Veroordeelde vecht arrest van hof aan «eg m Goedemorgen Nederland normei Kwart van duinen verloren gegaan iM Thatcher en de Britse bijdrage FNV en CNV zetten licht op groen voor het loonoverleg rwcr Annie Romein- Verschoor prijs voor Joke Smit „Werk hebben is voor welzijn erg belangrijk" PRECISIE BOUWKITS Na terugverwijzing door Hoge Raad Mens oorzaak achteruitgang Nota looncommissie centraal Symposium arbeid en gezondheid ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET 9 Van een onzer verslaggeves ARNHEM „Het eindpunt van een drama van buitengewone omvang" noemde gisteren de Leidse advocaat mr L. D. H. Hamer de behandeling door het Arnhemse gerechtshof van de zaak tegen de 44-jarige ondernemer Dirk de F. Nadat De F. al negen maanden gevangen heeft gezeten, moet in Arnhem de vraag worden beantwoord of hij in 1975 terecht tot een gevangenisstraf van twee jaar is veroordeeld wegens de invoer van verdovende middelen. De Hoge Raad heeft in februari een verzoek om herziening van de uit spraak van het gerechtshof in Den Bosch gegrond verklaard. Zo'n ver zoek wordt door het hoogste rechts college slechts bij hoge uitzondering ingewilligd. Nadat raadsheer mr. R. de Waard gedurende twee zittingsda gen een aantal getuigen in de zaak had gehoord, verwees de Hoge Raad de zaak naar het gerechtshof in Arnhem. Vermoed werd dat de nieuwe feiten en omstandigheden die in de getui genverklaringen aan het licht kwa men. tot vrijspraak zouden hebben geleid, als ze het hof in Den Bosch bekend zouden zijn geweest. Een eer der verzoek om herziening was door De Hoge Raad ongegrond verlaard druk zijn gezet door het openbaar ministerie. De F. heeft steeds volgehouden ten onrechte te zijn veroordeeld. Hij heeft zijn rechters in Maastricht, waar hij in eerste instantie tot een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar werd veroordeeld, en in Den Bosch, waar hij in hoger beroep te- recht stond, ervan beschuldigd voor- MGnCJSGI ingenomen te zijn geweest. Ook zou hij op ongeoorloofde wijze onder Zijn beschuldigingen waren met name gericht tegen mr. R. A. Gonsal- ves, eertijds officier van justitie in Maastricht, nu in Almelo. Gonsalves. aldus De F., was er ook niet voor teruggeschrokken hem en andere ver dachten die bij de zaak waren betrok ken. een lichte eis in het vooruitzicht te stellen in ruil voor bekentenissen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse duingebieden hebben in een eeuw tijd grote verliezen moeten lijden aan hun oorspronkelijke rijkdom van planten, dieren en natuur schoon. Om een verder verval te voorkomen, zal het duingebied anders moeten worden beheerd en een groot aantal menselijke activiteiten moeten worden stopgezet of beperkt Met name de infiltratie van rivierwater zal de duinen sterk aantasten. Deze ontwikkeling blijkt uit een breed opgezet TNO-onderzoek. dat drie jaar heeft geduurd en waarvan gisteren de resultaten zijn verschenen. Uit het onderzoek komt naar voren dat nog maar eenderde van de Nederlandse dui nen dezelfde waarde heeft en er ongeveer hetzelfde uitziet als in 1850. Een kwart van het oorspron kelijke duingebied is verloren ge gaan of sterk aangetast. Bijna de helft van de duinen is gedeeltelijk aangetast door verdroging of de aanplant van bomen. Hoewel er ook natuurlijke veran deringen hebben plaatsgevonden, is menselijk ingrijpen toch de be langrijkste oorzaak van de achter uitgang Volgens de onderzoekers dient een groot aantal van die activiteiten te worden stopgezet of beperkt. Zij noemen daarbij on der meer de aanleg van wegen en parkeerplaatsen, boringen naar olie en gas. het storten van afval, de aanleg van bungalowparken en campings en het aanplanten van bossen Rivierwater Aanleiding tot het onderzoek vormde het voornemen om de in filtratie van rivierwater ten behoe ve van de drinkwatervoorziening aanzienlijk uit te breiden. In het onderzoek wordt met name de voorgenomen uitbreiding van de infiltratie in de Kennemerduinen een ernstige aanslag op de natuur lijke waarden van dit duingebied genoemd. In het algemeen zal verdere uit breiding van de infiltratie leiden tot verdere aantasting. Stabilise ring of afname van de infiltratie kan onder meer worden voorko men door afname van het water verbruik. winning elders, het ver strekken van twee soorten water: drinkwater en industriewater en opslag van grote hoeveelheden water buiten de duinen, bij voor beeld in het IJsselmeer Het TNO-onderzoek geeft voorts een groot aantal mogelijkheden aan die kunnen leiden tot herstel van de duinen. Genoemd worden onder meer het stopzetten van het gebruik van kunstmest en bestrij dingsmiddelen, het op de juiste wijze kappen en maaien van vege taties, het beweiden van lage val leien. het laten verschralen van vroegere akkers en weilanden en. indien mogelijk, het kappen van bestaande naaldbossen of de ver vanging van die bóssen dooi- loofbos. ADVERTENTIE een ANDER blad, en zoals in de rubriek VANDAAG van het dagblad Trouw d.d. 22 november geschreven werd: 'Graag wil ik eens wijzen op een blad voor jongeren dot er zijn mag. Ik bedoel 'Weerwoord' van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. Het is niet alles goud wat er blinkt in de wereld van de 'jeugdbladen'. Slechts weinige onder de bladen gaan werkelijk in op de problemen waarmee jongeren in deze tijd te maken krijgen in de verwarrende wereld waarin zij leven. Of men gaat aan alles voorbij of men meent met een paar 'christelijke' kreten alles tot een oplossing te kunnen brengen. 'Weerwoord' springt eruit. Niet alleen door de vormgeving, die m.i. uitstekend is, want ook de uitgevers van alles verdoezelende jeugd- periodieken kennen de weg naar de publi- citeitstekenaars, maar vooral de inhoud.' Met decembernummer van dit maandblad voor 16+ ers is weer uit. Iets over de inhoud: dhr. Schuurman over Solidaridod In de rubriek 'Mijn Verhaal' schrijft Mevr. Strikwerda over Salomo's oordeel ten abonnement op 'Weerwoord' kost 18,50 p.jr. Nieuwe obonnees ontvangen gratis de uitgave 'Plaatsen van Hoop'. Weerwoord is een uitgave van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. - Antwoordnummer 99, 3970 VB Driebergen De F. werd op 2 oktober 1972. op weg naar zijn werk in de Westduitse plaats Bentheim. waar hij directeur was van een chemische onderneming, met groot machtsvertoon aangehou den. Nadat hij was ingesloten, kreeg hij te horen dat hij ervan werd ver dacht twee maanden eerder een vat. grotendeels gevuld met de verboden stof phenmetrazine, in Nederland in gevoerd te hebben om het aan een Nederlandse afnemer te veropen. Om de douane te misleiden zou hij de phenmetrazine, een grondstof voor de fabricage van verdovende midde len. hebben afgedekt met sulfamet- hoxypiridazine. in de wandeling sulfa geheten. Sulfa is een "op phenmetrazi ne gelijkend diergeneeskundig middel. Het door De F. verkochte vat werd later door de politie in Limburg te ruggevonden. Het bleek een mengsel van phenmetrazine en sulfa te bevat ten. De koper van het vat, een inmid dels overleden handelaar in verdo vende middelen, verklaarde tegen over de politie dat de phenmetrazine hem was geleverd door De F., die het had betrokken van een onderneming in Milaan. De handelaar in verdovende midde len, H.G.P., en diens zoons opereer den in de kring waarvan de Westduit se amfetaminehandelaar Karl P., in Limburg en Zweden berucht als „pep- koning", het middelpunt vormde. Volgens De F. is hij het slachtoffer geworden van de jacht die enkele jaren geleden op Karl P. en zijn ben de werd gemaakt. Prestige Bij die jacht stond het Nederlandse prestige op het spel. Zweden had er zich over beklaagd dat Nederland het bij de opsporing van de handelaren in verdovende middelen te veel liet af weten. Vooral officier van justitie Gonsalves zou zich. aldus De F toen hebben onderscheiden door groot, fa natisme. De F heeft in alle stadia van zijn berechting aangevoerd dat de hande laar P een valse verklaring over hem heeft afgelegd P. heeft die verklaring later ingetrokken, maar een proces verbaal daarvan is niet in het dossier van De F. terechtgekomen Naar zijn zeggen was De F, volledig te goeder trouw, toen hij met zijn eigen auto het door P. bestelde vat van Bentheim naar Arnhem bracht. Het vat zou slechts sulfa, en geen phen metrazine. hebben bevat. De verbo den stof zou later aan de sulfa zijn toegevoegd. Met dat verhaal vond hij geen gehoor bij zijn rechters. Toenhij in hoger beroep terecht moest staan, hoorde hij dat P.. die zijn verhaal zou kunnen bevestigen, was overleden De F., die zijn baan verloor, niet meer aan de slag kon komen, zich diep in de schulden moest steken, en er ter nauwernood in slaagt het hoofd bo ven water te houden met een import en groothandel in sieraden en horlo ges in zijn woonplaats Apeldoorn, heeft op alle mogelijke manieren, on der meer via Tweede-Kamerleden en een adres aan het parlement, ge tracht aan te tonen dat hij het slach toffer was geworden van een gerech telijke dwaling. „Wanhopig", schreef hij vorig jaar in zijn adres aan het parlement, „zoek ik nog steeds naar recht en mogelijkheden om onze on dergang te voorkomen". Het hof probeerde er gisteren achter te komen hoe betrouwbaar de verkla ringen van De F en de begin dit jaar door de Hoge Raad gehoorde getui gen zijn. De president, mr J Gijsman. toonde er zich onder meer verbaasd over dat De F kort na zijn arrestatie geconfronteerd met een belastende verklaring van een employé van de Italiaanse onderneming, niet onmid dellijk op de onjuistheid daarvan wees, zoals hij twee weken later deed. maar zei eerst zijn advocaat te willen raadplegen De F weet die houding aan de zijns inziens ontoelaatbare manier waarop hij werd ondervraagd De advocaat-generaal mr J. M. de Haas. zei in zijn requisitoir geen ge loof te hehten aan de verklaringen van de getuigen die de Hoge Raad ertoe hadden bewogen de zaak te verwijzen „Er is vandaag wel veel gepraat", zei hij, „en er zijn veel stuk ken op tafel gekomen, maar veel con creets is er niet uitgekomen" Hij liet er geen twijfel aan bstaan de getui gen ervan te verdenken meinedige verklaringen te hebben afgelegd Hij eiste dat het in Den Bosch gewezen arrest gehandhaafd blijft De raadsman meende dat het hof niet anders dan tot vrijspraak zal kunnen concluderen Hij vond het onbegrij pelijk dat tot nu toe over alle ontslas- tende feiten is heengekeken. Joke Smit (links) krijgt na de prijsuitreiking van Anneke Reuvekamp een bos bloemen aangereikt Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Het feministi sche maandblad OPZIJ heeft gis teren de Annie Romein-prijs uit gereikt aan Joke Smit. Deze prijs wordt elke twee jaar toegekend aan een vrouw die het feminisme als centraal thema in haar werk behandelt. De jury wees in haar rapport op de bijzondere taal. stijl en oorspronkelijkheid waardoor het werk van Joke Smit wordt gekenmerkt. „Als een van de eer sten wees Joke Smit op het belang van de verkorting van de werk week voor mannen en vrouwen, aldus de Jury. In haar dankwoord noemde Joke Smit de schrijfster Annie Romein- Verschoor „het voorbeeld van een vrouw die als individu de hinder nissen heeft overwonnen die vrou wen als mensensoort in de weg worden gelegd". Zij schetste de ontwikkeling van de feministische beweging in Nederland waarbij twee golven worden onderschei den. De eerste liep volgens Joke Smit stuk op het feit dat het patri archaat werd onderschat. Ze noemde de eisen van toen: recht op arbeid, goed onderwijs, gelijke betaling „nog altijd actueel" De tweede golf. die begon in 1968, moest volgens haar de strijd aan binden tegen de heersende opvat ting als zou de emancipatie vol tooid zijn. hetgeen volgens Joke Smit niet het geval is. Zij noemde als voornaamste zaken die de vrouwen moeten nastreven wil er ooit sprake zijn van gelijke kan sen: herverdeling van het werk binnen- en buitenshuis, alle beroe pen openstellen voor vrouwen en een eerlijke verdeling van alle macht. Om dit te bereiken moeten vrou wen macht krijgen door samen werking en het opbouwen van ei gen organisaties bij voorbeeld bin nen de vakbeweging, aldus Joke Smit Het vrouwencollectief Blijf van mijn Lijf kreeg de Harriët Freezer ring uit waardering en bewonde ring voor het werk. het opvangen van mishandelde vrouwen. Vervolg van pagina 1 Van Agt verweerde zich met de op merking dat een Europese raad niet de kennis heeft om een grondig voor stel te doen en vandaar dat op voor stel van de Westduitsers niet alleen de landbouwministers, maar ook die van financiën bij de uitwering van deze ideeën zullen worden betrokken. Men verwacht ook suggesties van de Britten zelf maar in welke richting die zouden moeten gaan kon nie mand zeggen. Naast deze voorstellen bleef de EG het aanbod handhaven om de Britten binnen het mechanis me aan ongeveer anderhalf miljoen te helpen mits de gemeenschapsregels niet in het gedrang komen en die oplossing niet leidt tot een verhoging van de BTW-afdracht aan de EG-kas. die tot nu toe aan het plafond van een procent zit. Het hele pakket zou op nieuw aan de orde moeten komen op de volgende top. die de nieuwe Itali aanse voorzitter premier Cossiga en kele maanden zal vervroegen. Zoals het er nu uitziet komen de regerings leiders eind Januari, begin februari weer bij elkaar Die schapei.vleeskwestie heeft de af gelopen weken al tot heftige ruzies tussen Londen en Parijs geleid en Thatcher toonde gisteravond niet de geringste bereidheid in te gaan op Giscards wensen. Ten aanzien van de energie kregen de Fransen steun van ondermeer de Westduitsers. Bonds kanselier Helmut Schmidt maakte duidelijk dat de Britten zeker waar het de Noordzee-olle betreft wel eens wat meer „gemeenschapszin" zouden mogen tonen in plaats van de prijs van de olie op te jagen in een tempo Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De federatieraad van de FNV en de ver bondsraad van het CNV hebben hun onderhandelingsdelefja ties gemachtigd om het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid vandaag voort te zetten. Uitgangspunt voor het gesprek tus sen de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties is een nota. die gisteren na twaalf uur werken is op gesteld door de looncommissie van de stichting. In de looncommissie hebben deskundigen van werkgevers en vakbeweging zitting. Volgens een woordvoerder van het CNV is er een „handzaam" stuk uit de bus gekomen. Of de verbondsraad er positief of negatief over heeft geoor deeld wilde hij niet zeggen, maar hij zei wel dat het CNV vandaag niet naar het overleg gaat met de gedach te „gooi maar in de prullenbak". De nota van de looncommissie kan volgens hem worden beschouwd als een ontwerp voor een centraal ak koord of althans als ontwerp-richtlij- nen voor de CAO-onderhandelingen in de bedrijfstakken Er staat een loonparagraaf in (inclusief voorstel len voor de beloning van vuil en zwaar werk en voor de ongemakken van de ploegendiensten), alsmede aanbevelingen op het gebied van het arbeidsmarktbeleid en voor arbeids tijdverkorting in 1980 en op de mid dellange termijn. Een FNV-woordvoerdti verwachtte een lang en moeizaam gesprek. Tot nu toe hebben de zeven voorzitters in de stichting oriënterende besprekin gen gevoerd. Vandaag wordt er voor het eerst „echt" onderhandeld. Op de hoofdpunten de arbeidstijdverkor ting en de loonontwikkeling is er tussen werkgevers en vakbeweging nog nauwelijks toenadering. De par tijen zijn het er wel over eens dat er afspraken moeten komen over het arbeidsvoorwaardenbeleid op de middellange termijn ring schrijven enkele tientallen leden en kaderleden uit verschillende bon den dat zij de gang van zaken bij het landelijk overleg tussen vakcentra les, ondernemersorganisaties (en re gering) over het komende arbeids voorwaardenbeleid uiterst verontrus tend vinden Zij keren Zich tegen het „van allerwe- ge afgewezen matigingsbeleid" en te gen het top-overleg. „dat toch weer gevaren in zich houdt van het aan banden leggen van de onderhandelin gen in de afzonderlijke bedrijven en bedrijfstakken via onaanvaardbare centrale voorschriften". „Centrale af spraken of richtlijnen die voorbij gaan aan de realiteit van de eisen die in de vakbeweging en daarbuiten zijn gesteld, zijn bij voorbaat gedoemd te mislukken." schrijven de verontruste leden De verklaring is gistermorgen aan het federatiebestuur van de FNV aangeboden ADVERTENTIE Verklaring Dat met name de FNV door het meer radicale deel van haar achterban met argusogen wordt gevolgd, bleek giste ren uit een „verklaring van verontrus te vakbondsmensen" In die verkla- 'Wi| ziin teruggegaan van het visionaire naar het kleine, van de massale demonstraties naar de woonkamer. Van het buitengebeuren naar de oude individuele behoefte aan eenvoudig geluk en nabije warmte.' Henk Sitér in de nieuwe Zero over do laren 70: de iacht op onszelf en op de relatie I NU IN DC IOOSK en gezondheid", georgani seerd door de stichting Hoge re school voor gezondheids zorg. dat nog hoger ligt dan dat van de OPEC-landen. Maar ook op dat punt heeft Margaret Thatcher weinig ge voel laten zien. Zij probeerde gister avond omstandig uit te leggen dat alle verwijten aan het adres van de Britten geen hout snijden. Tussenoplossing De Nederlandse premier Van Agt' en zijn minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw durfden gistermid dag de stelling wel aan dat zij er aan hebben bijgedragen dat het niet nu al tot een breuk is gekomen, een breük die er vele malen tijdens het twee daagse oveleg heeft ingezeten. Neder land had. mede namens België en Luxemburg en met kennelijke in stemming van de Ieren een tussenop lossing voorgesteld. Daarbij zou Groot-Brittannië genoegdoening moeten krijgen via een wijziging van het landbouwbeleid en van het regio nale beleid Wat dat laatste betreft zou het percentage vastliggende toe wijzingen aan de EG-landen. de zoge heten quota moeten worden terugge bracht ten gunste van het vrij toe- wijsbare deel van het fonds Niet alleen de Britten zouden hiervan profijt kunnen hebben maar ook de andere twee arme landen Italië en Ierland. Hoe de wijziging van het landbouwbeleid precies in zijn werk zou moeten gaan was ook gistermid dag niet duidelijk. Premier Vön Agt wilde niet zomaar een voorstel van Europees commissaris Gunderlach overnemen die voor 1980 minder ster ke stijging van de kosten van 1 mil jard wil realiseren. Van onze sociaal-economi sche redactie UTRECHT ..Het kunnen innemen van een plaats in het arbeidsbestel is een belangrij ke voorwaarde voor het men selijk welzijn. In een maat schappij met veel werklozen en arbeidsongeschikten is hu manisering en een rechtvaar dige verdeling van de be schikbare arbeid vereist". Dit zei prof. dr Van Strien, hoog leraar arbeidspsychologie aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen gisteren in Utrecht tij dens het symposium „arbeid ADVERTENTIES 'En hier kwam de Profeet, acht jaar na zijn verbanning uit Mekka, zegevierend maar nederig terug om te zien hoe de afgoden op zijn teken van hun voetstuk werden gegooid. Labbaika! den gegt Gorf nu ler ben ik!' in öp n.PG-.vf- Zero Muhammad Abc'';'Rauf m Mekkd rj^ wedergeboorte van de islam Prof van Strien pleitte in Zijn fede voor een herwaardering van de ar beid. „Je zou binnen tien jaar de maatschappij moeten heropvoeden en een denkpatroon creëren waarin de arbeid een heel bescheiden rol zou moeten Innemen. De waarde van het werk zou moeten veranderen", aldus prof. Van Strien Desastreus Beleidsmedewerker Hoogland van de FNV zei dat de FNV ook een herwaar dering wil bewerkstelligen, maar dat dat niet gerealiseerd kan worden •door bij voorbeeld een „arbeidsloos inkomen". „Dat kunnen wij ons als vakbeweging niet veroorloven". Over de relatie tussen arbeid en gezond heid zei Hoogland dat de toename van mensen in de WAO destrasteus is geworden. „Steeds meer mensen doen een beroep op de WAO Wan neer hier niets tegen gedaan wordt, wanneer er geen goede plannen wor den ontwikkeld zullen er in het Jaar 2000 ruim een miljoen nlet-actieven in Nederland zijn." Hoogland is van mening dat er binnen de WAO een onderscheid moet worden gemaakt tussen de medische arbeidsonge schikten en de arbeidskundige-ar beidsongeschikten „Ook moet de aantrekkingskracht van de WAO ver dwljnen en moet tegen worden ge gaan dat bedrijven mensen geruis loos laten afvloeien naar de WAO' Wat dat laatste betreft beaamde se Cretans Cnossen van de Christelijke Werkgevers Organisatie NCV dat In drijven nlet-produktleve werknemers inderdaad te gemakkelijk de WAO inschuiven, „maar", aldus Cnossen. „ook wordt het de mensen te gemak kelijk gemaakt naar dp WAO te gaan Er moeten regelingen komen die strenge voorwaarden stellen aan het beroep doen op een sociale verzeke ring Verdeling voor de mooiste modellen auto's, vliegtuigen en schepen J de Voogd. Tweede Kamerlid voor de VVD wees op de maatregelen ïn het kader van Bestek '81 die voor een terugdringing van de werkloosheid en de collectieve lasten heeft gezorgd „Wanneer Bestek '81 er niet zou zijn geweest, dan hadden we nu met heel wat meer werklozen gezeten", aldus de Voogd Volgens C. Poppe. Tweede Kamerlid voor de Partij van de Ar beid is er een oneerlijke verdeling In het aantal beschikbare arbeidsplaat sen in ons land „Dat komt omdat in ons economische stelsel de eisen van de ondernemers zo hoog zijn dat d» minst produktieven er het eerst uil vliegen." r uitgebreide kieurenbrochuit l'itgeslapen landgenoten worden opgeruimd wakkér na een gegarandeerd goede nachtrust op Norma Matrassen en Boxspringv ii Virma h>Mhu- i:i 5H30 AA iv.*mriT Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9