PCI medeverantwoordelijk Is voor de situatie waarin Italië zich al gerui me tijd bevindt. Na de verkiezingsnederlagen van de PCI zag de partijleiding zich genoodzaakt ln de opposltlebanken terug te keren, omdat sa menwerking met de christen-democraten op basis van een „regeringsmeerderheid" ln het parlement vooreerst niet meer mogelijk was. Naarmate echter het minderheidskabinet van de christen-democraat Francesco Cos- siga zich staande wist te houden, nam bin nen de pCI de neiging toe om zich als oppositiepartij ln te graven en af te zien van pogingen om als regeringspartij aanvaard te worden. Het was de weg van de minste weerstand, die aanvankelijk niet de steun van Berlin guer had. Dertig jaren oppositie sinds de Tweede Wereldoorlog hadden de commu nistische partij geen windeleren gelegd, maar voor een doorbraak in de regering was meer nodig geweest. Vandaar dat Berlinguer met zijn „historisch compromis" geprobeerd heeft, de christen democraten zo ver te krijgen, dat zij de PCI als regeringspartner zouden aanvaarden. De christen-democraten hielden echter de boot al en de wens van Berlinguer ging niet ln vervulling. De belangrijkste reden voor het mislukken van Berlinguers opzet was echter, dat de communistische partij nooit helemaal ach ter hem heeft gestaan. Berlinguer heeft eigenlijk slechts het voordeel van de twijfel gehad. Naarmate de verkiezingssuccessen meer en meer ln nederlagen veranderden en de posi tie van de christen-deocraten stabiel bleef of zelfs verbeterde, trad steeds duidelijker aan de dag. dat de PCI in haar kern niet wezenlijk was veranderd. Met name was dit het geval wat de nauwe banden met de Sowjet-Unle betrof. Toen de hang naar handelen van de opposi tie uit bleef toenemen, verzette Berlinguer er zich niet langer tegen. En op het ogenblik bevindt hij zich in een weinig benijdens waardige positie, omdat hij een beleid moet verdedigen, dat eigenlijk niet het zijne Is. De kritiek kwam hard aan. omdat zij uit de mond kwam van een van de leermeesters van de partijchef: Amendola. Zonder om haal schreef deze in het communistische weekblad „Wedergeboorte" en dat de „eco nomische. morele en politieke crisis in Italië ook de schuld van de PCI is". Amendola had niet alleen kritiek op het beleid van de partij, maar ook op dat van de voornamelijk communistische vakbewe ging. Woordelijk verweet hij de vakbonden een gebrek aan democratische gezindheid, het niet uitvoeren van hun werkelijke op dracht. bijvoorbeeld ln de strijd tegen de terreur ln de fabrieken. Zijn eigen partij nam hij kwalijk, dat zij gemakshalve een deel van haar taken op de vakbeweging had afgeschoven. Dit ver klaart ten dele het grote falen van de vak bonden. Een deel van de kritiek op de vakbeweging slaat dan ook terug op de partij, die volgens Amendola mede schuldig is aan het ont staan van een enorm begrotingstekort en stijgende loonkosten terwijl de produktivi- teit terugloopt Bovendien groeit volgens Amendola de druk om de overheidsuitga ven nog meer uit te breiden. „Men kan zulke etsen niet stellen, als men tegelijkertijd ook het tegendeel verlangt, namelijk belastingverlagingen en een be vriezing van de tarieven" (voor elektriciteit, openbaar vervoer en telefoon), aldus Amen dola. Een lawine van kritiek uit de eigen partij was zijn deel. maar nog steeds weigert Amendola de schuld van de huidige proble men alleen bij de christen-democraten te zoeken. „Wij moeten voor alles bij ons zelf vrijmoedig naar de oorzaken van onze ver gissingen zoeken. Dat is wat anders dan het eigen nest bevuilen", aldus Amendola. „want de arbeidersklasse is geen abstracte mythe". Tot Luciano Lama, leider van de commu nistische vakbond, zei hij: „Het leiden van een grote organisatie van arbeiders bete kent. aan het geweten van de arbeiders te appelleren door hun de waarheid, de hele waarheid, te vertellen." Fel was Amendola's kritiek op het falen van vakbeweging en partij bij de strijd tegen terrreur ln de fabrieken. Het is naar zijn mening een grote fout van de communisten geweest, dat zij niet van het begin af tegen deze terreur zijn opgetreden. Dit falen was niet alleen te verklaren door de autonomie van de vakbeweging, die niet aangetast mocht worden. Volgwns Amen dola werd er ook te lang gewacht omdat de communistische partij zich niet van de „zo genaamde groepen" links van haar wilde vervreemden. Waarheid Amendola, die bij de jongste Italiaanse presidentsverkiezingen als kandidaat van de PCI optrad, staat vrijwel alleen met zijn openlijke kritiek, maar er ls reden om aan te nemen, dat zijn ontboezemingen niet zon- Vraag snel onze documentatie-folders aan. Tijdens uw afwezgheid opdrachten of nvdedelingen ontvangen. Duidelijk en zondtr storing. Moet u wel hoge eisn stellen. Bij Verseveldt. Die-preekt een aardig woordje mee, Bel Verseveldt eens biiten de kantooruren. Kunt u iet horen en gelijk een afspraak maken. Herengracht 52a. Den Haag Tel 070-469214 Adviseurs en verkopers van efficiëncy der uitwerking zullen blijven. Hij staat er om bekend, bij verscheidene gelegenheden „de waarheid van morgen" te hebben ver teld. Bijvoorbeeld in 1964, kort na de dood van partijleider Palmiro Togliatti. HIJ had toen de moed om zijn partijgenoten voor te houden dat de PCI een eigen weg naar het socialisme moest vinden, die er anders zou uitzien dan die van de Sowjet- Unie en die van de westerse democratieën. Vele jaren later was de PCI er pas aan toe om ernstige pogingen in die richting te doen. Het neerslaan van het volksfront van Salva dor Allende in Chili was voor Berlinguer aanleiding de PCI die eigen weg te doen inslaan. Het is een weg, waarvan zal blijken dat een terugkeer niet mogelijk is. HAAREN - De fibriek van kunststoffen in het 3rabantse Ha ren is vrijdagavond liat door vijfo twintig personeelsleden bezet, werknemers zijn volgtns bestuun Verdijsseldonk van de Industrieboi FNV tot deze actie overgegaan, nw de onderhandelingen on het bedr te verkopen vrijdag wiren mislu In plaats van kaarten Heden overleed mijn lieve, zorgzame zuster Louise Cramer op de leeftijd van 78 jaar. 30 november 1979 Brinkstraat 55, 9401 HX Assen J. Cramer De rouwdienst zal plaatsvinden op woensdag 5 december a.s. om 13.00 uur in de Jozefkerk, Kerkplein te Assen, waarna de begrafenis zal plaatshebben om 14.00 uur op de begraaf plaats „De Boskamp" te Assen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van „De Boskamp". „De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets" Psalm 23 Voor ons nog onverwacht heeft de Hèere uit ons midden weggenomen, onze lieve, zorgzame man, vader, groot- en overgrootvader Jan Hendrik Vreeken in de ouderdom van 83 jaar. T. Vreeken-Olij Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind. Aalsmeer, 30 november 1979. Seringenpark 35. De overledene is overgebracht naar de rouw kamer van het bejaardencentrum ,.'t Klooster hof" te Aalsmeer. Gelegenheid tot condoleren aldaar dinsdag van 19.00-20.00 uur, ingang Gerberastraat 2. De teraardebestelling zal plaatsvinden woens dag 5 december a.s. om 14.00 uur op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Aalsmeer. kunnen van maandag lol en met vrijdag telefo nisch van 9,00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Van harte gefeliciteerd Opa en Oma van der Drift met jullie trouwdag Gitta, John, Esther en Sylvia ..Dood noch leven zal ons kunnen schei den van de liefde Gods. welke is in Christus Jezus, onze Heer." Romeinen 8 vers 38. Heden ontsliep, op de leeftijd van 73 jaar, mijn lieve man. onze lieve vader en opa Hendrik Bouwknegt Leiden: A. H. G. Bouwknegt-Korten Roosendaal: Bert Bouwknegt Nelleke Bouwknegt-Spijkerboer Neeske, Aleid, Hendrik. Pieter Enschede: Truus Willemze-Bouwknegt Thom Willemze Remke, Blido, Arjeh Oosterhout: Rinske Verhoef-Bouwknegt Nico Verhoef Marlien, FnU-Jan. Maarten Leiden. 30 november 1979 De Sitterlaan 38 De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Sint Elisabethziekenhuis te Leider dorp. Aan de rouwkamer geen bezoek. De rouwdienst zal gehouden worden op woens dag 5 december a.s om 10.00 uur in de „Vre- deskerk van Vollenhovenkade 21, Leiden, waarna de begrafenis om circa 2 uur zalj plaatsvinden op de begraafplaats te Kolder veen Gelegenheid tot condoleren na de rouwdienst in de kerk „Werpt al uw bekommernis op Hem, want Hi) zorgt voor u" De Heer heeft tot Zich genomen onze innig geliefde man en vader Cornells Boot geb 29 juni 1925 T Boot-Bartelse W J. J Boot 30 november 1979 Burg van Haarenlaan 1235 3118 G E. Schiedam. Wij denken in diepe dankbaarheid aan hem en aan de jaren waarin wij met hem mochten leven. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer van het Gemeenteziekenhuis, ingang Juli ana van Stolbergstraat te Schiedam Gelegenheid tot bezoek en condolëance maan dag 3 december van 20 00-20.30 uur De crematie zal plaatsvinden dinsdag 4 decem ber om 15 00 uur in het crematorium „Hof wijk" Delftweg 230 te Rotterdam-Overschie. Vertrek vanaf het Gemeenteziekenhuis 14.30 Geen bloemen Geheel onverwacht nam God tot Zich onze innig geliefde en zorgzame man, vader, schoonvader en opa Pieter Hubert van der Kamp echtgenoot van Grietje Wieringa ridder in de Orde van Oranje-Nassau in de leeftijd van 61 jaar. Sommelsdijk: G. van der Kamp-Wieringa Stellendam: Piet en Tineke Pieter, Geert en Fredrieke Schagen: Luit en Gerrie Danker en Hedzer Heerhugowaard: Bert en Riet Peter. Marloes en Lonneke Sommelsdijk: Wim en Elma Elisa en Riëtte Uden: Trijnie en Kees Lara en Peter Middelharnis: Nienke en Kees Jaap en Grisalda Stad a.d. Haringvliet: Hein Jan en Adrie Sommelsdijk: Anje en Jaap 3245 BG Sommelsdijk. 30 november 1979. t Voorstraat 9 Liever geen bezoek aan huis: geen bloemen De dienst van Woord en Gebed zal plaatsheb ben in de Geref. Kerk van Middelharnis, Kon. Julianaweg, hoek Langeweg, op 4 december 1979 om 13.45 uur. Een half uur voor de aanvang van de dienst is er gelegenheid tot condoleren in het kerkge bouw. Na de kerkdienst zal de begrafenis plaatsheb ben op de algemene begraafplaats te Sommels dijk om 15.00 uur U wordt vriendelijk uitgeno digd hierbij aanwezig te zijn. Heden is uit onze familiekring plotseling weggenomen onze geliefde broer en zwager Pieter Hubert van der Kamp echtgenoot van Grietje Wieringa op de leeftijd van 61 jaar. Onze innige deelneming gaat uit naar zijn dierbare vrouw en kinderen. Apeldoorn. W Wieringa E. A. Wieringa-Kampherbeek Zwolle: H. Wieringa L. Wieringa-Visserman Apeldoorn. H. Wieringa L. Wieringa-Huisman Arnhem: A Wieringa-van der Kamp H. Wieringa Epe: S. A. Wieringa A. Wieringa-van Goor Zwolle: E. Broekroelofs A. Broekroelofs-Wieringa Arnhem: J. Wieringa A. Wiennga-Schaafsma Velp: P Haveman G. A. Haveman-Wieringa Apeldoorn K. Wieringa A J Wieringa-Vogel Sommelsdijk. 30 november 1979. Met droefheid geven wij kennis van het plotse ling overlijden van de heer P. H. van der Kamp commissaris van onze vennootschap. Wij zijn dankbaar voor de wijze waarop hij met warme belangstelling en wijs inzicht gedu rende vele jaren de menselijke en zakelijke belangen van ons bedrijf heeft behartigd. Ons diep medeleven gaat uit naar zijn vrouw en kinderen, die wij de kracht toewensen dit verlies te dragen. Commissarissen en directie van Wieringa B.V. Apeldoorn, 30 november 1979. Schoolleiding, docenten en medewerkers van de Rijksscholengemeenschap Goeree Over- flakkee te Middelharnis hebben met verslagen heid kennis genomen van het plotselinge over lijden van de heer i P. H. van der Kamp in leven conrector van de school. J. C. Traas, rector Middelharnis, 30 november 1979. „Gelijk zich een vader onfermt over zijn kinderen, ontfermt Zich de Here over wie Hem vrezen. Psalm 103:13 De Here heeft op Zijn tijd voor ons nog onverwacht tot Zich genomen in Zijn heer lijkheid mijn lieve man, onze zeer zorgzame vader en opa, broer, zwager en oom Gerrit Schut op de leeftijd van 68 jaar J. M. Schut-Noordergraaf Wim en Ria An ja. Gerard Lodewijk en Krijnie Mariêlle, Jantina Gerrit en Adrie GerritjanJannie Dick en Atty Maurice. Abraham Joop en Lena Richard, Dominique Dini en Goof Joop, Marjon en verdere familie 2 december 1979 Oost-Kinderdijk 51 2953 CJ Alblasserdam Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren in „De Haven", Ieplaan. Alblasserdam. dinsdagavond van 19.00-21.00 uur en na de begrafenis in de aula. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden in „De Haven", woensdag 5 decem ber. aanvang 14.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden ca. 15.15 uur. Personeel en direktie van Technische In dustrie Schut B V., hebben met verslagenheid kennis genomen van het overlijden van de heer G. Schut Sr. Gedurende 25 jaar direkteur van ons bedrijf. 2 december 1979 Alblasserdam „Ik zie een poort wijd open staan." God heeft thuis gehaald mijn innig geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder, schoonzuster en tante Maaike Maria Dubbelman gehuwd met Christiaan Willem van Baaien op de leeftijd van 81 jaar. 's-Gravenzande: C. W. van Baaien St Jean de Braye (Frankrijk): D. de Graafwan Baaien H. de Graaf Barendrecht: I. van den Heuvel-van Baaien J. A. van den Heuvel Hoek van Holland: J. van Baaien T. J. C. van Baaien-van der Laan Wainfleet (Canada): P. van Baaien W. van Baaien-Roos 's-Gravenzande: A. van Baaien J. van Baalen-Metzon Hoek van Holland: J. D. van Vliet-van Baaien L. van Vliet klein-, achterkleinkinderen en verdere familie. 's-Gravenzande, 1 december 1979 serviceflat Het Oude Land Berkenstraat 24 appartement 338. Onze vrouw en moeder is opgebaard in het mortuarium van de algemene begraafplaats Naaldwijkseweg 101a te 's-Gravenzande, al waar gelegenheid tot condoleren maandag 3 december van 17.30-18.30 uur en na'de begra fenis. De rouwdienst zal worden gehouden op dins dag 4 december om 15.00 uur in de aula van de algemene begraafplaats, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. De Heere bewaart de eenvoudigen; Psalm 116 6 (onber.) Heden ontsliep in de hope des eeuwigen levens. - onze innig geliefde moeder, groot- en over grootmoeder Jobje Varkevisser weduwe van Jan Varkevisser in de ouderdom van 84 jaar. Amersfoort: H. M. van der Werff-Varkevisser J. van der Werff Utrecht: KI. Varkevisser A. F. Varkevisser-Pranger Katwijk: J. Smit-Varkevisser H. P. Smit Utrecht: J. Varkevisser G. J. Varkevisser-Uiterwijk J. Varkevisser W. A. Varkevisser-Veerman M. Varkevisser E. Varkevisser-Hop Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 1 december 1979 Huize „Duinrand" Nolensstraat 2 Corr.adres: J. Varkevisser. Wielingenplein 40. Utrecht Gelegenheid tot condoleren, maandag 3 de cember a.s. des nam. van 7-8 uur in de aula van Huize „Duinrand" en na afloop van de begra fenis. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. woensdag 5 december a.s. des morgens 11 uur in de aula van Huize „Duinrand", ingang No- lensstraat-hoek Groen van Pnnstererweg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om streeks 12 uur op de begraafplaats „Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. Uit de kring onzer familie heeft de Heer heden tot Zich genomen en tot heerlijkheid bevor derd onze lieve zuster Maria Johanna Slettenhaar echtgenote van W. G. J. Knol1 Zij mocht 79 jaar worden. Almelo: J W. Geerling C. E. G. Slettenhaar-Eshuis Apeldoorn: T. Steunenberg-SIettenhaar Lochem: D. Slettenhaar A. Slettenhaar-Vries 29 november 1979. Wat de toekomst brengen moge mij geleidt des Heren hand" Na een langdurig lijden is overleden op de leeftijd van 73 jaar onze oudste zuster Antje Heijmans Het was ons een voorrecht haar zo lang te mogen en kunnen verzorgen. Zij gaf inhoud aan ons leven. Wij zullen haar missen. Santpoort-Noord: M. P. J. Heijmans J. C. Heijmans Gouda: A. Spek-Slager J. Spek 2071 SN Santpoort-Noord, 1 december 1979 J. T. Cremerlaan 12 Geen bloemen De begrafenis zal D.V. plaatshebben woensdag 5 december 1979 om 14.00 uur op de begraaf plaats „Duinhof" te IJmuiden. Vertrek van huis om 13.40 uur. Uit onze familiekring nam God tot zich ortze geliefde broer en zwager Krijn Pieter Lanting op de leeftijd van 75 jaar Den Haag: W G. Kegge- Lanting Den Haag: P. A. Lanting Hoogeveen: G. G. Lanting Sneek: C. Martens- Lanting Lethbridge: J. C. Schweitzer- Lanting J. Schweitzer Zoetermeer: A. P. Lanting G. Lanting- Oranje Wageningen: H. K. Lanting G. Lanting- de Jonge 1 december 1979. Voor uw medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van vader Maarten Kooiman zeggen wij u onze oprechte dank. Familie Rooiman. Neede. december 1979.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8