De ARP houdt voet bij stuk Hofstra Trouw Commentaar POLITIEK Albeda voelt voor andere werkloosheidsuitkering niet bekend, toch in een boek De duivel en Beëlzebub (2) DE VRÜE VOGEL VAN HET RUKE WESTEN. stuur 'n brief kale kip alleen po's verkochte adel ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET De duivel en Beëlzebub (1) Dc/c week heeft De Nederlamlsche Bank de officiële rentetarieven ver hoogd met een vol procent. Drie we ken geleden zette prof. Weitenberg. onder-directeur van het centraal plan bureau. opeen conferentie san christe lijke werkgevers uiteen hoe de h25 immi nieuwe werkzoekenden van de jaren tachtig aan een haan geholpen kunnen worden. Het zijn twee nieuwsfeiten uit de afge lopen novemberinaand. die ogen schijnlijk niets met elkaar te maken hebben. Toch is er een verband. De conclusie van Weitenbergs betoog was dat de koopkracht van de doorsnee werknemer in de jaren tachtig wel niet gehandhaafd zal kunnen worden. De redenering luidde at de kostenstijging in Nederlandse bedrijven elk jaar één procent zou moeten achterblijven bij die van concurrerende bedrijven in het huitcnladn. Alleen dan zullen Neder landse bedrijven erin slagen hun afzet voldoende te vergroten De produktiegroei. die aldus mogelijk wordt schept extra werkgelegenheid en levert voor de overheid de nodige financiële middelen om ook in de col lectieve sector tot meer arbeidsplaat sen te komen, zodat uiteindelijk de 625.000 werkzoekenden ergens aan de slag kunnen. De kostenstijging moet dus achterblijven bij de concurrenten, en Weitenberg dacht daarbij vooral aan de loonkosten. Terecht, want dat is de grootste kostenpost in de meeste bedrijven. I r zal in dit land nog heel wal afge praat moeten worden, voor dit draai boek van prof. Weitenberg ooit in uitvoering genomen zou worden En zelfs dan is succes niet verzekerd. Be drijven zouden dan wellicht hun pro- duktcn kunnen aanbieden voor een lagere prijs in guldens Maar wanneer daarbij buitenlandse munteenheden in dezelfde mate in waarde zouden zak ken ten opzichte van de gulden, is men nog precies even ver van huis De Nederlandse produkten zijn dan voor buitenlandse consumenten nog precies even duur. en buitenlandse produkten op dc Nederlandse markt nog precies even goedkoop, ondanks de geslaagde loonmatiging. Het is dan ook eigenlijk heel vreemd dat in de politieke discussie en in het loonovcrleg wel veelvuldig wordt ge rept over onontkoombare loonmati ging en bezuiniging op overheidsuitga ven en sociale uitkeringen, maar dat het beleid inzake de koers van de gulden nimmer in de discussie wordt betrokken. ..De politiek" bemoeit zich daar in het geheel niet meer mee. sinds de revaluatie met vijf procent die in 1973 minister SDuisenberg doorvoerde om de import van inflatie te temperen. De stand van de rente is. zeker gezien de lage inflatie, abnormaal hoog Toch is zij deze week nog met één procent verhoogd. De officiële motivering van dc Bank luidt dat het een aanpassing betreft aan de situatie in het buiten land. Maar naar het schijnt speelt ook een rol dat de waarde van de gulden mee omhoog moet met die van de Duitse mark. die onder meer door de spanningen om Iran is opgelopen ten opzichte van de dollar. Is de president van De Nederlandsche Bank hier niet bezig de duivel van dc inflatie uit te drijven met Beëlzebub van een hoge rente en een harde gulden? Het is slechts een vraag, en wij pretenderen niet het juiste antwoord tc hebben. Laat dat voorop staan. Wij menen echter dat deze belangrijke za ken openlijk in dc politieke discussie over het gewenste economische beleid betrokken moeten worden. Dc hoge rente is ongunstig voor de investerin gen. Denk alleen maar aan de bouw markt voor eigen woningen die met hypotheken moeten worden gefinan cierd. Een dalende dollar bij een gul den die even hard blijft als dc Duitse mark. betekent dat Amerikaanse pro dukten verder kunnen penetreren op dc Nederlandse markt, dat verder de Nederlandse bedrijven het moeilijker krijgen met hun afzet in de Verenigde Stalen, en dat het even moeilijk blijfl zaken te doen in Duitsland, onze be langrijkste handelspartner Nogmaals, wij pleiten niet voor een politiek van devaluatie, doch uitslui tend voor een open discussie, met het oog op dc jaren tachtig. Daarbij willen we ook wijzen op de ervaringen van de afgelopen jaren. De gulden is toen doorlopend met ettelijke procenten per jaar gestegen ten opzichte van concurrerende landen. Dat waren dus evcnzovele procenten verkapte ..kos tenstijging" voor Nederlandse bedrij ven. Tevens bereikte de inflatie dit jaar een laagterecord, mede door het beleid van matige loonstijging. Nadat Nederlandse produkten tot enkele ja ren geleden voortdurend terrein verlo ren ten gunste van buitenlandse, is daarin juist het laatste jaar verande ring gekomen, en is de afbraak van werkgelegenheid in het bedrijfsleven tot staan gekomen. Het zijn zeker geen feiten die aangeven dat het beleid van een harde gulden met een lage inflatie onjuist is geweest. De inflatie trekt echter internationaal en nationaal weer aan. Zal het dan mogelijk blijven ditzelfde beleid voort te zetten? De waarde van een munt behoort een eenvoudig economische gegeven te zijn Het is geen zaak om met quasi- religieuze of verheven gevoelens te benaderen. Een munt kan in een be paalde economische situatie te goed koop maar ook te duur zijn. De wet geeft dc president van Dc Nederland sche Bank een bijzondere bevoegdheid om te waken over de waarde van dc munt Wij pleiten bepaald niet voor een Poolse landdag, waarbij iedereen zich met het rente- en koersbeleid gaat bemoeien en de president aan zijrt jas gaat hangen. Maar het lijkt ons ook onjuist wanneer vanuit dc politieke en de maatschappelijke organisaties met een wijde boog om De Nederlandsche Bank wordt heengelopen als ware hel een ivoren toren. Tenslotte blijft de minister van financieijn de politieke eindverantwoordelijkheid dragen ook voor het beleid van De Nederlansche Bank Vervolg van pagina 1 van vier ton zou kunnen worden ge dicht. door ..Hofstra" voor rente-in komsten en bedrijfswinsten nog maar voor 35 procent uit te voeren (bij een jaarlijkse inflatie van zes procent: bij hogere inflatie wordt het nog minder dan 35 procent), dat mag je dan toch nauwelijks nog inflatie- neutrale belastingheffing noemen, zo vinden Andriessen en Nooteboom De strekking van de nota is dan ook dat ..Hofstra" alleen zou kunnen wor den doorgevoerd als ook met een overgangstermijn de hypotheek rente eronder komt te vallen Maar dat zou voor het gros van de eigen woningbezitters leiden tot een koop- DEN HAAG Tien jaar gele den leek de ARP uit haviken en duiven te bestaan. Op twee achtereenvolgende partijra den stonden ze recht tegen over elkaar, de anti's die voor een radicale afwijzing van nu cleaire wapens waren (onder wie prof. Verkuyl en ds. Schut, de broer van oud-mi nister Schut) en de anti's, die van zulke radicale stappen een eenzijdige afbraak van ons veiligheidsstelsel ver wachten. De politieke temperatuur werd nog aanzienlijk opgevoerd door de reële mogelijkheid, dat als gevolg van deze discussie een tweede en vermoedelijk nog grotere groep radicalen de ARP zou verlaten. Gelukkig voor de ARP greep partijvoorzitter Veerman krachtig in: de discussie zou na het nodige studiewerk op een volgende vergadering aan de orde worden gesteld. Vandaag, tien jaar na dato. staat de ARP-partijraad voor eenzelfde dis cussie Acht CDA-Kamerleden. van wie de meesten van AR-huize. heb ben een afwijzend standpunt ingeno men over de aanmaak van nieuwe atoomwapens. Zij vinden dat eerst moet worden onderhandeld met het Warschaupact Het staat wel vast. dat zij met dit standpunt het kabinet Van Agt ernstig in moeilijkheden dreigen te brengen. Minister Scholten (defensie) en in mindere mate minis ter Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zijn wel bereid zich in de NAVO voor het CDA in te spannen, maar het is nog maar de vraag of het kabinet daaraan ook consequenties zal willen verbinden. Vooralsnog heeft het kabinet geen gelegenheid onbenut gelaten om duidelijk te ma ken. dat het onder geen beding bij de andere NAVO-landen uit de pas wil lopen Dit zou dan betekenen dat Nederland uiteindelijk toch zal instemmen met de produktie. en in principe ook de stationering, van de nieuwe kruisra ketten. Wellicht dat nog een weinig betekenend voorbehoud wordt ge maakt voor de stationering op Neder lands grondgebied. Maar dat is dan ook alles. De acht vinden dat dit niet mag gebeuren Krijgen zij voor deze opstelling vandaag de steun van hun partijraad of niet' Theoretisch De vraag is niet onbelangrijk, omdat het CDA-prograinma „Niet bij brood alleen" op dit punt geen duidelijke taal spreekt. De acht hebben dus een door Willem Breedveld voorschotje genomen op een nog vast te stellen verkiezingsprogramma De partijraad zou hen terug kunnen flui ten. Het lijkt echter een theoretische mogelijkheid, want de ARP heeft in de afgelopen tien jaar een duidelijke lijn ontwikkeld, waarin de stellingne ming van de acht past Weliswaar mogen de omstandigheden op het ogenblik wat dramatisch aandoen. ARP'ers zijn er de mensen niet naar zich door de waan van de dag in verwarring te laten brengen Zij hou den voet bij stuk Tot aan de rand. De Amerikaanse wetenschapsman Herman Kahn stelde in 1965 al onge nadig vast, dat het bij de huidige nucleaire bewapeningswedloop in wezen niet gaat om geweld en vernie tiging. Wie immers zou door een druk op de knop aan onze wereld een einde willen maken? Nee. veeleer gaat het volgens Kahn om het tonen van be reidheid om desnoods tot aan de rand van de afgrond te gaan. en zelfs ver der. Het is de geloofwaardigheid van dreigen met vernietiging, die de oor log heeft vervangen In de visie van Kahn neemt die drei ging de vorm aan van een escalatie ladder. AIS diplomatiek overleg heeft gefaald volgt de inzet van het eerste kernwapen: een kleine bom op vijan delijk gebied, maar daar waar dit onbewoond is en de bomverder geen uitwerking heeft. Zo nodig volgt later de vernieling van een stad. een trap in de escalatiladder die Kahn aanduidt als de „vertraagde stedenruil" De verleiding was en is nog steeds groot dit soort scenario's als een on waarschijnlijk sprookje naar het land der fabelen te verwijzen. Verantwoor delijke politici leunden maar al te graag op de vertrouwde filosofie van de wederzijdse afschrikking, met daaruit voortvloeiende relatieve vei ligheid van de atoomparaplu Ontoereikend Sinds het echter mogelijk is met atoomwapens over een afstand van drieduizend kilometer een postzegel doormidden te schieten, is de filosofie van de wederzijdse afschrikking ech ter ontoereikend. Militaire strategen houden terdege rekening met het ge bruik van atoomwapens. De NAVO wil geen uitspraak doen dat zij niet als eerste het atoomwapens zal ge bruiken. Sterker nog. in de officiële stukken wordt gesproken van een „beperkt en beheerst" gebruik van het atoomwapen Het is ongetwijfeld de verdienste van een partij als de ARP, dat het tien jaar geleden al dit gevaar van escala tie (weliswaar via een geheel andere invalshoek) tot op de bodem heeft geproefd Centraal in deze discussie stond de vraag, of waar het gevaar van escalatie inderdaad aanwezig is ons land zijn veiligheid wel zou mogen baseren op gebruik van als „diabolisch" aangeduide wapens Een tweede bijzondere omstandig heid is. dat ARP'ers elkaar over het vraagstuk van de atoombewapening niet hebben verketterd, maar inte gendeel heel serieus met elkaar heb ben gediscussieerd. Dat leverde in 1970 het zeer lezenswaardige docu ment op „Atoomwapens als onder deel van het veiligheidsbeleid", sa mengesteld door een commissie van voor- en tegenstanders, onder leiding van oud-minister Boertien Zo kon de commissie in alle duidelijk heid vaststellen dat voor- en tegen standers in de allereerste plaats wil len voorkomen, dat kernwapens ooit tegen de mensheid ingezet zullen worden Daarmee beperkt de discus sie zich tot de meer praktische vraag in hoeverre de gehanteerde middelen al dan niet over de schreef gaan Weliswaar kon de commissie daar over nog geen harde uitspraken doen. maar één conclusie gaf toch wel dui delijk de trend aan van het anti revolutionaire denken, namelijk dat het gebruik van atoomwapens een vergelding oproept, die het doel dat het veiligheidssysteem nastreeft on bereikbaar maakt In deze visie is de relatie doel en middelen verbroken vanwege het de structieve vermogen, de praktische moeilijkheden die aan de regulatie zijn verbonden en het non-discrimi natoire karakter van kernwapens burgers, neutralen en zelfs het nage- slacht lopen het risico met de gevol gen geconfronteerd te worden) Of anders gezegd: het bestaande vei ligheidssysteem is ondeugdelijk en dient te worden vervangen door iets anders. De huidige kernwapens zijn daarmee veroordeeld als een tijdelijk, noodzakelijk kwaad. Uit deze uit spraak vloeit logisch de volgende voort, namelijk dat de aanmaak van nieuwe kernwapens moet worden af gewezen. Dat is ook heel consequent gebeurd toen de vraag aan de orde was: wel of geen invoering van de neutronenbom Resolutie De ARP-partijraad van 19 mei van dit jaar legde deze lijn nog eens vast in een resolutie: „De aanschaf van nieuwe kernwapens staat op gespan nen voet met het CDA-programma en met eerdere in en door het CDA inge nomen standpunten" en: „Het beleid van enerzijds onderhandelen en an derzijds aanschaf van nieuwe kern- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon krachtverlies van 0.4 tot één procent per jaar. ondanks een overgangster mijn van vijftien jaar Het gaat om rond 1 250.000 woningbezitters, verre weg het grootste deel werknemers met inkomens tot tweemaal modaal (64 000 gulden bruto per jaar). Dat is dan ook een belangrijke reden ge weest voor het kabinet om te beslui ten af to zien van „Hofstra' Bovendien zou „Hofstra" de sterkere bedrijven met veel eigen vermogen ?en flinke lastenverlichting bezorgen, terwijl juist bedrijven met nagatief rigen vermogen die vaak ook de ver liesgevende bedrijven zijn. zeker zo n driehonderd miljoen gulden per jaar meer belasting zouden moeten beta len De nelastingheffing voor bedrij ven zou verder zoveel ingewikkelder worden, dat de belastingdienst alleen hierom al met vijfhonderd perso neelsleden zou moeten worden uitge breid. aldus de nota wapens is in zich tweeslachtig en le vert geen bijdrage aan de doorbre king van de bewapeningsspiraal" Voorstanders van de aanschaf van de nieuwe kruisraketten zouden deze re solutie kunnen ondergraven met het argument, dat het om vervanging van oude wapens gaat Maar dat is theo rie „Het gaat wel degelijk om nieuwe wapens met totaal andere mogelijk heden. inclusief een compleet ander scenario, waarin, hoe men het ook wendt, of keert, de atoomdrempel an dermaal verlaagd zal worden De conclusie is duidelijk Het AR- denken over de nucleaire bewapening verplicht om nu eerst met Rusland te gaan praten en eerst aan de hand van de resultaten daarvan vast te stellen of tot aanschaf van nieuwe wapens overgegaan moet worden of niet Die keus dreigt echter overschaduwd te worden door een aantal oneigenlijke argumenten. Een daarvan is. dat Ne derland zich met een dergelijk stand punt in een isolement dreigt te ma noeuvreren Daarom toch maar in de pas blijven lopen0 Het zou betekenen dat de ARP haar zorgvuldige uitgestippelde lijn wel voor een reeks van jaren kan vergeten Trouwens zo somber be hoeft Nederland over zo'n isole mentspositie niet te zijn In de diver se buitenlanden is wel degelijk een discussie op gang gebracht. Done marken en Noorwegen staan feitelijk op het Nederlandse standpunt De Duitse SPD en Noorwegen staan fei telijk op het Nederlandse standpunt De Duitse Raad denkt ook al een flink eind in die richting en in de VS vragen senatoren als Fullbrightal evenzeer aandacht voor een dergelijk standpunt Belangrijker is wellicht dat in Neder land een omvangrijke discussie over het kernwapenvraagstuk op gang is gekomen Zou de politiek het nu la ten afweten, dan kon dat weieens betekenen dat kiezers zich teleurge steld afwenden Onverschilligheid zou weer de boventoon voeren onder het motto ze doen maar In Frank rijk bij voorbeeld vermag het atoom vraagstuk nog geen rimpeling in de publieke opinie te weeg te brengen Ten slotte de positie van het kabinet Het valt niet te ontkennen, dat het voor het kabinet verre van eenvoudig is het ARP-standpunt te volgen Stroomopwaarts roeien valt niet mee Juist op ARP'ers zal dit echter niet al te veel indruk mogen maken Zij zijn het wel gewend stroomopwaarts te graan Minister op jubileum Detam Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Ministèr Albeda heeft de mogelijkheid geop perd om voor werklozen één algemene basisvoorziening in ie voeren, die de drie bestaande werklozenwetten moet ver\ :v gen. Afhankelijk van de voorafgaande arbeidsduur zou er a n bepaalde groepen werklozen een aanvulling op de basisuitl. •- ring kunnen worden gegeven. De bewindsman ontvouwde deze ge dachte gisteren op een bijeenkomst waar het vijftigjarige bestaan van de bedrijfsvereniging voor de detailhan del. ambachten en huisvrouwen (De tam) werd herdacht. Momenteel heeft een werkloze te ma ken met drie voorzieningen. De Werk loosheidswet (eerste halfjaar), de Wet Werkloosheidsvoorziening (de daarop volgende twee jaar) en de rijksgroep*- regeling voor werkloze werknemers en de bijstandsregeling (daarna „Als we mede de regelingen in de ons omringende landen bekijken is het de vraag of ons bestaande verbrokkelde stelsel van werkloosheidsregelingen op de meest aangewezen wijze de solidariteit tussen werkenden en niet- werkenden tot uitdrukking brengt," aldus minister Albeda. In ieder geval zal er volgens hem moeten worden gestreefd naar eenwording in de wet geving met daarop aansluitend een doorzichtiger uitvoeringsbeleid De directeur van de Detam. drs W M J van der Snoek, stelde voor het tegengaan van invalide maken-ie werkomstandigheden in de onderne mingen en bedrijfstakken een finan ciële prikkel te geven Dat zou kun nen gebeuren door per bedrijfstak een hogere WAÖ-pretnie te laten op brengen. naar mate er meer mensen naar de WAO worden gedirigeerd DIJ de Ziekte,wet geldt al bijna vijftig jaar een systeem van premievaststel ling per bedrijfstak Dit systeem zou volgens Van der Snoek ook voor de WAO kunnen worden ingevoerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat om een raad voor de verkeersveiligheid in te stellen Vice-premier Wiegel deelde dat gisteren na afloop van de minis terraad mee ADVERTENTIE NOODKREET UIT CAMBODJA! Uitgehongerde Cambodjanen vluchten naar Thailand. Ze hebben eten nodig. Geeft hen daadwerkelijk Christelijke hulp. Help óns helpen. Stort uw bijdrage op gironummer 29.1 4.600, of bankrek nr. 64.11.46.256, t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië. Postbus 1527, tel. 050-777428, 9701 BM Groningen OPROEP TOT HULP AAN HONGEREND CAMBODJA Dit te dc eerste keer dal de Cambod|a*n*e vereniging m Nederland iich tot alle instantie* in Nederland rtcltl en hulp vraagt voor de hongerenden en in -nood lijdende menaen In Cambod|a. Wij. de Cambodiaanie vereniging in Nederland, in ««menwerking met de Stichting Com He Hulpverlening Zuid-Ooat- Atie. «meten U alten om humanitaire hulp voor om volk Elke gulden i« een bgdragc tot hel redden van een memenleven Met behulp van Uw giften worden rtjcL medikamenten en verdere levensbenodigdheden en goederen direkl van Nederland naar Cambod|a Hat Cambodjaanse volk dankt U van ganser harte voor Uw goede hulp' We kunnen daar allemaal wel vreselijk bescheiden over doen, maar in de grond van zijn hart vindt ieder mens het best leuk als zijn naam een keertje in een krant of een blad staat waar iedereen die kan zien zo lang het om iets aardigs gaat natuuur- lijk. Alleen de mensen die in de ..Who's Who in Nederland" ver meld zijn (bij voorbeeld, want dat boek komt in meer landen uit) zullen er misschien niet veel om geven. Die hebben dat niet meer nodig, want ze zijn al bekend of beroemd, anders kom je niet in de Who's Who Aan een plaatsje in zo'n gewich tig boek vol tamelijk gewichtige namen komen maar zoveel men sen toe als het boek dik is. De mensen die er in staan zullen er wel een beetje trots op zijn, hoe wel hun namen lang niet alle maal regelmatig bekeken zullen worden. Maar toch, &ls je iets van zo iemand wilt weten, hoef je het boek maar op te slaan en je ziet meteen zijn of haar complete doopceel De meesten van ons zullen daar dus nooit voor in aanmerking ko men. Maar er is nog hoop We tend hoeveel mensen dolgraag in een of ander boek vermeld zou den willen worden, hebben de Amerikaanse uitgevers David Fulwiler en Derek Evans uit San Diego in Californië een uitgave op stapel staan die misschien nog wel eens minstens zo vaak ter hand zal worden genomen als die Who's Who. Het moet precies het tegenovergestelde worden van dat boek met beroemde mensen, en wordt dus een verzameling namen van naar zakelijke maatstaven althans volkomen onbelangrijke lieden. „Who's No- body in America?" wie heelt helemaal niets te betekenen in de VS gaat het heten. Als het volgend jaar herfst uitkomt, zal het gevuld zijn met 25.000 namen van nietsbedc denden. met korte verklaringen er bij waarom die mensen vind dat ze „niemand" zijn. De beide uitgevers schatten het aantal „niemanden" in hun land op zo'n 220 miljoen. Zat dus om er een hele rij boeken mee te vullen, maar ze houden het voor lopig op één dtk deel. Iedereen die denkt in „Who's Nobody" thuis te horen mag er gratis vn. Voorwaarde is dat hij of zij in 25 woorden uitlegt waarom ze zich zelf zo onbelangrijk vinden. Vier duizend belangstellenden heb ben zich al aangemeld, mét toe lichting. Zo schrijft een huis vrouw „ik ben echtgenote, moe der en doe daarnaast veel kerke lijk werk, maar ze missen me niet eens als ik weg ben." En een andere huisvrouw: „Al dertig jaar houdt mijn man me voor dat ik me niet moet verbeelden iets of iemand te zijn." Een fotograaf leidt zijn onbelangrijkheid af uit de vage. niet gemeende beleefd heidsuitdrukking die hij telken male naar zijn hoofd krijgt „Hebben wij elkaar niet al eens ergens ontmoet?" Wat er voor de uitgevers aan zo'n onbeduidend boek te verdienen valt? Een hele hoop, denken'ze Behalve dat de meeste mensen zich volgens hen verlustigen in medemensen die bekennen min der te betekenen dan de lezer, zal iedereen die er zelf in staat toch minstens één exemplaar kopen, en misschien nog wel eentje om cadeau te doen ook. Dat worden dus minimaal 25.000 exemplaren en dat tikt lekker aan. Zonder in staat van beschuldi ging gesteld of berecht te zijn. is de 52-jarige ir Khamsing Ngonvo- narath, tot 1975 hoofd elektrici teit van het Laotiaanse ministe rie van publieke werken, op 1 augustus 1975 voor een periode van vier jaar naar een herscho lingskamp in Hoea Phan (in het noordoosten van Laos) gestuurd na een verblijf van enkele weken in een politieke studiegroep aan wat de pedagogische school ge noemd wordt in Dong Dok, nabij de hoofdstad Vientiane De heer Ngonvonarath is een van de vele burgerbeambten die, evenals veel officieren van het vroegere Vientiane-bewind. door de Pa thet Lao-autoriteiten naar dit soort kampen zijn overgebracht, toen de Pathet Lao de macht overnam van de coalitieregering die Laos sinds 1973 had gere geerd Ir Ngonvonarath heeft in de jaren vijftig in Frankrijk ge studeerd en kwam in 1958 bij de elektriciteitsdienst van Laos Landerhand kreeg hij een leiden de functie op het ministerie van publieke werken Er is niets van bekend, dat hij zich onder het vroegere bewind met politiek in gelaten zou hebben Wel wordt van hem beweerd, dat hij bij de machtsovername van 1975 verko zen heeft in Laos te blijven om voor zijn land te werken. De inge nieur is getrouwd en heeft vijf kinderen In beleefde termen en in het Engels gestelde verzoeken om de onmiddellijke vrijlating van de heer Khamsing Ngonvonarath kunnen gericht worden aan His Excellency Kaysone Phomviha ne. Prime Minister Vientiane People's Democratic Republic of Laos Wie wil er een po? Ze zijn er te kust ten te keur. in alle soorten en maten, met of zonder deksel, met bloemen, teksten of dieren er op. Ze zijn er van glas, tin en aardewerk, uit de vorige eeuw, van rondom de eeuwwisseling en uit de jaren dertig, eertijds „bezeten" door bekende en onbe kende voorvaderen. Ze zijn te zien in de W'estduitse stad Bay- reuth cn voor de liefhebbers bo vendien te koop, want ze staan op een veiling, liet is de eerste veiling ter wereld, waar uitslui tend po's van de hand gaan. Echt een prachtige gelegenheid dus voor pottenkijkers. Kale kippen Dat is het nieuwste experiment, waarmee ze op di verse universiteiten in Canada en de Verenigde Staten bezig zijn Dat de dieren zo zonder veren geheel bloot zijn, is niet het doel waarnaar men streeft belangnj ker is dat het vlees van de gefok te exemplaren zo boterzacht blijkt dat zelfs een tandeloze er niet de minste moeite mee zal hebben Vandaar dat de blote kippen door de fokkers „geriatn che kippen" genoemd worden, schrijft het tijdschrift De Bejaar den Als het allemaal de kant opgaat die de heren proefnemers wensen, wacht de fokker van de kale kip een gouden tijd een verenloos dier blijkt meer li- chaamseiwitten uit minder voer te produceren, en wat de smaak betreft, citeert De Bejaarden zou de eter „een smaakgewaarwor dinR ondergaan die hij nog niet eerder waarnam Aangenaam of onaangenaam, dat staat er niet bij, en ook niet of het voor dc kuikens wel prettig is om zo kaal op te groeien, want voor hen is het maar een koude bedoening Het kan wel wezen dat de éne winkel na de andere in beroemde Amsterdamse straten als Kalver en Leldsestraat in handen van Engelse ondernemers valt. andersom komt er ook wel eens iets Engels in Nederlandse han den, en ook niet het eerste het beste Burke's Peerage. een be roemd standaardwerk over de Britse adel. dat je rustig tot de onverwoestbare Britse tradities kunt rekenen, is opgekocht door dc bekende Nederlander Frede rick baron Van Pallandt die vroe ger faam genoot als de mannelij ke helft van het zingende duo Nina en Frederick Omdat er ook onder Engelse edelen geregeld iets pleegt te vernaderen, al was het alleen maar door overlijden en geboorte, moet het standaard werk van tijd tot tijd worden herzien, en daar hadden noch de uitgever. Burke's Peerage Limi ted. noch diens Britse collega's het geld meer voor Frederick heelt het blijkbaar nog wel en dus heeft hij voor een slordige vierhonderdduizend gulden de pubükaticrechten gekocht De baron zingt tegenwoordig niet meer. maar boert hij is een soort hereboer op het Spaanse eiland Ibiza en de rest van zijn Inkomen verdient hij als zakenman joeri Joeri Gagarin de eer ste ruimtevaarder, iln 1968 bij een vliegramp omgekomen) krijgt een ruim 40 meter hoog standbeeld op de Lenin Boulc vard in Moskou, waar hij in 1961 op glorieuze wijze werd binnen gehaald

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5