'Revolutie Iran treft Egypte' V L* Carter verhoogt defensiebudget Caribisch gebied bloeit bij naijver Carter-Castro Frans wetsvoorstel abortus is aanvaard 'Nog steeds hevige gevechten in Mekka' Onderzoek verdeling van hulp in Cambodja Internationale Rode Kruis en Unicef Om Senaat mild te stemmen Levenslang voor Angelika Speitel Togo naar stembus Portugese premier ontkent problemen Washington straft Chili voor houding in zaak-Letelier ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE BANGKOK. GENEVE (Reu ter. AFP, AP) Het Interna tionale Rode Kruis en het kin derfonds Unicef van de Vere nigde Naties hebben gisteren aangekondigd te zullen on derzoeken waarom het groot ste deel van de voedselhulp, die naar Cambodja is ge stuurd nog steeds niet de mensen die het het hardst no dig hebben heeft bereikt. ..We weten dat het voedsel aankomt in Cambodja Maar erg weinig ervan bereikt de bevolking", aldus Unicef woordvoerder Donald Allen in Gene ve. Hij zei dat de situatie uitermate ernstig was. Allen zei dat de directeur van het Internationale Rode Kruis, Jean-Pierre Hocke volgende week naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zou vliegen om daar de zaak te bespreken met functionaris sen van het bewind van Heng Samrin. Een top-man van Unicef zal naar Bangkok vliegen om daar de voedsel hulp te bespreken die naar de Cam- bodjaans-Thaise grens vervoerd wordt. Gevreesd wordt dat de hulp die via de grens aan hongerende Cambodjanen wordt geleverd voor een belangrijk deel terecht komt bij de Rode Khmer-troepen van Pol Pot, die het bewind van Heng Samrin en het Vietnamese leger in Cambodja bestrijden. Allen zei nog dat er berichten waren dat 90 procent van de hulp die via de Cambodjaanse haven Kompong Bom en de hoofdstad Phnom Penh naar Cambodja gaat. nog steeds in opslag plaatsen ligt opgeborgen. Hij zei ech ter niet over concrete bewijzen te beschikken waaruit zou blijken dat de Vietnamese autoriteiten de voed selvoorraden gebruikten voor hun ei gen troepen, of dat ze de hulp welbe wust aan het Cambodjaanse volk onthielden. Vluchtelingen uit zeer verschillende delen van Cambodja, die de afgelo pen weken de Thaise grens overkwa men. zeggen evenwel dat Vietnamese soldaten wel voedselvoorraden in be slag nemen en ook een Franse delega tie had duidelijke twijfels over de verdeling van de hulp in Cambodja. Europese diplomaten in Bangkok meenden gisteren dat van de 20.000 ton hulpgoederen die Cambodja zijn binnen gebracht slechts 500 ton ver deeld zijn. Unicef en het Internationale Rode Kruis hebben steeds gezegd voldoen de vertrouwen te hebben in het be wind van Heng Samrin om door te gaan met de hulp, ook al werden er bepaalde risico's genomen Met de aankondiging van het onderzoek lijkt het vertrouwen toch wat minder te zijn. Bij de Amerikaanse ambassade in Bangkok zijn gisteren vier bommen tot ontploffing gebracht, zonder dat er gewonden vielen of materiële scha de werd aangebracht. Een woord voerder van de ambassade zei dat enkele Amerikaanse ambassades in de wereld waren gesloten vanwege de islamitische rouw dag, maar hij gaf geen enkel bewijs dat de ontploffin gen in verband zouden staan met anti-Amerikaanse gevoelens bij de moslim-minderheid in Thailand. TEHERAN, WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) Als Egypte de uit Iran verdreven sjah Reza Pahlevi zal toelaten dan zal de Iraanse islamitische revolutie zich uitbreiden tot Egypte en zal president Anwar Sat aan de kant gezet worden. Dat is de algemene overtuiging in Iran, nadat de Egyptische president opnieuw aankondigde dat de sjah welkom was in zijn land. Eerder op de dag had de Mexicaanse regering laten weten dat de sjah niet meer in Mexico zou worden toegelaten. Een drie man sterke Iraanse delega tie. onder wie een ayatollah, die giste ren in Parijs kwam om aan de Franse regering de doeleinden van de Iraan se revolutie uit te leggen, zei dat als de sjah dan niet naar Iran terugge stuurd werd hij het beste naar Egypte kon gaan, omdat dan de Iraanse revo lutie zich sneller zou verspreiden. Egypte zou bereiken en de sjah als nog naar Iran gehaald zou worden. De woordvoerder van de delegatie. Mohammed All Hadi, noemde de sjah ,.de Hitler van het Midden-Oosten, verantwoordelijk voor de dood van honderdduizend mensen". Voordat de delegatie Frankrijk binnenkwam was er een reis gemaakt langs Alge rije en Libië en vooral de Libische leider Moammar Khaddaffi had de Iraniërs verzekerd geheel en al aan de kant van Iran te staan. ,,Als de Vere nigde Staten Iran aanvallen, zal Libië niet alleen zijn olie-toevoer stoppen, maar ook andere maatregelen ne men". aldus Hadi. die echter geen details gaf over die maatregelen. Op de vraag of de delegatie ook zou proberen de vroegere Iraanse premier Shapoer Bakhtiar, die momenteel in Frankrijk woont, naar Iran te laten uitwijzen, antwoordde de Iraanse am bassadeur in Parijs. Shamseddin Amiralai: „nee, de Franse regering wil die misdadiger niet uitleveren en wij kunnen er niets aan doen". Volgens de woordvoerder van de Egyptische president Sadat staat er op de luchthaven van Cairo een Boeing 707 klaar om de sjah te halen. ..als deze naar Egypte wil komen". Egypte wil de sjah op humanitaire gronden wel toelaten, „niet op politie ke De Egyptische ambassadeur in Washington heeft de sjah en de Ame rikaanse regering hiervan op de hoog te gebracht. Sadat had al enkele ma len gezegd dat de sjah welkom was in Egypte voor een medische behande ling en Sadat herhaalde zijn bereid heid enkele uren nadat in Mexico de minister van buitenlandse zaken. Jor ge Castaneda had aangekondigd dat de sjah in zijn land geen nieuwe ver blijfsvergunning zou krijgen. Het op nieuw toelaten van de sjah „zou niet in het belang zijn van het land", aldus de minister. De bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran juichten het besluit van Mexico even hard toe als ze dat van Egypte afkraakten. Het besluit van Mexico noemden ze een kleine stap naar de overwinning, maar hun houding tegenover de Vere nigde Staten en de gijzelaars zou er niet door veranderen. „Als de sjah uit Amerika vertrekt zullen wij spoedig daarna de gijzelaars wegens spionage berechten, dat wil zeggen zodra de sjah in een land bulten Amerika wordt toegelaten". In Washington zeiden woordvoerders van het ministerie van buitenlandse zaken dat het Mexicaanse besluit het beleid van president Carter niet zou beïnvloeden. „We hebben gezegd dat de sjah mocht beslissen wanneer en waarheen hij wil vertrekken, en daar houden we ons aan." Wel was er spra ke van teleurstelling over het Mexi caanse besluit. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky sluit niet uit dat zijn land de sjah politiek asiel zal verlenen, als hij daarom vraagt. Kreisky zei dat er geen juridische gronden bestaan waarop wij hem de toegang zouden kunnen weigeren. „Maar dat wil nog niet zeggen dat ik hem al heb uitge nodigd", aldus Kreisky. De sjah zelf heeft gisteren een woord voerder laten vertellen nog steeds van plan te zijn Amerika te verlaten en dat hij de Amerikaanse regering heeft gevraagd hem daarbij behulp zaam te zijn. De man zei er niet bij waarhéén de sjah dan wel zou willen. Net als de bezetters van de ambassa de in Teheran is de nieuwe minister van buitenlandse zaken van Iran, Sa- degh Ghotbzadeh van mening dat het voor de bezetting van de ambas sade niet veel uitmaakt of de sjah naar een ander land vertrekt. Volgens hem is Washington ook dan nog steeds verantwoordelijk. Hij vertelde gisteren dat Iran de VS voorstellen had gedaan over de wijze waarop de sjah naar Iran zou moeten worden overgebracht. „Ten eerste moeten de VS de sjah tot een misdadiger verkla ren. Daarna moeten de VS een team van internationale juristen (die wij uitzoeken) accepteren die de zaak moeten onderzoeken. Ten derde moet Washington de resultaten van dit on derzoek aanvaarden en tegen die tijd kunnen ze de sjah gemakkelijk hier heen sturen". Onder de bezetters zouden zich ook vrouwen en kinderen bevinden. Bij de gevechten zijn volgens dezelfde bron ongeveer 400 mensen om het leven gekomen, voor het merendeel Islamieten die in de moskee aan het bidden waren. De zegsman verklaarde dat het plan was om het bewind van de koninklij ke familie in Saoedie-Arabië omver te werpen en daar een republiek uit te roepen. De meeste bezetters waren volgens deze zegsman leden van soennitische en sji'itische stammen. Hij wees er nadrukkelijk op dat zijn beweging geen betrekkingen onder houdt met de „Mohammedaanse broederschap", een beweging die vol gens hem aan de leiband van het Amerikaanse imperialisme loopt. Ook banden met de beweging van ajatoilah Khomeini in Iran werden ontkend, al is de „revolutie van het Arabische schiereiland" het eens met het standpunt van de Iranse geeste lijke leider. Islamieten, die wilden bidden in de Grote Moskee zijn gisteren gewoon de moskee binnengegaan. De Arabi sche autoriteiten weigerden gisteren te zeggen wat er in werkelijkheid aan de hand was in de moskee. Er heerste een doodse stilte. Vrijdag is rustdag in Islamitische landen. ADVERTENTIE DEKORENAER is fijn, z'n prijs verrassencfklein. V v Maak medische hulp voor het Palestijnse volk mogelijk MEDISCH KOMITEE PALESTINA GIRO 3168300 WASHINGTON (Rei'ter, AFP, AP) President Carter heeft het Amerikaanse defensiebudget drastisch verhoogd om de Senaat te bewegen het tweede SALT-verdrag met de Sowjet Unie goed te keuren. De Verenigde Staten gaan in 1981 veertig miljard gulden meer uitgeven en verhogen het budget met vier tot vijf procent de komende vijf jaar. DüSSELDORF (DPA. AP. Reuter) Angelika Speitel. een van de leden van de „Rote Armee Fraktion" is in Düsseldorf veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf wegens moord en poging tot moord op twee Westduitse politieagenten. Angelika Speitel die in september 1978 werd aangehouden na een schietpartij in een bos. waar bij haar vried Michaël Knoll werd doodgeschoten werd ook beschuldigd van het regelen van schuilplaatsen voor leden van de Baader-Meinhof- groep. Angelika raakte bij het vuur gevecht gewond, evenals een politie agent. Een andere politieman werd gedood. Tegen Angelika Speitel loopt nog een gerechtelijk onderzoek in verband met de moord op de Westduitse pro cureur-generaal Buback, werkgevers voorzitter Schleyer en bankier Ponto Angelika Speitel zou gezegd hebben dat zij aan deze moorden heeft deelgenomen. De meeste leden van de senaatscom missie voor de strijdkrachten verzet ten zich tegen ratificatie van dit twee de verdrag tot beperking van de stra tegische wapens. Naar verwacht zal deze commissie volgende week stem men over SALT-2. Eind december of begin januari spreekt de volledige senaat zich uit over het verdrag. De Verenigde Staten zullen in 1981 ongeveer 320 miljard gulden uitgeven aan defensie, dat betekent een verho ging met vijf procent. Normaal ge sproken wordt het budget jaarlijks met drie procent verhoogd om gelijke tred te kunnen houden met de in flatie. De verhoging van de defensieuitga ven zal vooral worden gebruikt om de Amerikaanse interventiemacht van de grond te krijgen. Zo'n leger zou moeten worden ingezet bij moeilijk heden in het gebied rondom de Perzi sche Golf. De Sowjet-Unie gaat de komende da gen troepen terugtrekken uit Oost- Duitsland. zoals president Brezjnew in oktober al aankondigde. Oost- Duitsland heeft journalisten uitgeno digd om de terugtrekking van de 20.000 militairen en 1.000 tanks bij te Jonge demonstranten in Teheran tonen hun strijdlust en een foto van Amerikaanse politiemannen die een Iraanse student tegen een muur in bedwang houden. BEIROET (AFP, AP) In de grote moskee van Mekka bieden nog steeds ongeveer 300 mensen weerstand en wordt nog hevig gevochten, zo werd gisteren meegedeeld aan een Franse journalist door een woordvoerder van de „revolutie van het Arabische schiereiland". Dit is een beweging die bij de bezet ting is betrokken. PARIJS (AFP, AP) Na een langdurig vaak emotioneel debat heeft de Franse Nationale Assemblée het wetsvoorstel voor abortus goedgekeurd. Van de parlementsleden waren 271 voor legalisering van abortus binnen de eerste tien weken van de zwangerschap. 201 parlementsleden waren tegen. De nu goedgekeurde regeling werd de laatste vijf jaar al toegepast, maar vond grote weerstanden in vooral kerkelijke kringen. De regeling staat bekend als de wet-Veil, genoemd naac de huidige voorzitter van het Europese Parlement, Simone Veil, die destijds minister van volksge zondheid was in Frankrijk. De wet bepaalt dat een arts die zelf geen abortus wil verrichten zijn pa tiënt volledig moet inlichten over alle mogelijkheden die er bestaan op dit gebied. De straffen voor vrouwen die illegaal abortus laten plegen zijn aan zienlijk verzwaard. Meisjes die nog geen achttien jaar zijn hebben toe stemming van hun ouders nodig. De ingreep zal verder niet worden ver goed door het ziekenfonds en kan alleen plaatshebben bij vrouwen die minstens drie maanden in Frankrijk hebben gewoond. zien als een stunt voor de verkiezin gen in 1981. Naast de meeste gaullis ten stemden ook ongeveer de helft van de parlementsleden van de partij van president Giscard tegen. Com munisten en socialisten waren voor. Opvallend bij de debatten was dat het woord abortus werd vermeden. In plaats daarvan werd gesproken over „vrijwillige zwangerschapsonderbre king". vaak afgekort door IVG. Het wetsvoorstel voor de abortus moet nu nog worden aangenomen door de Franse senaat. wonen. De terugtrekking werd door de Sowjet-Unie gebracht als een ge baar om de Westerse wereld gunstig te stemmen Van onze correspondent LISSABON Premier Maria de Lur- des Plntasilgo ontkende gisteren dat er problemen binnen haar kabinet zouden zijn gerezen over de sociaal- economische maatregelen waartoe de regering onlangs besloten heeft De Portugese premier zei dat er geen verschillen van mening bestaan tus sen haar en de minister van financiën Sousa Franco. Een van de laatste kabinetsvergade ringen, vanwege het bijzondere be lang ervan voorgezeten door presi- dent Eanes. besloot tot het afschaf- fen van het loonplafond. het optrek ken van de ouderdomsuitkeringen, en een aantal financiële maatregelen zoals het verlagen van de rente van de bank van Portugal en verminde- ring van de glijdende devaluatie van de escudo. Conservatieve kranten meldden deze week dat de minister van financiën. Sousa Franco, onmiddellijk na de verkiezingen zijn ontslag wil indie nen, omdat hij het met deze maatre gelen niet eens zou zijn. Ook de direc tie van de bank van Portugal zou niet bereid zijn de maatregelen uit te voe ren. Volgens de laatste berichten, die premier Plntasilgo niet noemde, zou de minister van financiën uitsluitend bezwaren hebben tegen de verlaging van de rentevoet. Door die verlaging worden de kredietmogelijkheden ver ruimd maar zou de betalingsbalans die het laatste jaar aanmerkelijk ver beterd is. weer gevaar kunnen lopen. Aangenomen wordt dat de uitvoering van de maatregelen is opgeschort to^ volgende week. Intussen zou het nog niet zeker zijn of president Eanes volgende week al het ontslag van Pintasilgo zal aanvaarden. Het kabi net zou in functie kunnen blijven to({ de formatie van een nieuwe regering of in ieder geval de gemeenteraads verkiezingen die 16 december gehou den zullen worden. In het debat dat vier dagen duurde kwamen 130 amendementen aan de orde, die alle werden afgewezen. De belangrijkste wijzigingsvoorstellen gingen om betaling van de kosten door het ziekenfonds en de beperkte tijdsduur van vijf jaar voor de nieuwe abortusregeling. Veel Gaullisten, on der wie Jacques Chirac stemden nu tegen het wetsvoorstel, terwijl zij zich in 1974 voorstander verklaarden van de wet-Veil. Chirac verklaarde dat WASHINGTON (Reuter) De Vere nigde Staten gaan de diplomatieke, economisch een militaire banden met Chili tot het minimum beperken. Washington beschuldigde gistereè Chili van „intemtionaal terrorisme" naar aanleiding van het Chileense optreden na de moord op Orlande Leteller ln 1976 LOME (Reuter) In de Westafri- kaanse staat Togo zullen verkiezin gen voor een parlement en voor het presidentschap worden gehouden, zo heeft de enige partij van het land besloten. Sinds president Eyadema in 1967 de macht greep, heeft Togo geen parlement meer gehad. Overi gens zal Eyadema de enige kandidaat voor het presidentschap zijn. Met het uitschrijven van verkiezin gen volgt Togo een algemene tendens in West-Afrika. Eerder kregen Ghana en Nigeria via de stembus een burger regering, na jaren van militair be stuur. en eerder deze maand zijn ook in Togo's marxistische buurland Be- zijn geweten hem niet toestond voor verkiezingen gehouden. Een da-' ton. Drie Chileense officiers werden de wet te stemmen. Deze mededeling tum voor ae verkiezingen is nog niet hiervoor berecht, maar Chili heeft van Chirac wordt overigens meer ge- vastgesteld altijd geweigerd deze uit te leveren Woordvoerder Hoddlng Carter zei dat de betrekkingen wordenbeperkt door het betreurenswaardige gedrag vaö Chili in de zaak Letelier. Met name de weigering een volledig onderzok in te stellen nar de moord zit Washington erg hoog. Letelier werd vermoord in Washing- door Wim Jansen Als een nachtkaars is de crisis tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie over de Russische aanwezigheid op Cuba uitgegaan. „Een nepcrisis, een komedie" noemde de Cubaanse president Fidel Castro het conflict. De Amerikaanse regisseurs die het spel hoog speelden hadden met dit theaterstuk echter een serieuze bedoeling: het Caribisch gebied onder controle van de Verenigde Staten houden. De Amerikanen zijn de aanwezigheid van „een speciale Russische gevechtsbrigade" op een steenworp afstand van de kust van Florida al weer bijna vergeten. De crisis is voorbij, ook al is er geen enkele Rus voor de dreigende woorden van president Carter op de vlucht geslagen. Het doel is bereikt: het Amerikaanse leger heeft zijn positie in het Caribisch gebied versterkt en zijn tanden mogen laten zien. Dat laatste gebeurde in de nadagen van de crisis, toen enige duizenden Amerikaanse militairen het Cubaanse eiland bestormden op de enige plaats waar zij dat zonder risico konden doen: hun eigen basis Guantana- mo. Het ruim een miljoen gulden kostende militaire machtsvertoon mocht tegen alle gewoonten in worden bijgewoond door een legertje Amerikaanse Journalisten. Op die manier kon ook het thuisfront ervan overtuigd raken dat de Stars en Stripes in de Caribische Zee nog gezien mogen worden. Ideologie Hiermee is de crisis teruggebracht tot zijn ware proporties: een strijd tussen Cuba en de Verenigde Staten om de gunst van de lange sliert tropische eilanden tussen Flori da en Venezuela. Cuba is niet langer meer een ideologisch eiland, omgeven met vijan dig gezinde staatjes. Steeds meer eilanden, de meeste nog maar net onafhankelijk, zoe ken bij Cuba steun voor hun ontwikkeling. Castro exporteert naar deze landen gretig artsen en onderwijzers en daarmee vre zen de Verenigde Staten ook de commu nistische ideologie. Amerika beschouwt de Caribische Zee als een belangrijk strategisch gebied. Het vormt de toegang tot het Panamakanaal en een doorvoergebied voor een groot deel van de door de Verenigde Staten verbruikte olie. Venezuela. Mexico en Trinidad-Tobago zijn belangrijke leveranciers van aardolie, die weer op andere eilanden wordt geraffi neerd Bovendien is de Caribische Zee een soort binnenzee van het strategisch belang rijke Midden-Amerika, het centrum van een enorm continent. Carter heeft de twee Cubacrisis tevens aan gegrepen om de splonagevluchten boven het eiland te hervatten. En in Key West. in de Amerikaanse staat Florida, komt een speciale troepenmacht, als tegenwicht voor de Russische soldaten op Cuba. en tevens als een parate eenheid die zo nodig in kan grijpen op een van de vele eilanden in dit gebied Washington heeft het afgelopen Jaar dan ook alle reden gehad zich zorgen te maken over de ontwikkelingen hier Jamaica, een belangrijke bauxietproducent, heeft al lan- gere tijd slechte betrekkingen met de Ame- Ol33tJ6S rikanen, die met een economische boycot nogal overspannen reageerden op het socia listisch experiment van premier Manley. Ook Guyana zoekt liever steun bij Castro dan bij Carter In maart van dit jaar maakte een staats greep op het eiland Grenada een einde aan het bewind van Eric Gairey. Deze president bezat zowel het imago van een tiran als van een dorpsgek. Hij wist de hele wereld te verbazen door voor de Verenigde Naties lange redevoeringen te houden over allerlei mystieke zaken en buitenaardse wezens, terwijl zijn privéleger het eiland terroriseer de. Het groepje intellectuelen, dat zonder bloedvergieten de macht over nam, zocht onmiddellijk toenadering tot Cuba. Ook in veel andere staatjes, soms nauwe lijks groter dan de Waddeneilanden, rom melt het Begin juli behaalde op St. Lucia de socialistische Arbeiderspartij een duide lijke verkiezingsoverwinning. Andere voor malig Britse eilandjes zoals Antigua en St. Vincent, laten herhaaldelijk blijken niet zo blij te zijn met de grote afhankelijkheid van de Verenigde Staten Zelfs op de anders zo rustige Franse Antillen geven stakingen en demonstraties aan dat er veranderingen op komst zijn. Cuba schaart zich al bij voorbaat achter een eventuele omwenteling Op de topconferen tie van nlet-gebonden landen ln Havana betuigde men steun aan de „anti-kolonialis tische strijd" van de Franse gebiedsdelen De inwoners van deze eilanden en van Frans Guayana lijken echter niet te zitten springen om onafhankelijkheid van geld schieter Frankrijk. Hetzelfde geldt voor Puerto Rico, het para depaardje van de Cubaanse strijd tegen het imperialisme. Iedere Cubaan weet te verha len van de heroïsche bevrijdlngsstrijd van het volk van Puerto Rlco tegen zijn Ameri kaanse onderdrukkers. De Cubaanse steun voor deze strijd is vrijwel geheel verbaal, want een brede steun voor onafhankelijk heid is er onder de bevolking van Puerto Rico nog niet te vinden Wel zijn veel bewo ners tegen de plannen om van het eiland de 51ste staat van de VS te maken. Maar meer om practische redenen, zoals de afschaffing van het Spaans als officiële taal, dan om het principe. Vals President Carter van de Verenigde Staten is er met de stationering van de speciale troe penmacht in Key West blijkbaar nog niet helemaal gerust op. Op een conferentie over handel en ontwikkeling in het Caribisch gebied, deze week In Miami, waarschuwde hij de landen in dit gebied voor de toenade ringspogingen van Fidel Castro. „De toe komst van het Caribisch gebied ligt in de eigen tradities en capaciteiten van deze landen, niet in de valse beloften van een buitenlands model," aldus Carter. Hij doelde daarmee zonder ze bij de naam te noemen op de landen die de versterking van de Amerikaanse aanwezig heid in de Caribische zee hadden aangeval len. Naast de gebruikelijke tirade van Cuba protesteerden vorige maand ook Jamaica, Guyana. Grenada en St. Lucia tegen de Amerikaanse pogingen de „Cuba-crisis" te gebruiken om een steviger greep op het gebied te krijgen. „Om vrijheid, gerechtig heid. onafhankelijkheid en een beter be staan te verkrijgen, is een goede samenwer king nodig met degene die uitgaat van echte ontwikkeling en democratie," luidde Carters uitnodiging aan de Caribische landen. Deze landen varen overigens wel bij de strijd om invloed tussen Cuba en de Vere nigde Staten. Als antwoord op de speciale Amerikaanse troepenmacht verhoogde Cuba de steun aan een aantal Caribische staatjes. En Carter maakte donderdag be kend dat de Amerikaanse hulp aan de lan den in dit gebied zal worden verdubbel^. Nadat twee maanden geleden de stormen David en Frederic enorme schade hadden aangericht op Dominica en de Dominicaan se Republiek, waren de Verenigde Staten er als de kippen bij om noodhulp te geven. Geen keus De hulp van Cuba én van de Verenigd^ Staten wordt dankbaar aanvaard, maar de ontvangers haasten zich meestal te verkla ren dat dit geen keuze betekent voor eefi van de ideologieën Zo bagatelliseert Mauri ce Bishop, premier van Grenada, voortdij- rend de aanwezigheid van Cubaanse artsen en onderwijzers op zijn eiland. Hij zegt zeker geen tweede Cuba op zijn eiland te willen maken. Venezuela werpt zich nu op als de gulden middenweg. Het bezoek van Bishop aan Venezuela de afgelopen week was er een in een lange reeks van officiële ontvangsten van staatshoofden uit het Caribisch gebie^ De christen-democratische president van Venezuela, Herrera Campins, beschouwt het als zijn opdracht de vrede in dit deel van de wereld te bewaren Zijn pogingen zouden de spanning ln dit gebied, die door de sandinlstische revolutie in Nicaragua en dc voortdurende onrust ln El Salvador en Ouatemala nog wordt ver sterkt. wat weg kunnen nemen. Begin dit jaar zag het er nog veelbelovend uit: Carter en Castro dachten regelmatig hardop over het herstel van diplomatieke betrekkingen Die hoop is voorlopig vervlogen. „Normale betrekkingen met Cuba zijn onmogelijk," concludeerde donderdag een naaste mede werker van Cafter. „Wij verzetten ons tegen Cuba's avonturisme en we zullen dat blij ven doen." zei hij

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7